Mexico City Grand Prix  

Tournament Name: Mexico City Grand Prix
Tournament Dates: 15/12/2015-20/12/2015
Location: Mexico, Mexico City
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET
MS LEE Dong Keun Pannawit THONGNUAM
WD Shizuka MATSUO / Mami NAITO Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI
WS Sayaka SATO BAE Yeon Ju
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying CHOI SolGyu / EOM Hye Won

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 39 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 21-18 / 23-21 Adrian LIU / Derrick NG 44 29
Round 1 401 Ryan CHEW / Fran KURNIAWAN 21-19 / 17-14 Ret. Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 154 26
Round 1 51 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 21-18 / 21-11 Alistair CASEY / Dean SCHOPPE - 22
Round 1 35 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-15 Francis ALWIN / KONA Tarun 252 30
Round 1 30 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-11 / 21-9 Luis Ramon GARRIDO / GARRIDO Marcos - 22
Round 1 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN W.O. Daniel PAIOLA / Alex Yuwan TJONG 336 0
Round 1 45 Job CASTILLO / Lino MUNOZ W.O. Andrew ELLIS / Peter MILLS 33 0
Round 1 230 Mauricio CASILLAS / Arturo HERNANDEZ W.O. Baptiste CAREME / Ronan LABAR 43 0
Round 1 94 Mathew FOGARTY / Bjorn SEGUIN W.O. Matej HLINICAN / Jonathan PERSSON - 0
Round 2 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-13 / 21-8 Ailton Josue CORREA MARTINEZ / Francisco Rafael TREVINO BUENROSTRO - 21
Round 2 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-17 / 21-13 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 45 32
Round 2 401 Ryan CHEW / Fran KURNIAWAN 21-13 / 21-16 Artem POCHTAROV / Iztok UTROSA 268 25
Round 2 35 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-11 / 21-12 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 51 25
Round 2 26 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-7 Mauricio CASILLAS / Arturo HERNANDEZ 230 23
Round 2 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-11 Mathew FOGARTY / Bjorn SEGUIN 94 27
Round 2 39 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW W.O. Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 0
Round 2 30 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER W.O. SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 77 0
Quarter-final 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-18 / 21-12 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 39 25
Quarter-final 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-12 / 21-17 Ryan CHEW / Fran KURNIAWAN 401 25
Quarter-final 35 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-15 / 23-21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 26 45
Quarter-final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 14-21 / 21-9 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 30 46
Semi-final 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22-24 / 21-15 / 21-8 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 32 48
Semi-final 35 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-19 / 21-18 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15 32
Final 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22-20 / 21-18 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 35 35
MS
Round 1 128 Niluka KARUNARATNE 21-17 / 21-10 Ailton Josue CORREA MARTINEZ 704 32
Round 1 672 Hock Lai LEE 18-21 / 21-6 / 21-9 Alfredo Roman CORREA MARTINEZ - 32
Round 1 67 Milan LUDIK 21-12 / 21-16 GARRIDO Marcos - 25
Round 1 100 Lino MUNOZ 21-15 / 21-17 Jonathan PERSSON 359 37
Round 1 85 Artem POCHTAROV 16-21 / 21-4 / 21-9 Yan Tuck CHAN - 31
Round 1 190 Zulhelmi ZULKIFFLI 18-21 / 21-13 / 21-12 Aaron REYES - 36
Round 1 41 Tien Minh NGUYEN 21-2 / 21-5 Juan Carlos GARCIA TAPIA - 21
Round 1 76 Martin GIUFFRE 21-9 / 21-13 Eric BARRON - 23
Round 1 107 Alex Yuwan TJONG 23-21 / 21-13 Arturo HERNANDEZ 197 33
Round 1 158 Pannawit THONGNUAM 21-18 / 21-18 Pablo ABIAN 37 36
Round 1 66 Luka WRABER 21-13 / 21-10 Matej HLINICAN 162 25
Round 1 78 Henri HURSKAINEN 19-21 / 21-12 / 21-8 Kevin CORDON 44 45
Round 1 126 Iztok UTROSA 21-11 / 21-15 Luke COUTURE 316 25
Round 1 70 Ygor COELHO 21-5 / 21-4 Jorge RODRIGUEZ - 15
Round 1 62 Yuhan TAN 21-16 / 21-18 Ryan CHEW 459 22
Round 1 59 David OBERNOSTERER 21-14 / 21-9 Mauricio CASILLAS 773 28
Round 1 94 Petr KOUKAL 10-21 / 21-19 / 21-16 Mattias BORG 133 50
Round 1 110 Pedro MARTINS 21-9 / 21-11 Francisco Rafael TREVINO BUENROSTRO - 24
Round 1 60 Osleni GUERRERO 21-14 / 21-8 Andres RAMIREZ 952 21
Round 1 114 Job CASTILLO 20-22 / 21-9 / 21-13 Misha ZILBERMAN 55 60
Round 1 576 Timothy LAM 21-17 / 21-13 Rosario MADDALONI 103 29
Round 1 123 Luis Ramon GARRIDO 21-7 / 13-21 / 21-10 Jarolim VICEN 142 44
Round 1 96 Bjorn SEGUIN W.O. Daniel PAIOLA 89 0
Round 1 63 Howard SHU W.O. Tanongsak SAENSOMBOONSUK 33 0
Round 1 1367 Humberto AGUIRRE FAJARDO W.O. Rodolfo RAMIREZ 219 0
Round 2 22 Ajay JAYARAM 21-10 / 21-16 Niluka KARUNARATNE 128 34
Round 2 67 Milan LUDIK 21-12 / 18-21 / 21-18 Hock Lai LEE 672 54
Round 2 85 Artem POCHTAROV 21-17 / 11-21 / 21-16 Zulhelmi ZULKIFFLI 190 51
Round 2 41 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-19 Boonsak PONSANA 28 36
Round 2 76 Martin GIUFFRE 19-21 / 21-16 / 21-12 Alex Yuwan TJONG 107 51
Round 2 158 Pannawit THONGNUAM 21-11 / 21-16 Luka WRABER 66 29
Round 2 78 Henri HURSKAINEN 21-14 / 21-14 Bjorn SEGUIN 96 34
Round 2 70 Ygor COELHO 21-15 / 21-16 Iztok UTROSA 126 29
Round 2 62 Yuhan TAN 21-17 / 21-15 Howard SHU 63 29
Round 2 94 Petr KOUKAL 21-15 / 21-13 David OBERNOSTERER 59 36
Round 2 29 LEE Dong Keun 23-21 / 21-15 Pedro MARTINS 110 45
Round 2 42 Zulfadli ZULKIFFLI 21-17 / 21-15 Humberto AGUIRRE FAJARDO 1367 29
Round 2 114 Job CASTILLO 21-17 / 21-18 Timothy LAM 576 34
Round 2 26 Sho SASAKI 21-16 / 21-9 Luis Ramon GARRIDO 123 39
Round 2 100 Lino MUNOZ W.O. Kenichi TAGO 61 0
Round 3 22 Ajay JAYARAM 21-12 / 21-11 Milan LUDIK 67 26
Round 3 85 Artem POCHTAROV 21-18 / 22-20 Lino MUNOZ 100 45
Round 3 41 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 21-14 Martin GIUFFRE 76 27
Round 3 158 Pannawit THONGNUAM 19-21 / 21-13 / 21-15 Henri HURSKAINEN 78 48
Round 3 70 Ygor COELHO 21-17 / 15-21 / 21-19 Yuhan TAN 62 49
Round 3 29 LEE Dong Keun 21-12 / 18-21 / 21-19 Petr KOUKAL 94 67
Round 3 42 Zulfadli ZULKIFFLI 17-21 / 21-7 / 21-10 Osleni GUERRERO 60 56
Round 3 26 Sho SASAKI 21-19 / 21-15 Job CASTILLO 114 40
Quarter-final 85 Artem POCHTAROV 12-21 / 21-14 / 21-14 Ajay JAYARAM 22 48
Quarter-final 158 Pannawit THONGNUAM 15-21 / 21-15 / 21-18 Tien Minh NGUYEN 41 58
Quarter-final 29 LEE Dong Keun 21-16 / 21-13 Ygor COELHO 70 40
Quarter-final 26 Sho SASAKI 21-12 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 42 41
Semi-final 158 Pannawit THONGNUAM 21-16 / 16-21 / 21-17 Artem POCHTAROV 85 54
Semi-final 29 LEE Dong Keun 21-18 / 11-21 / 21-15 Sho SASAKI 26 64
Final 29 LEE Dong Keun 19-21 / 21-13 / 21-12 Pannawit THONGNUAM 158 60
WD
Round 1 88 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 21-12 / 23-21 Haramara GAITAN / Sabrina SOLIS 69 26
Round 1 16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 22-20 / 21-18 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 27 40
Round 1 41 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 21-15 / 21-8 Anahi Paola DE LA TORRE MARTINEZ / Adriana Irais VALERO MATA - 23
Round 1 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-15 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 19 35
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-13 / 22-24 / 21-12 Marie BATOMENE / Emilie LEFEL 65 49
Round 2 11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-3 / 21-6 Yaqueline DUARTE / Adelina QUIÑONES - 18
Round 2 30 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-10 / 21-15 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 88 28
Round 2 16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-17 / 22-20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21 50
Round 2 41 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 21-9 / 21-10 Cynthia GONZALEZ / Mariana UGALDE 159 26
Round 2 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-18 / 21-15 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 47 32
Round 2 85 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN W.O. GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 0
Round 2 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 8 0
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan W.O. Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 28 0
Quarter-final 11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 17-21 / 21-11 / 21-17 Heather OLVER / Lauren SMITH 30 56
Quarter-final 16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-8 / 21-9 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN 85 28
Quarter-final 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 22-20 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 41 44
Quarter-final 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-18 / 21-7 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 28
Semi-final 16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-16 / 23-21 Vivian HOO / WOON Khe Wei 11 51
Semi-final 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 12-21 / 21-19 CHANG Ye Na / LEE So Hee 5 63
Final 16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-17 / 16-21 / 21-10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 69
WS (qual)
Round 2 - Anahi Paola DE LA TORRE MARTINEZ 21-11 / 21-10 Yesenia DUARTE - 19
WS
Round 1 77 Fabiana SILVA 21-12 / 21-16 Cynthia GONZALEZ 410 0
Round 1 67 Laura SAROSI 21-14 / 21-9 Elisabeth BALDAUF 69 35
Round 1 18 Sayaka SATO 21-17 / 21-12 Iris WANG 31 27
Round 1 23 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 21-15 Michelle LI 13 32
Round 1 27 Nitchaon JINDAPOL 21-9 / 21-7 Danica NISHIMURA 185 22
Round 1 - Adriana Irais VALERO MATA 21-16 / 21-17 Disha GUPTA 251 28
Round 1 68 Jeanine CICOGNINI 21-10 / 21-12 Sabrina SOLIS 128 25
Round 1 75 Natalia PERMINOVA 21-6 / 21-7 Adelina QUIÑONES 720 10
Round 1 16 Minatsu MITANI 21-7 / 21-5 Anahi Paola DE LA TORRE MARTINEZ - 0
Round 1 135 Mariana UGALDE 22-20 / 22-20 Haramara GAITAN 96 26
Round 1 20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-9 / 7-21 / 21-17 Akvile STAPUSAITYTE 104 44
Round 1 92 Telma SANTOS 21-15 / 21-15 Nanna VAINIO 82 28
Round 1 19 Kirsty GILMOUR 21-4 / 21-11 Yaqueline DUARTE - 21
Round 1 59 Lohaynny VICENTE 21-17 / 21-15 Nikte Alejandra SOTOMAYOR 158 40
Round 1 14 BAE Yeon Ju 21-7 / 21-9 Daniela MACIAS 117 17
Round 1 56 Thi Trang (B) VU 21-6 / 21-18 Melinda SUN 115 29
Round 2 77 Fabiana SILVA 21-15 / 10-21 / 21-17 Laura SAROSI 67 57
Round 2 18 Sayaka SATO 21-13 / 21-8 Thi Trang (B) VU 56 29
Round 2 23 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-9 / 16-21 / 21-7 Nitchaon JINDAPOL 27 42
Round 2 68 Jeanine CICOGNINI 21-10 / 21-11 Adriana Irais VALERO MATA - 22
Round 2 75 Natalia PERMINOVA 16-21 / 21-15 / 21-16 Minatsu MITANI 16 49
Round 2 20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-11 Mariana UGALDE 135 27
Round 2 19 Kirsty GILMOUR 21-9 / 19-21 / 21-9 Telma SANTOS 92 39
Round 2 14 BAE Yeon Ju 21-7 / 21-12 Lohaynny VICENTE 59 20
Quarter-final 18 Sayaka SATO 21-5 / 21-10 Fabiana SILVA 77 22
Quarter-final 23 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-19 / 18-21 / 21-8 Jeanine CICOGNINI 68 45
Quarter-final 75 Natalia PERMINOVA 23-25 / 21-15 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20 66
Quarter-final 14 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-12 Kirsty GILMOUR 19 31
Semi-final 18 Sayaka SATO 21-13 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 23 32
Semi-final 14 BAE Yeon Ju 17-21 / 21-12 / 21-17 Natalia PERMINOVA 75 61
Final 18 Sayaka SATO 21-15 / 21-9 BAE Yeon Ju 14 29
XD
Round 1 37 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-19 / 21-16 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 53 33
Round 1 34 Toby NG / Alex BRUCE 21-7 / 21-3 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 726 13
Round 1 42 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 21-18 / 21-12 Alex Yuwan TJONG / Luana VICENTE 97 21
Round 1 23 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-19 / 21-19 Jonathan PERSSON / Cynthia GONZALEZ - 34
Round 1 28 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-14 / 21-16 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 472 26
Round 1 - Humberto AGUIRRE FAJARDO / Yesenia DUARTE W.O. Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 27 0
Round 1 39 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER W.O. Ruben CASTELLANOS / Nikte Alejandra SOTOMAYOR - 0
Round 1 208 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. Baptiste CAREME / Anne TRAN 185 0
Round 2 37 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 21-14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 15 33
Round 2 67 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-18 / 13-21 / 21-17 Toby NG / Alex BRUCE 34 42
Round 2 14 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-7 / 21-4 Humberto AGUIRRE FAJARDO / Yesenia DUARTE - 17
Round 2 42 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 21-15 / 22-20 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 24 32
Round 2 29 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-13 / 21-17 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 23 24
Round 2 25 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 21-12 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 39 28
Round 2 28 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-14 / 21-12 Alistair CASEY / Melinda SUN 726 21
Round 2 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-21 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 208 30
Quarter-final 67 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-19 / 20-22 / 21-17 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 37 52
Quarter-final 14 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 23-21 / 21-10 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 42 28
Quarter-final 25 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 15-21 / 21-16 / 21-11 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 29 45
Quarter-final 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 7-21 / 21-16 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 28 57
Semi-final 14 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-15 / 18-21 / 21-13 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 67 39
Semi-final 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 25 27
Final 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 21-12 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 14 30
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 17 36 2 11.8% 1286 75.65 00:30:07 2.51 0 0.0%
MS 51 121 19 37.2% 4238 83.1 00:38:11 2.18 4 7.8%
WD 17 38 4 23.5% 1344 79.06 00:39:11 2.02 2 11.8%
WS 31 70 8 25.8% 2356 76 00:30:48 2.47 2 6.5%
XD 20 45 5 25.0% 1605 80.25 00:31:36 2.54 0 0.0%
Total 136 310 38 27.9% 10829 79.63 00:34:39 2.3 8 5.9%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Thi Trang (B) VUMelinda SUNWS Round 1 1 14 View
Minatsu MITANIAnahi Paola DE LA TORRE MARTINEZWS Round 1 2 12 View
Timothy LAMRosario MADDALONIMS Round 1 2 11 View
Sho SASAKILEE Dong KeunMS Semi-final 1 11 View
Sayaka SATOFabiana SILVAWS Quarter-final 1 11 View
Sho SASAKILEE Dong KeunMS Semi-final 2 11 View
Akvile STAPUSAITYTEBusanan ONGBAMRUNGPHANWS Round 1 2 10 View
Artem POCHTAROVYan Tuck CHANMS Round 1 2 10 View
Jarolim VICENLuis Ramon GARRIDOMS Round 1 2 10 View
Ajay JAYARAMMilan LUDIKMS Round 3 1 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 16 3 84.2%
Korea 15 4 79.0%
India 6 2 75.0%
Thailand 22 11 66.7%
Russia 4 2 66.7%
Czech Republic 4 2 66.7%
Ukraine 4 2 66.7%
Vietnam 4 2 66.7%
Indonesia 2 1 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Malaysia 11 6 64.7%
Brazil 9 6 60.0%
Belgium 3 2 60.0%
Sweden 4 3 57.1%
Portugal 2 2 50.0%
England 2 2 50.0%
Italy 2 2 50.0%
Cuba 1 1 50.0%
Hungary 1 1 50.0%
Sri Lanka 1 1 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
Scotland 2 3 40.0%
Canada 3 6 33.3%
Austria 2 4 33.3%
U.S.A. 6 16 27.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2015 LEE Dong Keun Pannawit THONGNUAM 19-21 / 21-13 / 21-12