Spanish Junior International  

Tournament Name: Spanish U17 International 2021
Tournament Dates: 07/05/2021-09/05/2021
Location: Spain, Blanca Dona
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 David ECKERLIN / Simon KRAX Eric TELLER / Luca WIECHMANN
MS - U17 Charles FOUYN Basilio PORTO
WD - U17 Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ
WS - U17 Rafaela MUNAR SOLIMANO Fernanda MUNAR SOLIMANO
XD - U17 David ECKERLIN / Amelie LEHMANN Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Jofre COMELLA / Marcos GARCIA 21-18 / 23-21 Arnaud HUBERTY / Baptiste ROLIN - 40
Round 2 U17 - Charles FOUYN / Jonah QUINTENS 17-21 / 21-15 / 21-13 Christian ARIAS / Daniel FRANCO - 5
Round 2 U17 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-11 / 21-15 Nacho FRANCES / Ramon ROVIRA - 34
Round 2 U17 - Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ 21-17 / 21-16 Martin MOSQUERA / Guillermo NUVIALA - 31
Round 2 U17 - Joan GUASCH / Marc GUASCH 21-17 / 21-13 Hugo PRIETO / Gines VALLES - 34
Round 2 U17 - Jofre COMELLA / Marcos GARCIA 21-8 / 21-13 Juan DÍAZ BELDA / Adrian GÁLVEZ - 24
Round 2 U17 - Iago MARTINEZ / Rodrigo SANJURJO W.O. Martin IGLESIAS / Basilio PORTO - 0
Round 2 U17 - Victor CAÑADAS / Alvaro MORAN W.O. Yuri CHO / Aditya PATIL - 0
Round 2 U17 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-9 / 21-8 Mike SINICO / Noah WARNING - 21
Quarter-final U17 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 22-20 / 21-11 Charles FOUYN / Jonah QUINTENS - 39
Quarter-final U17 - Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ 18-21 / 21-13 / 21-19 Joan GUASCH / Marc GUASCH - 41
Quarter-final U17 - Iago MARTINEZ / Rodrigo SANJURJO 21-18 / 21-19 Jofre COMELLA / Marcos GARCIA - 27
Quarter-final U17 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-12 / 21-9 Victor CAÑADAS / Alvaro MORAN - 28
Semi-final U17 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-15 / 21-17 Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ - 30
Semi-final U17 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-17 / 21-14 Iago MARTINEZ / Rodrigo SANJURJO - 30
Final U17 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-19 / 21-19 Eric TELLER / Luca WIECHMANN - 30
MS
Round 1 U17 - Tiago BERENGUER 21-3 / 21-8 Juan DÍAZ BELDA - 5
Round 1 U17 - Ramon ROVIRA W.O. Aditya PATIL - 0
Round 1 U17 - Noah WARNING 21-12 / 13-21 / 21-17 Daniel MORCUENDE - 35
Round 1 U17 - Eric TELLER 21-12 / 21-7 Adrian GÁLVEZ - 29
Round 1 U17 - Jesus DE BURGOS W.O. Pol HILD - 0
Round 1 U17 - Victor CAÑADAS 21-9 / 14-21 / 21-18 Mike SINICO - 38
Round 1 U17 - Marek CEPELA 21-16 / 21-12 Hugo PRIETO - 27
Round 2 U17 - Daniel FRANCO 21-15 / 21-12 Alvaro MORAN - 39
Round 2 U17 - Jofre COMELLA W.O. Yuri CHO - 0
Round 2 U17 - Iago MARTINEZ 21-17 / 21-15 Lucas LESUISSE - 32
Round 2 U17 - Basilio PORTO 21-9 / 21-6 Tiago BERENGUER - 25
Round 2 U17 - Baptiste ROLIN 21-14 / 21-11 Guillermo NUVIALA - 8
Round 2 U17 - Ramon ROVIRA 21-17 / 22-20 Adolfo LOPEZ - 36
Round 2 U17 - Luca WIECHMANN 23-21 / 13-21 / 21-13 David ECKERLIN - 56
Round 2 U17 - Jonah QUINTENS 21-17 / 20-22 / 21-13 Noah WARNING - 43
Round 2 U17 - Eric TELLER W.O. William WANG - 3
Round 2 U17 - Martin MOSQUERA W.O. Alexander PARMENTIER - 0
Round 2 U17 - Simon KRAX 21-10 / 21-3 Jesus DE BURGOS - 17
Round 2 U17 - Charles FOUYN 21-6 / 21-9 Arnaud HUBERTY - 33
Round 2 U17 - Gines VALLES 21-13 / 21-14 Victor CAÑADAS - 27
Round 2 U17 - Marc MARTIN 21-13 / 19-21 / 21-14 Marcos GARCIA - 44
Round 2 U17 - Marc GUASCH 21-16 / 21-7 Marek CEPELA - 27
Round 2 U17 - Rodrigo SANJURJO 21-6 / 21-4 Marcos CASASAYAS - 22
Round 3 U17 - Daniel FRANCO 21-11 / 21-13 Jofre COMELLA - 33
Round 3 U17 - Basilio PORTO 21-15 / 21-17 Iago MARTINEZ - 36
Round 3 U17 - Baptiste ROLIN 17-21 / 21-7 / 21-15 Ramon ROVIRA - 44
Round 3 U17 - Luca WIECHMANN 15-21 / 21-13 / 21-12 Jonah QUINTENS - 49
Round 3 U17 - Eric TELLER 21-12 / 21-10 Martin MOSQUERA - 28
Round 3 U17 - Charles FOUYN 22-20 / 17-21 / 21-15 Simon KRAX - 38
Round 3 U17 - Marc MARTIN 21-14 / 21-16 Gines VALLES - 21
Round 3 U17 - Rodrigo SANJURJO 21-10 / 21-15 Marc GUASCH - 30
Quarter-final U17 - Basilio PORTO 21-19 / 21-14 Daniel FRANCO - 38
Quarter-final U17 - Baptiste ROLIN 22-24 / 21-11 / 21-19 Luca WIECHMANN - 50
Quarter-final U17 - Charles FOUYN 21-17 / 21-10 Eric TELLER - 27
Quarter-final U17 - Marc MARTIN 13-21 / 21-17 / 21-16 Rodrigo SANJURJO - 51
Semi-final U17 - Basilio PORTO 21-19 / 21-14 Baptiste ROLIN - 40
Semi-final U17 - Charles FOUYN 21-12 / 21-13 Marc MARTIN - 24
Final U17 - Charles FOUYN 21-13 / 21-13 Basilio PORTO - 33
WD
Round 1 U17 - Carmen Maria JIMENEZ / Paula LLAVERO W.O. Marleen SCHWABE / Eva STOMMEL - 0
Round 1 U17 - Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ 21-7 / 21-9 Claudia GALLEGO / Lola PONCE - 27
Round 1 U17 - Veronika DRAVINEC / Mara HAFNER W.O. Leyre SUBERVIOLA / Alicia TERRASA - 0
Round 1 U17 - Sofia ALVAREZ / Elena PAYÁ W.O. Sophia LEHMANN / Meline ZEISIG - 0
Round 1 U17 - Olaya GARCIA / Jana VILLANUEVA W.O. Ana NOVOA / Maria OJEDA - 0
Round 1 U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-8 / 21-9 Laura ANGLADA / Cristina TERUEL - 20
Quarter-final U17 - Lena KRUG / Chiara RUDOLF 21-15 / 21-18 Carmen Maria JIMENEZ / Paula LLAVERO - 40
Quarter-final U17 - Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ 21-15 / 21-14 Veronika DRAVINEC / Mara HAFNER - 21
Quarter-final U17 - Sofia ALVAREZ / Elena PAYÁ 21-15 / 21-5 Olaya GARCIA / Jana VILLANUEVA - 22
Quarter-final U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-10 / 21-19 Pheline KRÜGER / Amelie LEHMANN - 41
Semi-final U17 - Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ 21-8 / 19-21 / 21-14 Lena KRUG / Chiara RUDOLF - 43
Semi-final U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-3 / 21-16 Sofia ALVAREZ / Elena PAYÁ - 24
Final U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-9 / 21-17 Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ - 29
WS
Round 1 U17 - Amber BOONEN 21-15 / 9-21 / 21-10 Maria GONZALEZ - 43
Round 1 U17 - Lola PONCE W.O. Marleen SCHWABE - 0
Round 1 U17 - Sofia ALVAREZ 21-12 / 21-4 Leonor RIBEIRO - 24
Round 1 U17 - Ana NOVOA W.O. Eva STOMMEL - 0
Round 1 U17 - Veronika DRAVINEC W.O. Leyre SUBERVIOLA - 0
Round 1 U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-7 / 21-4 Lena KRUG - 27
Round 1 U17 - Macarena IZQUIERDO W.O. Sophia LEHMANN - 0
Round 1 U17 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-6 / 21-10 Olaya GARCIA - 25
Round 1 U17 - Amelie LEHMANN 12-21 / 22-20 / 21-14 Mariela VAZQUEZ - 54
Round 1 U17 - Laura ANGLADA W.O. Meline ZEISIG - 0
Round 1 U17 - Mara HAFNER W.O. Alicia TERRASA - 0
Round 1 U17 - Paula LLAVERO 21-10 / 21-9 Chiara RUDOLF - 26
Round 1 U17 - Jana VILLANUEVA 15-21 / 22-20 / 23-21 Pheline KRÜGER - 47
Round 2 U17 - Nikol CARULLA 21-18 / 21-18 Amber BOONEN - 28
Round 2 U17 - Sofia ALVAREZ 21-9 / 21-7 Lola PONCE - 34
Round 2 U17 - Ana NOVOA W.O. Gianna STIGLICH - 0
Round 2 U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-11 / 21-11 Veronika DRAVINEC - 24
Round 2 U17 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-10 / 21-9 Macarena IZQUIERDO - 24
Round 2 U17 - Amelie LEHMANN 21-17 / 21-7 Laura ANGLADA - 26
Round 2 U17 - Paula LLAVERO 21-6 / 21-16 Mara HAFNER - 33
Round 2 U17 - Cristina TERUEL 21-8 / 21-10 Jana VILLANUEVA - 26
Quarter-final U17 - Nikol CARULLA 21-19 / 21-9 Sofia ALVAREZ - 41
Quarter-final U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-16 / 21-8 Ana NOVOA - 23
Quarter-final U17 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-14 / 21-11 Amelie LEHMANN - 30
Quarter-final U17 - Cristina TERUEL 21-14 / 21-14 Paula LLAVERO - 36
Semi-final U17 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-17 / 17-21 / 21-17 Nikol CARULLA - 56
Semi-final U17 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-9 / 23-21 Cristina TERUEL - 35
Final U17 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-13 / 21-15 Fernanda MUNAR SOLIMANO - 22
XD
Round 1 U17 - Joan GUASCH / Carmen Maria JIMENEZ 9-21 / 21-14 / 21-17 Ramon ROVIRA / Fernanda MUNAR SOLIMANO - 45
Round 1 U17 - Simon KRAX / Pheline KRÜGER 21-14 / 21-18 Marcos GARCIA / Maria GONZALEZ - 12
Round 1 U17 - Marc GUASCH / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-17 / 21-11 Mike SINICO / Veronika DRAVINEC - 11
Round 1 U17 - Noah WARNING / Mara HAFNER W.O. Nacho FRANCES / Alicia TERRASA - 3
Round 1 U17 - Tiago BERENGUER / Leonor RIBEIRO 21-17 / 14-21 / 21-16 Christian ARIAS / Cristina TERUEL - 44
Round 1 U17 - Charles FOUYN / Amber BOONEN 21-16 / 21-13 Adolfo LOPEZ / Olaya GARCIA - 29
Round 2 U17 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 22-20 / 21-4 Alvaro MORAN / Mariela VAZQUEZ - 28
Round 2 U17 - Basilio PORTO / Sofia ALVAREZ 21-9 / 23-21 Joan GUASCH / Carmen Maria JIMENEZ - 39
Round 2 U17 - Simon KRAX / Pheline KRÜGER 19-21 / 21-9 / 21-9 Marc MARTIN / Paula LLAVERO - 44
Round 2 U17 - Marc GUASCH / Rafaela MUNAR SOLIMANO W.O. Martin IGLESIAS / Ana NOVOA - 13
Round 2 U17 - Iago MARTINEZ / Macarena IZQUIERDO 18-21 / 21-15 / 21-15 Noah WARNING / Mara HAFNER - 46
Round 2 U17 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-8 / 21-14 Tiago BERENGUER / Leonor RIBEIRO - 4
Round 2 U17 - Charles FOUYN / Amber BOONEN 21-14 / 19-21 / 21-10 Jofre COMELLA / Laura ANGLADA - 41
Round 2 U17 - Daniel FRANCO / Elena PAYÁ 21-11 / 17-21 / 21-10 Jesus DE BURGOS / Jana VILLANUEVA - 41
Quarter-final U17 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 13-21 / 21-13 / 21-12 Basilio PORTO / Sofia ALVAREZ - 1
Quarter-final U17 - Simon KRAX / Pheline KRÜGER 21-9 / 21-14 Marc GUASCH / Rafaela MUNAR SOLIMANO - 35
Quarter-final U17 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-11 / 21-10 Iago MARTINEZ / Macarena IZQUIERDO - 3
Quarter-final U17 - Daniel FRANCO / Elena PAYÁ 14-21 / 21-15 / 21-16 Charles FOUYN / Amber BOONEN - 5
Semi-final U17 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 21-14 / 21-15 Simon KRAX / Pheline KRÜGER - 20
Semi-final U17 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-16 / 21-16 Daniel FRANCO / Elena PAYÁ - 35
Final U17 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 13-21 / 21-14 / 21-19 Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA - 50
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 14 30 2 14.3% 1084 77.43 00:29:34 2.62 0 0.0%
MS 33 76 10 30.3% 2618 79.33 00:32:53 2.41 0 0.0%
WD 9 19 1 11.1% 629 69.89 00:29:40 2.36 0 0.0%
WS 21 46 4 19.1% 1541 73.38 00:32:34 2.25 0 0.0%
XD 19 47 9 47.4% 1642 86.42 00:28:03 3.08 0 0.0%
Total 96 218 26 27.1% 7514 78.27 00:31:04 2.52 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Peru 13 1 92.9%
Germany 21 9 70.0%
Belgium 13 8 61.9%
Czech Republic 1 1 50.0%
Spain 44 63 41.1%
Portugal 2 3 40.0%
Austria 1 3 25.0%
Luxembourg 1 8 11.1%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Charles FOUYN Basilio PORTO 21-13 / 21-13
2020 Ruben GARCIA Daniel FRANCO 21-8 / 21-16
2019 Vladislav DOBYCHKIN Enogat ROY 21-17 / 9-21 / 21-19
2019 Tomas TOLEDANO Marc CARDONA 21-19 / 21-19
2018 Arnaud MERKLE Christo POPOV 16-21 / 21-9 / 21-13
2017 David ORTEU Valentin SINGER 19-21 / 21-7 / 21-12
2016 Korakrit LAOTRAKUL Alvaro VAZQUEZ 21-16 / 21-8
2015 Dominik BUETIKOFER Bernardo ATILANO 21-16 / 14-10 Ret.
2014 Luís Enrique PEÑALVER Rodion ALIMOV 21-16 / 21-9
2013 MATEUSZ SWIERCZYNSKI Mateo MARTINEZ 21-9 / 21-16
2011 Ramazan OZTURK Akin SENOL 15-21 / 21-12 / 22-20