Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE Hong Kong Open 2019
Tournament Dates: 12/11/2019-17/11/2019
Location: Hong Kong China, Hong Kong
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHOI SolGyu / SEO Seung Jae Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan CHANG Ye Na / KIM Hye Rin
WS CHEN Yufei Ratchanok INTANON
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO HE Jiting / DU Yue

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 43 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-18 / 21-16 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 90 38
Round 1 24 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-15 / 24-22 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 62 37
Round 1 234 LAM Wai Lok / LI Kuen Hon 21-7 / 21-5 Farouk Mohammed HASSAN / CHUN KAR LUNG 161 17
Round 1 84 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 21-18 / 21-17 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 114 32
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 16 35
Round 1 26 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-17 / 21-16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 40
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 19-21 / 21-19 / 21-10 HE Jiting / TAN Qiang 17 55
Round 1 24 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-14 / 21-17 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 84 27
Round 1 13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-19 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 38
Round 1 31 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-16 / 21-14 Jelle MAAS / Robin TABELING 35 31
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 21-14 LEE Yang / WANG Chi-Lin 10 35
Round 1 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 17-21 / 25-23 / 21-16 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 43 57
Round 1 12 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-13 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 53 22
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 19-21 / 21-12 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 18 53
Round 1 14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 17-21 / 21-16 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 7 62
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-11 / 21-5 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 22 26
Round 1 27 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-12 / 21-15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 11 31
Round 1 28 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 15-21 / 21-17 / 21-16 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 8 60
Round 1 25 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 6-21 / 21-19 / 21-19 Akira KOGA / Taichi SAITO 33 55
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-14 LAM Wai Lok / LI Kuen Hon 234 20
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 19-21 / 21-18 / 21-11 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 26 47
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-8 OU Xuanyi / ZHANG Nan 24 38
Round 2 13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 24-22 / 21-18 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 31 35
Round 2 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 21-14 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 40
Round 2 12 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-15 / 21-13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 33
Round 2 28 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 15-21 / 21-17 / 21-12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 27 51
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-18 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25 37
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen W.O. Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 14 0
Quarter-final 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 16-21 / 21-14 / 22-20 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 55
Quarter-final 13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-13 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 20 34
Quarter-final 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 19-21 / 23-21 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 12 56
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-11 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 28 27
Semi-final 13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 6 41
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-13 / 16-21 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 3 45
Final 13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 13-21 / 21-12 / 21-13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 50
MS (qual)
Round 1 53 Victor SVENDSEN 21-2 / 21-2 Jeffrey LAM 306 13
Round 1 36 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 21-19 CHAN Yin Chak 246 47
Round 1 35 LIEW Daren 21-13 / 21-8 Yehezkiel Fritz MAINAKY 224 27
Round 1 69 LU Chia Hung 21-14 / 21-11 Timothy LAM 117 28
Round 1 77 Lucas CLAERBOUT 21-14 / 21-16 Chia Hao LEE 134 33
Round 1 38 Sourabh VERMA 21-15 / 21-19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 39 45
Round 1 48 HEO Kwang Hee 21-4 / 21-5 CHUN KAR LUNG 268 16
Round 1 34 Brice LEVERDEZ 21-13 / 21-13 Hin Shun WONG 283 27
Round 2 36 WONG Wing Ki Vincent 22-24 / 21-10 / 21-15 Victor SVENDSEN 53 59
Round 2 35 LIEW Daren 21-19 / 21-17 LU Chia Hung 69 36
Round 2 38 Sourabh VERMA 21-19 / 21-19 Lucas CLAERBOUT 77 46
Round 2 34 Brice LEVERDEZ 16-21 / 21-14 / 21-18 HEO Kwang Hee 48 59
MS
Round 1 38 Sourabh VERMA 21-11 / 21-15 Brice LEVERDEZ 34 36
Round 1 4 CHEN Long 21-18 / 21-18 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21 51
Round 1 26 WANG Tzu Wei 21-11 / 13-21 / 21-8 Sameer VERMA 16 54
Round 1 7 SHI Yuqi 11-21 / 21-18 / 21-12 SAI PRANEETH B. 10 46
Round 1 27 LEE Cheuk Yiu 21-14 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 22 45
Round 1 5 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-14 SON Wan Ho 24 39
Round 1 35 LIEW Daren 21-18 / 18-21 / 21-15 Rasmus GEMKE 20 60
Round 1 28 PRANNOY H. S. 21-17 / 21-17 HUANG Yuxiang 29 44
Round 1 6 Jonatan CHRISTIE 20-22 / 21-14 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 36 59
Round 1 17 LIN Dan 22-24 / 21-17 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 31 71
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-13 / 21-13 LU Guangzu 19 46
Round 1 23 Jan O JORGENSEN 22-20 / 14-21 / 21-7 Kantaphon WANGCHAROEN 14 50
Round 1 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 17-21 / 21-11 NG Ka Long Angus 9 63
Round 1 25 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 16-21 / 21-10 Kenta NISHIMOTO 12 66
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-5 / 24-26 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 15 68
Round 1 13 KIDAMBI Srikanth W.O. Kento MOMOTA 1 0
Round 2 13 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 15-21 / 21-19 Sourabh VERMA 38 59
Round 2 4 CHEN Long 18-21 / 21-12 / 21-14 WANG Tzu Wei 26 79
Round 2 27 LEE Cheuk Yiu 21-9 / 26-24 SHI Yuqi 7 35
Round 2 5 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-16 LIEW Daren 35 38
Round 2 6 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-19 PRANNOY H. S. 28 38
Round 2 3 Anders ANTONSEN 21-14 / 21-11 LIN Dan 17 49
Round 2 8 Anthony Sinisuka GINTING 20-22 / 21-19 / 21-14 Jan O JORGENSEN 23 66
Round 2 2 CHOU Tien Chen 12-21 / 23-21 / 21-10 PARUPALLI Kashyap 25 60
Quarter-final 13 KIDAMBI Srikanth 21-13 Ret. CHEN Long 4 15
Quarter-final 27 LEE Cheuk Yiu 21-14 / 21-19 Viktor AXELSEN 5 38
Quarter-final 6 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-13 Anders ANTONSEN 3 49
Quarter-final 8 Anthony Sinisuka GINTING 8-21 / 21-19 / 21-13 CHOU Tien Chen 2 70
Semi-final 27 LEE Cheuk Yiu 21-9 / 25-23 KIDAMBI Srikanth 13 42
Semi-final 8 Anthony Sinisuka GINTING 22-20 / 13-21 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 6 81
Final 27 LEE Cheuk Yiu 16-21 / 21-10 / 22-20 Anthony Sinisuka GINTING 8 77
WD (qual)
Round 1 101 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 21-14 / 21-19 FAN Ka Yan / WU Yi Ting 175 36
Round 1 423 NG Shiu Yee / YAU Mau Ying W.O. Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 38 0
Round 1 80 Catherine CHOI / Josephine WU W.O. NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 44 0
Round 1 463 LEUNG Yuet Yee / WONG Ching Chi W.O. CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 40 0
WD
Round 1 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 11-5 Ret. Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 7
Round 1 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-15 Catherine CHOI / Josephine WU 80 26
Round 1 7 DU Yue / LI Yinhui 21-14 / 21-12 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 22 42
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-11 NG Shiu Yee / YAU Mau Ying 423 31
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-14 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 40 34
Round 1 23 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-12 / 19-21 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 38 56
Round 1 17 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 19-21 / 21-12 / 21-13 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 56 62
Round 1 18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-10 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 14 32
Round 1 32 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 21-12 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 26 36
Round 1 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 22-20 / 15-21 / 21-10 LI Wenmei / ZHENG Yu 10 62
Round 1 31 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 16-21 / 21-15 / 21-17 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 27 51
Round 1 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-13 LEUNG Yuet Yee / WONG Ching Chi 463 26
Round 1 101 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 21-16 / 21-11 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 39 29
Round 1 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 18-21 / 21-19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 12 63
Round 1 19 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-14 / 21-11 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 16 36
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-14 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 44 44
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 15 43
Round 2 7 DU Yue / LI Yinhui 21-16 / 21-11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 45
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-8 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 23 29
Round 2 17 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-17 / 21-14 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 18 56
Round 2 32 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 22-20 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 45
Round 2 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-12 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 31 34
Round 2 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-15 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 101 38
Round 2 19 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-19 / 21-14 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 49
Quarter-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-18 DU Yue / LI Yinhui 7 57
Quarter-final 17 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 17-21 / 21-14 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 77
Quarter-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 32 48
Quarter-final 19 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-17 / 21-7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 5 46
Semi-final 17 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-18 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 45
Semi-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 23-21 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 19 52
Final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 13-21 / 21-15 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 17 76
WS (qual)
Round 1 185 Lauren LAM 21-16 / 22-20 YEUNG Sum Yee 240 38
Round 1 47 YIP Pui Yin 21-15 / 21-5 Catherine CHOI 209 26
Round 1 39 PAI Yu Po 21-14 / 21-8 LEUNG Yuet Yee 308 28
Round 1 206 CHEUNG Ying Mei 21-10 / 20-22 / 21-19 Lyanny Alessandra MAINAKY 56 71
WS
Round 1 35 Ruselli HARTAWAN 21-18 / 21-17 HAN Yue 15 36
Round 1 10 Se Young AN 21-9 / 21-14 YIP Pui Yin 47 37
Round 1 22 CAI Yanyan 21-13 / 22-20 Saina NEHWAL 9 30
Round 1 17 Beiwen ZHANG 21-18 / 21-18 Michelle LI 8 38
Round 1 3 CHEN Yufei 21-19 / 21-19 SUNG Ji Hyun 11 47
Round 1 14 Sayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-8 Neslihan YIGIT 36 27
Round 1 7 HE Bingjiao 10-21 / 21-15 / 21-16 Mia BLICHFELDT 13 64
Round 1 206 CHEUNG Ying Mei 13-21 / 21-17 / 21-17 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 26 57
Round 1 21 Nitchaon JINDAPOL 21-15 / 23-21 Evgeniya KOSETSKAYA 31 42
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-8 KIM Hyo Min 37 35
Round 1 16 Pornpawee CHOCHUWONG 21-15 / 21-14 Lauren LAM 185 34
Round 1 2 Nozomi OKUHARA 21-12 / 11-0 Ret. CHEUNG Ngan Yi 29 24
Round 1 18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-11 / 15-21 / 21-10 PAI Yu Po 39 54
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-16 KIM Ga Eun 19 36
Round 1 20 Aya OHORI 21-16 / 21-17 Kirsty GILMOUR 28 44
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-16 Soniia CHEAH 32 36
Round 2 35 Ruselli HARTAWAN 21-18 / 21-19 Se Young AN 10 40
Round 2 17 Beiwen ZHANG 21-8 / 21-17 CAI Yanyan 22 31
Round 2 3 CHEN Yufei 21-9 / 17-21 / 21-10 Sayaka TAKAHASHI 14 55
Round 2 7 HE Bingjiao 21-14 / 21-16 CHEUNG Ying Mei 206 33
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-10 Nitchaon JINDAPOL 21 42
Round 2 2 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-10 Pornpawee CHOCHUWONG 16 38
Round 2 18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-18 / 11-21 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 6 69
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 23-21 / 21-13 Aya OHORI 20 40
Quarter-final 17 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-17 Ruselli HARTAWAN 35 37
Quarter-final 3 CHEN Yufei 16-21 / 21-9 / 21-15 HE Bingjiao 7 63
Quarter-final 5 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-19 Nozomi OKUHARA 2 43
Quarter-final 4 Akane YAMAGUCHI 9-21 / 21-17 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18 55
Semi-final 3 CHEN Yufei 21-18 / 14-21 / 21-15 Beiwen ZHANG 17 53
Semi-final 5 Ratchanok INTANON 21-23 / 21-15 / 21-12 Akane YAMAGUCHI 4 62
Final 3 CHEN Yufei 21-18 / 13-21 / 21-13 Ratchanok INTANON 5 65
XD (qual)
Round 1 93 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 24-22 / 21-19 TAM Chun Hei / YEUNG Nga Ting 354 33
Round 1 48 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-12 / 21-17 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 33 26
Round 1 58 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-12 / 21-17 LEE Yang / YANG Ching Tun 44 26
Round 1 116 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 21-14 / 21-13 YEUNG Shing Choi / FAN Ka Yan 185 28
XD
Round 1 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 17-21 / 21-8 / 21-13 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 20 47
Round 1 11 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 17-21 / 25-23 / 21-16 LU Kai / CHEN Lu 19 70
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15-21 / 21-18 / 21-13 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 58 37
Round 1 24 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-16 / 21-13 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 93 30
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-9 / 21-9 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 116 24
Round 1 27 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 16-21 / 21-19 / 21-17 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 17 55
Round 1 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 9-21 / 21-14 / 21-14 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21 42
Round 1 23 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 22-20 / 21-18 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 16 34
Round 1 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-8 Robin TABELING / Selena PIEK 14 28
Round 1 38 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-19 / 15-21 / 21-19 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 32 47
Round 1 26 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-19 / 17-21 / 21-19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 12 54
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-18 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 28 32
Round 1 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 21-11 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 34 28
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 18 37
Round 1 15 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-10 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 48 28
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 36 30
Round 2 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-14 / 18-21 / 21-11 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 11 54
Round 2 24 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 13-21 / 21-19 / 21-16 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 46
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 21-12 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 27 42
Round 2 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-15 / 21-13 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 23 28
Round 2 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-14 / 21-8 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 38 30
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 25-27 / 21-15 / 21-12 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 26 65
Round 2 13 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 22-20 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 49
Round 2 15 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-12 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 25
Quarter-final 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 21-14 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 24 31
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-19 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 42
Quarter-final 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 16-21 / 23-21 / 21-12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 67
Quarter-final 15 HE Jiting / DU Yue 21-17 / 21-17 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 13 43
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-14 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 39
Semi-final 15 HE Jiting / DU Yue 21-14 / 21-18 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 8 35
Final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 22-20 / 21-16 HE Jiting / DU Yue 15 54
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 72 12 40.0% 2645 88.17 00:41:12 2.14 2 6.7%
MS 29 74 16 55.2% 2686 92.62 00:54:27 1.7 11 37.9%
WD 30 67 7 23.3% 2394 79.8 00:45:40 1.75 5 16.7%
WS 30 70 10 33.3% 2514 83.8 00:44:46 1.87 5 16.7%
XD 31 73 11 35.5% 2674 86.26 00:41:04 2.1 3 9.7%
Total 150 356 56 37.3% 12913 86.09 00:45:20 1.9 26 17.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 21 13 61.8%
Japan 27 17 61.4%
France 3 2 60.0%
China 29 20 59.2%
U.S.A. 4 3 57.1%
Indonesia 23 18 56.1%
Malaysia 11 10 52.4%
Denmark 11 11 50.0%
Thailand 11 11 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Hong Kong 15 19 44.1%
India 9 12 42.9%
Russia 2 4 33.3%
Chinese Taipei 9 19 32.1%
Netherlands 1 3 25.0%
England 1 4 20.0%
Scotland 0 1 0.0%
Turkey 0 1 0.0%
Germany 0 4 0.0%
Canada 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung . SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11