Swiss Open  

Tournament Name: WILSON Swiss Open Grand Prix Gold 2011
Tournament Dates: 15/03/2011-20/03/2011
Location: Switzerland, Basel
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae
MS PARK Sung Hwan LEE Hyun Il
WD HA Jung Eun / KIM Min Jung JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na
WS Saina NEHWAL SUNG Ji Hyun
XD Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (373*) Agung RUHANDA / Titon GUSTAMAN 21-11 / 21-16 Nicolas BLONDEL / Gilles TRIPET - 19
Round 1 138 Tim DETTMANN / Andreas HEINZ 21-18 / 21-9 Thomas HEINIGER / Florian SCHMID (272*) 22
Round 1 165 Taufiq Hidayat AKBAR / Wisnu Haryo PUTRO 21-5 / 21-11 Roger SCHMID / Simon SCHMIDLI - 15
Round 1 69 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-14 / 22-20 Lucas CORVEE / Joris GROSJEAN 121 24
Round 1 175 Christian BOESIGER / Anthony DUMARTHERAY 21-15 / 21-6 Martin CONTARTESE / Conrad HUECKSTAEDT - 22
Round 1 (1076*) Yohannes HOGIANTO / Hafiz SHAHARUDIN 24-22 / 21-19 Andrew DABEKA / Reto WETTSTEIN - 31
Round 2 (373*) Agung RUHANDA / Titon GUSTAMAN 21-18 / 24-22 Tim DETTMANN / Andreas HEINZ 138 31
Round 2 73 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-10 / 21-16 Taufiq Hidayat AKBAR / Wisnu Haryo PUTRO 165 19
Round 2 69 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-6 / 21-10 Christian BOESIGER / Anthony DUMARTHERAY 175 18
Round 2 262 Evgenij DREMIN / Sergey LUNEV 21-19 / 21-12 Yohannes HOGIANTO / Hafiz SHAHARUDIN (1076*) 23
MD
Round 1 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-13 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 68 24
Round 1 30 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 16-21 / 21-16 / 21-19 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 79 43
Round 1 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-16 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 16 28
Round 1 54 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 17-21 / 21-13 / 21-16 Evgenij DREMIN / Sergey LUNEV 262 36
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 23-25 / 21-15 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 19 62
Round 1 - Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 12-21 / 21-17 Agung RUHANDA / Titon GUSTAMAN (373*) 44
Round 1 12 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-15 / 21-8 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 69 22
Round 1 38 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-10 / 21-12 Marcus ELLIS / Peter MILLS 26 26
Round 1 28 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-19 / 21-16 Michael FUCHS / Oliver ROTH 34 32
Round 1 23 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 19-21 / 22-20 / 21-14 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 37 56
Round 1 39 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 21-17 / 21-14 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 46 27
Round 1 7 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-14 / 21-17 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 25 26
Round 1 32 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-15 / 23-21 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 50 25
Round 1 8 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-19 / 21-10 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 22 24
Round 1 18 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 16-21 / 6-5 Ret. KWON Yi Goo / SHIN Baek Cheol 159 24
Round 1 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-12 / 21-18 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 73 18
Round 2 30 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 17-21 / 21-15 / 21-19 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 1 45
Round 2 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-12 / 21-14 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 54 26
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-10 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING - 31
Round 2 12 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-16 / 21-11 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 38 28
Round 2 28 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 17-21 / 21-15 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 23 53
Round 2 7 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-15 / 21-16 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 39 26
Round 2 8 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 20-22 / 21-16 / 21-14 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 32 43
Round 2 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 19-21 / 21-14 / 21-19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 18 55
Quarter-final 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 16-21 / 21-15 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 30 53
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-19 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 12 38
Quarter-final 7 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 21-13 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 28 34
Quarter-final 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-18 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 8 35
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 10 33
Semi-final 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 15-21 / 26-24 / 21-17 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 7 62
Final 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-16 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 39
MS (qual)
Round 1 - Agung RUHANDA 21-8 / 21-10 Marius MYHRE 440 22
Round 1 - Nicolas BLONDEL 21-14 / 21-14 Jon LINDHOLM 536 21
Round 1 - Hafiz SHAHARUDIN 16-21 / 21-16 / 21-13 Sebastien BOURBON 547 51
Round 1 251 Thomas FYNBO 21-7 / 21-9 Livio DORIZZI 597 23
Round 1 224 Taufiq Hidayat AKBAR 21-7 / 21-6 Gilles TRIPET - 21
Round 1 - Yohannes HOGIANTO 15-21 / 21-15 / 21-11 Christian BOESIGER 209 43
Round 1 473 Lucas CORVEE 21-16 / 21-13 Patrick KAEMNITZ 490 30
Round 1 (1764*) Lukas NUSSBAUMER 21-17 / 21-16 Philipp DISCHER 674 27
MS
Round 1 10 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-12 Ville LANG 46 30
Round 1 50 Christian LIND THOMSEN 21-14 / 21-19 Taufiq Hidayat AKBAR 224 35
Round 1 21 Kazushi YAMADA 21-15 / 21-14 Wisnu Haryo PUTRO 99 35
Round 1 70 Marcel REUTER 21-10 / 21-19 Stilian MAKARSKI 151 28
Round 1 24 Dicky PALYAMA 21-17 / 21-10 Pedro MARTINS 59 29
Round 1 95 Indra Bagus ADE CHANDRA 21-16 / 21-17 Matthieu LO YING PING 48 31
Round 1 31 Choong Hann WONG 21-19 / 21-13 Jakub BITMAN 166 25
Round 1 51 Rune ULSING 21-15 / 21-17 Magnus SAHLBERG 92 34
Round 1 15 PARK Sung Hwan 21-14 / 21-9 Ernesto VELAZQUEZ 108 24
Round 1 66 Michael LAHNSTEINER 15-21 / 21-16 / 21-15 Misha ZILBERMAN 72 56
Round 1 121 Chun Seang TAN 21-18 / 21-11 Gabriel ULLDAHL 180 25
Round 1 47 HSUEH Hsuan Yi 21-10 / 21-23 / 21-16 Ivan SOZONOV 76 48
Round 1 36 Ajay JAYARAM 21-19 / 10-21 / 21-10 Keigo SONODA 163 47
Round 1 82 Yuhan TAN 22-20 / 22-20 Sony Dwi KUNCORO 38 34
Round 1 30 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 11-21 / 21-17 / 21-12 Kevin CORDON 71 47
Round 1 69 Viktor AXELSEN 21-18 / 21-13 Carl BAXTER 37 32
Round 1 27 LEE Hyun Il 21-13 / 21-16 Eric PANG 41 27
Round 1 29 Joachim PERSSON 21-14 / 21-17 Thomas FYNBO 251 25
Round 1 42 Anand PAWAR 21-14 / 21-11 Eetu HEINO 86 29
Round 1 22 SON Wan Ho 21-9 / 21-14 Nicolas BLONDEL - 23
Round 1 43 Scott EVANS 15-21 / 21-17 / 21-11 Dieter DOMKE 93 41
Round 1 33 Muhammad Hafiz HASHIM 21-10 / 21-16 Pavel FLORIAN 130 25
Round 1 39 Pablo ABIAN 21-16 / 21-12 Petr KOUKAL 62 31
Round 1 134 CHONG Wei Feng 21-14 / 21-15 Yohannes HOGIANTO - 27
Round 1 97 Peter MIKKELSEN 21-9 / 21-18 Agung RUHANDA - 30
Round 1 25 Sho SASAKI 21-18 / 21-13 Mattias WIGARDT 119 28
Round 1 104 Lukas SCHMIDT 17-8 Ret. Valeriy ATRASHCHENKOV 79 6
Round 1 94 Sven Eric KASTENS 10-21 / 21-19 / 21-19 PARUPALLI Kashyap 23 49
Round 1 - Hafiz SHAHARUDIN 24-22 / 21-19 Lucas CORVEE 473 39
Round 1 116 Sergey IVLEV 21-16 / 21-18 Henri HURSKAINEN 54 29
Round 1 52 Stefan WOJCIKIEWICZ 21-11 / 21-14 Lukas NUSSBAUMER (1764*) 25
Round 1 12 Simon SANTOSO 21-9 / 21-10 Kristian MIDTGAARD 91 22
Round 2 10 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-12 Christian LIND THOMSEN 50 31
Round 2 21 Kazushi YAMADA 21-18 / 21-7 Marcel REUTER 70 28
Round 2 24 Dicky PALYAMA 17-21 / 22-20 / 21-19 Indra Bagus ADE CHANDRA 95 54
Round 2 31 Choong Hann WONG 22-20 / 18-21 / 21-16 Rune ULSING 51 55
Round 2 15 PARK Sung Hwan 21-10 / 21-9 Michael LAHNSTEINER 66 26
Round 2 47 HSUEH Hsuan Yi 17-21 / 21-18 / 23-21 Chun Seang TAN 121 54
Round 2 36 Ajay JAYARAM 21-15 / 21-13 Yuhan TAN 82 29
Round 2 30 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-17 / 16-21 / 21-16 Viktor AXELSEN 69 47
Round 2 27 LEE Hyun Il 21-10 / 21-9 Joachim PERSSON 29 21
Round 2 22 SON Wan Ho 17-21 / 21-15 / 21-18 Anand PAWAR 42 59
Round 2 33 Muhammad Hafiz HASHIM 19-21 / 21-13 / 21-13 Scott EVANS 43 48
Round 2 39 Pablo ABIAN 21-19 / 21-11 CHONG Wei Feng 134 34
Round 2 25 Sho SASAKI 21-19 / 21-14 Peter MIKKELSEN 97 31
Round 2 116 Sergey IVLEV 21-18 / 21-14 Hafiz SHAHARUDIN - 33
Round 2 12 Simon SANTOSO 21-8 / 21-15 Stefan WOJCIKIEWICZ 52 31
Round 2 94 Sven Eric KASTENS W.O. Lukas SCHMIDT 104 0
Round 3 10 Jan O JORGENSEN 20-22 / 21-15 / 21-9 Kazushi YAMADA 21 52
Round 3 31 Choong Hann WONG 21-17 / 21-7 Dicky PALYAMA 24 28
Round 3 15 PARK Sung Hwan 21-18 / 21-8 HSUEH Hsuan Yi 47 38
Round 3 36 Ajay JAYARAM 15-21 / 23-21 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 30 53
Round 3 27 LEE Hyun Il 21-12 / 16-21 / 21-11 SON Wan Ho 22 45
Round 3 39 Pablo ABIAN 21-11 / 21-14 Muhammad Hafiz HASHIM 33 27
Round 3 25 Sho SASAKI 21-10 / 21-16 Sven Eric KASTENS 94 31
Round 3 12 Simon SANTOSO 21-17 / 23-21 Sergey IVLEV 116 36
Quarter-final 31 Choong Hann WONG 21-11 / 21-15 Jan O JORGENSEN 10 27
Quarter-final 15 PARK Sung Hwan 21-19 / 21-19 Ajay JAYARAM 36 44
Quarter-final 27 LEE Hyun Il 21-14 / 21-12 Pablo ABIAN 39 32
Quarter-final 12 Simon SANTOSO 21-17 / 21-18 Sho SASAKI 25 45
Semi-final 15 PARK Sung Hwan 24-22 / 21-13 Choong Hann WONG 31 44
Semi-final 27 LEE Hyun Il 17-21 / 21-10 / 21-10 Simon SANTOSO 12 52
Final 15 PARK Sung Hwan 17-21 / 21-9 / 21-17 LEE Hyun Il 27 68
WD
Round 1 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-11 Emilie LEFEL / Marion LUTTMANN 65 19
Round 1 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-18 Nicole GRETHER / Charmaine REID 16 38
Round 1 39 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-16 Pia Zebadiah BERNADET / Liliyana NATSIR - 27
Round 1 29 Iris WANG / Rena WANG 21-11 / 21-6 Sabrina ANGEHRN / Adeline KILCHENMANN - 19
Round 1 9 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-6 / 21-5 Julie DELAUNE / Teshana VIGNES WARAN 118 18
Round 1 28 HA Jung Eun / KIM Min Jung 19-21 / 21-10 / 21-11 Selena PIEK / Iris TABELING 44 38
Round 1 10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-2 / 21-10 Ornella DUMARTHERAY / Maria UVAROVA - 21
Round 1 18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-15 / 21-13 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 55 22
Round 1 26 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-12 / 21-19 Audrey MITTELHEISSER / Lea PALERMO 126 26
Round 1 14 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 22-20 / 21-18 Marion GRUBER / Sanya HERZIG 135 33
Round 1 24 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 18-21 / 21-12 / 21-16 CHANG Hsin Yun / LAI Chia Wen 196 42
Round 1 - JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-15 / 21-12 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 13 29
Round 1 114 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 21-9 / 21-9 Carola BOTT / Karin SCHNAASE 85 25
Round 1 25 Rie ETOH / Yu WAKITA 21-15 / 21-14 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 73 37
Round 1 22 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 15-21 / 21-9 Samantha BARNING / Ilse VAESSEN (433*) 39
Round 1 8 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-9 / 21-11 Ennia BIEDERMANN / Monika FISCHER - 19
Round 2 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 17-21 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 46
Round 2 39 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-14 Iris WANG / Rena WANG 29 26
Round 2 28 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-17 / 21-12 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 9 32
Round 2 10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-16 / 21-12 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 34
Round 2 26 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-18 / 21-15 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 14 31
Round 2 - JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-12 / 21-11 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 24 26
Round 2 114 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 20-22 / 21-18 / 21-6 Rie ETOH / Yu WAKITA 25 62
Round 2 8 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-14 / 19-21 / 24-22 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 22 71
Quarter-final 39 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-19 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 1 34
Quarter-final 28 HA Jung Eun / KIM Min Jung 26-24 / 21-13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 10 51
Quarter-final - JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-11 / 17-21 / 21-18 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 26 55
Quarter-final 8 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-9 / 21-7 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 114 31
Semi-final 28 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 21-19 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 39 39
Semi-final - JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-14 / 10-21 / 21-13 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 8 63
Final 28 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-12 / 21-13 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na - 27
WS (qual)
Round 1 62 Sashina VIGNES WARAN 21-12 / 8-21 / 21-16 Sabrina JAQUET 89 43
Round 1 88 Michelle CHAN KY 11-21 / 21-17 / 21-6 Lianne TAN 71 39
Round 1 78 Elena PRUS 21-17 / 21-10 Charmaine REID 60 26
Round 1 61 Karin SCHNAASE 21-10 / 21-12 Alesia ZAITSAVA 86 29
Round 1 73 Kaori IMABEPPU 21-11 / 21-7 Simone PRUTSCH 68 31
Round 1 56 Karina JORGENSEN 21-19 / 21-15 Aditi MUTATKAR 69 26
Round 1 66 Carolina MARIN 19-21 / 21-15 / 21-17 Ragna INGOLFSDOTTIR 72 49
Round 1 58 CHEN Hsiao Huan 21-8 / 21-13 Rena WANG 57 23
Round 2 62 Sashina VIGNES WARAN 21-18 / 21-14 Michelle CHAN KY 88 31
Round 2 61 Karin SCHNAASE 21-11 / 21-12 Elena PRUS 78 32
Round 2 73 Kaori IMABEPPU 21-12 / 16-21 / 22-20 Karina JORGENSEN 56 52
Round 2 66 Carolina MARIN 21-10 / 13-21 / 21-10 CHEN Hsiao Huan 58 44
WS
Round 1 47 Adrianti FIRDASARI 16-21 / 21-18 / 21-17 PAI Hsiao Ma 49 51
Round 1 19 SUNG Ji Hyun 22-20 / 21-8 Ratchanok INTANON 24 33
Round 1 20 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-19 Ella DIEHL 14 27
Round 1 73 Kaori IMABEPPU 21-9 / 21-14 Tatjana BIBIK 43 36
Round 1 8 Juliane SCHENK 21-12 / 21-14 Aprillia YUSWANDARI 51 31
Round 1 30 BAE Seung Hee 21-12 / 19-21 / 21-13 Ai GOTO 21 57
Round 1 17 YAO Jie 21-13 / 14-21 / 21-13 Elizabeth CANN 35 46
Round 1 54 KIM Moon Hi 21-14 / 21-13 Linda ZETCHIRI 27 27
Round 1 66 Carolina MARIN 21-13 / 21-19 Nicole GRETHER 39 35
Round 1 38 Lindaweni FANETRI 21-17 / 16-21 / 22-20 CHENG Shao Chieh 15 57
Round 1 26 Sayaka SATO 21-16 / 21-14 Jeanine CICOGNINI 40 29
Round 1 9 BAE Yeon Ju 15-21 / 21-16 / 21-16 Susan EGELSTAFF 36 52
Round 1 61 Karin SCHNAASE 21-18 / 21-7 Anastasia PROKOPENKO 34 38
Round 1 13 Petya NEDELCHEVA 21-11 / 21-16 Cee Nantana KETPURA 53 29
Round 1 12 Eriko HIROSE 21-17 / 21-16 Judith MEULENDIJKS 29 42
Round 1 4 Saina NEHWAL 23-21 / 21-9 Sashina VIGNES WARAN 62 30
Round 2 19 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-12 Adrianti FIRDASARI 47 31
Round 2 20 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-13 Kaori IMABEPPU 73 34
Round 2 8 Juliane SCHENK 21-11 / 21-12 BAE Seung Hee 30 39
Round 2 54 KIM Moon Hi 21-19 / 16-21 / 21-15 YAO Jie 17 53
Round 2 38 Lindaweni FANETRI 22-20 / 22-20 Carolina MARIN 66 48
Round 2 9 BAE Yeon Ju 21-12 / 21-14 Sayaka SATO 26 36
Round 2 13 Petya NEDELCHEVA 21-12 / 21-11 Karin SCHNAASE 61 34
Round 2 4 Saina NEHWAL 21-15 / 17-21 / 21-11 Eriko HIROSE 12 58
Quarter-final 19 SUNG Ji Hyun 21-11 / 17-21 / 21-10 TAI Tzu Ying 20 50
Quarter-final 8 Juliane SCHENK 21-14 / 21-17 KIM Moon Hi 54 34
Quarter-final 9 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-4 Lindaweni FANETRI 38 29
Quarter-final 4 Saina NEHWAL 22-20 / 21-17 Petya NEDELCHEVA 13 38
Semi-final 19 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-12 Juliane SCHENK 8 45
Semi-final 4 Saina NEHWAL 21-19 / 13-21 / 21-14 BAE Yeon Ju 9 58
Final 4 Saina NEHWAL 21-13 / 21-14 SUNG Ji Hyun 19 42
XD (qual)
Round 1 (338*) Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-10 Joris GROSJEAN / Audrey MITTELHEISSER 149 19
Round 1 152 KIM Gi Jung / CHANG Ye Na 21-13 / 21-6 Wisnu Haryo PUTRO / Adeline KILCHENMANN - 17
Round 1 181 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-9 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE 105 19
Round 1 (333*) Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-16 / 20-22 / 21-15 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 66 42
Round 1 79 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-8 / 21-8 Thomas HEINIGER / Sanya HERZIG 118 17
Round 1 330 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-17 / 21-13 Sylvain GROSJEAN / Emilie LEFEL 117 26
Round 1 (1086*) LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 21-17 / 21-15 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 67 24
Round 1 353 Ronan LABAR / Teshana VIGNES WARAN 17-21 / 21-16 / 21-19 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 55 39
Round 2 (338*) Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 22-20 / 21-15 KIM Gi Jung / CHANG Ye Na 152 27
Round 2 181 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 21-14 Shoji SATO / Shizuka MATSUO (333*) 29
Round 2 330 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-18 / 20-22 / 21-15 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 79 44
Round 2 (1086*) LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 21-12 / 23-21 Ronan LABAR / Teshana VIGNES WARAN 353 23
XD
Round 1 10 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-10 / 21-15 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 38 17
Round 1 19 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-17 / 21-18 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 181 27
Round 1 - LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-10 / 21-8 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 41 22
Round 1 16 V. Diju / Jwala GUTTA 21-15 / 14-21 / 21-19 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 34 42
Round 1 8 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 23-21 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 58 38
Round 1 27 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 53 24
Round 1 31 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 21-16 / 21-10 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 14 27
Round 1 24 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-17 / 21-17 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 330 30
Round 1 15 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-15 / 21-18 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 52 25
Round 1 20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-12 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 40 20
Round 1 32 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-16 / 22-20 Jelle MAAS / Iris TABELING 74 24
Round 1 46 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-18 / 22-24 / 21-17 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 13 45
Round 1 18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-11 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen (1086*) 22
Round 1 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 16-21 / 23-21 / 25-23 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 50 49
Round 1 26 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-18 / 21-5 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 25 21
Round 1 12 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-9 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI (338*) 24
Round 2 10 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-12 / 20-22 / 21-14 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 19 45
Round 2 - LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-14 / 21-9 V. Diju / Jwala GUTTA 16 23
Round 2 8 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 23-21 / 21-12 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 27 41
Round 2 31 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 22-20 / 21-14 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 24 33
Round 2 20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 15 28
Round 2 46 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 16-21 / 21-19 / 21-18 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 32 51
Round 2 18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18-21 / 21-16 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 9 51
Round 2 12 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-19 / 21-16 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 26 29
Quarter-final - LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-9 / 21-5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 10 23
Quarter-final 8 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 13-21 / 21-11 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 31 56
Quarter-final 20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-11 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 46 24
Quarter-final 12 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-7 / 18-21 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18 53
Semi-final 8 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 15-21 / 21-17 / 22-20 LEE Yong Dae / HA Jung Eun - 72
Semi-final 12 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-12 / 22-20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 20 34
Final 8 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 23-21 / 21-14 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 12 45
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2618 87.27 00:36:28 2.39 2 6.7%
MS 61 139 17 27.9% 5000 81.97 00:36:17 2.26 1 1.6%
WD 31 70 8 25.8% 2424 78.19 00:34:50 2.24 3 9.7%
WS 31 71 9 29.0% 2530 81.61 00:40:17 2.03 0 0.0%
XD 31 71 9 29.0% 2588 83.48 00:34:21 2.43 1 3.2%
Total 184 422 54 29.3% 15160 82.39 00:36:25 2.26 7 3.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 51 15 77.3%
Spain 6 3 66.7%
India 13 7 65.0%
Malaysia 13 7 65.0%
Indonesia 18 11 62.1%
Denmark 26 17 60.5%
Japan 22 17 56.4%
Chinese Taipei 16 16 50.0%
England 6 6 50.0%
Singapore 3 3 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Germany 14 18 43.8%
Netherlands 8 14 36.4%
Italy 3 6 33.3%
Russia 3 6 33.3%
Bulgaria 2 4 33.3%
Austria 1 2 33.3%
Belgium 1 2 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Switzerland 10 23 30.3%
France 5 14 26.3%
Ukraine 1 3 25.0%
U.S.A. 1 3 25.0%
Canada 1 5 16.7%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13