Victor China Open  

Tournament Name: TAHOE China Open
Tournament Dates: 14/11/2017-19/11/2017
Location: China, Fuzhou
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS CHEN Long Viktor AXELSEN
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan KIM Hye Rin / LEE So Hee
WS Akane YAMAGUCHI GAO Fangjie
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 78 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 21-15 / 21-18 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 96 30
Round 1 352 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 11-21 / 21-19 / 21-18 FAN Qiuyue / REN Xiangyu 310 49
Round 2 32 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 21-19 / 21-10 DI Zijian / WANG Chang 508 30
Round 2 83 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-11 / 21-11 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 78 25
Round 2 352 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 21-18 / 21-14 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 62 31
Round 2 - CHAI Biao / WANG Zekang 21-13 / 21-15 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 453 22
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 30
Round 1 7 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-16 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 25 33
Round 1 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 23-25 / 21-18 / 21-19 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 22 61
Round 1 15 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-15 / 21-10 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 29 32
Round 1 5 LI Junhui / LIU Yuchen 24-22 / 18-21 / 21-18 GOH V Shem / TEO Ee Yi 140 67
Round 1 - CHAI Biao / WANG Zekang 21-12 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 36 36
Round 1 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-13 / 21-13 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 28 37
Round 1 140 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 21-9 / 21-10 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21 23
Round 1 18 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 18-21 / 21-15 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 10 66
Round 1 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 20-22 / 21-19 / 21-12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 9 68
Round 1 19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 22-20 / 21-13 OR Chin Chung / TANG Chun Man 27 36
Round 1 - HE Jiting / ZHENG Siwei 21-17 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 34
Round 1 83 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-15 / 21-10 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 32 31
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 21-17 LU Kai / TAN Qiang - 43
Round 1 8 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-19 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 352 32
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-14 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 31 30
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 29-27 / 21-18 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 7 43
Round 2 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-16 / 17-21 / 21-17 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 15 57
Round 2 5 LI Junhui / LIU Yuchen 21-16 / 21-17 CHAI Biao / WANG Zekang - 39
Round 2 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-16 / 21-14 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 140 36
Round 2 18 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 23-21 / 19-21 / 21-11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 11 71
Round 2 19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 21-18 HE Jiting / ZHENG Siwei - 35
Round 2 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 21-13 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 83 36
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 20-22 / 21-17 / 21-16 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 8 66
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 31
Quarter-final 5 LI Junhui / LIU Yuchen 17-21 / 21-12 / 21-19 LIU Cheng / ZHANG Nan 4 60
Quarter-final 18 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-11 / 22-20 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 33
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-23 / 23-21 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 81
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 5 34
Semi-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-12 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 18 49
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-11 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 40
MS (qual)
Round 1 240 REN Pengbo 21-10 / 21-6 Jie LUO - 21
Round 1 169 ZHOU Zeqi 21-7 / 21-5 KAN Chao Yu 293 13
Round 1 52 LEE Dong Keun 9-21 / 21-8 / 22-20 SUN Feixiang 145 76
Round 1 - Sony Dwi KUNCORO W.O. Kenta NISHIMOTO - 0
Round 1 - GUO Kai W.O. PARUPALLI Kashyap - 0
Round 1 - Takuma UEDA W.O. ZHAO Junpeng - 0
Round 2 240 REN Pengbo 21-16 / 21-19 Sony Dwi KUNCORO 66 47
Round 2 148 GUO Kai 21-19 / 21-13 Takuma UEDA 49 40
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-14 ZHAO Junpeng 54 36
Round 1 33 QIAO Bin 21-17 / 21-14 HU Yun 24 50
Round 1 6 CHOU Tien Chen 21-23 / 21-18 / 22-20 HUANG Yuxiang 34 75
Round 1 56 LIN Yu Hsien 21-13 / 21-12 Kazumasa SAKAI 25 36
Round 1 17 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-16 LIN Dan 4 42
Round 1 9 NG Ka Long Angus 22-20 / 21-18 Anthony Sinisuka GINTING 14 41
Round 1 7 LEE Chong Wei 21-5 / 21-7 HSU Jen Hao 28 25
Round 1 29 Brice LEVERDEZ 21-14 / 15-21 / 21-11 Sourabh VERMA 58 54
Round 1 15 Anders ANTONSEN 17-21 / 21-17 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 31 82
Round 1 5 CHEN Long 21-15 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 11 53
Round 1 18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12-21 / 21-19 / 24-22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22 82
Round 1 8 SHI Yuqi 12-21 / 21-10 / 21-12 Rajiv OUSEPH 19 55
Round 1 10 PRANNOY H. S. 18-21 / 21-16 / 21-19 LEE Dong Keun 52 89
Round 1 50 LEE Cheuk Yiu 21-19 / 21-15 ZHOU Zeqi 169 46
Round 1 240 REN Pengbo 21-14 / 21-14 GUO Kai 148 42
Round 1 3 SON Wan Ho 19-21 / 21-16 / 21-18 TIAN Houwei 12 87
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-14 QIAO Bin 33 42
Round 2 6 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-19 LIN Yu Hsien 56 42
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-15 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 17 41
Round 2 7 LEE Chong Wei 21-6 / 21-9 Brice LEVERDEZ 29 31
Round 2 5 CHEN Long 21-17 / 21-13 Anders ANTONSEN 15 57
Round 2 8 SHI Yuqi 21-14 / 19-21 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 18 75
Round 2 50 LEE Cheuk Yiu 21-19 / 21-17 PRANNOY H. S. 10 42
Round 2 3 SON Wan Ho 21-10 / 21-17 REN Pengbo 240 45
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-14 CHOU Tien Chen 6 44
Quarter-final 9 NG Ka Long Angus 21-12 / 15-21 / 21-19 LEE Chong Wei 7 71
Quarter-final 5 CHEN Long 21-13 / 16-21 / 21-14 SHI Yuqi 8 72
Quarter-final 3 SON Wan Ho 21-14 / 12-21 / 21-18 LEE Cheuk Yiu 50 73
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-17 NG Ka Long Angus 9 40
Semi-final 5 CHEN Long 21-17 / 10-21 / 21-7 SON Wan Ho 3 71
Final 5 CHEN Long 21-16 / 14-21 / 21-13 Viktor AXELSEN 1 72
WD
Round 1 27 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-9 / 21-14 Linda EFLER / Olga KONON - 28
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 21-16 LEE Yu Lim / SHIN Seung Chan - 41
Round 1 16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 15-21 / 21-19 / 21-11 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 36 57
Round 1 37 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 19-21 / 22-20 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 26 73
Round 1 328 KIM Hye Rin / LEE So Hee 19-21 / 21-7 / 23-21 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 23 81
Round 1 233 CHEN Lu / TANG Jinhua 21-12 / 15-21 / 21-17 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 181 71
Round 1 30 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-15 / 21-17 CHANG Hsin Tien / YU Chien Hui 100 31
Round 1 - DU Yue / LI Yinhui 21-7 / 21-16 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 57
Round 1 52 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-14 / 12-21 / 21-19 LIU Xuanxuan / XU Ya - 55
Round 1 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 21-13 HUANG Dongping / LI Wenmei - 47
Round 1 29 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-6 / 17-21 / 21-9 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 33 50
Round 1 89 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10 43
Round 1 - BAEK Ha Na / CHAE YuJung 21-14 / 21-15 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 24 39
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-3 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 18 30
Round 1 46 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE W.O. Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 0
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-6 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 27 53
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 16-21 / 22-20 / 21-12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 16 73
Round 2 46 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-15 / 21-19 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 37 41
Round 2 328 KIM Hye Rin / LEE So Hee 21-14 / 21-14 CHEN Lu / TANG Jinhua 233 42
Round 2 - DU Yue / LI Yinhui 21-16 / 21-16 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 30 49
Round 2 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-9 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 52 39
Round 2 89 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 16-21 / 21-17 / 21-18 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 29 83
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-19 BAEK Ha Na / CHAE YuJung - 47
Quarter-final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 48
Quarter-final 328 KIM Hye Rin / LEE So Hee 18-21 / 21-12 / 21-16 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 46 64
Quarter-final - DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 21-12 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 5 48
Quarter-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 21-15 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 89 48
Semi-final 328 KIM Hye Rin / LEE So Hee 21-18 / 13-21 / 21-11 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 71
Semi-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 13-21 / 27-25 / 21-15 DU Yue / LI Yinhui - 80
Final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-7 / 18-21 / 21-14 KIM Hye Rin / LEE So Hee 328 64
WS (qual)
Round 1 345 LI Yun 21-8 / 21-16 LI Wenmei 120 30
Round 1 201 JI Shuting 21-13 / 21-10 CHENG Chi Ya - 28
Round 1 89 GAO Fangjie 21-10 / 21-8 PENG Qin 213 29
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 11-21 / 21-18 / 21-17 CHEN Yufei 9 62
Round 1 34 Line Højmark KJAERSFELDT 17-21 / 21-18 / 21-9 CHIANG Ying Li 37 48
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-14 CHEN Su Yu 46 30
Round 1 30 LEE Chia Hsin 21-11 / 21-13 Ksenia POLIKARPOVA 69 33
Round 1 3 SUNG Ji Hyun 19-21 / 21-19 / 21-13 CAI Yanyan 73 66
Round 1 201 JI Shuting 21-14 / 12-21 / 21-19 LI Yun 345 62
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-14 CHEN Xiaoxin 16 41
Round 1 11 Saina NEHWAL 21-12 / 21-13 Beiwen ZHANG 12 29
Round 1 23 Michelle LI 20-22 / 21-15 / 21-17 ZHANG Yiman 59 63
Round 1 10 HE Bingjiao 21-19 / 21-6 Mette POULSEN 44 35
Round 1 36 KIM Hyo Min 21-18 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 35 40
Round 1 5 Carolina MARIN 21-4 / 21-17 Minatsu MITANI 26 36
Round 1 21 LEE Jang Mi 21-8 / 21-11 SUNG Shuo Yun 50 28
Round 1 89 GAO Fangjie 1-0 Ret. Nozomi OKUHARA 8 1
Round 1 104 HAN Yue 21-10 / 21-7 Brittney TAM 65 26
Round 1 2 PUSARLA V. Sindhu 24-22 / 23-21 Sayaka SATO 13 59
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 34 33
Round 2 6 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-8 LEE Chia Hsin 30 29
Round 2 201 JI Shuting 16-21 / 21-19 / 21-19 SUNG Ji Hyun 3 77
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-11 Saina NEHWAL 11 37
Round 2 10 HE Bingjiao 21-18 / 18-21 / 21-16 Michelle LI 23 73
Round 2 5 Carolina MARIN 18-21 / 21-17 / 21-4 KIM Hyo Min 36 78
Round 2 89 GAO Fangjie 21-16 / 21-15 LEE Jang Mi 21 47
Round 2 2 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-13 HAN Yue 104 39
Quarter-final 6 Ratchanok INTANON 10-21 / 21-9 / 22-20 TAI Tzu Ying 1 56
Quarter-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-19 JI Shuting 201 38
Quarter-final 5 Carolina MARIN 21-15 / 22-24 / 22-20 HE Bingjiao 10 93
Quarter-final 89 GAO Fangjie 21-11 / 21-10 PUSARLA V. Sindhu 2 38
Semi-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-18 Ratchanok INTANON 6 42
Semi-final 89 GAO Fangjie 21-19 / 21-19 Carolina MARIN 5 61
Final 4 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-15 GAO Fangjie 89 41
XD (qual)
Round 1 76 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 21-16 / 21-10 LU Chia Pin / CHANG Hsin Tien 572 28
Round 1 142 HAN Chengkai / CHEN Lu 21-12 / 21-15 WU Yuan Cheng / YANG Ching Tun 140 24
Round 1 86 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 24-22 / 21-7 LEE Jhe-Huei / WU Ti Jung 315 27
Round 1 105 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 15-21 / 21-13 / 21-13 YANG Ming-Tse / SUNG Shuo Yun 308 50
Round 1 - WANG Zekang / XU Ya 21-19 / 21-17 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 112 35
Round 2 86 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 19-21 / 22-20 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 105 64
Round 2 - Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT W.O. Marvin SEIDEL / Linda EFLER - 0
Round 2 - HAN Chengkai / CHEN Lu W.O. Raphael BECK / Carla NELTE - 0
Round 2 - WANG Zekang / XU Ya W.O. CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya - 0
XD
Round 1 - ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 21-18 / 21-18 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 4 39
Round 1 142 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-12 / 15-21 / 21-17 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 23 64
Round 1 11 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 34
Round 1 30 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 22-20 / 21-9 HAN Chengkai / CHEN Lu 142 29
Round 1 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 19-21 / 21-14 / 21-13 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 20 52
Round 1 44 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-13 / 21-19 LEE Yang / HSU Ya Ching 28 36
Round 1 160 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-10 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya - 24
Round 1 48 HE Jiting / DU Yue 21-19 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 38
Round 1 60 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 22-20 / 16-21 / 21-19 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 66
Round 1 15 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 18-18 Ret. Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 24 20
Round 1 - WANG Zekang / XU Ya 14-21 / 21-13 / 21-11 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 32 44
Round 1 7 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 16 36
Round 1 118 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 17-21 / 21-13 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 86 68
Round 1 - LU Kai / TANG Jinhua 21-14 / 22-20 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21 38
Round 1 25 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 14-21 / 21-15 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 75 53
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-8 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 76 31
Round 2 - ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 17-21 / 21-18 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 142 63
Round 2 11 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 21-16 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 30 29
Round 2 44 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 38
Round 2 160 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-11 HE Jiting / DU Yue 48 30
Round 2 15 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 16-21 / 21-17 / 21-16 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 60 56
Round 2 7 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-8 / 21-11 WANG Zekang / XU Ya - 27
Round 2 118 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-16 LU Kai / TANG Jinhua - 40
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 18-21 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 25 46
Quarter-final 11 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 14-21 / 21-15 / 22-20 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan - 60
Quarter-final 160 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-11 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 44 27
Quarter-final 7 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-19 / 21-17 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 15 44
Quarter-final 118 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 15-21 / 21-8 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 68
Semi-final 160 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 18-21 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11 49
Semi-final 118 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 24-22 WANG Yilyu / HUANG Dongping 7 57
Final 160 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-11 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 118 35

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2677 86.35 00:44:12 1.95 8 25.8%
MS 31 75 13 41.9% 2704 87.23 00:55:15 1.58 11 35.5%
WD 29 70 12 41.4% 2515 86.72 00:53:33 1.62 9 31.0%
WS 30 70 10 33.3% 2507 83.57 00:48:00 1.74 9 30.0%
XD 30 72 12 40.0% 2604 86.8 00:44:02 1.97 6 20.0%
Total 151 358 56 37.1% 13007 86.14 00:48:59 1.76 43 28.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
China 61 41 59.8%
Denmark 20 14 58.8%
Indonesia 11 9 55.0%
Korea 17 14 54.8%
Thailand 6 5 54.5%
Hong Kong 8 8 50.0%
Russia 3 3 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Japan 16 17 48.5%
India 6 8 42.9%
Malaysia 5 8 38.5%
France 1 2 33.3%
England 1 2 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Germany 2 5 28.6%
Chinese Taipei 11 29 27.5%
U.S.A. 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Seychelles 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12