Australian Open  

Tournament Name: 2009 YONEX Australian Open
Tournament Dates: 22/07/2009-26/07/2009
Location: Australia, Melbourne
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Teik Chai GAN / Bin Shen TAN K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS
MS Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS
WD Chia-Chi HUANG / He Tian TANG Aparna BALAN / Shruti KURIEN
WS Maria Febe KUSUMASTUTI YIP Pui Yin
XD WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah Henry TAM / Donna HALIDAY

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (1114*) Vincent CHOO / andrew harvey 21-8 / 21-16 Tran PHUOC / UNG Ping - 18
Round 1 - Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 21-12 / 21-12 Samuel HO / Sean LIM - 17
Round 1 - Steven GOH / Tran Hoang PHAM 21-16 / 21-8 Luke CHARLESWORTH / Brock MATHESON (708*) 19
Round 1 - Daniel GOUW / Arnold SETIADI 21-9 / 21-15 Timothy CHAU / Nicholas ONG (284*) 17
Round 1 (592*) Ben MCCARTHY / Raj VEERAN 21-14 / 21-18 Saliya GUNARATNE / Chad WHITEHEAD (828*) 24
Round 1 (746*) Brendan CHU / Nathan DAVID 12-21 / 22-20 / 21-18 Kevin DENNERLY-MINTURN / Brent MILLER - 35
Round 1 (1121*) Milin PARIKH / Andrew SURMAN 21-17 / 21-9 Asher RICHARDSON / Praveen TAYALAN - 18
Round 1 (295*) Benjamin WALKLATE / Glenn WARFE 21-11 / 21-13 Che Wei CHANG / Kelvin YUEN (366*) 23
Round 1 (918*) Jun Sun (Jason) TAN / Einstein TANAKA 21-13 / 21-10 Michael FOWKE / Bjorn SEGUIN (687*) 22
Round 1 (353*) Peejade CHENG / Sammy CHENG W.O. KHRISHNAN Yogendran / Beng Tiong ONG - 0
Round 1 - Ferdi MAK / Hoe Keat OON W.O. Rowan HENDERSON / William PONSONBY - 0
Round 2 (32*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-11 / 21-5 Vincent CHOO / andrew harvey (1114*) 17
Round 2 - Joel FINDLAY / Hung PHAM 21-18 / 21-5 Peejade CHENG / Sammy CHENG (353*) 19
Round 2 (108*) KONA Tarun / Arun VISHNU 21-14 / 21-18 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM - 25
Round 2 - Steven GOH / Tran Hoang PHAM 22-20 / 21-14 Ferdi MAK / Hoe Keat OON - 28
Round 2 (592*) Ben MCCARTHY / Raj VEERAN 21-15 / 21-13 Daniel GOUW / Arnold SETIADI - 19
Round 2 (82*) Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 21-10 / 21-15 Brendan CHU / Nathan DAVID (746*) 24
Round 2 (295*) Benjamin WALKLATE / Glenn WARFE 21-11 / 21-11 Milin PARIKH / Andrew SURMAN (1121*) 23
Round 2 (21*) Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-7 / 21-10 Jun Sun (Jason) TAN / Einstein TANAKA (918*) 20
Quarter-final (32*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-7 / 21-12 Joel FINDLAY / Hung PHAM - 20
Quarter-final (108*) KONA Tarun / Arun VISHNU 21-12 / 21-17 Steven GOH / Tran Hoang PHAM - 22
Quarter-final (82*) Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 21-18 / 22-20 Ben MCCARTHY / Raj VEERAN (592*) 31
Quarter-final (21*) Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-14 / 21-13 Benjamin WALKLATE / Glenn WARFE (295*) 24
Semi-final (32*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-14 / 21-13 KONA Tarun / Arun VISHNU (108*) 26
Semi-final (21*) Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-19 / 21-10 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL (82*) 28
Final (21*) Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-13 / 21-11 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (32*) 26
MS
Round 1 (279*) KHRISHNAN Yogendran 21-8 / 21-15 Sean LIM (376*) 18
Round 1 (145*) Joe WU 21-10 / 21-3 Matthew CHAU (1130*) 18
Round 1 (47*) Anup SRIDHAR 21-14 / 21-14 Hung PHAM (658*) 24
Round 1 (271*) Zulfadli ZULKIFFLI 21-7 / 21-9 Jun Sun (Jason) TAN (871*) 22
Round 1 (348*) Brock MATHESON 21-19 / 19-21 / 21-15 Boris MA (198*) 41
Round 1 (380*) Nicholas JINADASA 19-21 / 21-13 / 21-14 Hoe Keat OON (1117*) 35
Round 1 (169*) Bjorn SEGUIN 13-21 / 21-9 / 21-11 BUENDIA Honesto - 36
Round 1 (97*) GURUSAIDUTT R. M. V. 21-5 / 21-11 Ashwant GOBINATHAN (316*) 19
Round 1 (72*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-11 / 21-6 Luke CHARLESWORTH (208*) 21
Round 1 (65*) Matthieu LO YING PING 21-7 / 21-14 Andrew SURMAN (252*) 19
Round 1 (429*) Rowan HENDERSON 15-21 / 22-20 / 21-6 Thomas ELLIS (225*) 41
Round 1 (772*) Kelvin YUEN 21-17 / 21-18 Michael FOWKE (193*) 30
Round 1 (1019*) Brendan CHU 21-13 / 15-21 / 21-13 Brent MILLER (321*) 41
Round 1 (121*) Simon MAUNOURY 21-19 / 23-21 Joel FINDLAY (601*) 26
Round 1 (94*) Alamsyah YUNUS 21-12 / 21-15 Milin PARIKH (326*) 21
Round 1 (48*) Anand PAWAR 21-13 / 21-5 Nathan DAVID (1125*) 18
Round 1 (514*) Asher RICHARDSON 21-11 / 21-18 Samuel HO (634*) 23
Round 1 (199*) James EUNSON 21-11 / 21-12 James PAYBODY (174*) 20
Round 1 (349*) Aditya PRAKASH 21-12 / 21-7 Jack WU (792*) 21
Round 1 (167*) Jeff THO 21-14 / 21-5 Praveen TAYALAN (263*) 21
Round 1 - Kevin DENNERLY-MINTURN 21-11 / 21-14 andrew harvey (393*) 23
Round 1 (361*) Aditya ELANGO 21-8 / 21-13 Vincent CHOO (324*) 18
Round 1 (40*) Brice LEVERDEZ 21-18 / 21-7 Arnold SETIADI (408*) 23
Round 1 (528*) Daniel GOUW 21-18 / 21-8 Che Wei CHANG - 22
Round 1 (876*) Tin PHAM W.O. Raj POPAT (200*) 0
Round 1 (223*) Solomon Mensah NYARKO W.O. Abhimanyu SINGH (185*) 0
Round 1 (144*) Andreas ADITYAWARMAN W.O. Rae Mun ONG - 0
Round 1 (69*) WONG Wing Ki Vincent W.O. William PONSONBY (1124*) 0
Round 2 (12*) CHAN Yan Kit 21-16 / 21-6 KHRISHNAN Yogendran (279*) 28
Round 2 (145*) Joe WU 21-3 / 21-14 Tin PHAM (876*) 18
Round 2 (47*) Anup SRIDHAR 21-17 / 21-18 Zulfadli ZULKIFFLI (271*) 37
Round 2 (380*) Nicholas JINADASA 19-21 / 21-15 / 21-13 Brock MATHESON (348*) 34
Round 2 (32*) Andrew SMITH 22-20 / 21-17 Bjorn SEGUIN (169*) 26
Round 2 (72*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-14 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. (97*) 31
Round 2 (772*) Kelvin YUEN 21-15 / 21-17 Rowan HENDERSON (429*) 31
Round 2 (121*) Simon MAUNOURY 21-11 / 21-9 Brendan CHU (1019*) 21
Round 2 (94*) Alamsyah YUNUS 21-17 / 19-21 / 21-14 Anand PAWAR (48*) 67
Round 2 (199*) James EUNSON 21-11 / 21-12 Asher RICHARDSON (514*) 19
Round 2 (349*) Aditya PRAKASH 21-19 / 21-19 Tsuen Seng LEE (15*) 39
Round 2 (167*) Jeff THO 21-15 / 21-9 Kevin DENNERLY-MINTURN - 24
Round 2 (40*) Brice LEVERDEZ 21-14 / 22-20 Aditya ELANGO (361*) 32
Round 2 (144*) Andreas ADITYAWARMAN 21-11 / 21-9 Daniel GOUW (528*) 19
Round 2 (69*) WONG Wing Ki Vincent 13-21 / 21-17 / 21-18 Andre Kurniawan TEDJONO (26*) 59
Round 2 (65*) Matthieu LO YING PING W.O. Solomon Mensah NYARKO (223*) 0
Round 3 (12*) CHAN Yan Kit 21-16 / 21-12 Joe WU (145*) 26
Round 3 (47*) Anup SRIDHAR 21-7 / 21-17 Nicholas JINADASA (380*) 24
Round 3 (72*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-8 / 17-21 / 21-19 Andrew SMITH (32*) 49
Round 3 (65*) Matthieu LO YING PING 21-12 / 21-5 Kelvin YUEN (772*) 23
Round 3 (94*) Alamsyah YUNUS 21-11 / 21-14 Simon MAUNOURY (121*) 31
Round 3 (349*) Aditya PRAKASH 21-12 / 21-14 James EUNSON (199*) 23
Round 3 (40*) Brice LEVERDEZ 21-10 / 18-21 / 21-17 Jeff THO (167*) 50
Round 3 (144*) Andreas ADITYAWARMAN 21-14 / 20-22 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent (69*) 61
Quarter-final (12*) CHAN Yan Kit 21-17 / 21-18 Anup SRIDHAR (47*) 40
Quarter-final (72*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-19 / 13-21 / 21-17 Matthieu LO YING PING (65*) 49
Quarter-final (94*) Alamsyah YUNUS 21-13 / 21-9 Aditya PRAKASH (349*) 30
Quarter-final (144*) Andreas ADITYAWARMAN 21-18 / 21-19 Brice LEVERDEZ (40*) 43
Semi-final (72*) Dionysius Hayom RUMBAKA 16-21 / 21-13 / 21-19 CHAN Yan Kit (12*) 50
Semi-final (94*) Alamsyah YUNUS 21-18 / 21-17 Andreas ADITYAWARMAN (144*) 41
Final (72*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-18 Alamsyah YUNUS (94*) 36
WD
Round 1 - Leanne CHOO / Karyn VELEZ 21-13 / 21-6 Alison GREENHILL / ZHANG Samantha - 17
Round 1 - Erin CARROLL / Louise MCKENZIE 21-13 / 21-18 Gerrelyn GILCO / Van PHAM - 24
Round 1 (224*) Leisha COOPER / Ann-Louise SLEE 21-10 / 21-11 Madeleine STAPLETON / Melissa YIN - 19
Round 1 (748*) Emma CHAPPLE / Stephanie CHENG W.O. Susan DOBSON / Talia SAUNDERS (608*) 0
Round 2 (65*) Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 21-9 / 21-11 Victoria CHENG / Mary O`CONNOR - 20
Round 2 - Leanne CHOO / Karyn VELEZ 21-11 / 21-8 Deyanire ANGULO / Joyce CHIANG - 20
Round 2 (155*) Aparna BALAN / Shruti KURIEN 21-14 / 19-21 / 23-21 Nguyen Nhung LE NGOC / Kristina GAVNHOLT - 50
Round 2 (372*) Eugenia TANAKA / Kate WILSON-SMITH 21-11 / 21-16 Erin CARROLL / Louise MCKENZIE - 25
Round 2 (748*) Emma CHAPPLE / Stephanie CHENG 21-14 / 21-15 Pradnya GADRE / Nitya SOSALE - 21
Round 2 (418*) Anjali KALITA / P. Jyotshna 21-14 / 21-7 Amanda BROWN / Susannah LEYDON-DAVIS (251*) 20
Round 2 - Chia-Chi HUANG / He Tian TANG 21-13 / 21-9 Leisha COOPER / Ann-Louise SLEE (224*) 28
Round 2 (56*) CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-11 / 21-18 Iris WANG / Rena WANG (260*) 23
Quarter-final (65*) Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 21-12 / 21-17 Leanne CHOO / Karyn VELEZ - 23
Quarter-final (155*) Aparna BALAN / Shruti KURIEN 21-11 / 21-11 Eugenia TANAKA / Kate WILSON-SMITH (372*) 24
Quarter-final (418*) Anjali KALITA / P. Jyotshna 21-13 / 21-9 Emma CHAPPLE / Stephanie CHENG (748*) 21
Quarter-final - Chia-Chi HUANG / He Tian TANG 21-13 / 18-21 / 21-16 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet (56*) 59
Semi-final (155*) Aparna BALAN / Shruti KURIEN 21-15 / 21-12 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY (65*) 26
Semi-final - Chia-Chi HUANG / He Tian TANG 21-18 / 23-21 Anjali KALITA / P. Jyotshna (418*) 39
Final - Chia-Chi HUANG / He Tian TANG 21-13 / 21-9 Aparna BALAN / Shruti KURIEN (155*) 39
WS (qual)
Round 1 (398*) Louisa MA 13-21 / 21-16 / 21-13 Louise MCKENZIE - 36
WS
Round 1 (16*) YIP Pui Yin 21-12 / 21-5 Alison GREENHILL (517*) 15
Round 1 (162*) Rena WANG 21-17 / 23-21 spoorte RATTAN (211*) 29
Round 1 (100*) Fransiska RATNASARI 21-7 / 21-10 Michelle CHAN KY (67*) 25
Round 1 (246*) Anna RANKIN 21-12 / 21-11 ZHANG Samantha (706*) 18
Round 1 (72*) Kristina GAVNHOLT 21-15 / 21-12 Trupti MURGUNDE (151*) 32
Round 1 (181*) Leanne CHOO 21-8 / 21-7 Foong Meng CHEAH (275*) 18
Round 1 (142*) Renuga VEERAN 21-9 / 21-7 Gerrelyn GILCO (827*) 18
Round 1 (736*) Victoria CHENG 21-11 / 21-3 Susannah LEYDON-DAVIS (278*) 19
Round 1 (102*) Leisha COOPER 23-21 / 21-23 / 21-18 Deyanire ANGULO (122*) 50
Round 1 (94*) Neha PANDIT 20-22 / 21-13 / 21-11 Louisa MA (398*) 38
Round 1 (340*) Erica PONG 21-10 / 21-15 Iris WANG (300*) 25
Round 1 (78*) Anita Raj KAUR 21-15 / 21-14 Victoria NA (365*) 20
Round 1 (216*) Karyn VELEZ 21-12 / 21-4 Madeleine STAPLETON (296*) 15
Round 1 (197*) TSE Ying Suet 19-21 / 21-18 / 21-16 Nguyen Nhung LE NGOC (93*) 56
Round 1 (110*) CHAN Kaka Tsz Ka 21-11 / 21-6 Melissa YIN (332*) 15
Round 1 (41*) Maria Febe KUSUMASTUTI 21-5 / 21-7 Amanda BROWN (218*) 16
Round 2 (16*) YIP Pui Yin 21-11 / 21-10 Rena WANG (162*) 26
Round 2 (100*) Fransiska RATNASARI 21-12 / 21-7 Anna RANKIN (246*) 24
Round 2 (72*) Kristina GAVNHOLT 21-9 / 21-17 Leanne CHOO (181*) 25
Round 2 (142*) Renuga VEERAN 21-1 / 21-8 Victoria CHENG (736*) 14
Round 2 (94*) Neha PANDIT 21-18 / 21-17 Leisha COOPER (102*) 26
Round 2 (78*) Anita Raj KAUR 21-19 / 21-16 Erica PONG (340*) 26
Round 2 (197*) TSE Ying Suet 21-12 / 18-21 / 21-12 Karyn VELEZ (216*) 34
Round 2 (41*) Maria Febe KUSUMASTUTI 21-13 / 21-14 CHAN Kaka Tsz Ka (110*) 21
Quarter-final (16*) YIP Pui Yin 25-23 / 21-16 Fransiska RATNASARI (100*) 47
Quarter-final (72*) Kristina GAVNHOLT 21-9 / 21-19 Renuga VEERAN (142*) 31
Quarter-final (78*) Anita Raj KAUR 18-21 / 21-8 / 21-4 Neha PANDIT (94*) 37
Quarter-final (41*) Maria Febe KUSUMASTUTI 21-14 / 21-12 TSE Ying Suet (197*) 26
Semi-final (16*) YIP Pui Yin 21-15 / 19-21 / 21-17 Kristina GAVNHOLT (72*) 51
Semi-final (41*) Maria Febe KUSUMASTUTI 21-12 / 21-9 Anita Raj KAUR (78*) 28
Final (41*) Maria Febe KUSUMASTUTI 21-18 / 21-19 YIP Pui Yin (16*) 36
XD
Round 1 (15*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-6 / 21-4 Brent MILLER / Anna RANKIN - 13
Round 1 - Glenn WARFE / Erin CARROLL 21-7 / 21-9 Sean LIM / ZHANG Samantha - 15
Round 1 (452*) KONA Tarun / Shruti KURIEN 21-13 / 20-22 / 21-9 Kevin DENNERLY-MINTURN / Louise MCKENZIE (355*) 35
Round 1 (563*) Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 21-9 / 21-23 / 21-17 Chad WHITEHEAD / Eugenia TANAKA (274*) 37
Round 1 (73*) Joe WU / Danielle TAHURI 21-15 / 21-7 James PAYBODY / spoorte RATTAN (273*) 17
Round 1 - Praveen TAYALAN / Madeleine STAPLETON 17-21 / 21-17 / 21-16 Tran PHUOC / Vera BABENKO (1091*) 31
Round 1 (92*) Raj VEERAN / Renuga VEERAN 21-9 / 21-5 Brock MATHESON / Amanda BROWN (730*) 16
Round 1 - Teik Chai GAN / Hooi Yee CHOR 21-9 / 21-10 Rowan HENDERSON / Alison GREENHILL (443*) 15
Round 1 - Jishnu SANYAL / Nitya SOSALE 21-12 / 21-18 Asher RICHARDSON / Melissa YIN - 20
Round 1 (316*) Benjamin WALKLATE / Kate WILSON-SMITH 21-6 / 21-13 Luke CHARLESWORTH / Mary O`CONNOR (207*) 21
Round 1 - KHRISHNAN Yogendran / Anita Raj KAUR 21-17 / 21-14 Ben MCCARTHY / Ann-Louise SLEE (705*) 21
Round 1 (98*) Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-10 / 21-17 Bjorn SEGUIN / Deyanire ANGULO (674*) 20
Round 1 (977*) James EUNSON / Stephanie CHENG 21-16 / 21-18 Hoe Keat OON / Sue-Li HONG - 20
Round 1 - Oliver LEYDON-DAVIS / Emma CHAPPLE 21-19 / 18-21 / 21-12 Jun Sun (Jason) TAN / Susan DOBSON (762*) 34
Round 1 (556*) Joel FINDLAY / Van PHAM 21-13 / 21-15 Michael FOWKE / Susannah LEYDON-DAVIS (605*) 21
Round 1 (62*) Henry TAM / Donna HALIDAY W.O. Saliya GUNARATNE / Talia SAUNDERS - 0
Round 2 (15*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-8 / 21-15 Glenn WARFE / Erin CARROLL - 21
Round 2 (452*) KONA Tarun / Shruti KURIEN 7-21 / 23-21 / 21-19 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE (563*) 38
Round 2 (73*) Joe WU / Danielle TAHURI 21-9 / 21-12 Praveen TAYALAN / Madeleine STAPLETON - 14
Round 2 (92*) Raj VEERAN / Renuga VEERAN 21-16 / 21-8 Teik Chai GAN / Hooi Yee CHOR - 23
Round 2 (316*) Benjamin WALKLATE / Kate WILSON-SMITH 21-14 / 21-7 Jishnu SANYAL / Nitya SOSALE - 20
Round 2 - KHRISHNAN Yogendran / Anita Raj KAUR 13-21 / 21-18 / 21-19 Arun VISHNU / Aparna BALAN (98*) 42
Round 2 - Oliver LEYDON-DAVIS / Emma CHAPPLE 21-18 / 24-22 James EUNSON / Stephanie CHENG (977*) 25
Round 2 (62*) Henry TAM / Donna HALIDAY 21-8 / 21-12 Joel FINDLAY / Van PHAM (556*) 16
Quarter-final (15*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-4 / 21-11 KONA Tarun / Shruti KURIEN (452*) 22
Quarter-final (73*) Joe WU / Danielle TAHURI 21-17 / 21-16 Raj VEERAN / Renuga VEERAN (92*) 24
Quarter-final (316*) Benjamin WALKLATE / Kate WILSON-SMITH 21-16 / 21-17 KHRISHNAN Yogendran / Anita Raj KAUR - 27
Quarter-final (62*) Henry TAM / Donna HALIDAY 21-14 / 21-10 Oliver LEYDON-DAVIS / Emma CHAPPLE - 27
Semi-final (15*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-9 / 21-7 Joe WU / Danielle TAHURI (73*) 18
Semi-final (62*) Henry TAM / Donna HALIDAY 21-23 / 22-20 / 21-18 Benjamin WALKLATE / Kate WILSON-SMITH (316*) 44
Final (15*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-11 / 21-5 Henry TAM / Donna HALIDAY (62*) 17
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 49 1 4.2% 1673 69.71 00:22:42 3.07 0 0.0%
MS 54 121 13 24.1% 4205 77.87 00:30:47 2.53 2 3.7%
WD 18 38 2 11.1% 1302 72.33 00:27:40 2.61 0 0.0%
WS 31 68 6 19.4% 2308 74.45 00:27:46 2.68 0 0.0%
XD 30 67 7 23.3% 2298 76.6 00:23:48 3.22 0 0.0%
Total 157 343 29 18.5% 11786 75.07 00:27:16 2.75 2 1.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 21 4 84.0%
Czech Republic 3 1 75.0%
Hong Kong 17 6 73.9%
France 7 3 70.0%
Malaysia 12 6 66.7%
India 28 17 62.2%
England 1 1 50.0%
U.S.A. 7 10 41.2%
New Zealand 23 39 37.1%
Australia 39 67 36.8%
Mexico 0 2 0.0%
Vietnam 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7