Japan Open  

Tournament Name: Yonex Open Japan 2013
Tournament Dates: 17/09/2013-22/09/2013
Location: Japan, Tokyo
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN CHAI Biao / HONG Wei
MS LEE Chong Wei Kenichi TAGO
WD MA Jin / TANG Jinhua Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN
WS Akane YAMAGUCHI Shizuka Uchida
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei XU Chen / MA Jin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-12 Yu IGARASHI / Hashiru SHIMONO 515 21
Round 1 258 Yuya KOMATSUZAKI / Hiroki TAKEUCHI 21-14 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 78 26
Round 1 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 23-21 / 19-21 / 21-16 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 212 67
Round 1 61 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-17 / 21-15 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 34 37
Round 1 19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 21-12 JUN Bong Chan / KANG Ji Wook 306 31
Round 1 239 KANG Jun / LIU Cheng 21-13 / 21-13 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 69 23
Round 1 22 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 21-14 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 44 24
Round 1 18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-14 / 21-10 Sudket PRAPAKAMOL / Pakkawat VILAILAK 306 31
Round 1 46 CHAI Biao / HONG Wei 21-14 / 21-13 BAE Kwon Young / JUNG Jae Wook 474 27
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-13 / 21-19 KIM Dae Eun / Dae Sun KIM - 32
Round 1 239 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 21-15 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 177 36
Round 1 11 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-8 / 21-10 Keiichiro MATSUI / Koshun MIURA 257 26
Round 1 258 Takatoshi KUROSE / Sho ZENIYA 21-19 / 18-21 / 21-19 LU Chia Pin / WANG Chih Hao 239 52
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-8 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 27 26
Round 1 10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin W.O. LI Gen / ZHANG Nan 222 0
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-19 Yuya KOMATSUZAKI / Hiroki TAKEUCHI 258 28
Round 2 10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-13 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 661 21
Round 2 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 61 36
Round 2 239 KANG Jun / LIU Cheng 21-19 / 21-14 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 19 38
Round 2 18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 18-21 / 21-14 / 21-15 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 22 48
Round 2 46 CHAI Biao / HONG Wei 21-14 / 21-12 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 6 39
Round 2 239 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 22-20 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 11 42
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-11 Takatoshi KUROSE / Sho ZENIYA 258 31
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-17 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 10 24
Quarter-final 46 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 17-21 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 18 64
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 239 47
Quarter-final 239 KANG Jun / LIU Cheng W.O. LIU Xiaolong / QIU Zihan 7 0
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 18-21 / 21-18 KANG Jun / LIU Cheng 239 45
Semi-final 46 CHAI Biao / HONG Wei 21-11 / 15-21 / 21-19 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 55
Final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-16 CHAI Biao / HONG Wei 46 32
MS (qual)
Round 1 68 Riichi TAKESHITA 21-14 / 21-10 Yusuke ONODERA 1042 30
Round 1 415 Hiroki TAKEUCHI 21-8 / 21-12 Takahiro HIRAMATSU 748 28
Round 1 356 Yuichi IKEDA 21-19 / 21-9 Sattawat PONGNAIRAT 48 32
Round 1 329 Kenta NISHIMOTO 21-9 / 21-12 KIM MIn Ki 178 31
Round 1 665 Yugo KOBAYASHI 9-21 / 21-15 / 21-18 Shu WADA 284 49
Round 1 287 Kazuteru KOZAI 21-10 / 21-18 Koji NAITO - 34
Round 2 68 Riichi TAKESHITA 16-21 / 21-14 / 21-10 Hiroki TAKEUCHI 415 59
Round 2 356 Yuichi IKEDA 10-21 / 21-14 / 21-8 Akira KOGA 245 47
Round 2 320 Jun TAKEMURA 20-22 / 21-17 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 329 7
Round 2 287 Kazuteru KOZAI 21-7 / 21-16 Yugo KOBAYASHI 665 24
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-9 HSU Jen Hao 26 35
Round 1 37 Anand PAWAR 21-17 / 7-21 / 21-18 Sony Dwi KUNCORO 12 59
Round 1 10 HU Yun 23-21 / 21-18 SAI PRANEETH B. 38 39
Round 1 320 Jun TAKEMURA 22-24 / 21-19 / 21-14 Sourabh VERMA 46 59
Round 1 356 Yuichi IKEDA 11-5 Ret. Boonsak PONSANA 4 6
Round 1 30 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-18 CHOU Tien Chen 22 35
Round 1 8 Tien Minh NGUYEN 14-21 / 21-11 / 21-14 WANG Zhengming 9 64
Round 1 31 Kento MOMOTA 21-18 / 21-14 Riichi TAKESHITA 68 45
Round 1 32 GAO Huan 21-12 / 21-12 Kazumasa SAKAI 29 38
Round 1 19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 30-28 / 21-13 Tommy SUGIARTO 7 53
Round 1 6 Jan O JORGENSEN 21-14 / 19-21 / 21-13 Takuma UEDA 15 64
Round 1 56 PRANNOY H. S. 15-21 / 21-17 / 24-22 WONG Wing Ki Vincent 13 67
Round 1 11 Marc ZWIEBLER 16-21 / 21-11 / 21-12 Dionysius Hayom RUMBAKA 25 50
Round 1 5 Kenichi TAGO 21-17 / 22-20 Yuekun CHEN 27 47
Round 1 39 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 22-24 / 21-18 Sho SASAKI 18 68
Round 1 287 Kazuteru KOZAI 24-22 / 21-16 CHEN Long 2 48
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-16 Anand PAWAR 37 34
Round 2 320 Jun TAKEMURA 21-18 / 21-17 HU Yun 10 42
Round 2 30 Ajay JAYARAM 21-13 / 11-21 / 21-18 Yuichi IKEDA 356 55
Round 2 8 Tien Minh NGUYEN 21-17 / 19-21 / 21-15 Kento MOMOTA 31 81
Round 2 32 GAO Huan 21-13 / 21-5 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 19 36
Round 2 56 PRANNOY H. S. 21-14 / 13-21 / 21-17 Jan O JORGENSEN 6 53
Round 2 5 Kenichi TAGO 21-16 / 19-21 / 21-14 Marc ZWIEBLER 11 70
Round 2 39 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-16 Kazuteru KOZAI 287 32
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-11 Jun TAKEMURA 320 32
Quarter-final 8 Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-13 Ajay JAYARAM 30 40
Quarter-final 32 GAO Huan 21-11 / 20-22 / 21-13 PRANNOY H. S. 56 73
Quarter-final 5 Kenichi TAGO 21-18 / 21-9 KIDAMBI Srikanth 39 39
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-5 Tien Minh NGUYEN 8 29
Semi-final 5 Kenichi TAGO 21-12 / 21-12 GAO Huan 32 47
Final 1 LEE Chong Wei 23-21 / 21-17 Kenichi TAGO 5 55
WD
Round 1 19 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-19 / 21-15 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 68 35
Round 1 29 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-17 / 21-7 Arisa HIGASHINO / Aoi MATSUDA - 31
Round 1 20 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-16 / 21-12 Natcha SAENGCHOTE / Sarita SUWANNAKITBORIHAN 87 28
Round 1 328 Asumi KUGO / Yui MIYAUCHI 14-21 / 21-17 / 21-12 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 18 51
Round 1 42 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 19-21 / 21-12 / 21-14 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 14 102
Round 1 83 OU Dongni / TANG Yuanting 21-9 / 21-13 Nicole GRETHER / Charmaine REID 39 32
Round 1 63 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 18-21 / 21-16 / 21-14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 61
Round 1 569 Chisato HOSHI / Ayako SAKURAMOTO 21-15 / 21-19 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 206 36
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-13 Yuki FUKUSHIMA / Reika KAKIIWA 97 40
Round 1 10 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 10-21 / 21-18 / 21-11 Anna DOI / Mami NAITO 251 52
Round 1 31 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-17 / 21-17 Cho Hee KIM / PARK So Young - 36
Round 1 56 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen W.O. Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 53 0
Round 1 77 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON W.O. CHENG Shu / ZHAO Yunlei 57 0
Round 2 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-10 / 19-21 / 21-14 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 19 61
Round 2 29 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-14 / 21-13 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 20 41
Round 2 7 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-19 / 19-21 / 21-17 Asumi KUGO / Yui MIYAUCHI 328 68
Round 2 56 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-15 / 23-21 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 42 43
Round 2 83 OU Dongni / TANG Yuanting 21-16 / 21-17 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 63 42
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-8 Chisato HOSHI / Ayako SAKURAMOTO 569 31
Round 2 10 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-11 / 21-15 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON 77 26
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-15 Hui Ern NG / Hui Lin NG 31 39
Quarter-final 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-15 / 21-5 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 29 32
Quarter-final 7 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-12 / 22-20 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 56 29
Quarter-final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 23-21 OU Dongni / TANG Yuanting 83 52
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 10 49
Semi-final 2 MA Jin / TANG Jinhua 17-21 / 21-14 / 21-12 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 7 71
Semi-final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-14 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 46
Final 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-11 / 21-14 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 40
WS (qual)
Round 1 145 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-9 KIM Soo Jin 130 27
Round 1 289 Sayaka SATO 21-13 / 15-21 / 21-19 Masayo NOJIRINO - 65
Round 1 452 Chisato HOSHI 24-22 / 14-21 / 21-12 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 195 53
Round 1 161 LEE Jang Mi 21-17 / 22-20 Eriko TAMAKI 362 31
Round 1 128 Ayumi MINE 21-8 / 21-9 Natcha SAENGCHOTE 113 27
Round 1 556 Yukino NAKAI 21-7 / 21-9 Christine LOOK 264 15
Round 2 145 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-13 Saya YAMAMOTO 282 26
Round 2 289 Sayaka SATO 21-13 / 21-18 Chisato HOSHI 452 36
Round 2 128 Ayumi MINE 21-15 / 21-17 LEE Jang Mi 161 43
Round 2 556 Yukino NAKAI 21-16 / 21-13 Charmaine REID 123 31
WS
Round 1 29 Yui HASHIMOTO 21-13 / 20-22 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19 73
Round 1 12 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-13 Yukino NAKAI 556 29
Round 1 145 Akane YAMAGUCHI 16-21 / 21-13 / 21-8 Ayumi MINE 128 58
Round 1 15 Lindaweni FANETRI 21-6 / 21-6 Anna RANKIN 90 25
Round 1 17 Sayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-10 Tanvi LAD 77 33
Round 1 8 TAI Tzu Ying 21-11 / 6-2 Ret. Nicole GRETHER 62 14
Round 1 22 HAN Li 21-19 / 21-15 Kana ITO 69 34
Round 1 28 CHAN Kaka Tsz Ka 21-13 / 21-14 Simone PRUTSCH 75 26
Round 1 7 WANG Shixian 21-11 / 21-12 YIP Pui Yin 23 39
Round 1 13 Eriko HIROSE 21-10 / 21-12 Sayaka SATO 289 41
Round 1 6 WANG Yihan 21-10 / 21-13 Kaori IMABEPPU 30 43
Round 1 89 Yuka KUSUNOSE 21-13 / 14-21 / 21-18 SUN Yu 46 72
Round 1 9 Minatsu MITANI 21-15 / 21-11 PAI Hsiao Ma 25 46
Round 1 14 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 21-4 Jamie SUBANDHI 38 22
Round 1 108 Aya OHORI W.O. LI Xuerui 1 0
Round 1 104 Shizuka Uchida W.O. Ratchanok INTANON 2 0
Round 2 29 Yui HASHIMOTO 21-18 / 21-10 Aya OHORI 108 42
Round 2 145 Akane YAMAGUCHI 21-6 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 12 32
Round 2 17 Sayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-7 Lindaweni FANETRI 15 30
Round 2 8 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-18 HAN Li 22 38
Round 2 7 WANG Shixian 21-12 / 21-18 CHAN Kaka Tsz Ka 28 46
Round 2 6 WANG Yihan 21-19 / 21-14 Eriko HIROSE 13 53
Round 2 9 Minatsu MITANI 21-16 / 21-15 Yuka KUSUNOSE 89 46
Round 2 104 Shizuka Uchida 19-21 / 21-15 / 21-14 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 62
Quarter-final 145 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-16 Yui HASHIMOTO 29 46
Quarter-final 8 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 17 36
Quarter-final 6 WANG Yihan 21-17 / 21-15 WANG Shixian 7 48
Quarter-final 104 Shizuka Uchida 19-21 / 21-13 / 21-17 Minatsu MITANI 9 73
Semi-final 145 Akane YAMAGUCHI 26-24 / 21-14 TAI Tzu Ying 8 35
Semi-final 104 Shizuka Uchida 21-17 / 21-14 WANG Yihan 6 45
Final 145 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-19 Shizuka Uchida 104 40
XD
Round 1 - Hashiru SHIMONO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-14 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 26 27
Round 1 381 CHAI Biao / TANG Jinhua 15-21 / 21-11 / 21-15 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 47
Round 1 13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21 29
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-12 Yuya KOMATSUZAKI / Yumiko NISHIYAMA - 31
Round 1 381 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 21-16 / 19-21 / 22-20 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 33 52
Round 1 11 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-17 / 21-19 BAE Kwon Young / Cho Hee KIM - 27
Round 1 16 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 13-21 / 21-16 / 21-12 Ryota TAOHATA / Naoko FUKUMAN 175 46
Round 1 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-10 / 21-18 Masahiko TAKASHIMA / Kayo GOTO - 30
Round 1 121 LIU Cheng / BAO Yixin 21-10 / 21-16 Katsunori ITO / Yui MIYAUCHI - 26
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-17 Pakkawat VILAILAK / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 40
Round 1 - Takuto INOUE / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-13 KANG Ji Wook / PARK So Young - 30
Round 1 35 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-16 / 21-12 Takeshi KAMURA / Koharu YONEMOTO 42 31
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-8 / 21-3 Takuro HOKI / Ayako SAKURAMOTO - 19
Round 1 181 KANG Jun / OU Dongni W.O. Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 22 0
Round 1 6 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO W.O. Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 18 0
Round 2 2 XU Chen / MA Jin 21-13 / 21-10 Hashiru SHIMONO / Wakana NAGAHARA - 26
Round 2 381 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-12 / 21-19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 29
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-12 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 381 26
Round 2 16 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 11-21 / 21-17 / 21-18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 11 50
Round 2 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-16 / 21-13 KANG Jun / OU Dongni 181 31
Round 2 121 LIU Cheng / BAO Yixin 21-8 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 34
Round 2 - Takuto INOUE / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-14 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 6 33
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-15 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 35 35
Quarter-final 2 XU Chen / MA Jin 21-8 / 21-14 CHAI Biao / TANG Jinhua 381 25
Quarter-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 19-21 / 21-10 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 16 54
Quarter-final 121 LIU Cheng / BAO Yixin 17-21 / 21-19 / 21-19 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 69
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 22-20 Takuto INOUE / Ayaka TAKAHASHI - 39
Semi-final 2 XU Chen / MA Jin 21-17 / 23-21 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 51
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-8 LIU Cheng / BAO Yixin 121 28
Final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei W.O. XU Chen / MA Jin 2 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 62 6 21.4% 2246 80.21 00:36:02 2.23 2 7.1%
MS 30 72 12 40.0% 2634 87.8 00:49:38 1.77 7 23.3%
WD 26 59 7 26.9% 2108 81.08 00:45:09 1.8 5 19.2%
WS 28 61 5 17.9% 2152 76.86 00:43:19 1.77 4 14.3%
XD 27 60 6 22.2% 2118 78.44 00:35:44 2.19 1 3.7%
Total 139 314 36 25.9% 11258 80.99 00:42:05 1.92 19 13.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 7 2 77.8%
Vietnam 3 1 75.0%
Denmark 13 5 72.2%
China 37 15 71.2%
Indonesia 18 16 52.9%
India 9 9 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Japan 59 61 49.2%
Hong Kong 5 6 45.5%
Chinese Taipei 5 9 35.7%
New Zealand 1 5 16.7%
Thailand 2 12 14.3%
Korea 1 9 10.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Canada 0 3 0.0%
U.S.A. 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10