Korea Open  

Tournament Name: Korea Open 1995
Tournament Dates: 17/01/1995-17/01/1995
Location: Korea, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND
MS Harijanto ARBI PERMADI Fung
WD GIL Young Ah / JANG Hye Ock GE Fei / GU Jun
WS Susi SUSANTI BANG Soo Hyun
XD Thomas LUND / Marlene THOMSEN LIU Jianjun / GE Fei

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-2 / 15-2 Melvin LLANES / Antonio Jr MANCE (376*) 0
Round 1 (12*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-11 / 17-14 HE Tim / MA Che Kong (180*) 0
Round 1 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-4 Hiroki ETO / Tatsuya YANAGIYA (89*) 0
Round 1 (15*) Nick PONTING / Julian ROBERTSON 15-5 / 7-15 / 15-5 LEE Tack Gi / SHON Jin Hwan - 0
Round 1 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 15-5 LIANG Qing / TAO Xiaoqiang (141*) 0
Round 1 (133*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 18-13 / 15-10 PARK Young Duk / YOO Tae Ho - 0
Round 1 - Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 9-15 / 15-7 / 15-11 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (4*) 0
Round 1 (236*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo 15-6 / 15-6 Anthony AVE / Rocky MAGNAYE (867*) 0
Round 1 (48*) KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon 15-10 / 15-2 Atsuhito KITANI / Hitosi OHOHORI (239*) 0
Round 1 (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-8 / 15-5 CHAN Siu Kwong / TAM Kai Chuen (77*) 0
Round 1 (16*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-3 / 15-1 Allan DE LEON / Ronald MAGNAYE (373*) 0
Round 1 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 18-13 / 15-8 Imay HENDRA / KIM Jae Hwan - 0
Round 1 (17*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-0 / 15-0 Jaime LLANES / Ian Gil PIENCENAVES (868*) 0
Round 1 (9*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-12 / 15-6 BAE Gi-Dae / YOON Seung-Hyun - 0
Round 1 - Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 17-15 / 15-7 Thomas DAMGAARD / Jim LAUGESEN (254*) 0
Round 1 (6*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-10 John QUINN / Qi (M) YU - 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-5 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (12*) 0
Round 2 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 18-16 / 7-15 / 15-3 Nick PONTING / Julian ROBERTSON (15*) 0
Round 2 (133*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 5-15 / 15-12 / 15-10 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (2*) 0
Round 2 - Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 18-15 / 5-15 / 15-10 HA Tae Kwon / LEE Dong Soo (236*) 0
Round 2 (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 17-15 / 17-18 / 15-11 KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon (48*) 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-5 / 15-9 Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA (16*) 0
Round 2 (17*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-8 / 11-15 / 15-8 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (9*) 0
Round 2 (6*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-14 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP - 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-4 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Quarter-final - Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-11 / 15-11 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (133*) 0
Quarter-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-13 / 15-6 Simon ARCHER / Chris HUNT (8*) 0
Quarter-final (6*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-6 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (17*) 0
Semi-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-5 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN - 0
Semi-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 7-15 / 15-10 / 17-14 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (6*) 0
Final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-6 / 11-15 / 15-7 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (3*) 0
MS (qual)
Round 1 - George RIMARCHDI 15-2 / 15-6 Ian Gil PIENCENAVES - 0
Round 1 (571*) PARK Young Duk 15-2 / 15-0 Rocky MAGNAYE (786*) 0
Round 1 (40*) Michael TEDJAKUSUMA 15-0 / 15-2 Allan DE LEON (654*) 0
MS
Round 1 (3*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-4 Anders W NIELSEN (37*) 0
Round 1 (25*) AHN Jae Chang 18-13 / 15-11 Rikard MAGNUSSON (26*) 0
Round 1 (96*) TAM Kai Chuen 11-15 / 18-14 / 15-8 Hideaki MOTOYAMA (610*) 0
Round 1 (12*) Tiong Ping LIOE 15-10 / 15-11 HAN Dong Sung - 0
Round 1 (27*) Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-5 Jim LAUGESEN (383*) 0
Round 1 (28*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-3 Anthony AVE - 0
Round 1 (17*) LIN Liwen 15-1 / 15-5 Melvin LLANES (472*) 0
Round 1 (43*) Hock Kin YONG 15-1 / 17-16 Imay HENDRA (184*) 0
Round 1 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 17-18 / 15-6 / 15-7 GE Cheng (29*) 0
Round 1 (10*) Jens OLSSON 15-8 / 15-6 BAE Gi-Dae - 0
Round 1 (41*) Joris VAN SOERLAND 12-15 / 15-12 / 15-10 Pontus JANTTI (54*) 0
Round 1 (23*) HENDRAWAN 15-6 / 15-4 Thomas JOHANSSON (15*) 0
Round 1 (13*) HU Zhilan 15-13 / 7-15 / 15-5 George RIMARCDI (55*) 0
Round 1 (39*) Hannes FUCHS 15-10 / 6-15 / 15-7 KIM Young Gil (181*) 0
Round 1 (40*) Michael TEDJAKUSUMA 15-3 / 15-4 Ronald MAGNAYE - 0
Round 1 (71*) LEE Kwang Jin 15-7 / 9-15 / 15-5 Jeroen VAN DIJK (18*) 0
Round 1 (81*) Muhammad Roslin HASHIM 15-3 / 15-11 Norihisa NAKAMURA - 0
Round 1 (16*) PARK Sung Woo 15-4 / 15-8 Fumihiko MACHIDA (52*) 0
Round 1 (20*) Marleve MAINAKY 15-4 / 15-6 Jaime LLANES (252*) 0
Round 1 (33*) WONG Wai Lap 15-6 / 13-15 / 15-6 Darren J HALL (60*) 0
Round 1 - YOO Tae Ho 18-16 / 18-17 Muralidesan KRISHNAMURTHY (65*) 0
Round 1 (9*) PERMADI Fung 15-7 / 18-14 Henrik BENGTSSON (49*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-4 Antonio Jr MANCE (331*) 0
Round 2 (3*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-17 / 15-10 AHN Jae Chang (25*) 0
Round 2 (11*) DONG Jiong 15-3 / 15-11 TAM Kai Chuen (96*) 0
Round 2 (12*) Tiong Ping LIOE 15-11 / 15-8 Oliver PONGRATZ (27*) 0
Round 2 (4*) Harijanto ARBI 15-7 / 15-8 Peter RASMUSSEN (28*) 0
Round 2 (17*) LIN Liwen 15-6 / 15-10 Hock Kin YONG (43*) 0
Round 2 (8*) Hermawan SUSANTO 10-15 / 15-7 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ (22*) 0
Round 2 (10*) Jens OLSSON 15-9 / 15-10 Joris VAN SOERLAND (41*) 0
Round 2 (23*) HENDRAWAN 15-10 / 10-15 / 15-9 HU Zhilan (13*) 0
Round 2 (71*) LEE Kwang Jin 15-8 / 17-14 Michael TEDJAKUSUMA (40*) 0
Round 2 (6*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 15-6 Muhammad Roslin HASHIM (81*) 0
Round 2 (20*) Marleve MAINAKY 15-12 / 8-15 / 15-11 PARK Sung Woo (16*) 0
Round 2 (33*) WONG Wai Lap 15-12 / 15-7 SUN Jun (5*) 0
Round 2 (9*) PERMADI Fung 15-4 / 15-4 YOO Tae Ho - 0
Round 2 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-10 Peter ESPERSEN (21*) 0
Round 2 (39*) Hannes FUCHS W.O. (M) Spare 21 (498*) 0
Round 3 (3*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-9 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Round 3 (12*) Tiong Ping LIOE 15-10 / 15-10 DONG Jiong (11*) 0
Round 3 (4*) Harijanto ARBI 13-15 / 15-10 / 15-14 LIN Liwen (17*) 0
Round 3 (8*) Hermawan SUSANTO 12-15 / 15-7 / 15-8 Jens OLSSON (10*) 0
Round 3 (23*) HENDRAWAN 15-3 / 15-6 Hannes FUCHS (39*) 0
Round 3 (71*) LEE Kwang Jin 15-3 / 15-9 Joko SUPRIANTO (6*) 0
Round 3 (20*) Marleve MAINAKY 12-15 / 15-8 / 15-6 WONG Wai Lap (33*) 0
Round 3 (9*) PERMADI Fung 15-10 / 11-15 / 15-8 Allan BUDI KUSUMA (2*) 0
Quarter-final (3*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-7 Tiong Ping LIOE (12*) 0
Quarter-final (4*) Harijanto ARBI 15-6 / 18-14 Hermawan SUSANTO (8*) 0
Quarter-final (23*) HENDRAWAN 11-15 / 15-11 / 15-6 LEE Kwang Jin (71*) 0
Quarter-final (9*) PERMADI Fung 15-10 / 15-7 Marleve MAINAKY (20*) 0
Semi-final (4*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-6 Poul-Erik HOYER (3*) 0
Semi-final (9*) PERMADI Fung 10-15 / 15-6 / 15-7 HENDRAWAN (23*) 0
Final (4*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-6 PERMADI Fung (9*) 0
WD
Round 1 (1*) GE Fei / GU Jun 15-3 / 15-2 LEE Jin Hwa / LEE Soon Deuk - 0
Round 1 (114*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-2 / 15-6 Chia-Chi HUANG / SHYU Yu-Ling - 0
Round 1 (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 12-15 / 15-10 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (143*) 0
Round 1 (30*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-2 / 15-2 CHUNG Ho Nam / LEE So Young - 0
Round 1 (10*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-4 / 15-0 Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA (54*) 0
Round 1 - DAI Yun / HU Ning 15-7 / 12-15 / 15-11 KIM Young Sun / KWON Eun Hee - 0
Round 1 (7*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-3 Rie ICHIHASHI / Satomi IGAWA (356*) 0
Round 1 (24*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-3 / 15-8 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (177*) 0
Round 1 - GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-6 / 15-5 NGAN Fai / TUNG Chau Man (67*) 0
Round 1 (9*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-12 / 15-10 Sarah HARDAKER / Joanne MUGGERIDGE (78*) 0
Round 1 - Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-4 / 15-11 OH Se Jung / PARK Yoon Kyung - 0
Round 1 (11*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-1 / 15-3 HAN Mee Sun / Lotte THOMSEN - 0
Round 1 - CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-3 / 15-11 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (27*) 0
Round 1 (17*) Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-4 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (167*) 0
Round 1 (53*) HAN Jingna / YE Zhaoying 15-1 / 15-0 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (20*) 0
Round 1 (8*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-10 / 18-16 CHA Yoon Sook / PARK Jin Hyun - 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-6 / 15-7 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (114*) 0
Round 2 (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-4 / 15-10 Maria BENGTSSON / Margit BORG (30*) 0
Round 2 (10*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 17-16 / 15-8 DAI Yun / HU Ning - 0
Round 2 (24*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 2-15 / 15-5 / 15-7 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (7*) 0
Round 2 - GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-3 / 15-12 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (9*) 0
Round 2 - Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP 18-14 / 15-6 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (11*) 0
Round 2 (17*) Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN 18-13 / 15-11 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun - 0
Round 2 (8*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-6 / 3-15 / 15-3 HAN Jingna / YE Zhaoying (53*) 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-10 / 15-4 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (4*) 0
Quarter-final (24*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 7-15 / 15-6 / 15-9 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (10*) 0
Quarter-final - GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-5 / 18-13 Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Quarter-final (8*) FINARSIH / Lili TAMPI W.O. Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN (17*) 0
Semi-final (1*) GE Fei / GU Jun 10-15 / 15-1 / 15-6 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (24*) 0
Semi-final - GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-4 / 15-5 FINARSIH / Lili TAMPI (8*) 0
Final - GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-13 / 1-15 / 15-11 GE Fei / GU Jun (1*) 0
WS
Round 1 (173*) PARK Jin Hyun 11-2 / 11-1 Kennie ASUNCION (297*) 0
Round 1 (60*) DAI Yun 12-9 / 11-3 Cindana HARTONO KUSUMA (160*) 0
Round 1 (7*) Christine GANDRUP 7-11 / 12-10 / 11-2 MEILUAWATI (19*) 0
Round 1 (72*) SHYU Yu-Ling 7-11 / 12-9 / 11-2 Elena SUKHAREVA (186*) 0
Round 1 (26*) Pornsawan PLUNGWECH 11-3 / 7-11 / 12-10 Joanne MUGGERIDGE (36*) 0
Round 1 (57*) Astrid CRABO 11-1 / 11-2 Amparo LIM (147*) 0
Round 1 (17*) Johanna Lee Joo Hyun 11-7 / 11-2 Lidya DJAELAWIJAYA (35*) 0
Round 1 - OH Se Jung 11-8 / 11-2 Satomi IGAWA (300*) 0
Round 1 - CHOI Ma Ree 11-6 / 8-11 / 12-11 Marina YAKUSHEVA (39*) 0
Round 1 (45*) Yasuko MIZUI 12-11 / 9-12 / 12-9 Chia-Chi HUANG (133*) 0
Round 2 (3*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-1 YAO Yan (68*) 0
Round 2 (173*) PARK Jin Hyun 12-10 / 11-3 Hisako MIZUI (10*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-4 / 9-11 / 11-6 Marr JIHYUN (15*) 0
Round 2 (60*) DAI Yun 11-9 / 11-4 Catrine BENGTSSON (22*) 0
Round 2 (2*) YE Zhaoying 11-2 / 11-1 Rie ICHIHASHI (299*) 0
Round 2 (7*) Christine GANDRUP 11-6 / 11-4 LEE Soon Deuk - 0
Round 2 (11*) RA Kyung Min 11-2 / 11-1 Masako SAKAMOTO (74*) 0
Round 2 (72*) SHYU Yu-Ling 12-11 / 11-2 Pornsawan PLUNGWECH (26*) 0
Round 2 (17*) Johanna Lee Joo Hyun 11-1 / 11-6 Astrid CRABO (57*) 0
Round 2 (8*) HAN Jingna 11-5 / 11-7 Yoshiko OHTA (298*) 0
Round 2 (13*) Ika HENY 11-0 / 11-6 OH Se Jung - 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-1 PARK Yoon Kyung - 0
Round 2 (25*) HU Ning 11-2 / 11-3 CHOI Ma Ree - 0
Round 2 (12*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-4 / 12-10 Somharuthai JAROENSIRI (16*) 0
Round 2 (29*) Lotte THOMSEN 8-11 / 11-7 / 12-10 Yasuko MIZUI (45*) 0
Round 2 (1*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-4 Margit BORG (21*) 0
Round 3 (3*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-6 PARK Jin Hyun (173*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 6-11 / 11-3 / 11-1 DAI Yun (60*) 0
Round 3 (7*) Christine GANDRUP 11-7 / 11-6 YE Zhaoying (2*) 0
Round 3 (11*) RA Kyung Min 11-1 / 11-3 SHYU Yu-Ling (72*) 0
Round 3 (8*) HAN Jingna 11-9 / 11-12 / 12-9 Johanna Lee Joo Hyun (17*) 0
Round 3 (4*) Xiaoqing LIM 12-9 / 11-6 Ika HENY (13*) 0
Round 3 (12*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-8 HU Ning (25*) 0
Round 3 (1*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-3 Lotte THOMSEN (29*) 0
Quarter-final (3*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-3 Camilla MARTIN (5*) 0
Quarter-final (11*) RA Kyung Min 12-10 / 11-6 Christine GANDRUP (7*) 0
Quarter-final (4*) Xiaoqing LIM 11-5 / 10-12 / 12-10 HAN Jingna (8*) 0
Quarter-final (1*) BANG Soo Hyun 11-9 / 11-2 Mia AUDINA TJIPTAWAN (12*) 0
Semi-final (3*) Susi SUSANTI 11-9 / 2-11 / 11-7 RA Kyung Min (11*) 0
Semi-final (1*) BANG Soo Hyun 11-8 / 11-8 Xiaoqing LIM (4*) 0
Final (3*) Susi SUSANTI 3-11 / 11-7 / 11-9 BANG Soo Hyun (1*) 0
XD
Round 1 (66*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-0 / 15-0 LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang - 0
Round 1 - Julian ROBERTSON / KWON Eun Hee 15-8 / 4-15 / 15-11 Fumihiko MACHIDA / Tomomi MATSUO (242*) 0
Round 1 (165*) CHAN Siu Kwong / NGAN Fai 15-6 / 15-7 Chris HUNT / Joanne MUGGERIDGE (241*) 0
Round 1 - HAN Dong Sung / CHUNG Ho Nam 15-4 / 15-3 Antonio Jr MANCE / Amparo LIM (365*) 0
Round 1 (76*) MA Che Kong / TUNG Chau Man 10-15 / 15-8 / 15-13 PARK Young Duk / CHUNG Jae Hee - 0
Round 1 (34*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-9 / 12-15 / 15-0 Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (16*) 0
Round 1 (57*) John QUINN / Sarah HARDAKER 15-9 / 18-16 YOON Seung-Hyun / PARK Soo Yun - 0
Round 1 (375*) Ronald MAGNAYE / Kennie ASUNCION W.O. LEE Tack Gi / HAN Mee Sun - 0
Round 2 (2*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-4 YOO Tae Ho / LEE Soon Deuk - 0
Round 2 (66*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-8 / 15-9 Henrik SVARRER / Maria BENGTSSON - 0
Round 2 (25*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-12 / 17-14 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (8*) 0
Round 2 - Julian ROBERTSON / KWON Eun Hee 15-6 / 15-2 KIM Young Gun / LEE So Young - 0
Round 2 (7*) Flandy LIMPELE / Dede HASANAH 18-13 / 15-3 JUNG Joong Hwa / CHOI Ma Ree - 0
Round 2 (11*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-10 CHAN Siu Kwong / NGAN Fai (165*) 0
Round 2 (73*) KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock 15-3 / 15-0 HAN Dong Sung / CHUNG Ho Nam - 0
Round 2 - HA Tae Kwon / GIL Young Ah 15-3 / 15-1 MA Che Kong / TUNG Chau Man (76*) 0
Round 2 (3*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-6 / 15-7 Qi (M) YU / PENG Xin Yong - 0
Round 2 (34*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-12 / 15-8 HWANG Sang Kyu / KIM Moon Hee - 0
Round 2 (44*) KIM Dong Moon / KIM Shin Young 15-3 / 15-5 Ronald MAGNAYE / Kennie ASUNCION (375*) 0
Round 2 (15*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-12 / 15-4 Thomas DAMGAARD / Helene KIRKEGAARD (24*) 0
Round 2 (33*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-5 / 15-5 John QUINN / Sarah HARDAKER (57*) 0
Round 2 (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-0 / 15-9 BAE Gi-Dae / OH Se Jung - 0
Round 2 (12*) LIANG Qing / Yun PENG W.O. Neil COTTRILL / GO Yoo Ah - 0
Round 2 (20*) LIU Jianjun / GE Fei W.O. Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS (1*) 0
Round 3 (2*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 18-13 / 10-15 / 15-9 CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan (66*) 0
Round 3 (25*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 13-15 / 15-10 / 15-8 Julian ROBERTSON / KWON Eun Hee - 0
Round 3 (11*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 17-16 / 15-11 Flandy LIMPELE / Dede HASANAH (7*) 0
Round 3 (73*) KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock 9-15 / 15-1 / 15-8 LIANG Qing / Yun PENG (12*) 0
Round 3 - HA Tae Kwon / GIL Young Ah 15-9 / 15-12 Nick PONTING / Joanne GOODE (3*) 0
Round 3 (20*) LIU Jianjun / GE Fei 18-15 / 8-15 / 15-5 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (34*) 0
Round 3 (15*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-6 / 12-15 / 15-12 KIM Dong Moon / KIM Shin Young (44*) 0
Round 3 (33*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-3 / 15-8 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (6*) 0
Quarter-final (2*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-10 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (25*) 0
Quarter-final (73*) KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock 15-4 / 15-4 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (11*) 0
Quarter-final (20*) LIU Jianjun / GE Fei 18-16 / 9-15 / 15-6 HA Tae Kwon / GIL Young Ah - 0
Quarter-final (33*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-5 / 18-14 Xin JIANG / ZHANG Jin (15*) 0
Semi-final (2*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-3 / 18-14 KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock (73*) 0
Semi-final (20*) LIU Jianjun / GE Fei 18-13 / 15-9 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN (33*) 0
Final (2*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-4 / 18-15 LIU Jianjun / GE Fei (20*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 1639 52.87 00:00:00 0 0 0.0%
MS 52 121 17 32.7% 2860 55 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 67 7 23.3% 1458 48.6 00:00:00 0 0 0.0%
WS 41 94 12 29.3% 1575 38.41 00:00:00 0 0 0.0%
XD 36 81 9 25.0% 1864 51.78 00:00:00 0 0 0.0%
Total 190 434 54 28.4% 9396 49.45 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 47 18 72.3%
Chinese Taipei 7 3 70.0%
Denmark 30 20 60.0%
Netherlands 3 2 60.0%
China 23 19 54.8%
Malaysia 6 5 54.5%
Sweden 15 14 51.7%
U.S.A. 2 2 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Korea 36 40 47.4%
England 11 13 45.8%
Hong Kong 5 7 41.7%
Australia 2 4 33.3%
Thailand 2 5 28.6%
Japan 1 15 6.2%
Finland 0 1 0.0%
Brunei Darussalem 0 2 0.0%
Russia 0 3 0.0%
Philippines 0 17 0.0%

Category: