Thailand Open  

Tournament Name: SIAM CEMENT WGP THAILAND OPEN 2004
Tournament Dates: 20/01/2004-25/01/2004
Location: Thailand, Bangkok
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON
MS Boonsak PONSANA NG Wei
WD ZHANG Dan / ZHANG Yawen DU Jing / YU Yang (F)
WS YAO Jie JUN Jae Youn
XD Nathan ROBERTSON / Gail EMMS Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final (434*) SUN Junjie / XU Chen 15-3 / 15-6 Pongnarin PLERKSRIRAT / Tanawat RATTANANONT (260*) 0
Semi-final (432*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-7 / 15-1 LIAO Min Chun / LIU Chia Hang - 0
Final (434*) SUN Junjie / XU Chen 15-2 / 15-6 Azrihanif AZAHAR / Kenn LIM - 0
Final - Masahiko KINOSHITA / Masayuki SAKAI 15-5 / 15-4 Titon GUSTAMAN / Muhammad RIJAL - 0
MD
Round 1 (10*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 9-15 / 15-11 / 15-7 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (74*) 0
Round 1 (60*) Chieng Hun HONG / Woon Fui LIN 15-8 / 15-6 Songphon ANUGRITAYAWON / Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (86*) 0
Round 1 (25*) Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 13-15 / 15-12 / 15-5 SUN Junjie / XU Chen (434*) 0
Round 1 (54*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 15-11 / 12-15 / 15-13 Kovit PHISETSARASAI / Nitipong SAENGSILA (149*) 0
Round 1 (15*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 13-15 / 15-9 / 15-1 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (28*) 0
Round 1 (313*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 15-3 / 15-7 LAM Hoi Tak / TAM Lok Tin (276*) 0
Round 1 (31*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-5 / 15-11 Chatchai BOONMEE / Supachai PINTUWAT - 0
Round 1 (51*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-7 / 15-5 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (61*) 0
Round 1 (45*) Yuichi IKEDA / Shoji SATO 17-14 / 15-7 Kennevic ASUNCION / Eric GO (226*) 0
Round 1 (19*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-4 / 15-3 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (389*) 0
Round 1 (52*) Simon ARCHER / Robert BLAIR 12-15 / 15-2 / 15-7 Masahiko KINOSHITA / Masayuki SAKAI - 0
Round 1 (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-6 / 15-11 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (432*) 0
Round 1 (35*) TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 15-9 / 15-7 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (100*) 0
Round 1 (17*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-2 / 15-1 Polawat DAANPASUKKUL / Thitipong LAPOE (208*) 0
Round 1 (97*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-10 / 13-15 / 15-12 Nuttaphon NARKTHONG / Panuwat NGERNSRISUL (66*) 0
Round 1 (50*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 3-15 / 17-15 / 17-14 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (9*) 0
Round 2 (10*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-6 / 15-1 Chieng Hun HONG / Woon Fui LIN (60*) 0
Round 2 (25*) Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-12 / 15-1 JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong (54*) 0
Round 2 (15*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-8 / 15-4 TAN Boon Heong / Thien How HOON (313*) 0
Round 2 (51*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 13-15 / 15-9 / 15-4 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (31*) 0
Round 2 (19*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-9 / 15-6 Yuichi IKEDA / Shoji SATO (45*) 0
Round 2 (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-3 / 15-13 Simon ARCHER / Robert BLAIR (52*) 0
Round 2 (17*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-11 / 15-12 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (35*) 0
Round 2 (50*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-10 / 9-15 / 15-12 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (97*) 0
Quarter-final (10*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-4 / 15-1 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (25*) 0
Quarter-final (15*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 1-15 / 15-10 / 15-12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (51*) 0
Quarter-final (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 8-15 / 15-4 / 15-1 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (19*) 0
Quarter-final (50*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-11 / 15-13 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (17*) 0
Semi-final (10*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-13 / 15-13 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (15*) 0
Semi-final (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-2 / 15-5 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (50*) 0
Final (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-12 / 15-6 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (10*) 0
MS
Round 1 (242*) GONG Weijie 15-6 / 15-3 Raju RAI (113*) 0
Round 1 (70*) Toru MATSUMOTO 15-3 / 15-2 Santiphap KAWEENANTHAWONG (524*) 0
Round 1 (91*) KHRISHNAN Yogendran 5-15 / 15-11 / 15-12 Jaturong BUTRBHODI (199*) 0
Round 1 (10*) LEE Chong Wei 15-5 / 15-11 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (106*) 0
Round 1 (77*) Richard VAUGHAN 15-10 / 13-15 / 15-10 JANG Young Soo (42*) 0
Round 1 (31*) PARK Sung Hwan 15-11 / 15-10 LIAO Sheng Shiun (139*) 0
Round 1 (96*) Anupap THIRARATSAKUL 15-6 / 15-13 Hee Teck Gerald HO (105*) 0
Round 1 (18*) Ronald SUSILO 15-4 / 15-4 Yousuke NAKANISHI (46*) 0
Round 1 (37*) Jens ROCH 13-15 / 15-10 / 15-8 Anuar MUSAFIROV (665*) 0
Round 1 (219*) Chatchapong LEAMKOATHONG 5-15 / 15-10 / 15-13 Zhao Rong TAN (228*) 0
Round 1 (117*) Wiempie MAHARDI 15-5 / 15-1 Nattanan PULPITAK - 0
Round 1 (24*) Shoji SATO 15-3 / 15-11 Peter ZAUNER (204*) 0
Round 1 (104*) AHN Hyun Suk 15-3 / 7-15 / 15-8 Kennevic ASUNCION (79*) 0
Round 1 (314*) WONG Wai Hong 15-7 / 15-9 Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH (450*) 0
Round 1 (28*) Dicky PALYAMA 15-5 / 15-11 Sarun VIVATPATANAKUL (248*) 0
Round 1 (108*) Yen Hui Kendrick LEE 15-5 / 17-16 Vasin NILYOKE (393*) 0
Round 1 (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-7 / 12-15 / 15-1 Niluka KARUNARATNE (134*) 0
Round 1 (26*) PARK Tae Sang 15-5 / 15-8 Kenn LIM - 0
Round 1 (27*) Bjoern JOPPIEN 15-6 / 7-15 / 15-7 Tsuen Seng LEE (23*) 0
Round 1 (51*) CHIEN Yu-Hsiu 15-10 / 15-3 Eric GO (123*) 0
Round 1 (153*) Martyn LEWIS 15-9 / 15-11 Andre Kurniawan TEDJONO (384*) 0
Round 1 (69*) Jurgen KOCH 15-6 / 15-5 Azrihanif AZAHAR - 0
Round 1 (21*) HARIYANTO Agus 15-9 / 15-9 Poompat SAPKULCHANANART (78*) 0
Round 1 (180*) Mohd Hazwan JAMALUDDIN 12-15 / 15-11 / 15-10 Chakkraphong THANATHIRATHAM (700*) 0
Round 1 (244*) CHEN Jin 15-2 / 15-0 Wee Chung PEI (115*) 0
Round 1 (20*) Kay Bin YEOH 11-15 / 15-5 / 15-0 Sittichai VIBOONSIN (249*) 0
Round 1 (25*) Boonsak PONSANA 15-11 / 15-4 Hidetaka YAMADA (22*) 0
Round 1 (38*) Beng Hong KUAN 15-11 / 15-11 Yuichi IKEDA (40*) 0
Round 1 (152*) Mohd Nazree LATIFI 15-1 / 15-0 Jonathan TARYOTO (223*) 0
Round 1 (83*) Simon SANTOSO W.O. Sho SASAKI (29*) 0
Round 2 (14*) NG Wei 15-9 / 15-4 GONG Weijie (242*) 0
Round 2 (91*) KHRISHNAN Yogendran 15-2 / 15-2 Toru MATSUMOTO (70*) 0
Round 2 (10*) LEE Chong Wei 15-7 / 11-15 / 15-4 Richard VAUGHAN (77*) 0
Round 2 (31*) PARK Sung Hwan 15-7 / 15-9 Anupap THIRARATSAKUL (96*) 0
Round 2 (18*) Ronald SUSILO 15-2 / 15-2 Jens ROCH (37*) 0
Round 2 (117*) Wiempie MAHARDI 15-11 / 15-5 Chatchapong LEAMKOATHONG (219*) 0
Round 2 (24*) Shoji SATO 15-5 / 15-6 AHN Hyun Suk (104*) 0
Round 2 (28*) Dicky PALYAMA 15-1 / 15-8 WONG Wai Hong (314*) 0
Round 2 (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-9 / 13-15 / 15-3 Yen Hui Kendrick LEE (108*) 0
Round 2 (26*) PARK Tae Sang 15-13 / 15-10 Bjoern JOPPIEN (27*) 0
Round 2 (51*) CHIEN Yu-Hsiu 15-3 / 15-3 Martyn LEWIS (153*) 0
Round 2 (21*) HARIYANTO Agus 15-8 / 15-6 Jurgen KOCH (69*) 0
Round 2 (244*) CHEN Jin 15-7 / 15-2 Mohd Hazwan JAMALUDDIN (180*) 0
Round 2 (25*) Boonsak PONSANA 15-6 / 15-7 Kay Bin YEOH (20*) 0
Round 2 (83*) Simon SANTOSO 15-7 / 15-6 Beng Hong KUAN (38*) 0
Round 2 (11*) Muhammad Roslin HASHIM 15-1 / 15-8 Mohd Nazree LATIFI (152*) 0
Round 3 (14*) NG Wei 11-5 / 11-6 KHRISHNAN Yogendran (91*) 0
Round 3 (10*) LEE Chong Wei 15-11 / 4-15 / 15-12 PARK Sung Hwan (31*) 0
Round 3 (18*) Ronald SUSILO 15-3 / 15-5 Wiempie MAHARDI (117*) 0
Round 3 (28*) Dicky PALYAMA 15-7 / 15-12 Shoji SATO (24*) 0
Round 3 (26*) PARK Tae Sang 15-2 / 15-12 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (32*) 0
Round 3 (21*) HARIYANTO Agus 15-10 / 15-5 CHIEN Yu-Hsiu (51*) 0
Round 3 (25*) Boonsak PONSANA 15-9 / 15-11 CHEN Jin (244*) 0
Round 3 (83*) Simon SANTOSO 13-15 / 15-11 / 15-13 Muhammad Roslin HASHIM (11*) 0
Quarter-final (14*) NG Wei 17-15 / 15-10 LEE Chong Wei (10*) 0
Quarter-final (28*) Dicky PALYAMA 15-6 / 15-2 Ronald SUSILO (18*) 0
Quarter-final (26*) PARK Tae Sang 15-6 / 15-3 HARIYANTO Agus (21*) 0
Quarter-final (25*) Boonsak PONSANA 15-7 / 15-9 Simon SANTOSO (83*) 0
Semi-final (14*) NG Wei 15-11 / 15-13 Dicky PALYAMA (28*) 0
Semi-final (25*) Boonsak PONSANA 15-4 / 1-15 / 15-4 PARK Tae Sang (26*) 0
Final (25*) Boonsak PONSANA 15-3 / 15-3 NG Wei (14*) 0
WD
Round 1 (8*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 15-11 / 15-12 Duanganong AROONKESORN / Salakjit PONSANA (161*) 0
Round 1 - Lelyana Deasy CHANDRA / Neli TRIANA 15-8 / 7-15 / 17-14 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO (24*) 0
Round 1 (15*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-13 / 15-2 Yanmei JIANG / Yujia LI (38*) 0
Round 1 (25*) KOON Wai Chee / LI Wing Mui 15-7 / 15-1 Sanicha KHANKHAM / Pornpansa SOPACHAREE - 0
Round 1 (13*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-8 / 15-4 Saisamol CHATTANUPAKORN / Suphanan KITTITARAKUL - 0
Round 1 (104*) Heni BUDIMAN / Greysia POLII 15-7 / 15-2 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (35*) 0
Round 1 (61*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-6 / 15-7 Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG (198*) 0
Round 1 - Norshahliza BAHARUM / Sook Chin CHONG 12-15 / 15-2 / 15-5 Molthila KITJANON / Sitee PHUKSAPAISALSILP (86*) 0
Round 1 (16*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 6-15 / 15-5 / 15-11 Julia MANN / Natalie MUNT (149*) 0
Round 1 (33*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 15-2 / 15-5 Monthalee BUARUNG / Nareerat UAMOMG - 0
Round 1 (10*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-5 / 15-2 JANG(F) Soo Young / KIM Min Seo (54*) 0
Round 1 (19*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-1 / 15-1 Marilyn Mei Ling PANG / Phui Leng SEE (80*) 0
Round 1 (17*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 8-15 / 15-9 / 15-8 Soratja CHANSRISUKOT / Vathu WANGTHIRA-AMNUAY (131*) 0
Round 1 - Saralee THOUNGTHONGKAM / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-10 / 15-12 Rintan APRILIANA / Liliyana NATSIR - 0
Round 1 (9*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 15-1 / 15-3 Sriwan CHAROENPORN / Nataya POKAPIPAT - 0
Round 1 (90*) DU Jing / YU Yang (F) W.O. Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (14*) 0
Round 2 (8*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 15-3 / 15-7 Lelyana Deasy CHANDRA / Neli TRIANA - 0
Round 2 (15*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-6 / 15-4 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (25*) 0
Round 2 (13*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-5 / 15-10 Heni BUDIMAN / Greysia POLII (104*) 0
Round 2 (90*) DU Jing / YU Yang (F) 15-2 / 15-4 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (61*) 0
Round 2 (16*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 15-4 / 15-8 Norshahliza BAHARUM / Sook Chin CHONG - 0
Round 2 (10*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 17-15 / 15-9 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (33*) 0
Round 2 (19*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-3 / 15-7 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (17*) 0
Round 2 (9*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 17-15 / 12-15 / 15-11 Saralee THOUNGTHONGKAM / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 0
Quarter-final (15*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-7 / 15-2 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (8*) 0
Quarter-final (90*) DU Jing / YU Yang (F) 15-1 / 15-12 Gail EMMS / Donna KELLOGG (13*) 0
Quarter-final (16*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 15-11 / 3-15 / 15-13 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (10*) 0
Quarter-final (19*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-3 / 15-3 Jo NOVITA / Lita NURLITA (9*) 0
Semi-final (90*) DU Jing / YU Yang (F) 15-7 / 15-5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (15*) 0
Semi-final (19*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-1 / 15-2 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (16*) 0
Final (19*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-5 / 15-7 DU Jing / YU Yang (F) (90*) 0
WS (qual)
Semi-final (123*) CHEN Lanting 11-2 / 11-1 Jirada NAHUAI - 0
Semi-final (236*) Julia Pei Xian WONG 11-4 / 11-2 Nattawadee CHAISIRI - 0
Semi-final - YIP Pui Yin 9-11 / 11-1 / 11-5 Hassabodee KAWEENUNTAWONG - 0
Final (123*) CHEN Lanting 11-1 / 11-2 Norshahliza BAHARUM (305*) 0
Final (364*) LU Lan 11-7 / 11-7 Julia Pei Xian WONG (236*) 0
Final - Thitiporn EKMONGKOLPAISARN 13-11 / 11-4 Sirisa KHOOSAKUNTHUM - 0
Final (447*) JIANG Yanjiao 11-2 / 11-0 YIP Pui Yin - 0
WS
Round 1 (66*) Luxi XIAO 11-7 / 11-4 Sugita KUNALAN (381*) 0
Round 1 (27*) Salakjit PONSANA 11-7 / 11-7 Yu HIRAYAMA (85*) 0
Round 1 (103*) Maiko ICHIMIYA 9-11 / 11-4 / 11-6 Vathu WANGTHIRA-AMNUAY (145*) 0
Round 1 (54*) Chia-Chi HUANG 11-6 / 11-8 Yanmei JIANG (55*) 0
Round 1 (123*) CHEN Lanting 13-11 / 11-7 Sze Mei WOON (160*) 0
Round 1 (156*) Kennie ASUNCION 11-1 / 11-6 Agnese ALLEGRINI (36*) 0
Round 1 (67*) LI Wenyan 11-6 / 11-4 KIM Min Seo (98*) 0
Round 1 (447*) JIANG Yanjiao 11-2 / 11-4 Aki AKAO (418*) 0
Round 1 (13*) Judith MEULENDIJKS 11-1 / 11-0 Yu Hang OOI (223*) 0
Round 1 (63*) HA Jung Eun 7-11 / 13-10 / 13-11 Molthila KITJANON (139*) 0
Round 1 (146*) CHIEN Yu Chin 11-3 / 11-0 Mesinee MANGKALAKIRI (118*) 0
Round 1 (115*) Mew Choo WONG 11-4 / 8-11 / 11-7 Tomomi MATSUDA (166*) 0
Round 1 (87*) Soratja CHANSRISUKOT 13-11 / 11-2 Nadiezda ZIEBA (72*) 0
Round 1 (45*) CHENG Shao Chieh 11-9 / 9-11 / 11-4 LU Lan (364*) 0
Round 1 (100*) JANG(F) Soo Young 11-4 / 5-11 / 11-7 Brenda BEENHAKKER (52*) 0
Round 1 (93*) LIU Jian W.O. Juliane SCHENK (24*) 0
Round 2 (27*) Salakjit PONSANA 13-10 / 11-6 Luxi XIAO (66*) 0
Round 2 (18*) Karina DE WIT 11-1 / 11-0 Kamila AUGUSTYN (49*) 0
Round 2 (54*) Chia-Chi HUANG 11-1 / 11-4 Maiko ICHIMIYA (103*) 0
Round 2 (16*) Miho TANAKA 11-6 / 11-2 Julia MANN (25*) 0
Round 2 (123*) CHEN Lanting 11-5 / 11-1 Kennie ASUNCION (156*) 0
Round 2 (14*) Kaori MORI 11-3 / 11-4 Harriet JOHNSON (69*) 0
Round 2 (67*) LI Wenyan 11-9 / 11-3 JIANG Yanjiao (447*) 0
Round 2 (63*) HA Jung Eun 11-5 / 9-11 / 11-9 Judith MEULENDIJKS (13*) 0
Round 2 (12*) Kelly MORGAN 11-9 / 11-5 Li LI (33*) 0
Round 2 (93*) LIU Jian 9-11 / 11-1 / 11-5 CHIEN Yu Chin (146*) 0
Round 2 (11*) Tracey HALLAM 11-5 / 11-3 Sitee PHUKSAPAISALSILP (134*) 0
Round 2 (115*) Mew Choo WONG 11-7 / 11-4 Soratja CHANSRISUKOT (87*) 0
Round 2 (19*) YAO Jie 11-1 / 11-0 Thitiporn EKMONGKOLPAISARN - 0
Round 2 (45*) CHENG Shao Chieh 11-8 / 11-2 JANG(F) Soo Young (100*) 0
Round 2 (10*) Kanako YONEKURA 11-6 / 11-5 LING Wan Ting (44*) 0
Round 2 (9*) JUN Jae Youn W.O. Nicole GRETHER (23*) 0
Round 3 (9*) JUN Jae Youn 9-11 / 13-11 / 11-7 Salakjit PONSANA (27*) 0
Round 3 (18*) Karina DE WIT 11-5 / 11-5 Chia-Chi HUANG (54*) 0
Round 3 (123*) CHEN Lanting 11-2 / 8-11 / 11-6 Miho TANAKA (16*) 0
Round 3 (14*) Kaori MORI 13-10 / 11-0 LI Wenyan (67*) 0
Round 3 (12*) Kelly MORGAN 11-3 / 11-3 HA Jung Eun (63*) 0
Round 3 (11*) Tracey HALLAM 4-11 / 11-7 / 11-9 LIU Jian (93*) 0
Round 3 (19*) YAO Jie 11-5 / 11-7 Mew Choo WONG (115*) 0
Round 3 (45*) CHENG Shao Chieh 11-2 / 11-6 Kanako YONEKURA (10*) 0
Quarter-final (9*) JUN Jae Youn 11-9 / 11-3 Karina DE WIT (18*) 0
Quarter-final (123*) CHEN Lanting 11-5 / 13-12 Kaori MORI (14*) 0
Quarter-final (11*) Tracey HALLAM 11-6 / 11-3 Kelly MORGAN (12*) 0
Quarter-final (19*) YAO Jie 11-7 / 11-2 CHENG Shao Chieh (45*) 0
Semi-final (9*) JUN Jae Youn 11-5 / 11-1 CHEN Lanting (123*) 0
Semi-final (19*) YAO Jie 11-3 / 11-8 Tracey HALLAM (11*) 0
Final (19*) YAO Jie 11-8 / 2-11 / 11-6 JUN Jae Youn (9*) 0
XD
Round 1 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-3 / 15-5 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 0
Round 1 - XIE Zhongbo / YU Yang (F) 15-10 / 15-8 Supachai PINTUWAT / Methinee NARAWIRAWUTH - 0
Round 1 (19*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 15-6 / 15-7 Siwath KHOOSAKUNTHUM / Kanissara NGERNSRISUK - 0
Round 1 (68*) JEON Jun Bum / KIM Min Seo 15-7 / 15-10 Tanawat RATTANANONT / Dariga CHAROENSAENG - 0
Round 1 (17*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 15-4 / 15-5 Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN (409*) 0
Round 1 (336*) TAN Boon Heong / Sook Chin CHONG 15-8 / 15-5 Raju RAI / Mesinee MANGKALAKIRI (49*) 0
Round 1 (25*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 15-11 / 17-14 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Joanne Swee Ling QUAY (150*) 0
Round 1 (33*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 15-9 / 17-14 Denny SETIAWAN / Fan Frances LIU - 0
Round 1 (105*) Titon GUSTAMAN / Lelyana Deasy CHANDRA 15-7 / 12-15 / 15-9 Nuttaphon NARKTHONG / Vathu WANGTHIRA-AMNUAY - 0
Round 1 (27*) Simon ARCHER / Donna KELLOGG 15-11 / 15-3 Thitipong LAPOE / Nareerat UAMOMG - 0
Round 1 (162*) Muhammad RIJAL / Neli TRIANA 17-14 / 15-5 Thien How HOON / Chiou Hwee HAW (323*) 0
Round 1 (13*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-6 / 15-2 YOO Yeon Seong / HA Jung Eun (48*) 0
Round 1 - Yen Hui Kendrick LEE / Yujia LI 15-7 / 15-11 Matthew HUGHES / Joanne MUGGERIDGE (30*) 0
Round 1 (28*) Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-6 / 15-4 WONG Wai Hong / YIP Pui Yin - 0
Round 1 - XU Chen / DU Jing 15-5 / 13-15 / 15-7 Soon Hock ONG / Marilyn Mei Ling PANG - 0
Round 1 (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-3 / 15-12 Bin Shen TAN / Phui Leng SEE (326*) 0
Round 2 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-7 / 15-10 XIE Zhongbo / YU Yang (F) - 0
Round 2 (19*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 15-3 / 15-2 JEON Jun Bum / KIM Min Seo (68*) 0
Round 2 (17*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 15-1 / 15-3 TAN Boon Heong / Sook Chin CHONG (336*) 0
Round 2 (25*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 15-13 / 15-5 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (33*) 0
Round 2 (27*) Simon ARCHER / Donna KELLOGG 15-1 / 15-7 Titon GUSTAMAN / Lelyana Deasy CHANDRA (105*) 0
Round 2 (13*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-4 / 15-5 Muhammad RIJAL / Neli TRIANA (162*) 0
Round 2 (28*) Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-8 / 17-14 Yen Hui Kendrick LEE / Yujia LI - 0
Round 2 (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-1 / 15-4 XU Chen / DU Jing - 0
Quarter-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-3 / 15-13 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (19*) 0
Quarter-final (17*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 15-13 / 15-6 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (25*) 0
Quarter-final (27*) Simon ARCHER / Donna KELLOGG 15-8 / 15-12 Robert BLAIR / Natalie MUNT (13*) 0
Quarter-final (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-2 / 15-11 Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER (28*) 0
Semi-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-7 / 15-9 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI (17*) 0
Semi-final (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-6 / 13-15 / 15-5 Simon ARCHER / Donna KELLOGG (27*) 0
Final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 8-15 / 15-12 / 15-11 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (8*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 1680 54.19 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 134 14 23.3% 2954 49.23 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 66 6 20.0% 1420 47.33 00:00:00 0 0 0.0%
WS 45 101 11 24.4% 1665 37 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 66 4 12.9% 1488 48 00:00:00 0 0 0.0%
Total 197 440 46 23.4% 9207 46.74 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Macau 5 0 100.0%
Netherlands 12 4 75.0%
England 21 9 70.0%
Australia 2 1 66.7%
China 23 12 65.7%
Chinese Taipei 16 10 61.5%
Indonesia 17 11 60.7%
Hong Kong 14 10 58.3%
Korea 15 14 51.7%
Poland 3 3 50.0%
Scotland 2 2 50.0%
Germany 2 2 50.0%
Japan 20 21 48.8%
Singapore 8 9 47.1%
Malaysia 18 31 36.7%
Wales 4 7 36.4%
Philippines 2 4 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Thailand 20 43 31.8%
Austria 1 3 25.0%
U.S.A. 2 7 22.2%
Kazakhstan 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia LI Shifeng 17-21 / 21-11 / 23-21
2021 Viktor AXELSEN Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-7
2021 Viktor AXELSEN NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14
2019 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-14 / 11-21 / 23-21
2018 Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO 21-16 / 13-21 / 21-9
2017 SAI PRANEETH B. Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-19
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16
2015 LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 22-24 / 21-8
2013 KIDAMBI Srikanth Boonsak PONSANA 21-16 / 21-12
2012 Sony Dwi KUNCORO Yuekun CHEN 21-17 / 21-14
2011 CHEN Long LEE Hyun Il 21-8 / 21-19
2009 Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA 21-16 / 21-13
2008 LIN Dan Boonsak PONSANA 17-21 / 21-15 / 21-13
2007 CHEN Hong Boonsak PONSANA 21-14 / 11-21 / 23-21
2006 CHEN Yu CHEN Jin 21-17 / 21-23 / 22-20
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN 15-13 / 15-13
2004 Boonsak PONSANA NG Wei 15-3 / 15-3
2003 Ronald SUSILO Boonsak PONSANA 15-10 / 7-15 / 15-10
2001 Hock Kin YONG Boonsak PONSANA 7-8 / 5-7 / 8-6
2000 HENDRAWAN Budi SANTOSO 15-8 / 15-10
1999 CHEN Gang JI Xinpeng 15-12 / 15-6
1997 HENDRAWAN CHEN Gang 15-9 / 15-1
1996 DONG Jiong Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-7
1994 Joko SUPRIANTO SUN Jun 10-15 / 15-11 / 15-5
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-3
1992 Joko SUPRIANTO Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 10-15 / 15-10
1991 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 14-17 / 15-1 / 15-10
1990 Sompol KUKASEMKIJ Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 18-13
1989 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-8