Victor China Open  

Tournament Name: CHINA OPEN SUPER SERIES 2009
Tournament Dates: 17/11/2009-22/11/2009
Location: China, Shanghai
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS LIN Dan Jan O JORGENSEN
WD TIAN Qing / ZHANG Yawen DU Jing / YU Yang (F)
WS JIANG Yanjiao WANG Xin
XD LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung ZHENG Bo / MA Jin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 95 32
Round 1 40 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 21-19 / 21-12 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 18 34
Round 1 59 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 21-14 / 21-14 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 57 23
Round 1 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-14 CHAI Biao / ZHANG Nan 60 28
Round 1 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 18-21 / 21-15 / 21-13 Flandy LIMPELE / Candra WIJAYA - 49
Round 1 14 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-15 / 22-24 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 6 48
Round 1 15 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-11 / 21-11 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 132 23
Round 1 64 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 17-21 / 21-16 / 21-17 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 10 50
Round 1 8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-12 / 21-13 CHEN Zhiben / SHEN Ye 102 33
Round 1 74 HUI Wai Ho / NJOTO Albertus Susanto 18-21 / 21-17 / 21-11 KIM Gi Jung / KWON Yi Goo 133 44
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-10 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 26 30
Round 1 16 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-13 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 7 23
Round 1 22 JIAMING Tao / SUN Junjie 21-13 / 21-10 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 201 19
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 22-20 / 22-24 / 21-11 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 17 55
Round 1 - CHO Gun Woo / SHIN Baek Cheol W.O. Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 11 0
Round 1 9 GUO Zhendong / XU Chen W.O. CAI Yun / FU Haifeng 5 0
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-18 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 40 30
Round 2 - CHO Gun Woo / SHIN Baek Cheol 21-14 / 21-19 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 59 34
Round 2 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-19 / 11-21 / 21-15 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 3 40
Round 2 15 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-15 / 21-18 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 14 39
Round 2 8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 24-22 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 64 33
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-14 HUI Wai Ho / NJOTO Albertus Susanto 74 28
Round 2 9 GUO Zhendong / XU Chen 21-17 / 21-19 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 16 38
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 22-20 / 21-13 JIAMING Tao / SUN Junjie 22 31
Quarter-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 15-21 / 21-18 / 21-18 CHO Gun Woo / SHIN Baek Cheol - 65
Quarter-final 15 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 15-21 / 24-22 / 21-17 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 20 45
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-15 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 8 42
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-17 GUO Zhendong / XU Chen 9 41
Semi-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-13 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 15 26
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 19-21 / 23-21 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 79
Final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 19-21 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 77
MS (qual)
Round 1 182 LU Chi Yuan 21-17 / 11-21 / 21-13 Wee Chung PEI 79 43
Round 1 216 Ha Anh LE 21-12 / 21-17 Kim Loong HOO 287 30
MS
Round 1 12 Jan O JORGENSEN 21-6 / 13-21 / 21-17 LEE Chong Wei 1 50
Round 1 36 Brice LEVERDEZ 21-6 / 21-13 Eric PANG 27 29
Round 1 23 Rajiv OUSEPH 22-20 / 23-21 Kazushi YAMADA 58 42
Round 1 14 Boonsak PONSANA 21-7 / 21-12 Ha Anh LE 216 21
Round 1 5 CHEN Jin 18-21 / 21-18 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 35 67
Round 1 17 HSIEH Yu Hsing 21-15 / 15-21 / 21-15 CHEN Tianyu - 53
Round 1 9 Sony Dwi KUNCORO 23-21 / 14-21 / 21-16 Andrew SMITH 29 54
Round 1 28 Arvind BHAT 21-18 / 21-16 SON Wan Ho 42 39
Round 1 13 Choong Hann WONG 21-15 / 21-16 HU Yun 18 35
Round 1 7 PARK Sung Hwan 21-8 / 21-15 CHAN Yan Kit 15 29
Round 1 21 Chetan ANAND 22-20 / 25-23 Valeriy ATRASHCHENKOV 73 35
Round 1 30 DU Pengyu 21-16 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 68 42
Round 1 40 Carl BAXTER 21-11 / 21-12 LU Chi Yuan 182 30
Round 1 6 Simon SANTOSO 23-21 / 21-14 Petr KOUKAL 55 46
Round 1 11 CHEN Long 21-11 / 21-11 HSUEH Hsuan Yi 56 36
Round 1 2 LIN Dan 21-12 / 21-19 BAO Chunlai 8 43
Round 2 14 Boonsak PONSANA 22-20 / 21-13 Rajiv OUSEPH 23 37
Round 2 5 CHEN Jin 21-14 / 21-5 HSIEH Yu Hsing 17 32
Round 2 9 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16 Arvind BHAT 28 38
Round 2 7 PARK Sung Hwan 21-23 / 21-18 / 21-13 Choong Hann WONG 13 73
Round 2 30 DU Pengyu 21-19 / 21-9 Chetan ANAND 21 37
Round 2 6 Simon SANTOSO 14-21 / 21-12 / 21-18 Carl BAXTER 40 54
Round 2 2 LIN Dan 21-12 / 21-15 CHEN Long 11 38
Round 2 12 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-10 Brice LEVERDEZ 36 29
Quarter-final 12 Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-19 Boonsak PONSANA 14 35
Quarter-final 5 CHEN Jin 21-16 / 15-21 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO 9 73
Quarter-final 7 PARK Sung Hwan 23-21 / 18-21 / 21-14 DU Pengyu 30 75
Quarter-final 2 LIN Dan 21-12 / 21-12 Simon SANTOSO 6 37
Semi-final 12 Jan O JORGENSEN 11-21 / 21-18 / 22-20 CHEN Jin 5 67
Semi-final 2 LIN Dan 21-10 / 21-11 PARK Sung Hwan 7 37
Final 2 LIN Dan 21-12 / 21-12 Jan O JORGENSEN 12 38
WD
Round 1 - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-16 / 8-21 / 21-15 KIM Min Jung / PARK Sun Young - 58
Round 1 - CHENG Wen Hsing / TSAI Pei-Ling 21-13 / 21-12 CHENG Shao Chieh / HSU Ya Ching - 20
Round 1 - LI Xuerui / XIA Jingyun 21-16 / 19-21 / 21-10 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 22 53
Round 1 - CHEN Zhuo / LU Lu 21-19 / 21-9 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 40 30
Round 1 - HA Jung Eun / LEE Kyung Won 18-21 / 21-18 / 21-16 TANG Jinhua / XIA Huan - 71
Round 1 3 MA Jin / WANG Xiaoli 21-6 / 21-10 Laura CHOINET / Weny RASIDI 23 23
Round 1 28 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 17-21 / 21-18 / 21-19 PAN Pan / WANG Siyun - 68
Round 1 42 CHANG Hsin Yun / CHOU Chia Chi 21-17 / 21-12 LIU Xin / HUI ZHOU - 26
Round 1 - BAO Yixin / LUO Yu 22-20 / 21-19 Nicole GRETHER / Charmaine REID 26 51
Round 1 110 HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen W.O. CHEN Xiao Jia / Yuchun ZHANG - 0
Round 1 - LIU Xin (F) / SHI Xiaoqian W.O. Vita MARISSA / Mona SANTOSO 66 0
Round 1 88 CHIEN Yu Chin / WANG Pei Rong W.O. Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 38 0
Round 1 - DENG Yuting / LUO Ying W.O. XIE Jing / ZHONG Qianxin 64 0
Round 2 2 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-3 / 21-11 HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen 110 22
Round 2 - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-9 / 21-15 LIU Xin (F) / SHI Xiaoqian - 26
Round 2 4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-13 / 19-21 / 21-14 CHENG Wen Hsing / TSAI Pei-Ling - 41
Round 2 88 CHIEN Yu Chin / WANG Pei Rong 21-17 / 21-4 LI Xuerui / XIA Jingyun - 20
Round 2 - HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-19 / 21-9 CHEN Zhuo / LU Lu - 39
Round 2 28 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-14 / 21-14 CHANG Hsin Yun / CHOU Chia Chi 42 25
Round 2 1 DU Jing / YU Yang (F) 21-11 / 21-10 BAO Yixin / LUO Yu - 32
Round 2 3 MA Jin / WANG Xiaoli 21-15 / 21-11 DENG Yuting / LUO Ying - 26
Quarter-final - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-17 / 21-9 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 2 41
Quarter-final 4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-16 / 21-17 CHIEN Yu Chin / WANG Pei Rong 88 31
Quarter-final 3 MA Jin / WANG Xiaoli 21-17 / 21-14 HA Jung Eun / LEE Kyung Won - 44
Quarter-final 1 DU Jing / YU Yang (F) 21-5 / 21-9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 28 24
Semi-final - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-17 / 21-8 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 4 40
Semi-final 1 DU Jing / YU Yang (F) 22-20 / 21-18 MA Jin / WANG Xiaoli 3 56
Final - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-14 / 21-14 DU Jing / YU Yang (F) 1 53
WS (qual)
Round 1 79 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-18 CHENG Shao Chieh 95 28
Round 1 153 LI Xuerui 21-0 / 21-12 CHANG Hsin Yun 276 19
Round 1 - LIU Xin (F) 21-10 / 21-10 HSU Ya Ching 141 23
Round 1 462 HUI ZHOU 21-7 / 21-14 HUNG Shih Chieh 452 21
Round 1 401 SHI Xiaoqian 21-11 / 21-23 / 21-10 HUNG Shih Han 57 46
Round 2 153 LI Xuerui 21-15 / 22-20 Shanshan FU - 37
Round 2 208 XIA Jingyun 18-21 / 21-5 / 21-17 LIU Xin (F) - 53
Round 2 401 SHI Xiaoqian 23-21 / 13-21 / 21-11 HUI ZHOU 462 52
WS
Round 1 1 WANG Yihan 11-21 / 21-13 / 21-19 BAE Seung Hee 22 68
Round 1 24 Mew Choo WONG 21-14 / 21-7 Nicole GRETHER 33 32
Round 1 20 WANG Shixian 21-12 / 19-21 / 21-12 PI Hongyan 4 60
Round 1 63 Maria Kristin YULIANTI 21-17 / 21-11 Porntip BURANAPRASERTSUK 36 32
Round 1 401 SHI Xiaoqian 21-3 / 21-8 Elena PRUS 58 22
Round 1 34 Eriko HIROSE 21-17 / 21-14 Adrianti FIRDASARI 15 37
Round 1 6 JIANG Yanjiao 15-21 / 21-17 / 21-13 Salakjit PONSANA 12 53
Round 1 28 Sayaka SATO 21-18 / 21-19 Mayu SEKIYA 50 48
Round 1 29 KIM Moon Hi 21-15 / 21-19 SUNG Ji Hyun 79 32
Round 1 153 LI Xuerui 21-13 / 21-8 WANG Chen 9 22
Round 1 8 LU Lan 21-11 / 21-10 Kristina GAVNHOLT 47 28
Round 1 2 WANG Lin 17-21 / 21-17 / 21-12 YIP Pui Yin 16 58
Round 1 208 XIA Jingyun 21-16 / 21-12 YAO Jie 13 35
Round 1 7 Saina NEHWAL 21-6 / 21-12 Charmaine REID 53 25
Round 1 17 WANG Xin 21-17 / 21-13 Judith MEULENDIJKS 25 32
Round 1 3 Tine BAUN 21-14 / 21-9 Ai GOTO 27 26
Round 2 24 Mew Choo WONG 21-18 / 21-17 WANG Yihan 1 36
Round 2 20 WANG Shixian 21-13 / 21-13 Maria Kristin YULIANTI 63 36
Round 2 401 SHI Xiaoqian 21-15 / 16-21 / 21-17 Eriko HIROSE 34 67
Round 2 6 JIANG Yanjiao 21-18 / 21-19 Sayaka SATO 28 37
Round 2 153 LI Xuerui 21-17 / 21-17 KIM Moon Hi 29 36
Round 2 8 LU Lan 21-12 / 21-10 WANG Lin 2 30
Round 2 208 XIA Jingyun 17-21 / 21-8 / 21-13 Saina NEHWAL 7 52
Round 2 17 WANG Xin 13-21 / 21-12 / 21-19 Tine BAUN 3 57
Quarter-final 20 WANG Shixian 21-10 / 24-22 Mew Choo WONG 24 45
Quarter-final 6 JIANG Yanjiao 21-11 / 21-13 SHI Xiaoqian 401 35
Quarter-final 153 LI Xuerui 21-17 / 21-19 LU Lan 8 36
Quarter-final 17 WANG Xin 21-12 / 21-18 XIA Jingyun 208 38
Semi-final 6 JIANG Yanjiao 21-17 / 21-14 WANG Shixian 20 46
Semi-final 17 WANG Xin 21-19 / 21-19 LI Xuerui 153 34
Final 6 JIANG Yanjiao 21-19 / 22-20 WANG Xin 17 40
XD
Round 1 1 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-11 / 21-14 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21 28
Round 1 120 Flandy LIMPELE / CHENG Wen Hsing 21-19 / 21-14 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 15 25
Round 1 - JIAMING Tao / TIAN Qing 21-12 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 11 28
Round 1 58 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-12 / 21-15 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 26 26
Round 1 17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-16 / 21-14 HE Hanbin / YU Yang (F) 5 37
Round 1 43 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-16 / 21-15 Oliver LEYDON-DAVIS / Danielle TAHURI 139 23
Round 1 9 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 22-20 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong - 24
Round 1 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-11 Henry TAM / Donna HALIDAY 38 20
Round 1 - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 21-14 / 11-3 Ret. V. Diju / Jwala GUTTA 7 17
Round 1 - ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-17 LIN Yu Lang / YANG Chia Chen - 27
Round 1 92 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-18 / 20-22 / 21-10 WONG Wai Hong / KOON Wai Chee 32 44
Round 1 141 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-14 / 23-21 CHAI Biao / PAN Pan - 34
Round 1 12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-14 / 21-12 HSIEH Yu Hsing / HUNG Shih Han - 20
Round 1 3 ZHENG Bo / MA Jin 21-16 / 15-21 / 21-10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 34 54
Round 1 20 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK W.O. Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 6 0
Round 1 22 CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang W.O. XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 16 0
Round 2 1 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 18-21 / 21-17 / 21-7 Flandy LIMPELE / CHENG Wen Hsing 120 52
Round 2 - JIAMING Tao / TIAN Qing 21-13 / 21-15 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 58 33
Round 2 43 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-18 / 20-22 / 21-15 Anthony CLARK / Donna KELLOGG 17 53
Round 2 9 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 20 30
Round 2 - ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-15 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 92 31
Round 2 3 ZHENG Bo / MA Jin 21-18 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 12 38
Round 2 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-16 SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung - 26
Round 2 141 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-14 / 22-20 CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang 22 29
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-18 / 21-15 JIAMING Tao / TIAN Qing - 41
Quarter-final 9 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11-21 / 21-17 / 21-16 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 43 41
Quarter-final - ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 14-21 / 21-14 Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR - 57
Quarter-final 3 ZHENG Bo / MA Jin 21-12 / 21-16 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 141 31
Semi-final 1 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-13 / 20-22 / 21-15 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 48
Semi-final 3 ZHENG Bo / MA Jin W.O. ZHANG Nan / ZHAO Yunlei - 0
Final 1 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-18 / 15-21 / 21-15 ZHENG Bo / MA Jin 3 76
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 68 10 34.5% 2518 86.83 00:39:17 2.21 3 10.3%
MS 31 71 9 29.0% 2552 82.32 00:43:35 1.89 5 16.1%
WD 24 53 5 20.8% 1845 76.88 00:38:20 2.01 2 8.3%
WS 31 69 7 22.6% 2447 78.94 00:39:50 1.98 3 9.7%
XD 27 62 8 29.6% 2246 83.19 00:36:09 2.3 1 3.7%
Total 142 323 39 27.5% 11608 81.75 00:39:35 2.07 14 9.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 11 5 68.8%
China 66 37 64.1%
Korea 19 11 63.3%
Malaysia 10 10 50.0%
Thailand 8 8 50.0%
Poland 1 1 50.0%
Indonesia 11 12 47.8%
Chinese Taipei 14 20 41.2%
India 3 5 37.5%
Vietnam 1 2 33.3%
Japan 3 7 30.0%
England 3 9 25.0%
France 1 3 25.0%
Hong Kong 2 8 20.0%
Czech Republic 0 2 0.0%
Ukraine 0 3 0.0%
Canada 0 3 0.0%
Netherlands 0 3 0.0%
New Zealand 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12