Spanish Junior International  

Tournament Name: IBERDROLA Spanish Junior International 2022 (New dates)
Tournament Dates: 27/05/2022-29/05/2022
Location: Spain, Gandia
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD Daniel FRANCO / Ruben GARCIA
MS - U19 Ruben GARCIA Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN
WD - U19 Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO
WS - U19 Anwesha GOWDA Lucia RODRIGUEZ
XD - U19 Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Diego POMARES / Basilio PORTO 21-11 / 21-11 Tiago BERENGUER / Tiago GOUVEIA - 21
Round 1 U19 - Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ 21-19 / 19-21 / 21-14 Lukas BOLLO / Hugo ESCUER AYERBE - 55
Round 1 U19 - Victor CAÑADAS / Hugo RUZ 17-21 / 21-14 / 21-16 Finn BUSCH / Simon SCHENK - 45
Round 1 U19 - Jofre COMELLA / Marcos GARCIA 21-11 / 21-11 Pedro ALMEIDA / Rodrigo MACIEL - 24
Round 1 U19 - Hannes BLÜHDORN / Kevin Lin LENARCIC 21-15 / 21-10 Hugo MEDINA / Jaume TUR - 20
Round 1 U19 - Santiago BATALHA / Dinis MAIA 19-21 / 21-19 / 21-19 Christian ARIAS / Martin MOSQUERA - 54
Round 1 U19 - Marc MARTIN / Iago MARTINEZ 17-21 / 21-12 / 21-10 Mathias RODRIGUES / Goncalo SILVA - 41
Round 1 U19 - Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD 21-8 / 21-6 Juan Pablo DE SIANO / Pau MUÑOZ - 24
Round 1 U19 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-14 / 21-10 Vicent MOLINA / David POLOP - 28
Round 1 U19 - Alenjandro GALLEGO / Alejandro YAGÜES 21-8 / 21-19 Toni IVARS / Ferran LLOPIS - 35
Round 1 U19 - Ben HAMMOND / Felix WRIGHT 20-22 / 21-15 / 21-15 Alexander PARMENTIER / Gines VALLES - 44
Round 2 U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 21-15 / 21-9 Diego POMARES / Basilio PORTO - 25
Round 2 U19 - Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ 21-8 / 21-18 Victor CAÑADAS / Hugo RUZ - 27
Round 2 U19 - Jofre COMELLA / Marcos GARCIA 21-10 / 21-11 Jaka PERIC MAROVT / Ziga PODGORŠEK - 26
Round 2 U19 - Santiago BATALHA / Dinis MAIA 21-19 / 21-19 Hannes BLÜHDORN / Kevin Lin LENARCIC - 30
Round 2 U19 - Marc MARTIN / Iago MARTINEZ 21-18 / 23-21 Alejandro BASCHWITZ / Alvaro MORAN - 30
Round 2 U19 - Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD 21-9 / 21-17 Ricardo RETTIG / Rodrigo SANJURJO - 30
Round 2 U19 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-13 / 21-14 Alenjandro GALLEGO / Alejandro YAGÜES - 23
Round 2 U19 - Nicolas FRANCONVILLE / Lorrain JOLIAT 21-16 / 21-19 Ben HAMMOND / Felix WRIGHT - 27
Quarter-final U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 21-13 / 21-12 Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ - 26
Quarter-final U19 - Jofre COMELLA / Marcos GARCIA 17-21 / 21-14 / 21-15 Santiago BATALHA / Dinis MAIA - 44
Quarter-final U19 - Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD 21-13 / 21-16 Marc MARTIN / Iago MARTINEZ - 31
Quarter-final U19 - Nicolas FRANCONVILLE / Lorrain JOLIAT 17-21 / 21-13 / 21-15 Eric TELLER / Luca WIECHMANN - 47
Semi-final U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 21-15 / 21-11 Jofre COMELLA / Marcos GARCIA - 24
Semi-final U19 - Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD 21-11 / 21-19 Nicolas FRANCONVILLE / Lorrain JOLIAT - 33
Final U19 - Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD 21-13 / 21-18 Daniel FRANCO / Ruben GARCIA - 33
MS
Round 1 U19 - Toni IVARS W.O. Kjell WAGENER - 0
Round 1 U19 - Juan Pablo DE SIANO W.O. Jan KRUMPAK - 0
Round 1 U19 - Jofre COMELLA 22-20 / 22-20 Tiago GOUVEIA - 47
Round 1 U19 - Ziga PODGORŠEK 21-8 / 21-18 Alejandro YAGÜES - 27
Round 1 U19 - Felix WRIGHT 21-15 / 21-14 Diego POMARES - 27
Round 1 U19 - Alejandro LOPEZ 15-21 / 26-24 / 21-19 Alvaro MORAN - 74
Round 1 U19 - Alexander PARMENTIER 21-19 / 21-8 Hannes BLÜHDORN - 21
Round 1 U19 - Basilio PORTO 21-14 / 21-13 Goncalo SILVA - 32
Round 1 U19 - Alejandro BASCHWITZ 21-13 / 21-13 Pedro ALMEIDA - 30
Round 1 U19 - Rodrigo SANJURJO 21-13 / 19-21 / 21-14 Santiago BATALHA - 44
Round 1 U19 - Finn BUSCH 21-7 / 21-10 Hugo MEDINA - 22
Round 1 U19 - Gines VALLES 21-13 / 21-15 Mathias RODRIGUES - 30
Round 1 U19 - Tiago BERENGUER 21-12 / 18-21 / 21-17 Iago MARTINEZ - 50
Round 1 U19 - Eric TELLER 21-4 / 21-7 Jaume TUR - 17
Round 1 U19 - Luca WIECHMANN 21-14 / 21-19 Victor CAÑADAS - 27
Round 1 U19 - Jaka PERIC MAROVT 21-13 / 21-11 David POLOP - 23
Round 1 U19 - Ricardo RETTIG 21-8 / 21-9 Rodrigo MACIEL - 26
Round 1 U19 - Ben HAMMOND 21-7 / 21-13 Hugo RUZ - 28
Round 1 U19 - Baptiste ROLIN 21-15 / 21-9 Lukas BOLLO - 28
Round 1 U19 - Kevin Lin LENARCIC 21-12 / 21-15 Pau MUÑOZ - 23
Round 1 U19 - Dinis MAIA 18-21 / 21-16 / 21-15 Vicent MOLINA - 38
Round 2 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-7 / 21-11 Jofre COMELLA - 23
Round 2 U19 - Ziga PODGORŠEK 21-6 / 21-8 Sergio JUAREZ - 14
Round 2 U19 - Emil DANTLER 19-21 / 21-12 / 21-12 Felix WRIGHT - 49
Round 2 U19 - Alejandro LOPEZ 21-11 / 21-15 Alexander PARMENTIER - 37
Round 2 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 23-21 / 21-19 Basilio PORTO - 45
Round 2 U19 - Alejandro BASCHWITZ 21-9 / 19-21 / 21-7 Alenjandro GALLEGO - 44
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO 21-12 / 21-18 Daniel FRANCO - 37
Round 2 U19 - Finn BUSCH 17-21 / 21-17 / 21-16 Gines VALLES - 40
Round 2 U19 - Tiago BERENGUER 21-12 / 21-15 Toni IVARS - 20
Round 2 U19 - Ruben GARCIA 21-10 / 21-11 Eric TELLER - 30
Round 2 U19 - Luca WIECHMANN 21-12 / 21-9 Jaka PERIC MAROVT - 32
Round 2 U19 - Mark KOROŠA 24-22 / 13-21 / 21-13 Ricardo RETTIG - 60
Round 2 U19 - Ben HAMMOND 21-3 / 21-10 Juan Pablo DE SIANO - 19
Round 2 U19 - Baptiste ROLIN 21-18 / 21-19 Thomas BARTH - 29
Round 2 U19 - Hugo ESCUER AYERBE 21-18 / 21-15 Kevin Lin LENARCIC - 29
Round 2 U19 - Lorrain JOLIAT 21-13 / 21-7 Dinis MAIA - 28
Round 3 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-15 / 21-11 Ziga PODGORŠEK - 30
Round 3 U19 - Emil DANTLER 21-11 / 21-18 Alejandro LOPEZ - 29
Round 3 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 20-22 / 21-17 / 21-18 Alejandro BASCHWITZ - 50
Round 3 U19 - Rodrigo SANJURJO 21-10 / 11-6 Ret. Finn BUSCH - 15
Round 3 U19 - Ruben GARCIA 21-12 / 21-13 Tiago BERENGUER - 28
Round 3 U19 - Mark KOROŠA 21-19 / 21-15 Luca WIECHMANN - 38
Round 3 U19 - Baptiste ROLIN 23-21 / 21-17 Ben HAMMOND - 32
Round 3 U19 - Lorrain JOLIAT 21-14 / 21-7 Hugo ESCUER AYERBE - 25
Quarter-final U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-7 / 24-22 Emil DANTLER - 40
Quarter-final U19 - Nicolas FRANCONVILLE 6-1 Ret. Rodrigo SANJURJO - 5
Quarter-final U19 - Ruben GARCIA 21-15 / 21-9 Mark KOROŠA - 34
Quarter-final U19 - Lorrain JOLIAT 19-21 / 21-14 / 21-13 Baptiste ROLIN - 51
Semi-final U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-12 / 21-7 Nicolas FRANCONVILLE - 25
Semi-final U19 - Ruben GARCIA 21-12 / 15-21 / 21-14 Lorrain JOLIAT - 60
Final U19 - Ruben GARCIA 21-16 / 21-16 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 38
WD
Round 1 U19 - Carolina MENDES / Marta SOUSA W.O. Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ - 0
Round 1 U19 - Macarena IZQUIERDO / Carmen Maria JIMENEZ 21-15 / 19-21 / 21-17 Noemie BRAND / Leila ZARROUK - 52
Round 1 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-7 / 21-6 Lucia AZPEITIA / Olaya GARCIA - 20
Round 1 U19 - Nika BEDIC / Kim MATOVIC 21-19 / 21-13 Ines COSTERO / Belen GUARDIOLA - 26
Round 2 U19 - Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ 21-9 / 21-11 Raquel ALVARES / Margarida CABACO - 32
Round 2 U19 - Spela ALIC / Anja JORDAN 21-13 / 17-21 / 21-9 Carolina MENDES / Marta SOUSA - 37
Round 2 U19 - Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN 21-14 / 21-16 Ana CABALLERO / Elena PAYÁ - 33
Round 2 U19 - Macarena IZQUIERDO / Carmen Maria JIMENEZ 21-10 / 21-9 Celia DE LARA / Ainhoa RAMIREZ - 24
Round 2 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-13 / 21-12 Erica GLÓRIA / Maria WILKINSON - 26
Round 2 U19 - Marta GONZALEZ / Paula LLAVERO 21-13 / 16-21 / 21-17 Laura ALVAREZ / Amaia TORRALBA - 49
Round 2 U19 - Nika BEDIC / Kim MATOVIC 15-21 / 21-18 / 21-15 Lucia CHORQUES / Maria SANZ MARTORELL - 46
Round 2 U19 - Madalena FORTUNATO / Beatriz ROBERTO 11-21 / 21-13 / 21-14 Leyre SUBERVIOLA / Jana VILLANUEVA - 47
Quarter-final U19 - Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ 27-25 / 21-17 Spela ALIC / Anja JORDAN - 35
Quarter-final U19 - Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN 21-15 / 11-21 / 21-13 Macarena IZQUIERDO / Carmen Maria JIMENEZ - 40
Quarter-final U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-16 / 21-5 Marta GONZALEZ / Paula LLAVERO - 30
Quarter-final U19 - Madalena FORTUNATO / Beatriz ROBERTO 21-11 / 21-13 Nika BEDIC / Kim MATOVIC - 23
Semi-final U19 - Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ 21-13 / 13-21 / 21-18 Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN - 60
Semi-final U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-15 / 21-17 Madalena FORTUNATO / Beatriz ROBERTO - 34
Final U19 - Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ 21-16 / 21-18 Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO - 38
WS
Round 1 U19 - Margarida CABACO 21-4 / 21-5 Nuria MARTINEZ - 18
Round 1 U19 - Beatriz ROBERTO 21-16 / 15-21 / 21-16 Ana CABALLERO - 52
Round 1 U19 - Raquel ALVARES 18-21 / 21-6 / 21-10 Celia DE LARA - 40
Round 1 U19 - Maria WILKINSON 18-21 / 21-9 / 22-20 Aina URGEL - 45
Round 1 U19 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-10 / 21-10 Lucia CHORQUES - 24
Round 1 U19 - Madalena FORTUNATO 21-13 / 21-9 Elena PAYÁ - 26
Round 1 U19 - LæRke THOMSEN 21-8 / 21-8 Maria SANZ MARTORELL - 21
Round 1 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 17-21 / 21-19 / 21-11 Carmen Maria JIMENEZ - 37
Round 1 U19 - Erica GLÓRIA 21-10 / 21-4 Aurora OTIN - 19
Round 1 U19 - Noemie BRAND 21-16 / 21-16 Edurne OLMOS - 28
Round 2 U19 - Lucia RODRIGUEZ 21-10 / 21-12 Marta SOUSA - 27
Round 2 U19 - Leila ZARROUK 21-17 / 21-12 Margarida CABACO - 31
Round 2 U19 - Karla HENRY 21-12 / 21-13 Macarena IZQUIERDO - 26
Round 2 U19 - Maria HøJlund TOMMERUP 21-18 / 21-15 Beatriz ROBERTO - 30
Round 2 U19 - Nikol CARULLA 21-13 / 21-11 Cristina TERUEL - 35
Round 2 U19 - Raquel ALVARES 21-11 / 21-11 Maria GONZALEZ - 32
Round 2 U19 - Kim MATOVIC 21-16 / 21-10 Maria WILKINSON - 28
Round 2 U19 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 22-20 / 21-9 Nika BEDIC - 29
Round 2 U19 - Madalena FORTUNATO 21-8 / 21-9 Belen GUARDIOLA - 20
Round 2 U19 - Anwesha GOWDA 13-21 / 21-10 / 21-17 LæRke THOMSEN - 40
Round 2 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-15 / 21-3 Carolina ESTEVE - 21
Round 2 U19 - Laura ALVAREZ 21-12 / 21-11 Carolina MENDES - 24
Round 2 U19 - Erica GLÓRIA 21-2 / 21-3 Soraya GANDIA - 16
Round 2 U19 - Anja JORDAN 12-21 / 22-20 / 21-10 Ines COSTERO - 45
Round 2 U19 - Amaia TORRALBA 21-15 / 21-16 Noemie BRAND - 28
Round 2 U19 - Marta GONZALEZ 21-14 / 17-21 / 21-9 Spela ALIC - 45
Round 3 U19 - Lucia RODRIGUEZ 21-15 / 21-13 Leila ZARROUK - 28
Round 3 U19 - Karla HENRY 14-21 / 21-8 / 21-16 Maria HøJlund TOMMERUP - 53
Round 3 U19 - Nikol CARULLA 21-12 / 21-10 Raquel ALVARES - 27
Round 3 U19 - Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-9 / 21-12 Kim MATOVIC - 29
Round 3 U19 - Anwesha GOWDA 20-22 / 21-11 / 21-12 Madalena FORTUNATO - 45
Round 3 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-17 / 21-18 Laura ALVAREZ - 25
Round 3 U19 - Erica GLÓRIA 15-21 / 21-18 / 21-19 Anja JORDAN - 36
Round 3 U19 - Marta GONZALEZ 21-14 / 18-21 / 21-17 Amaia TORRALBA - 49
Quarter-final U19 - Lucia RODRIGUEZ 21-9 / 21-13 Karla HENRY - 25
Quarter-final U19 - Nikol CARULLA 21-15 / 15-21 / 21-15 Rafaela MUNAR SOLIMANO - 57
Quarter-final U19 - Anwesha GOWDA 21-13 / 21-15 Fernanda MUNAR SOLIMANO - 24
Quarter-final U19 - Erica GLÓRIA 19-21 / 21-12 / 21-12 Marta GONZALEZ - 45
Semi-final U19 - Lucia RODRIGUEZ 21-15 / 21-18 Nikol CARULLA - 45
Semi-final U19 - Anwesha GOWDA 21-11 / 21-8 Erica GLÓRIA - 21
Final U19 - Anwesha GOWDA 21-17 / 21-14 Lucia RODRIGUEZ - 27
XD
Round 1 U19 - Alejandro BASCHWITZ / Aina URGEL 21-17 / 21-16 Dinis MAIA / Erica GLÓRIA - 30
Round 1 U19 - Hugo RUZ / Marta GONZALEZ 21-6 / 21-15 Tiago GOUVEIA / Carolina MENDES - 23
Round 1 U19 - Alexander PARMENTIER / Celia DE LARA 15-21 / 21-16 / 21-19 Nicolas FRANCONVILLE / Noemie BRAND - 40
Round 1 U19 - Iago MARTINEZ / Paula LLAVERO 19-21 / 21-9 / 21-11 Santiago BATALHA / Maria WILKINSON - 36
Round 1 U19 - Mark KOROŠA / Kim MATOVIC 21-18 / 21-12 Gines VALLES / Lucia CHORQUES - 32
Round 1 U19 - Basilio PORTO / Laura ALVAREZ 21-18 / 19-21 / 22-20 Goncalo SILVA / Margarida CABACO - 40
Round 1 U19 - Tiago BERENGUER / Raquel ALVARES 21-17 / 30-28 Lukas BOLLO / Lucia AZPEITIA - 46
Round 1 U19 - Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP 21-9 / 21-7 Vicent MOLINA / Maria SANZ MARTORELL - 25
Round 2 U19 - Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-7 / 21-6 Martin MOSQUERA / Maria GONZALEZ - 20
Round 2 U19 - Alejandro BASCHWITZ / Aina URGEL 16-21 / 21-19 / 21-17 Kevin Lin LENARCIC / Nika BEDIC - 45
Round 2 U19 - Jesus DE BURGOS / Amaia TORRALBA 21-14 / 21-15 Mathias RODRIGUES / Beatriz ROBERTO - 26
Round 2 U19 - Hugo RUZ / Marta GONZALEZ 21-9 / 21-18 Hugo ESCUER AYERBE / Aurora OTIN - 27
Round 2 U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-15 / 21-16 Daniel FRANCO / Elena PAYÁ - 33
Round 2 U19 - Alexander PARMENTIER / Celia DE LARA 21-5 / 21-12 Sergio JUAREZ / Carolina ESTEVE - 18
Round 2 U19 - Jaka PERIC MAROVT / Anja JORDAN 21-4 / 22-20 Rodrigo MACIEL / Marta SOUSA - 24
Round 2 U19 - Iago MARTINEZ / Paula LLAVERO 21-18 / 21-11 Christian ARIAS / Cristina TERUEL - 31
Round 2 U19 - Baptiste ROLIN / Karla HENRY 26-24 / 21-19 Mark KOROŠA / Kim MATOVIC - 37
Round 2 U19 - Lorrain JOLIAT / Leila ZARROUK 21-17 / 21-19 Adolfo LOPEZ / Leyre SUBERVIOLA - 30
Round 2 U19 - Basilio PORTO / Laura ALVAREZ 21-9 / 21-11 Ferran LLOPIS / Edurne OLMOS - 23
Round 2 U19 - Pedro ALMEIDA / Madalena FORTUNATO 17-21 / 21-17 / 21-16 Ziga PODGORŠEK / Spela ALIC - 46
Round 2 U19 - Marcos GARCIA / Jana VILLANUEVA 21-13 / 21-14 Tiago BERENGUER / Raquel ALVARES - 33
Round 2 U19 - Ricardo RETTIG / Carmen Maria JIMENEZ 21-9 / 21-15 Alejandro LOPEZ / Olaya GARCIA - 25
Round 2 U19 - Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP 21-6 / 21-4 Jofre COMELLA / Macarena IZQUIERDO - 23
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 16-21 / 21-14 / 21-19 Alvaro MORAN / Ana CABALLERO - 44
Round 3 U19 - Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-11 / 21-19 Alejandro BASCHWITZ / Aina URGEL - 26
Round 3 U19 - Hugo RUZ / Marta GONZALEZ 21-17 / 21-17 Jesus DE BURGOS / Amaia TORRALBA - 33
Round 3 U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-12 / 21-8 Alexander PARMENTIER / Celia DE LARA - 21
Round 3 U19 - Jaka PERIC MAROVT / Anja JORDAN 21-16 / 21-18 Iago MARTINEZ / Paula LLAVERO - 24
Round 3 U19 - Lorrain JOLIAT / Leila ZARROUK 21-11 / 22-20 Baptiste ROLIN / Karla HENRY - 26
Round 3 U19 - Basilio PORTO / Laura ALVAREZ 21-16 / 21-12 Pedro ALMEIDA / Madalena FORTUNATO - 27
Round 3 U19 - Ricardo RETTIG / Carmen Maria JIMENEZ 21-11 / 21-12 Marcos GARCIA / Jana VILLANUEVA - 20
Round 3 U19 - Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP 21-12 / 21-13 Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA - 33
Quarter-final U19 - Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-14 / 21-18 Hugo RUZ / Marta GONZALEZ - 35
Quarter-final U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-10 / 21-9 Jaka PERIC MAROVT / Anja JORDAN - 20
Quarter-final U19 - Lorrain JOLIAT / Leila ZARROUK W.O. Basilio PORTO / Laura ALVAREZ - 18
Quarter-final U19 - Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP 21-10 / 21-18 Ricardo RETTIG / Carmen Maria JIMENEZ - 32
Quarter-final U19 - Lorrain JOLIAT / Leila ZARROUK 21-13 / 21-14 Basilio PORTO / Laura ALVAREZ - 25
Semi-final U19 - Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-17 / 16-21 / 21-14 Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED - 40
Semi-final U19 - Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP 21-10 / 21-8 Lorrain JOLIAT / Leila ZARROUK - 22
Final U19 - Jonathan MELGAARD / Maria HøJlund TOMMERUP 22-20 / 19-21 / 21-9 Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ - 41
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 59 7 26.9% 2089 80.35 00:32:35 2.47 0 0.0%
MS 48 107 11 22.9% 3736 77.83 00:33:57 2.29 3 6.2%
WD 18 43 7 38.9% 1506 83.67 00:36:13 2.31 1 5.6%
WS 41 95 13 31.7% 3222 78.59 00:32:16 2.44 0 0.0%
XD 39 86 8 20.5% 3040 77.95 00:30:18 2.57 0 0.0%
Total 172 390 46 26.7% 13593 79.03 00:32:45 2.41 4 2.3%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 18 4 81.8%
Peru 10 3 76.9%
Belgium 6 3 66.7%
Austria 2 1 66.7%
Switzerland 13 8 61.9%
Germany 12 8 60.0%
Great Britain 3 2 60.0%
England 1 1 50.0%
Slovenia 14 15 48.3%
10 12 45.5%
Portugal 16 20 44.4%
Spain 69 93 42.6%
Norway 0 1 0.0%
France 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Ruben GARCIA Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-16 / 21-16
2021 Tauri KILK Sacha LEVEQUE 21-18 / 23-25 / 21-16
2021 Charles FOUYN Basilio PORTO 21-13 / 21-13
2020 Ruben GARCIA Daniel FRANCO 21-8 / 21-16
2019 Vladislav DOBYCHKIN Enogat ROY 21-17 / 9-21 / 21-19
2019 Tomas TOLEDANO Marc CARDONA 21-19 / 21-19
2018 Arnaud MERKLE Christo POPOV 16-21 / 21-9 / 21-13
2017 David ORTEU Valentin SINGER 19-21 / 21-7 / 21-12
2016 Korakrit LAOTRAKUL Alvaro VAZQUEZ 21-16 / 21-8
2015 Dominik BUETIKOFER Bernardo ATILANO 21-16 / 14-10 Ret.
2014 Luís Enrique PEÑALVER Rodion ALIMOV 21-16 / 21-9
2013 MATEUSZ SWIERCZYNSKI Mateo MARTINEZ 21-9 / 21-16
2011 Ramazan OZTURK Akin SENOL 15-21 / 21-12 / 22-20