Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei Open 1996 I
Tournament Dates: 14/01/1996-14/01/1996
Location: Chinese Taipei, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS DONG Jiong Rashid SIDEK
WD GE Fei / GU Jun KIM Mee Hyang / KIM Shin Young
WS Susi SUSANTI YE Zhaoying
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN LIU Jianjun / SUN Man

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - HA Li-Wei / LIN Kuo-Chien 15-8 / 15-5 CHIEN Shih-Chin / LU Feng-Chieh - 0
Round 1 - CHENG Yeone-Chyuan / LIN Shyau-Hsin 15-5 / 15-2 CHIEN Yu-Hsiu / WU Fang-Chi - 0
Round 1 - CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 14-18 / 15-9 / 15-9 Jaime LLANES / Melvin LLANES (674*) 0
Round 1 (479*) CHIANG Hong-Li / WANG Chia Cherng 15-5 / 15-8 HUANG Yeu-Der / WU Chun-Sheng (133*) 0
Round 1 (39*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-6 / 15-9 LAI Chun Yue / LIN Wei Hsiang - 0
Round 1 - LIAO Wei-Chieh / WEI Chun-Yi 15-4 / 15-5 Wei Kwang Eric LAW / Kok Keong Desmond TAN (579*) 0
Round 1 (44*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo 15-4 / 15-12 Cheh Chang PANG / Wee Chung PEI (57*) 0
Round 1 (92*) Brent OLYNYK / Darryl YUNG 15-4 / 15-12 HUANG Nan-Chao / LEE Ching-Shou - 0
Round 1 (218*) LEU Tzty-Pint / LIN Yi-Nan 15-2 / 15-0 Christian HINTEREGGER / Andreas PICHLER (660*) 0
Round 1 - CHOW Kin Man / MA Che Kong 15-12 / 15-7 JAO Chih-Kai / TSAI Jai-Lin - 0
Round 1 - CHEN Chin-Hsien / TU Tung-Sheng 15-11 / 18-15 Kitipon KITIKUL / Apichai THIRARATSAKUL - 0
MD
Round 1 (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-9 / 15-6 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (83*) 0
Round 1 (336*) JUANG Jinn-Der / LIAN Wei-Yuh 15-11 / 5-15 / 15-11 CHENG Yeone-Chyuan / LIN Shyau-Hsin - 0
Round 1 (19*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-5 / 15-9 Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT (27*) 0
Round 1 - HWANG Sun Ho / KIM Dong Moon 15-12 / 11-15 / 15-12 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (16*) 0
Round 1 (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-3 CHOW Kin Man / MA Che Kong - 0
Round 1 (53*) LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng 15-9 / 18-13 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (21*) 0
Round 1 (28*) Neil COTTRILL / John QUINN 18-13 / 15-2 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (38*) 0
Round 1 (29*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-7 / 15-8 LEU Tzty-Pint / LIN Yi-Nan (218*) 0
Round 1 (36*) Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY 15-4 / 15-9 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (43*) 0
Round 1 (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-9 / 15-7 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (39*) 0
Round 1 (30*) Anil KAUL / Iain SYDIE 15-9 / 18-17 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (22*) 0
Round 1 (6*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 15-11 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (14*) 0
Round 1 (26*) Michael HELBER / Michael KECK 15-10 / 15-5 Nick PONTING / Julian ROBERTSON (23*) 0
Round 1 (11*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-4 / 15-5 CHEN Chin-Hsien / TU Tung-Sheng - 0
Round 1 (35*) HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen 18-16 / 15-5 CHAN Siu Kwong / HE Tim (25*) 0
Round 1 (10*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-6 / 15-9 HA Tae Kwon / LEE Dong Soo (44*) 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-6 JUANG Jinn-Der / LIAN Wei-Yuh (336*) 0
Round 2 (19*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-9 / 9-15 / 15-3 HWANG Sun Ho / KIM Dong Moon - 0
Round 2 (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 10-15 / 18-12 / 15-9 LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng (53*) 0
Round 2 (28*) Neil COTTRILL / John QUINN 6-15 / 17-14 / 15-6 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (29*) 0
Round 2 (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-3 / 15-5 Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY (36*) 0
Round 2 (6*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-5 / 15-10 Anil KAUL / Iain SYDIE (30*) 0
Round 2 (11*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-8 / 15-9 Michael HELBER / Michael KECK (26*) 0
Round 2 (10*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 11-15 / 15-6 / 15-5 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (35*) 0
Quarter-final (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-6 / 17-14 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (19*) 0
Quarter-final (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-10 / 15-11 Neil COTTRILL / John QUINN (28*) 0
Quarter-final (6*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-7 / 5-15 / 15-5 Simon ARCHER / Chris HUNT (12*) 0
Quarter-final (10*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-9 / 15-10 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (11*) 0
Semi-final (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 8-15 / 15-7 / 15-8 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (4*) 0
Semi-final (6*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-10 / 8-15 / 15-10 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (10*) 0
Final (6*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-6 / 15-7 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (5*) 0
MS
Round 1 (48*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-11 / 15-12 Thomas JOHANSSON (17*) 0
Round 1 (24*) Hock Kin YONG 15-10 / 15-0 Takaaki HAYASHI (91*) 0
Round 1 (19*) HU Zhilan 11-15 / 15-9 / 15-12 Joris VAN SOERLAND (32*) 0
Round 1 (62*) Imay HENDRA 15-1 / 15-7 LIN Kuo Chin (903*) 0
Round 1 (63*) Kevin (Qi) HAN 15-7 / 15-7 George RIMARCDI (23*) 0
Round 1 (26*) Ewe Hock ONG 15-4 / 14-17 / 15-12 TAM Kai Chuen (52*) 0
Round 1 (227*) Jason WONG 15-5 / 15-7 Craig BOOLEY (148*) 0
Round 1 (204*) Yifeng SHEN 10-15 / 15-10 / 15-10 LEE Mou-Chou (80*) 0
Round 1 (46*) Soren B NIELSEN 15-18 / 15-6 / 15-10 Peter JANUM (239*) 0
Round 1 (18*) Jens OLSSON 18-13 / 15-5 TING Chih-Chen (337*) 0
Round 1 (34*) Darren J HALL 15-3 / 15-4 Shinji BITO (73*) 0
Round 1 (13*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 13-15 / 15-8 LIU En-Horng (66*) 0
Round 1 (100*) Murray HOCKING 7-15 / 17-15 / 18-14 CHIEN Shih-Chin - 0
Round 1 (53*) Pontus JANTTI 15-8 / 17-16 Chen PANG (37*) 0
Round 1 (51*) CHANG Jeng-Shyuang W.O. Pavel UVAROV (87*) 0
Round 1 (82*) Seiichi WATANABE W.O. Kitipon KITIKUL (97*) 0
Round 2 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-9 HWANG Sun Ho (319*) 0
Round 2 (48*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 18-15 Hock Kin YONG (24*) 0
Round 2 (8*) PERMADI Fung 15-3 / 15-7 CHANG Wen-Sung - 0
Round 2 (19*) HU Zhilan 6-15 / 15-5 / 15-12 Imay HENDRA (62*) 0
Round 2 (11*) DONG Jiong 15-9 / 15-1 Muhammad Roslin HASHIM (42*) 0
Round 2 (51*) CHANG Jeng-Shyuang 15-12 / 15-13 Kevin (Qi) HAN (63*) 0
Round 2 (15*) KIM Hak Kyun 15-9 / 10-15 / 18-15 Peter KNOWLES (30*) 0
Round 2 (26*) Ewe Hock ONG 15-8 / 6-15 / 15-4 Jason WONG (227*) 0
Round 2 (204*) Yifeng SHEN 15-3 / 15-12 Seiichi WATANABE (82*) 0
Round 2 (12*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-7 Fumihiko MACHIDA (57*) 0
Round 2 (18*) Jens OLSSON 15-6 / 17-18 / 15-2 Soren B NIELSEN (46*) 0
Round 2 (5*) Hermawan SUSANTO 15-4 / 15-5 Sian Peng TAN (110*) 0
Round 2 (13*) Peter RASMUSSEN 15-3 / 15-3 Darren J HALL (34*) 0
Round 2 (36*) SUN Jun 15-8 / 15-8 CHIEN Yu Hsun - 0
Round 2 (53*) Pontus JANTTI 15-3 / 15-12 Murray HOCKING (100*) 0
Round 2 (7*) Ardy B WIRANATA 13-15 / 15-4 / 15-7 Iain SYDIE (74*) 0
Round 3 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-9 Thomas STUER-LAURIDSEN (48*) 0
Round 3 (8*) PERMADI Fung 15-11 / 15-11 HU Zhilan (19*) 0
Round 3 (11*) DONG Jiong 15-9 / 15-11 CHANG Jeng-Shyuang (51*) 0
Round 3 (26*) Ewe Hock ONG 15-8 / 16-18 / 15-5 KIM Hak Kyun (15*) 0
Round 3 (12*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-9 Yifeng SHEN (204*) 0
Round 3 (5*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-6 Jens OLSSON (18*) 0
Round 3 (36*) SUN Jun 7-15 / 18-16 / 15-8 Peter RASMUSSEN (13*) 0
Round 3 (7*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-10 Pontus JANTTI (53*) 0
Quarter-final (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-18 / 15-5 PERMADI Fung (8*) 0
Quarter-final (11*) DONG Jiong 15-5 / 15-6 Ewe Hock ONG (26*) 0
Quarter-final (12*) Rashid SIDEK 15-5 / 15-13 Hermawan SUSANTO (5*) 0
Quarter-final (36*) SUN Jun 12-15 / 15-7 / 15-13 Ardy B WIRANATA (7*) 0
Semi-final (11*) DONG Jiong 12-15 / 15-13 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (4*) 0
Semi-final (12*) Rashid SIDEK 15-9 / 3-15 / 15-12 SUN Jun (36*) 0
Final (11*) DONG Jiong 15-11 / 15-4 Rashid SIDEK (12*) 0
WD (qual)
Round 1 (58*) Heather POOLE / Charmaine REID 15-12 / 5-15 / 15-7 CHEN Hsiao-Li / WU I Lun - 0
Round 1 - KUO Ling-Yan / PAN Li-Ya 15-8 / 15-3 Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE (51*) 0
Round 1 - Norhasikin AMIN / Seok Choon KUAK 15-4 / 15-3 PENG Ju-Yu / TENG Tao-Chun - 0
Round 1 - CHEN Mei-Cun / LEE Suh-Ling 15-8 / 16-18 / 15-3 CHIEN Yu Chin / GWO Yi-Chung - 0
WD
Round 1 (2*) GE Fei / GU Jun 15-3 / 15-3 JAW Hua-Ching / SHYU Yu-Ling (59*) 0
Round 1 (17*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-3 / 15-1 CHAN Mei Mei / KOON Wai Chee - 0
Round 1 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-2 / 15-1 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (56*) 0
Round 1 (21*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-0 / 15-3 Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO (47*) 0
Round 1 (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 17-18 / 15-7 Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER (32*) 0
Round 1 (35*) Sian DENG / Denyse JULIEN 15-12 / 18-16 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (18*) 0
Round 1 (10*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-11 / 15-11 Maria BENGTSSON / Margit BORG (12*) 0
Round 1 (28*) CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen 2-15 / 15-10 / 15-13 KO Hsin-Lin / LEE Ming-Hwa (94*) 0
Round 1 (22*) CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-13 / 15-8 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (15*) 0
Round 1 (20*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 8-15 / 15-6 / 15-1 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (24*) 0
Round 1 (7*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 15-9 Heather POOLE / Charmaine REID (58*) 0
Round 1 (40*) Rhonda CATOR / Amanda HARDY 15-3 / 15-5 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR (45*) 0
Round 1 (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-2 / 15-2 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (16*) 0
Round 1 (31*) Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON 7-15 / 15-3 / 15-9 CHEN Mei-Cun / LEE Suh-Ling - 0
Round 1 (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-4 / 15-3 JOU Yu-Lin / LEE Yi-Hsia - 0
Round 1 (46*) Christelle MOL / Tatiana VERGE W.O. Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (13*) 0
Round 2 (2*) GE Fei / GU Jun 15-7 / 15-8 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (17*) 0
Round 2 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-4 / 15-10 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (21*) 0
Round 2 (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-8 Sian DENG / Denyse JULIEN (35*) 0
Round 2 (10*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-10 / 15-6 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen (28*) 0
Round 2 (22*) CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-6 / 15-5 Christelle MOL / Tatiana VERGE (46*) 0
Round 2 (7*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-9 / 15-13 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (20*) 0
Round 2 (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-4 / 15-4 Rhonda CATOR / Amanda HARDY (40*) 0
Round 2 (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-2 / 15-10 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (31*) 0
Quarter-final (2*) GE Fei / GU Jun 13-15 / 15-12 / 15-3 FINARSIH / Lili TAMPI (9*) 0
Quarter-final (10*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-8 / 15-12 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Quarter-final (7*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-3 / 7-15 / 17-14 CHEN Ying / PENG Xin Yong (22*) 0
Quarter-final (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-9 / 6-15 / 15-10 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (5*) 0
Semi-final (2*) GE Fei / GU Jun 15-9 / 15-8 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (10*) 0
Semi-final (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 7-15 / 15-9 / 15-13 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (7*) 0
Final (2*) GE Fei / GU Jun 15-8 / 15-13 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (8*) 0
WS
Round 1 (4*) YE Zhaoying 11-5 / 11-2 Lisa CAMPBELL (58*) 0
Round 1 (33*) Somharuthai JAROENSIRI 2-11 / 11-5 / 11-4 Christine GANDRUP (24*) 0
Round 1 (18*) Yuliani SANTOSO 11-12 / 5-11 Johanna Lee Joo Hyun (16*) 0
Round 1 (27*) Yasuko MIZUI 11-3 / 12-10 Anne SONDERGAARD (26*) 0
Round 1 (3*) Xiaoqing LIM 11-3 / 11-4 WU I Lun (190*) 0
Round 1 (31*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-6 / 11-4 Takako IDA (17*) 0
Round 1 (9*) HAN Jingna 11-0 / 11-2 CHAN Ya-Lin (38*) 0
Round 1 (37*) Chia-Chi HUANG 11-2 / 11-3 JAW Hua-Ching (87*) 0
Round 1 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-5 / 11-3 JENG Shwu-Jen (30*) 0
Round 1 (5*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-8 Song YANG (60*) 0
Round 1 (76*) Denyse JULIEN 11-0 / 11-6 Lotte THOMSEN (23*) 0
Round 1 (10*) WANG Chen 11-8 / 11-0 Hisako MIZUI (14*) 0
Round 1 (57*) Rhona S ROBERTSON 12-10 / 11-7 PENG Ju-Yu - 0
Round 1 (8*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-2 KUO Ling-Yan (307*) 0
Round 1 (19*) Zarinah ABDULLAH 12-9 / 11-5 CHEN Hsiao-Li (234*) 0
Round 1 (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-6 SHYU Yu-Ling (50*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying 11-0 / 11-7 Somharuthai JAROENSIRI (33*) 0
Round 2 (18*) Yuliani SANTOSO 12-11 / 11-7 Yasuko MIZUI (27*) 0
Round 2 (31*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-1 / 11-2 Xiaoqing LIM (3*) 0
Round 2 (9*) HAN Jingna 11-2 / 11-1 Chia-Chi HUANG (37*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 6-11 / 11-5 / 11-5 Pornsawan PLUNGWECH (34*) 0
Round 2 (10*) WANG Chen 11-7 / 11-7 Denyse JULIEN (76*) 0
Round 2 (8*) Marr JIHYUN 11-2 / 11-1 Rhona S ROBERTSON (57*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 8-11 / 11-0 Zarinah ABDULLAH (19*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-3 / 11-3 Yuliani SANTOSO (18*) 0
Quarter-final (9*) HAN Jingna 11-7 / 11-1 Cindana HARTONO KUSUMA (31*) 0
Quarter-final (10*) WANG Chen 7-11 / 12-9 / 11-3 Camilla MARTIN (5*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-7 Marr JIHYUN (8*) 0
Semi-final (4*) YE Zhaoying 11-3 / 11-0 HAN Jingna (9*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 10-12 / 11-4 / 11-7 WANG Chen (10*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-2 YE Zhaoying (4*) 0
XD
Round 1 (13*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-5 CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen (45*) 0
Round 1 (38*) Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR 15-9 / 15-7 CHIEN Yu-Hsiu / TENG Tao-Chun - 0
Round 1 - PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-5 / 15-3 Brent OLYNYK / Heather POOLE (66*) 0
Round 1 (15*) HE Tim / CHAN Oi Ni 15-9 / 15-12 Darryl YUNG / Denyse JULIEN (28*) 0
Round 1 (56*) LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang 15-6 / 15-9 CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man (35*) 0
Round 1 (27*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-12 / 15-3 Kitipon KITIKUL / Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Round 1 (46*) Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT 15-13 / 15-6 Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD (23*) 0
Round 1 (26*) Norio IMAI / Masako SAKAMOTO 16-18 / 15-4 / 15-11 John QUINN / Sarah HARDAKER (42*) 0
Round 2 (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-4 / 15-2 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (13*) 0
Round 2 (18*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-9 / 18-17 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (38*) 0
Round 2 - PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-4 / 7-15 / 15-6 Nick PONTING / Joanne GOODE (6*) 0
Round 2 (16*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-8 HE Tim / CHAN Oi Ni (15*) 0
Round 2 (56*) LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang 15-6 / 15-9 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL (80*) 0
Round 2 (4*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-11 / 13-15 / 15-11 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (27*) 0
Round 2 (24*) LIU Jianjun / SUN Man 15-7 / 15-4 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (46*) 0
Round 2 (12*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-7 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO (26*) 0
Quarter-final (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 17-14 Michael KECK / Karen NEUMANN (18*) 0
Quarter-final (16*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 6-15 / 15-10 / 15-11 PARK Joo Bong / RA Kyung Min - 0
Quarter-final (4*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-11 / 15-11 LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang (56*) 0
Quarter-final (24*) LIU Jianjun / SUN Man 15-6 / 15-2 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (12*) 0
Semi-final (16*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-4 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (1*) 0
Semi-final (24*) LIU Jianjun / SUN Man 13-15 / 15-6 / 15-3 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (4*) 0
Final (16*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 7-15 / 15-12 LIU Jianjun / SUN Man (24*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 1660 53.55 00:00:00 0 0 0.0%
MS 45 107 17 37.8% 2526 56.13 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 68 8 26.7% 1518 50.6 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 67 5 16.1% 1042 33.61 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 52 6 26.1% 1197 52.04 00:00:00 0 0 0.0%
Total 160 365 45 28.1% 7943 49.64 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 30 8 79.0%
Indonesia 29 8 78.4%
Finland 2 1 66.7%
Wales 2 1 66.7%
Korea 15 10 60.0%
Malaysia 14 10 58.3%
Denmark 13 11 54.2%
Sweden 7 7 50.0%
Brunei Darussalem 1 1 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Canada 7 8 46.7%
England 9 11 45.0%
Hong Kong 5 7 41.7%
Thailand 4 6 40.0%
U.S.A. 2 3 40.0%
Netherlands 2 3 40.0%
Australia 7 11 38.9%
Germany 3 5 37.5%
Japan 5 12 29.4%
Chinese Taipei 16 40 28.6%
Singapore 1 4 20.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Italy 0 2 0.0%
France 0 2 0.0%
Philippines 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3