Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 1991
Tournament Dates: 02/11/1991-02/11/1991
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO
MS Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ
WD HWANG Hye Young / GIL Young Ah Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL
WS Susi SUSANTI LEE Heung Soon
XD LEE Sang Bok / CHUNG So Young Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (86*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-5 / 15-3 Rajeev BAGGA / Deepankar BHATTACHARYA - 0
Round 1 - Songkran LAOTERDPONG / Varin SRISASI 15-7 / 15-10 LEONG Pui Lin / SAM Kai Chong - 0
Round 2 (7*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-8 / 15-6 Yu Chen / ZHENG Shoutai - 0
Round 2 (84*) Xin JIANG / YU Yong 15-12 / 15-8 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (35*) 0
Round 2 - Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN 15-1 / 15-4 Frank DIEKMANN / Surachet JINTANARUEMIT - 0
Round 2 (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-3 DENG Xiaojian / Yifeng SHEN - 0
Round 2 (22*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 15-9 / 15-1 Thaweesak KOETSRIPHAN / Kraiwal YUSAKUL (344*) 0
Round 2 (14*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-2 / 15-1 Leng Kang Donald KOH / Hong Han LIM - 0
Round 2 (86*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-12 / 15-2 Takuya KATAYAMA / Tsutomu KINJO - 0
Round 2 - HORNG Shin-Jeng / HORNG Wen-I 15-2 / 15-5 Songkran LAOTERDPONG / Varin SRISASI - 0
Round 2 (20*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-6 / 15-2 Suphan JINTANARUMIT / Surasak PARINYARATANACHAI - 0
Round 2 - GE Cheng / HU Zhilan 18-17 / 15-11 Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW (98*) 0
Round 2 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 18-17 / 15-3 Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD (23*) 0
Round 2 (17*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-7 / 15-4 HUANG Yi / ZHU Yonghong (317*) 0
Round 2 - Tomomasa OTANI / Kazuhiro SHIMOGAMI 15-4 / 15-5 Monthon BUMPHENKEITIKUL / Kiti KLUNGKLANG - 0
Round 2 - Chaiyuth HUYAKORN / Panu PATRAMAHAKOSOL W.O. CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (38*) 0
Round 2 - Chatchai BOONMEE / Sakrapee THONGSARI W.O. CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (96*) 0
Round 2 (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang W.O. LEE Sung Yuan / LIAO Wei-Chieh (183*) 0
Round 3 (7*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-1 / 15-2 Chaiyuth HUYAKORN / Panu PATRAMAHAKOSOL - 0
Round 3 (84*) Xin JIANG / YU Yong 15-8 / 15-12 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 3 (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-3 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (22*) 0
Round 3 (14*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-4 / 15-3 Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN (86*) 0
Round 3 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-10 / 15-3 GE Cheng / HU Zhilan - 0
Round 3 (17*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-11 Chatchai BOONMEE / Sakrapee THONGSARI - 0
Round 3 (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-10 / 15-8 Tomomasa OTANI / Kazuhiro SHIMOGAMI - 0
Round 3 (20*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA W.O. HORNG Shin-Jeng / HORNG Wen-I - 0
Quarter-final (7*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 17-14 / 18-17 Xin JIANG / YU Yong (84*) 0
Quarter-final (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 15-5 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (14*) 0
Quarter-final (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 6-15 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (20*) 0
Quarter-final (17*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-9 / 15-6 CHEN Hongyong / CHEN Kang (9*) 0
Semi-final (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-11 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (7*) 0
Semi-final (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-12 / 11-15 / 15-8 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (17*) 0
Final (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-11 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (6*) 0
MS
Round 1 (186*) Vacharapan KHAMTHONG 18-14 / 10-15 / 15-9 George RINALDI (1080*) 0
Round 2 (27*) Jianhua ZHAO 15-6 / 15-3 Tsutomu KINJO (452*) 0
Round 2 (133*) Teeranun CHIANGTA 15-3 / 15-1 SAM Kai Chong (377*) 0
Round 2 (9*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-10 Deepankar BHATTACHARYA (134*) 0
Round 2 (373*) PAN Teng 15-7 / 11-15 / 15-12 LEE Kwang Jin (24*) 0
Round 2 (4*) Kok Keong FOO 15-5 / 15-0 Frank DIEKMANN - 0
Round 2 (129*) Tiong Ping LIOE 15-3 / 15-5 Thanakorn SINGKAEW - 0
Round 2 (453*) Tomomasa OTANI 15-8 / 15-1 Vara PINFA - 0
Round 2 (40*) LIU En-Horng 15-4 / 15-13 GE Cheng - 0
Round 2 (28*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-12 NG Liang Hua (431*) 0
Round 2 (128*) Rajeev BAGGA 15-7 / 18-13 Abhichat KHONGCHAN (591*) 0
Round 2 - Yifeng SHEN 15-4 / 15-3 Prapon PRAPAITRAKUL - 0
Round 2 (186*) Vacharapan KHAMTHONG 15-0 / 15-6 Takuya KATAYAMA (793*) 0
Round 2 (291*) LIU Jianjun 15-1 / 15-8 Prishnan CHIANGTA - 0
Round 2 (95*) Abdul Hamid KHAN 15-11 / 15-6 Luecha KAJONNETIKUL (562*) 0
Round 2 (125*) Leng Kang Donald KOH 15-3 / 15-6 Kosol SIRIDUMRONGSAK - 0
Round 2 (135*) WAN Zhengwen 15-11 / 15-2 Kasemsak CHATUJINDA - 0
Round 2 (14*) Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 17-15 / 15-11 AHN Jae Chang (35*) 0
Round 2 (456*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-5 / 15-13 Kitipon KITIKUL - 0
Round 2 (32*) KIM Hak Kyun 15-13 / 17-14 DENG Xiaojian (194*) 0
Round 2 (21*) Harijanto ARBI 15-1 / 15-3 Suphan JINTANARUMIT - 0
Round 2 (214*) HU Zhilan 15-5 / 15-4 Surin MUANGKAOW - 0
Round 2 (542*) Kraiwal YUSAKUL 15-2 / 15-4 LEONG Pui Lin (565*) 0
Round 2 (10*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-2 Kok Kiong YOU (229*) 0
Round 2 - Teerawuth SUTANASERIPORN W.O. LIN Shyau-Hsin (59*) 0
Round 2 - Jaipet YUENYONG W.O. Didit Suluh PATRIA (102*) 0
Round 2 (937*) Hong Han LIM W.O. Precha SURAWACHIRASAK - 0
Round 2 (368*) Thaweesak KOETSRIPHAN W.O. Roy DIAZ GONZALES - 0
Round 2 (76*) Paul STEVENSON W.O. Monthon BUMPHENKEITIKUL - 0
Round 2 (117*) LIN Liwen W.O. Andreij ANTROPOV (16*) 0
Round 2 (20*) Yoke Meng KWAN W.O. Hemant HARDIKAR (143*) 0
Round 2 (38*) LEE Mou-Chou W.O. Ade BACHTIAR - 0
Round 2 (146*) Pulsak THEWARANGSEE W.O. Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (50*) 0
Round 3 (27*) Jianhua ZHAO 15-11 / 15-4 Teerawuth SUTANASERIPORN - 0
Round 3 (133*) Teeranun CHIANGTA 15-2 / 15-5 Jaipet YUENYONG - 0
Round 3 (9*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-4 PAN Teng (373*) 0
Round 3 (368*) Thaweesak KOETSRIPHAN 15-7 / 15-3 Hong Han LIM (937*) 0
Round 3 (4*) Kok Keong FOO 15-10 / 15-1 Tiong Ping LIOE (129*) 0
Round 3 (40*) LIU En-Horng 15-8 / 15-10 Tomomasa OTANI (453*) 0
Round 3 (28*) Sompol KUKASEMKIJ 15-1 / 15-10 Rajeev BAGGA (128*) 0
Round 3 - Yifeng SHEN 15-10 / 15-12 Paul STEVENSON (76*) 0
Round 3 (186*) Vacharapan KHAMTHONG 15-9 / 15-4 LIU Jianjun (291*) 0
Round 3 (117*) LIN Liwen 15-8 / 7-15 / 15-6 Abdul Hamid KHAN (95*) 0
Round 3 (20*) Yoke Meng KWAN 15-11 / 15-9 Leng Kang Donald KOH (125*) 0
Round 3 (14*) Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 15-6 WAN Zhengwen (135*) 0
Round 3 (38*) LEE Mou-Chou 15-10 / 15-7 Kazuhiro SHIMOGAMI (456*) 0
Round 3 (32*) KIM Hak Kyun 15-12 / 1-15 / 15-4 Pulsak THEWARANGSEE (146*) 0
Round 3 (21*) Harijanto ARBI 15-12 / 15-3 HU Zhilan (214*) 0
Round 3 (10*) Rashid SIDEK 15-1 / 15-1 Kraiwal YUSAKUL (542*) 0
Round 4 (27*) Jianhua ZHAO 15-9 / 15-8 Teeranun CHIANGTA (133*) 0
Round 4 (9*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-3 Thaweesak KOETSRIPHAN (368*) 0
Round 4 (4*) Kok Keong FOO 15-7 / 15-5 LIU En-Horng (40*) 0
Round 4 (28*) Sompol KUKASEMKIJ 15-13 / 15-3 Yifeng SHEN - 0
Round 4 (117*) LIN Liwen 15-14 / 3-15 / 15-6 Vacharapan KHAMTHONG (186*) 0
Round 4 (14*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 2-15 / 15-4 Yoke Meng KWAN (20*) 0
Round 4 (32*) KIM Hak Kyun 15-9 / 1-15 / 15-11 LEE Mou-Chou (38*) 0
Round 4 (10*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-8 Harijanto ARBI (21*) 0
Quarter-final (27*) Jianhua ZHAO 15-9 / 4-15 / 15-4 Joko SUPRIANTO (9*) 0
Quarter-final (28*) Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-5 Kok Keong FOO (4*) 0
Quarter-final (14*) Allan BUDI KUSUMA 15-13 / 15-12 LIN Liwen (117*) 0
Quarter-final (10*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-4 KIM Hak Kyun (32*) 0
Semi-final (28*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 5-15 / 15-7 Jianhua ZHAO (27*) 0
Semi-final (14*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-1 Rashid SIDEK (10*) 0
Final (14*) Allan BUDI KUSUMA 14-17 / 15-1 / 15-10 Sompol KUKASEMKIJ (28*) 0
WD
Round 1 (60*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-5 / 15-3 Takako IDA / Aiko MIYAMURA - 0
Round 1 (57*) QIN Jihua / SUN Man 15-10 / 15-5 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (37*) 0
Round 1 (130*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-2 / 15-2 Kulaya ANANTAWONG / Urisra DULLPAN - 0
Round 1 (71*) LEE Wai Leng / Siew Choon LIM 15-0 / 15-1 Chittima BOONVORAMETEE / Thanitsara JUNTEST - 0
Round 1 (18*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-2 / 15-13 HU Ning / YE Zhaoying - 0
Round 1 (101*) CHUNG Hoi Yuk / TUNG Chau Man 15-3 / 7-15 / 15-12 HWANG Shwu-Jiuan / LEE Soo-Chun - 0
Round 1 - Plernta BOONYARIT / Sasithorn MANEERATANAPORN 15-3 / 15-8 Yeng Cheng LEONG / Mee Hung WONG - 0
Round 1 - WANG Xiaoyuan / ZHENG Baojun 15-0 / 15-0 Mallika BARUA / Madhumita BISHT - 0
Round 1 - CHE Ling / Wenjing WU 15-8 / 15-6 Emiri HIHARA / Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - Patamaporn BOONKRISADA / Ruksita SOOKBOONMAK 15-4 / 15-7 LIAO Chih-Ying / TSAI Hui-Min - 0
Round 1 - HWANG Hye Young / GIL Young Ah 15-1 / 15-1 Lisa CAMPBELL / Pipaporn PENGSRI - 0
Round 1 - PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-10 / 15-3 Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN (35*) 0
Round 1 (23*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-1 / 15-4 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Titima TEMSITHIKARN - 0
Round 1 (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-3 / 15-3 CHIU Mei Yin / MA Wing Sze - 0
Round 1 - Ladawan MULASARTSATHORN / Thananya PHANACHET W.O. Sindhu GULATI / Neeru NIJHAWAN (195*) 0
Round 1 (311*) Navaporn CHUPANDILOK / Natawan YUSAKUL W.O. Anjali PURWAR / P. Vadana (114*) 0
Round 2 (60*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-1 / 15-12 QIN Jihua / SUN Man (57*) 0
Round 2 (130*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-8 / 15-12 LEE Wai Leng / Siew Choon LIM (71*) 0
Round 2 (18*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-0 CHUNG Hoi Yuk / TUNG Chau Man (101*) 0
Round 2 - WANG Xiaoyuan / ZHENG Baojun 15-12 / 15-1 Plernta BOONYARIT / Sasithorn MANEERATANAPORN - 0
Round 2 - Ladawan MULASARTSATHORN / Thananya PHANACHET 15-11 / 17-18 / 15-10 CHE Ling / Wenjing WU - 0
Round 2 - HWANG Hye Young / GIL Young Ah 15-1 / 15-0 Patamaporn BOONKRISADA / Ruksita SOOKBOONMAK - 0
Round 2 - PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-4 / 15-11 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (23*) 0
Round 2 (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-6 / 15-4 Navaporn CHUPANDILOK / Natawan YUSAKUL (311*) 0
Quarter-final (130*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 5-15 / 15-7 / 15-8 CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young (60*) 0
Quarter-final (18*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-5 WANG Xiaoyuan / ZHENG Baojun - 0
Quarter-final - HWANG Hye Young / GIL Young Ah 15-6 / 15-7 Ladawan MULASARTSATHORN / Thananya PHANACHET - 0
Quarter-final (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-9 / 15-4 PENG Xin Yong / ZHANG Jin - 0
Semi-final (18*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-3 / 18-13 CHEN Ying / SHENG Wenqing (130*) 0
Semi-final - HWANG Hye Young / GIL Young Ah 15-9 / 15-5 GUAN Weizhen / NONG Qunhua (11*) 0
Final - HWANG Hye Young / GIL Young Ah 15-10 / 15-6 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (18*) 0
WS
Round 1 (127*) Plernta BOONYARIT 11-4 / 11-1 LIAO Chih-Ying - 0
Round 1 - LIAO Zhiqun 11-2 / 11-12 / 11-7 Madhumita BISHT (70*) 0
Round 1 - HAN Jingna 11-5 / 11-6 Mee Hung WONG (346*) 0
Round 1 (108*) WONG Chun Fan 11-4 / 11-9 Thanitsara JUNTEST - 0
Round 1 (39*) SHYU Yu-Ling 11-5 / 11-7 Thananya PHANACHET (97*) 0
Round 1 (65*) Mei Chuan TAN 11-2 / 11-2 Kulaya ANANTAWONG - 0
Round 1 (103*) YE Zhaoying 11-3 / 11-3 Emiri HIHARA - 0
Round 1 (546*) HWANG Shwu-Jiuan 11-8 / 6-11 / 11-4 Maria de la Paz LUNA (47*) 0
Round 1 (194*) Wenjing WU 11-5 / 11-5 LEE Wai Leng (83*) 0
Round 1 - CHE Ling 11-4 / 11-8 Lidya DJAELAWIJAYA (140*) 0
Round 1 (610*) LEE Soo-Chun 7-11 / 11-8 / 11-6 Chittima BOONVORAMETEE - 0
Round 1 (250*) TUNG Chau Man 11-1 / 3-11 / 11-7 Yeng Cheng LEONG - 0
Round 1 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-6 / 11-8 Mallika BARUA - 0
Round 1 (61*) Zarinah ABDULLAH 6-11 / 11-4 / 11-3 Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 (136*) CHEN Ying 11-4 / 11-3 Siew Choon LIM (110*) 0
Round 1 (196*) Natawan YUSAKUL 11-1 / 11-1 TSAI Hui-Min (612*) 0
Round 1 (518*) SHEN Lianfeng 11-3 / 11-4 Ruksita SOOKBOONMAK - 0
Round 1 (44*) CHEN Hsiao-Li 11-2 / 11-4 Navaporn CHUPANDILOK (262*) 0
Round 1 (72*) HU Ning 11-4 / 11-0 Lisa CAMPBELL (24*) 0
Round 1 (138*) Reny HANDAYANI W.O. P. Vadana (175*) 0
Round 1 - Patamaporn BOONKRISADA W.O. Sindhu GULATI (275*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-4 Takako IDA (157*) 0
Round 2 - LIAO Zhiqun 11-6 / 11-2 Plernta BOONYARIT (127*) 0
Round 2 (14*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-0 HAN Jingna - 0
Round 2 (39*) SHYU Yu-Ling 8-11 / 12-10 / 11-8 WONG Chun Fan (108*) 0
Round 2 (21*) Eline COENE 11-5 / 12-9 Ika HENY (183*) 0
Round 2 (103*) YE Zhaoying 11-2 / 9-11 / 11-5 Mei Chuan TAN (65*) 0
Round 2 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-1 / 11-3 HWANG Shwu-Jiuan (546*) 0
Round 2 (194*) Wenjing WU 11-5 / 11-5 Reny HANDAYANI (138*) 0
Round 2 - CHE Ling 11-1 / 11-2 Patamaporn BOONKRISADA - 0
Round 2 (6*) SHIM Eun Jung 11-2 / 11-5 LEE Soo-Chun (610*) 0
Round 2 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-3 / 11-2 TUNG Chau Man (250*) 0
Round 2 (11*) Somharuthai JAROENSIRI 9-11 / 11-7 / 11-4 Zarinah ABDULLAH (61*) 0
Round 2 (136*) CHEN Ying 11-0 / 11-2 Natawan YUSAKUL (196*) 0
Round 2 (518*) SHEN Lianfeng 11-8 / 11-1 Aiko MIYAMURA (50*) 0
Round 2 (72*) HU Ning 11-4 / 12-9 CHEN Hsiao-Li (44*) 0
Round 2 (10*) LEE Heung Soon W.O. Neeru NIJHAWAN (400*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-7 LIAO Zhiqun - 0
Round 3 (14*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-5 SHYU Yu-Ling (39*) 0
Round 3 (21*) Eline COENE 12-11 / 11-8 YE Zhaoying (103*) 0
Round 3 (194*) Wenjing WU 12-10 / 12-11 Pornsawan PLUNGWECH (34*) 0
Round 3 (6*) SHIM Eun Jung 11-2 / 11-4 CHE Ling - 0
Round 3 (11*) Somharuthai JAROENSIRI 11-2 / 11-2 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Round 3 (518*) SHEN Lianfeng 11-12 / 11-8 / 11-5 CHEN Ying (136*) 0
Round 3 (10*) LEE Heung Soon 3-11 / 11-1 / 11-3 HU Ning (72*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-9 BANG Soo Hyun (14*) 0
Quarter-final (194*) Wenjing WU 11-5 / 11-4 Eline COENE (21*) 0
Quarter-final (11*) Somharuthai JAROENSIRI 11-12 / 11-5 / 11-1 SHIM Eun Jung (6*) 0
Quarter-final (10*) LEE Heung Soon 11-1 / 11-1 SHEN Lianfeng (518*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-2 Wenjing WU (194*) 0
Semi-final (10*) LEE Heung Soon 11-6 / 7-11 / 12-9 Somharuthai JAROENSIRI (11*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-4 LEE Heung Soon (10*) 0
XD
Round 1 - LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan 15-5 / 15-4 Pulsak THEWARANGSEE / Plernta BOONYARIT (29*) 0
Round 1 - PAN Teng / PENG Xin Yong 15-3 / 15-8 NG Liang Hua / MA Wing Sze - 0
Round 1 (22*) HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 15-2 / 8-15 / 17-14 Andreij ANTROPOV / Sasithorn MANEERATANAPORN - 0
Round 1 (89*) LIU En-Horng / KANG Chia Yi 15-7 / 15-2 ZHU Yonghong / SHEN Lianfeng - 0
Round 1 - ZHENG Shoutai / SUN Man 17-14 / 15-8 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (9*) 0
Round 1 - Frank DIEKMANN / Natawan YUSAKUL W.O. NG Pak Kum / TUNG Chau Man (579*) 0
Round 2 (10*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 17-16 / 15-12 HUANG Yi / QIN Jihua - 0
Round 2 (123*) Ewe Chye ONG / Sui Hoon TAN 15-2 / 15-8 PAN Teng / PENG Xin Yong - 0
Round 2 (22*) HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 15-5 / 15-8 YU Yong / LIAO Zhiqun - 0
Round 2 (89*) LIU En-Horng / KANG Chia Yi 5-15 / 15-10 / 15-11 Yu Chen / ZHANG Jin - 0
Round 2 (34*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-3 / 15-3 Frank DIEKMANN / Natawan YUSAKUL - 0
Round 2 - Xin JIANG / SHENG Wenqing 15-12 / 4-15 / 15-10 ZHENG Shoutai / SUN Man - 0
Round 2 (11*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-0 / 15-4 LIN Liwen / ZHENG Baojun - 0
Round 2 - LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan W.O. CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (49*) 0
Quarter-final (10*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 9-15 / 15-5 / 15-10 LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan - 0
Quarter-final (34*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-8 / 14-18 / 15-12 LIU En-Horng / KANG Chia Yi (89*) 0
Quarter-final - Xin JIANG / SHENG Wenqing 18-17 / 15-4 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (11*) 0
Quarter-final (123*) Ewe Chye ONG / Sui Hoon TAN W.O. HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei (22*) 0
Semi-final (10*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-8 / 15-8 Ewe Chye ONG / Sui Hoon TAN (123*) 0
Semi-final (34*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-7 / 15-3 Xin JIANG / SHENG Wenqing - 0
Final (10*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 17-18 / 15-4 / 15-13 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (34*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 60 2 6.9% 1302 44.9 00:00:00 0 0 0.0%
MS 55 121 11 20.0% 2644 48.07 00:00:00 0 0 0.0%
WD 29 61 3 10.3% 1267 43.69 00:00:00 0 0 0.0%
WS 49 110 12 24.5% 1739 35.49 00:00:00 0 0 0.0%
XD 18 42 6 33.3% 972 54 00:00:00 0 0 0.0%
Total 180 394 34 18.9% 7924 44.02 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 25 8 75.8%
Netherlands 6 2 75.0%
Korea 22 9 71.0%
Singapore 11 8 57.9%
Malaysia 20 15 57.1%
China 37 34 52.1%
Chinese Taipei 15 14 51.7%
Australia 6 8 42.9%
Thailand 31 50 38.3%
Hong Kong 3 6 33.3%
England 1 2 33.3%
Japan 3 12 20.0%
Russia 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
Germany 0 3 0.0%
Macau 0 3 0.0%
India 0 4 0.0%

Category: