Russia Open  

Tournament Name: Russian Open 1994
Tournament Dates: 26/10/1994-26/10/1994
Location: Russia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI
MS CHEN Gang YU Jinhao
WD Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN
WS Li (F) XU Marina YAKUSHEVA
XD LIU Yong / LI Qi (F) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (45*) Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-3 / 15-0 Igor BOBRIKOV / Andrej EFREMOV - 0
Round 1 (465*) Konstantin DUBS / Rodion ZAKIROV 15-11 / 15-9 Alexandr REMIZOV / Anastasia RUSSKIKH - 0
Round 1 - Oleg KAJUMOV / Mikhail SAFONOV 15-4 / 15-11 Sergej KARAMYSHEV / Alexandr KUZJMIN - 0
Round 1 (196*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 12-15 / 15-5 / 15-3 Alexandr GOLUBEV / Igor PROTKIN (472*) 0
Round 1 (56*) LIU Yong / YU Jinhao 15-1 / 15-1 Andrej DRUZHININ / Sergej MACHNJOV - 0
Round 1 (231*) Michail MIZIN / Konstantin TATRANOV 18-15 / 15-12 Alexej CHUMAKOV / Pavel LYAMTZEV (462*) 0
Round 1 - Vjacheslav ELIZAROV / Mikhail KORCHOUK 15-5 / 15-3 Grigorij GLUKHOV / Maxim PARSHIN - 0
Round 1 (234*) Igor BARABASHEV / Alexander KUROCHKIN 15-10 / 18-17 Christian HINTEREGGER / Enrico LA ROSA - 0
Round 1 - Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV 15-4 / 15-10 Alexandr GROSHEV / Victor MALJUTIN - 0
Round 1 - Alexej POPOV / Vjacheslav VOROBJEV 15-6 / 15-6 A LYTKIN / Sergej STAROVOJTOV - 0
Round 1 (473*) Alexandr KIRPENKO / Konstantin MANUJLOV 15-11 / 12-15 / 15-13 Andrea CHIAPPINI / Gianmarco LA ROSA - 0
Round 1 - Artur KHACHATURJAN / Evgenij KOVALENKO 15-1 / 15-1 Andrej BEZRUKOV / Dmitry BEZRUKOV - 0
Round 1 - Vadim ITCKOV / Sergej STAROSTIN 15-6 / 15-9 Sergej KRIVTZOV / Alexej PETRUSHIN - 0
Round 1 - Vladislav TIKHOMIROV / Pavel UVAROV 15-2 / 15-6 Alexander MANDRIK / Vyatcheslav ROUDNITSKI - 0
Round 1 (155*) Valerj STRELCOV / Alexandr TZYGANKOV 15-2 / 15-8 Maxim BALDIN / Evgenij ISAKOV - 0
Round 1 (82*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 15-8 / 15-11 Andrej KULESHOV / Nikolaj NIKOLAENKO - 0
Round 2 (45*) Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-3 / 15-5 Konstantin DUBS / Rodion ZAKIROV (465*) 0
Round 2 (196*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-3 / 15-2 Oleg KAJUMOV / Mikhail SAFONOV - 0
Round 2 (56*) LIU Yong / YU Jinhao 15-4 / 15-4 Michail MIZIN / Konstantin TATRANOV (231*) 0
Round 2 - Vjacheslav ELIZAROV / Mikhail KORCHOUK 15-0 / 15-1 Igor BARABASHEV / Alexander KUROCHKIN (234*) 0
Round 2 - Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV 15-5 / 15-8 Alexej POPOV / Vjacheslav VOROBJEV - 0
Round 2 - Artur KHACHATURJAN / Evgenij KOVALENKO 15-5 / 15-7 Alexandr KIRPENKO / Konstantin MANUJLOV (473*) 0
Round 2 - Vladislav TIKHOMIROV / Pavel UVAROV 15-10 / 15-5 Vadim ITCKOV / Sergej STAROSTIN - 0
Round 2 (82*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 9-15 / 15-11 / 15-11 Valerj STRELCOV / Alexandr TZYGANKOV (155*) 0
Quarter-final (45*) Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-11 / 15-3 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (196*) 0
Quarter-final (56*) LIU Yong / YU Jinhao 15-8 / 15-8 Vjacheslav ELIZAROV / Mikhail KORCHOUK - 0
Quarter-final - Artur KHACHATURJAN / Evgenij KOVALENKO 15-7 / 15-1 Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV - 0
Quarter-final (82*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 15-8 / 12-15 / 15-10 Vladislav TIKHOMIROV / Pavel UVAROV - 0
Semi-final (45*) Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-8 / 15-7 LIU Yong / YU Jinhao (56*) 0
Semi-final (82*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 15-11 / 15-10 Artur KHACHATURJAN / Evgenij KOVALENKO - 0
Final (45*) Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-9 / 15-2 Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI (82*) 0
MS (qual)
Round 1 - Christian HINTEREGGER 15-2 / 15-1 Rustan SAFARGALIN - 0
Round 1 - Andrej LOGINOV 15-2 / 15-7 Grigorij GLUKHOV - 0
Round 1 - Sergej STAROVOJTOV 15-2 / 15-0 Sergej DIDENKO - 0
Round 1 (764*) Oleg KAJUMOV 15-8 / 18-17 Andrej KISELEV - 0
Round 1 (1005*) Andrea CHIAPPINI 10-15 / 15-1 / 15-8 Georgij (Egor) IZOTOV - 0
Round 1 - Stanislav PUKHOV 15-9 / 15-9 Maxim PARSHIN - 0
Round 1 - Vladimir SHMELJOV 15-4 / 15-8 Artem KARASJOV - 0
Round 1 (766*) Alexandr RUSSKIKH 15-7 / 15-9 Andrej DRUZHININ - 0
Round 1 (747*) Rodion ZAKIROV 15-1 / 15-1 Andrej DJAKOV - 0
Round 1 - Sergej KRIVTZOV 15-10 / 18-14 Konstantin MANUJLOV - 0
Round 1 - Igor PROTKIN 15-3 / 15-10 Alexandr MONASTYRJOV - 0
Round 1 (1066*) Anton TIAJKOUN 15-11 / 15-6 Alexandr ZUBARJ - 0
Round 1 - Nikolaj NIKOLAENKO 15-11 / 15-11 Alexej KURDIN - 0
Round 1 - Evgenij KASHCHEEV 15-0 / 14-17 / 15-9 Igor BOBRIKOV - 0
Round 1 (750*) Evgenij ISAKOV 15-3 / 15-7 Nikolaj EVSTAFJEV - 0
Round 1 (759*) Alexandr KUZJMIN 15-2 / 15-4 Ilja SAFONOV - 0
Round 1 - Nikolaj UKK 15-11 / 11-15 / 15-5 Andrej EFREMOV - 0
Round 1 - Alexej PETRUSHIN 15-11 / 17-16 Dmitry BEZRUKOV - 0
Round 1 - Konstantin ILJKEVICH 15-4 / 9-15 / 15-8 Boris TANKOV - 0
Round 1 - Alexej POPOV 15-0 / 15-3 Sergej BUJANOV - 0
Round 1 - Alexandr KIRPENKO 15-9 / 4-15 / 15-3 Andrej ZHOLOBOV - 0
Round 1 - Maxim BALDIN 15-4 / 15-4 Dvinrij KUSHCHAEV (DEC`D) - 0
Round 1 - Andrej BEZRUKOV 15-2 / 15-3 Andrej ZHULJNOV - 0
Round 2 - Andrej LOGINOV 18-13 / 15-2 Christian HINTEREGGER - 0
Round 2 (764*) Oleg KAJUMOV 8-15 / 15-7 / 15-11 Sergej STAROVOJTOV - 0
Round 2 - Stanislav PUKHOV 15-10 / 15-7 Andrea CHIAPPINI (1005*) 0
Round 2 (766*) Alexandr RUSSKIKH 10-15 / 15-11 / 18-14 Vladimir SHMELJOV - 0
Round 2 - Sergej KRIVTZOV 15-5 / 15-5 Rodion ZAKIROV (747*) 0
Round 2 (748*) Sergej KARAMYSHEV 15-7 / 15-7 Igor PROTKIN - 0
Round 2 - Nikolaj NIKOLAENKO 15-2 / 15-11 Anton TIAJKOUN (1066*) 0
Round 2 (750*) Evgenij ISAKOV 15-12 / 15-5 Evgenij KASHCHEEV - 0
Round 2 (759*) Alexandr KUZJMIN 15-4 / 15-8 Nikolaj UKK - 0
Round 2 - Konstantin ILJKEVICH 15-11 / 9-15 / 15-9 Alexej PETRUSHIN - 0
Round 2 - Alexej POPOV 15-1 / 15-2 Alexandr KIRPENKO - 0
Round 2 - Maxim BALDIN 15-6 / 15-3 Andrej BEZRUKOV - 0
MS
Round 1 (730*) Mikhail SAFONOV 15-12 / 18-13 Stanislav PUKHOV - 0
Round 1 (141*) Konstantin TATRANOV 15-5 / 15-12 Juri GROMYKO - 0
Round 1 (70*) Vladislav TIKHOMIROV 15-6 / 15-0 Andrej VAGANOV - 0
Round 1 (282*) Mihail POPOV 15-10 / 4-15 / 15-5 Gianmarco LA ROSA (660*) 0
Round 1 (110*) Artur KHACHATURJAN 15-1 / 15-9 Alexandr KUZJMIN (759*) 0
Round 1 (868*) Svetoslav STOYANOV 15-5 / 15-5 Geir KRISTIANSEN - 0
Round 1 (124*) Pavel UVAROV 15-8 / 15-7 Igor DMITRIEV (791*) 0
Round 1 (419*) Alexej CHUMAKOV 15-3 / 15-4 Andreas PICHLER (590*) 0
Round 1 (93*) Alexandr TZYGANKOV 15-1 / 15-10 Andrej KULESHOV (761*) 0
Round 1 (420*) Sergej STAROSTIN 15-1 / 15-3 Tzvetozar KOLEV - 0
Round 1 (749*) Vyatcheslav ROUDNITSKI 15-11 / 15-10 Enrico LA ROSA (466*) 0
Round 1 (86*) Sergey MELNIKOV 15-10 / 15-9 Maxim BALDIN - 0
Round 1 (309*) Michail MIZIN 15-9 / 15-12 Konstantin DUBS (222*) 0
Round 1 (750*) Evgenij ISAKOV 4-15 / 15-7 / 15-6 Victor MALJUTIN - 0
Round 1 (353*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-6 / 15-5 Plamen PEEV - 0
Round 1 (415*) Vjacheslav ELIZAROV 15-6 / 15-11 Sergej KARAMYSHEV (748*) 0
Round 2 (66*) CHEN Gang 15-10 / 15-11 Vjacheslav VOROBJEV (470*) 0
Round 2 (141*) Konstantin TATRANOV 15-10 / 15-4 Mikhail SAFONOV (730*) 0
Round 2 (218*) Igor BARABASHEV 15-11 / 15-5 Robert MATEUSIAK (402*) 0
Round 2 (282*) Mihail POPOV 11-15 / 15-8 / 15-3 Vladislav TIKHOMIROV (70*) 0
Round 2 (97*) Mikhail KORCHOUK 15-2 / 15-7 Alexander KUROCHKIN (224*) 0
Round 2 (110*) Artur KHACHATURJAN 15-6 / 15-5 Svetoslav STOYANOV (868*) 0
Round 2 (48*) Vladislav DRUZCHENKO 15-4 / 15-4 Alexandr GOLUBEV (763*) 0
Round 2 (124*) Pavel UVAROV 15-2 / 15-7 Alexej CHUMAKOV (419*) 0
Round 2 (420*) Sergej STAROSTIN 15-10 / 6-15 / 15-7 Alexandr TZYGANKOV (93*) 0
Round 2 (228*) YU Jinhao 15-4 / 15-5 Pavel LYAMTZEV (422*) 0
Round 2 (86*) Sergey MELNIKOV 15-7 / 15-7 Vyatcheslav ROUDNITSKI (749*) 0
Round 2 (37*) Hannes FUCHS 15-9 / 15-6 Alexandr GROSHEV (758*) 0
Round 2 (309*) Michail MIZIN 15-12 / 14-18 / 15-8 Evgenij ISAKOV (750*) 0
Round 2 (199*) Alexej SIDOROV 15-8 / 15-2 Alexander MANDRIK - 0
Round 2 (353*) Jacek NIEDZWIEDZKI 18-14 / 11-15 / 15-11 Vjacheslav ELIZAROV (415*) 0
Round 2 (106*) Lasse LINDELOF 15-8 / 15-2 Vadim ITCKOV (756*) 0
Round 3 (66*) CHEN Gang 15-12 / 17-18 / 15-8 Konstantin TATRANOV (141*) 0
Round 3 (218*) Igor BARABASHEV 18-16 / 15-5 Mihail POPOV (282*) 0
Round 3 (97*) Mikhail KORCHOUK 15-8 / 15-12 Artur KHACHATURJAN (110*) 0
Round 3 (48*) Vladislav DRUZCHENKO 15-7 / 17-14 Pavel UVAROV (124*) 0
Round 3 (228*) YU Jinhao 15-11 / 15-2 Sergej STAROSTIN (420*) 0
Round 3 (86*) Sergey MELNIKOV 15-6 / 1-0 Hannes FUCHS (37*) 0
Round 3 (309*) Michail MIZIN 15-8 / 5-15 / 15-12 Alexej SIDOROV (199*) 0
Round 3 (106*) Lasse LINDELOF 15-5 / 15-5 Jacek NIEDZWIEDZKI (353*) 0
Quarter-final (66*) CHEN Gang 15-1 / 15-2 Igor BARABASHEV (218*) 0
Quarter-final (48*) Vladislav DRUZCHENKO 15-11 / 15-1 Mikhail KORCHOUK (97*) 0
Quarter-final (228*) YU Jinhao 15-8 / 15-7 Sergey MELNIKOV (86*) 0
Quarter-final (106*) Lasse LINDELOF 15-2 / 15-2 Michail MIZIN (309*) 0
Semi-final (66*) CHEN Gang 15-8 / 10-15 / 15-11 Vladislav DRUZCHENKO (48*) 0
Semi-final (228*) YU Jinhao 15-11 / 15-7 Lasse LINDELOF (106*) 0
Final (66*) CHEN Gang 18-13 / 18-13 YU Jinhao (228*) 0
WD
Round 1 (45*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-3 / 15-9 Zhanna CHORNENJKAJA / Julia OSIRTZEVA - 0
Round 1 (419*) Olga ILIOUSHCHENKOVA / Svetlana SHUMSKAYA 15-7 / 8-15 / 15-6 Olga KUZNETSOVA / Olga VLASOVA - 0
Round 1 - Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR 10-15 / 15-10 / 15-7 Elena CHEPURNOVA / I KVACHANTIRADZE - 0
Round 1 (313*) Irina CHERNIKOVA / Natalia GORODNICHEVA 15-3 / 15-5 Larisa DUDAREVA / Evgenia STANCHEVA-SELJAVINA - 0
Round 1 - Elena DUDAKOVA / Olga GAFAROVA 18-17 / 18-16 Nadezhda GAGARSKAYA / Ekaterina POLOZOVA - 0
Round 1 - Alla RYZHENKO / Alena TKACHEVA 15-7 / 15-7 Sylvie CARNEVALE / Barbara FAIAZZA - 0
Round 1 (312*) Maria SOFRONOVA / Natalia SUCHKOVA 15-2 / 15-3 Olga DVINSKAJA - RUSSU / Tatjana SHERSTNEVA - 0
Round 1 - Elena NIKOLAEVA / Kadrija RAKHMATULINA 15-6 / 15-4 Anna EFREMOVA / Victoria KOSHELEVA - 0
Round 1 - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 15-1 / 15-5 Galina MITINA / Tamara MITINA - 0
Round 1 - Irina GRITSENKO / Marina PANCHENKO 15-3 / 18-14 Olga GALKINA / Maria KOOLJ - 0
Round 1 - Elena RYBKHINA / Elena SUKHAREVA 15-2 / 15-1 Beate DEJACO / Maria Grazia ITALIANO - 0
Round 1 (116*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA W.O. Natalja IVANOVA / Anna KOSTROVA - 0
Round 1 - Natalia PESHEKHONOVA / Ella DIEHL W.O. Irina KOMISINA / Svetlana KOMISINA - 0
Round 1 (426*) Anna LARTCHENKO FISCHER / Irina RUSLJAKOVA W.O. Irina KOTELNIKOVA / Elena SAVINA - 0
Round 2 (45*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 10-15 / 15-11 / 18-15 Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA (98*) 0
Round 2 (419*) Olga ILIOUSHCHENKOVA / Svetlana SHUMSKAYA 15-1 / 15-5 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR - 0
Round 2 (313*) Irina CHERNIKOVA / Natalia GORODNICHEVA 15-11 / 3-15 / 15-11 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (116*) 0
Round 2 - Natalia PESHEKHONOVA / Ella DIEHL 15-12 / 15-13 Elena DUDAKOVA / Olga GAFAROVA - 0
Round 2 (312*) Maria SOFRONOVA / Natalia SUCHKOVA 15-8 / 17-14 Alla RYZHENKO / Alena TKACHEVA - 0
Round 2 - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 15-7 / 15-4 Elena NIKOLAEVA / Kadrija RAKHMATULINA - 0
Round 2 - Elena RYBKHINA / Elena SUKHAREVA 15-7 / 15-3 Irina GRITSENKO / Marina PANCHENKO - 0
Round 2 - LI Qi (F) / YAO Jie 15-2 / 15-0 Anna LARTCHENKO FISCHER / Irina RUSLJAKOVA (426*) 0
Quarter-final (45*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-8 / 15-8 Olga ILIOUSHCHENKOVA / Svetlana SHUMSKAYA (419*) 0
Quarter-final - Natalia PESHEKHONOVA / Ella DIEHL 4-15 / 15-10 / 15-12 Irina CHERNIKOVA / Natalia GORODNICHEVA (313*) 0
Quarter-final - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 15-4 / 15-0 Maria SOFRONOVA / Natalia SUCHKOVA (312*) 0
Quarter-final - LI Qi (F) / YAO Jie 17-14 / 5-15 / 18-15 Elena RYBKHINA / Elena SUKHAREVA - 0
Semi-final (45*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-2 / 15-10 Natalia PESHEKHONOVA / Ella DIEHL - 0
Semi-final - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 14-18 / 15-9 / 15-5 LI Qi (F) / YAO Jie - 0
Final - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 15-1 / 15-7 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (45*) 0
WS (qual)
Round 1 - Evgenia STANCHEVA-SELJAVINA 11-2 / 11-6 Svetlana IGNATOVA - 0
Round 1 - Zhanna CHORNENJKAJA 11-6 / 11-6 Anna ELMANOVA - 0
Round 1 - Julia OSIRTZEVA 11-1 / 11-3 Irina KOLBINA - 0
Round 1 - Alla RYZHENKO 11-7 / 11-1 Irina KOTELNIKOVA - 0
Round 1 - Elena DUDAKOVA 11-3 / 11-1 Elena GOLOVANOVA - 0
Round 1 - Ekaterina POLOZOVA 11-1 / 11-0 Ksenia SHUSTOVA - 0
Round 1 - Tatjana SHERSTNEVA 11-3 / 11-5 Olga ARKHANGELSKAYA - 0
WS
Round 1 (355*) Natalia PESHEKHONOVA 11-0 / 11-0 Olga GAFAROVA - 0
Round 1 (589*) Svetlana SHUMSKAYA 11-5 / 11-4 Olga DVINSKAJA - RUSSU (603*) 0
Round 1 - Elena NIKOLAEVA 11-7 / 11-6 Monica MEMOLI (431*) 0
Round 1 (591*) Olga ILIOUSHCHENKOVA 11-9 / 6-11 / 12-9 Natalia GORODNICHEVA (597*) 0
Round 1 - Oksana LARCHENKO 11-1 / 11-5 Lise METHI - 0
Round 1 (601*) Ella DIEHL 11-3 / 11-0 Maria Luisa MUR (331*) 0
Round 1 - Alena TKACHEVA 12-10 / 11-7 Nadezhda GAGARSKAYA - 0
Round 1 - Irina RUSLJAKOVA 11-3 / 11-2 Marzena BIENKOWSKA - 0
Round 1 (100*) Elena DENISOVA 11-6 / 11-2 Olesia SHOLAR (503*) 0
Round 1 (408*) Beate DEJACO 2-11 / 11-2 / 11-5 Natalia SUCHKOVA (605*) 0
Round 1 (361*) Irina CHERNIKOVA 11-1 / 11-2 Elena DUDAKOVA - 0
Round 1 - Svetlana LJALKOVSKAJA 11-6 / 11-1 I KVACHANTIRADZE (609*) 0
Round 1 (265*) Elena SUKHAREVA 11-1 / 11-3 Barbara FAIAZZA (371*) 0
Round 1 - Anna LARTCHENKO FISCHER 11-2 / 11-3 Maria Grazia ITALIANO (516*) 0
Round 1 (264*) Olga KUZNETSOVA 11-3 / 11-6 Zhanna CHORNENJKAJA - 0
Round 1 - Ekaterina POLOZOVA W.O. Olga VLASOVA (590*) 0
Round 2 (71*) Li (F) XU 11-1 / 11-0 Kadrija RAKHMATULINA (599*) 0
Round 2 (355*) Natalia PESHEKHONOVA 11-7 / 11-6 Svetlana SHUMSKAYA (589*) 0
Round 2 (61*) Elena NOZDRAN 11-5 / 11-7 Elena RYBKHINA (136*) 0
Round 2 - Elena NIKOLAEVA 6-11 / 11-8 / 11-1 Ekaterina POLOZOVA - 0
Round 2 (46*) Irina YAKUSHEVA 11-0 / 11-4 Marina PANCHENKO - 0
Round 2 (591*) Olga ILIOUSHCHENKOVA 11-2 / 11-3 Oksana LARCHENKO - 0
Round 2 (104*) Katarzyna KRASOWSKA 11-4 / 11-6 Maria SOFRONOVA (602*) 0
Round 2 (601*) Ella DIEHL 11-2 / 12-10 Alena TKACHEVA - 0
Round 2 (100*) Elena DENISOVA 11-3 / 11-5 Irina RUSLJAKOVA - 0
Round 2 (85*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-3 / 11-5 Olga GALKINA - 0
Round 2 (361*) Irina CHERNIKOVA 11-2 / 11-4 Beate DEJACO (408*) 0
Round 2 (32*) Marina YAKUSHEVA 11-2 / 11-0 Irina KOLOSKOVA (108*) 0
Round 2 (265*) Elena SUKHAREVA 11-4 / 11-1 Svetlana LJALKOVSKAJA - 0
Round 2 (112*) Irina GRITSENKO 11-4 / 11-1 Elena CHEPURNOVA (575*) 0
Round 2 (264*) Olga KUZNETSOVA 11-0 / 11-5 Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 2 (99*) YAO Jie 11-2 / 11-0 Maria KOOLJ - 0
Round 3 (71*) Li (F) XU 11-4 / 11-0 Natalia PESHEKHONOVA (355*) 0
Round 3 (61*) Elena NOZDRAN 11-2 / 11-1 Elena NIKOLAEVA - 0
Round 3 (46*) Irina YAKUSHEVA 11-5 / 11-5 Olga ILIOUSHCHENKOVA (591*) 0
Round 3 (104*) Katarzyna KRASOWSKA 11-3 / 11-5 Ella DIEHL (601*) 0
Round 3 (100*) Elena DENISOVA 11-5 / 11-5 Vlada TCHERNIAVSKAIA (85*) 0
Round 3 (32*) Marina YAKUSHEVA 11-4 / 11-3 Irina CHERNIKOVA (361*) 0
Round 3 (265*) Elena SUKHAREVA 11-0 / 11-2 Irina GRITSENKO (112*) 0
Round 3 (99*) YAO Jie 11-0 / 11-3 Olga KUZNETSOVA (264*) 0
Quarter-final (71*) Li (F) XU 11-8 / 12-9 Elena NOZDRAN (61*) 0
Quarter-final (46*) Irina YAKUSHEVA 11-5 / 11-8 Katarzyna KRASOWSKA (104*) 0
Quarter-final (32*) Marina YAKUSHEVA 11-0 / 11-0 Elena DENISOVA (100*) 0
Quarter-final (99*) YAO Jie 11-8 / 12-10 Elena SUKHAREVA (265*) 0
Semi-final (71*) Li (F) XU 11-1 / 11-3 Irina YAKUSHEVA (46*) 0
Semi-final (32*) Marina YAKUSHEVA 6-11 / 11-3 / 11-6 YAO Jie (99*) 0
Final (71*) Li (F) XU 11-5 / 11-7 Marina YAKUSHEVA (32*) 0
XD
Round 1 (156*) Nikolaj ZUEV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-8 / 15-1 Nikolaj NIKOLAENKO / Olga GALKINA - 0
Round 1 (58*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-2 / 15-1 Christian HINTEREGGER / Beate DEJACO - 0
Round 1 - Pavel UVAROV / Anna LARTCHENKO FISCHER 8-15 / 15-9 / 15-11 Konstantin DUBS / Irina GRITSENKO (100*) 0
Round 1 (106*) Mikhail KORCHOUK / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-8 / 15-7 Sergej KARAMYSHEV / Natalia GORODNICHEVA - 0
Round 1 - CHEN Gang / Li (F) XU 15-10 / 15-6 Juri GROMYKO / Olga ILIOUSHCHENKOVA - 0
Round 1 - Sergey MELNIKOV / Natalia PESHEKHONOVA 15-4 / 15-3 Geir KRISTIANSEN / Lise METHI - 0
Round 1 (164*) Vjacheslav ELIZAROV / Olga KUZNETSOVA 15-4 / 15-0 Andrea CHIAPPINI / Monica MEMOLI - 0
Round 1 (236*) Damian PLAWECKI / Katarzyna KRASOWSKA 15-5 / 15-9 Alexandr GOLUBEV / Elena CHEPURNOVA - 0
Round 1 - Robert MATEUSIAK / Marzena BIENKOWSKA 15-10 / 15-11 Vjacheslav VOROBJEV / Oksana LARCHENKO - 0
Round 1 - Victor MALJUTIN / Ella DIEHL 15-7 / 15-11 Rodion ZAKIROV / Marina PANCHENKO - 0
Round 1 - Alexander MANDRIK / Svetlana SHUMSKAYA 15-5 / 15-7 Alexandr GROSHEV / Elena NIKOLAEVA - 0
Round 1 (79*) Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA 15-6 / 15-7 Evgenij ISAKOV / Alla RYZHENKO - 0
Round 1 - Vyatcheslav ROUDNITSKI / Tatiana GERASSIMOVITCH 15-10 / 17-14 Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA (340*) 0
Round 1 - Evgenij KOVALENKO / Marina YAKUSHEVA 15-5 / 15-4 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (460*) 0
Round 1 - Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 15-18 / 15-10 / 15-11 Valerj STRELCOV / Irina KOLOSKOVA (235*) 0
Round 1 - LIU Yong / LI Qi (F) 15-10 / 15-5 Andrej BEZRUKOV / Kadrija RAKHMATULINA - 0
Round 2 (58*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-17 / 15-12 / 15-5 Nikolaj ZUEV / Nadezhda CHERVJAKOVA (156*) 0
Round 2 (106*) Mikhail KORCHOUK / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-3 / 15-3 Pavel UVAROV / Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 2 - CHEN Gang / Li (F) XU 15-2 / 15-6 Sergey MELNIKOV / Natalia PESHEKHONOVA - 0
Round 2 (164*) Vjacheslav ELIZAROV / Olga KUZNETSOVA 15-12 / 18-15 Damian PLAWECKI / Katarzyna KRASOWSKA (236*) 0
Round 2 - Victor MALJUTIN / Ella DIEHL 15-6 / 16-17 / 15-9 Robert MATEUSIAK / Marzena BIENKOWSKA - 0
Round 2 (79*) Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA 15-6 / 15-12 Alexander MANDRIK / Svetlana SHUMSKAYA - 0
Round 2 - Evgenij KOVALENKO / Marina YAKUSHEVA 15-12 / 15-11 Vyatcheslav ROUDNITSKI / Tatiana GERASSIMOVITCH - 0
Round 2 - LIU Yong / LI Qi (F) 15-3 / 15-3 Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA - 0
Quarter-final (58*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-3 / 15-2 Mikhail KORCHOUK / Vlada TCHERNIAVSKAIA (106*) 0
Quarter-final - CHEN Gang / Li (F) XU 15-6 / 15-13 Vjacheslav ELIZAROV / Olga KUZNETSOVA (164*) 0
Quarter-final (79*) Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA 15-8 / 15-7 Victor MALJUTIN / Ella DIEHL - 0
Quarter-final - LIU Yong / LI Qi (F) 18-13 / 15-9 Evgenij KOVALENKO / Marina YAKUSHEVA - 0
Semi-final (58*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 18-15 / 15-8 CHEN Gang / Li (F) XU - 0
Semi-final - LIU Yong / LI Qi (F) 15-5 / 15-18 / 18-16 Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA (79*) 0
Final - LIU Yong / LI Qi (F) 15-12 / 18-13 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (58*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 66 4 12.9% 1442 46.52 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 103 9 19.1% 2305 49.04 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 59 7 26.9% 1328 51.08 00:00:00 0 0 0.0%
WS 46 96 4 8.7% 1422 30.91 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 67 5 16.1% 1572 50.71 00:00:00 0 0 0.0%
Total 181 391 29 16.0% 8069 44.58 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
New Zealand 5 0 100.0%
China 22 4 84.6%
Finland 3 1 75.0%
Netherlands 3 1 75.0%
Slovenia 4 2 66.7%
Ukraine 21 11 65.6%
Poland 10 7 58.8%
France 7 5 58.3%
Austria 1 1 50.0%
Belarus 14 15 48.3%
Russia 119 133 47.2%
Bulgaria 2 3 40.0%
Switzerland 3 5 37.5%
Kazakhstan 4 9 30.8%
Germany 1 3 25.0%
Italy 4 20 16.7%
Norway 0 3 0.0%

Category: