Malaysia Open  

Tournament Name: Malaysian Open 1991
Tournament Dates: 07/07/1991-07/07/1991
Location: Malaysia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong Jalani SIDEK / Razif SIDEK
MS Rashid SIDEK Kok Keong FOO
WD CHUNG So Young / HWANG Hye Young Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN
WS Sarwendah KUSUMAWARDHANI TANG Jiuhong
XD LEE Sang Bok / CHUNG So Young Thomas LUND / Pernille DUPONT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Muhammad Roslin HASHIM / Yong Chut KOO 15-7 / 15-10 Stephenson SYLVESTER / Kenneth VELLA - 0
Round 2 - Andrew CONNOLLY / Murray HOCKING 15-11 / 15-7 Wee Chan LEONG / Wee Tat LEONG - 0
Round 2 - Mikhail KORCHOUK / Yee Yoon YANG 15-4 / 15-0 Say Yeong GAN / Hock Kin YONG - 0
Round 2 - Simon LEE / Cheh Seng PANG 15-5 / 15-7 Muhammad Roslin HASHIM / Yong Chut KOO - 0
Round 2 (439*) Hock Leong LEE / Hock Su LEE 15-2 / 15-7 Christophe JEANJEAN / Etienne THOBOIS (58*) 0
Round 2 (51*) Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL 15-4 / 15-1 Yong Wei CHIA / Leonard LIM - 0
Round 2 - Stephan KUHL / Jean-Frederic MASSIAS 15-8 / 18-17 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK - 0
Round 2 - LIN Liwen / LIU Jianjun 15-6 / 15-8 D. JIVEHENTHIRAN / Seu Bock TEY - 0
MD
Round 1 (15*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-2 / 15-2 Andrew CONNOLLY / Murray HOCKING - 0
Round 1 (17*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-6 / 15-1 Mikhail KORCHOUK / Yee Yoon YANG - 0
Round 1 - Simon LEE / Cheh Seng PANG 15-8 / 15-4 Ron LEUNISSEN / Jeroen STEFFERS - 0
Round 1 (439*) Hock Leong LEE / Hock Su LEE 15-11 / 12-15 / 15-6 Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER (36*) 0
Round 1 (20*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-5 / 15-4 Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL (51*) 0
Round 1 - Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV 15-9 / 15-3 Stephan KUHL / Jean-Frederic MASSIAS - 0
Round 1 - CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 18-13 / 15-9 Sai Foh LEE / Yin Leong LIM (142*) 0
Round 1 (14*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-9 / 15-6 LIN Liwen / LIU Jianjun - 0
Round 2 (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-3 U. Vinod Kumar / Uday PAWAR (93*) 0
Round 2 (115*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 11-15 / 15-10 / 15-8 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (15*) 0
Round 2 (10*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-9 / 15-9 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (18*) 0
Round 2 (17*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-8 / 15-11 Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI - 0
Round 2 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-7 / 15-6 Xin JIANG / YU Yong (160*) 0
Round 2 - Simon LEE / Cheh Seng PANG 15-12 / 15-7 Amitabh GOSWAMI / Sushant SAXENA - 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-3 Hong Han LIM / Chong Liang YOW - 0
Round 2 (184*) Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD 15-6 / 15-5 Hock Leong LEE / Hock Su LEE (439*) 0
Round 2 (16*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 14-17 / 15-13 / 15-9 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (20*) 0
Round 2 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-3 / 15-4 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (32*) 0
Round 2 - Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV 15-8 / 15-10 Detlef POSTE / Volker RENZELMANN (55*) 0
Round 2 (6*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-8 Praveen KUMAR / George THOMAS - 0
Round 2 (7*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-0 / 15-2 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum - 0
Round 2 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-5 / 15-11 Chris BRUIL / Jeroen VAN DIJK (92*) 0
Round 2 (14*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-5 / 15-10 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (137*) 0
Round 2 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-8 / 15-9 Andrew CONNOLLY / Mark NICHOLS - 0
Round 3 (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 18-15 / 15-10 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (115*) 0
Round 3 (10*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-4 / 15-11 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (17*) 0
Round 3 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 18-13 / 15-6 Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD (184*) 0
Round 3 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-13 / 15-8 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (16*) 0
Round 3 (6*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-2 / 15-5 Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV - 0
Round 3 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 5-15 / 15-9 / 15-4 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (7*) 0
Round 3 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-6 / 15-12 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (14*) 0
Round 3 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND W.O. Simon LEE / Cheh Seng PANG - 0
Quarter-final (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-3 CHEN Hongyong / CHEN Kang (10*) 0
Quarter-final (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-13 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (4*) 0
Quarter-final (6*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-13 / 15-3 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (9*) 0
Quarter-final (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-9 / 15-9 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (11*) 0
Semi-final (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-5 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (5*) 0
Semi-final (6*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 10-15 / 15-8 / 15-9 LI Yongbo / TIAN Bingyi (2*) 0
Final (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-8 / 15-11 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (6*) 0
MS (qual)
Round 1 (211*) Sushant SAXENA 15-8 / 15-3 Hong Han LIM - 0
Round 1 (230*) George THOMAS 17-16 / 15-10 Rae Mun ONG - 0
Round 1 (183*) Jean-Frederic MASSIAS 15-3 / 15-5 Mukesh SHAH - 0
Round 2 - Mark NICHOLS 15-11 / 15-3 Yong Chut KOO (603*) 0
Round 2 - LIANG Zhiqiang 15-2 / 15-6 Choon Eng CHEW - 0
Round 2 (211*) Sushant SAXENA 15-13 / 15-13 Stephan KUHL (74*) 0
Round 2 (230*) George THOMAS 15-7 / 15-7 Ji Teck KOO - 0
Round 2 - Wee Tat LEONG 15-11 / 15-6 Christophe JEANJEAN (261*) 0
Round 2 - PULLELA Gopichand 15-3 / 15-10 Choong Hann WONG - 0
Round 2 (206*) Indrajit MUKHERJEE 15-8 / 15-2 Jeroen STEFFERS (494*) 0
Round 2 - DENG Xiaojian 15-3 / 15-10 Clarence TIM - 0
Round 2 - D. JIVEHENTHIRAN 17-14 / 15-1 Etienne THOBOIS (157*) 0
Round 2 - Seng FUNG 15-0 / 15-9 Bhawin GALA - 0
Round 2 (90*) Bernd SCHWITZGEBEL 15-0 / 15-2 Ah Heng LO (804*) 0
Round 2 (602*) Yee Yoon YANG 15-5 / 15-7 Kuan Yang Adrian TAY - 0
Round 2 - Rosman A RAZAK 15-14 / 15-9 Volker EIBER (131*) 0
Round 2 (531*) Deepankar BHATTACHARYA 11-15 / 15-6 / 15-5 Muhammad Roslin HASHIM - 0
Round 2 - Azahan OTHMAN 15-2 / 15-3 Kenneth VELLA (373*) 0
Round 2 (825*) Ron LEUNISSEN 15-11 / 15-2 Leonard LIM - 0
Round 2 (180*) LIN Liwen 15-5 / 15-12 Andrew PERKS - 0
Round 2 (184*) Hock Kin YONG 7-15 / 15-13 / 15-10 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (82*) 0
Round 2 - Davincy SAHA 15-3 / 15-5 Jean-Frederic MASSIAS (183*) 0
Round 2 - R MARIMARAN 15-4 / 9-15 / 15-12 Rohan RAO - 0
Round 2 (309*) Khunakorn SUDHISODHI 15-7 / 9-15 / 15-10 Kai Wui SHIM (424*) 0
Round 2 - Andrew CONNOLLY 15-6 / 18-17 Abdullah ZAINAL - 0
Round 3 - LIANG Zhiqiang 15-1 / 15-5 Mark NICHOLS - 0
Round 3 (434*) Kantharoopan PONNIAH 17-15 / 15-11 Sushant SAXENA (211*) 0
Round 3 (184*) Hock Kin YONG 15-4 / 15-10 Fredyno SAHA - 0
Round 3 (230*) George THOMAS 15-11 / 14-15 / 15-8 Wee Tat LEONG - 0
Round 3 - PULLELA Gopichand 9-15 / 15-5 / 15-4 Chen Shyong CHAW - 0
Round 3 - DENG Xiaojian 15-9 / 6-15 / 15-5 Indrajit MUKHERJEE (206*) 0
Round 3 - Seng FUNG 17-15 / 15-2 D. JIVEHENTHIRAN - 0
Round 3 (602*) Yee Yoon YANG 15-10 / 10-15 / 15-11 Bernd SCHWITZGEBEL (90*) 0
Round 3 - Murray HOCKING 10-15 / 15-1 / 17-14 Rosman A RAZAK - 0
Round 3 (531*) Deepankar BHATTACHARYA 15-7 / 15-8 Seu Bock TEY - 0
Round 3 - Azahan OTHMAN 11-15 / 15-10 / 15-4 Volker RENZELMANN (98*) 0
Round 3 (825*) Ron LEUNISSEN 15-8 / 15-11 Yong Wei CHIA - 0
Round 3 (180*) LIN Liwen 15-7 / 15-6 Hock Kin YONG (184*) 0
Round 3 - Davincy SAHA 7-15 / 15-11 / 18-17 R MARIMARAN - 0
Round 3 (309*) Khunakorn SUDHISODHI 15-10 / 15-9 Andrew CONNOLLY - 0
Round 3 - Say Yeong GAN 15-4 / 15-3 Amitabh GOSWAMI - 0
Round 4 - LIANG Zhiqiang 15-6 / 15-0 Kantharoopan PONNIAH (434*) 0
Round 4 (184*) Hock Kin YONG 15-12 / 15-3 George THOMAS (230*) 0
Round 4 - PULLELA Gopichand 15-17 / 15-2 / 15-3 DENG Xiaojian - 0
Round 4 - Seng FUNG 15-11 / 15-4 Yee Yoon YANG (602*) 0
Round 4 (531*) Deepankar BHATTACHARYA 15-10 / 15-4 Murray HOCKING - 0
Round 4 - Azahan OTHMAN 15-6 / 15-8 Ron LEUNISSEN (825*) 0
Round 4 (180*) LIN Liwen 15-4 / 15-2 Davincy SAHA - 0
Round 4 (309*) Khunakorn SUDHISODHI 15-11 / 15-3 Say Yeong GAN - 0
MS
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-6 CHAN Kin Ngai (86*) 0
Round 1 (26*) Anders W NIELSEN 10-15 / 15-3 / 15-1 Chris BRUIL (50*) 0
Round 1 (486*) Ewe Hock ONG 15-6 / 17-14 Teeranun CHIANGTA (141*) 0
Round 1 - LIANG Zhiqiang 15-9 / 15-5 Andreij ANTROPOV (16*) 0
Round 1 (11*) LIU Jun 15-7 / 15-6 Anders HANSSON (212*) 0
Round 1 (31*) LEE Kwang Jin 18-16 / 15-11 LEE Mou-Chou (32*) 0
Round 1 (43*) Tat Meng WONG 15-0 / 15-7 Leng Kang Donald KOH (114*) 0
Round 1 (184*) Hock Kin YONG 4-15 / 15-7 / 15-9 U. Vimal Kumar (65*) 0
Round 1 (2*) Kok Keong FOO 15-10 / 15-5 Hideaki MOTOYAMA (138*) 0
Round 1 (172*) Robert LILJEQUIST 15-8 / 15-13 Valerj STRELCOV - 0
Round 1 (47*) WEI Yan 15-4 / 15-3 PULLELA Gopichand - 0
Round 1 (18*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-10 JIANG Weibin - 0
Round 1 (34*) AHN Jae Chang 15-10 / 15-5 Thiam Weng YAP (248*) 0
Round 1 (23*) Harijanto ARBI 15-9 / 15-7 Peter AXELSSON (33*) 0
Round 1 (21*) Stephen P BUTLER 15-5 / 15-5 Seng FUNG - 0
Round 1 (531*) Deepankar BHATTACHARYA 15-3 / 3-15 / 15-12 LIU En-Horng (28*) 0
Round 1 (140*) Mikhail KORCHOUK 15-4 / 10-15 / 15-7 Hiroki ETO (52*) 0
Round 1 (146*) WONG Wai Lap 7-15 / 15-12 / 17-15 Paul STEVENSON (81*) 0
Round 1 (5*) Rashid SIDEK 15-0 / 15-1 Chong Liang YOW (320*) 0
Round 1 (22*) Jens OLSSON 15-12 / 15-5 Azahan OTHMAN - 0
Round 1 (77*) Chen PANG 11-15 / 15-8 / 18-13 PARK Sung Woo (190*) 0
Round 1 (51*) CHEN Rong 15-9 / 15-9 Pulsak THEWARANGSEE (169*) 0
Round 1 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 15-4 Pontus JANTTI (19*) 0
Round 1 (180*) LIN Liwen 15-6 / 15-9 Fumihiko MACHIDA (103*) 0
Round 1 (20*) Yoke Meng KWAN 6-15 / 15-0 / 15-9 Rajeev BAGGA (100*) 0
Round 1 (42*) KIM Hak Kyun 15-5 / 15-13 LIN Shyau-Hsin (107*) 0
Round 1 (8*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-0 Vladislav DRUZCHENKO (292*) 0
Round 1 (14*) Darren J HALL 15-5 / 15-4 Khunakorn SUDHISODHI (309*) 0
Round 1 (44*) Ewee Mun WONG 15-13 / 15-6 CHAN Wing Kit (80*) 0
Round 1 (153*) Guido SCHAENZLER 11-15 / 15-13 / 15-6 Abdul Hamid KHAN (88*) 0
Round 1 (6*) WU Wenkai 15-6 / 15-10 Jeroen VAN DIJK (37*) 0
Round 1 (53*) Detlef POSTE W.O. WU Jiunn-Shong (152*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-5 Anders W NIELSEN (26*) 0
Round 2 (486*) Ewe Hock ONG 15-3 / 3-15 / 15-5 LIANG Zhiqiang - 0
Round 2 (11*) LIU Jun 15-1 / 15-6 LEE Kwang Jin (31*) 0
Round 2 (43*) Tat Meng WONG 15-13 / 15-3 Hock Kin YONG (184*) 0
Round 2 (2*) Kok Keong FOO 15-3 / 15-5 Robert LILJEQUIST (172*) 0
Round 2 (47*) WEI Yan 15-5 / 15-5 Detlef POSTE (53*) 0
Round 2 (18*) Sompol KUKASEMKIJ 15-12 / 15-10 AHN Jae Chang (34*) 0
Round 2 (23*) Harijanto ARBI 15-2 / 15-2 Stephen P BUTLER (21*) 0
Round 2 (531*) Deepankar BHATTACHARYA 11-15 / 15-0 / 15-8 Mikhail KORCHOUK (140*) 0
Round 2 (5*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-0 WONG Wai Lap (146*) 0
Round 2 (22*) Jens OLSSON 17-18 / 15-7 / 15-9 Chen PANG (77*) 0
Round 2 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 15-8 CHEN Rong (51*) 0
Round 2 (20*) Yoke Meng KWAN 15-10 / 15-8 LIN Liwen (180*) 0
Round 2 (8*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-12 KIM Hak Kyun (42*) 0
Round 2 (14*) Darren J HALL 15-10 / 4-15 / 18-15 Ewee Mun WONG (44*) 0
Round 2 (6*) WU Wenkai 15-6 / 15-11 Guido SCHAENZLER (153*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-7 Ewe Hock ONG (486*) 0
Round 3 (11*) LIU Jun 15-3 / 15-12 Tat Meng WONG (43*) 0
Round 3 (2*) Kok Keong FOO 18-15 / 14-17 / 15-4 WEI Yan (47*) 0
Round 3 (18*) Sompol KUKASEMKIJ 15-9 / 15-3 Harijanto ARBI (23*) 0
Round 3 (5*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-5 Deepankar BHATTACHARYA (531*) 0
Round 3 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-9 Jens OLSSON (22*) 0
Round 3 (8*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-7 Yoke Meng KWAN (20*) 0
Round 3 (6*) WU Wenkai 15-4 / 15-18 / 18-15 Darren J HALL (14*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-11 LIU Jun (11*) 0
Quarter-final (2*) Kok Keong FOO 15-8 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ (18*) 0
Quarter-final (5*) Rashid SIDEK 15-12 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (4*) 0
Quarter-final (6*) WU Wenkai 18-13 / 15-8 Joko SUPRIANTO (8*) 0
Semi-final (2*) Kok Keong FOO 12-15 / 15-8 / 17-14 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Semi-final (5*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-3 WU Wenkai (6*) 0
Final (5*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-5 Kok Keong FOO (2*) 0
WD (qual)
Round 1 - PENG Xingxing / WU Pei 15-6 / 15-3 Michelle O`NEILL / Michaela SMITH - 0
Round 1 - QIN Jihua / SUN Man 15-8 / 15-2 Sindhu GULATI / Neeru NIJHAWAN - 0
Round 1 - Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY 15-2 / 15-0 Leen AI / Siew Cheng TAN - 0
Round 2 - PENG Xingxing / WU Pei 6-15 / 18-17 / 15-9 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (29*) 0
Round 2 - QIN Jihua / SUN Man 15-10 / 15-8 Yin Cheng CHONG / Lee Hoong PUAN - 0
Round 2 - Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY 15-7 / 15-1 Firoza BATLIWALA / Nancy TANDON - 0
Round 2 - HUANG Ying / TIAN Min 15-1 / 15-1 Indra GANDI / K KRISHNAMAL - 0
WD
Round 1 - Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-9 / 15-2 LEE Wai Leng / Saite Kim TAN - 0
Round 1 (25*) PAN Li / WU Yuhong 15-2 / 15-5 PENG Xingxing / WU Pei - 0
Round 1 (10*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-10 / 15-9 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (41*) 0
Round 1 (13*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 18-16 / 15-7 QIN Jihua / SUN Man - 0
Round 1 (35*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 15-6 / 15-4 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (59*) 0
Round 1 (30*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 5-15 / 15-5 / 15-11 Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 1 (11*) Denyse JULIEN / Doris PICHE 15-10 / 18-13 CHUNG Hoi Yuk / TUNG Chau Man - 0
Round 1 (22*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-5 / 15-6 Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY - 0
Round 1 (92*) Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN 15-4 / 15-4 Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET (116*) 0
Round 1 (20*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-3 / 11-15 / 15-12 LIN Yanfen / ZHANG Wanling (117*) 0
Round 1 (19*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-0 / 15-3 Anjali PURWAR / P. Vadana - 0
Round 1 - CHUNG Myeong Hee / SHIM Eun Jung 15-10 / 15-6 HUANG Ying / TIAN Min - 0
Round 1 - Astrid CRABO / Charlotta WIHLBORG 15-17 / 17-14 / 15-12 CHEN Mei-Cun / FENG Mei-Ying - 0
Round 1 (17*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-10 / 15-12 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (14*) 0
Round 2 (5*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-3 / 15-2 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM - 0
Round 2 (10*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 18-14 / 11-15 / 15-10 PAN Li / WU Yuhong (25*) 0
Round 2 (35*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 7-15 / 15-8 / 15-11 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (13*) 0
Round 2 (30*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-1 / 15-0 Denyse JULIEN / Doris PICHE (11*) 0
Round 2 (92*) Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN 15-3 / 15-2 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (22*) 0
Round 2 (20*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-7 / 15-11 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (19*) 0
Round 2 - CHUNG Myeong Hee / SHIM Eun Jung 15-4 / 15-2 Astrid CRABO / Charlotta WIHLBORG - 0
Round 2 (16*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-9 / 15-9 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (17*) 0
Quarter-final (5*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 18-15 / 8-2 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (10*) 0
Quarter-final (35*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 15-11 / 15-13 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (30*) 0
Quarter-final (20*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-8 / 15-4 Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN (92*) 0
Quarter-final (16*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-8 / 18-13 CHUNG Myeong Hee / SHIM Eun Jung - 0
Semi-final (5*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-5 / 15-5 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (35*) 0
Semi-final (16*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-6 / 4-15 / 15-11 FINARSIH / Lili TAMPI (20*) 0
Final (5*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-10 / 15-11 Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN (16*) 0
WS (qual)
Round 2 - Yin Cheng CHONG 11-8 / 12-10 Amanda HARDY - 0
Round 2 - Siew Cheng TAN 12-10 / 1-11 / 11-2 Neeru NIJHAWAN - 0
Round 2 (42*) CHEN Hsiao-Li 11-1 / 11-0 Chooi Yin LEONG - 0
Round 2 (380*) CHEN Mei-Cun 11-5 / 8-11 / 11-0 Lee Hoong PUAN (488*) 0
Round 2 (89*) Thananya PHANACHET 0-11 / 11-9 / 11-5 Michaela SMITH - 0
Round 2 (108*) HUANG Ying 11-0 / 11-2 Winnie LEE - 0
Round 2 - Firoza BATLIWALA 10-12 / 11-7 / 11-4 Maria de la Paz LUNA (50*) 0
Round 3 - Yin Cheng CHONG 11-5 / 5-1 Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA (112*) 0
Round 3 (54*) Siew Choon LIM 11-2 / 11-3 Siew Cheng TAN - 0
Round 3 (42*) CHEN Hsiao-Li 11-4 / 8-11 / 11-7 Sindhu GULATI - 0
Round 3 (380*) CHEN Mei-Cun 11-2 / 12-10 Anjali PURWAR - 0
Round 3 - Michelle O`NEILL 11-4 / 6-11 / 11-3 Seok Choon KUAK (490*) 0
Round 3 (89*) Thananya PHANACHET 12-10 / 3-11 / 12-9 P. Vadana - 0
Round 3 (108*) HUANG Ying 12-10 / 11-3 Nancy TANDON - 0
Round 3 (84*) Charlotta WIHLBORG 11-1 / 11-0 Firoza BATLIWALA - 0
WS
Round 1 (51*) SHYU Yu-Ling 11-3 / 11-5 Yin Cheng CHONG - 0
Round 1 (170*) Madhumita BISHT 12-10 / 12-10 Zarinah ABDULLAH (100*) 0
Round 1 - Marr JIHYUN 11-2 / 11-1 Siew Choon LIM (54*) 0
Round 1 (31*) Anna (Oi Chan) LAO 11-2 / 11-2 Elena RYBKHINA (12*) 0
Round 1 (22*) Yuliani SANTOSO 11-3 / 11-5 CHEN Hsiao-Li (42*) 0
Round 1 (18*) Joanne MUGGERIDGE 11-7 / 11-0 Mei Chuan TAN (40*) 0
Round 1 (13*) Denyse JULIEN 12-11 / 9-11 / 11-8 CHEN Mei-Cun (380*) 0
Round 1 (43*) Hisako MIZUI 11-5 / 11-7 Astrid CRABO (46*) 0
Round 1 (63*) Lisa CAMPBELL 11-1 / 11-4 Christine SKROPKE (71*) 0
Round 1 (86*) LEE Wai Leng 11-2 / 11-0 Michelle O`NEILL - 0
Round 1 (49*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-1 Aiko MIYAMURA (118*) 0
Round 1 (10*) Doris PICHE 11-6 / 12-9 Thananya PHANACHET (89*) 0
Round 1 (73*) Harumi KOHHARA 11-4 / 12-9 Katrin SCHMIDT (38*) 0
Round 1 (32*) GIL Young Ah 11-6 / 11-1 HUANG Ying (108*) 0
Round 1 (84*) Charlotta WIHLBORG 11-6 / 11-7 Pornsawan PLUNGWECH (27*) 0
Round 1 (41*) Rhonda CATOR 11-4 / 11-7 Saite Kim TAN (377*) 0
Round 2 (2*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-0 Kerstin UBBEN (37*) 0
Round 2 (51*) SHYU Yu-Ling 12-9 / 11-4 Madhumita BISHT (170*) 0
Round 2 (29*) Catrine BENGTSSON 11-4 / 11-7 Haruko YACHI (133*) 0
Round 2 - Marr JIHYUN 11-3 / 11-7 Anna (Oi Chan) LAO (31*) 0
Round 2 (14*) LEE Heung Soon 11-1 / 7-11 / 11-0 Qianmin ZHOU (53*) 0
Round 2 (22*) Yuliani SANTOSO 11-3 / 8-11 / 11-9 Joanne MUGGERIDGE (18*) 0
Round 2 (15*) Somharuthai JAROENSIRI 11-7 / 12-10 WONG Chun Fan (74*) 0
Round 2 (13*) Denyse JULIEN 5-11 / 12-11 / 11-9 Hisako MIZUI (43*) 0
Round 2 (63*) Lisa CAMPBELL 4-11 / 11-6 / 11-5 LEE Wai Leng (86*) 0
Round 2 (8*) Helen S TROKE 8-11 / 11-3 / 11-5 Yuni KARTIKA (111*) 0
Round 2 (49*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-0 Doris PICHE (10*) 0
Round 2 (32*) GIL Young Ah 11-6 / 11-4 Harumi KOHHARA (73*) 0
Round 2 (21*) Christine GANDRUP 11-5 / 11-4 FENG Mei-Ying (163*) 0
Round 2 (41*) Rhonda CATOR 11-4 / 11-4 Charlotta WIHLBORG (84*) 0
Round 2 (6*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-0 TUNG Chau Man (463*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Lei W.O. Saule KUSTAVLETOVA (294*) 0
Round 3 (2*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-1 SHYU Yu-Ling (51*) 0
Round 3 - Marr JIHYUN 11-5 / 11-5 Catrine BENGTSSON (29*) 0
Round 3 (14*) LEE Heung Soon 11-8 / 7-11 / 11-5 Yuliani SANTOSO (22*) 0
Round 3 (15*) Somharuthai JAROENSIRI 11-1 / 11-9 Denyse JULIEN (13*) 0
Round 3 (8*) Helen S TROKE 11-6 / 11-1 Lisa CAMPBELL (63*) 0
Round 3 (49*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-3 ZHOU Lei (4*) 0
Round 3 (32*) GIL Young Ah 11-4 / 8-11 / 11-4 Christine GANDRUP (21*) 0
Round 3 (6*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-7 / 11-6 Rhonda CATOR (41*) 0
Quarter-final (2*) TANG Jiuhong 11-7 / 11-7 Marr JIHYUN - 0
Quarter-final (14*) LEE Heung Soon 11-3 / 11-2 Somharuthai JAROENSIRI (15*) 0
Quarter-final (49*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-0 Helen S TROKE (8*) 0
Quarter-final (6*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-0 / 11-6 GIL Young Ah (32*) 0
Semi-final (2*) TANG Jiuhong 11-8 / 4-11 / 12-9 LEE Heung Soon (14*) 0
Semi-final (6*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 6-11 / 11-8 / 11-1 BANG Soo Hyun (49*) 0
Final (6*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-11 / 11-1 TANG Jiuhong (2*) 0
XD
Round 1 - PARK Sung Woo / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-5 CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man - 0
Round 1 - Stephan KUHL / Katrin SCHMIDT 15-12 / 15-2 YU Yong / PENG Xingxing - 0
Round 1 - Yee Hup YAP / Siew Choon LIM 15-9 / 15-4 LIANG Zhiqiang / TIAN Min - 0
Round 1 (5*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-5 YANG Shih-Jeng / KANG Chia Yi - 0
Round 1 (119*) Kim Her TAN / Sui Hoon TAN 15-8 / 18-16 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (75*) 0
Round 1 (57*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-11 / 15-6 Darren MCDONALD / Amanda HARDY - 0
Round 1 (66*) LIU Jianjun / WU Pei 15-8 / 15-11 Andreij ANTROPOV / Elena RYBKHINA - 0
Round 1 (36*) Paul STEVENSON / Rhonda CATOR 15-12 / 9-15 / 17-14 Bernd SCHWITZGEBEL / Kerstin UBBEN (35*) 0
Round 1 - LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei 15-2 / 12-10 Cheh Seng PANG / Lee Wai TAN (348*) 0
Round 1 (30*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-7 / 15-10 Thomas KIHLSTROM / Xiaoqing LIM - 0
Round 1 - Jens OLSSON / Gillian C GOWERS 7-15 / 15-9 / 15-7 NG Pak Kum / CHUNG Hoi Yuk (34*) 0
Round 1 - LIN Liwen / SUN Man 15-12 / 15-6 Volker EIBER / Christine SKROPKE (29*) 0
Round 1 (7*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK W.O. Praveen KUMAR / Madhumita BISHT (352*) 0
Round 1 - Xin JIANG / QIN Jihua W.O. Mikhail KORCHOUK / Saule KUSTAVLETOVA - 0
Round 2 (2*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-6 / 15-4 PARK Sung Woo / SHIM Eun Jung - 0
Round 2 - Yee Hup YAP / Siew Choon LIM 15-9 / 15-11 Stephan KUHL / Katrin SCHMIDT - 0
Round 2 (119*) Kim Her TAN / Sui Hoon TAN 15-3 / 10-15 / 17-14 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (5*) 0
Round 2 (57*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-11 / 15-8 LIU Jianjun / WU Pei (66*) 0
Round 2 (7*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-3 / 15-1 Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (36*) 0
Round 2 (30*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-12 / 18-15 LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei - 0
Round 2 - Jens OLSSON / Gillian C GOWERS 15-12 / 15-7 Xin JIANG / QIN Jihua - 0
Round 2 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-1 / 15-4 LIN Liwen / SUN Man - 0
Quarter-final (2*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 17-14 / 15-7 Yee Hup YAP / Siew Choon LIM - 0
Quarter-final (57*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-12 / 15-5 Kim Her TAN / Sui Hoon TAN (119*) 0
Quarter-final (30*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-11 / 15-10 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (7*) 0
Quarter-final (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-8 / 15-3 Jens OLSSON / Gillian C GOWERS - 0
Semi-final (2*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 11-15 / 15-1 / 15-9 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (57*) 0
Semi-final (30*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 17-14 / 11-15 / 15-6 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (4*) 0
Final (30*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-11 / 15-8 Thomas LUND / Pernille DUPONT (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 38 81 5 13.2% 1827 48.08 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 139 15 24.2% 3145 50.73 00:00:00 0 0 0.0%
WD 29 64 6 20.7% 1453 50.1 00:00:00 0 0 0.0%
WS 46 102 10 21.7% 1629 35.41 00:00:00 0 0 0.0%
XD 27 59 5 18.5% 1382 51.19 00:00:00 0 0 0.0%
Total 202 445 41 20.3% 9436 46.71 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 36 12 75.0%
Indonesia 19 8 70.4%
Canada 8 4 66.7%
Brunei Darussalem 2 1 66.7%
China 40 23 63.5%
Denmark 10 6 62.5%
England 12 9 57.1%
Thailand 12 11 52.2%
Malaysia 64 62 50.8%
Belarus 2 2 50.0%
Sweden 13 14 48.1%
Chinese Taipei 11 14 44.0%
Australia 17 23 42.5%
India 16 22 42.1%
Ukraine 2 3 40.0%
Japan 6 12 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Netherlands 2 5 28.6%
Germany 5 18 21.7%
France 1 4 20.0%
Hong Kong 2 9 18.2%
Malta 0 1 0.0%
Greenland 0 1 0.0%
Tanzania 0 1 0.0%
Russia 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8