SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: SINGAPORE OPEN 2005
Tournament Dates: 27/06/2005-03/07/2005
Location: Singapore, Singapore
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS Taufik HIDAYAT CHEN Hong
WD ZHANG Dan / ZHANG Yawen GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHANG Ning ZHOU Mi
XD ZHANG Jun / GAO Ling Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final (26*) Simon ARCHER / Anthony CLARK 15-0 / 15-5 Yan Sen KOH / Bin Latib MUHD AZLIN (132*) 0
Semi-final (70*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 15-12 / 15-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Nitipong SAENGSILA - 0
Semi-final - Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG 15-12 / 15-14 JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong - 0
Semi-final (78*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 15-7 / 17-16 KANG Myeong Won / LEE Yong Dae - 0
Semi-final (102*) Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 15-4 / 15-1 Michael LAHNSTEINER / Michael TROJAN (119*) 0
Semi-final (57*) V. Diju / Jaseel P ISMAIL 11-15 / 15-4 / 15-13 Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE (36*) 0
Semi-final (114*) Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 15-6 / 15-13 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (60*) 0
Semi-final (210*) Siwath KHOOSAKUNTHUM / Nuttaphon NARKTHONG 15-7 / 15-8 Kok Leong AU / Tze Seong CHIN - 0
Final (26*) Simon ARCHER / Anthony CLARK 15-2 / 15-9 TAN Boon Heong / Thien How HOON (70*) 0
Final - Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG 11-15 / 15-10 / 15-12 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (78*) 0
Final (102*) Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 15-10 / 15-7 V. Diju / Jaseel P ISMAIL (57*) 0
Final (210*) Siwath KHOOSAKUNTHUM / Nuttaphon NARKTHONG 15-10 / 15-9 Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN (114*) 0
MD
Round 1 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-5 / 15-10 Robert BLAIR / Nathan ROBERTSON (18*) 0
Round 1 (16*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 14-17 / 15-4 / 15-8 Simon ARCHER / Anthony CLARK (26*) 0
Round 1 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-10 / 10-15 / 15-9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (40*) 0
Round 1 (25*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 9-15 / 15-8 / 15-11 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (10*) 0
Round 1 (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-12 / 15-1 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (22*) 0
Round 1 (31*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-5 / 15-12 Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA (102*) 0
Round 1 (12*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-10 / 15-10 Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (13*) 0
Round 1 (29*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 15-9 / 3-15 / 15-5 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (30*) 0
Round 1 (20*) David LINDLEY / Kristian ROEBUCK W.O. Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG - 0
Round 1 (7*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 11-15 / 15-5 / 15-11 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (28*) 0
Round 1 (8*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 12-15 / 15-9 / 15-8 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (17*) 0
Round 1 (3*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-4 / 15-13 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (42*) 0
Round 1 (14*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-12 / 15-7 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Michael LAMP (19*) 0
Round 1 (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-6 / 15-7 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (55*) 0
Round 1 (59*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 15-11 / 15-5 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (41*) 0
Round 1 (2*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-6 / 15-12 Siwath KHOOSAKUNTHUM / Nuttaphon NARKTHONG (210*) 0
Round 2 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-10 / 11-15 / 15-13 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (16*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-3 / 15-4 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (25*) 0
Round 2 (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-6 / 15-2 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (31*) 0
Round 2 (12*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-4 / 15-10 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (29*) 0
Round 2 (7*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-9 / 15-7 David LINDLEY / Kristian ROEBUCK (20*) 0
Round 2 (3*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-5 / 15-13 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (8*) 0
Round 2 (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-3 / 15-3 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (14*) 0
Round 2 (2*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-12 / 15-9 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (59*) 0
Quarter-final (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-13 / 15-11 CAI Yun / FU Haifeng (4*) 0
Quarter-final (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 10-15 / 15-7 / 15-6 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (12*) 0
Quarter-final (7*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-11 / 10-15 / 15-12 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (3*) 0
Quarter-final (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-9 / 15-6 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (2*) 0
Semi-final (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-5 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (1*) 0
Semi-final (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-9 / 15-13 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin (7*) 0
Final (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 8-15 / 15-8 / 15-7 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (6*) 0
MS (qual)
Semi-final (68*) Chetan ANAND 15-12 / 17-16 Wiempie MAHARDI (100*) 0
Semi-final (167*) CHEN Chih Hao 1-15 / 15-12 / 15-13 Yew Thien LAW (147*) 0
Semi-final (60*) Tien Minh NGUYEN 15-6 / 13-15 / 15-6 Erwin DJOHAN (123*) 0
Semi-final (402*) John GORDON 15-12 / 15-12 Marcus JANSSON (157*) 0
Semi-final (286*) Mohd Shafiq JAMALUDDIN 15-11 / 6-15 / 15-11 Kenn LIM (179*) 0
Semi-final (108*) Jurgen KOCH 17-14 / 9-15 / 15-3 Jean-Michel LEFORT (142*) 0
Semi-final (465*) Swee Hau CHEW 17-14 / 15-6 Chen Wet LIM (145*) 0
Semi-final (169*) Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG 17-16 / 15-5 CHANG Feng-Chin (205*) 0
Semi-final (81*) GONG Weijie 15-7 / 15-7 Quang Minh NGUYEN (143*) 0
Semi-final (187*) LEE Chen Yen 15-8 / 9-15 / 17-15 Azrihanif AZAHAR (175*) 0
Semi-final (133*) Shinya OHTSUKA 15-8 / 15-9 Peter ZAUNER (178*) 0
Semi-final (254*) Wei Kiat Aaron TAN 7-15 / 15-4 / 15-10 Chun Seang TAN (331*) 0
Semi-final (112*) ismail SAMAN 6-15 / 15-2 / 15-7 JUNG Hoon Min (211*) 0
Semi-final (99*) Poompat SAPKULCHANANART 15-1 / 15-0 Michael TROJAN (340*) 0
Semi-final (388*) Zi Liang Derek WONG 15-12 / 15-9 Michael LAHNSTEINER (298*) 0
Semi-final (114*) Salim SAMEON W.O. Yudianto YONG (136*) 0
Final (68*) Chetan ANAND 15-5 / 15-2 CHEN Chih Hao (167*) 0
Final (60*) Tien Minh NGUYEN 13-15 / 15-4 / 15-5 John GORDON (402*) 0
Final (108*) Jurgen KOCH 15-10 / 15-3 Mohd Shafiq JAMALUDDIN (286*) 0
Final (169*) Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG 15-9 / 15-7 Swee Hau CHEW (465*) 0
Final (81*) GONG Weijie 15-8 / 15-5 LEE Chen Yen (187*) 0
Final (133*) Shinya OHTSUKA 15-10 / 11-15 / 15-6 Wei Kiat Aaron TAN (254*) 0
Final (99*) Poompat SAPKULCHANANART 17-15 / 15-7 ismail SAMAN (112*) 0
Final (114*) Salim SAMEON 15-13 / 15-12 Zi Liang Derek WONG (388*) 0
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 15-4 / 15-6 Abhinn Shyam GUPTA (55*) 0
Round 1 (45*) JANG Young Soo 15-8 / 15-7 Wee Chung PEI (57*) 0
Round 1 (10*) Choong Hann WONG 15-5 / 15-8 Jurgen KOCH (108*) 0
Round 1 (30*) Ronald SUSILO 15-6 / 15-2 Andrew DABEKA (31*) 0
Round 1 (7*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-3 / 15-5 Joachim PERSSON (36*) 0
Round 1 (81*) GONG Weijie 7-15 / 15-13 / 15-10 Kay Bin YEOH (56*) 0
Round 1 (9*) NG Wei 15-2 / 15-9 Simon MAUNOURY (110*) 0
Round 1 (49*) Arif RASIDI 17-16 / 15-6 Martyn LEWIS (95*) 0
Round 1 (6*) Peter Hoeg GADE 15-6 / 15-2 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (169*) 0
Round 1 (26*) SHON Seung Mo 15-8 / 15-4 Salim SAMEON (114*) 0
Round 1 (16*) Dicky PALYAMA 10-15 / 15-7 / 17-16 KHRISHNAN Yogendran (61*) 0
Round 1 (68*) Chetan ANAND 15-6 / 15-5 Sho SASAKI (73*) 0
Round 1 (8*) Taufik HIDAYAT 15-11 / 15-5 AHN Hyun Suk (54*) 0
Round 1 (53*) Simon SANTOSO 15-17 / 15-12 / 15-4 Hidetaka YAMADA (41*) 0
Round 1 (15*) Sairul Amar AYOB 15-3 / 15-3 Michael CHRISTENSEN (47*) 0
Round 1 (65*) LEE Cheol Ho 15-9 Anders BOESEN (24*) 0
Round 1 (62*) LIAO Sheng Shiun 15-13 / 15-11 Ville LANG (79*) 0
Round 1 (12*) Beng Hong KUAN 15-0 / 15-6 Bobby MILROY (37*) 0
Round 1 (70*) Yousuke NAKANISHI 15-8 / 15-8 Andrew SMITH (27*) 0
Round 1 (5*) BAO Chunlai 15-0 / 15-6 Jens-Kristian LETH (89*) 0
Round 1 (29*) Tsuen Seng LEE 15-13 / 15-5 Shinya OHTSUKA (133*) 0
Round 1 (32*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-1 Boonsak PONSANA (11*) 0
Round 1 (69*) Peter MIKKELSEN 15-2 / 7-15 / 15-5 Nikhil KANETKAR (82*) 0
Round 1 (4*) LEE Chong Wei 15-7 / 15-10 CHEN Jin (33*) 0
Round 1 (25*) HARIYANTO Agus 15-0 / 15-9 Eric PANG (50*) 0
Round 1 (48*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-10 / 15-4 Niels Christian KALDAU (14*) 0
Round 1 (60*) Tien Minh NGUYEN 15-7 / 15-11 Anup SRIDHAR (58*) 0
Round 1 (2*) CHEN Hong 15-1 / 15-8 Erwin KEHLHOFFNER (92*) 0
Round 1 (22*) CHEN Yu 15-12 / 15-12 Sony Dwi KUNCORO (19*) 0
Round 1 (13*) XIA Xuanze 15-8 / 15-11 Shoji SATO (17*) 0
Round 1 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-7 Yen Hui Kendrick LEE (23*) 0
Round 1 (3*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-4 Poompat SAPKULCHANANART (99*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 15-10 / 15-6 JANG Young Soo (45*) 0
Round 2 (30*) Ronald SUSILO 15-3 / 15-9 Choong Hann WONG (10*) 0
Round 2 (7*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-7 / 15-11 GONG Weijie (81*) 0
Round 2 (9*) NG Wei 15-3 / 15-8 Arif RASIDI (49*) 0
Round 2 (6*) Peter Hoeg GADE 14-17 / 15-10 / 15-6 SHON Seung Mo (26*) 0
Round 2 (68*) Chetan ANAND 15-13 / 12-15 / 15-9 Dicky PALYAMA (16*) 0
Round 2 (8*) Taufik HIDAYAT 15-5 / 15-4 Simon SANTOSO (53*) 0
Round 2 (15*) Sairul Amar AYOB 15-1 / 15-3 LEE Cheol Ho (65*) 0
Round 2 (12*) Beng Hong KUAN 15-10 / 15-6 LIAO Sheng Shiun (62*) 0
Round 2 (5*) BAO Chunlai 15-4 / 15-8 Yousuke NAKANISHI (70*) 0
Round 2 (32*) LEE Hyun Il 13-15 / 15-7 / 15-4 Tsuen Seng LEE (29*) 0
Round 2 (4*) LEE Chong Wei 15-7 / 15-1 Peter MIKKELSEN (69*) 0
Round 2 (25*) HARIYANTO Agus 9-15 / 15-9 / 15-2 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (48*) 0
Round 2 (2*) CHEN Hong 15-10 / 15-5 Tien Minh NGUYEN (60*) 0
Round 2 (22*) CHEN Yu 15-12 / 15-5 XIA Xuanze (13*) 0
Round 2 (3*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-6 Muhammad Roslin HASHIM (21*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 15-6 / 15-7 Ronald SUSILO (30*) 0
Round 3 (9*) NG Wei 15-12 / 8-15 / 15-12 Muhammad Hafiz HASHIM (7*) 0
Round 3 (6*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-3 Chetan ANAND (68*) 0
Round 3 (8*) Taufik HIDAYAT 17-14 / 15-4 Sairul Amar AYOB (15*) 0
Round 3 (5*) BAO Chunlai 15-9 / 15-12 Beng Hong KUAN (12*) 0
Round 3 (32*) LEE Hyun Il 15-13 / 6-15 / 15-4 LEE Chong Wei (4*) 0
Round 3 (2*) CHEN Hong 15-9 / 15-11 HARIYANTO Agus (25*) 0
Round 3 (3*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 17-14 CHEN Yu (22*) 0
Quarter-final (1*) LIN Dan 15-6 / 15-3 NG Wei (9*) 0
Quarter-final (8*) Taufik HIDAYAT 15-13 / 17-15 Peter Hoeg GADE (6*) 0
Quarter-final (32*) LEE Hyun Il 15-10 / 15-4 BAO Chunlai (5*) 0
Quarter-final (2*) CHEN Hong 15-6 / 15-9 Kenneth JONASSEN (3*) 0
Semi-final (8*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-8 LIN Dan (1*) 0
Semi-final (2*) CHEN Hong 15-8 / 15-11 LEE Hyun Il (32*) 0
Final (8*) Taufik HIDAYAT 15-9 / 15-3 CHEN Hong (2*) 0
WD (qual)
Semi-final - JUN Woul Sik / JUNG Youn Kyung W.O. Petya NEDELCHEVA / Rita Yuan GAO (59*) 0
Semi-final - ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR 11-15 / 15-5 / 15-3 Leman SITI NOOR ASHIKIN / Yu Yan Vanessa NEO - 0
Semi-final - Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG W.O. Elin BERGBLOM / Emelie FABBEKE - 0
Semi-final (383*) Nguyen Nhung LE NGOC / Hai Van NGO 15-8 / 15-10 Mingtian FU / Beiwen ZHANG (320*) 0
Semi-final (163*) LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo W.O. Mary ENNOO / Hannah Maku TEYE (504*) 0
Semi-final (173*) HA Jung Eun / PARK Soo Hee 15-12 / 6-15 / 15-10 Juan GU / Lei YAO - 0
Semi-final (55*) Elodie EYMARD / Weny RASIDI 17-14 / 13-15 / 15-5 CHIU Yi Ju / PAI Hsiao Ma (268*) 0
Semi-final (135*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-11 / 15-8 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (27*) 0
Final - JUN Woul Sik / JUNG Youn Kyung 10-15 / 15-8 / 15-12 ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR - 0
Final (383*) Nguyen Nhung LE NGOC / Hai Van NGO 15-9 / 15-3 Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG - 0
Final (173*) HA Jung Eun / PARK Soo Hee 15-1 / 13-15 / 15-12 LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo (163*) 0
Final (135*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-6 / 15-7 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (55*) 0
WD
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-4 Fan Frances LIU / Shinta Mulia SARI (88*) 0
Round 1 (17*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-4 / 15-4 Nguyen Nhung LE NGOC / Hai Van NGO (383*) 0
Round 1 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-1 / 15-5 LI Wing Mui / WONG Man Ching (40*) 0
Round 1 (11*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-6 / 15-4 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (19*) 0
Round 1 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 15-11 / 15-4 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (25*) 0
Round 1 (24*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 6-15 / 17-14 / 15-11 JUN Woul Sik / JUNG Youn Kyung - 0
Round 1 - Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-10 / 15-9 HA Jung Eun / PARK Soo Hee (173*) 0
Round 1 (31*) Helen NICHOL / Charmaine REID 15-13 / 15-12 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (20*) 0
Round 1 (44*) Tracey HALLAM / Natalie MUNT 11-15 / 15-10 / 15-4 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (39*) 0
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-6 / 15-8 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (34*) 0
Round 1 (135*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-8 / 15-10 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (10*) 0
Round 1 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-4 / 15-6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (16*) 0
Round 1 (7*) Yanmei JIANG / Yujia LI 15-7 / 15-7 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (43*) 0
Round 1 (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-6 / 15-9 Lita NURLITA / Natalia Christine POLUAKAN - 0
Round 1 (13*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 15-2 / 15-2 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (23*) 0
Round 1 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-6 / 15-2 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (18*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-4 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (17*) 0
Round 2 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-6 / 13-15 / 15-6 Gail EMMS / Donna KELLOGG (11*) 0
Round 2 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 15-4 / 15-1 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (24*) 0
Round 2 - Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-3 / 15-3 Helen NICHOL / Charmaine REID (31*) 0
Round 2 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-12 / 15-6 Tracey HALLAM / Natalie MUNT (44*) 0
Round 2 (135*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-12 / 5-15 / 15-12 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 0
Round 2 (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-1 / 15-1 Yanmei JIANG / Yujia LI (7*) 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-5 / 15-2 Pernille HARDER / Helle NIELSEN (13*) 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-3 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Quarter-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 15-0 / 15-0 Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER - 0
Quarter-final (135*) Jo NOVITA / Greysia POLII 11-15 / 15-5 / 15-3 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 0
Quarter-final (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-4 / 15-6 WEI Yili / ZHAO Tingting (2*) 0
Semi-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 15-10 / 15-11 YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 0
Semi-final (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-5 / 15-4 Jo NOVITA / Greysia POLII (135*) 0
Final (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-13 / 15-10 GAO Ling / HUANG Sui (3*) 0
WS (qual)
Semi-final (63*) Yu HIRAYAMA 11-1 / 11-6 CHIU Yi Ju (95*) 0
Semi-final (49*) JANG(F) Soo Young 13-11 / 11-6 Beiwen ZHANG (122*) 0
Semi-final (62*) Shinta Mulia SARI 11-3 / 11-6 Weny RASIDI (101*) 0
Semi-final (82*) JIANG Yanjiao 11-1 / 13-11 YIP Pui Yin (73*) 0
Semi-final (100*) HUANG Chia-Hsin 11-9 / 11-7 Trupti MURGUNDE (57*) 0
Semi-final (68*) Camilla SORENSEN 11-6 / 11-6 Lenny PERMANA (113*) 0
Semi-final (143*) Juan GU 6-11 / 11-3 / 11-4 Mew Choo WONG (69*) 0
Semi-final (66*) Rachel VAN CUTSEN 7-11 / 11-3 / 11-1 Nanna BROSOLAT JENSEN (175*) 0
Final (63*) Yu HIRAYAMA 11-7 / 11-4 JANG(F) Soo Young (49*) 0
Final (82*) JIANG Yanjiao 11-3 / 11-1 Shinta Mulia SARI (62*) 0
Final (100*) HUANG Chia-Hsin 11-7 / 4-11 / 11-0 Camilla SORENSEN (68*) 0
Final (143*) Juan GU 7-11 / 11-8 / 11-6 Rachel VAN CUTSEN (66*) 0
WS
Round 1 (1*) XIE Xingfang 11-4 / 11-5 Salakjit PONSANA (14*) 0
Round 1 (63*) Yu HIRAYAMA 11-7 / 11-2 Sutheaswari MUDUKASAN (58*) 0
Round 1 (7*) ZHOU Mi 11-3 / 11-3 Juan GU (143*) 0
Round 1 (28*) Li LI 11-4 / 11-4 Tatiana VERGE (30*) 0
Round 1 (82*) JIANG Yanjiao 9-11 / 11-9 / 11-3 YAO Jie (5*) 0
Round 1 (9*) Kanako YONEKURA 11-8 / 11-7 LEE Yun Hwa (47*) 0
Round 1 (11*) Petya NEDELCHEVA 2-11 / 11-3 / 11-9 Tracey HALLAM (8*) 0
Round 1 (44*) HWANG Hye Youn 11-0 / 11-3 Charmaine REID (36*) 0
Round 1 (23*) Molthila KITJANON 11-0 / 11-4 Anna RICE (32*) 0
Round 1 (15*) Mia AUDINA TJIPTAWAN W.O. Huaiwen XU (6*) 0
Round 1 (35*) Aparna POPAT 5-11 / 13-12 / 11-1 Simone PRUTSCH (65*) 0
Round 1 (3*) PI Hongyan 11-2 / 11-1 HUANG Chia-Hsin (100*) 0
Round 1 (19*) Kaori MORI 11-4 / 11-4 SEO Yoon Hee (18*) 0
Round 1 (4*) WANG Chen 11-1 / 11-9 CHENG Shao Chieh (20*) 0
Round 1 (17*) Aiying XING 11-4 / 11-4 Rita Yuan GAO (25*) 0
Round 1 (2*) ZHANG Ning 11-3 / 11-7 Eriko HIROSE (12*) 0
Round 2 (1*) XIE Xingfang 6-11 / 11-2 / 11-2 Yu HIRAYAMA (63*) 0
Round 2 (7*) ZHOU Mi 11-1 / 11-13 / 11-4 Li LI (28*) 0
Round 2 (82*) JIANG Yanjiao 11-4 / 13-10 Kanako YONEKURA (9*) 0
Round 2 (11*) Petya NEDELCHEVA 11-6 / 11-3 HWANG Hye Youn (44*) 0
Round 2 (15*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-7 / 11-2 Molthila KITJANON (23*) 0
Round 2 (3*) PI Hongyan 11-3 / 11-8 Aparna POPAT (35*) 0
Round 2 (4*) WANG Chen 11-2 / 11-4 Kaori MORI (19*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Ning 11-3 / 2-11 / 11-2 Aiying XING (17*) 0
Quarter-final (7*) ZHOU Mi 11-8 / 11-7 XIE Xingfang (1*) 0
Quarter-final (82*) JIANG Yanjiao 11-2 / 11-3 Petya NEDELCHEVA (11*) 0
Quarter-final (3*) PI Hongyan 13-10 / 7-11 / 11-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (15*) 0
Quarter-final (2*) ZHANG Ning 11-8 / 11-2 WANG Chen (4*) 0
Semi-final (7*) ZHOU Mi 11-4 / 11-1 JIANG Yanjiao (82*) 0
Semi-final (2*) ZHANG Ning W.O. PI Hongyan (3*) 0
Final (2*) ZHANG Ning 11-5 / 11-7 ZHOU Mi (7*) 0
XD (qual)
Semi-final - HU Chung Shien / LIU Chia-Chi 15-11 / 15-5 Henri HURSKAINEN / Emelie FABBEKE (503*) 0
Semi-final - Bin Shen TAN / Phui Leng SEE 15-10 / 15-6 Yan Sen KOH / Yu Yan Vanessa NEO (282*) 0
Semi-final (62*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Britta ANDERSEN 15-3 / 15-13 CHIEN Yu Hsun / KU Pei-Ting - 0
Semi-final (143*) CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won 15-1 / 15-4 Thanh-Hai TRAN / Hai Van NGO (95*) 0
Semi-final (89*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 17-16 / 15-12 Hajime KOMIYAMA / Tomomi MATSUDA - 0
Semi-final - CHEN Chih Hao / CHIEN Yu Chin 15-13 / 15-11 Bin Latib MUHD AZLIN / Leman SITI NOOR ASHIKIN - 0
Semi-final (72*) Thomas QUERE / Elodie EYMARD 15-4 / 9-15 / 15-13 Nuttaphon NARKTHONG / Satinee JANKRAJANGWONG - 0
Semi-final - JEON Jun Bum / JUN Woul Sik 17-16 / 17-15 Simon ARCHER / Joanne NICHOLAS - 0
Final - Bin Shen TAN / Phui Leng SEE 15-8 / 15-6 HU Chung Shien / LIU Chia-Chi - 0
Final (143*) CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won 15-10 / 15-9 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Britta ANDERSEN (62*) 0
Final (89*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 15-4 / 15-0 CHEN Chih Hao / CHIEN Yu Chin - 0
Final - JEON Jun Bum / JUN Woul Sik 15-6 / 17-15 Thomas QUERE / Elodie EYMARD (72*) 0
XD
Round 1 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-10 / 6-15 / 15-6 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 0
Round 1 (49*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 15-1 / 15-9 Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA (89*) 0
Round 1 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-10 / 8-15 / 15-9 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU (313*) 0
Round 1 (34*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 15-1 / 15-4 Bin Shen TAN / Phui Leng SEE - 0
Round 1 (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-12 / 11-15 / 15-12 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 0
Round 1 (143*) CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won 15-12 / 15-6 Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (24*) 0
Round 1 (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-6 / 15-4 Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN - 0
Round 1 (25*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 15-8 / 15-9 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI (45*) 0
Round 1 (19*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-7 / 15-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (68*) 0
Round 1 (9*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-8 / 6-15 / 15-7 Muhammad RIJAL / Endang NURSUGIANTI (47*) 0
Round 1 (20*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-7 / 15-4 JEON Jun Bum / JUN Woul Sik - 0
Round 1 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-11 / 15-6 Anggun NUGROHO / Yunita TETTY (15*) 0
Round 1 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Vita MARISSA 8-15 / 15-2 / 15-10 Michael LAMP / Pernille HARDER (17*) 0
Round 1 (11*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-11 / 13-15 / 15-13 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (7*) 0
Round 1 (13*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 15-3 / 15-9 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (271*) 0
Round 1 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-3 / 15-3 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (54*) 0
Round 2 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-3 / 15-3 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (49*) 0
Round 2 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 9-15 / 17-16 / 15-4 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (34*) 0
Round 2 (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-12 / 15-7 CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won (143*) 0
Round 2 (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-8 / 15-3 LEE Yong Dae / HA Jung Eun (25*) 0
Round 2 (19*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-5 / 15-10 Robert BLAIR / Natalie MUNT (9*) 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-15 / 17-16 / 15-10 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (20*) 0
Round 2 (11*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-10 / 15-11 Devin Lahardi FITRIAWAN / Vita MARISSA - 0
Round 2 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 3-15 / 15-3 / 15-11 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (13*) 0
Quarter-final (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 4-15 / 15-12 / 15-11 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (2*) 0
Quarter-final (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-6 / 11-15 / 15-11 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (5*) 0
Quarter-final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 17-14 / 15-12 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (19*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-12 / 15-4 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (11*) 0
Semi-final (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-14 / 17-16 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (4*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 0-15 / 15-4 / 15-5 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (3*) 0
Final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 10-15 / 15-7 / 15-5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 1635 54.5 00:00:00 0 0 0.0%
MS 63 135 10 14.3% 3041 48.27 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 67 5 16.1% 1421 45.84 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 65 7 24.1% 1021 35.21 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 75 13 41.9% 1731 55.84 00:00:00 0 0 0.0%
Total 184 412 45 23.9% 8849 48.09 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Macau 5 0 100.0%
China 50 15 76.9%
Indonesia 26 12 68.4%
Bulgaria 2 1 66.7%
Vietnam 5 3 62.5%
Hong Kong 12 8 60.0%
Korea 23 21 52.3%
Denmark 26 24 52.0%
Thailand 13 13 50.0%
New Zealand 3 3 50.0%
England 8 10 44.4%
Japan 13 18 41.9%
Malaysia 25 36 41.0%
India 6 9 40.0%
France 6 10 37.5%
Chinese Taipei 10 17 37.0%
Singapore 11 21 34.4%
Netherlands 3 6 33.3%
U.S.A. 1 3 25.0%
Scotland 1 3 25.0%
Austria 2 7 22.2%
Canada 1 5 16.7%
Australia 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Poland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9