Dutch Open  

Tournament Name: YONEX Dutch Open 2017
Tournament Dates: 10/10/2017-15/10/2017
Location: Netherlands, Almere
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIAO Min Chun / SU Ching Heng Takuto INOUE / Yuki KANEKO
MS Kento MOMOTA Yu IGARASHI
WD Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI
WS Beiwen ZHANG Michelle LI
XD Marcus ELLIS / Lauren SMITH Jacco ARENDS / Selena PIEK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 305 Mathias BONNY / Oliver SCHALLER 24-22 / 27-25 Daniel HESS / Jan Colin VÖLKER 320 40
Round 1 316 Vitalij DURKIN / Vladimir MALKOV 21-13 / 21-11 Patrick SCHEIEL / Julian VOIGT 741 25
Round 1 264 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 21-6 / 21-13 Lars KROS / Timo STOFFELEN - 17
Round 1 560 Nikolaj PERSSON / Ary TRISNANTO 21-14 / 21-12 David KRAMER / Christoph OFFERMANN 1064 21
MD
Round 1 9 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-11 / 22-24 / 21-16 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 63 53
Round 1 56 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 12-21 / 21-17 / 21-19 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 264 47
Round 1 29 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-16 / 21-18 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 43 35
Round 1 48 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-19 / 21-17 Mikkel MIKKELSEN / Nikolaj OVERGAARD 375 36
Round 1 24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-6 / 21-9 Robert GOLDING / Victor LIEW 158 27
Round 1 560 Nikolaj PERSSON / Ary TRISNANTO 21-19 / 21-19 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 52 35
Round 1 26 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-17 / 21-14 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 32 35
Round 1 46 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-10 / 21-19 Henri AARNIO / Iikka HEINO 74 29
Round 1 57 Ben LANE / Sean VENDY 21-14 / 21-13 Vitalij DURKIN / Vladimir MALKOV 316 24
Round 1 37 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-9 / 8-6 Ret. Alexander DUNN / Adam HALL 71 22
Round 1 - Matthew CLARE / Gregory MAIRS 21-12 / 15-21 / 21-15 LOW Hang Yee / Jinn Hwa TAN 361 43
Round 1 19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-5 / 18-21 / 21-13 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 102 54
Round 1 252 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 21-19 / 21-14 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 55 28
Round 1 51 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-13 / 22-20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 37
Round 1 149 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-10 / 21-19 Mathias BONNY / Oliver SCHALLER 305 35
Round 1 15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-11 Daniel BENZ / Andreas HEINZ 67 29
Round 2 56 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-16 / 22-20 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 9 35
Round 2 29 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 23-25 / 23-21 / 21-15 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 48 59
Round 2 24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 19-21 / 21-11 / 21-14 Nikolaj PERSSON / Ary TRISNANTO 560 55
Round 2 26 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-11 / 19-21 / 21-8 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 46 43
Round 2 57 Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 21-14 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 37 33
Round 2 19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-8 / 21-16 Matthew CLARE / Gregory MAIRS - 29
Round 2 252 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 21-15 / 23-21 Jelle MAAS / Robin TABELING 51 35
Round 2 15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 18-21 / 21-13 / 21-14 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 149 54
Quarter-final 29 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-18 / 22-20 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 56 38
Quarter-final 26 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 22-20 / 25-27 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 24 94
Quarter-final 19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-15 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY 57 35
Quarter-final 15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-14 / 21-19 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 252 33
Semi-final 26 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-17 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 29 38
Semi-final 15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-18 / 21-15 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 19 40
Final 26 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 24-22 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 15 44
MS (qual)
Round 1 503 Peter LANG 21-12 / 21-17 Christopher SKRZEBA 685 27
Round 1 286 Max WEISSKIRCHEN 21-11 / 21-9 Tobias MUND 923 21
Round 1 308 Ilias XANTHOU 21-2 / 21-6 Raymond WEBSTER 763 19
Round 1 353 KAN Chao Yu 21-13 / 15-21 / 21-16 Birger ABTS 534 41
Round 1 383 Naoki YAMAZAWA 21-14 / 15-21 / 21-9 PHONE Pyae NAING 645 45
Round 1 403 Jonathan PERSSON 21-14 / 21-10 Rowan SCHEURKOGEL 759 24
Round 1 359 Ondrej KRÁL 21-19 / 14-21 / 21-8 Samuel HSIAO 482 52
Round 1 620 Andrey PARAKHODIN 14-21 / 22-20 / 21-18 Hannes GERBERICH 669 44
MS
Round 1 10 WANG Tzu Wei 21-8 / 19-21 / 21-19 Pratul JOSHI 84 54
Round 1 124 Marius MYHRE 21-7 / 21-12 Jaromir JANACEK 268 23
Round 1 77 Kalle KOLJONEN 21-8 / 21-16 Joshua MAGEE 176 30
Round 1 86 Erik MEIJS 21-9 / 14-21 / 21-17 Luís Enrique PEÑALVER 117 47
Round 1 38 Emil HOLST 21-6 / 21-8 Andrey PARAKHODIN 620 13
Round 1 237 Søren TOFT 21-15 / 14-21 / 21-8 Lucas CLAERBOUT 81 53
Round 1 74 Subhankar DEY 21-14 / 21-18 Naoki YAMAZAWA 383 38
Round 1 98 Maxime MOREELS 12-21 / 21-17 / 21-17 Max WEISSKIRCHEN 286 46
Round 1 261 Mikkel ENGHØJ 18-21 / 21-10 / 21-11 Alex VLAAR 250 45
Round 1 79 Zvonimir DURKINJAK 23-21 / 21-19 Gergely KRAUSZ 108 39
Round 1 56 Misha ZILBERMAN 10-0 Ret. WANG Yuehang 159 3
Round 1 111 Nick FRANSMAN 21-10 / 21-13 Lukas ZEVL 228 30
Round 1 62 Vladimir MALKOV 21-23 / 24-22 / 22-20 Jacob NILSSON 202 70
Round 1 166 Alexander ROOVERS 20-22 / 23-21 / 21-13 Rahul Yadav CHITTABOINA 109 58
Round 1 67 Yu IGARASHI 21-9 / 21-10 Ondrej KRÁL 359 27
Round 1 235 David PENG 21-17 / 23-25 / 21-18 Christian KIRCHMAYR 252 64
Round 1 110 Kento MOMOTA 21-18 / 21-17 Scott EVANS 105 40
Round 1 71 Lucas CORVEE 21-11 / 21-16 Milan LUDIK 101 35
Round 1 83 Kai SCHAEFER 21-19 / 21-16 Thomas ROUXEL 85 43
Round 1 39 Pablo ABIAN 21-9 / 21-14 Michael SPENCER-SMITH 260 21
Round 1 141 Lars SCHAENZLER 22-20 / 21-11 Daniel CHISLOV 206 30
Round 1 70 Kieran MERRILEES 21-11 / 21-14 Karan Rajan RAJARAJAN 156 34
Round 1 158 Henri AARNIO 21-14 / 21-18 Sahil SIPANI 184 35
Round 1 26 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-9 Iikka HEINO 125 31
Round 1 96 Riichi TAKESHITA 21-14 / 21-10 KAN Chao Yu 353 30
Round 1 64 Rasmus GEMKE 21-14 / 21-9 Peter LANG 503 29
Round 1 78 Sergey SIRANT 21-18 / 21-12 Victor SVENDSEN 99 30
Round 1 47 Mark CALJOUW 17-21 / 21-7 / 21-12 Jonathan PERSSON 403 39
Round 1 140 Felix BURESTEDT 21-19 / 23-21 Ivan RUSEV 143 48
Round 1 72 Eetu HEINO 21-16 / 21-13 Mathias BONNY 226 31
Round 1 107 LU Chia Hung 21-7 / 21-17 Ilias XANTHOU 308 23
Round 1 90 Artem POCHTAROV 21-9 / 21-17 Arturo HERNANDEZ 321 30
Round 2 10 WANG Tzu Wei 21-10 / 21-5 Marius MYHRE 124 26
Round 2 86 Erik MEIJS 21-16 / 21-11 Kalle KOLJONEN 77 32
Round 2 38 Emil HOLST 21-16 / 21-14 Søren TOFT 237 37
Round 2 74 Subhankar DEY 21-13 / 21-14 Maxime MOREELS 98 31
Round 2 79 Zvonimir DURKINJAK 21-16 / 21-18 Mikkel ENGHØJ 261 35
Round 2 56 Misha ZILBERMAN 21-17 / 22-20 Nick FRANSMAN 111 44
Round 2 62 Vladimir MALKOV 14-21 / 21-14 / 21-15 Alexander ROOVERS 166 55
Round 2 67 Yu IGARASHI 21-13 / 21-11 David PENG 235 35
Round 2 110 Kento MOMOTA 21-16 / 22-20 Lucas CORVEE 71 50
Round 2 39 Pablo ABIAN 21-14 / 21-18 Kai SCHAEFER 83 43
Round 2 70 Kieran MERRILEES 21-13 / 21-14 Lars SCHAENZLER 141 35
Round 2 26 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 25-23 / 21-19 Henri AARNIO 158 38
Round 2 96 Riichi TAKESHITA 16-21 / 22-20 / 28-26 Rasmus GEMKE 64 87
Round 2 47 Mark CALJOUW 22-20 / 21-13 Sergey SIRANT 78 45
Round 2 140 Felix BURESTEDT 21-16 / 24-22 Eetu HEINO 72 43
Round 2 90 Artem POCHTAROV 18-21 / 21-14 / 21-19 LU Chia Hung 107 69
Round 3 10 WANG Tzu Wei 21-15 / 21-19 Erik MEIJS 86 36
Round 3 38 Emil HOLST 14-21 / 22-20 / 21-11 Subhankar DEY 74 68
Round 3 56 Misha ZILBERMAN 18-21 / 21-12 / 21-13 Zvonimir DURKINJAK 79 59
Round 3 67 Yu IGARASHI 21-15 / 21-13 Vladimir MALKOV 62 36
Round 3 110 Kento MOMOTA 21-16 / 21-8 Pablo ABIAN 39 46
Round 3 26 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-9 / 16-21 / 21-14 Kieran MERRILEES 70 58
Round 3 47 Mark CALJOUW 19-21 / 21-17 / 21-14 Riichi TAKESHITA 96 66
Round 3 90 Artem POCHTAROV 22-20 / 21-19 Felix BURESTEDT 140 53
Quarter-final 10 WANG Tzu Wei 21-19 / 21-19 Emil HOLST 38 43
Quarter-final 110 Kento MOMOTA 21-12 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 26 44
Quarter-final 47 Mark CALJOUW 21-4 / 21-14 Artem POCHTAROV 90 27
Quarter-final 67 Yu IGARASHI W.O. Misha ZILBERMAN 56 0
Semi-final 67 Yu IGARASHI 17-21 / 21-14 / 21-17 WANG Tzu Wei 10 62
Semi-final 110 Kento MOMOTA 21-16 / 21-6 Mark CALJOUW 47 42
Final 110 Kento MOMOTA 21-10 / 21-12 Yu IGARASHI 67 39
WD
Round 1 16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-16 / 21-11 MANEESHA K / Arathi Sara SUNIL 182 37
Round 1 53 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-9 / 21-3 Katja HOLENZ / Alicia MOLITOR 960 20
Round 1 26 Lauren SMITH / Sarah WALKER 19-21 / 21-17 / 21-14 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 80 48
Round 1 147 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 21-9 / 21-10 Sabine DE WIT / Judith VAN CRUCHTEN - 20
Round 1 88 Olga ARKHANGELSKAYA / Natalia ROGOVA 21-17 / 21-13 Linda EFLER / Eva JANSSENS 91 35
Round 1 35 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-9 / 21-8 Irina KHLEBKO / Elena KOMENDROVSKAJA 682 27
Round 1 - Olga KONON / Chloe MAGEE 21-18 / 21-16 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 226 41
Round 1 97 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-10 / 21-11 Natalia PERMINOVA / Nina VISLOVA - 20
Round 1 39 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-12 / 22-20 Vladyslava LESNAYA / Darya SAMARCHANTS 152 29
Round 1 378 Ieva POPE / Monika RADOVSKA 5-2 Ret. Celine BURKART / Judith PETRIKOWSKI - 5
Round 1 194 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-5 / 21-14 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 164 27
Round 1 55 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 28-26 / 18-21 / 21-10 Emilie LEFEL / Anne TRAN 40 54
Round 1 262 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 21-12 / 21-8 Demi BREHLER / Charissa KUIPER - 23
Round 1 - Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 21-18 / 21-14 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 74 35
Round 1 19 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 23-21 / 21-17 Eefje MUSKENS / Imke VAN DER AAR - 49
Round 1 22 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean W.O. Julie Dawall JAKOBSEN / Sandra-Maria JENSEN 543 0
Round 2 16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-19 / 19-21 / 21-10 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 53 67
Round 2 26 Lauren SMITH / Sarah WALKER 22-20 / 19-21 / 21-13 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 147 52
Round 2 22 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-18 / 21-15 Olga ARKHANGELSKAYA / Natalia ROGOVA 88 32
Round 2 35 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-17 / 21-18 Olga KONON / Chloe MAGEE - 49
Round 2 97 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-13 / 15-21 / 21-19 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 39 65
Round 2 262 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 21-11 / 21-17 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 55 31
Round 2 19 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 21-16 / 21-12 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD - 46
Round 2 194 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA W.O. Ieva POPE / Monika RADOVSKA 378 0
Quarter-final 16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-12 / 21-18 Lauren SMITH / Sarah WALKER 26 38
Quarter-final 35 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-15 / 21-19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 22 50
Quarter-final 194 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 21-9 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 97 33
Quarter-final 19 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 23-21 / 21-10 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 262 38
Semi-final 16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-11 / 21-15 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 35 37
Semi-final 194 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-8 / 23-21 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 19 45
Final 194 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 21-16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 16 44
WS (qual)
Round 1 133 Jordan HART 21-19 / 21-17 Maryna ILYINSKAYA 126 36
Round 1 165 Olga ARKHANGELSKAYA 21-13 / 11-21 / 21-19 Cendrine HANTZ 140 51
Round 1 117 Ayla HUSER 21-8 / 10-21 / 21-14 Zuzana PAVELKOVA 136 44
Round 1 157 Yukino NAKAI 21-4 / 21-15 Georgina BLAND 119 27
WS
Round 1 11 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-11 Yukino NAKAI 157 33
Round 1 93 GADDE Ruthvika Shivani 21-10 / 21-8 Chloe BIRCH 85 26
Round 1 46 Haruko SUZUKI 21-15 / 21-19 Julie Dawall JAKOBSEN 81 40
Round 1 62 Delphine LANSAC 21-12 / 11-21 / 21-16 Kate FOO KUNE 78 44
Round 1 38 Mia BLICHFELDT 21-11 / 21-4 Agnes KOROSI 110 24
Round 1 76 Clara AZURMENDI 21-10 / 21-14 Airi MIKKELA 69 24
Round 1 53 Fabienne DEPREZ 21-8 / 21-13 Irina Amalie ANDERSEN 84 27
Round 1 72 Maria ULITINA 15-21 / 21-13 / 21-19 Reshma KARTHIK 104 48
Round 1 59 Natalia PERMINOVA 21-19 / 22-20 Yvonne LI 98 42
Round 1 34 Michelle LI 21-6 / 21-10 Natalya VOYTSEKH 89 22
Round 1 54 Sofie Holmboe DAHL 21-13 / 21-7 Katerina TOMALOVA 114 31
Round 1 116 Getter SAAR 21-18 / 21-11 Olga ARKHANGELSKAYA 165 29
Round 1 58 Luise HEIM 13-21 / 21-15 / 21-10 Ayla HUSER 117 45
Round 1 41 Natalia Koch ROHDE 21-12 / 21-10 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 60 29
Round 1 77 Gayle MAHULETTE 21-12 / 17-21 / 21-17 Lianne TAN 124 55
Round 1 37 Mette POULSEN 24-22 / 21-11 Jordan HART 133 35
Round 2 11 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-13 GADDE Ruthvika Shivani 93 26
Round 2 46 Haruko SUZUKI 15-21 / 21-14 / 21-13 Delphine LANSAC 62 54
Round 2 38 Mia BLICHFELDT 22-20 / 21-18 Clara AZURMENDI 76 36
Round 2 72 Maria ULITINA 21-18 / 22-24 / 21-14 Fabienne DEPREZ 53 57
Round 2 34 Michelle LI 26-24 / 21-17 Natalia PERMINOVA 59 46
Round 2 54 Sofie Holmboe DAHL 21-13 / 23-21 Getter SAAR 116 33
Round 2 41 Natalia Koch ROHDE 21-12 / 21-9 Luise HEIM 58 29
Round 2 37 Mette POULSEN 21-18 / 21-16 Gayle MAHULETTE 77 44
Quarter-final 11 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-12 Haruko SUZUKI 46 29
Quarter-final 72 Maria ULITINA 16-21 / 21-16 / 21-19 Mia BLICHFELDT 38 55
Quarter-final 34 Michelle LI 15-21 / 21-11 / 21-19 Sofie Holmboe DAHL 54 54
Quarter-final 41 Natalia Koch ROHDE 21-19 / 18-21 / 21-12 Mette POULSEN 37 63
Semi-final 11 Beiwen ZHANG 21-9 / 21-11 Maria ULITINA 72 22
Semi-final 34 Michelle LI 22-20 / 21-14 Natalia Koch ROHDE 41 40
Final 11 Beiwen ZHANG 21-16 / 21-14 Michelle LI 34 32
XD (qual)
Round 1 543 Freek GOLINSKI / Lise JAQUES 21-9 / 21-17 Alex VLAAR / Iris TABELING 227 24
Round 1 308 Sean VENDY / Sarah WALKER 21-17 / 21-13 Vladimir MALKOV / Elena KOMENDROVSKAJA 844 23
Round 1 371 ATTRI Manu / MANEESHA K 21-15 / 21-7 Jasper KOPPEN / Judith VAN CRUCHTEN - 18
Round 1 129 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-12 Richard EIDESTEDT / Clara NISTAD 293 34
XD
Round 1 1064 Jones Ralfy JANSEN / Eva JANSSENS 21-10 / 21-10 Alexandr ZINCHENKO / Irina KHLEBKO - 22
Round 1 299 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 21-11 / 21-13 Nicklas MATHIASEN / Gabriella BØJE 265 25
Round 1 129 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-15 / 20-22 / 21-6 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 47 58
Round 1 131 Kristoffer KNUDSEN / Isabella NIELSEN 21-17 / 21-15 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 56 29
Round 1 120 Andrey PARAKHODIN / Natalia ROGOVA 14-21 / 21-16 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 27 41
Round 1 45 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 21-15 / 21-18 Andreas HEINZ / Annika HORBACH 97 25
Round 1 99 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-10 / 21-8 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 187 24
Round 1 73 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 22-20 / 15-21 / 21-19 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 46 60
Round 1 123 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 21-17 / 21-18 Evgenij DREMIN / Olga ARKHANGELSKAYA - 27
Round 1 77 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 21-13 / 21-15 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 39 33
Round 1 - Julien MAIO / Delphine DELRUE 21-6 / 21-14 Artem POCHTAROV / Natalya VOYTSEKH - 23
Round 1 43 Ben LANE / Jessica PUGH 21-9 / 21-10 Ties VAN DER LECQ / Milou LUGTERS - 20
Round 1 371 ATTRI Manu / MANEESHA K 21-18 / 21-23 / 21-14 Freek GOLINSKI / Lise JAQUES 543 50
Round 1 85 Jacco ARENDS / Selena PIEK 16-21 / 22-20 / 22-20 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 53 46
Round 1 - Ruben JILLE / Emilie LEFEL 21-11 / 21-11 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN - 23
Round 1 30 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 22-20 / 21-13 Sean VENDY / Sarah WALKER 308 30
Round 2 299 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 21-11 / 17-21 / 21-18 Jones Ralfy JANSEN / Eva JANSSENS 1064 47
Round 2 129 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-12 / 21-18 Kristoffer KNUDSEN / Isabella NIELSEN 131 32
Round 2 45 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 21-14 / 21-10 Andrey PARAKHODIN / Natalia ROGOVA 120 20
Round 2 99 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 21-18 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 73 37
Round 2 77 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 21-12 / 21-13 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 123 24
Round 2 43 Ben LANE / Jessica PUGH 21-11 / 14-21 / 21-15 Julien MAIO / Delphine DELRUE - 47
Round 2 85 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-13 / 21-14 ATTRI Manu / MANEESHA K 371 31
Round 2 - Ruben JILLE / Emilie LEFEL 21-14 / 21-18 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 30 32
Quarter-final 129 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-18 / 21-14 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 299 32
Quarter-final 99 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-8 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 45 26
Quarter-final 43 Ben LANE / Jessica PUGH 21-16 / 21-17 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 77 36
Quarter-final 85 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-17 / 15-21 / 21-13 Ruben JILLE / Emilie LEFEL - 42
Semi-final 99 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 129 37
Semi-final 85 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-19 / 16-21 / 21-12 Ben LANE / Jessica PUGH 43 55
Final 99 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-18 Jacco ARENDS / Selena PIEK 85 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2566 85.53 00:40:24 2.12 1 3.3%
MS 61 139 17 27.9% 5009 82.11 00:41:48 1.96 7 11.5%
WD 28 61 5 17.9% 2182 77.93 00:39:00 2 2 7.1%
WS 31 71 9 29.0% 2516 81.16 00:37:52 2.14 1 3.2%
XD 31 71 9 29.0% 2535 81.77 00:34:39 2.36 1 3.2%
Total 181 411 49 27.1% 14808 81.81 00:39:14 2.09 12 6.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 5 0 100.0%
Latvia 1 0 100.0%
Indonesia 12 3 80.0%
Canada 4 1 80.0%
Chinese Taipei 11 3 78.6%
Israel 3 1 75.0%
Japan 24 9 72.7%
Croatia 2 1 66.7%
England 22 18 55.0%
Malaysia 6 5 54.5%
Denmark 21 18 53.8%
Netherlands 18 17 51.4%
Spain 3 3 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Greece 1 1 50.0%
Ukraine 6 7 46.2%
India 9 11 45.0%
Sweden 3 4 42.9%
France 7 10 41.2%
Russia 11 16 40.7%
Scotland 2 3 40.0%
Germany 17 28 37.8%
Switzerland 4 8 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12