Swiss Open  

Tournament Name: Swiss Open 2015
Tournament Dates: 10/03/2015-15/03/2015
Location: Switzerland, Basel
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / LU Kai GOH V Shem / TAN Wee Kiong
MS KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN
WD BAO Yixin / TANG Yuanting Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA
WS SUN Yu Busanan ONGBAMRUNGPHAN
XD LU Kai / HUANG Yaqiong LIU Cheng / BAO Yixin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Titon GUSTAMAN / Yohannes HOGIANTO 19-21 / 21-15 / 21-17 Mateo MARTINEZ / Samson GRADT-URBAN 560 37
Round 1 151 PHILLIPE Charron / Toby NG 21-18 / 21-16 Joel KÖNIG / Stilian MAKARSKI - 23
Round 1 124 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 21-15 / 21-10 Pierrick DESCHENAUX / Oliver SCHALLER 211 24
Round 1 - Lucas CLAERBOUT / Lucas CORVEE 21-13 / 18-21 / 21-9 Mathias BONNY / Christian KIRCHMAYR 187 35
Round 1 - Agung RUHANDA / KUSUMAH Sandy Darma 17-21 / 21-11 / 21-9 Hafiz SHAHARUDIN / Beryno Jiann Tze WONG - 36
Round 1 171 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-4 / 21-17 Indra Viki OKVANA / Florent RIANCHO 134 18
Round 2 151 PHILLIPE Charron / Toby NG 21-10 / 13-21 / 22-20 Titon GUSTAMAN / Yohannes HOGIANTO - 34
Round 2 124 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 21-19 / 21-9 Anthony DUMARTHERAY / Gilles TRIPET 257 25
Round 2 - Agung RUHANDA / KUSUMAH Sandy Darma 21-16 / 17-21 / 21-12 Lucas CLAERBOUT / Lucas CORVEE - 36
Round 2 171 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-11 / 21-11 Ronan GUEGUIN / Nathan LAEMMEL - 22
MD
Round 1 27 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 21-15 / 21-13 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 92 25
Round 1 54 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 18-21 / 21-16 / 21-13 Peter Gabriel MAGNAYE / Paul Jefferson VIVAS 67 46
Round 1 24 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 21-12 / 21-14 Agung RUHANDA / KUSUMAH Sandy Darma - 27
Round 1 22 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 20-22 / 21-18 / 21-17 PHILLIPE Charron / Toby NG 151 40
Round 1 17 CAI Yun / LU Kai 21-12 / 21-16 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 171 25
Round 1 60 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-17 / 21-13 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 38 26
Round 1 20 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-17 / 21-18 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 32 34
Round 1 51 Andrew ELLIS / Peter MILLS 23-21 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 41 35
Round 1 30 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-18 / 18-21 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 26 52
Round 1 182 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18-21 / 21-11 / 21-19 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 44 39
Round 1 25 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-7 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 33 23
Round 1 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 21-15 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 47 35
Round 1 63 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 21-16 / 24-22 Robert BLAIR / Shintaro IKEDA 531 38
Round 1 56 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-18 / 21-11 Raphael BECK / Andreas HEINZ 40 49
Round 1 124 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 21-19 / 21-16 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 53 31
Round 1 48 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-12 / 21-13 Philip Joper ESCUETA / Ronel ESTANISLAO 73 29
Round 2 27 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 21-17 / 19-21 / 22-20 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 54 49
Round 2 24 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 21-19 / 21-19 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 22 33
Round 2 17 CAI Yun / LU Kai 17-21 / 21-18 / 21-15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 60 57
Round 2 51 Andrew ELLIS / Peter MILLS 16-21 / 21-19 / 21-19 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 20 58
Round 2 182 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-13 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 30 25
Round 2 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 11-21 / 23-21 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 25 57
Round 2 56 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-17 / 22-20 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 63 29
Round 2 48 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 18-21 / 21-15 / 21-16 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 124 55
Quarter-final 24 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 21-15 / 18-21 / 21-19 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 27 46
Quarter-final 17 CAI Yun / LU Kai 21-10 / 21-14 Andrew ELLIS / Peter MILLS 51 36
Quarter-final 182 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 19-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 18 59
Quarter-final 56 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 23-21 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 48 39
Semi-final 17 CAI Yun / LU Kai 21-18 / 21-8 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 24 29
Semi-final 56 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 182 32
Final 17 CAI Yun / LU Kai 21-19 / 14-21 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 56 63
MS
Round 1 4 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-10 Lucas CORVEE 63 28
Round 1 60 Dieter DOMKE 21-16 / 18-21 / 21-7 Eric PANG 45 42
Round 1 385 Joshua MAGEE 21-13 / 21-19 Kyrill SCHAFFLUETZEL 545 36
Round 1 57 Emil HOLST W.O. Lars SCHAENZLER 312 1
Round 1 29 Takuma UEDA 21-9 / 21-9 Samson GRADT-URBAN 632 20
Round 1 109 Toby PENTY 21-15 / 23-21 Mattias BORG 114 35
Round 1 38 Andre Kurniawan TEDJONO 19-21 / 21-11 / 21-8 Nicolas LENGGENHAGER 1196 36
Round 1 208 Anthony DUMARTHERAY 21-14 / 16-21 / 21-15 Kim BRUUN 105 46
Round 1 11 TIAN Houwei 21-14 / 21-5 Teck Zhi SOO 150 37
Round 1 41 Kazumasa SAKAI 21-18 / 21-11 Adrian DZIOLKO 70 31
Round 1 52 Anand PAWAR 21-11 / 21-13 Joel KÖNIG 737 25
Round 1 91 LIEW Daren 21-19 / 21-13 Matthias ALMER 102 36
Round 1 43 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-7 HU Yun 15 24
Round 1 78 Yuhan TAN 21-12 / 21-15 Artem POCHTAROV 101 30
Round 1 39 WANG Tzu Wei 21-11 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO 154 29
Round 1 77 Milan LUDIK 24-22 / 21-15 Yoann TURLAN 277 36
Round 1 82 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-13 Thomas ROUXEL 71 30
Round 1 33 Riichi TAKESHITA 21-7 / 21-9 Ronan GUEGUIN 754 23
Round 1 90 Lucas CLAERBOUT 14-21 / 21-19 / 21-15 Michal ROGALSKI 84 52
Round 1 54 Zulfadli ZULKIFFLI 21-15 / 21-14 Philipp DISCHER 465 35
Round 1 93 Flemming QUACH 21-18 / 21-16 Maxime MOREELS 115 34
Round 1 132 Fabian ROTH 21-8 / 21-6 Yoann FREYSINGER 727 20
Round 1 255 Stilian MAKARSKI 21-17 / 13-21 / 21-16 Christian KIRCHMAYR 297 44
Round 1 62 XUE Song 21-7 / 21-4 Sivin MANJALY 1219 20
Round 1 141 Beryno Jiann Tze WONG 21-18 / 18-21 / 21-15 Petr KOUKAL 53 51
Round 1 36 SAI PRANEETH B. 21-9 / 21-9 Luka ZDENJAK 327 24
Round 1 97 Christian LIND THOMSEN 21-14 / 20-22 / 21-19 Ihsan Maulana MUSTOFA 122 75
Round 1 26 HSU Jen Hao 21-6 / 21-10 Mathias BONNY 291 24
Round 1 243 HSUEH Hsuan Yi 21-9 / 21-10 Tobias WADENKA 200 24
Round 1 32 NG Ka Long Angus 21-12 / 23-21 Erik MEIJS 94 31
Round 1 58 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-9 / 21-18 Dmytro ZAVADSKY 76 31
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-14 Kasper LEHIKOINEN 147 29
Round 2 4 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-14 Dieter DOMKE 60 25
Round 2 57 Emil HOLST 21-16 / 21-10 Joshua MAGEE 385 30
Round 2 29 Takuma UEDA 21-14 / 21-17 Toby PENTY 109 35
Round 2 38 Andre Kurniawan TEDJONO 21-9 / 21-13 Anthony DUMARTHERAY 208 26
Round 2 41 Kazumasa SAKAI 21-18 / 21-13 TIAN Houwei 11 41
Round 2 52 Anand PAWAR 13-21 / 22-20 / 21-16 LIEW Daren 91 57
Round 2 43 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-23 / 21-19 Yuhan TAN 78 50
Round 2 39 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-16 Milan LUDIK 77 29
Round 2 82 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-17 Riichi TAKESHITA 33 34
Round 2 54 Zulfadli ZULKIFFLI 21-8 / 21-10 Lucas CLAERBOUT 90 30
Round 2 93 Flemming QUACH 21-14 / 21-12 Fabian ROTH 132 31
Round 2 62 XUE Song 21-10 / 21-12 Stilian MAKARSKI 255 26
Round 2 36 SAI PRANEETH B. 21-11 / 21-13 Beryno Jiann Tze WONG 141 23
Round 2 26 HSU Jen Hao 21-12 / 23-21 Christian LIND THOMSEN 97 56
Round 2 32 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-12 HSUEH Hsuan Yi 243 28
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-10 / 14-5 Ret. Mohamad Arif Ab Latif ARIF 58 23
Round 3 4 KIDAMBI Srikanth 14-21 / 21-15 / 21-18 Emil HOLST 57 67
Round 3 29 Takuma UEDA 21-16 / 21-19 Andre Kurniawan TEDJONO 38 42
Round 3 41 Kazumasa SAKAI 19-21 / 21-19 / 21-15 Anand PAWAR 52 57
Round 3 43 Ajay JAYARAM 21-17 / 21-16 WANG Tzu Wei 39 35
Round 3 82 Jonatan CHRISTIE 16-21 / 21-18 / 21-13 Zulfadli ZULKIFFLI 54 68
Round 3 62 XUE Song 21-18 / 21-17 Flemming QUACH 93 36
Round 3 26 HSU Jen Hao 21-18 / 21-12 SAI PRANEETH B. 36 44
Round 3 6 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-10 NG Ka Long Angus 32 36
Quarter-final 4 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 21-12 Takuma UEDA 29 31
Quarter-final 43 Ajay JAYARAM 17-21 / 23-21 / 21-15 Kazumasa SAKAI 41 58
Quarter-final 62 XUE Song 21-17 / 21-10 Jonatan CHRISTIE 82 40
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-12 HSU Jen Hao 26 36
Semi-final 4 KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-15 / 21-18 Ajay JAYARAM 43 50
Semi-final 6 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-15 XUE Song 62 39
Final 4 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 12-21 / 21-14 Viktor AXELSEN 6 47
WD
Round 1 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-11 / 21-6 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 211 29
Round 1 53 Delphine LANSAC / Emilie LEFEL 21-11 / 21-18 Ratoputri FEBTRIA ADISTRA / Rosy Oktavia PANCASARI 285 28
Round 1 21 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-11 Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 55 36
Round 1 54 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 0-0 Ret. Kira KATTENBECK / Franziska VOLKMANN 100 18
Round 1 150 TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 16-21 / 21-15 / 21-9 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 20 48
Round 1 28 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-6 / 21-12 Susanne KELLER / Yvonne KELLER 629 22
Round 1 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-12 Samantha BARNING / Iris TABELING 24 35
Round 1 - Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-8 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 108 25
Round 1 73 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 21-11 / 21-13 Carola BOTT / Jennifer KARNOTT 83 29
Round 1 109 BAO Yixin / TANG Yuanting 21-5 / 21-8 Diana DIMOVA / Celine TRIPET 489 19
Round 1 130 Lena GREBAK / Maria HELSBOL 21-13 / 21-13 Emilie BEAUJEAN / Joanna CHAUBE - 28
Round 1 34 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-5 Celine BURKART / Tiffany GIRONA 197 18
Round 1 22 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 22-20 / 20-22 / 21-17 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 43 55
Round 1 25 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 21-12 / 21-12 Kati-Kreet MARRAN / Sale - Liis TEESALU 133 23
Round 1 33 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-10 / 21-19 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 31 35
Round 1 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-10 / 21-8 Cendrine HANTZ / Sanya HERZIG - 22
Round 2 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-10 / 21-14 Delphine LANSAC / Emilie LEFEL 53 33
Round 2 54 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-16 / 15-21 / 21-13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21 65
Round 2 28 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-16 / 21-11 TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 150 36
Round 2 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 23-21 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO - 38
Round 2 109 BAO Yixin / TANG Yuanting 21-15 / 21-6 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 73 25
Round 2 34 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 15-21 / 21-15 / 21-12 Lena GREBAK / Maria HELSBOL 130 49
Round 2 25 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 21-16 / 18-21 / 21-16 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 22 50
Round 2 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-13 / 21-16 Heather OLVER / Lauren SMITH 33 36
Quarter-final 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-18 / 21-19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 54 50
Quarter-final 28 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-14 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 16 35
Quarter-final 109 BAO Yixin / TANG Yuanting 21-14 / 21-10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 34 33
Quarter-final 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-15 / 21-23 / 21-6 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 25 51
Semi-final 28 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-14 / 19-21 / 21-12 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 5 69
Semi-final 109 BAO Yixin / TANG Yuanting 21-12 / 19-21 / 21-17 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 11 61
Final 109 BAO Yixin / TANG Yuanting 21-6 / 17-21 / 21-17 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 28 57
WS (qual)
Round 1 109 Nanna VAINIO 21-6 / 21-12 Joanna CHAUBE 285 22
Round 1 124 Ellinor WIDH 21-23 / 21-17 / 21-8 Simone PRUTSCH 103 44
Round 1 89 Elisabeth BALDAUF 21-13 / 21-18 Cendrine HANTZ 281 27
Round 1 106 Fabienne DEPREZ 21-16 / 9-21 / 21-15 Nicole SCHALLER 154 43
Round 1 110 Marie DEMY W.O. Matilda PETERSEN 133 0
Round 1 85 Kate FOO KUNE 21-17 / 21-19 Ayla HUSER 240 32
Round 1 73 Aya OHORI 21-12 / 21-13 Anna RANKIN 128 30
Round 1 260 Ratoputri FEBTRIA ADISTRA 21-11 / 14-21 / 21-8 Nadia FANKHAUSER 276 39
Round 2 109 Nanna VAINIO 21-17 / 14-21 / 21-14 Ellinor WIDH 124 47
Round 2 106 Fabienne DEPREZ 21-19 / 21-16 Elisabeth BALDAUF 89 31
Round 2 85 Kate FOO KUNE 21-10 / 21-9 Marie DEMY 110 23
Round 2 73 Aya OHORI 21-8 / 21-9 Ratoputri FEBTRIA ADISTRA 260 24
WS
Round 1 6 WANG Yihan 21-16 / 21-12 Kaori IMABEPPU 28 46
Round 1 41 Sashina VIGNES WARAN 21-16 / 21-15 Fontaine Mica WRIGHT 65 30
Round 1 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-10 Lindaweni FANETRI 49 32
Round 1 44 Chloe MAGEE 19-21 / 21-17 / 21-6 Delphine LANSAC 71 50
Round 1 17 Michelle LI 21-10 / 15-21 / 21-18 Kristina GAVNHOLT 68 48
Round 1 39 Iris WANG 22-20 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 34 35
Round 1 14 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-17 Fabienne DEPREZ 106 33
Round 1 51 Ksenia POLIKARPOVA 1-2 Ret. Sabrina JAQUET 52 1
Round 1 53 Stefani STOEVA 21-16 / 21-17 Natalia PERMINOVA 43 28
Round 1 21 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-17 Bellaetrix MANUPUTTY 64 39
Round 1 42 Petya NEDELCHEVA 21-11 / 21-3 Kate FOO KUNE 85 27
Round 1 16 Sayaka TAKAHASHI 21-19 / 18-21 / 21-13 Karin SCHNAASE 25 60
Round 1 31 HSU Ya Ching 22-20 / 21-13 Nanna VAINIO 109 29
Round 1 15 SUN Yu 22-20 / 19-21 / 21-10 Sayaka SATO 23 72
Round 1 27 Kirsty GILMOUR 21-16 / 21-14 Aya OHORI 73 44
Round 1 20 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-12 / 21-11 Yui HASHIMOTO 40 31
Round 2 6 WANG Yihan 21-6 / 21-16 Sashina VIGNES WARAN 41 32
Round 2 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-17 Chloe MAGEE 44 36
Round 2 17 Michelle LI 21-17 / 21-19 Iris WANG 39 41
Round 2 14 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 51 28
Round 2 21 Nitchaon JINDAPOL 11-4 Ret. Stefani STOEVA 53 5
Round 2 16 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-9 Petya NEDELCHEVA 42 33
Round 2 15 SUN Yu 21-11 / 21-7 HSU Ya Ching 31 34
Round 2 20 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-12 / 21-15 Kirsty GILMOUR 27 31
Quarter-final 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-15 WANG Yihan 6 40
Quarter-final 14 Akane YAMAGUCHI 21-8 / 15-21 / 21-12 Michelle LI 17 56
Quarter-final 16 Sayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-10 Nitchaon JINDAPOL 21 40
Quarter-final 15 SUN Yu 21-11 / 21-5 Porntip BURANAPRASERTSUK 20 31
Semi-final 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 24-22 / 21-17 Akane YAMAGUCHI 14 47
Semi-final 15 SUN Yu 21-19 / 20-22 / 21-12 Sayaka TAKAHASHI 16 75
Final 15 SUN Yu 21-16 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19 42
XD (qual)
Round 1 590 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 21-8 / 21-15 Hendra Aprida GUNAWAN / Nadya MELATI 366 25
Round 1 468 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Rizki Amelia PRADIPTA 21-7 / 21-7 Andreas HEINZ / Jennifer KARNOTT 340 15
Round 1 1404 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 21-15 / 21-7 Beryno Jiann Tze WONG / Ayla HUSER 816 21
Round 2 590 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 21-16 / 21-11 Pierrick DESCHENAUX / Tiffany GIRONA 409 24
Round 2 468 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Rizki Amelia PRADIPTA 21-19 / 21-4 Florent RIANCHO / Kate FOO KUNE 195 19
Round 2 1404 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 21-13 / 19-21 / 21-9 Titon GUSTAMAN / Janine Andrea STOCKER - 37
XD
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-6 / 21-16 Toby NG / Alex BRUCE 33 19
Round 1 70 Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 20-22 / 21-12 / 21-10 Stilian MAKARSKI / Celine TRIPET 153 39
Round 1 109 Mark LAMSFUSS / Franziska VOLKMANN 21-13 / 21-18 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 110 24
Round 1 21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-15 / 14-21 / 21-13 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 23 40
Round 1 6 LIU Cheng / BAO Yixin 21-7 / 21-3 Ronan GUEGUIN / Joanna CHAUBE - 16
Round 1 468 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Rizki Amelia PRADIPTA 22-24 / 21-15 / 21-8 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 40 41
Round 1 12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 22-20 / 21-19 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 87 31
Round 1 590 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 22-20 / 22-24 / 21-10 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 45 56
Round 1 36 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 21-19 / 21-8 Gilles TRIPET / Diana DIMOVA 816 24
Round 1 18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 14-21 / 21-12 / 21-17 Max SCHWENGER / Carla NELTE 17 44
Round 1 280 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-13 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 1404 25
Round 1 9 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-13 / 21-13 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 121 26
Round 1 77 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 21-10 / 21-11 PHILLIPE Charron / Phyllis CHAN 54 20
Round 1 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 26 31
Round 1 97 Christopher COLES / Sophie BROWN 17-21 / 21-8 / 21-18 Bastian KERSAUDY / Lorraine BAUMANN - 40
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-23 / 21-14 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 32 52
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-11 Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 70 21
Round 2 21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-11 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Franziska VOLKMANN 109 30
Round 2 6 LIU Cheng / BAO Yixin 21-7 / 21-18 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Rizki Amelia PRADIPTA 468 21
Round 2 12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-16 / 16-21 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 590 42
Round 2 36 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 21-13 / 14-21 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 18 47
Round 2 9 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-17 / 21-19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 280 39
Round 2 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-11 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 77 31
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-10 / 21-9 Christopher COLES / Sophie BROWN 97 28
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 19-21 / 21-13 / 21-10 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21 42
Quarter-final 6 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 21-7 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 12 32
Quarter-final 9 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 18-21 / 21-17 / 21-11 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 36 45
Quarter-final 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 23-21 / 21-14 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 41
Semi-final 6 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 21-19 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 37
Semi-final 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 9 34
Final 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 17-21 / 22-20 / 21-13 LIU Cheng / BAO Yixin 6 64
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2826 91.16 00:39:23 2.31 1 3.2%
MS 61 137 15 24.6% 4795 78.61 00:36:48 2.14 3 4.9%
WD 30 69 9 30.0% 2374 79.13 00:38:00 2.08 3 10.0%
WS 29 64 6 20.7% 2248 77.52 00:40:21 1.92 3 10.3%
XD 31 74 12 38.7% 2637 85.06 00:34:54 2.44 1 3.2%
Total 182 419 55 30.2% 14880 81.76 00:37:41 2.17 11 6.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 32 5 86.5%
India 14 5 73.7%
Thailand 11 5 68.8%
Mauritius 2 1 66.7%
Japan 29 15 65.9%
Chinese Taipei 14 9 60.9%
Malaysia 12 9 57.1%
Denmark 13 10 56.5%
England 12 10 54.5%
Indonesia 25 22 53.2%
Hong Kong 2 2 50.0%
Finland 2 2 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Netherlands 6 7 46.2%
Bulgaria 5 6 45.5%
Canada 4 5 44.4%
Germany 9 17 34.6%
Ireland 2 4 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Austria 1 3 25.0%
Belgium 1 3 25.0%
Czech Republic 1 3 25.0%
France 7 22 24.1%
Poland 1 4 20.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13