Malaysia Open  

Tournament Name: CELCOM AXIATA Malaysia Open
Tournament Dates: 04/04/2017-09/04/2017
Location: Malaysia, Kuching
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO FU Haifeng / ZHENG Siwei
MS LIN Dan LEE Chong Wei
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA HUANG Yaqiong / TANG Jinhua
WS TAI Tzu Ying Carolina MARIN
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen LU Kai / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 30 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-18 / 21-19 Ben LANE / Sean VENDY 72 34
Round 1 70 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 23-25 / 21-15 / 21-13 Altof BARRIQ / Reinard DHANRIANO 124 53
Round 1 69 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 21-15 / 21-15 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 134 25
Round 1 74 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-14 / 21-17 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 102 32
Round 1 45 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-10 / 18-21 / 21-13 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 120 48
Round 1 34 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 21-18 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 38 30
Round 1 63 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 21-19 / 21-15 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 48 26
Round 1 54 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-14 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 93 36
Round 2 30 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-15 / 21-18 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 70 31
Round 2 74 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-15 / 21-17 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 69 20
Round 2 34 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 21-18 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 45 31
Round 2 54 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-16 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 63 31
MD
Round 1 30 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-17 / 23-21 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 4 36
Round 1 59 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-10 / 15-21 / 21-19 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 74 44
Round 1 27 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 16-21 / 21-10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 47
Round 1 - FU Haifeng / ZHENG Siwei 22-20 / 17-21 / 21-14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 46
Round 1 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 26 28
Round 1 53 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 22-20 / 21-16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 10 37
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 17-21 / 21-17 / 21-18 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 14 66
Round 1 29 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 25-27 / 21-14 / 21-10 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21 56
Round 1 20 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 19-21 / 21-15 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 54 60
Round 1 1 LI Junhui / LIU Yuchen 21-11 / 21-10 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 46 22
Round 1 23 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-15 / 21-14 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 55 27
Round 1 2 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-9 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18 24
Round 1 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 24-22 / 14-21 / 21-14 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 15 74
Round 1 16 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-18 / 16-21 / 21-16 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 46
Round 1 34 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 18-21 / 21-18 / 21-17 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 25 48
Round 1 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-12 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 17 28
Round 2 30 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-18 / 16-21 / 21-18 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 59 51
Round 2 - FU Haifeng / ZHENG Siwei 21-12 / 21-11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 27 22
Round 2 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-6 / 21-19 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 53 34
Round 2 29 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-19 / 20-22 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 66
Round 2 1 LI Junhui / LIU Yuchen 15-21 / 21-17 / 21-11 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 20 40
Round 2 2 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 23-21 / 21-16 LIU Cheng / ZHANG Nan 23 34
Round 2 16 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-11 / 21-14 LU Ching Yao / YANG Po Han 19 34
Round 2 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-15 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 34 29
Quarter-final - FU Haifeng / ZHENG Siwei 21-18 / 21-18 OR Chin Chung / TANG Chun Man 30 31
Quarter-final 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-19 / 20-22 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 29 54
Quarter-final 2 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 7-21 / 21-17 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 1 52
Quarter-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 21-19 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 16 35
Semi-final - FU Haifeng / ZHENG Siwei 17-21 / 21-14 / 21-19 CHAI Biao / HONG Wei 3 50
Semi-final 2 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-13 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 5 35
Final 2 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 14-21 / 21-12 FU Haifeng / ZHENG Siwei - 52
MS (qual)
Round 1 61 LIEW Daren 21-15 / 21-10 Teck Zhi SOO 149 29
Round 1 42 ZHAO Junpeng 14-21 / 21-19 / 21-10 Firman Abdul KHOLIK 81 50
Round 1 44 CHONG Wei Feng 11-21 / 21-15 / 21-16 Chun Seang TAN 117 45
Round 1 46 Takuma UEDA 21-13 / 21-17 LIN Yu Hsien 48 41
Round 1 38 Brice LEVERDEZ 21-19 / 25-23 Kazumasa SAKAI 47 44
Round 1 180 CHEAM June Wei 18-21 / 24-22 / 21-17 HEO Kwang Hee 71 61
Round 1 74 Kenta NISHIMOTO 19-21 / 21-13 / 21-13 Emil HOLST 40 56
Round 1 49 JEON Hyeok Jin 21-12 / 19-21 / 21-16 CHONG Yee Han 128 60
Round 2 61 LIEW Daren 17-21 / 21-15 / 21-18 ZHAO Junpeng 42 51
Round 2 46 Takuma UEDA 21-19 / 21-11 CHONG Wei Feng 44 40
Round 2 38 Brice LEVERDEZ 21-12 / 21-19 CHEAM June Wei 180 32
Round 2 49 JEON Hyeok Jin 14-21 / 21-17 / 21-15 Kenta NISHIMOTO 74 65
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-18 Rajiv OUSEPH 13 43
Round 1 14 HU Yun 21-17 / 19-21 / 21-10 Anders ANTONSEN 21 68
Round 1 38 Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-16 TIAN Houwei 8 37
Round 1 49 JEON Hyeok Jin 22-20 / 25-23 LEE Dong Keun 34 61
Round 1 4 CHEN Long 21-4 / 21-9 WEI Nan 35 30
Round 1 30 HUANG Yuxiang 21-17 / 21-9 Sony Dwi KUNCORO 23 35
Round 1 10 NG Ka Long Angus 20-22 / 21-17 / 21-19 WANG Tzu Wei 16 57
Round 1 12 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 10-21 / 21-18 SHI Yuqi 9 61
Round 1 17 Tommy SUGIARTO 21-13 / 21-9 Marc ZWIEBLER 15 27
Round 1 5 SON Wan Ho 21-12 / 21-17 Takuma UEDA 46 40
Round 1 20 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-8 QIAO Bin 24 31
Round 1 2 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-13 LIEW Daren 61 37
Round 1 11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 21-14 HSU Jen Hao 31 45
Round 1 6 LIN Dan 18-21 / 21-19 / 21-18 SAI PRANEETH B. 32 71
Round 1 7 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19 36
Round 1 22 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 21-12 Anthony Sinisuka GINTING 25 33
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-8 / 21-6 HU Yun 14 27
Round 2 49 JEON Hyeok Jin 21-13 / 21-10 Brice LEVERDEZ 38 38
Round 2 4 CHEN Long 16-21 / 21-18 / 21-10 HUANG Yuxiang 30 63
Round 2 12 WONG Wing Ki Vincent 21-10 / 15-21 / 21-17 NG Ka Long Angus 10 60
Round 2 5 SON Wan Ho 21-15 / 21-15 Tommy SUGIARTO 17 38
Round 2 20 Ajay JAYARAM 9-21 / 21-14 / 21-19 Viktor AXELSEN 2 44
Round 2 6 LIN Dan 21-8 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 11 31
Round 2 22 Jonatan CHRISTIE 21-23 / 21-17 / 21-19 CHOU Tien Chen 7 69
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-14 JEON Hyeok Jin 49 45
Quarter-final 5 SON Wan Ho 21-18 / 21-14 Ajay JAYARAM 20 37
Quarter-final 6 LIN Dan 21-15 / 14-21 / 21-9 Jonatan CHRISTIE 22 63
Quarter-final 12 WONG Wing Ki Vincent W.O. CHEN Long 4 0
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-9 WONG Wing Ki Vincent 12 40
Semi-final 6 LIN Dan 27-25 / 19-21 / 21-16 SON Wan Ho 5 84
Final 6 LIN Dan 21-19 / 21-14 LEE Chong Wei 1 55
WD (qual)
Round 1 32 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-10 / 21-9 Aghisna Fathkul LAILI / Athiatun RAHIMAH - 18
Round 1 35 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-7 / 21-9 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 33 23
Round 1 112 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 21-8 / 21-5 Rofahadah Supriadi PUTRI / Ganis Nur RAHMADANI - 21
Round 1 88 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 21-11 / 21-14 Mia MAWARTI / Zahra Mahria Rossedy PERMATA - 21
Round 1 81 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-11 / 19-21 / 21-11 Ririn AMELIA / Anna Ching Yik CHEONG 56 46
Round 1 271 Joyce CHOONG / TEE Jing Yi 21-13 / 21-14 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 139 29
Round 1 40 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-8 / 21-19 CHEN Su Yu / TANG Wan Yi 124 23
Round 2 35 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-13 / 21-17 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 112 27
Round 2 81 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-12 / 21-12 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 88 22
Round 2 271 Joyce CHOONG / TEE Jing Yi 22-20 / 21-19 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 40 34
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-15 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 41 34
Round 1 16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-23 / 21-11 / 21-17 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 23 71
Round 1 15 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-17 / 18-21 / 21-14 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 51 59
Round 1 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 16-21 / 21-15 / 22-20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 69
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-14 Lauren SMITH / Sarah WALKER 45 29
Round 1 25 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-18 / 21-14 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 81 38
Round 1 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 14-21 / 21-14 / 21-19 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 20 58
Round 1 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-14 CHAE YuJung / KIM Ha Na 195 36
Round 1 26 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-12 / 21-13 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 24 28
Round 1 6 LUO Ying / LUO Yu 21-14 / 21-18 Joyce CHOONG / TEE Jing Yi 271 40
Round 1 35 BAO Yixin / YU Xiaohan 13-21 / 21-17 / 28-26 Vivian HOO / WOON Khe Wei 12 85
Round 1 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-8 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 37 22
Round 1 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-16 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 53 26
Round 1 4 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-14 / 21-8 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 9 33
Round 1 14 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 18-21 / 21-10 / 21-12 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 17 51
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-14 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 32 28
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 24-22 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 16 52
Round 2 15 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-10 / 16-21 / 21-14 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 8 70
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 18-21 / 25-23 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 25 80
Round 2 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 22-20 / 21-12 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 7 38
Round 2 26 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-17 / 21-12 LUO Ying / LUO Yu 6 40
Round 2 35 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-13 / 21-13 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 3 39
Round 2 4 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-9 / 21-9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13 26
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 14 38
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 18-21 / 21-14 / 21-17 HUANG Dongping / LI Yinhui 15 81
Quarter-final 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 25-23 CHEN Qingchen / JIA Yifan 5 50
Quarter-final 26 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-17 / 21-14 BAO Yixin / YU Xiaohan 35 36
Quarter-final 4 CHANG Ye Na / LEE So Hee 12-21 / 21-15 / 21-14 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 60
Semi-final 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 49
Semi-final 26 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 22-20 / 18-21 / 21-16 CHANG Ye Na / LEE So Hee 4 83
Final 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 18-21 / 21-12 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 26 72
WS (qual)
Round 1 - Mia MAWARTI 21-7 / 21-5 Zahra Mahria Rossedy PERMATA 938 22
Round 1 133 Jesica MULJATI 16-21 / 21-19 / 22-20 Rusydina Antardayu RIODINGIN 91 75
Round 1 171 P. C. Thulasi 18-1 Ret. PURWANINGTYAS Elyzabeth - 8
Round 1 102 Febby ANGGUNI 16-21 / 21-17 / 21-15 TANG Wan Yi 130 49
Round 2 95 LIM Yin Fun 21-10 / 16-21 / 16-11 Ret. Jesica MULJATI 133 67
Round 2 77 Yulia Yosephin SUSANTO 21-11 / 21-16 P. C. Thulasi 171 39
Round 2 72 CHEN Su Yu 14-21 / 21-16 / 21-10 Febby ANGGUNI 102 46
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-10 Lyanny Alessandra MAINAKY 54 24
Round 1 44 PAI Yu Po 16-21 / 21-16 / 21-16 LIM Yin Fun 95 65
Round 1 12 CHEN Yufei 18-21 / 21-19 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 2 68
Round 1 46 GOH Jin Wei 21-15 / 20-22 / 21-17 Yulia Yosephin SUSANTO 77 74
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-15 Minatsu MITANI 20 36
Round 1 39 LEE Chia Hsin 21-16 / 16-21 / 21-16 KIM Hyo Min 37 66
Round 1 6 SUN Yu 21-11 / 22-20 Soniia CHEAH 43 48
Round 1 13 Beiwen ZHANG 21-14 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 56 24
Round 1 10 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-4 Mia MAWARTI - 23
Round 1 15 CHEUNG Ngan Yi 21-13 / 21-12 HE Bingjiao 8 35
Round 1 72 CHEN Su Yu 16-21 / 21-19 / 22-20 Line Højmark KJAERSFELDT 27 53
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 19-21 / 21-13 / 21-15 Saina NEHWAL 9 56
Round 1 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-7 HSU Ya Ching 26 28
Round 1 7 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-10 Sayaka SATO 19 32
Round 1 16 Nitchaon JINDAPOL 21-15 / 22-20 CHIANG Ying Li 30 35
Round 1 3 Carolina MARIN 21-16 / 21-11 YIP Pui Yin 25 37
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-6 / 21-8 PAI Yu Po 44 18
Round 2 12 CHEN Yufei 21-14 / 21-12 GOH Jin Wei 46 36
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-7 / 23-21 LEE Chia Hsin 39 43
Round 2 6 SUN Yu 16-21 / 21-15 / 21-14 Beiwen ZHANG 13 61
Round 2 10 Nozomi OKUHARA 21-8 / 21-19 CHEUNG Ngan Yi 15 38
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-14 CHEN Su Yu 72 28
Round 2 7 Ratchanok INTANON 23-21 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 47
Round 2 3 Carolina MARIN 21-14 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 16 46
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 20-22 / 24-22 CHEN Yufei 12 69
Quarter-final 5 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-15 SUN Yu 6 41
Quarter-final 10 Nozomi OKUHARA 21-18 / 22-20 Akane YAMAGUCHI 4 42
Quarter-final 3 Carolina MARIN 21-8 / 18-21 / 21-12 Ratchanok INTANON 7 62
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 20-22 / 21-13 / 21-12 SUNG Ji Hyun 5 62
Semi-final 3 Carolina MARIN 23-21 / 21-19 Nozomi OKUHARA 10 54
Final 1 TAI Tzu Ying 23-25 / 22-20 / 21-13 Carolina MARIN 3 86
XD (qual)
Round 1 130 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-11 / 21-9 Trikusuma WARDHANA / Dian FITRIANI - 23
Round 1 94 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 23-21 / 21-5 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 128 28
Round 1 73 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 18-21 / 21-18 / 21-15 LEE Yang / HSU Ya Ching 43 47
Round 1 156 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 21-19 / 19-21 / 21-14 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 77 49
Round 1 102 LOW Hang Yee / CHEAH Yee See 22-20 / 11-5 Ret. Yohanes Rendy SUGIARTO / Keshya Nurvita HANADIA - 23
Round 1 38 Ben LANE / Jessica PUGH 23-21 / 22-20 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 37 38
Round 1 46 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-19 / 21-16 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 85 24
Round 1 40 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-12 / 21-15 Chirag SHETTY / Mahima AGGARWAL 1001 23
Round 2 130 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 19-21 / 21-17 / 21-17 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 94 56
Round 2 156 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 21-17 / 15-21 / 21-8 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 73 47
Round 2 38 Ben LANE / Jessica PUGH 21-14 / 21-17 LOW Hang Yee / CHEAH Yee See 102 29
Round 2 46 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 19-21 / 21-19 / 21-13 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 40 42
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-17 / 21-15 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 16 36
Round 1 20 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-8 / 21-15 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 26 29
Round 1 64 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 18-21 / 21-19 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 68
Round 1 13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 17-21 / 21-19 / 21-17 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 27 53
Round 1 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-15 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 51 36
Round 1 12 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 6-21 / 21-19 / 21-13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 54
Round 1 10 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-14 / 21-18 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 24 36
Round 1 22 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 21-13 Ben LANE / Jessica PUGH 38 31
Round 1 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 18-21 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 17 62
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-15 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 35 30
Round 1 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-14 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 46 34
Round 1 18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 22-20 / 21-16 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 156 36
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 22-24 / 21-12 / 21-12 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 25 48
Round 1 39 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-19 / 19-21 / 23-21 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 14 55
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 130 33
Round 1 48 WANG Yilyu / HUANG Dongping W.O. GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 33 0
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 26-24 / 21-19 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 20 33
Round 2 13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 16-21 / 21-17 / 21-14 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 64 57
Round 2 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 12 42
Round 2 10 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-15 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 22 33
Round 2 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 34
Round 2 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-16 / 22-20 WANG Yilyu / HUANG Dongping 48 40
Round 2 18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-12 / 14-21 / 21-19 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 51
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR W.O. Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 39 0
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-9 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 27
Quarter-final 10 ZHANG Nan / LI Yinhui 23-21 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 5 50
Quarter-final 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 11 36
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 16-21 / 23-21 / 22-20 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 18 82
Semi-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-19 / 21-14 ZHANG Nan / LI Yinhui 10 38
Semi-final 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 36
Final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-15 / 21-18 LU Kai / HUANG Yaqiong 4 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 78 16 51.6% 2882 92.97 00:42:12 2.2 4 12.9%
MS 30 70 10 33.3% 2511 83.7 00:46:52 1.79 9 30.0%
WD 31 74 12 38.7% 2708 87.35 00:49:04 1.78 9 29.0%
WS 31 73 11 35.5% 2658 85.74 00:46:21 1.85 9 29.0%
XD 29 67 9 31.0% 2508 86.48 00:42:39 2.03 3 10.3%
Total 152 362 58 38.2% 13267 87.28 00:45:27 1.92 34 22.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
France 3 1 75.0%
China 48 21 69.6%
Japan 24 15 61.5%
Korea 16 13 55.2%
Thailand 12 11 52.2%
Hong Kong 12 11 52.2%
Bulgaria 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Malaysia 23 28 45.1%
Chinese Taipei 17 23 42.5%
England 5 7 41.7%
Indonesia 25 37 40.3%
Denmark 7 13 35.0%
Germany 1 2 33.3%
India 6 17 26.1%
Russia 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8