Akita Masters  

Tournament Name: YONEX Akita Masters 2019
Tournament Dates: 13/08/2019-18/08/2019
Location: Japan, Akita
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD OU Xuanyi / ZHANG Nan Akira KOGA / Taichi SAITO
MS Firman Abdul KHOLIK Yu IGARASHI
WD Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH
WS Se Young AN Haruko SUZUKI
XD KO Sung Hyun / EOM Hye Won Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 42 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-5 / 21-7 Jeffrey LAM / Hin Shun WONG 219 18
Round 1 74 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-15 / 17-21 / 21-16 NA Sung Seung / WANG Chan 152 51
Round 1 248 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 19-21 / 21-12 / 21-18 LOW Hang Yee / NG Eng Cheong 94 45
Round 1 46 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-4 / 21-3 Farouk Mohammed HASSAN / CHUN KAR LUNG 273 15
Round 1 89 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-9 / 0-0 Ret. Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 57 12
Round 1 90 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-12 / 21-13 Kazuhiro ICHIKAWA / Daiki UMAYAHARA 287 32
Round 1 - Takumi NOMURA / Yoshiki TSUKAMOTO 22-20 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Kittinupong KEDREN 632 28
Round 1 411 CHIA Wei Jie / MAN Wei Chong 21-16 / 21-17 LU Chen / TANG Kai Wei - 29
Round 1 92 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-13 / 22-20 Ayato ENDO / Yuta TAKEI - 31
Round 1 205 SHIA Chun Kang / TAN Boon Heong 21-16 / 16-21 / 21-18 Ryosuke MASE / Kohei MORITA - 56
Round 1 52 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-19 / 21-13 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 720 30
Round 1 140 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 21-18 / 19-21 / 21-14 Akira KOBAYASHI / Kohtaro MIYAJIMA - 58
Round 1 54 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-12 / 21-13 LIM Khim Wah / LIM Zhen Ting 633 18
Round 1 720 Yee Jun CHANG / Kai Wun TEE 21-19 / 23-21 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 112 36
Round 1 39 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 19-21 / 21-11 / 21-14 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 91 41
Round 1 248 Kenya MITSUHASHI / Yoshitaka OGURA W.O. LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 105 0
Round 2 42 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 21-12 Kenya MITSUHASHI / Yoshitaka OGURA 248 34
Round 2 74 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-15 / 21-7 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 248 30
Round 2 89 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-18 / 21-13 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 46 31
Round 2 90 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-19 / 25-27 / 21-12 Takumi NOMURA / Yoshiki TSUKAMOTO - 58
Round 2 92 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-15 / 22-20 CHIA Wei Jie / MAN Wei Chong 411 34
Round 2 52 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 22-20 / 21-15 SHIA Chun Kang / TAN Boon Heong 205 37
Round 2 140 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 21-13 / 16-21 / 21-19 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 54 47
Round 2 39 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-6 / 21-12 Yee Jun CHANG / Kai Wun TEE 720 21
Quarter-final 42 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 21-9 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 74 34
Quarter-final 90 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 20-22 / 21-13 / 21-18 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 89 52
Quarter-final 92 OU Xuanyi / ZHANG Nan 23-21 / 21-18 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 52 45
Quarter-final 39 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 27-25 / 21-15 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 140 37
Semi-final 42 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-14 / 16-21 / 21-13 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 90 54
Semi-final 92 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-17 / 16-21 / 21-10 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 39 50
Final 92 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-14 / 21-19 Akira KOGA / Taichi SAITO 42 42
MS
Round 1 257 BAI Yupeng 24-22 / 21-17 Kenta MATSUMURA - 46
Round 1 71 Kodai NARAOKA 21-8 / 21-10 Farouk Mohammed HASSAN 556 17
Round 1 111 Minoru KOGA 21-16 / 19-21 / 21-10 Gatjra Piliang Fiqihilahi CUPU 133 69
Round 1 151 Takuma OBAYASHI 21-19 / 15-21 / 21-11 Jia Wei TAN 138 58
Round 1 316 Shota OMOTO 21-7 / 21-10 Hin Shun WONG 286 26
Round 1 67 Teck Zhi SOO 21-13 / 21-13 CHUN KAR LUNG 278 24
Round 1 86 LIN Chun-Yi W.O. Kittipong IMNARK 410 0
Round 1 127 Hashiru SHIMONO W.O. Ryotaro MARUO 252 0
Round 1 - Yosei YAMAGUCHI W.O. Vinson CHIU 227 0
Round 1 981 Ji Hoon CHOI W.O. LI Shifeng 77 0
Round 1 232 Yehezkiel Fritz MAINAKY W.O. Chico Aura DWI WARDOYO 51 0
Round 1 529 Jeffrey LAM W.O. GOH Giap Chin 114 0
Round 1 237 Yusuke ONODERA W.O. Phakorn CHOTPHINIT 378 0
Round 1 155 Georges Julien PAUL W.O. Faiz ROZAIN 387 0
Round 1 68 SUN Feixiang W.O. YE Binghong 261 0
Round 1 184 KIM DongHun W.O. Chacharit YAOWANIT 483 0
Round 2 24 Sitthikom THAMMASIN 21-11 / 17-21 / 21-15 LIN Chun-Yi 86 59
Round 2 127 Hashiru SHIMONO 22-20 / 15-21 / 21-12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 48 70
Round 2 257 BAI Yupeng 21-18 / 21-17 Ihsan Maulana MUSTOFA 49 43
Round 2 - Yosei YAMAGUCHI 21-9 / 21-15 B. R. Sankeerth 102 34
Round 2 43 Kazumasa SAKAI 22-20 / 21-12 Kodai NARAOKA 71 49
Round 2 82 Yu IGARASHI 21-11 / 21-13 Ji Hoon CHOI 981 36
Round 2 64 Koki WATANABE 21-15 / 21-16 Minoru KOGA 111 43
Round 2 175 Pannawit THONGNUAM 21-9 / 21-11 Yehezkiel Fritz MAINAKY 232 29
Round 2 151 Takuma OBAYASHI 21-14 / 21-14 YU Sheng Po 353 40
Round 2 155 Georges Julien PAUL 21-13 / 21-18 Kee Liang LAU 611 31
Round 2 54 Firman Abdul KHOLIK 9-21 / 21-18 / 21-14 SUN Feixiang 68 67
Round 2 35 Suppanyu AVIHINGSANON 12-21 / 21-12 / 21-19 Teck Zhi SOO 67 55
Round 2 529 Jeffrey LAM W.O. Kunlavut VITIDSARN 45 0
Round 2 237 Yusuke ONODERA W.O. Datu Mohd Shah Eizlan SARDIK 583 0
Round 2 316 Shota OMOTO W.O. Subhankar DEY 41 0
Round 2 184 KIM DongHun W.O. Seng Zoe YEOH 202 0
Round 3 127 Hashiru SHIMONO 22-20 / 18-21 / 21-4 Sitthikom THAMMASIN 24 67
Round 3 257 BAI Yupeng 21-17 / 22-20 Yosei YAMAGUCHI - 43
Round 3 82 Yu IGARASHI 21-23 / 21-16 / 21-16 Kazumasa SAKAI 43 70
Round 3 64 Koki WATANABE 21-18 / 21-14 Pannawit THONGNUAM 175 41
Round 3 151 Takuma OBAYASHI 21-4 / 21-4 Jeffrey LAM 529 18
Round 3 237 Yusuke ONODERA 21-12 / 21-13 Shota OMOTO 316 33
Round 3 54 Firman Abdul KHOLIK 21-13 / 21-7 Georges Julien PAUL 155 26
Round 3 184 KIM DongHun 21-11 / 21-19 Suppanyu AVIHINGSANON 35 42
Quarter-final 127 Hashiru SHIMONO 21-8 / 19-21 / 21-11 BAI Yupeng 257 59
Quarter-final 82 Yu IGARASHI 23-21 / 13-21 / 21-19 Koki WATANABE 64 72
Quarter-final 237 Yusuke ONODERA 8-21 / 21-15 / 21-11 Takuma OBAYASHI 151 55
Quarter-final 54 Firman Abdul KHOLIK 17-21 / 22-20 / 22-20 KIM DongHun 184 67
Semi-final 82 Yu IGARASHI 19-21 / 21-17 / 21-13 Hashiru SHIMONO 127 75
Semi-final 54 Firman Abdul KHOLIK 21-15 / 21-8 Yusuke ONODERA 237 38
Final 54 Firman Abdul KHOLIK 21-18 / 22-20 Yu IGARASHI 82 50
WD
Round 1 161 Eun Seo JANG / JEONG Na Eun 17-21 / 24-22 / 21-13 Misato ARATAMA / Sebun NAGAI 497 63
Round 1 63 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 21-7 / 21-13 Dhea Bunga ANJANI / Fuyu IWASAKI 497 24
Round 1 - Naoko FUKUMAN / Erika YOKOYAMA 26-24 / 21-15 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 244 43
Round 1 - Maiko KAWAZOE / Hitomi NIMURA 21-12 / 21-12 Shiena FUKUMOTO / Nao ONO - 44
Round 1 497 Yui SUIZU / Kurumi YONAO 21-18 / 21-17 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 79 38
Round 1 88 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 21-12 / 21-18 Saori OZAKI / Akane WATANABE 139 37
Round 1 169 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 21-17 / 21-12 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 66 36
Round 1 167 Minami KAWASHIMA / Natsu SAITO 18-21 / 21-18 / 21-18 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 184 59
Round 1 249 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-14 / 22-20 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 152 44
Round 1 - Yuho IMAI / Chisa YAMAFUJI 11-21 / 21-19 / 21-14 Yui KOMATSU / Natsumi URATANI - 45
Round 1 18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-10 / 21-18 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 71 30
Round 1 - Mayu NAKAMURA / Miku SHIGETA W.O. Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 34 0
Round 1 - KANG Yue / ZHOU Shunqi W.O. CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 53 0
Round 1 95 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU W.O. CHEN Jia Yuan / HUANG Jia - 0
Round 1 545 TEOH Mei Xing / YAP Ling W.O. BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 51 0
Round 2 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-6 / 21-10 Eun Seo JANG / JEONG Na Eun 161 29
Round 2 63 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 15-21 / 21-19 / 21-17 Naoko FUKUMAN / Erika YOKOYAMA - 67
Round 2 - Mayu NAKAMURA / Miku SHIGETA 21-14 / 21-12 Maiko KAWAZOE / Hitomi NIMURA - 35
Round 2 497 Yui SUIZU / Kurumi YONAO 15-21 / 21-11 / 21-19 KANG Yue / ZHOU Shunqi - 55
Round 2 88 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 14-21 / 21-10 / 21-15 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU 95 53
Round 2 169 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 21-10 / 22-20 TEOH Mei Xing / YAP Ling 545 35
Round 2 249 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-12 / 21-15 Minami KAWASHIMA / Natsu SAITO 167 40
Round 2 18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-10 / 21-12 Yuho IMAI / Chisa YAMAFUJI - 31
Quarter-final 63 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 26-24 / 23-21 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 14 55
Quarter-final - Mayu NAKAMURA / Miku SHIGETA 21-17 / 21-12 Yui SUIZU / Kurumi YONAO 497 38
Quarter-final 169 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 21-17 / 21-16 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 88 35
Quarter-final 18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-10 / 21-17 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 249 42
Semi-final 63 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 16-21 / 21-14 / 21-7 Mayu NAKAMURA / Miku SHIGETA - 56
Semi-final 18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-16 / 21-14 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 169 45
Final 18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-17 / 14-21 / 21-15 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 63 73
WS (qual)
Round 1 - Kana FURUKAWA 21-16 / 21-12 Nanami AKECHI - 30
Round 1 291 Natsuki NIDAIRA W.O. Yui SUIZU 259 0
Round 1 392 Wen Chi HSU W.O. Isabelle RUSLI 185 0
Round 1 - Misuzu OKA W.O. Natsumi SHIMODA 253 0
Round 2 - Kana FURUKAWA 21-19 / 21-13 Misuzu OKA - 35
Round 2 291 Natsuki NIDAIRA W.O. Lauren LAM 172 0
WS
Round 1 52 Brittney TAM 21-5 / 21-12 Isabelle RUSLI 185 20
Round 1 67 JI Shuting 21-19 / 21-12 Yui SUIZU 259 39
Round 1 55 Phittayaporn CHAIWAN 21-15 / 18-21 / 21-9 Lyanny Alessandra MAINAKY 46 50
Round 1 128 Shiori SAITO 21-15 / 21-15 Lauren LAM 172 38
Round 1 116 Natsuki OIE 24-22 / 21-16 Chananchida JUCHAROEN 78 47
Round 1 37 Ruselli HARTAWAN 21-19 / 21-18 Yukino NAKAI 199 39
Round 1 208 Moto HAYASHI 14-21 / 21-17 / 21-18 Iris WANG 104 56
Round 1 291 Natsuki NIDAIRA 21-19 / 21-11 Minatsu MITANI 156 37
Round 1 109 Hirari MIZUI 21-17 / 21-11 SIM Yu Jin 54 37
Round 1 77 Supanida KATETHONG 12-21 / 21-15 / 25-23 Kana FURUKAWA - 51
Round 1 253 Natsumi SHIMODA 19-21 / 21-17 / 21-9 Ayumi MINE 43 60
Round 1 102 Sayaka SATO 21-12 / 21-9 Mako URUSHIZAKI 225 35
Round 1 41 ZHANG Yiman 24-22 / 21-19 Wen Chi HSU 392 44
Round 1 124 Asuka TAKAHASHI 21-8 / 22-20 LIN Hsiang Ti 117 38
Round 1 261 Haruko SUZUKI 21-12 / 21-13 Isabel ZHONG 97 24
Round 2 67 JI Shuting 21-16 / 9-21 / 21-15 Brittney TAM 52 47
Round 2 55 Phittayaporn CHAIWAN 21-15 / 16-21 / 21-16 Shiori SAITO 128 54
Round 2 30 Se Young AN 14-21 / 21-11 / 21-5 Natsuki OIE 116 57
Round 2 37 Ruselli HARTAWAN 21-13 / 21-7 Moto HAYASHI 208 24
Round 2 291 Natsuki NIDAIRA 21-16 / 15-21 / 24-22 Hirari MIZUI 109 74
Round 2 253 Natsumi SHIMODA 16-21 / 21-16 / 21-17 Supanida KATETHONG 77 52
Round 2 41 ZHANG Yiman 19-21 / 25-23 / 21-9 Sayaka SATO 102 70
Round 2 261 Haruko SUZUKI 21-14 / 20-22 / 25-23 Asuka TAKAHASHI 124 72
Quarter-final 55 Phittayaporn CHAIWAN 21-19 / 21-15 JI Shuting 67 34
Quarter-final 30 Se Young AN 21-17 / 21-14 Ruselli HARTAWAN 37 34
Quarter-final 291 Natsuki NIDAIRA 21-13 / 21-16 Natsumi SHIMODA 253 39
Quarter-final 261 Haruko SUZUKI 15-21 / 21-18 / 21-14 ZHANG Yiman 41 57
Semi-final 30 Se Young AN 15-21 / 21-15 / 21-11 Phittayaporn CHAIWAN 55 51
Semi-final 261 Haruko SUZUKI 14-21 / 21-12 / 21-19 Natsuki NIDAIRA 291 62
Final 30 Se Young AN 21-10 / 17-21 / 21-14 Haruko SUZUKI 261 64
XD
Round 1 39 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-13 / 21-4 WEI Chun Wei / LI Zi Qing - 19
Round 1 - Hiroki OKAMURA / Chisato HOSHI 23-21 / 21-15 Daisuke SUZUKI / Yuho IMAI - 37
Round 1 269 OU Xuanyi / CHEN Xiaofei 21-12 / 21-18 WU Guan Xun / TENG Chun Hsun - 23
Round 1 138 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 21-17 / 21-15 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 118 35
Round 1 173 MAN Wei Chong / TAN Pearly Koong Le 21-18 / 21-14 Kai Wun TEE / Muralitharan THINAAH - 19
Round 1 445 NA Sung Seung / Eun Seo JANG 25-23 / 21-12 NG Eng Cheong / YAP Ling - 30
Round 1 1418 WANG Chan / JEONG Na Eun 21-23 / 21-15 / 21-13 Yunosuke KUBOTA / Nami MATSUYAMA 526 51
Round 1 642 Ghifari Anandaffa PRIHARDIKA / Indah Cahya Sari JAMIL 21-10 / 21-14 LIN Chun-Yi / LIN Hsiang Ti 346 23
Round 1 - Sumiya NIHEI / Natsumi UESUGI 21-14 / 21-17 YU Sheng Po / Wen Chi HSU - 26
Round 1 413 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-11 / 19-21 / 21-11 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG / Ruethaichanok LAISUAN 130 42
Round 1 43 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 26-24 / 22-20 LOW Hang Yee / TEOH Mei Xing - 38
Round 1 171 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA W.O. Vinson CHIU / Breanna CHI 67 0
Round 2 39 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-10 / 21-8 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 393 22
Round 2 - Hiroki OKAMURA / Chisato HOSHI 21-13 / 21-14 CHEN Keng / ZHOU Shunqi - 29
Round 2 63 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-13 / 21-15 OU Xuanyi / CHEN Xiaofei 269 28
Round 2 138 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 21-12 / 21-17 MAN Wei Chong / TAN Pearly Koong Le 173 25
Round 2 1418 WANG Chan / JEONG Na Eun 21-19 / 22-24 / 21-13 NA Sung Seung / Eun Seo JANG 445 55
Round 2 642 Ghifari Anandaffa PRIHARDIKA / Indah Cahya Sari JAMIL 21-2 / 21-11 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 79 19
Round 2 171 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-15 / 21-11 Sumiya NIHEI / Natsumi UESUGI - 28
Round 2 413 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 24-22 / 18-21 / 22-20 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 43 64
Quarter-final 39 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-16 / 21-15 Hiroki OKAMURA / Chisato HOSHI - 31
Quarter-final 63 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-18 / 22-20 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 138 40
Quarter-final 1418 WANG Chan / JEONG Na Eun 21-17 / 21-16 Ghifari Anandaffa PRIHARDIKA / Indah Cahya Sari JAMIL 642 40
Quarter-final 171 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-13 / 21-15 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 413 31
Semi-final 63 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-19 / 21-19 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 39 38
Semi-final 171 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-18 / 21-14 WANG Chan / JEONG Na Eun 1418 40
Final 63 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-10 / 21-17 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 171 34

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 68 10 34.5% 2486 85.72 00:37:43 2.27 0 0.0%
MS 33 79 13 39.4% 2801 84.88 00:47:02 1.8 8 24.2%
WD 26 60 8 30.8% 2169 83.42 00:44:18 1.88 3 11.5%
WS 30 75 15 50.0% 2725 90.83 00:46:52 1.94 6 20.0%
XD 26 56 4 15.4% 2051 78.88 00:33:21 2.37 1 3.9%
Total 144 338 50 34.7% 12232 84.94 00:42:10 2.01 18 12.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 21 10 67.7%
Korea 16 9 64.0%
Indonesia 16 12 57.1%
Japan 73 63 53.7%
Mauritius 1 1 50.0%
Thailand 7 11 38.9%
Malaysia 9 16 36.0%
Chinese Taipei 3 12 20.0%
Canada 1 4 20.0%
England 0 4 0.0%
U.S.A. 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Firman Abdul KHOLIK Yu IGARASHI 21-18 / 22-20
2018 Sitthikom THAMMASIN Ihsan Maulana MUSTOFA 21-10 / 21-13