French Open  

Tournament Name: YONEX French Open 2019
Tournament Dates: 22/10/2019-27/10/2019
Location: France, PARIS
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY
MS CHEN Long Jonatan CHRISTIE
WD LEE So Hee / SHIN Seung Chan KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS Se Young AN Carolina MARIN
XD Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 19-21 / 21-11 / 21-17 DI Zijian / WANG Chang 68 52
Round 1 26 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-9 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 36
Round 1 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 18-21 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 20 53
Round 1 25 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-13 / 21-14 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 42 27
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 11-21 / 21-14 / 21-16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 10 54
Round 1 9 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-10 / 18-21 / 21-13 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 31 45
Round 1 34 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-12 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 38
Round 1 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-11 / 21-14 Phillip CHEW / Ryan CHEW 40 26
Round 1 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 16-21 / 22-20 / 23-21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 23 75
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-17 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 19 50
Round 1 32 Ben LANE / Sean VENDY 21-19 / 20-22 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 27 58
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 21-11 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 58 29
Round 1 13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-15 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 12 34
Round 1 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 22-20 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 14 47
Round 1 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-16 / 21-14 Jelle MAAS / Robin TABELING 36 36
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 12-21 / 21-19 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21 48
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 0-0 Ret. KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 26 18
Round 2 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-18 / 20-22 / 22-20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25 69
Round 2 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 16-21 / 21-14 LEE Yang / WANG Chi-Lin 9 58
Round 2 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 14-21 / 21-17 / 21-15 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 34 65
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-13 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 24 42
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 22-20 / 21-15 Ben LANE / Sean VENDY 32 35
Round 2 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 13-21 / 23-21 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 13 69
Round 2 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-18 / 18-21 / 21-13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 53
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 23-21 / 21-14 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 7 31
Quarter-final 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-14 / 21-15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 38
Quarter-final 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-12 / 18-21 / 21-9 LI Junhui / LIU Yuchen 3 60
Quarter-final 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-13 / 22-20 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8 39
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 23-21 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16 43
Semi-final 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-11 / 25-23 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 6 50
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 11 35
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 15-21 / 21-15 / 21-16 WANG Tzu Wei 25 79
Round 1 29 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-15 Kantaphon WANGCHAROEN 12 36
Round 1 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 21-8 LEE Zii Jia 14 29
Round 1 28 HUANG Yuxiang 21-10 / 19-21 / 21-12 Khosit PHETPRADAB 34 70
Round 1 42 Subhankar DEY 15-21 / 21-14 / 21-17 Tommy SUGIARTO 17 78
Round 1 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23-21 / 21-18 Sitthikom THAMMASIN 23 47
Round 1 4 CHEN Long 21-14 / 21-12 Rasmus GEMKE 20 48
Round 1 19 LIN Dan 21-12 / 21-9 Brice LEVERDEZ 35 38
Round 1 30 LEE Cheuk Yiu 21-18 / 16-21 / 16-16 Ret. Mark CALJOUW 33 64
Round 1 7 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-16 Jan O JORGENSEN 22 37
Round 1 13 Kenta NISHIMOTO 20-22 / 21-18 / 21-18 Sameer VERMA 18 84
Round 1 5 Anders ANTONSEN 21-10 / 21-8 Misha ZILBERMAN 46 36
Round 1 15 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-7 WONG Wing Ki Vincent 36 37
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-6 Thomas ROUXEL 53 30
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-11 / 21-9 PARUPALLI Kashyap 26 32
Round 1 2 CHOU Tien Chen 15-21 / 21-7 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 10 55
Round 2 1 Kento MOMOTA 17-21 / 21-19 / 21-4 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 29 71
Round 2 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 21-10 HUANG Yuxiang 28 31
Round 2 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-6 / 21-13 Subhankar DEY 42 30
Round 2 4 CHEN Long 21-15 / 21-16 LIN Dan 19 50
Round 2 7 Jonatan CHRISTIE 17-21 / 22-20 / 21-15 LEE Cheuk Yiu 30 67
Round 2 5 Anders ANTONSEN 21-19 / 21-18 Kenta NISHIMOTO 13 64
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-9 / 11-21 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 15 61
Round 2 9 NG Ka Long Angus 23-25 / 21-17 / 21-16 CHOU Tien Chen 2 78
Quarter-final 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-10 / 21-19 Kento MOMOTA 1 43
Quarter-final 4 CHEN Long 21-19 / 21-12 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 44
Quarter-final 7 Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-19 / 21-16 Anders ANTONSEN 5 82
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-16 NG Ka Long Angus 9 44
Semi-final 4 CHEN Long 21-19 / 21-18 Anthony Sinisuka GINTING 8 44
Semi-final 7 Jonatan CHRISTIE 7-21 / 22-20 / 21-19 Viktor AXELSEN 6 81
Final 4 CHEN Long 21-19 / 21-12 Jonatan CHRISTIE 7 51
WD
Round 1 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-16 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 29 44
Round 1 30 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-12 / 21-19 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 19 53
Round 1 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 13-21 / 21-16 / 21-16 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 17 93
Round 1 28 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-17 / 21-7 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 26 36
Round 1 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-12 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 47 40
Round 1 20 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-9 / 21-10 Ariel LEE / Sydney LEE 68 22
Round 1 8 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 21-14 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 55 53
Round 1 21 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 22-20 / 14-21 / 21-17 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 52 63
Round 1 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 32 48
Round 1 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 16-21 / 21-13 / 21-17 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 24 63
Round 1 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 17-21 / 21-10 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 16 64
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-14 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 31 56
Round 1 37 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-11 / 22-24 / 21-12 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 36 77
Round 1 15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-10 / 21-15 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 65 27
Round 1 22 DONG Wenjing / FENG Xueying 22-20 / 23-21 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 38 49
Round 1 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 22-20 / 21-10 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 23 42
Round 2 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-9 Emilie LEFEL / Anne TRAN 30 36
Round 2 28 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-19 / 21-12 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 6 50
Round 2 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-12 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 20 33
Round 2 8 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-10 / 21-17 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21 35
Round 2 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-7 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 36
Round 2 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-18 / 15-21 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 109
Round 2 37 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-16 / 21-23 / 23-21 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 72
Round 2 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-14 DONG Wenjing / FENG Xueying 22 43
Quarter-final 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 22-20 / 21-17 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 28 48
Quarter-final 8 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-12 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 47
Quarter-final 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-6 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10 36
Quarter-final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-7 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 37 36
Semi-final 8 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-15 / 16-21 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 1 73
Semi-final 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-16 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 3 56
Final 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 16-21 / 21-19 / 21-12 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 8 78
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-7 / 13-21 / 21-12 Yvonne LI 41 40
Round 1 23 KIM Ga Eun 21-15 / 21-16 Beiwen ZHANG 12 37
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-13 Michelle LI 8 43
Round 1 26 YEO Jia Min 21-15 / 21-16 Soniia CHEAH 32 37
Round 1 3 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-11 HAN Yue 14 36
Round 1 17 Carolina MARIN 21-8 / 22-24 / 21-15 CAI Yanyan 19 62
Round 1 5 Ratchanok INTANON 19-21 / 21-17 / 21-9 Kirsty GILMOUR 28 57
Round 1 31 Evgeniya KOSETSKAYA 21-11 / 16-21 / 21-15 Mia BLICHFELDT 13 57
Round 1 27 Line Højmark KJAERSFELDT 19-21 / 21-14 / 21-19 Aya OHORI 20 64
Round 1 9 Saina NEHWAL 23-21 / 21-17 CHEUNG Ngan Yi 25 42
Round 1 16 Se Young AN 21-10 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18 40
Round 1 21 CHEN Xiaoxin 21-15 / 21-11 Sabrina JAQUET 51 34
Round 1 29 Fitriani FITRIANI 21-17 / 21-12 Neslihan YIGIT 37 39
Round 1 7 HE Bingjiao 21-12 / 21-18 Gregoria Mariska TUNJUNG 22 34
Round 1 15 Pornpawee CHOCHUWONG 22-20 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 24 43
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-17 Sayaka TAKAHASHI 10 34
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-17 KIM Ga Eun 23 40
Round 2 6 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-13 YEO Jia Min 26 34
Round 2 17 Carolina MARIN 21-18 / 21-17 Nozomi OKUHARA 3 52
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-12 Evgeniya KOSETSKAYA 31 31
Round 2 9 Saina NEHWAL 21-10 / 21-11 Line Højmark KJAERSFELDT 27 27
Round 2 16 Se Young AN 15-21 / 16-7 Ret. CHEN Xiaoxin 21 47
Round 2 7 HE Bingjiao 18-21 / 21-10 / 22-20 Fitriani FITRIANI 29 61
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-9 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 15 31
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-16 / 24-26 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 6 75
Quarter-final 17 Carolina MARIN 21-18 / 17-21 / 21-14 Ratchanok INTANON 5 74
Quarter-final 16 Se Young AN 22-20 / 23-21 Saina NEHWAL 9 49
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 0-0 Ret. HE Bingjiao 7 13
Semi-final 17 Carolina MARIN 21-16 / 21-9 TAI Tzu Ying 1 35
Semi-final 16 Se Young AN 21-17 / 23-21 Akane YAMAGUCHI 2 51
Final 16 Se Young AN 16-21 / 21-18 / 21-5 Carolina MARIN 17 69
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 19-21 / 21-19 / 21-15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 52
Round 1 33 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-19 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 36
Round 1 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 19-21 / 21-16 / 21-13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 7 67
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-15 / 21-14 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 34 36
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-10 / 19-21 / 21-15 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 26 60
Round 1 15 Robin TABELING / Selena PIEK 21-19 / 15-21 / 21-16 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 24 51
Round 1 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-15 / 21-17 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 23 35
Round 1 27 Ben LANE / Jessica PUGH 21-19 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 17 42
Round 1 20 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 23-25 / 21-19 / 21-19 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 31 60
Round 1 21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 8 42
Round 1 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-18 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 28 37
Round 1 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 29 40
Round 1 52 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-14 / 21-18 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 16 41
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-17 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 29
Round 1 18 LU Kai / CHEN Lu 21-19 / 21-13 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 53 29
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22 43
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-12 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 33 26
Round 2 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9-21 / 21-18 / 22-20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 61
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 19-21 / 21-8 Robin TABELING / Selena PIEK 15 55
Round 2 27 Ben LANE / Jessica PUGH 21-12 / 17-21 / 21-15 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 55
Round 2 20 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21 36
Round 2 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 23-21 / 18-21 / 21-14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 64
Round 2 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 19-21 / 21-15 / 21-13 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 52 56
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 17-21 / 21-15 LU Kai / CHEN Lu 18 58
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 20-22 / 21-12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 51
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 20-22 / 21-19 Ben LANE / Jessica PUGH 27 79
Quarter-final 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 17-21 / 21-15 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 20 59
Quarter-final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-14 / 21-7 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 28
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 12-21 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 59
Semi-final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 13 35
Final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-24 / 21-16 / 21-12 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 63

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2702 90.07 00:46:30 1.94 5 16.7%
MS 30 71 11 36.7% 2516 83.87 00:52:34 1.6 11 36.7%
WD 31 71 9 29.0% 2548 82.19 00:52:12 1.57 9 29.0%
WS 29 67 9 31.0% 2432 83.86 00:45:48 1.83 6 20.7%
XD 31 78 16 51.6% 2893 93.32 00:47:54 1.95 7 22.6%
Total 151 360 58 38.4% 13091 86.7 00:49:02 1.77 38 25.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
Korea 17 7 70.8%
Bulgaria 2 1 66.7%
Indonesia 25 13 65.8%
China 24 14 63.2%
Japan 26 19 57.8%
England 6 6 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Chinese Taipei 10 11 47.6%
Denmark 11 13 45.8%
India 9 11 45.0%
Hong Kong 4 6 40.0%
Thailand 6 12 33.3%
Malaysia 5 10 33.3%
Netherlands 2 4 33.3%
Russia 1 5 16.7%
France 1 5 16.7%
Germany 1 5 16.7%
Scotland 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Turkey 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%
Canada 0 2 0.0%
U.S.A. 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Rasmus GEMKE 21-14 / 21-15
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3