Swiss Open  

Tournament Name: YONEX Swiss Open 2022
Tournament Dates: 22/03/2022-27/03/2022
Location: Switzerland, Basel
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN
MS Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S.
WD Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA Linda EFLER / Isabel HERTTRICH
WS PUSARLA V. Sindhu Busanan ONGBAMRUNGPHAN
XD Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 26 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-12 / 0-0 Ret. Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 12
Round 1 19 Ben LANE / Sean VENDY 21-14 / 21-17 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 74 32
Round 1 18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-9 / 21-13 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 94 26
Round 1 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 17-21 / 21-11 / 21-18 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21 57
Round 1 23 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 29-30 / 21-11 / 21-17 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 32 67
Round 1 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-6 / 19-21 / 21-9 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 57 41
Round 1 479 Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD 21-14 / 21-15 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 48 32
Round 1 36 Alexander DUNN / Adam HALL 23-21 / 21-17 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 88 33
Round 1 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 17-21 / 21-17 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 30 64
Round 1 81 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 28-30 / 21-14 / 21-18 Rory EASTON / Zach RUSS 72 63
Round 1 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-13 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 41 37
Round 1 42 Fabien DELRUE / William VILLEGER 13-21 / 21-17 / 21-18 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 55 63
Round 1 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-15 / 21-17 Eloi ADAM / Julien MAIO 71 36
Round 1 - Navaneeth BOKKA / REDDY B. Sumeeth W.O. HE Jiting / ZHOU Haodong 273 0
Round 1 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-11 / 21-13 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 107 21
Round 2 26 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN W.O. Ben LANE / Sean VENDY 19 0
Round 2 18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 23-21 / 21-18 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 64 36
Round 2 23 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-19 / 22-20 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 7 40
Round 2 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13-21 / 21-16 / 21-16 Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD 479 56
Round 2 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 21-12 Alexander DUNN / Adam HALL 36 30
Round 2 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 21-12 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 81 29
Round 2 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 23-21 / 19-21 / 21-14 Fabien DELRUE / William VILLEGER 42 64
Round 2 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-15 / 21-14 Navaneeth BOKKA / REDDY B. Sumeeth - 30
Quarter-final 18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-18 / 19-21 / 21-12 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 26 52
Quarter-final 23 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-17 / 10-21 / 21-14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 10 47
Quarter-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 9-21 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 11 56
Quarter-final 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-11 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 33
Semi-final 18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-18 / 21-18 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 23 36
Semi-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 22-20 / 13-21 / 21-8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 8 51
Final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 18 40
MS (qual)
Round 1 86 B. R. Sankeerth W.O. Tze Yong NG 46 0
Round 1 75 Mads CHRISTOPHERSEN W.O. LI Shifeng 64 0
Round 1 77 Ade Resky DWICAHYO W.O. Chico Aura DWI WARDOYO 52 0
Round 1 239 Iikka HEINO 21-11 / 21-16 Koceila MAMMERI 288 30
Round 1 266 Enogat ROY 21-8 / 21-15 Mohamed Abderrahime BELARBI 227 30
Round 1 92 Ditlev Jaeger HOLM 21-12 / 21-14 Youcef Sabri MEDEL 161 25
Round 1 206 Fabian ROTH 21-15 / 21-13 Adel HAMEK 245 33
Round 2 75 Mads CHRISTOPHERSEN W.O. B. R. Sankeerth 86 0
Round 2 77 Ade Resky DWICAHYO 21-19 / 19-21 / 21-18 Iikka HEINO 239 57
Round 2 206 Fabian ROTH 21-19 / 15-21 / 21-16 Ditlev Jaeger HOLM 92 56
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12 Chico Aura DWI WARDOYO 52 34
Round 1 37 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 21-9 Enogat ROY 266 38
Round 1 62 Kalle KOLJONEN 22-20 / 21-12 Toby PENTY 51 39
Round 1 26 PRANNOY H. S. 25-23 / 21-16 SAI PRANEETH B. 19 48
Round 1 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23 40
Round 1 61 Arnaud MERKLE 21-14 / 21-11 Max WEISSKIRCHEN 63 41
Round 1 27 Sameer VERMA 18-21 / 21-15 / 21-11 Lucas CLAERBOUT 66 75
Round 1 77 Ade Resky DWICAHYO 12-21 / 21-18 / 0-0 Ret. Brian YANG 31 36
Round 1 33 Toma Junior POPOV 21-13 / 21-14 LEE Cheuk Yiu 17 34
Round 1 25 Mark CALJOUW 21-18 / 15-21 / 21-12 Felix BURESTEDT 59 55
Round 1 46 Tze Yong NG 21-16 / 21-15 Fabian ROTH 206 47
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-10 / 21-15 Thomas ROUXEL 41 30
Round 1 60 Christo POPOV 18-21 / 21-19 / 21-18 Koki WATANABE 44 88
Round 1 12 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 21-17 Mads CHRISTOPHERSEN 75 32
Round 1 32 Sitthikom THAMMASIN 21-18 / 21-13 Nhat NGUYEN 42 44
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-14 / 21-14 Victor SVENDSEN 74 36
Round 2 37 PARUPALLI Kashyap W.O. Viktor AXELSEN 1 0
Round 2 26 PRANNOY H. S. 19-21 / 21-13 / 21-9 Kalle KOLJONEN 62 56
Round 2 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 14-21 / 21-19 Arnaud MERKLE 61 64
Round 2 27 Sameer VERMA 23-21 / 21-7 Ade Resky DWICAHYO 77 33
Round 2 33 Toma Junior POPOV 21-18 / 21-10 Mark CALJOUW 25 34
Round 2 8 Jonatan CHRISTIE 18-21 / 21-13 / 21-12 Tze Yong NG 46 59
Round 2 12 KIDAMBI Srikanth 13-21 / 25-23 / 21-11 Christo POPOV 60 73
Round 2 3 Anders ANTONSEN 17-21 / 21-14 / 21-14 Sitthikom THAMMASIN 32 72
Quarter-final 26 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-16 PARUPALLI Kashyap 37 43
Quarter-final 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-14 Sameer VERMA 27 39
Quarter-final 8 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 16-21 / 24-22 Toma Junior POPOV 33 79
Quarter-final 12 KIDAMBI Srikanth 21-19 / 19-21 / 22-20 Anders ANTONSEN 3 79
Semi-final 26 PRANNOY H. S. 21-19 / 19-21 / 21-18 Anthony Sinisuka GINTING 5 72
Semi-final 8 Jonatan CHRISTIE 18-21 / 21-7 / 21-13 KIDAMBI Srikanth 12 55
Final 8 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-18 PRANNOY H. S. 26 48
WD
Round 1 92 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW W.O. CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 0
Round 1 44 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-17 / 21-9 GO Pei Kee / YAP Ling 278 37
Round 1 20 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-16 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 75 35
Round 1 646 Yvonne LI / Iris WANG 21-19 / 15-21 / 21-16 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 43 73
Round 1 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-9 / 21-16 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 52 30
Round 1 73 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 21-18 / 16-21 / 21-15 Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ 243 54
Round 1 894 Leona MICHALSKI / Franziska VOLKMANN 21-10 / 21-10 Cara SIEBRECHT / Elina SONNENSCHEIN 1377 27
Round 1 45 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-11 / 21-10 Selin HÜBSCH / Julia MEYER 667 26
Round 1 30 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-7 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 157 26
Round 1 51 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-19 / 21-14 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 232 38
Round 1 80 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 19-21 / 21-11 / 21-11 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 63
Round 1 35 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-4 / 21-7 Kim SCHMIDT / Zoé SINICO 281 17
Round 1 68 Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-18 / 21-7 Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA 215 30
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-17 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 34 41
Round 2 44 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-14 / 21-12 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 92 38
Round 2 20 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-11 / 21-18 Yvonne LI / Iris WANG 646 36
Round 2 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-6 / 21-8 Kate FROST / Moya RYAN 87 21
Round 2 73 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 19-21 / 21-19 / 21-18 Leona MICHALSKI / Franziska VOLKMANN 894 58
Round 2 30 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-16 / 10-21 / 21-17 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 45 57
Round 2 80 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-15 / 21-14 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 51 38
Round 2 35 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-8 / 21-12 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 105 31
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-12 Margot LAMBERT / Anne TRAN 68 37
Quarter-final 44 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 22-20 / 23-21 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 20 54
Quarter-final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-12 / 21-8 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 73 28
Quarter-final 30 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-18 / 21-18 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 80 48
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 35 35
Semi-final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-16 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 44 39
Semi-final 30 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH W.O. Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 0
Final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 30 41
WS (qual)
Round 1 1418 Selin HÜBSCH W.O. Sai Uttejitha Rao CHUKKA 116 0
Round 1 289 Nadia FANKHAUSER 21-14 / 18-21 / 21-12 Tanina Violette MAMMERI 413 45
Round 1 269 Milena SCHNIDER 21-15 / 21-16 Maryna ILYINSKAYA 197 41
Round 1 907 Kim SCHMIDT 21-15 / 21-18 Zoé SINICO 780 28
WS
Round 1 33 Iris WANG 21-4 / 21-4 Kate FROST 186 19
Round 1 48 Kristin KUUBA 21-11 / 21-12 Kim SCHMIDT 907 27
Round 1 19 Kirsty GILMOUR 21-19 / 21-9 Asuka TAKAHASHI 54 35
Round 1 62 Ashmita CHALIHA 19-21 / 21-10 / 21-11 LéOnice HUET 53 45
Round 1 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-9 / 21-12 Jordan HART 69 30
Round 1 36 Lianne TAN 21-14 / 21-16 Gayle MAHULETTE 119 33
Round 1 44 QI Xuefei 21-16 / 21-17 Malvika BANSOD 61 42
Round 1 25 Yvonne LI 21-5 / 21-17 AAKARSHI KASHYAP 51 36
Round 1 64 KISONA Selvaduray 21-13 / 21-11 Nadia FANKHAUSER 289 33
Round 1 23 Saina NEHWAL 21-8 / 21-13 Yaelle HOYAUX 67 31
Round 1 41 Julie Dawall JAKOBSEN 24-22 / 21-15 Jenjira STADELMANN 86 41
Round 1 29 Supanida KATETHONG 21-17 / 21-14 Lauren LAM 70 33
Round 1 22 Line CHRISTOPHERSEN 21-12 / 21-12 Selin HÜBSCH 1418 25
Round 1 12 Michelle LI 21-15 / 21-8 Marie BATOMENE 59 25
Round 1 30 Neslihan YIGIT 21-10 / 21-13 Milena SCHNIDER 269 32
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 32 37
Round 2 33 Iris WANG 21-14 / 21-12 Kristin KUUBA 48 42
Round 2 19 Kirsty GILMOUR 21-18 / 22-20 Ashmita CHALIHA 62 40
Round 2 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-9 Lianne TAN 36 34
Round 2 25 Yvonne LI 26-24 / 8-21 / 21-16 QI Xuefei 44 75
Round 2 64 KISONA Selvaduray 17-21 / 21-13 / 21-13 Saina NEHWAL 23 55
Round 2 29 Supanida KATETHONG 21-10 / 21-17 Julie Dawall JAKOBSEN 41 35
Round 2 12 Michelle LI 21-18 / 23-21 Line CHRISTOPHERSEN 22 38
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-14 Neslihan YIGIT 30 42
Quarter-final 19 Kirsty GILMOUR 21-19 / 21-16 Iris WANG 33 45
Quarter-final 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-19 Yvonne LI 25 40
Quarter-final 29 Supanida KATETHONG 21-11 / 21-12 KISONA Selvaduray 64 39
Quarter-final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-19 Michelle LI 12 36
Semi-final 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-18 Kirsty GILMOUR 19 51
Semi-final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 15-21 / 21-19 Supanida KATETHONG 29 79
Final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-8 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 49
XD (qual)
Round 1 196 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 18-21 / 21-16 / 21-17 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 114 59
Round 1 - Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-9 / 21-13 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 120 24
Round 1 92 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 21-18 / 21-14 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 106 41
Round 1 209 Johannes PISTORIUS / Emma MOSZCZYNSKI 23-21 / 18-21 / 21-19 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 98 53
XD
Round 1 41 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-15 / 21-19 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / REDDY N. Sikki 769 37
Round 1 55 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI W.O. HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 22 0
Round 1 11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 21-9 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 196 33
Round 1 29 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 18-21 / 22-20 / 21-14 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 65 55
Round 1 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 21-19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 23 41
Round 1 64 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 21-17 / 14-21 / 21-16 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 312 65
Round 1 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-15 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 54 23
Round 1 92 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 21-15 / 21-19 Johannes PISTORIUS / Emma MOSZCZYNSKI 209 38
Round 1 102 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-17 / 21-12 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI - 29
Round 1 14 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-14 / 19-21 / 21-18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 42 67
Round 1 232 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-14 / 21-5 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 57 26
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-15 / 21-17 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 125 37
Round 1 43 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-14 / 21-14 Callum HEMMING / Jessica PUGH 49 32
Round 1 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-18 / 21-15 DHRUV KAPILA / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 769 35
Round 1 88 William VILLEGER / Anne TRAN 21-8 / 21-16 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 70 33
Round 1 30 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 21-13 / 28-26 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 41
Round 2 55 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-15 / 15-21 / 21-16 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 41 55
Round 2 11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 21-19 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 29 42
Round 2 64 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 16-21 / 21-19 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 72
Round 2 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-5 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 92 29
Round 2 14 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-17 / 22-20 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 102 40
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 21-17 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 232 42
Round 2 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 22-20 / 21-8 Adam HALL / Julie MACPHERSON 43 34
Round 2 88 William VILLEGER / Anne TRAN 21-13 / 10-21 / 21-16 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 30 53
Quarter-final 55 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-19 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 11 40
Quarter-final 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 64 40
Quarter-final 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11-21 / 22-20 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 14 61
Quarter-final 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-12 William VILLEGER / Anne TRAN 88 38
Semi-final 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-15 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 55 40
Semi-final 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 24-22 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 53
Final 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 12-21 / 21-18 / 21-17 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 65
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 66 12 44.4% 2449 90.7 00:43:24 2.09 5 18.5%
MS 29 70 12 41.4% 2568 88.55 00:51:17 1.73 8 27.6%
WD 27 59 5 18.5% 2038 75.48 00:39:11 1.93 2 7.4%
WS 31 66 4 12.9% 2317 74.74 00:39:29 1.89 2 6.5%
XD 30 68 8 26.7% 2497 83.23 00:43:12 1.93 5 16.7%
Total 144 329 41 28.5% 11869 82.42 00:43:19 1.9 22 15.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 5 0 100.0%
Thailand 13 4 76.5%
Malaysia 25 12 67.6%
Azerbaijan 2 1 66.7%
Indonesia 21 13 61.8%
Germany 19 13 59.4%
India 22 22 50.0%
Scotland 5 5 50.0%
U.S.A. 2 2 50.0%
Canada 2 2 50.0%
Finland 2 2 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Turkey 1 1 50.0%
Denmark 15 17 46.9%
France 14 20 41.2%
Netherlands 2 3 40.0%
Sweden 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Estonia 1 2 33.3%
Switzerland 2 5 28.6%
Luxembourg 1 3 25.0%
England 2 7 22.2%
Wales 0 1 0.0%
0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON . HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13