Belgian Junior  

Tournament Name: YONEX Belgian Junior 2021
Tournament Dates: 24/09/2021-26/09/2021
Location: Belgium, Herstal
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN Karim KREHEMEIER / Nikolaj STUPPLICH
MS - U19 Naren Shankar IYER Yaro VAN DELSEN
WD - U19 Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS Anna MEJIKOVSKIY / Florentine SCHÖFFSKI
WS - U19 Tasnim MIR Antonia SCHALLER
XD - U19 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT Nikolaj STUPPLICH / Julia MEYER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Mael CATTOEN / Edgar ROUX 21-10 / 21-14 Christian TOMIC / Michael TOMIC - 28
Round 1 U19 - Emil DANTLER / Armin SAROSI 21-13 / 10-21 / 21-9 Mats DUWEL / Joep STROOPER - 31
Round 1 U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 21-6 / 21-11 Mark ARONCHIK / Idan SCHNEIDMAN - 21
Round 2 U19 - David VAN DALM / Rune VAN DALM 21-17 / 13-21 / 21-11 Iljo VAN DELSEN / Yaro VAN DELSEN - 34
Round 2 U19 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-10 / 21-7 Kevin BAUM / Lino DEGENKOLB - 19
Round 2 U19 - Karim KREHEMEIER / Nikolaj STUPPLICH 21-14 / 21-15 Mario KIRISMA / Robin SCHMALZ - 28
Round 2 U19 - Mael CATTOEN / Edgar ROUX 21-15 / 21-12 Kevin DANG / Philipp VOLOVNIK - 28
Round 2 U19 - Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK 21-15 / 21-12 Emil DANTLER / Armin SAROSI - 25
Round 2 U19 - Tauri KILK / Steven PÄRNASALU 21-16 / 21-19 Eric TELLER / Luca WIECHMANN - 24
Round 2 U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 21-7 / 21-8 Wolf HOEBEKE / Wannes SOENEN - 20
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK 21-14 / 21-7 Arnaud HUBERTY / Baptiste ROLIN - 17
Quarter-final U19 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-12 / 21-9 David VAN DALM / Rune VAN DALM - 23
Quarter-final U19 - Karim KREHEMEIER / Nikolaj STUPPLICH 21-12 / 12-21 / 21-18 Mael CATTOEN / Edgar ROUX - 47
Quarter-final U19 - Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK 21-7 / 21-11 Tauri KILK / Steven PÄRNASALU - 19
Quarter-final U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 21-17 / 21-8 Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK - 28
Semi-final U19 - Karim KREHEMEIER / Nikolaj STUPPLICH 17-21 / 22-20 / 21-12 David ECKERLIN / Simon KRAX - 40
Semi-final U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 21-18 / 21-15 Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK - 30
Final U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 18-21 / 21-14 / 21-14 Karim KREHEMEIER / Nikolaj STUPPLICH - 55
MS
Round 1 U19 - Kevin BAUM 21-17 / 21-16 Jonah QUINTENS - 32
Round 1 U19 - Mats DUWEL 21-17 / 21-17 Simon KRAX - 23
Round 1 U19 - Rayane MOURI 18-21 / 23-21 / 21-19 Christian TOMIC - 59
Round 1 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-7 / 21-9 Mark ARONCHIK - 20
Round 1 U19 - Baptiste ROLIN 21-7 / 21-8 Steven PÄRNASALU - 17
Round 1 U19 - Charles FOUYN 21-10 / 21-12 Lino DEGENKOLB - 19
Round 1 U19 - Naren Shankar IYER 21-12 / 21-13 Robin SCHMALZ - 24
Round 1 U19 - Idan SCHNEIDMAN 21-10 / 21-8 Cristian MOISE - 21
Round 1 U19 - Archie BULT 21-19 / 20-22 / 21-13 Armin SAROSI - 50
Round 1 U19 - Oskar MÄNNIK W.O. Nikolas KLAUER - 0
Round 1 U19 - Noah HAASE 20-22 / 21-10 / 21-19 Alexander BECSH - 57
Round 1 U19 - Joep STROOPER W.O. Gnana Harsha JETTY - 0
Round 1 U19 - Philipp VOLOVNIK 21-14 / 21-12 Bjoern DERON - 29
Round 2 U19 - Tauri KILK 21-9 / 21-9 Rune VAN DALM - 23
Round 2 U19 - Kevin BAUM 21-9 / 21-15 Luca WIECHMANN - 32
Round 2 U19 - Mario KIRISMA 21-15 / 21-10 Mats DUWEL - 25
Round 2 U19 - Rayane MOURI 21-13 / 21-10 Raphael MAHO - 25
Round 2 U19 - Ayan RASHID 21-16 / 23-21 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 46
Round 2 U19 - Yaro VAN DELSEN 21-19 / 21-19 Baptiste ROLIN - 26
Round 2 U19 - Charles FOUYN 21-17 / 25-23 Karl SUFRYD - 31
Round 2 U19 - Naren Shankar IYER 21-17 / 21-11 Emil DANTLER - 30
Round 2 U19 - Iljo VAN DELSEN 21-18 / 21-16 Idan SCHNEIDMAN - 27
Round 2 U19 - Eric TELLER 21-15 / 25-27 / 21-18 Archie BULT - 47
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK 22-20 / 19-21 / 21-12 Rannar ZIRK - 35
Round 2 U19 - Noah HAASE 21-11 / 21-17 David VAN DALM - 32
Round 2 U19 - Aaron BAI 21-14 / 21-14 Joep STROOPER - 24
Round 2 U19 - Karim KREHEMEIER 21-13 / 21-11 Philipp VOLOVNIK - 34
Round 2 U19 - Michael TOMIC 21-14 / 21-16 Wannes SOENEN - 29
Round 3 U19 - Tauri KILK 21-15 / 21-7 Kevin BAUM - 29
Round 3 U19 - Mario KIRISMA 21-11 / 21-15 Rayane MOURI - 24
Round 3 U19 - Ayan RASHID 21-19 / 23-21 David ECKERLIN - 49
Round 3 U19 - Yaro VAN DELSEN 21-16 / 21-16 Charles FOUYN - 31
Round 3 U19 - Naren Shankar IYER 21-5 / 21-11 Iljo VAN DELSEN - 26
Round 3 U19 - Oskar MÄNNIK 21-16 / 21-15 Eric TELLER - 26
Round 3 U19 - Noah HAASE 21-14 / 21-18 Aaron BAI - 32
Round 3 U19 - Karim KREHEMEIER 21-14 / 21-14 Michael TOMIC - 34
Quarter-final U19 - Tauri KILK 21-11 / 21-13 Mario KIRISMA - 20
Quarter-final U19 - Yaro VAN DELSEN 21-17 / 21-9 Ayan RASHID - 26
Quarter-final U19 - Naren Shankar IYER 21-18 / 21-10 Oskar MÄNNIK - 30
Quarter-final U19 - Noah HAASE 19-21 / 21-13 / 23-21 Karim KREHEMEIER - 59
Semi-final U19 - Yaro VAN DELSEN 19-21 / 21-18 / 21-18 Tauri KILK - 44
Semi-final U19 - Naren Shankar IYER 21-19 / 21-15 Noah HAASE - 39
Final U19 - Naren Shankar IYER 20-22 / 21-15 / 21-12 Yaro VAN DELSEN - 54
WD
Round 1 U19 - Anna MEJIKOVSKIY / Florentine SCHÖFFSKI 21-17 / 21-13 Stefanie NIJSSE / Novi WIELAND - 25
Round 1 U19 - Diede ODIJK / Anouk VAN WIJK 21-16 / 19-21 / 21-8 Louisa MARBURGER / Ramona ZIMMERMANN - 40
Round 1 U19 - Hannah BERGE / Amelie LEHMANN 21-19 / 20-22 / 21-11 Caitlyn DE BREE / Mirthe VAN PARYS - 48
Round 1 U19 - Selin HÜBSCH / Julia MEYER 21-13 / 21-12 Farah Iffah TUARITA / Flora WANG - 21
Round 1 U19 - Lotte GEERTS / Mare VAN BRITSOM W.O. Ilse STOFFELEN / Lianne VAN OS - 0
Quarter-final U19 - Anna MEJIKOVSKIY / Florentine SCHÖFFSKI 21-12 / 21-17 Andra Mai HOOP / Ramona ÜPRUS - 27
Quarter-final U19 - Diede ODIJK / Anouk VAN WIJK 21-17 / 21-13 Hannah BERGE / Amelie LEHMANN - 28
Quarter-final U19 - Selin HÜBSCH / Julia MEYER 21-13 / 21-15 Lotte GEERTS / Mare VAN BRITSOM - 25
Quarter-final U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 21-8 / 21-19 Antonia SCHALLER / Cara SIEBRECHT - 29
Semi-final U19 - Anna MEJIKOVSKIY / Florentine SCHÖFFSKI 21-13 / 21-17 Diede ODIJK / Anouk VAN WIJK - 24
Semi-final U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 12-21 / 21-14 / 21-6 Selin HÜBSCH / Julia MEYER - 41
Final U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 21-4 / 21-10 Anna MEJIKOVSKIY / Florentine SCHÖFFSKI - 25
WS
Round 1 U19 - Tasnim MIR 21-1 / 21-5 Andra Mai HOOP - 13
Round 1 U19 - Selin HÜBSCH 21-11 / 21-13 Caitlyn DE BREE - 22
Round 1 U19 - Ramona ÜPRUS 21-15 / 21-13 Ella NEVE - 25
Round 1 U19 - Anouk VAN WIJK 19-21 / 21-13 / 21-19 Karla HENRY - 42
Round 1 U19 - Diede ODIJK 19-21 / 21-16 / 21-18 Lien LAMMERTYN - 42
Round 1 U19 - Florentine SCHÖFFSKI 21-17 / 21-10 Flora WANG - 24
Round 1 U19 - Mare VAN BRITSOM W.O. Nadia CHOUKRI - 0
Round 1 U19 - Stefanie NIJSSE W.O. Ashwati NAIR - 0
Round 1 U19 - Antonia SCHALLER W.O. Lianne VAN OS - 0
Round 1 U19 - Louisa MARBURGER 21-13 / 21-13 Lotte GEERTS - 21
Round 1 U19 - Hannah BERGE 21-6 / 21-13 Farah Iffah TUARITA - 25
Round 1 U19 - Jaymie LAURENS 21-9 / 21-13 Amber BOONEN - 23
Round 1 U19 - Amelie LEHMANN 21-12 / 21-18 Ilse STOFFELEN - 26
Round 1 U19 - Novi WIELAND 21-4 / 21-12 Lina EBERL - 18
Round 1 U19 - Ramona ZIMMERMANN W.O. Meerte LOOS - 0
Round 1 U19 - Cara SIEBRECHT W.O. Catlyn KRUUS - 0
Round 2 U19 - Tasnim MIR 21-17 / 21-8 Selin HÜBSCH - 30
Round 2 U19 - Ramona ÜPRUS 21-19 / 21-19 Anouk VAN WIJK - 26
Round 2 U19 - Florentine SCHÖFFSKI 21-10 / 15-21 / 21-18 Diede ODIJK - 39
Round 2 U19 - Stefanie NIJSSE 21-17 / 21-12 Mare VAN BRITSOM - 23
Round 2 U19 - Antonia SCHALLER 21-6 / 21-11 Louisa MARBURGER - 21
Round 2 U19 - Jaymie LAURENS 21-10 / 21-6 Hannah BERGE - 18
Round 2 U19 - Novi WIELAND 21-14 / 21-13 Amelie LEHMANN - 27
Round 2 U19 - Cara SIEBRECHT 21-15 / 21-13 Ramona ZIMMERMANN - 23
Quarter-final U19 - Tasnim MIR 21-15 / 21-14 Ramona ÜPRUS - 24
Quarter-final U19 - Florentine SCHÖFFSKI 21-19 / 21-14 Stefanie NIJSSE - 30
Quarter-final U19 - Antonia SCHALLER 14-21 / 21-15 / 21-18 Jaymie LAURENS - 45
Quarter-final U19 - Novi WIELAND 21-12 / 21-14 Cara SIEBRECHT - 24
Semi-final U19 - Tasnim MIR 21-12 / 21-10 Florentine SCHÖFFSKI - 25
Semi-final U19 - Antonia SCHALLER 26-24 / 21-14 Novi WIELAND - 47
Final U19 - Tasnim MIR 21-10 / 21-11 Antonia SCHALLER - 31
XD
Round 1 U19 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-13 / 21-12 Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP - 25
Round 1 U19 - Karl SUFRYD / Florentine SCHÖFFSKI 21-10 / 21-15 Wannes SOENEN / Mare VAN BRITSOM - 24
Round 1 U19 - Rune VAN DALM / Iris VAN LEIJSEN 21-19 / 21-19 Lino DEGENKOLB / Ella NEVE - 28
Round 1 U19 - Noah HAASE / Diede ODIJK 21-8 / 21-8 Kevin BAUM / Lina EBERL - 16
Round 1 U19 - Kenneth NEUMANN / Cara SIEBRECHT 24-22 / 21-8 Joep STROOPER / Flora WANG - 24
Round 1 U19 - Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER 8-21 / 21-13 / 21-16 Charles FOUYN / Amber BOONEN - 42
Round 1 U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-18 / 21-5 Kevin DANG / Anna MEJIKOVSKIY - 27
Round 1 U19 - Simon KRAX / Pheline KRÜGER 21-16 / 22-20 Mats DUWEL / Stefanie NIJSSE - 23
Round 2 U19 - Ayan RASHID / Tasnim MIR 21-17 / 21-15 David ECKERLIN / Amelie LEHMANN - 28
Round 2 U19 - Karl SUFRYD / Florentine SCHÖFFSKI 21-14 / 18-21 / 21-12 Baptiste ROLIN / Karla HENRY - 35
Round 2 U19 - Nikolaj STUPPLICH / Julia MEYER 21-14 / 21-7 Rune VAN DALM / Iris VAN LEIJSEN - 22
Round 2 U19 - Noah HAASE / Diede ODIJK W.O. Nikolas KLAUER / Michelle KANSCHIK - 0
Round 2 U19 - Kenneth NEUMANN / Cara SIEBRECHT 21-9 / 21-6 Wolf HOEBEKE / Mirthe VAN PARYS - 19
Round 2 U19 - Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER 21-14 / 21-16 Iljo VAN DELSEN / Lien LAMMERTYN - 26
Round 2 U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-16 / 21-11 Luca WIECHMANN / Hannah BERGE - 23
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS W.O. Simon KRAX / Pheline KRÜGER - 0
Quarter-final U19 - Ayan RASHID / Tasnim MIR 21-11 / 21-14 Karl SUFRYD / Florentine SCHÖFFSKI - 28
Quarter-final U19 - Nikolaj STUPPLICH / Julia MEYER 18-21 / 21-9 / 21-14 Noah HAASE / Diede ODIJK - 34
Quarter-final U19 - Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER 21-10 / 21-18 Kenneth NEUMANN / Cara SIEBRECHT - 27
Quarter-final U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-14 / 20-22 / 23-21 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS - 51
Semi-final U19 - Nikolaj STUPPLICH / Julia MEYER 16-21 / 24-22 / 25-23 Ayan RASHID / Tasnim MIR - 56
Semi-final U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 16-21 / 21-14 / 21-15 Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER - 47
Final U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-8 / 21-14 Nikolaj STUPPLICH / Julia MEYER - 24
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 18 41 5 27.8% 1381 76.72 00:28:43 2.67 0 0.0%
MS 41 90 8 19.5% 3240 79.02 00:32:41 2.42 0 0.0%
WD 11 25 3 27.3% 864 78.55 00:30:16 2.59 0 0.0%
WS 26 56 4 15.4% 1922 73.92 00:27:28 2.69 0 0.0%
XD 21 48 6 28.6% 1698 80.86 00:29:57 2.7 0 0.0%
Total 117 260 26 22.2% 9105 77.82 00:30:12 2.58 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 15 2 88.2%
France 4 2 66.7%
Netherlands 28 22 56.0%
Germany 46 40 53.5%
U.S.A. 1 1 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Estonia 11 14 44.0%
Belgium 8 23 25.8%
Austria 2 6 25.0%
Israel 1 3 25.0%
Norway 0 1 0.0%
0 1 0.0%
Romania 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Naren Shankar IYER Yaro VAN DELSEN 20-22 / 21-15 / 21-12
2019 Ethan ROSE Leo VAN GYSEL 21-14 / 16-21 / 21-18
2018 Julien CARRAGGI Ernesto BASCHWITZ 21-10 / 21-15
2017 CHEN Shiau Cheng Harry HUANG 8-21 / 21-16 / 21-13
2016 Toma Junior POPOV Arnaud MERKLE 21-15 / 21-12
2015 Chirag SEN Joran KWEEKEL 21-15 / 21-10
2013 Mark CALJOUW Fabian ROTH 21-10 / 21-16
2012 Matthias ALMER Rhys WALKER 21-10 / 21-11
2011 Kalle KOLJONEN Henri AARNIO 21-14 / 21-9