Korea Masters  

Tournament Name: Victor Korea Open GP 2010
Tournament Dates: 23/11/2010-28/11/2010
Location: Korea, Korea
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong
MS BAO Chunlai WANG Zhengming
WD JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young EOM Hye Won / KIM Ha Na
WS LIU Xin (F) LI Xuerui
XD YOO Yeon Seong / KIM Min Jung CHOI Young Woo / EOM Hye Won

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 5 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-15 KANG Woo Kyum / KIM Dong Min - 22
Round 1 - HAN Sung Wook / KANG Tae Kyung 21-19 / 21-10 NYUNG KIM Dong / KIM Kyung Tae - 24
Round 1 137 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-11 / 21-13 JUNG Young Joon / Jin KIM - 30
Round 1 33 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 17-21 / 21-14 / 21-17 CHOI Young Woo / KANG Ji Wook - 40
Round 1 - KIM Young Sun / LEE Jung Hwan 21-17 / 19-21 / 21-15 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Vountus Indra MAWAN 115 53
Round 1 70 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 21-11 JANG Sung Ho / PARK Keon Nam - 31
Round 1 145 Takuma UEDA / Shu WADA 17-21 / 21-9 / 21-16 KIM Jae Won / JUNG Young Keun - 45
Round 1 193 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-18 / 21-5 CHOI Seung Il / KIM Dae Sung - 27
Round 1 93 CHUNG Eui Seok / KIM Dae Eun 22-20 / 21-15 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET - 30
Round 1 - Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-13 / 21-10 KIM MIn Ki / LEE Hong Je - 25
Round 1 28 Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-17 / 21-18 JUN Bong Chan / LEE Hyun Soo - 25
Round 1 - CHO Gun Woo / HAN Sang Hoon 21-11 / 21-15 Rei SATO / Riichi TAKESHITA 138 30
Round 1 136 Didit JUANG / KUSDIANTO Seiko Wahyu 11-6 Ret. KWON Yi Goo / SHIN Baek Cheol - 6
Round 1 - HWANG Ji Man / KIM Gi Jung 21-18 / 12-21 / 21-14 HONG Wei / SHEN Ye 179 50
Round 1 158 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT W.O. AHN Yoo Chang / SO Young Sun - 0
Round 1 6 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong W.O. Sergey LUNEV / Stanislav PUKHOV 348 0
Round 2 5 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-7 / 21-12 HAN Sung Wook / KANG Tae Kyung - 20
Round 2 137 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 22-20 / 22-20 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 158 27
Round 2 - KIM Young Sun / LEE Jung Hwan 21-19 / 21-15 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 33 32
Round 2 70 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-15 / 21-14 Takuma UEDA / Shu WADA 145 30
Round 2 193 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-16 / 21-19 CHUNG Eui Seok / KIM Dae Eun 93 37
Round 2 28 Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-15 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA - 35
Round 2 - CHO Gun Woo / HAN Sang Hoon 21-5 / 21-12 Didit JUANG / KUSDIANTO Seiko Wahyu 136 22
Round 2 6 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-16 HWANG Ji Man / KIM Gi Jung - 25
Quarter-final 5 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 137 33
Quarter-final 70 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 21-6 KIM Young Sun / LEE Jung Hwan - 30
Quarter-final 28 Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-14 / 26-24 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 193 41
Quarter-final 6 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-10 / 21-16 CHO Gun Woo / HAN Sang Hoon - 25
Semi-final 5 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 70 41
Semi-final 6 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-17 Kok Siang TEO / GOH V Shem 28 32
Final 5 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 18-21 / 21-18 / 27-25 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 6 67
MS
Round 1 272 Michiharu KIDO 21-14 / 21-8 KIM Hyun Soo - 22
Round 1 - KIM Kyung Tae 23-21 / 22-20 Wee Chung PEI 207 40
Round 1 140 WEI Nan 21-18 / 21-18 JUNG Young Keun - 33
Round 1 120 LEE Cheol Ho 17-21 / 21-19 / 21-13 JONG SOO HWANG 222 59
Round 1 216 CHOI Ho Jin 21-17 / 21-9 Shu WADA 198 30
Round 1 - QIAO Bin 20-22 / 21-13 / 21-16 KIM Jae Won - 67
Round 1 260 TIAN Houwei 21-14 / 21-17 KIM Dong Min - 41
Round 1 313 PARK Tae Sang 21-19 / 14-21 / 22-20 UM Ji Kwan - 70
Round 1 142 Suppanyu AVIHINGSANON 21-9 / 21-18 Jin KIM - 26
Round 1 38 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 21-16 LEE Hong Je - 34
Round 1 - HWANG Jung Woon 21-12 / 21-14 JOO Myung Gyun - 30
Round 1 94 Takuma UEDA 15-21 / 21-10 / 21-13 PARK Sung Min - 54
Round 1 164 Rei SATO 21-18 / 21-16 GU Mu Yeong - 35
Round 1 - KIM MIn Ki 21-18 / 21-16 JUNG Suk Hoon - 30
Round 1 174 Yuekun CHEN 21-15 / 21-17 JUNG Young Joon - 32
Round 1 69 WANG Zhengming 14-4 Ret. LEE Hyun Il 109 14
Round 1 238 RHO Ye Wook 21-9 / 21-18 Riichi TAKESHITA 132 35
Round 1 144 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 22-20 / 21-13 KANG Woo Kyum 480 23
Round 1 676 Kento MOMOTA 21-16 / 13-21 / 21-15 HA Young Woong - 40
Round 1 264 LEE Dong Keun 21-5 / 21-3 DELOS SANTOS Aries - 19
Round 1 147 CHAN Alan Yun Lung 21-10 / 21-17 KIM DongHun - 25
Round 1 203 Denis GRACHEV 21-10 / 21-18 AHN Yoo Chang - 24
Round 1 275 PARK Wan Ho 21-8 / 21-11 Maoni HU HE 143 20
Round 1 153 Pakkawat VILAILAK 16-21 / 21-10 / 21-9 NYUNG KIM Dong - 40
Round 1 181 Poodchalat PISIT 19-21 / 21-17 / 21-12 JUNG Ki Hwa - 50
Round 1 517 Sergey LUNEV W.O. SO Young Sun - 0
Round 2 10 BAO Chunlai 21-13 / 21-10 Michiharu KIDO 272 31
Round 2 140 WEI Nan 22-20 / 21-19 KIM Kyung Tae - 35
Round 2 216 CHOI Ho Jin 21-18 / 21-18 QIAO Bin - 50
Round 2 21 SON Wan Ho 20-22 / 21-14 / 21-18 TIAN Houwei 260 73
Round 2 142 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 18-21 / 21-17 PARK Tae Sang 313 60
Round 2 - HWANG Jung Woon 21-13 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 38 35
Round 2 94 Takuma UEDA 21-4 / 21-10 Sergey LUNEV 517 25
Round 2 164 Rei SATO 21-16 / 21-7 KIM MIn Ki - 37
Round 2 69 WANG Zhengming 12-21 / 21-18 / 21-18 Yuekun CHEN 174 55
Round 2 144 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-17 Ret. RHO Ye Wook 238 20
Round 2 31 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-15 Kento MOMOTA 676 32
Round 2 264 LEE Dong Keun 21-12 / 21-10 CHAN Alan Yun Lung 147 25
Round 2 153 Pakkawat VILAILAK 21-16 / 21-11 PARK Wan Ho 275 29
Round 2 120 LEE Cheol Ho W.O. Stanislav PUKHOV 71 0
Round 2 203 Denis GRACHEV W.O. HONG Ji Hoon 100 0
Round 2 181 Poodchalat PISIT W.O. PARK Sung Hwan 14 0
Round 3 10 BAO Chunlai 21-12 / 21-10 WEI Nan 140 40
Round 3 216 CHOI Ho Jin 14-21 / 22-20 / 21-15 LEE Cheol Ho 120 59
Round 3 21 SON Wan Ho 21-7 / 21-10 Suppanyu AVIHINGSANON 142 30
Round 3 94 Takuma UEDA 24-22 / 21-16 HWANG Jung Woon - 45
Round 3 69 WANG Zhengming 21-11 / 21-10 Rei SATO 164 30
Round 3 31 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22-20 / 21-11 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 144 35
Round 3 264 LEE Dong Keun 21-7 / 21-10 Denis GRACHEV 203 28
Round 3 181 Poodchalat PISIT 21-10 / 12-21 / 21-17 Pakkawat VILAILAK 153 47
Quarter-final 10 BAO Chunlai 21-11 / 21-6 CHOI Ho Jin 216 33
Quarter-final 94 Takuma UEDA 24-22 / 21-12 SON Wan Ho 21 46
Quarter-final 69 WANG Zhengming 21-14 / 21-14 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 31 42
Quarter-final 264 LEE Dong Keun 21-10 / 21-10 Poodchalat PISIT 181 34
Semi-final 10 BAO Chunlai 21-13 / 21-19 Takuma UEDA 94 45
Semi-final 69 WANG Zhengming 21-14 / 23-21 LEE Dong Keun 264 50
Final 10 BAO Chunlai 23-21 / 21-18 WANG Zhengming 69 47
WD
Round 1 - EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-15 / 21-17 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara - 35
Round 1 - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 22-20 JANG(F) Soo Young / KANG Hae Won - 29
Round 1 - KIM Hyo Min / PARK So Young 23-21 / 21-9 Anastasia KALINENKO / Darina ZHURBA - 25
Round 1 192 CHAN Hung Yung / POON Lok Yan 21-16 / 21-14 Ki Bbeum SONG / Saes Byeol YOON - 25
Round 1 - KIM Min Jung / YIM Ah Young W.O. Malvinne Ann Venice ALCALA / Nikki SERVANDO - 0
Round 1 146 Ayumi MINE / Kurumi YONAO W.O. CHANG Ye Na / LEE Da Hye - 0
Round 2 - EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-14 / 21-14 SUN In Jang / YOON Yeo Sook - 35
Round 2 - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-12 Iris WANG / Rena WANG 34 24
Round 2 - BANG Eun Hye / AH YOUNG PARK 11-9 Ret. KIM Min Jung / YIM Ah Young - 10
Round 2 - KIM Hyo Min / PARK So Young 21-18 / 21-17 CHOI Min Jung / OH Se Ra - 35
Round 2 92 BAO Yixin / LU Lu 21-13 / 21-11 Ayumi MINE / Kurumi YONAO 146 30
Round 2 - PARK So Ri / SEO Yoon Hee 21-11 / 21-7 CHAN Hung Yung / POON Lok Yan 192 27
Round 2 5 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA W.O. HA Jung Eun / PARK Sun Young - 0
Round 2 32 JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young W.O. KIM Chan Mi / KIM Ji Won - 0
Quarter-final - EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-16 / 21-19 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 5 40
Quarter-final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-14 BANG Eun Hye / AH YOUNG PARK - 24
Quarter-final 92 BAO Yixin / LU Lu 21-11 / 21-11 KIM Hyo Min / PARK So Young - 23
Quarter-final 32 JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young 21-12 / 19-21 / 21-19 PARK So Ri / SEO Yoon Hee - 67
Semi-final - EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-17 / 20-22 / 21-10 LEE So Hee / SHIN Seung Chan - 59
Semi-final 32 JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young 12-21 / 21-16 / 22-20 BAO Yixin / LU Lu 92 59
Final 32 JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young 21-16 / 18-21 / 21-19 EOM Hye Won / KIM Ha Na - 65
WS (qual)
Round 1 - KIM Ye Ji 21-15 / 21-11 Evgenia DIMOVA - 23
Round 1 - KOH EunByeol 21-10 / 21-18 Kanako KONISHI - 37
Round 1 - SHIN Seung Chan 21-11 / 21-12 Anastasia KALINENKO - 25
Round 2 506 Kurumi YONAO 21-13 / 21-12 YANG Ran Sun - 20
Round 2 - KIM Ye Ji 21-15 / 21-16 Saes Byeol YOON - 30
Round 2 - LEE So Hee 18-21 / 21-12 / 21-16 PARK Ko Woon - 58
Round 2 - YOON Yeo Sook 21-19 / 21-15 KOH EunByeol - 29
Round 2 - LEE Da Hye 25-23 / 21-17 SHIN Seung Chan - 40
Round 2 - KIM Hyo Min 24-22 / 21-19 KIM Soo Jin - 35
Round 2 - PARK So Young 21-16 / 17-21 / 21-16 YIM Ah Young - 41
Round 2 524 CHOI Min Jung 21-16 / 21-17 Ki Bbeum SONG - 28
Round 3 - KIM Ye Ji 21-16 / 21-19 Kurumi YONAO 506 32
Round 3 - YOON Yeo Sook 21-15 / 10-21 / 21-17 LEE So Hee - 40
Round 3 - KIM Hyo Min 21-12 Ret. LEE Da Hye - 10
Round 3 524 CHOI Min Jung 21-17 / 17-21 / 21-9 PARK So Young - 44
WS
Round 1 8 BAE Yeon Ju 21-11 / 21-10 CHOI Min Jung 524 20
Round 1 176 KWON Hee Sook 21-17 / 21-18 Rawinda PRAJONGJAI 208 40
Round 1 13 LI Xuerui 21-12 / 22-20 YOON Yeo Sook - 2
Round 1 392 Ayumi MINE 21-11 / 21-12 Rosaria Yusfin PUNGKASARI 132 30
Round 1 20 SUNG Ji Hyun 21-12 / 10-21 / 21-19 Nozomi OKUHARA 197 55
Round 1 163 SUO Di 18-21 / 21-19 / 21-18 CHAN Hung Yung 145 71
Round 1 39 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-15 HWANG Hye Youn 191 35
Round 1 228 Darina ZHURBA 21-15 / 13-21 / 21-15 Iris WANG 130 46
Round 1 75 Nitchaon JINDAPOL 21-19 / 21-13 POON Lok Yan 204 30
Round 1 30 LIU Xin (F) 21-10 / 13-21 / 23-21 KIM Ye Ji - 55
Round 1 178 SEO Yoon Hee 21-10 / 21-12 KIM Hyo Min - 23
Round 1 224 Sapsiree TAERATTANACHAI 22-20 / 21-10 BAE Seung Hee 16 37
Round 1 140 KANG Hae Won 21-13 / 21-11 Malvinne Ann Venice ALCALA 144 30
Round 1 46 Fransiska RATNASARI 21-7 / 21-12 Rena WANG 51 29
Round 1 202 JANG(F) Soo Young 21-14 / 21-14 Eriko TAMAKI 272 40
Round 1 92 HUI ZHOU 21-14 / 21-11 Ella DIEHL 9 0
Round 2 8 BAE Yeon Ju 21-12 / 21-12 KWON Hee Sook 176 26
Round 2 13 LI Xuerui 24-22 / 21-14 Ayumi MINE 392 30
Round 2 20 SUNG Ji Hyun 21-10 / 16-21 / 21-12 SUO Di 163 63
Round 2 39 Ratchanok INTANON 21-3 / 21-3 Darina ZHURBA 228 19
Round 2 30 LIU Xin (F) 21-14 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 75 34
Round 2 224 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-16 SEO Yoon Hee 178 41
Round 2 46 Fransiska RATNASARI 21-16 / 21-8 KANG Hae Won 140 33
Round 2 92 HUI ZHOU 21-14 / 21-15 JANG(F) Soo Young 202 40
Quarter-final 13 LI Xuerui 13-21 / 22-20 / 21-8 BAE Yeon Ju 8 45
Quarter-final 20 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-9 Ratchanok INTANON 39 32
Quarter-final 92 HUI ZHOU 21-18 / 21-16 Fransiska RATNASARI 46 40
Quarter-final 30 LIU Xin (F) 21-14 / 23-21 Sapsiree TAERATTANACHAI 224 44
Semi-final 13 LI Xuerui 21-17 / 21-14 SUNG Ji Hyun 20 39
Semi-final 30 LIU Xin (F) 21-14 / 21-16 HUI ZHOU 92 35
Final 30 LIU Xin (F) 21-9 / 21-14 LI Xuerui 13 31
XD
Round 1 - HWANG Ji Man / PARK Sun Young 21-18 / 21-14 JANG Sung Ho / YOO Hyun Young - 32
Round 1 - KIM Young Sun / BANG Eun Hye 21-18 / 21-17 DELOS SANTOS Aries / Malvinne Ann Venice ALCALA - 30
Round 1 - HONG Wei / BAO Yixin 21-17 / 21-13 HAN Sang Hoon / JUNG Kyung Eun - 36
Round 1 - CHOI Young Woo / EOM Hye Won 21-17 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 29 35
Round 1 - CHOI Yong Hyun / LEE Se Rang 17-21 / 21-18 / 21-17 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA - 50
Round 1 39 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 21-10 / 21-10 CHOI Seung Il / PARK So Young - 20
Round 1 36 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 22-20 / 21-6 LEE Jung Hwan / OH Se Ra - 29
Round 1 - Chayut TRIYACHART / Yu Yan Vanessa NEO 21-19 / 21-18 PARK Dae Woong / LEE So Hee - 35
Round 1 - UM Ji Kwan / SUN In Jang 23-21 / 14-21 / 21-16 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na - 40
Round 1 - JUNG Suk Hoon / KIM Hyo Min 21-15 / 21-14 Denis GRACHEV / Darina ZHURBA 325 23
Round 1 22 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-11 / 22-20 CHO Gun Woo / PARK So Ri - 25
Round 1 - QIU Zihan / LU Lu 21-19 / 21-7 KIM Dae Sung / YANG Ran Sun - 25
Round 1 - LEE Hyun Soo / KIM Chan Mi 21-19 / 21-17 JUN Bong Chan / KIM Ye Ji - 24
Round 1 - Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara W.O. KANG Ji Wook / KIM Ji Won - 0
Round 2 - HWANG Ji Man / PARK Sun Young 11-4 Ret. KO Sung Hyun / HA Jung Eun 10 9
Round 2 - HONG Wei / BAO Yixin 21-9 / 21-5 KIM Young Sun / BANG Eun Hye - 19
Round 2 - CHOI Young Woo / EOM Hye Won 21-11 / 21-13 CHOI Yong Hyun / LEE Se Rang - 26
Round 2 39 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 21-18 / 21-14 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 36 30
Round 2 - UM Ji Kwan / SUN In Jang 17-21 / 21-16 / 21-11 Chayut TRIYACHART / Yu Yan Vanessa NEO - 37
Round 2 22 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-15 / 21-12 JUNG Suk Hoon / KIM Hyo Min - 20
Round 2 - QIU Zihan / LU Lu 21-8 / 21-12 LEE Hyun Soo / KIM Chan Mi - 21
Round 2 20 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-14 / 21-15 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara - 25
Quarter-final - HONG Wei / BAO Yixin 15-21 / 21-18 / 21-16 HWANG Ji Man / PARK Sun Young - 59
Quarter-final - CHOI Young Woo / EOM Hye Won 21-17 / 21-9 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 39 33
Quarter-final 22 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-12 / 22-20 UM Ji Kwan / SUN In Jang - 26
Quarter-final 20 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 12-21 / 21-13 / 21-17 QIU Zihan / LU Lu - 50
Semi-final - CHOI Young Woo / EOM Hye Won 10-21 / 21-16 / 22-20 HONG Wei / BAO Yixin - 55
Semi-final 22 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-15 / 21-17 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 20 30
Final 22 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-15 / 21-13 CHOI Young Woo / EOM Hye Won - 30
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 61 5 17.9% 2212 79 00:33:11 2.38 1 3.6%
MS 51 114 12 23.5% 4051 79.43 00:38:46 2.05 4 7.8%
WD 16 36 4 25.0% 1291 80.69 00:37:38 2.14 2 12.5%
WS 31 68 6 19.4% 2377 76.68 00:35:19 2.17 2 6.5%
XD 27 60 6 22.2% 2148 79.56 00:32:02 2.48 0 0.0%
Total 153 339 33 21.6% 12079 78.95 00:35:44 2.21 9 5.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 36 12 75.0%
Malaysia 9 6 60.0%
Singapore 4 3 57.1%
Thailand 14 13 51.8%
Indonesia 3 3 50.0%
Korea 86 96 47.2%
Hong Kong 4 5 44.4%
Japan 11 14 44.0%
New Zealand 1 2 33.3%
Russia 5 13 27.8%
U.S.A. 0 3 0.0%
Philippines 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 JEON Hyeok Jin Kodai NARAOKA 21-17 / 21-16
2019 Kanta TSUNEYAMA LIN Dan 24-22 / 21-12
2018 SON Wan Ho LEE Zii Jia 21-16 / 21-11
2017 JEON Hyeok Jin KIM MIn Ki 21-17 / 19-21 / 21-12
2016 SON Wan Ho LIEW Daren 21-13 / 21-16
2015 LEE Dong Keun LEE Hyun Il 17-21 / 21-14 / 21-14
2014 LEE Dong Keun LEE Hyun Il 21-18 / 24-22
2013 LEE Hyun Il HONG Ji Hoon 21-18 / 21-12
2012 LEE Dong Keun Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-14
2011 LEE Hyun Il SON Wan Ho 21-18 / 21-16
2010 BAO Chunlai WANG Zhengming 23-21 / 21-18
2009 RHO Ye Wook JONG SOO HWANG 14-21 / 21-14 / 21-14
2008 PARK Sung Hwan LEE Cheol Ho 21-14 / 21-13
2007 SHON Seung Mo Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-10