India Open  

Tournament Name: Yonex Sunrise India Open
Tournament Dates: 24/03/2015-29/03/2015
Location: India, New Delhi
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHAI Biao / HONG Wei Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING
MS KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI LUO Ying / LUO Yu
WS Saina NEHWAL Ratchanok INTANON
XD LIU Cheng / BAO Yixin Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Talar LAA / Sahil SIPANI 21-19 / 22-20 Harinder MALIK / Satinder MALIK 1038 41
Round 1 - D. Guru Prasad / S. Sanjeeth 21-18 / 21-15 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN - 28
Round 1 - Adarsh KUMAR / Vineeth MANUEL 21-17 / 14-21 / 21-19 Mayank BEHAL / Ketan CHAHAL - 41
Round 2 - Talar LAA / Sahil SIPANI 22-24 / 21-9 / 21-17 Manish GUPTA / Pavan MALIK - 38
Round 2 - D. Guru Prasad / S. Sanjeeth 16-21 / 21-18 / 21-18 Adarsh KUMAR / Vineeth MANUEL - 37
Round 2 239 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 21-12 / 21-16 Tanveer GILL / Saurav KAPOOR - 21
Round 2 182 Ramchandran SHLOK / Sanyam SHUKLA 21-8 / 21-5 Sandeep ANAND / Himanshu SAROHA 1309 16
MD
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-10 Ramchandran SHLOK / Sanyam SHUKLA 182 28
Round 1 91 Francis ALWIN / Arun VISHNU 21-7 / 21-14 D. Guru Prasad / S. Sanjeeth - 21
Round 1 34 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-12 / 21-12 Ankit CHHIKARA / Deepak KHATRI - 25
Round 1 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-5 / 21-9 Kamaldeep SINGH / Neeraj VASHIST - 15
Round 1 4 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-9 / 21-10 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 59 28
Round 1 149 KONA Tarun / Santosh RAVURI 21-14 / 21-14 Utkarsh ARORA / Abhinav PRAKASH - 23
Round 1 10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 16 41
Round 1 23 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-18 / 21-18 Arjun Kumar Reddy MALGARI / T. Hema Nagendra Babu - 27
Round 1 25 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-13 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 28 23
Round 1 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-9 / 21-8 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 239 22
Round 1 80 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-9 / 21-5 Talar LAA / Sahil SIPANI - 18
Round 1 8 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 21-9 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 36 29
Round 1 38 KANG Jun / LIU Cheng 21-17 / 21-11 Arun GEORGE / K. Nandagopal - 25
Round 1 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-16 Watchara BURANAKUEA / Pakkawat VILAILAK 766 28
Round 1 - CHOI SolGyu / KIM DukYoung 23-21 / 21-17 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 102 34
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 27 32
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-18 Francis ALWIN / Arun VISHNU 91 31
Round 2 34 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-19 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 18 39
Round 2 4 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-12 / 21-11 KONA Tarun / Santosh RAVURI 149 29
Round 2 10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 17-21 / 21-17 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 23 64
Round 2 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 24-22 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 25 47
Round 2 8 CHAI Biao / HONG Wei 21-11 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 80 26
Round 2 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22-20 / 21-19 KANG Jun / LIU Cheng 38 37
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 15-21 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM DukYoung - 63
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-14 WANG Yilyu / ZHANG Wen 34 39
Quarter-final 10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-12 / 21-18 LIU Xiaolong / QIU Zihan 4 46
Quarter-final 8 CHAI Biao / HONG Wei 13-21 / 21-19 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 12 60
Quarter-final 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 25-23 / 11-21 / 21-12 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 5 56
Semi-final 10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 25-23 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 48
Semi-final 8 CHAI Biao / HONG Wei 17-21 / 21-18 / 21-12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 53
Final 8 CHAI Biao / HONG Wei 21-18 / 21-14 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 10 45
MS (qual)
Round 1 291 Siddharath THAKUR 21-10 / 20-22 / 21-19 K. Ajay Kumar 338 60
Round 1 43 XUE Song 21-12 / 21-9 Subhankar DEY 140 46
Round 1 232 Sameer VERMA 21-13 / 23-21 Zulfadli ZULKIFFLI 48 47
Round 1 286 Abhishek YELIGAR 21-17 / 21-12 Vladimir IVANOV 72 23
Round 1 135 Sitthikom THAMMASIN 21-13 / 21-15 Neeraj VASHIST 319 34
Round 1 50 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-14 / 21-9 Sattawat PONGNAIRAT 62 35
Round 1 127 LIN Yu Hsien 21-16 / 21-11 Shreyansh JAISWAL 307 34
Round 1 233 Venkat Gaurav PRASAD 4-1 Ret. Sourabh VERMA 83 5
Round 2 43 XUE Song 21-8 / 21-8 Siddharath THAKUR 291 25
Round 2 232 Sameer VERMA 21-14 / 21-11 Abhishek YELIGAR 286 25
Round 2 50 GURUSAIDUTT R. M. V. 16-21 / 21-14 / 21-10 Sitthikom THAMMASIN 135 55
Round 2 127 LIN Yu Hsien 21-7 / 18-21 / 21-5 Venkat Gaurav PRASAD 233 35
MS
Round 1 2 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-13 Sho SASAKI 12 43
Round 1 17 PRANNOY H. S. 22-20 / 21-8 Misha ZILBERMAN 46 36
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-4 / 21-18 SAI PRANEETH B. 36 31
Round 1 127 LIN Yu Hsien 15-21 / 21-17 / 21-5 Anand PAWAR 52 52
Round 1 3 LIN Dan 21-15 / 21-16 WANG Tzu Wei 40 32
Round 1 14 HU Yun 15-21 / 21-9 / 21-15 Ajay JAYARAM 35 50
Round 1 10 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-7 Brice LEVERDEZ 31 37
Round 1 26 WEI Nan 28-26 / 23-21 Petr KOUKAL 56 42
Round 1 50 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-14 / 17-21 / 23-21 LEE Dong Keun 30 72
Round 1 232 Sameer VERMA 21-15 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 9 33
Round 1 13 PARUPALLI Kashyap 16-21 / 21-19 / 21-18 HSU Jen Hao 22 74
Round 1 43 XUE Song 21-14 / 21-16 CHOU Tien Chen 7 38
Round 1 23 Takuma UEDA 21-16 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 24 39
Round 1 11 WANG Zhengming 21-14 / 8-21 / 21-14 Joachim PERSSON 47 46
Round 1 15 Kento MOMOTA 21-8 / 21-19 Marc ZWIEBLER 18 38
Round 1 4 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 21-16 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 19 33
Round 2 17 PRANNOY H. S. 18-21 / 21-14 / 21-14 Jan O JORGENSEN 2 57
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-12 LIN Yu Hsien 127 30
Round 2 3 LIN Dan 21-13 / 21-16 HU Yun 14 30
Round 2 10 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-13 WEI Nan 26 38
Round 2 50 GURUSAIDUTT R. M. V. 18-21 / 21-19 / 21-18 Sameer VERMA 232 60
Round 2 43 XUE Song 21-17 / 21-11 PARUPALLI Kashyap 13 41
Round 2 23 Takuma UEDA 21-16 / 21-19 WANG Zhengming 11 43
Round 2 4 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 15-21 / 21-15 Kento MOMOTA 15 57
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 16-21 / 21-9 / 21-18 PRANNOY H. S. 17 58
Quarter-final 10 Tommy SUGIARTO 21-17 / 15-21 / 21-17 LIN Dan 3 78
Quarter-final 43 XUE Song 15-21 / 21-18 / 21-13 GURUSAIDUTT R. M. V. 50 64
Quarter-final 4 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 23-25 / 21-18 Takuma UEDA 23 78
Semi-final 6 Viktor AXELSEN 22-24 / 17-11 Ret. Tommy SUGIARTO 10 20
Semi-final 4 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 21-13 XUE Song 43 42
Final 4 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 21-13 / 21-12 Viktor AXELSEN 6 55
WD (qual)
Round 1 437 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-7 / 21-5 Parssa NAQVI / Saruni SHARMA 466 23
Round 1 209 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-10 / 21-8 Komal ANTIL / Ekta KALIA - 26
Round 1 - CH. Poornima / Smriti NAGARKOTI 21-17 / 21-18 Nimmi PATEL / Anjali RAWAT - 52
Round 2 437 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-2 / 21-7 Pooja ANTIL / VADDEPALLY Pramada - 15
Round 2 - CH. Poornima / Smriti NAGARKOTI 21-11 / 21-12 Teenu DAHIYA / Meenu SINGH 243 28
WD
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-5 / 21-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 24 27
Round 1 - CHANG Hsin Tien / CHENG Chi Ya 21-7 / 21-8 Nisha KARAMCHAND / Rachita SAHDEV - 16
Round 1 10 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-18 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 139 36
Round 1 22 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-6 / 21-13 Dhanya NAIR / Mohita SAHDEV 91 22
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-11 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 237 27
Round 1 52 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-15 / 23-21 CHIN Kah Mun / CHOW Mei Kuan - 36
Round 1 16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-15 / 21-19 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 437 39
Round 1 29 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-11 / 21-17 JAKKAMPUDI Meghana / MANEESHA K 168 27
Round 1 - Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 21-11 / 21-10 CH. Poornima / Smriti NAGARKOTI - 34
Round 1 19 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-16 / 21-15 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 209 34
Round 1 76 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 21-13 / 21-13 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 41 32
Round 1 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-7 / 21-6 Shruti MUNDADA / Riya PILLAI 173 24
Round 1 69 Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI 21-7 / 21-6 Lalita DAHIYA / Jyoti NASHIER - 18
Round 1 45 OU Dongni / YU Xiaohan 21-16 / 21-18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 32
Round 1 46 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 22-20 LEE Meng Yean / LIM Yin Loo 37 44
Round 1 4 LUO Ying / LUO Yu 21-14 / 21-14 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 58 34
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-14 CHANG Hsin Tien / CHENG Chi Ya - 33
Round 2 10 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 22 28
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-9 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 52 27
Round 2 29 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-13 / 23-21 Vivian HOO / WOON Khe Wei 16 37
Round 2 19 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-4 / 21-6 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA - 20
Round 2 76 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 21-16 / 21-11 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 5 48
Round 2 45 OU Dongni / YU Xiaohan 21-12 / 21-19 Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI 69 37
Round 2 4 LUO Ying / LUO Yu 21-16 / 21-19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 46 61
Quarter-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 15-21 / 21-11 / 21-14 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 10 78
Quarter-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-15 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 29 34
Quarter-final 19 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-18 / 21-12 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 76 41
Quarter-final 4 LUO Ying / LUO Yu 19-21 / 21-11 / 21-17 OU Dongni / YU Xiaohan 45 82
Semi-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 17-21 / 22-20 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 83
Semi-final 4 LUO Ying / LUO Yu 29-27 / 21-19 BAO Yixin / TANG Jinhua 19 79
Final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-19 LUO Ying / LUO Yu 4 80
WS (qual)
Round 1 308 Rucha NIKAM 21-14 / 21-14 Yamini SHARMA 429 36
Round 1 332 Jyoti NASHIER 12-21 / 21-14 / 21-15 Smriti NAGARKOTI 960 39
Round 1 477 Ekta KALIA 7-2 Ret. Sara NAQVI 347 8
Round 1 586 Seema PANCHAL 21-14 / 21-10 Pooja ANTIL 756 26
Round 1 477 Riya MOOKERJEE 21-12 / 21-11 Nisha KARAMCHAND 960 29
Round 1 497 Kuhoo GARG 5-1 Ret. Daksha GAUTAM 622 7
Round 1 389 Lalita DAHIYA 21-8 / 21-7 Teenu DAHIYA 960 23
Round 2 308 Rucha NIKAM 21-14 / 17-21 / 21-14 VADDEPALLY Pramada 757 36
Round 2 477 Ekta KALIA 21-10 / 21-8 Jyoti NASHIER 332 3
Round 2 477 Riya MOOKERJEE 21-7 / 21-14 Seema PANCHAL 586 21
Round 2 497 Kuhoo GARG 21-13 / 21-17 Lalita DAHIYA 389 23
WS
Round 1 2 Saina NEHWAL 21-5 / 21-13 Riya MOOKERJEE 477 28
Round 1 195 GADDE Ruthvika Shivani 21-7 / 21-6 Rucha NIKAM 308 14
Round 1 30 PAI Yu Po 17-21 / 21-7 / 21-18 Sabrina JAQUET 54 56
Round 1 77 Hanna RAMADINI 14-21 / 21-14 / 21-19 Jeanine CICOGNINI 56 46
Round 1 37 Yui HASHIMOTO 21-16 / 20-22 / 21-16 Sayali GOKHALE 223 67
Round 1 200 Riya PILLAI 23-21 / 21-15 Ekta KALIA 477 32
Round 1 26 YIP Pui Yin 21-10 / 21-15 Elisabeth BALDAUF 100 28
Round 1 36 KIM Hyo Min 21-11 / 21-12 YU Chien Hui 245 29
Round 1 74 YAO Xue 21-16 / 21-15 P. C. Thulasi 39 38
Round 1 18 Minatsu MITANI 21-7 / 21-7 Kuhoo GARG 497 27
Round 1 32 Adrianti FIRDASARI 21-9 / 26-24 Shruti MUNDADA 183 36
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-11 Saili RANE 82 34
Round 1 61 CHENG Chi Ya 21-19 / 21-14 Mudra DHAINJE 260 27
Round 1 14 Nozomi OKUHARA 21-7 / 21-8 Jamie SUBANDHI 53 21
Round 1 28 HSU Ya Ching 21-9 / 21-18 Tanvi LAD 79 31
Round 1 4 Carolina MARIN 21-7 / 21-8 Neha PANDIT 272 21
Round 2 2 Saina NEHWAL 21-16 / 21-17 GADDE Ruthvika Shivani 195 34
Round 2 77 Hanna RAMADINI 21-18 / 16-21 / 21-15 PAI Yu Po 30 61
Round 2 37 Yui HASHIMOTO 21-6 / 21-14 Riya PILLAI 200 24
Round 2 26 YIP Pui Yin 21-19 / 13-21 / 21-15 KIM Hyo Min 36 67
Round 2 74 YAO Xue 21-15 / 21-10 Minatsu MITANI 18 33
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-12 Adrianti FIRDASARI 32 35
Round 2 14 Nozomi OKUHARA 21-14 / 21-16 CHENG Chi Ya 61 39
Round 2 4 Carolina MARIN 21-16 / 21-13 HSU Ya Ching 28 33
Quarter-final 2 Saina NEHWAL 21-15 / 21-12 Hanna RAMADINI 77 40
Quarter-final 37 Yui HASHIMOTO 20-22 / 21-15 / 21-17 YIP Pui Yin 26 72
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-8 YAO Xue 74 34
Quarter-final 4 Carolina MARIN 21-15 / 17-21 / 21-15 Nozomi OKUHARA 14 74
Semi-final 2 Saina NEHWAL 21-15 / 21-11 Yui HASHIMOTO 37 43
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 21-19 / 21-23 / 22-20 Carolina MARIN 4 84
Final 2 Saina NEHWAL 21-16 / 21-14 Ratchanok INTANON 8 49
XD (qual)
Round 1 - Rajat RATHORE / Parssa NAQVI 21-9 / 21-13 Harinder MALIK / Teenu DAHIYA 551 23
Round 1 - Utkarsh ARORA / Dhanya NAIR 21-12 / 21-11 Kashish SHARMA / Ritu VINAYAK 371 22
Round 1 781 T. Hema Nagendra Babu / Poorvisha S RAM 21-10 / 21-5 Gaurav MALHAN / Meenu SINGH 320 25
Round 1 328 KIM DukYoung / YOO Chae Ran 21-3 / 21-7 Gaurav KALIA / Ekta KALIA 551 23
Round 1 231 Ramchandran SHLOK / JAKKAMPUDI Meghana 21-13 / 21-9 Rajat JOON / Jagriti NASHIER - 23
Round 1 433 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-6 / 21-6 Dinesh CHAUDHRY / Komal ANTIL - 25
Round 2 781 T. Hema Nagendra Babu / Poorvisha S RAM 21-15 / 19-21 / 21-15 Utkarsh ARORA / Dhanya NAIR - 37
Round 2 328 KIM DukYoung / YOO Chae Ran 21-8 / 21-15 Ramchandran SHLOK / JAKKAMPUDI Meghana 231 26
Round 2 433 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-10 / 21-13 Prem Singh CHOUHAN / Saruni SHARMA 247 23
XD
Round 1 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-5 / 21-16 ATTRI Manu / MANEESHA K 181 28
Round 1 - Michael FUCHS / Isabel HERTTRICH 21-7 / 15-21 / 21-19 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 433 48
Round 1 16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-10 / 19-21 / 21-12 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 127 30
Round 1 28 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 14-21 / 22-20 / 21-17 WONG Fai Yin / CHOW Mei Kuan 46 63
Round 1 7 LU Kai / HUANG Yaqiong 22-20 / 21-14 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 54 37
Round 1 27 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-11 / 21-8 Rajat RATHORE / Parssa NAQVI - 17
Round 1 12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-13 / 21-16 T. Hema Nagendra Babu / Poorvisha S RAM 781 26
Round 1 21 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-19 / 23-21 Max SCHWENGER / Carla NELTE 17 33
Round 1 24 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-10 / 21-13 Varun SHARMA / Rachita SAHDEV - 19
Round 1 58 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-12 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 15 36
Round 1 328 KIM DukYoung / YOO Chae Ran 21-18 / 21-10 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 64 29
Round 1 101 Chayut TRIYACHART / Shinta Mulia SARI 21-15 / 17-21 / 24-22 KONA Tarun / REDDY N. Sikki 105 53
Round 1 94 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-15 / 21-9 Arun VISHNU / Aparna BALAN 70 25
Round 1 11 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 20-22 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / Ashwini PONNAPPA - 58
Round 1 - Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 21-7 / 21-8 Rishabh SAHDEV / Mohita SAHDEV - 21
Round 1 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-12 / 21-5 Kamaldeep SINGH / Smriti NAGARKOTI - 17
Round 2 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-14 Michael FUCHS / Isabel HERTTRICH - 38
Round 2 28 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-10 / 21-8 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 16 22
Round 2 7 LU Kai / HUANG Yaqiong 22-20 / 21-11 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 27 28
Round 2 12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-11 / 21-16 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21 29
Round 2 24 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 14-21 / 21-15 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 58 64
Round 2 101 Chayut TRIYACHART / Shinta Mulia SARI 21-13 / 11-21 / 21-15 KIM DukYoung / YOO Chae Ran 328 49
Round 2 11 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 21-15 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 94 24
Round 2 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-15 / 21-16 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN - 29
Quarter-final 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-18 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 28 42
Quarter-final 12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 23-21 / 21-12 LU Kai / HUANG Yaqiong 7 40
Quarter-final 24 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-7 / 21-18 Chayut TRIYACHART / Shinta Mulia SARI 101 30
Quarter-final 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-17 / 22-20 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 11 33
Semi-final 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-14 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 12 48
Semi-final 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-13 / 21-10 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 24 30
Final 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 2 51
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 67 5 16.1% 2402 77.48 00:35:33 2.18 3 9.7%
MS 30 73 13 43.3% 2647 88.23 00:47:34 1.85 6 20.0%
WD 31 65 3 9.7% 2269 73.19 00:40:19 1.82 6 19.4%
WS 31 70 8 25.8% 2451 79.06 00:40:33 1.95 6 19.4%
XD 31 69 7 22.6% 2441 78.74 00:35:23 2.23 2 6.5%
Total 154 344 36 23.4% 12210 79.29 00:39:49 1.99 23 14.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 36 11 76.6%
Spain 3 1 75.0%
Denmark 22 10 68.8%
Indonesia 14 7 66.7%
Japan 23 13 63.9%
Russia 3 2 60.0%
Korea 9 7 56.2%
Hong Kong 7 6 53.8%
Thailand 7 7 50.0%
Singapore 4 4 50.0%
Chinese Taipei 12 14 46.2%
India 53 93 36.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Germany 2 5 28.6%
Malaysia 2 6 25.0%
U.S.A. 1 5 16.7%
France 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7