Bitburger Open  

Tournament Name: HYLO Open 2022
Tournament Dates: 01/11/2022-06/11/2022
Location: Germany, Saarbrücken
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD LU Ching Yao / YANG Po Han LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan
MS Anthony Sinisuka GINTING CHOU Tien Chen
WD Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI
WS HAN Yue ZHANG Yiman
XD Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI FENG Yanzhe / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-9 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 53 33
Round 1 14 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-13 / 21-16 Ade Resky DWICAHYO / Azmy QOWIMURAMADHONI 228 22
Round 1 43 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-17 / 21-18 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 15 34
Round 1 113 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 27-25 / 21-12 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 76 42
Round 1 56 Rory EASTON / Zach RUSS 21-18 / 21-19 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 52 35
Round 1 13 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 21-16 SU Ching Heng / YE Hong Wei 54 35
Round 1 545 Julien MAIO / William VILLEGER 21-12 / 21-16 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 49 30
Round 1 8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 19-21 / 21-19 / 21-16 LEE Yang / LU Chen 150 61
Round 1 45 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-17 / 20-22 / 21-18 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 38 54
Round 1 31 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-17 / 21-17 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 40 37
Round 1 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-9 / 21-16 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 65 33
Round 1 92 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD W.O. M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21 0
Round 1 16 LIU Yuchen / OU Xuanyi 18-21 / 21-15 / 21-18 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 25 57
Round 1 11 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-12 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 34 35
Round 1 35 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 22-24 / 21-12 / 21-17 Ravikrishna PS / Sankar Prasad UDAYAKUMAR 59 53
Round 1 7 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-8 / 21-12 Alexander DUNN / Adam HALL 28 28
Round 2 1 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-16 / 21-18 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 14 36
Round 2 43 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-10 / 21-17 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 113 27
Round 2 8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 22-24 / 21-15 / 21-11 Rory EASTON / Zach RUSS 56 62
Round 2 13 Ben LANE / Sean VENDY 21-14 / 25-23 Julien MAIO / William VILLEGER 545 42
Round 2 31 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-14 / 21-18 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 45 25
Round 2 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 12-21 / 21-19 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 92 53
Round 2 11 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 21-12 LIU Yuchen / OU Xuanyi 16 33
Round 2 7 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 21-13 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 35 32
Quarter-final 43 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 14-21 / 21-19 / 23-21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 1 55
Quarter-final 13 Ben LANE / Sean VENDY 21-17 / 21-14 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 8 34
Quarter-final 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-19 / 19-21 / 21-19 LIANG Weikeng / WANG Chang 31 74
Quarter-final 7 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 27-25 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 11 48
Semi-final 43 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-9 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY 13 32
Semi-final 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-14 / 15-21 / 21-14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 68
Final 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 11-21 / 21-17 / 25-23 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 43 74
MS
Round 1 29 LIEW Daren 21-11 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 33 32
Round 1 32 LI Shifeng 21-12 / 21-14 Tze Yong NG 34 47
Round 1 15 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-5 Lakshya SEN 8 27
Round 1 24 Toma Junior POPOV 14-21 / 21-7 / 21-14 Mark CALJOUW 27 52
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-16 ZHAO Junpeng 19 33
Round 1 16 Kanta TSUNEYAMA 21-2 / 21-16 Brice LEVERDEZ 40 32
Round 1 10 Kunlavut VITIDSARN 18-21 / 21-16 / 21-6 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 58
Round 1 14 LEE Cheuk Yiu W.O. Rasmus GEMKE 13 0
Round 1 17 Kodai NARAOKA 11-21 / 21-9 / 21-15 Christo POPOV 46 76
Round 1 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-10 Nhat NGUYEN 30 37
Round 1 23 Shesar Hiren RHUSTAVITO W.O. PRANNOY H. S. 12 0
Round 1 5 LOH Kean Yew 21-5 / 22-20 SHI Yuqi 37 30
Round 1 25 Chico Aura DWI WARDOYO 16-21 / 21-18 / 21-13 Brian YANG 26 48
Round 1 7 Jonatan CHRISTIE 10-5 Ret. Sameer VERMA 28 8
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 15-21 / 21-14 / 21-13 LU Guangzu 21 62
Round 1 43 Arnaud MERKLE 21-7 / 21-12 Kantaphon WANGCHAROEN 31 39
Round 2 32 LI Shifeng 21-18 / 21-10 LIEW Daren 29 37
Round 2 24 Toma Junior POPOV 21-17 / 17-21 / 21-18 NG Ka Long Angus 15 63
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-16 / 28-26 Kanta TSUNEYAMA 16 49
Round 2 10 Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 20-22 / 21-5 LEE Cheuk Yiu 14 60
Round 2 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-19 Kodai NARAOKA 17 40
Round 2 5 LOH Kean Yew 17-21 / 21-15 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23 59
Round 2 7 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 30-28 Chico Aura DWI WARDOYO 25 57
Round 2 11 KIDAMBI Srikanth 11-21 / 21-13 / 21-10 Arnaud MERKLE 43 50
Quarter-final 24 Toma Junior POPOV 21-16 / 21-16 LI Shifeng 32 43
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-10 Kunlavut VITIDSARN 10 31
Quarter-final 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-14 LOH Kean Yew 5 36
Quarter-final 11 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-19 Jonatan CHRISTIE 7 39
Semi-final 4 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-11 Toma Junior POPOV 24 33
Semi-final 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-15 KIDAMBI Srikanth 11 38
Final 6 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 21-11 / 24-22 CHOU Tien Chen 4 76
WD
Round 1 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8-21 / 21-13 / 21-7 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 53 45
Round 1 34 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-14 / 21-12 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 90 30
Round 1 91 Moa SJOO / Tilda SJOO 21-18 / 18-21 / 21-13 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 50 58
Round 1 35 Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-17 / 21-13 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 47 38
Round 1 12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-14 / 21-13 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 26 43
Round 1 48 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 21-17 / 21-7 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 81 32
Round 1 217 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 21-11 / 21-9 Kate FROST / Moya RYAN 61 25
Round 1 158 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA W.O. Tanisha CRASTO / Shruti MISHRA 156 0
Round 1 45 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES W.O. DU Yue / LI Wenmei 13 0
Round 1 31 Debora JILLE / Cheryl SEINEN W.O. TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 10 0
Round 1 36 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam W.O. NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 59 0
Round 1 65 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-13 / 21-16 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 93 30
Round 1 28 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-18 / 21-15 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 22 44
Round 1 27 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-11 / 21-12 Simran SINGHI / Ritika THAKER 63 34
Round 1 19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-17 / 21-10 Martina CORSINI / Judith MAIR 60 27
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-7 / 21-8 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 86 28
Round 2 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-5 / 21-12 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 34 27
Round 2 35 Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-18 / 21-15 Moa SJOO / Tilda SJOO 91 42
Round 2 12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-7 / 21-8 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 48 31
Round 2 217 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 21-16 / 21-7 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA 158 26
Round 2 65 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-11 / 21-12 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 45 28
Round 2 28 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-18 / 21-19 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 31 44
Round 2 19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-8 / 21-14 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 27 32
Round 2 36 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-19 / 21-14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 44
Quarter-final 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-15 Margot LAMBERT / Anne TRAN 35 40
Quarter-final 12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-15 / 21-14 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 217 34
Quarter-final 28 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-17 / 18-21 / 21-8 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 65 60
Quarter-final 19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-10 / 18-21 / 21-17 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 36 50
Semi-final 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 27-25 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 12 53
Semi-final 19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 17-21 / 21-14 / 21-18 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 28 62
Final 19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-18 / 18-21 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 7 74
WS
Round 1 20 YEO Jia Min 16-21 / 21-15 / 21-12 PAI Yu Po 35 54
Round 1 19 Line CHRISTOPHERSEN 21-10 / 21-18 Jordan HART 70 26
Round 1 29 ZHANG Yiman 21-18 / 17-21 / 21-17 Iris WANG 25 59
Round 1 12 Nozomi OKUHARA 23-21 / 21-15 Lauren LAM 49 38
Round 1 46 QI Xuefei 21-19 / 21-14 Kristin KUUBA 42 43
Round 1 32 Wen Chi HSU 21-16 / 21-18 Yaelle HOYAUX 59 35
Round 1 17 Phittayaporn CHAIWAN 21-11 / 21-19 Julie Dawall JAKOBSEN 40 33
Round 1 5 Carolina MARIN 21-14 / 21-10 Beatriz CORRALES 45 32
Round 1 44 AAKARSHI KASHYAP 21-11 / 12-21 / 21-7 LéOnice HUET 47 49
Round 1 23 Line Højmark KJAERSFELDT 13-21 / 21-19 / 21-11 Mia BLICHFELDT 16 52
Round 1 15 HAN Yue 21-7 / 21-9 Yvonne LI 27 26
Round 1 10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-8 Saina NEHWAL 33 34
Round 1 39 Malvika BANSOD 20-22 / 21-12 / 21-6 Clara AZURMENDI 36 50
Round 1 18 Kirsty GILMOUR 17-21 / 23-21 / 21-15 Supanida KATETHONG 26 68
Round 1 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-15 / 21-10 Lianne TAN 38 25
Round 1 9 Pornpawee CHOCHUWONG 21-14 / 21-10 GOH Jin Wei 43 30
Round 2 5 Carolina MARIN 21-14 / 21-17 YEO Jia Min 20 33
Round 2 29 ZHANG Yiman 21-18 / 21-17 Line CHRISTOPHERSEN 19 35
Round 2 12 Nozomi OKUHARA 21-19 / 21-16 QI Xuefei 46 38
Round 2 32 Wen Chi HSU 21-11 / 19-21 / 21-15 Phittayaporn CHAIWAN 17 62
Round 2 23 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 21-14 AAKARSHI KASHYAP 44 35
Round 2 15 HAN Yue 21-14 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 10 33
Round 2 39 Malvika BANSOD 24-22 / 19-7 Ret. Kirsty GILMOUR 18 35
Round 2 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-14 / 20-22 / 22-20 Pornpawee CHOCHUWONG 9 68
Quarter-final 29 ZHANG Yiman 19-21 / 21-19 / 21-19 Carolina MARIN 5 68
Quarter-final 12 Nozomi OKUHARA 19-21 / 21-17 / 21-15 Wen Chi HSU 32 67
Quarter-final 15 HAN Yue 21-17 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 23 34
Quarter-final 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-17 / 21-10 Malvika BANSOD 39 33
Semi-final 29 ZHANG Yiman 21-18 / 21-17 Nozomi OKUHARA 12 39
Semi-final 15 HAN Yue 21-19 / 21-19 Gregoria Mariska TUNJUNG 21 45
Final 15 HAN Yue 21-18 / 21-16 ZHANG Yiman 29 42
XD
Round 1 175 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 18-21 / 21-18 / 21-14 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 58 44
Round 1 38 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-11 / 24-22 LEE Yang / YANG Ching Tun 353 31
Round 1 91 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-13 / 21-12 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 30 29
Round 1 44 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-6 / 21-13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 19
Round 1 65 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-23 / 21-17 / 15-9 Ret. Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 35 59
Round 1 16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 18-21 / 21-13 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 31 58
Round 1 103 Lucas CORVEE / Sharone BAUER W.O. LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 34 0
Round 1 18 Robin TABELING / Selena PIEK 21-16 / 21-9 Callum HEMMING / Jessica PUGH 36 29
Round 1 42 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-19 / 21-17 Adam HALL / Julie MACPHERSON 32 29
Round 1 10 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 21-17 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 39 34
Round 1 41 William VILLEGER / Anne TRAN 21-18 / 21-15 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 59 37
Round 1 26 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-17 / 21-14 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 9 36
Round 1 52 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-15 / 21-16 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 72 38
Round 1 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-11 / 12-21 / 21-17 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 37 50
Round 1 21 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-15 / 17-21 / 21-13 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 28 54
Round 1 7 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-17 / 21-15 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 68 32
Round 2 38 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-15 / 21-13 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 175 28
Round 2 91 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-15 / 21-8 Robin TABELING / Selena PIEK 18 28
Round 2 65 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-14 / 12-21 / 22-20 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 44 52
Round 2 16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 23-21 / 21-11 Lucas CORVEE / Sharone BAUER 103 34
Round 2 10 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-11 / 17-21 / 21-16 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 42 51
Round 2 26 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-11 / 21-10 William VILLEGER / Anne TRAN 41 26
Round 2 52 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 17-21 / 21-10 / 21-17 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12 54
Round 2 7 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-15 / 15-21 / 21-17 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21 60
Quarter-final 91 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 22-20 / 21-14 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 38 33
Quarter-final 65 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-19 / 13-21 / 21-17 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 16 57
Quarter-final 26 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-12 / 21-8 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 10 26
Quarter-final 7 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 23-21 / 21-14 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 52 43
Semi-final 91 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-19 / 21-18 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 65 41
Semi-final 26 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-23 / 21-14 / 21-7 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 7 64
Final 26 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-17 / 21-15 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 91 43

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2629 87.63 00:42:48 2.05 5 16.7%
MS 28 66 10 35.7% 2340 83.57 00:45:51 1.82 5 17.9%
WD 27 60 6 22.2% 2091 77.44 00:40:02 1.93 3 11.1%
WS 30 70 10 33.3% 2534 84.47 00:42:52 1.97 5 16.7%
XD 29 68 10 34.5% 2453 84.59 00:40:00 2.11 2 6.9%
Total 144 334 46 31.9% 12047 83.66 00:42:20 1.98 20 13.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 21 9 70.0%
Indonesia 19 9 67.9%
Japan 9 5 64.3%
Thailand 14 8 63.6%
England 6 4 60.0%
Chinese Taipei 21 15 58.3%
Singapore 4 3 57.1%
Denmark 11 11 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
India 12 13 48.0%
France 12 15 44.4%
Hong Kong 2 3 40.0%
Malaysia 4 8 33.3%
Germany 4 8 33.3%
Spain 2 4 33.3%
Scotland 3 7 30.0%
Netherlands 1 5 16.7%
Czech Republic 0 1 0.0%
Poland 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Azerbaijan 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING CHOU Tien Chen 18-21 / 21-11 / 24-22
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10