Slovenia Junior International  

Tournament Name: TEM Slovenia Junior International 2021
Tournament Dates: 17/09/2021-19/09/2021
Location: Slovenia, Mirna
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Simon BAILONI / Christian TOMIC Botond FRANCIA / Ou Yang WANG
MS - U19 Kai NIEDERHUBER Adam KONCZOL
WD - U19 Lena RUMPOLD / Emily WU Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA
WS - U19 Mihaela CHEPISHEVA Spela ALIC
XD - U19 Kai NIEDERHUBER / Emily WU Simon BAILONI / Lena RUMPOLD

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Botond FRANCIA / Ou Yang WANG 21-19 / 21-15 Svit CETINSKI / Filip GRAD - 30
Round 1 U19 - Maj BABNIK / Jan KRUMPAK 21-11 / 21-15 Jonas WINDAUER / Lorenz WINDAUER - 27
Round 1 U19 - Jan BABNIK / Nik ZUPANCIC 21-13 / 21-18 Tamas KOLLAR / Adam ZSEMBERY - 28
Round 1 U19 - Bene Benjamin KISS / Barnabas TOTH 21-15 / 17-21 / 21-10 Jacopo BERNARDI / Matthias FRANK - 32
Round 1 U19 - Timon GUNDA / Simeon SUCHY 17-21 / 21-12 / 21-12 Kevin Lin LENARCIC / Jaka PERIC MAROVT - 35
Round 1 U19 - Anel HAC GYORKOS / Mark KOROŠA 21-18 / 10-21 / 21-18 Zsombor AGAI / Miklos KIS-KASZA - 39
Quarter-final U19 - Botond FRANCIA / Ou Yang WANG 21-14 / 21-12 Boris KARPJAK / Peter RADOCZI - 26
Quarter-final U19 - Jan BABNIK / Nik ZUPANCIC 21-18 / 21-11 Maj BABNIK / Jan KRUMPAK - 28
Quarter-final U19 - Bene Benjamin KISS / Barnabas TOTH 21-19 / 16-21 / 24-22 Timon GUNDA / Simeon SUCHY - 43
Quarter-final U19 - Simon BAILONI / Christian TOMIC 21-14 / 21-8 Anel HAC GYORKOS / Mark KOROŠA - 22
Semi-final U19 - Botond FRANCIA / Ou Yang WANG 17-21 / 21-19 / 21-10 Jan BABNIK / Nik ZUPANCIC - 36
Semi-final U19 - Simon BAILONI / Christian TOMIC 21-17 / 21-16 Bene Benjamin KISS / Barnabas TOTH - 26
Final U19 - Simon BAILONI / Christian TOMIC 21-18 / 21-16 Botond FRANCIA / Ou Yang WANG - 27
MS
Round 1 U19 - Christian TOMIC 21-4 / 21-15 Bene Benjamin KISS - 24
Round 1 U19 - Mark KOROŠA 21-8 / 21-14 Jan GURSCHLER - 25
Round 1 U19 - Filip GRAD W.O. Levente TOTH - 0
Round 1 U19 - Miklos KIS-KASZA 21-15 / 21-14 Jacopo BERNARDI - 23
Round 1 U19 - Ziga PODGORŠEK 21-12 / 22-20 Tamas KOLLAR - 31
Round 1 U19 - Anel HAC GYORKOS 18-21 / 21-19 / 21-17 Zsombor AGAI - 51
Round 1 U19 - Armin SAROSI 21-11 / 21-10 Timon GUNDA - 27
Round 1 U19 - Emil DANTLER 21-11 / 21-14 Adam ZSEMBERY - 30
Round 2 U19 - Kai NIEDERHUBER 21-15 / 21-9 Ivor ZEKAN - 25
Round 2 U19 - Christian TOMIC 21-2 / 21-3 Zan ZUPAN - 15
Round 2 U19 - Ou Yang WANG W.O. Lukas KUDLAC - 0
Round 2 U19 - Mark KOROŠA 21-11 / 21-10 Jonas WINDAUER - 22
Round 2 U19 - Kristof TOTH 21-12 / 21-11 Kevin Lin LENARCIC - 25
Round 2 U19 - Botond FRANCIA 21-12 / 21-12 Filip GRAD - 29
Round 2 U19 - Sebastian KADLEC 21-16 / 21-9 Jaka PERIC MAROVT - 28
Round 2 U19 - Miklos KIS-KASZA 21-17 / 21-18 Maj BABNIK - 31
Round 2 U19 - Ziga PODGORŠEK 21-12 / 21-9 Lorenz WINDAUER - 23
Round 2 U19 - Adam KONCZOL 21-11 / 21-4 Jan KRUMPAK - 32
Round 2 U19 - Anel HAC GYORKOS 15-21 / 21-17 / 21-12 Andraž PUNGARTNIK - 48
Round 2 U19 - Simeon SUCHY 21-3 / 21-14 Matthias FRANK - 20
Round 2 U19 - Armin SAROSI 21-8 / 21-12 Barnabas TOTH - 27
Round 2 U19 - Stanimir TERZIEV 13-21 / 21-15 / 21-14 Nik ZUPANCIC - 45
Round 2 U19 - Emil DANTLER 21-7 / 21-12 Mark MESARIC - 26
Round 2 U19 - Michael TOMIC 21-7 / 21-13 Vid KOŠCAK - 26
Round 3 U19 - Kai NIEDERHUBER 6-21 / 21-13 / 21-16 Christian TOMIC - 42
Round 3 U19 - Mark KOROŠA 21-14 / 14-21 / 21-7 Ou Yang WANG - 47
Round 3 U19 - Botond FRANCIA 24-26 / 24-22 / 21-18 Kristof TOTH - 59
Round 3 U19 - Sebastian KADLEC 21-18 / 21-14 Miklos KIS-KASZA - 32
Round 3 U19 - Adam KONCZOL 21-6 / 20-22 / 21-18 Ziga PODGORŠEK - 55
Round 3 U19 - Simeon SUCHY 21-18 / 19-21 / 21-7 Anel HAC GYORKOS - 43
Round 3 U19 - Armin SAROSI 21-7 / 21-15 Stanimir TERZIEV - 29
Round 3 U19 - Michael TOMIC 22-20 / 21-19 Emil DANTLER - 41
Quarter-final U19 - Kai NIEDERHUBER 21-16 / 21-15 Mark KOROŠA - 30
Quarter-final U19 - Botond FRANCIA 19-21 / 23-21 / 21-7 Sebastian KADLEC - 46
Quarter-final U19 - Adam KONCZOL 21-13 / 21-16 Simeon SUCHY - 32
Quarter-final U19 - Armin SAROSI 21-18 / 13-21 / 22-20 Michael TOMIC - 72
Semi-final U19 - Kai NIEDERHUBER 21-13 / 21-5 Botond FRANCIA - 25
Semi-final U19 - Adam KONCZOL 21-10 / 21-9 Armin SAROSI - 32
Final U19 - Kai NIEDERHUBER 21-13 / 21-12 Adam KONCZOL - 25
WD
Round 1 U19 - Kim MATOVIC / Zoja NOVAK 21-13 / 21-13 Julia CHMUROVICOVA / Michaela TELEHANICOVA - 31
Round 1 U19 - Vesna HALIC / Maja KOMAN 21-10 / 21-19 Iasmina BUGARSCHI / Silvia MAIER - 27
Round 1 U19 - Arta PRIEDNIECE / Natalia SLOBODOVA W.O. Lina EBERL / Katharina RUDERT - 0
Round 1 U19 - Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA 21-6 / 21-7 Kristina KASTELIC / Manca ZUPANCIC - 18
Round 1 U19 - Briana HERCIU / Alexandra SOARE 24-22 / 21-12 Anna Sofie DE MARCH / Samar DHAHRI - 29
Quarter-final U19 - Kim MATOVIC / Zoja NOVAK 21-11 / 21-17 Luna ŠABAN / Iva SULIC - 25
Quarter-final U19 - Lena RUMPOLD / Emily WU 21-5 / 21-12 Vesna HALIC / Maja KOMAN - 21
Quarter-final U19 - Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA 21-10 / 21-14 Arta PRIEDNIECE / Natalia SLOBODOVA - 25
Quarter-final U19 - Spela ALIC / Lina PIPAN W.O. Briana HERCIU / Alexandra SOARE - 0
Semi-final U19 - Lena RUMPOLD / Emily WU 18-21 / 21-17 / 21-12 Kim MATOVIC / Zoja NOVAK - 47
Semi-final U19 - Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA 21-23 / 23-21 / 21-12 Spela ALIC / Lina PIPAN - 48
Final U19 - Lena RUMPOLD / Emily WU 12-21 / 21-19 / 21-19 Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA - 42
WS
Round 1 U19 - Alexandra SOARE 21-17 / 21-18 Arta PRIEDNIECE - 30
Round 1 U19 - Olivia KADLECOVA 21-19 / 14-21 / 21-18 Stella BALENOVIC - 44
Round 1 U19 - Lina PIPAN 21-17 / 21-5 Samar DHAHRI - 24
Round 1 U19 - Kim MATOVIC 21-10 / 21-8 Silvia MAIER - 23
Round 1 U19 - Tanya Tamara VETOR W.O. Katharina RUDERT - 0
Round 1 U19 - Tsvetina POPIVANOVA 21-13 / 21-13 Maja KOMAN - 24
Round 1 U19 - Nikol Szabina VETOR 21-7 / 21-9 Kristina KASTELIC - 18
Round 1 U19 - Mihaela CHEPISHEVA W.O. Lina EBERL - 0
Round 1 U19 - Natalia SLOBODOVA 21-19 / 21-17 Vesna HALIC - 30
Round 1 U19 - Anja JORDAN 14-21 / 21-17 / 21-17 Luna ŠABAN - 42
Round 1 U19 - Natalia TOMCOVA 21-13 / 21-7 Manca ZUPANCIC - 23
Round 1 U19 - Iasmina BUGARSCHI 21-16 / 21-14 Neza KRISTOF - 27
Round 1 U19 - Anna Sofie DE MARCH 21-15 / 21-13 Briana HERCIU - 35
Round 2 U19 - Iva SULIC 15-21 / 22-20 / 23-21 Alexandra SOARE - 39
Round 2 U19 - Olivia KADLECOVA 21-13 / 21-13 Lina PIPAN - 24
Round 2 U19 - Spela ALIC 21-14 / 21-7 Kim MATOVIC - 28
Round 2 U19 - Tanya Tamara VETOR 23-21 / 23-21 Tsvetina POPIVANOVA - 23
Round 2 U19 - Mihaela CHEPISHEVA 22-20 / 16-21 / 21-12 Nikol Szabina VETOR - 41
Round 2 U19 - Anja JORDAN 21-11 / 21-8 Natalia SLOBODOVA - 23
Round 2 U19 - Natalia TOMCOVA 21-8 / 21-5 Iasmina BUGARSCHI - 21
Round 2 U19 - Emily WU 21-18 / 21-17 Anna Sofie DE MARCH - 30
Quarter-final U19 - Olivia KADLECOVA 21-16 / 21-11 Iva SULIC - 22
Quarter-final U19 - Spela ALIC 21-14 / 21-14 Tanya Tamara VETOR - 30
Quarter-final U19 - Mihaela CHEPISHEVA 21-12 / 21-12 Anja JORDAN - 24
Quarter-final U19 - Natalia TOMCOVA 21-17 / 14-21 / 21-10 Emily WU - 41
Semi-final U19 - Spela ALIC 21-10 / 22-24 / 21-16 Olivia KADLECOVA - 46
Semi-final U19 - Mihaela CHEPISHEVA 22-20 / 21-8 Natalia TOMCOVA - 30
Final U19 - Mihaela CHEPISHEVA 23-21 / 25-23 Spela ALIC - 36
XD
Round 1 U19 - Adam KONCZOL / Nikol Szabina VETOR 21-11 / 21-15 Mark MESARIC / Kim MATOVIC - 31
Round 1 U19 - Matthias FRANK / Anna Sofie DE MARCH 21-17 / 21-15 Ivor ZEKAN / Stella BALENOVIC - 79
Round 1 U19 - Ziga PODGORŠEK / Spela ALIC 21-7 / 21-9 Jan GURSCHLER / Samar DHAHRI - 74
Round 1 U19 - Barnabas TOTH / Natalia SLOBODOVA 10-21 / 21-14 / 21-15 Andraž PUNGARTNIK / Maja KOMAN - 85
Round 1 U19 - Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA 21-16 / 21-18 Vid KOŠCAK / Manca ZUPANCIC - 26
Round 2 U19 - Simeon SUCHY / Michaela TELEHANICOVA 21-9 / 21-17 Jaka PERIC MAROVT / Lina PIPAN - 24
Round 2 U19 - Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 21-11 / 18-21 / 21-13 Adam KONCZOL / Nikol Szabina VETOR - 37
Round 2 U19 - Jan KRUMPAK / Zoja NOVAK 21-16 / 21-11 Sebastian KADLEC / Olivia KADLECOVA - 26
Round 2 U19 - Nik ZUPANCIC / Anja JORDAN 21-13 / 21-9 Matthias FRANK / Anna Sofie DE MARCH - 20
Round 2 U19 - Kristof TOTH / Tanya Tamara VETOR 21-17 / 24-22 Ziga PODGORŠEK / Spela ALIC - 32
Round 2 U19 - Peter RADOCZI / Natalia TOMCOVA 21-15 / 21-8 Barnabas TOTH / Natalia SLOBODOVA - 23
Round 2 U19 - Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA W.O. Christian TOMIC / Katharina RUDERT - 0
Round 2 U19 - Kai NIEDERHUBER / Emily WU 21-12 / 21-12 Boris KARPJAK / Julia CHMUROVICOVA - 27
Quarter-final U19 - Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 21-18 / 22-20 Simeon SUCHY / Michaela TELEHANICOVA - 30
Quarter-final U19 - Nik ZUPANCIC / Anja JORDAN 11-21 / 21-16 / 21-14 Jan KRUMPAK / Zoja NOVAK - 37
Quarter-final U19 - Kristof TOTH / Tanya Tamara VETOR 21-17 / 21-17 Peter RADOCZI / Natalia TOMCOVA - 31
Quarter-final U19 - Kai NIEDERHUBER / Emily WU 21-12 / 21-17 Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA - 29
Semi-final U19 - Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 21-8 / 21-12 Nik ZUPANCIC / Anja JORDAN - 23
Semi-final U19 - Kai NIEDERHUBER / Emily WU 19-21 / 21-16 / 21-14 Kristof TOTH / Tanya Tamara VETOR - 43
Final U19 - Kai NIEDERHUBER / Emily WU 13-21 / 21-19 / 21-15 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD - 46
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 31 5 38.5% 1121 86.23 00:30:42 2.81 0 0.0%
MS 37 84 10 27.0% 2870 77.57 00:33:36 2.31 1 2.7%
WD 10 23 3 30.0% 812 81.2 00:31:18 2.59 0 0.0%
WS 26 58 6 23.1% 2066 79.46 00:29:55 2.66 0 0.0%
XD 19 43 5 26.3% 1515 79.74 00:38:03 2.1 3 15.8%
Total 105 239 29 27.6% 8384 79.85 00:32:55 2.43 4 3.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Austria 29 9 76.3%
Bulgaria 10 4 71.4%
Hungary 18 16 52.9%
Slovakia 14 13 51.8%
Slovenia 25 33 43.1%
Romania 3 5 37.5%
3 8 27.3%
Italy 2 9 18.2%
Croatia 1 6 14.3%
Latvia 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Kai NIEDERHUBER Adam KONCZOL 21-13 / 21-12
2019 Jan JANOŠTÍK Mathias SOLGAARD 21-16 / 21-13
2018 Brian YANG Enrico BARONI 21-19 / 15-21 / 21-15
2017 Cristian SAVIN Luka MILIC 21-18 / 18-21 / 21-15
2016 Daniel NIKOLOV Fabio CAPONIO 21-8 / 21-13
2015 Toma Junior POPOV Wolfgang GNEDT 21-14 / 10-21 / 23-21
2014 Muhammed Ali KURT Alex VLAAR 11-8 / 11-4 / 11-4
2013 David PENG Alex VLAAR 21-19 / 24-22
2012 Alex VLAAR Filip SPOLJAREC 15-21 / 21-13 / 21-16
2011 Urban TURK Jaromir JANACEK 21-16 / 12-21 / 22-20