German Open  

Tournament Name: German Open 1997 (I)
Tournament Dates: 05/10/1997-05/10/1997
Location: Germany, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN Simon ARCHER / Chris HUNT
MS Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER
WD Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN
WS Camilla MARTIN Marina ANDRIEVSKAYA
XD Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL 15-0 / 15-3 Stefan MATTHEUS / Roman SPITKO - 0
Round 1 - Guntur HARIONO / Uwe OSSENBRINK 15-7 / 15-7 Christian BARTHEL / Christian HUTH - 0
Round 2 - Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL 15-12 / 15-7 Gregor HOENSCHEID / Ian MAYWALD - 0
Round 2 - Guntur HARIONO / Uwe OSSENBRINK 15-12 / 15-12 Stefan FREY / Jens ROCH - 0
MD
Round 1 (16*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-0 / 15-1 Stoil JILEV / Nedelcho KESSOV - 0
Round 1 - Jacek HANKIEWICZ / Robert MATEUSIAK 15-10 / 15-11 Martin KRANITZ / Franz Josef MUELLER (842*) 0
Round 1 (18*) Nick PONTING / John QUINN 15-7 / 15-11 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (69*) 0
Round 1 - Joachim FISCHER NIELSEN / Ulrik NORGAARD 18-17 / 15-10 Mike JOPPIEN / Andreas WOELK - 0
Round 1 (10*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-9 Sebastian OTTREMBKA / Boris REICHEL (800*) 0
Round 1 - Dharma GUNAWI / Michael KECK 15-4 / 15-9 Marek BUJAK / Sven LANDWEHR - 0
Round 1 (19*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-11 / 15-12 Boris KESSOV / Ivan SOTIROV (368*) 0
Round 1 (67*) Murray HOCKING / Mark NICHOLS 9-15 / 15-2 / 15-3 Bjoern DECKER / Conrad HUECKSTAEDT (970*) 0
Round 1 (128*) Rosman A RAZAK / Kim Her TAN 15-1 / 15-10 Stephan KUHL / Joachim TESCHE - 0
Round 1 (74*) Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN 17-18 / 15-10 / 18-13 David BAMFORD / Peter BLACKBURN (24*) 0
Round 1 (51*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-7 / 9-15 / 15-8 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (44*) 0
Round 1 (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-5 / 15-6 Bram FERNARDIN / Swen SCHULER - 0
Round 1 (34*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-13 / 11-15 / 15-6 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (43*) 0
Round 1 (50*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 15-3 / 15-12 AndrĂ¡s PILISZKY / Ove SVEJSTRUP - 0
Round 1 - Guntur HARIONO / Uwe OSSENBRINK 15-1 / 15-3 Norman EBY / Franklin WAHAB (184*) 0
Round 1 (11*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-4 / 9-15 / 15-5 Norbert VAN BARNEVELD / Jurgen VAN LEEUWEN - 0
Round 2 (16*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-4 / 15-3 Jacek HANKIEWICZ / Robert MATEUSIAK - 0
Round 2 (18*) Nick PONTING / John QUINN 18-15 / 15-9 Joachim FISCHER NIELSEN / Ulrik NORGAARD - 0
Round 2 (10*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 18-17 / 15-5 Dharma GUNAWI / Michael KECK - 0
Round 2 (19*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-5 / 15-9 Murray HOCKING / Mark NICHOLS (67*) 0
Round 2 (128*) Rosman A RAZAK / Kim Her TAN 12-15 / 15-11 / 15-3 Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN (74*) 0
Round 2 (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-8 / 15-6 Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST (51*) 0
Round 2 (50*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 15-10 / 15-11 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (34*) 0
Round 2 (11*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-10 / 15-12 Guntur HARIONO / Uwe OSSENBRINK - 0
Quarter-final (16*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 18-13 / 15-13 Nick PONTING / John QUINN (18*) 0
Quarter-final (19*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-8 / 15-4 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (10*) 0
Quarter-final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-7 / 15-8 Rosman A RAZAK / Kim Her TAN (128*) 0
Quarter-final (11*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-0 / 17-14 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (50*) 0
Semi-final (19*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-12 / 15-6 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD (16*) 0
Semi-final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-7 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (11*) 0
Final (19*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-1 / 15-8 Simon ARCHER / Chris HUNT (14*) 0
MS (qual)
Round 1 (422*) Franz Josef MUELLER 15-3 / 15-0 Stoil JILEV (1203*) 0
Round 1 (1110*) Sven LANDWEHR 15-1 / 15-10 Stefan MATTHEUS - 0
Round 1 (1257*) Christian BARTHEL 15-7 / 15-7 Kristof HOPP - 0
Round 1 (394*) Marek BUJAK 14-17 / 15-7 / 15-5 Ulrik NORGAARD (1306*) 0
Round 1 (455*) Jacek HANKIEWICZ 15-10 / 15-1 Bjoern JOPPIEN - 0
Round 1 (385*) Ivan SOTIROV 15-12 / 15-6 Soren BREDENKAMP - 0
Round 1 - Jens ROCH 15-4 / 15-5 Brian SUTHERLAND (1144*) 0
Round 1 (309*) Boris REICHEL 15-12 / 18-13 Zainal MALIK (286*) 0
Round 1 (730*) Bram FERNARDIN 15-2 / 15-8 Oliver MALLIA - 0
Round 1 - Andreas WOELK 15-12 / 16-18 / 15-8 Joachim FISCHER NIELSEN (909*) 0
Round 2 (422*) Franz Josef MUELLER 15-8 / 18-16 Roman SPITKO - 0
Round 2 (732*) Michael HELBER 15-0 / 15-0 Sven LANDWEHR (1110*) 0
Round 2 (1257*) Christian BARTHEL 17-14 / 17-16 Bernd SCHWITZGEBEL - 0
Round 2 (394*) Marek BUJAK 15-9 / 15-5 Jacek HANKIEWICZ (455*) 0
Round 2 (385*) Ivan SOTIROV 15-9 / 15-4 Gregor HOENSCHEID - 0
Round 2 - Jens ROCH 15-11 / 15-7 Marc HANNES (313*) 0
Round 2 (730*) Bram FERNARDIN 10-15 / 15-7 / 15-8 Boris REICHEL (309*) 0
Round 2 (559*) Mike JOPPIEN 15-6 / 9-15 / 15-9 Andreas WOELK - 0
MS
Round 1 (41*) Rikard MAGNUSSON 15-2 / 15-2 Joris VAN SOERLAND (35*) 0
Round 1 (185*) Ville KINNUNEN 15-5 / 18-13 Mihail POPOV (111*) 0
Round 1 (39*) Thomas SOGAARD 15-3 / 15-8 Hidetaka YAMADA (95*) 0
Round 1 (394*) Marek BUJAK 15-11 / 15-2 Bjoern DECKER (258*) 0
Round 1 (50*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-9 / 15-5 Jacek NIEDZWIEDZKI (141*) 0
Round 1 (125*) Stanislav PUKHOV 15-8 / 18-17 Bram FERNARDIN (730*) 0
Round 1 (51*) ismail SAMAN 18-14 / 13-15 / 15-10 Darren J HALL (73*) 0
Round 1 (197*) Dharma GUNAWI 15-4 / 15-13 Craig ROBERTSON (164*) 0
Round 1 (131*) Ilkka NYQVIST 15-12 / 15-13 Michael HELBER (732*) 0
Round 1 (45*) Anders BOESEN 15-2 / 15-7 Norman EBY (280*) 0
Round 1 (40*) Colin HAUGHTON 15-4 / 15-6 Guntur HARIONO (285*) 0
Round 1 (31*) Dicky PALYAMA 18-15 / 15-12 Bruce FLOCKHART (104*) 0
Round 1 (108*) Pontus JANTTI 15-4 / 15-1 Jens ROCH - 0
Round 1 (214*) HARGIONO 15-1 / 15-1 Boris KESSOV (140*) 0
Round 1 (33*) Chris BRUIL 15-6 / 15-3 Tadashi OHTSUKA (149*) 0
Round 1 (70*) Oliver PONGRATZ W.O. Peter JANUM (44*) 0
Round 2 (3*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-4 Andrej POHAR (101*) 0
Round 2 (41*) Rikard MAGNUSSON 17-15 / 15-5 Ville KINNUNEN (185*) 0
Round 2 (34*) Kevin (Qi) HAN 10-15 / 15-4 / 18-13 Gerben BRUIJSTENS (82*) 0
Round 2 (39*) Thomas SOGAARD 15-8 / 6-15 / 15-5 Marek BUJAK (394*) 0
Round 2 (24*) Jeroen VAN DIJK 15-5 / 15-9 Conrad HUECKSTAEDT (234*) 0
Round 2 (50*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-12 / 15-5 Stanislav PUKHOV (125*) 0
Round 2 (28*) Kenneth JONASSEN 5-15 / 15-8 / 15-9 Jens OLSSON (123*) 0
Round 2 (197*) Dharma GUNAWI 15-2 / 15-10 ismail SAMAN (51*) 0
Round 2 (45*) Anders BOESEN 15-12 / 15-2 Ilkka NYQVIST (131*) 0
Round 2 (83*) Keita MASUDA 15-10 / 18-13 Ian MAYWALD (251*) 0
Round 2 (40*) Colin HAUGHTON 18-16 / 15-7 Dicky PALYAMA (31*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 15-6 / 15-3 Franklin WAHAB (322*) 0
Round 2 (70*) Oliver PONGRATZ 15-7 / 11-15 / 15-5 Pontus JANTTI (108*) 0
Round 2 (56*) Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-3 Tjitte WEISTRA (71*) 0
Round 2 (33*) Chris BRUIL 15-12 / 15-8 HARGIONO (214*) 0
Round 2 (14*) Peter RASMUSSEN 15-12 / 15-5 Muhammad Roslin HASHIM (55*) 0
Round 3 (3*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9 Rikard MAGNUSSON (41*) 0
Round 3 (34*) Kevin (Qi) HAN 11-15 / 18-13 / 15-6 Thomas SOGAARD (39*) 0
Round 3 (24*) Jeroen VAN DIJK 15-7 / 15-12 Martin LUNDGAARD HANSEN (50*) 0
Round 3 (28*) Kenneth JONASSEN 15-7 / 15-12 Dharma GUNAWI (197*) 0
Round 3 (45*) Anders BOESEN 15-6 / 11-15 / 15-5 Keita MASUDA (83*) 0
Round 3 (2*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-12 Colin HAUGHTON (40*) 0
Round 3 (70*) Oliver PONGRATZ 15-12 / 7-15 / 17-15 Thomas JOHANSSON (56*) 0
Round 3 (14*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 15-2 Chris BRUIL (33*) 0
Quarter-final (3*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-4 Kevin (Qi) HAN (34*) 0
Quarter-final (24*) Jeroen VAN DIJK 15-11 / 15-5 Kenneth JONASSEN (28*) 0
Quarter-final (2*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 15-6 Anders BOESEN (45*) 0
Quarter-final (14*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7 Oliver PONGRATZ (70*) 0
Semi-final (3*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-3 Jeroen VAN DIJK (24*) 0
Semi-final (2*) Peter Hoeg GADE 15-9 / 15-6 Peter RASMUSSEN (14*) 0
Final (2*) Peter Hoeg GADE 12-15 / 15-12 / 15-12 Poul-Erik HOYER (3*) 0
WD
Round 1 - Heidi DOSSING-EIBER / Nicole TUMMER 15-8 / 15-12 Charmaine REID / Kathy ZIMMERMAN - 0
Round 1 (87*) Margit BORG / Anne Mette VAN DIJK 6-15 / 18-13 / 15-9 Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER - 0
Round 1 - Michaela PEIFFER / Heike SCHOENHARTING 17-14 / 15-5 Victoria WRIGHT / Rayna TZVETKOVA (81*) 0
Round 1 (167*) Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON 15-9 / 15-5 Elke CRAMER / Heike FRANKE - 0
Round 1 - Nicol PITRO / Anika SIETZ 8-15 / 15-12 / 15-4 Britta ANDERSEN / Ann-Lou JORGENSEN - 0
Round 1 (396*) Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA 15-1 / 15-5 Tatjana GEIBIG-KRAX / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 1 (16*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-3 / 15-4 Anja WEBER / Stefanie WESTERMANN (400*) 0
Round 1 - Lisa CAMPBELL / Rhonda CATOR 15-5 / 15-8 Katja MICHALOWSKY / Wiebke SCHREMPF - 0
Round 1 - Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN 15-7 / 15-8 Anne HOENSCHEID / Petra REICHEL - 0
Round 1 - Sandra MANN / Claudia VOGELGSANG W.O. Dimitriika DIMITROVA / Dobrinka SMILIANOVA (200*) 0
Round 2 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-0 Heidi DOSSING-EIBER / Nicole TUMMER - 0
Round 2 (87*) Margit BORG / Anne Mette VAN DIJK 15-7 / 15-12 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (66*) 0
Round 2 (34*) Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-3 Michaela PEIFFER / Heike SCHOENHARTING - 0
Round 2 (167*) Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON 15-12 / 15-9 Nicol PITRO / Anika SIETZ - 0
Round 2 (16*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-9 / 14-17 / 15-8 Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA (396*) 0
Round 2 (10*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-4 / 15-6 Lisa CAMPBELL / Rhonda CATOR - 0
Round 2 (31*) Elinor MIDDLEMISS / Sandra WATT 15-7 / 15-12 Sandra MANN / Claudia VOGELGSANG - 0
Round 2 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-2 Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN - 0
Quarter-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-1 Margit BORG / Anne Mette VAN DIJK (87*) 0
Quarter-final (167*) Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON 15-10 / 15-13 Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL (34*) 0
Quarter-final (10*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-8 / 15-4 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (16*) 0
Quarter-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-6 Elinor MIDDLEMISS / Sandra WATT (31*) 0
Semi-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-5 Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON (167*) 0
Semi-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 15-10 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (10*) 0
Final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 4-15 / 15-5 / 15-8 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
WS (qual)
Round 1 (610*) Wiebke SCHREMPF 11-4 / 11-4 Sandra MANN (776*) 0
Round 1 - Petra REICHEL 11-7 / 11-7 Tatjana GEIBIG-KRAX (211*) 0
Round 1 - Anne HOENSCHEID 11-7 / 11-7 Heike FRANKE - 0
Round 2 - Petra REICHEL 7-11 / 11-3 / 11-4 Michaela PEIFFER - 0
Round 2 - Anne HOENSCHEID 11-2 / 11-7 Elke CRAMER (775*) 0
WS
Round 1 (4*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-0 Victoria WRIGHT (143*) 0
Round 1 (76*) Ella DIEHL 10-12 / 11-4 / 12-11 Katarzyna KRASOWSKA (62*) 0
Round 1 (185*) Anika SIETZ 11-6 / 7-11 / 11-6 Joanne MUGGERIDGE (31*) 0
Round 1 (37*) Charmaine REID 11-5 / 11-7 Anne HOENSCHEID - 0
Round 1 (18*) Mette PEDERSEN 11-1 / 11-7 Tracey HALLAM (65*) 0
Round 1 (173*) Nicole GRETHER 11-5 / 11-4 Maja POHAR (55*) 0
Round 1 (24*) Margit BORG 11-6 / 11-2 Brenda BEENHAKKER (29*) 0
Round 1 (122*) Heidi DOSSING-EIBER 11-9 / 11-4 Petra REICHEL - 0
Round 1 (44*) Kanako YONEKURA 11-1 / 11-2 Dobrinka SMILIANOVA (298*) 0
Round 1 (16*) Kelly MORGAN 12-11 / 11-2 Heike SCHOENHARTING (105*) 0
Round 1 (75*) Carolien GLEBBEEK 11-1 / 11-6 Sandra WATT (84*) 0
Round 1 (22*) Anne SONDERGAARD 12-10 / 11-2 Anja WEBER (193*) 0
Round 1 (63*) Monique HOOGLAND 11-3 / 11-8 Katja MICHALOWSKY (157*) 0
Round 1 (30*) Mette SORENSEN 7-11 / 11-1 / 11-1 Claudia VOGELGSANG (192*) 0
Round 1 (58*) Lisa CAMPBELL 11-4 / 11-7 / 1-11 Donna KELLOGG (34*) 0
Round 1 (14*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-7 / 11-1 Marina YAKUSHEVA (252*) 0
Round 2 (4*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-4 Ella DIEHL (76*) 0
Round 2 (185*) Anika SIETZ 11-7 / 11-7 Charmaine REID (37*) 0
Round 2 (18*) Mette PEDERSEN 11-1 / 11-8 Nicole GRETHER (173*) 0
Round 2 (24*) Margit BORG 11-2 / 11-3 Heidi DOSSING-EIBER (122*) 0
Round 2 (16*) Kelly MORGAN 4-11 / 11-7 / 12-9 Kanako YONEKURA (44*) 0
Round 2 (22*) Anne SONDERGAARD 11-4 / 11-4 Carolien GLEBBEEK (75*) 0
Round 2 (30*) Mette SORENSEN 8-11 / 12-11 / 11-5 Monique HOOGLAND (63*) 0
Round 2 (14*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-2 / 11-4 Lisa CAMPBELL (58*) 0
Quarter-final (4*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-1 Anika SIETZ (185*) 0
Quarter-final (24*) Margit BORG 11-1 / 8-11 / 11-8 Mette PEDERSEN (18*) 0
Quarter-final (16*) Kelly MORGAN 10-12 / 11-6 / 11-1 Anne SONDERGAARD (22*) 0
Quarter-final (14*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-7 / 11-4 Mette SORENSEN (30*) 0
Semi-final (4*) Camilla MARTIN 11-5 / 11-1 Margit BORG (24*) 0
Semi-final (14*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-1 / 11-9 Kelly MORGAN (16*) 0
Final (4*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-2 Marina ANDRIEVSKAYA (14*) 0
XD
Round 1 (350*) John QUINN / Joanne DAVIES 15-7 / 15-3 Uwe OSSENBRINK / Wiebke SCHREMPF - 0
Round 1 (65*) Ove SVEJSTRUP / Britta ANDERSEN 13-15 / 15-1 / 15-7 Sebastian OTTREMBKA / Kerstin UBBEN - 0
Round 1 (103*) Svetoslav STOYANOV / Rayna TZVETKOVA 15-10 / 15-6 Craig ROBERTSON / Sandra WATT (621*) 0
Round 1 (115*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-2 / 15-6 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (240*) 0
Round 1 (42*) Stephan KUHL / Nicol PITRO 15-9 / 15-2 Joachim TESCHE / Nicole TUMMER - 0
Round 1 (148*) Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-10 / 15-12 Andrej POHAR / Maja POHAR (17*) 0
Round 1 - Simon ARCHER / Nichola L. BECK 15-4 / 15-1 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS (26*) 0
Round 1 - Boris REICHEL / Sandra BEISSEL 8-15 / 15-8 / 15-11 Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS (25*) 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 15-7 John QUINN / Joanne DAVIES (350*) 0
Round 2 (32*) Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR 15-9 / 15-10 Ove SVEJSTRUP / Britta ANDERSEN (65*) 0
Round 2 (6*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-10 / 15-1 Svetoslav STOYANOV / Rayna TZVETKOVA (103*) 0
Round 2 (19*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-12 / 15-5 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN (115*) 0
Round 2 (15*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-8 / 7-15 / 15-6 Stephan KUHL / Nicol PITRO (42*) 0
Round 2 (148*) Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-4 / 15-7 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (9*) 0
Round 2 - Simon ARCHER / Nichola L. BECK 15-5 / 14-18 / 15-7 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL (29*) 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-0 Boris REICHEL / Sandra BEISSEL - 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-5 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (32*) 0
Quarter-final (6*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 10-15 / 15-12 / 15-7 Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL (19*) 0
Quarter-final (148*) Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-7 / 11-15 / 15-9 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (15*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-1 Simon ARCHER / Nichola L. BECK - 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 18-15 / 15-8 Chris HUNT / Donna KELLOGG (6*) 0
Semi-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-9 Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD (148*) 0
Final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 12-15 / 15-6 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 1582 51.03 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 101 9 19.6% 2331 50.67 00:00:00 0 0 0.0%
WD 24 52 4 16.7% 1140 47.5 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 1111 35.84 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 53 7 30.4% 1182 51.39 00:00:00 0 0 0.0%
Total 155 344 34 21.9% 7346 47.39 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 70 24 74.5%
U.S.A. 2 1 66.7%
Sweden 17 9 65.4%
Wales 3 2 60.0%
Indonesia 3 2 60.0%
England 15 11 57.7%
Luxembourg 4 3 57.1%
Finland 4 4 50.0%
Malaysia 3 4 42.9%
Russia 3 4 42.9%
Australia 4 6 40.0%
Canada 2 3 40.0%
Germany 37 64 36.6%
Netherlands 6 11 35.3%
Poland 2 4 33.3%
Bulgaria 2 5 28.6%
France 2 5 28.6%
Japan 2 5 28.6%
Scotland 1 9 10.0%
0 1 0.0%
Malta 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Slovenia 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4