Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesia Open 2001 (I)
Tournament Dates: 29/07/2001-29/07/2001
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO
MS Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE
WD Deyana LOMBAN / Vita MARISSA Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN
WS Ellen ANGELINA WANG Chen
XD Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI Nova WIDIANTO / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Wahyudi Aji ICUK / TIGOR 2-7 / 7-4 / 7-4 Yudi KURNIA / Satya Adi NUGROHO - 0
Round 1 - Mega Berlian ADHITYA / Tommy SUGIARTO 7-0 / 4-7 / 7-1 Muhammad RIJAL / Allen SUTEJA - 0
Round 1 (225*) Agung RUHANDA / Syaiful M BAMBANG 4-7 / 7-0 / 7-0 Yudhi APRIDYADI / Gito SUGIARTO - 0
Round 1 - Ricky KRISTYAWAN / Devin Lahardi FITRIAWAN 3-7 / 7-3 / 5-7 CAHYANTO / S SIGIT - 0
Round 2 - Mega Berlian ADHITYA / Tommy SUGIARTO 7-2 / 8-6 / 7-3 Yogya HENDRA / Tri Cahyo WIDIYANTO - 0
Round 2 (225*) Agung RUHANDA / Syaiful M BAMBANG 7-4 / 7-2 / 4-7 Billy GUNWAN / Ruben Gordown KHOSADALINA - 0
Round 2 (334*) Spare 01 (M) / Spare 02 (M) 7-0 / 7-4 / 7-2 Ricky KRISTYAWAN / Devin Lahardi FITRIAWAN - 0
MD
Round 1 (231*) Robby ISTANTA / Ahmad YUSUF 7-0 / 7-2 / 7-0 Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO (192*) 0
Round 1 - Iwan EKO / Imam TOHARI 3-7 / 7-5 / 7-1 Mega Berlian ADHITYA / Tommy SUGIARTO - 0
Round 1 - Markose BRISTOW / Vijaydeep SINGH 7-5 / 4-7 / 0-7 Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO (26*) 0
Round 1 (73*) GAN Jeremy / Chieng Hun HONG 7-4 / 7-2 / 7-1 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (244*) 0
Round 1 (167*) Aji BASUKI / Restu Basuki PRASETYO 7-0 / 7-1 / 7-0 Ermadena Hj TALIP / Fadzli Hj MASRI (80*) 0
Round 1 (145*) TSENG Chung Lin / WANG Chia Chern 7-2 / 7-3 / 3-7 Jochen CASSEL / Ingo KINDERVATER (250*) 0
Round 1 (68*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 0-7 / 4-7 / 7-5 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (106*) 0
Round 1 (164*) ASJIKING / Setia Atmaja PRIBADI 7-5 / 7-5 / 7-3 HSUAN Su Yi / TSAI Chia Hsin (147*) 0
Round 1 - Masafumi HANADA / Reony MAINAKY 7-0 / 7-2 / 7-5 Dwi Satiri HASMAR / Ferdy RUSMAN - 0
Round 1 - ENROE / Danang GATHOT 7-1 / 7-0 / 7-0 Awang Amran KAMBAR / Awang Huzaini MD SALLEH (274*) 0
Round 1 (30*) Ade LUKAS / Andreas SETIAWAN 7-4 / 7-5 / 7-5 Agung RUHANDA / Syaiful M BAMBANG (225*) 0
Round 1 - Joko RIYADI / Hendra SETIAWAN 5-7 / 7-3 / 7-5 Steve Junior MARVIN / Yudianto YONG - 0
Round 1 (232*) Sri HARTOKO / Puri SETYO 7-3 / 8-6 / 8-6 Mohd Malik BASRI / Lic-Kai Jack HEE (502*) 0
Round 1 - HSIAO Cheng Wen / LEE Sung Yuan 5-7 / 7-2 / 7-5 Sho SASAKI / Shoji SATO (111*) 0
Round 1 - Titon GUSTAMAN / Bayu RADEKA 7-3 / 7-2 / 4-7 Frederic MAWET / Wouter CLAES (63*) 0
Round 1 (118*) Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO W.O. Aras RAZAK / SALIM - 0
Round 2 (3*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 7-0 / 7-0 / 7-5 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (153*) 0
Round 2 (231*) Robby ISTANTA / Ahmad YUSUF 7-3 / 2-7 / 7-3 Iwan EKO / Imam TOHARI - 0
Round 2 (64*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 7-3 / 1-7 / 7-0 Tri Pamungkas HERU / Peter YAN (165*) 0
Round 2 (118*) Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO 7-0 / 7-5 / 7-3 Markose BRISTOW / Vijaydeep SINGH - 0
Round 2 (9*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 7-8 / 7-5 / 7-3 Wahyu (Pelita) AGUNG / Nova WIDIANTO - 0
Round 2 (73*) GAN Jeremy / Chieng Hun HONG 8-6 / 7-0 / 7-2 Aji BASUKI / Restu Basuki PRASETYO (167*) 0
Round 2 (19*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 7-2 / 7-3 / 8-7 Ronne Maykel RUNTOLALU / Imam SODIKIN IRAWAN - 0
Round 2 (68*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 7-1 / 7-5 / 7-2 TSENG Chung Lin / WANG Chia Chern (145*) 0
Round 2 - Masafumi HANADA / Reony MAINAKY 7-1 / 7-5 / 7-2 ASJIKING / Setia Atmaja PRIBADI (164*) 0
Round 2 (74*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO 6-8 / 7-3 / 5-7 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (15*) 0
Round 2 (30*) Ade LUKAS / Andreas SETIAWAN 7-0 / 6-8 / 7-2 ENROE / Danang GATHOT - 0
Round 2 (11*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 2-7 / 7-1 / 7-2 Luluk HADIYANTO / Endra Mulyana MULYAJAYA (85*) 0
Round 2 - Joko RIYADI / Hendra SETIAWAN 4-7 / 7-4 / 7-4 Sri HARTOKO / Puri SETYO (232*) 0
Round 2 (89*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 7-3 / 7-2 / 7-2 Sanave THOMAS / V. Diju (60*) 0
Round 2 - HSIAO Cheng Wen / LEE Sung Yuan 8-7 / 6-8 / 7-1 Titon GUSTAMAN / Bayu RADEKA - 0
Round 2 (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-2 / 7-1 / 7-4 (WJ) SUHERLAN / Ukikasah Yoga - 0
Round 3 (3*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 7-2 / 7-0 / 7-2 Robby ISTANTA / Ahmad YUSUF (231*) 0
Round 3 (118*) Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO 7-3 / 3-7 / 7-3 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (64*) 0
Round 3 (73*) GAN Jeremy / Chieng Hun HONG 3-7 / 8-6 / 2-7 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (9*) 0
Round 3 (68*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 7-4 / 7-2 / 7-3 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (19*) 0
Round 3 - Masafumi HANADA / Reony MAINAKY 4-7 / 7-2 / 7-2 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO (74*) 0
Round 3 (30*) Ade LUKAS / Andreas SETIAWAN 5-7 / 7-4 / 7-4 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (11*) 0
Round 3 (89*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 7-3 / 7-3 / 7-3 Joko RIYADI / Hendra SETIAWAN - 0
Round 3 (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-2 / 8-7 / 7-2 HSIAO Cheng Wen / LEE Sung Yuan - 0
Quarter-final (3*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 5-7 / 2-7 / 0-1 Ret. Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO (118*) 0
Quarter-final (68*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 1-7 / 7-8 / 7-5 GAN Jeremy / Chieng Hun HONG (73*) 0
Quarter-final - Masafumi HANADA / Reony MAINAKY 7-0 / 6-8 / 5-7 Ade LUKAS / Andreas SETIAWAN (30*) 0
Quarter-final (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-5 / 7-2 / 7-0 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN (89*) 0
Semi-final (3*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 7-4 / 7-4 / 7-3 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (68*) 0
Semi-final (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-3 / 7-4 / 8-6 Masafumi HANADA / Reony MAINAKY - 0
Final (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-2 / 7-3 / 7-5 Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO (3*) 0
MS (qual)
Round 1 (173*) Sony Dwi KUNCORO 7-2 / 7-4 / 7-0 Sartono AGUS (994*) 0
Round 1 - Masafumi HANADA 7-1 / 3-7 / 7-2 Agung RUHANDA (367*) 0
Round 1 - (WJ) SUHERLAN 7-1 / 7-5 / 5-7 RENALDI - 0
Round 1 (449*) Steve Junior MARVIN 7-3 / 4-7 / 7-1 Yohannes HOGIANTO - 0
Round 1 (224*) Awang Amran KAMBAR 7-2 / 7-5 / 7-5 Dwi Satiri HASMAR - 0
Round 1 - Abd HUDA 7-2 / 7-4 / 7-3 Tri Cahyo WIDIYANTO - 0
Round 1 (202*) Anggun NUGROHO 7-5 / 7-1 / 7-3 S SIGIT - 0
Round 1 (384*) Hafidwan DAYA 7-5 / 5-7 / 7-0 Agung IRAWAN - 0
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 7-1 / 4-7 / 7-5 Marji Bn AZMAY MOHD (1027*) 0
Round 1 (263*) Edi Bina B SANTOSO 8-6 / 5-7 / 7-3 Hee Teck Gerald HO (228*) 0
Round 1 (199*) Rudy IGNATIUS 7-4 / 7-0 / 7-3 Stenny KUSUMA - 0
Round 1 (395*) Jan JUNKER 7-5 / 6-8 / 7-0 Muhammad NADIP (381*) 0
Round 1 - Simon PETRUS 7-5 / 7-4 / 7-2 Purnomo ROY - 0
Round 1 (141*) Sachin RATTI 7-3 / 7-2 / 7-2 Rossi SUGIANTO (999*) 0
Round 1 - HARIAWAN 7-5 / 7-0 / 7-2 Cally CHUNG - 0
Round 1 (368*) Endra KURNIAWAN 7-2 / 7-3 / 3-7 HSUAN Su Yi (1086*) 0
Round 1 - Pradana ANDIKA 8-6 / 7-2 / 2-7 Leonard DE PAUW HOLVY - 0
Round 1 (236*) Noor Izwan PAINI 6-8 / 7-3 / 7-0 Hadi SOFYAN - 0
Round 1 (606*) Spare 02 (M) 7-3 / 7-0 / 7-1 Simon KNUTSSON (403*) 0
Round 1 - Agus SETIAWAN 7-3 / 8-6 / 3-7 Awang Huzaini MD SALLEH (305*) 0
Round 1 - Hendra SETIAWAN 7-3 / 7-3 / 7-0 Martyn LEWIS (219*) 0
Round 2 (173*) Sony Dwi KUNCORO 7-1 / 7-0 / 7-0 Mohd Malik BASRI (478*) 0
Round 2 (174*) Harijanto ARBI 7-5 / 7-2 / 7-2 Masafumi HANADA - 0
Round 2 (460*) Spare 01 (M) 7-4 / 5-7 / 3-7 (WJ) SUHERLAN - 0
Round 2 (449*) Steve Junior MARVIN 7-5 / 7-5 / 7-3 Awang Amran KAMBAR (224*) 0
Round 2 (284*) CHANG Jeng-Shyuang 7-0 / 7-5 / 7-0 Abd HUDA - 0
Round 2 (202*) Anggun NUGROHO 8-6 / 8-6 / 7-1 Wouter CLAES (292*) 0
Round 2 (384*) Hafidwan DAYA 7-4 / 7-1 / 8-6 Rio SURYANA (234*) 0
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 7-4 / 7-4 / 8-6 Edi Bina B SANTOSO (263*) 0
Round 2 (199*) Rudy IGNATIUS 8-7 / 7-4 / 7-4 SALIM (355*) 0
Round 2 - Simon PETRUS 7-2 / 7-2 / 4-7 Jan JUNKER (395*) 0
Round 2 (141*) Sachin RATTI 8-6 / 7-3 / 8-6 HARIAWAN - 0
Round 2 (368*) Endra KURNIAWAN 7-1 / 8-7 / 3-7 Agung KUNCORO (266*) 0
Round 2 (218*) Kazuhiro SHIMOGAMI 5-7 / 7-1 / 8-6 Pradana ANDIKA - 0
Round 2 - Markis KIDO 7-3 / 7-2 / 7-1 Noor Izwan PAINI (236*) 0
Round 2 (606*) Spare 02 (M) 7-2 / 7-1 / 7-1 Agus SETIAWAN - 0
Round 2 - Ardinasyah PUTRA 7-0 / 7-3 / 7-1 Hendra SETIAWAN - 0
MS
Round 1 (9*) LEE Hyun Il 7-3 / 7-0 / 7-1 Steve Junior MARVIN (449*) 0
Round 1 (49*) Kay Bin YEOH 0-7 / 4-7 / 7-4 Michael EDGE (48*) 0
Round 1 (30*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 8-6 / 7-0 / 7-3 NG Wei (66*) 0
Round 1 (69*) Per-Henrik CROONA 8-6 / 7-1 / 8-6 Jochen CASSEL (179*) 0
Round 1 (168*) IRWANSYAH 7-3 / 7-2 / 1-7 George RIMARCDI (27*) 0
Round 1 (68*) James CHUA 3-7 / 7-4 / 7-3 Ardinasyah PUTRA - 0
Round 1 (46*) PERMADI Fung 7-4 / 7-4 / 5-7 Chetan ANAND (91*) 0
Round 1 (117*) Jeffer ROSOBIN 7-3 / 7-1 / 7-1 Frederic MAWET (87*) 0
Round 1 (44*) Bjoern JOPPIEN 2-7 / 5-7 / 7-1 HENDRAWAN (8*) 0
Round 1 (56*) Niels Christian KALDAU 7-3 / 7-5 / 7-0 Kazuhiro SHIMOGAMI (218*) 0
Round 1 (26*) Colin HAUGHTON 7-1 / 7-0 / 7-2 Robert KWEE (195*) 0
Round 1 (19*) Tsuen Seng LEE 7-1 / 7-3 / 7-1 Martin HAGBERG (60*) 0
Round 1 (112*) Sidoro ADITYA 7-3 / 2-7 / 7-5 Toru MATSUMOTO (89*) 0
Round 1 (22*) TAM Kai Chuen 6-8 / 7-2 / 7-4 JANG Young Soo (142*) 0
Round 1 (33*) Abhinn Shyam GUPTA 7-5 / 7-0 / 7-0 Anggun NUGROHO (202*) 0
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 4-7 / 7-1 / 7-2 Wiempie MAHARDI (122*) 0
Round 1 (34*) Indra WIJAYA 7-1 / 3-7 / 7-2 Sho SASAKI (329*) 0
Round 1 (18*) HARIYANTO Agus 7-8 / 7-1 / 7-3 Arif RASIDI (107*) 0
Round 1 (166*) Yudianto YONG 7-5 / 8-6 / 7-2 MAWARDI Andi (171*) 0
Round 1 (11*) Marleve MAINAKY 7-3 / 7-0 / 7-4 Ruud KUIJTEN (42*) 0
Round 1 (63*) ismail SAMAN 7-2 / 7-3 / 7-0 LIAO Sheng Shiun (215*) 0
Round 1 (50*) Budi SANTOSO 7-3 / 7-2 / 3-7 Rasmus WENGBERG (17*) 0
Round 1 (173*) Sony Dwi KUNCORO 7-0 / 7-1 / 7-2 Mark CONSTABLE (21*) 0
Round 1 (12*) Richard VAUGHAN 7-0 / 7-0 / 7-0 Petr MARTINEC (83*) 0
Round 1 (35*) Sairul Amar AYOB 7-5 / 7-5 / 7-5 Sachin RATTI (141*) 0
Round 1 (16*) Rony AGUSTINUS 7-3 / 1-7 / 7-5 Shoji SATO (88*) 0
Round 1 (259*) Vidre WIBOWO 7-2 / 7-5 / 3-7 Eric PANG (319*) 0
Round 1 (6*) PULLELA Gopichand 5-7 / 7-5 / 8-6 Jens ROCH (57*) 0
Round 1 (131*) Kasperi SALO W.O. Wee Chung PEI (86*) 0
Round 1 (73*) LEE Chong Wei W.O. Dicky PALYAMA (54*) 0
Round 1 (45*) PARK Tae Sang W.O. Daniel ERIKSSON (38*) 0
Round 1 (199*) Rudy IGNATIUS W.O. Muhammad Hafiz HASHIM (52*) 0
Round 2 (9*) LEE Hyun Il 7-1 / 4-7 / 7-4 Kay Bin YEOH (49*) 0
Round 2 (30*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 7-4 / 7-3 / 7-1 Per-Henrik CROONA (69*) 0
Round 2 (68*) James CHUA 7-0 / 7-0 / 7-0 IRWANSYAH (168*) 0
Round 2 (46*) PERMADI Fung 2-7 / 7-5 / 7-5 Jeffer ROSOBIN (117*) 0
Round 2 (56*) Niels Christian KALDAU 7-3 / 7-2 / 7-0 Bjoern JOPPIEN (44*) 0
Round 2 (26*) Colin HAUGHTON 7-3 / 7-5 / 7-5 Kasperi SALO (131*) 0
Round 2 (19*) Tsuen Seng LEE 7-1 / 7-1 / 7-3 Sidoro ADITYA (112*) 0
Round 2 (22*) TAM Kai Chuen 7-0 / 5-7 / 7-3 Abhinn Shyam GUPTA (33*) 0
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 7-2 / 0-7 / 7-3 LEE Chong Wei (73*) 0
Round 2 (18*) HARIYANTO Agus 8-6 / 7-4 / 7-1 Indra WIJAYA (34*) 0
Round 2 (45*) PARK Tae Sang 7-1 / 7-0 / 7-2 Yudianto YONG (166*) 0
Round 2 (11*) Marleve MAINAKY 7-0 / 7-5 / 7-4 Rudy IGNATIUS (199*) 0
Round 2 (63*) ismail SAMAN 3-7 / 7-1 / 7-4 Budi SANTOSO (50*) 0
Round 2 (173*) Sony Dwi KUNCORO 7-0 / 8-7 / 7-2 Richard VAUGHAN (12*) 0
Round 2 (35*) Sairul Amar AYOB 7-2 / 7-4 / 2-7 Rony AGUSTINUS (16*) 0
Round 2 (6*) PULLELA Gopichand 7-3 / 4-7 / 7-2 Vidre WIBOWO (259*) 0
Round 3 (9*) LEE Hyun Il 7-3 / 7-0 / 5-7 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (30*) 0
Round 3 (68*) James CHUA 7-3 / 7-3 / 7-1 PERMADI Fung (46*) 0
Round 3 (26*) Colin HAUGHTON 7-5 / 7-3 / 1-7 Niels Christian KALDAU (56*) 0
Round 3 (19*) Tsuen Seng LEE 7-4 / 7-0 / 4-7 TAM Kai Chuen (22*) 0
Round 3 (18*) HARIYANTO Agus 7-1 / 7-4 / 7-2 Taufik HIDAYAT (4*) 0
Round 3 (11*) Marleve MAINAKY 3-7 / 7-0 / 7-0 PARK Tae Sang (45*) 0
Round 3 (173*) Sony Dwi KUNCORO 7-2 / 7-2 / 7-5 ismail SAMAN (63*) 0
Round 3 (6*) PULLELA Gopichand 7-2 / 7-1 / 5-7 Sairul Amar AYOB (35*) 0
Quarter-final (9*) LEE Hyun Il 7-3 / 1-7 / 7-4 James CHUA (68*) 0
Quarter-final (19*) Tsuen Seng LEE 7-3 / 7-8 / 2-7 Colin HAUGHTON (26*) 0
Quarter-final (11*) Marleve MAINAKY 7-5 / 7-3 / 7-4 HARIYANTO Agus (18*) 0
Quarter-final (6*) PULLELA Gopichand 3-7 / 0-7 / 7-4 Sony Dwi KUNCORO (173*) 0
Semi-final (19*) Tsuen Seng LEE 7-5 / 7-5 / 7-4 LEE Hyun Il (9*) 0
Semi-final (11*) Marleve MAINAKY 7-2 / 8-6 / 7-1 PULLELA Gopichand (6*) 0
Final (11*) Marleve MAINAKY 6-8 / 7-5 / 7-3 Tsuen Seng LEE (19*) 0
WD
Round 1 (5*) Pernille HARDER / Majken VANGE 7-2 / 8-7 / 7-0 Cindana HARTONO KUSUMA / Dian Novita SARI - 0
Round 1 (233*) Kathrin PIOTROWSKI / Juliane SCHENK 7-1 / 2-7 / 7-4 Sukma Wijaya DEVI / Monica PERMADI - 0
Round 1 (157*) Lelyana Deasy CHANDRA / Adelita FIRBAYA 7-0 / 7-3 / 7-1 Linnea JOHANSSON / Fitria YULIANA - 0
Round 1 - Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-0 / 7-2 / 7-1 IRENE / Yanti PURWANTI - 0
Round 1 - Dara APRILIA / MONA 4-7 / 7-3 / 0-7 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (68*) 0
Round 1 - Lita NURLITA / Endang NURSUGIANTI 7-5 / 7-2 / 7-0 VERONICA / Weny RASIDI - 0
Round 1 (41*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 7-1 / 7-0 / 7-3 Shui Yen FOO / Fatimah KUMIN LIM - 0
Round 1 (141*) Birgit OVERZIER / Petra REICHEL 7-2 / 7-4 / 7-4 Guna CATUR / Yunita ERVIANA - 0
Round 1 - Emma ERMAWATI / Eny WIDIOWATI 7-1 / 7-0 / 7-0 Liliyana NATSIR / Natalia Christine POLUAKAN - 0
Round 1 (31*) Corina HERRLE / Caren HUECKSTAEDT 7-5 / 6-8 / 4-7 HALIM Nancy Meisysca / Meiliana JAUHARI - 0
Round 1 (90*) Ninna ERNITA / Yunita TETTY 7-1 / 4-7 / 7-5 Manjusha KANWAR / B. R. Meenakshi (231*) 0
Round 1 (50*) Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA 7-4 / 7-5 / 7-0 Pipit Dian APSARI / Winaryanti FRIDA - 0
Round 1 - Lidya DJAELAWIJAYA / Yuli MARFUAH 4-7 / 7-1 / 7-3 Dede RIYANI / Fauziah Bti Hj M SALLEH - 0
Round 1 (107*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-1 / 7-5 / 7-1 Marlina LINA / Rani MUNDIASTI - 0
Round 1 - Atu ROSALINA / Dewi Tira ARISANDI 7-2 / 7-1 / 7-2 Heni BUDIMAN / Greysia POLII - 0
Round 1 (18*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 7-0 / 7-0 / 7-3 Caroline ERIKSSON / Christine PETTERSSON - 0
Round 2 (5*) Pernille HARDER / Majken VANGE 7-5 / 5-7 / 7-3 Kathrin PIOTROWSKI / Juliane SCHENK (233*) 0
Round 2 - Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-5 / 7-2 / 7-3 Lelyana Deasy CHANDRA / Adelita FIRBAYA (157*) 0
Round 2 - Lita NURLITA / Endang NURSUGIANTI 7-1 / 7-1 / 8-6 Dara APRILIA / MONA - 0
Round 2 (41*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 8-6 / 7-3 / 7-0 Birgit OVERZIER / Petra REICHEL (141*) 0
Round 2 - Emma ERMAWATI / Eny WIDIOWATI 7-2 / 7-4 / 7-2 Corina HERRLE / Caren HUECKSTAEDT (31*) 0
Round 2 (90*) Ninna ERNITA / Yunita TETTY 4-7 / 3-7 / 7-1 Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA (50*) 0
Round 2 (107*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-1 / 7-0 / 7-1 Lidya DJAELAWIJAYA / Yuli MARFUAH - 0
Round 2 (18*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 7-0 / 7-5 / 7-0 Atu ROSALINA / Dewi Tira ARISANDI - 0
Quarter-final - Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-5 / 7-4 / 7-3 Pernille HARDER / Majken VANGE (5*) 0
Quarter-final (41*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 3-7 / 7-1 / 5-7 Lita NURLITA / Endang NURSUGIANTI - 0
Quarter-final - Emma ERMAWATI / Eny WIDIOWATI 7-1 / 7-4 / 5-7 Ninna ERNITA / Yunita TETTY (90*) 0
Quarter-final (107*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-1 / 7-0 / 7-0 Diah NOVITA / Rosie RIANI (18*) 0
Semi-final - Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-5 / 5-7 / 5-7 Eny ERLANGGA / Jo NOVITA (41*) 0
Semi-final (107*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-1 / 7-0 / 7-0 Emma ERMAWATI / Eny WIDIOWATI - 0
Final - Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-5 / 7-5 / 7-3 Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN (107*) 0
WS (qual)
Round 1 - Yuan Kartika PUTRI 6-8 / 7-5 / 7-2 HALIM Nancy Meisysca - 0
Round 2 - Adrianti FIRDASARI 8-6 / 7-1 / 7-1 Nadia IVANA - 0
Round 2 - Yuan Kartika PUTRI 7-4 / 7-5 / 7-3 Weny RASIDI - 0
Round 2 - Maria Kristin YULIANTI 7-1 / 8-6 / 3-7 Holly YOSIANA - 0
Round 2 - (F) Spare 07 5-7 / 7-3 / 7-3 VERONICA - 0
WS
Round 1 - Maria Elfira CHRISTINA 7-2 / 7-3 / 7-5 Nina WECKSTROM (44*) 0
Round 1 (21*) Atu ROSALINA 5-7 / 7-1 / 7-1 PULLELA Lakshmi (430*) 0
Round 1 (164*) Juliane SCHENK 7-0 / 7-0 / 2-7 Eriko MOTEGI (126*) 0
Round 1 (150*) Dian Novita SARI 7-0 / 7-1 / 7-4 Nathalie DESCAMPS (115*) 0
Round 1 (53*) Petra REICHEL 3-7 / 7-3 / 7-1 Fatimah KUMIN LIM (247*) 0
Round 1 (92*) Cindana HARTONO KUSUMA 7-3 / 7-0 / 7-0 Caroline ERIKSSON - 0
Round 1 - Adrianti FIRDASARI 7-0 / 7-2 / 7-0 Fauziah Bti Hj M SALLEH - 0
Round 1 - Richa Sari PAWESTRI 7-1 / 8-7 / 7-4 B. R. Meenakshi (74*) 0
Round 1 (134*) Maiko ICHIMIYA 7-4 / 7-0 / 7-0 Dede RIYANI - 0
Round 1 (318*) Nining KUSTIYANINGSIH 7-5 / 5-7 / 7-4 Corina HERRLE (75*) 0
Round 1 (51*) Ellen ANGELINA 7-3 / 7-0 / 7-2 Maria Kristin YULIANTI - 0
Round 1 (42*) Marketa KOUDELKOVA 8-7 / 8-6 / 7-1 Linnea JOHANSSON - 0
Round 1 - Anastasia EMAYA 7-2 / 7-4 / 7-1 Manjusha KANWAR (216*) 0
Round 1 (168*) Ninik MASRIKAH 7-2 / 8-6 / 7-0 (DKI) BUDIANI - 0
Round 1 (108*) Sugita KUNALAN 7-2 / 7-1 / 7-0 Christine PETTERSSON (528*) 0
Round 1 - Sachiko SEKIMOTO 7-5 / 7-1 / 7-5 Yeni DIAH (316*) 0
Round 2 (11*) WANG Chen 7-3 / 7-1 / 7-1 Siti MAHIROH - 0
Round 2 (21*) Atu ROSALINA 7-4 / 7-0 / 7-2 Maria Elfira CHRISTINA - 0
Round 2 (28*) Mee Fen NG 8-7 / 8-7 / 7-1 Priyanti CAHYANING (183*) 0
Round 2 (150*) Dian Novita SARI 7-0 / 6-8 / 7-1 Juliane SCHENK (164*) 0
Round 2 (6*) Kelly MORGAN 7-3 / 7-0 / 7-0 Marissa IP - 0
Round 2 (92*) Cindana HARTONO KUSUMA 7-0 / 7-3 / 7-0 Petra REICHEL (53*) 0
Round 2 (81*) Mika ANJO 8-6 / 7-1 / 7-3 Yuli MARFUAH (33*) 0
Round 2 - Adrianti FIRDASARI 2-7 / 7-2 / 2-7 Richa Sari PAWESTRI - 0
Round 2 (134*) Maiko ICHIMIYA 7-0 / 1-7 / 7-5 Nining KUSTIYANINGSIH (318*) 0
Round 2 (186*) Silvi ANTARINI 7-2 / 7-2 / 7-1 Anu NIEMINEN (26*) 0
Round 2 (51*) Ellen ANGELINA 7-1 / 7-0 / 7-4 Marketa KOUDELKOVA (42*) 0
Round 2 (8*) LING Wan Ting 7-5 / 7-4 / 7-2 Fitria FIRDAUS - 0
Round 2 (168*) Ninik MASRIKAH 8-6 / 7-4 / 7-0 Anastasia EMAYA - 0
Round 2 (18*) KOON Wai Chee 2-7 / 7-4 / 7-0 Dewi Tira ARISANDI (152*) 0
Round 2 - Sachiko SEKIMOTO 6-8 / 7-3 / 1-7 Sugita KUNALAN (108*) 0
Round 2 (30*) Lidya DJAELAWIJAYA 7-4 / 7-3 / 7-1 Maja TVRDY (303*) 0
Round 3 (11*) WANG Chen 7-2 / 8-6 / 7-5 Atu ROSALINA (21*) 0
Round 3 (28*) Mee Fen NG 7-4 / 7-2 / 6-8 Dian Novita SARI (150*) 0
Round 3 (92*) Cindana HARTONO KUSUMA 7-0 / 7-0 / 7-1 Kelly MORGAN (6*) 0
Round 3 (81*) Mika ANJO 1-7 / 8-6 / 8-6 Adrianti FIRDASARI - 0
Round 3 (134*) Maiko ICHIMIYA 7-4 / 7-2 / 7-1 Silvi ANTARINI (186*) 0
Round 3 (51*) Ellen ANGELINA 7-5 / 7-3 / 7-5 LING Wan Ting (8*) 0
Round 3 (18*) KOON Wai Chee 7-2 / 8-7 / 7-2 Ninik MASRIKAH (168*) 0
Round 3 (30*) Lidya DJAELAWIJAYA 7-0 / 7-2 / 3-7 Sachiko SEKIMOTO - 0
Quarter-final (11*) WANG Chen 7-4 / 7-4 / 7-0 Mee Fen NG (28*) 0
Quarter-final (92*) Cindana HARTONO KUSUMA 7-0 / 7-3 / 7-0 Mika ANJO (81*) 0
Quarter-final (51*) Ellen ANGELINA 7-1 / 7-2 / 7-1 Maiko ICHIMIYA (134*) 0
Quarter-final (30*) Lidya DJAELAWIJAYA 7-4 / 5-7 / 3-7 KOON Wai Chee (18*) 0
Semi-final (11*) WANG Chen 5-7 / 7-3 / 7-1 Cindana HARTONO KUSUMA (92*) 0
Semi-final (51*) Ellen ANGELINA 7-4 / 7-3 / 8-6 Lidya DJAELAWIJAYA (30*) 0
Final (51*) Ellen ANGELINA 7-5 / 7-3 / 5-7 WANG Chen (11*) 0
XD (qual)
Round 1 - ENROE / Cynthia TUWANKOTTA 7-0 / 7-0 / 7-4 Ermadena Hj TALIP / Dede RIYANI - 0
Round 1 - Greysia POLII / Ahmad Yono YUSUF 7-0 / 7-0 / 7-1 Ruben Gordown KHOSADALINA / Pipit Dian APSARI - 0
Round 1 - Titon GUSTAMAN / Winaryanti FRIDA 7-0 / 7-0 / 7-2 Fadzli Hj MASRI / Fauziah Bti Hj M SALLEH - 0
Round 1 - Syaiful M BAMBANG / Neli TRIANA 8-6 / 7-4 / 7-8 Adrian KUSNANTO / Yanti PURWANTI - 0
XD
Round 1 (6*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 7-2 / 7-4 / 7-4 NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee (51*) 0
Round 1 (175*) Danang GATHOT / ERLA 5-7 / 8-6 / 8-7 Sanave THOMAS / B. R. Meenakshi (284*) 0
Round 1 (83*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-0 / 7-3 / 7-1 Imam SODIKIN IRAWAN / Marlina LINA - 0
Round 1 - Bernadus RONALD / Meiliana JAUHARI 7-4 / 8-7 / 7-3 Jan JUNKER / Birgit OVERZIER (278*) 0
Round 1 (16*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 7-5 / 7-5 / 2-7 Ahmad YUSUF / Endang NURSUGIANTI - 0
Round 1 (107*) Alvent Yulianto CHANDRA / Yunita TETTY 7-2 / 7-1 / 7-1 Chetan ANAND / PULLELA Lakshmi (147*) 0
Round 1 - Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-2 / 7-2 / 7-2 Syaiful M BAMBANG / Neli TRIANA - 0
Round 1 - Tri Pamungkas HERU / Sukma Wijaya DEVI 7-2 / 4-7 / 7-3 Jochen CASSEL / Kathrin PIOTROWSKI (277*) 0
Round 1 (22*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 7-2 / 7-2 / 7-4 Ronne Maykel RUNTOLALU / Eny WIDIOWATI (125*) 0
Round 1 (28*) YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting 7-2 / 7-4 / 7-3 Iwan EKO / Yeni DIAH - 0
Round 1 - ENROE / Cynthia TUWANKOTTA 1-7 / 1-7 / 7-5 Hendra Aprida GUNAWAN / Lita NURLITA (92*) 0
Round 1 (21*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 8-6 / 7-0 / 7-2 Devin Lahardi FITRIAWAN / Andriyani NURUL - 0
Round 1 (45*) Ingo KINDERVATER / Caren HUECKSTAEDT 6-8 / 2-7 / 7-1 Ruud KUIJTEN / Nathalie DESCAMPS (298*) 0
Round 1 (283*) V. Diju / Manjusha KANWAR 5-7 / 0-7 / 7-4 Robby ISTANTA / Rani MUNDIASTI - 0
Round 1 (7*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-2 / 7-2 / 7-0 Kian Teck KHOO / Shui Yen FOO (131*) 0
Round 1 - Wahyu (Pelita) AGUNG / ERNITA W.O. Aras RAZAK / Anna LARTCHENKO FISCHER (395*) 0
Round 2 (6*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 7-2 / 7-2 / 7-3 Danang GATHOT / ERLA (175*) 0
Round 2 (83*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 8-7 / 7-3 / 7-5 Bernadus RONALD / Meiliana JAUHARI - 0
Round 2 (16*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 6-8 / 7-4 / 7-1 Alvent Yulianto CHANDRA / Yunita TETTY (107*) 0
Round 2 - Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-2 / 7-4 / 7-1 Tri Pamungkas HERU / Sukma Wijaya DEVI - 0
Round 2 (22*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 7-5 / 7-4 / 7-1 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (28*) 0
Round 2 (21*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-5 / 7-5 / 8-7 ENROE / Cynthia TUWANKOTTA - 0
Round 2 - Wahyu (Pelita) AGUNG / ERNITA 7-1 / 7-3 / 5-7 Ingo KINDERVATER / Caren HUECKSTAEDT (45*) 0
Round 2 (7*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-2 / 7-2 / 7-0 V. Diju / Manjusha KANWAR (283*) 0
Quarter-final (83*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-4 / 7-3 / 5-7 Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR (6*) 0
Quarter-final - Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-5 / 7-0 / 7-4 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (16*) 0
Quarter-final (21*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-4 / 7-4 / 3-7 Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN (22*) 0
Quarter-final (7*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-2 / 7-2 / 7-0 Wahyu (Pelita) AGUNG / ERNITA - 0
Semi-final - Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 1-7 / 7-1 / 7-0 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (83*) 0
Semi-final (7*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 8-7 / 7-8 / 7-3 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (21*) 0
Final - Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-5 / 7-1 / 2-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (7*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 45 135 45 100.0% 1370 30.44 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 177 59 100.0% 1737 29.44 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 93 31 100.0% 888 28.65 00:00:00 0 0 0.0%
WS 47 141 47 100.0% 1370 29.15 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 90 30 100.0% 914 30.47 00:00:00 0 0 0.0%
Total 212 636 212 100.0% 6279 29.62 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
5 0 100.0%
Denmark 13 6 68.4%
Malaysia 19 9 67.9%
U.S.A. 4 2 66.7%
Korea 5 3 62.5%
England 9 6 60.0%
Hong Kong 16 13 55.2%
Indonesia 135 112 54.7%
Japan 14 14 50.0%
Chinese Taipei 7 8 46.7%
Switzerland 4 5 44.4%
Germany 12 16 42.9%
India 9 13 40.9%
Wales 3 5 37.5%
Czech Republic 1 2 33.3%
Sweden 5 12 29.4%
France 1 3 25.0%
Singapore 2 10 16.7%
Belgium 1 8 11.1%
Brunei Darussalem 1 10 9.1%
Australia 0 1 0.0%
Slovenia 0 1 0.0%
Jersey 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Finland 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4