Bulgarian Junior Open  

Tournament Name: APACS Bulgarian Junior Open Championship 2021
Tournament Dates: 05/08/2021-08/08/2021
Location: Bulgaria, Pazardzhik
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Alex GREEN / Nathan MOORE Samuel JONES / Cholan KAYAN
MS - U19 Cholan KAYAN Sacha LEVEQUE
WD - U19 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA
WS - U19 Tasnim MIR Mariia GOLUBEVA
XD - U19 Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Mark KOROŠA / Ziga PODGORŠEK 21-14 / 21-12 Krasimir TODOROV / Evgeni UZUNOV - 26
Round 1 U19 - Samuel JONES / Cholan KAYAN 21-9 / 21-8 Emil SÖDERDAHL / Ivor ZEKAN - 25
Round 1 U19 - Alessandro GOZZINI / Luca ZHOU 21-10 / 21-16 Kevin Lin LENARCIC / Jaka PERIC MAROVT - 22
Round 1 U19 - Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV 21-17 / 21-19 Anel HAC GYORKOS / Nik ZUPANCIC - 29
Round 1 U19 - Yohan BARBIERI / Simon BARON-VEZILIER W.O. Mark ARONCHIK / Idan SCHNEIDMAN - 0
Quarter-final U19 - Andrey ANTROPOV / Egor BORISOV 21-15 / 21-15 Mark KOROŠA / Ziga PODGORŠEK - 23
Quarter-final U19 - Samuel JONES / Cholan KAYAN 21-9 / 21-6 Iljo VAN DELSEN / Yaro VAN DELSEN - 27
Quarter-final U19 - Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV 21-18 / 21-19 Alessandro GOZZINI / Luca ZHOU - 24
Quarter-final U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-16 / 21-14 Yohan BARBIERI / Simon BARON-VEZILIER - 37
Semi-final U19 - Samuel JONES / Cholan KAYAN 21-18 / 21-19 Andrey ANTROPOV / Egor BORISOV - 33
Semi-final U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-16 / 24-22 Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV - 31
Final U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-15 / 21-15 Samuel JONES / Cholan KAYAN - 28
MS
Round 1 U19 - Alessandro GOZZINI 21-11 / 21-16 Anton PCHELINTSEV - 30
Round 1 U19 - Yohan BARBIERI 21-10 / 21-5 Aleksander PETROV - 23
Round 1 U19 - Emil SÖDERDAHL W.O. Mark ARONCHIK - 0
Round 1 U19 - Malo DELETTRE 21-13 / 21-14 Krasimir TODOROV - 22
Round 1 U19 - Titouan HOAREAU W.O. Harry JONES - 0
Round 1 U19 - Cristian MOISE 21-16 / 14-21 / 21-15 Pavel DIMITROV - 49
Round 1 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-18 / 21-15 Aleksandr PUZYREV - 31
Round 1 U19 - Kristian KITANOV 21-17 / 21-17 David PUPKO - 28
Round 2 U19 - Cholan KAYAN 21-8 / 21-10 Evgeni PANEV - 29
Round 2 U19 - Alessandro GOZZINI 21-6 / 21-8 Anel HAC GYORKOS - 21
Round 2 U19 - Dominik KOPRIVA 21-15 / 21-18 Nik ZUPANCIC - 40
Round 2 U19 - Yohan BARBIERI 21-12 / 21-15 Petre COMANEANU - 27
Round 2 U19 - Nadeem DALVI 21-13 / 21-7 Ayan RASHID - 28
Round 2 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-12 / 21-17 Emil SÖDERDAHL - 27
Round 2 U19 - Ziga PODGORŠEK 21-16 / 21-11 Iljo VAN DELSEN - 28
Round 2 U19 - Malo DELETTRE 20-22 / 21-12 / 21-16 Evgeni UZUNOV - 69
Round 2 U19 - Mark KOROŠA 21-16 / 13-21 / 21-14 Titouan HOAREAU - 57
Round 2 U19 - Yaro VAN DELSEN 21-10 / 21-16 Stanimir TERZIEV - 28
Round 2 U19 - Jaka PERIC MAROVT 21-19 / 11-21 / 21-6 Cristian MOISE - 37
Round 2 U19 - Sacha LEVEQUE W.O. Adarsh PALANI KUMAR - 0
Round 2 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-6 / 21-14 Ivor ZEKAN - 26
Round 2 U19 - Luca ZHOU 21-10 / 21-11 Kevin Lin LENARCIC - 27
Round 2 U19 - Kristian KITANOV W.O. Simon SANDIN - 0
Round 2 U19 - Neil BHABUTA W.O. Idan SCHNEIDMAN - 0
Round 3 U19 - Cholan KAYAN 21-14 / 8-21 / 21-10 Alessandro GOZZINI - 38
Round 3 U19 - Dominik KOPRIVA 21-14 / 22-20 Yohan BARBIERI - 35
Round 3 U19 - Nadeem DALVI 21-13 / 21-13 Simon BARON-VEZILIER - 23
Round 3 U19 - Ziga PODGORŠEK 21-18 / 23-21 Malo DELETTRE - 41
Round 3 U19 - Yaro VAN DELSEN 21-12 / 21-12 Mark KOROŠA - 32
Round 3 U19 - Sacha LEVEQUE 21-11 / 21-13 Jaka PERIC MAROVT - 24
Round 3 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-16 / 16-21 / 21-13 Luca ZHOU - 46
Round 3 U19 - Neil BHABUTA 21-4 / 21-11 Kristian KITANOV - 16
Quarter-final U19 - Cholan KAYAN 15-21 / 21-14 / 21-14 Dominik KOPRIVA - 33
Quarter-final U19 - Nadeem DALVI 21-9 / 21-10 Ziga PODGORŠEK - 24
Quarter-final U19 - Sacha LEVEQUE 21-15 / 21-15 Yaro VAN DELSEN - 33
Quarter-final U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-14 / 18-21 / 21-17 Neil BHABUTA - 43
Semi-final U19 - Cholan KAYAN 21-16 / 21-17 Nadeem DALVI - 22
Semi-final U19 - Sacha LEVEQUE 21-6 / 19-21 / 21-12 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 50
Final U19 - Cholan KAYAN 21-12 / 25-27 / 21-13 Sacha LEVEQUE - 67
WD
Round 1 U19 - Estelle VAN LEEUWEN / Holly WILLIAMS 21-9 / 21-12 Luna ŠABAN / Iva SULIC - 18
Round 1 U19 - Lotte GEERTS / Lien LAMMERTYN 21-17 / 21-7 Mihaela CHEPISHEVA / Lina PIPAN - 21
Round 1 U19 - Kim MATOVIC / Zoja NOVAK 22-20 / 21-10 Caitlyn DE BREE / Mirthe VAN PARYS - 25
Round 1 U19 - Elin BOMAN / Lovisa NEUBER 21-13 / 21-16 Alisa KIRONDA / Daria RUSINA - 33
Quarter-final U19 - Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-9 / 21-14 Estelle VAN LEEUWEN / Holly WILLIAMS - 30
Quarter-final U19 - Kaloyana NALBANTOVA / Tsvetina POPIVANOVA 21-14 / 15-21 / 21-19 Lotte GEERTS / Lien LAMMERTYN - 45
Quarter-final U19 - Kim MATOVIC / Zoja NOVAK 21-19 / 21-14 Iasmina BUGARSCHI / Briana HERCIU - 32
Quarter-final U19 - Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 21-16 / 21-10 Elin BOMAN / Lovisa NEUBER - 36
Semi-final U19 - Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-6 / 21-6 Kaloyana NALBANTOVA / Tsvetina POPIVANOVA - 29
Semi-final U19 - Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 21-19 / 21-17 Kim MATOVIC / Zoja NOVAK - 31
Final U19 - Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-9 / 21-7 Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA - 24
WS
Round 1 U19 - Tasnim MIR 21-13 / 21-11 Mihaela CHEPISHEVA - 24
Round 1 U19 - Caitlyn DE BREE 21-16 / 22-20 Zoja NOVAK - 28
Round 1 U19 - Aleksandra CHUSHKINA 21-9 / 21-5 Iva SULIC - 18
Round 1 U19 - Leona LEE 21-6 / 21-12 Lina PIPAN - 22
Round 1 U19 - Gergana PAVLOVA W.O. Malya HOAREAU - 0
Round 1 U19 - Lisa CURTIN 21-9 / 21-5 Iasmina BUGARSCHI - 26
Round 1 U19 - Alisa KIRONDA 21-11 / 21-12 Lotte GEERTS - 26
Round 1 U19 - Tsvetina POPIVANOVA 21-14 / 21-15 Kim MATOVIC - 28
Round 1 U19 - Luna ŠABAN W.O. Meghana Reddy MAREDDY - 0
Round 1 U19 - Tanya IVANOVA 21-18 / 15-21 / 21-15 Bahar SABANCI - 47
Round 1 U19 - Stella BALENOVIC 21-19 / 21-16 Mirthe VAN PARYS - 24
Round 1 U19 - Emilie DROUIN 11-21 / 21-13 / 21-15 Yasmine HAMZA - 52
Round 1 U19 - Kaloyana NALBANTOVA 21-15 / 18-21 / 21-12 Lien LAMMERTYN - 50
Round 1 U19 - Estelle VAN LEEUWEN 21-13 / 21-13 Briana HERCIU - 22
Round 1 U19 - Elin BOMAN W.O. Anja JORDAN - 0
Round 1 U19 - Mariia GOLUBEVA W.O. Sophie WATSON - 0
Round 2 U19 - Tasnim MIR 21-8 / 21-9 Caitlyn DE BREE - 21
Round 2 U19 - Aleksandra CHUSHKINA 22-20 / 21-7 Leona LEE - 30
Round 2 U19 - Lisa CURTIN 21-7 / 21-8 Gergana PAVLOVA - 24
Round 2 U19 - Alisa KIRONDA 21-10 / 21-13 Tsvetina POPIVANOVA - 28
Round 2 U19 - Tanya IVANOVA 16-21 / 21-13 / 23-21 Luna ŠABAN - 44
Round 2 U19 - Emilie DROUIN 21-11 / 21-14 Stella BALENOVIC - 22
Round 2 U19 - Kaloyana NALBANTOVA 21-15 / 14-21 / 21-14 Estelle VAN LEEUWEN - 51
Round 2 U19 - Mariia GOLUBEVA 21-17 / 21-15 Elin BOMAN - 33
Quarter-final U19 - Tasnim MIR 21-9 / 21-17 Aleksandra CHUSHKINA - 37
Quarter-final U19 - Alisa KIRONDA 17-21 / 21-11 / 21-13 Lisa CURTIN - 46
Quarter-final U19 - Emilie DROUIN 21-15 / 21-16 Tanya IVANOVA - 33
Quarter-final U19 - Mariia GOLUBEVA 21-13 / 21-18 Kaloyana NALBANTOVA - 41
Semi-final U19 - Tasnim MIR 21-9 / 21-8 Alisa KIRONDA - 28
Semi-final U19 - Mariia GOLUBEVA 21-19 / 21-16 Emilie DROUIN - 32
Final U19 - Tasnim MIR 21-10 / 21-12 Mariia GOLUBEVA - 25
XD
Round 1 U19 - Andrey ANTROPOV / Aleksandra CHUSHKINA W.O. Adarsh PALANI KUMAR / Sophie WATSON - 0
Round 1 U19 - Nathan MOORE / Holly WILLIAMS 21-12 / 21-10 Anel HAC GYORKOS / Zoja NOVAK - 27
Round 1 U19 - Jaka PERIC MAROVT / Lina PIPAN 21-17 / 22-20 Ivor ZEKAN / Stella BALENOVIC - 23
Round 1 U19 - Anton PCHELINTSEV / Alisa KIRONDA 14-21 / 21-17 / 21-12 Sacha LEVEQUE / Emilie DROUIN - 37
Round 1 U19 - Emil SÖDERDAHL / Elin BOMAN 21-11 / 18-21 / 21-7 Petre COMANEANU / Briana HERCIU - 39
Round 1 U19 - Nik ZUPANCIC / Lovisa NEUBER W.O. Titouan HOAREAU / Malya HOAREAU - 0
Round 1 U19 - Samuel JONES / Leona LEE 21-10 / 21-3 Cristian MOISE / Iasmina BUGARSCHI - 26
Round 1 U19 - Aleksandr PUZYREV / Daria RUSINA 22-20 / 21-15 Iljo VAN DELSEN / Lien LAMMERTYN - 25
Round 1 U19 - Maksim OGLOBLIN / Alena IAKOVLEVA 21-15 / 21-12 Kevin Lin LENARCIC / Kim MATOVIC - 25
Round 2 U19 - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 21-11 / 21-8 Andrey ANTROPOV / Aleksandra CHUSHKINA - 18
Round 2 U19 - Nathan MOORE / Holly WILLIAMS 21-5 / 21-8 Malo DELETTRE / Mirthe VAN PARYS - 18
Round 2 U19 - Ayan RASHID / Tasnim MIR 21-13 / 21-16 Jaka PERIC MAROVT / Lina PIPAN - 25
Round 2 U19 - Emil SÖDERDAHL / Elin BOMAN 21-16 / 21-13 Anton PCHELINTSEV / Alisa KIRONDA - 29
Round 2 U19 - Samuel JONES / Leona LEE 21-13 / 21-17 Nik ZUPANCIC / Lovisa NEUBER - 31
Round 2 U19 - Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN 21-16 / 21-6 Aleksandr PUZYREV / Daria RUSINA - 20
Round 2 U19 - Maksim OGLOBLIN / Alena IAKOVLEVA 16-21 / 21-16 / 21-16 Nadeem DALVI / Lisa CURTIN - 50
Round 2 U19 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 21-10 / 21-9 Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA - 19
Quarter-final U19 - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 21-5 / 21-10 Nathan MOORE / Holly WILLIAMS - 28
Quarter-final U19 - Ayan RASHID / Tasnim MIR 21-17 / 21-14 Emil SÖDERDAHL / Elin BOMAN - 38
Quarter-final U19 - Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN 21-13 / 21-6 Samuel JONES / Leona LEE - 28
Quarter-final U19 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 21-17 / 21-12 Maksim OGLOBLIN / Alena IAKOVLEVA - 38
Semi-final U19 - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 22-20 / 21-10 Ayan RASHID / Tasnim MIR - 28
Semi-final U19 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 19-21 / 21-19 / 21-15 Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN - 50
Final U19 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 21-9 / 24-26 / 21-15 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN - 54
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 11 22 0 0.0% 787 71.55 00:27:44 2.58 0 0.0%
MS 34 78 10 29.4% 2691 79.15 00:33:56 2.33 2 5.9%
WD 11 23 1 9.1% 782 71.09 00:29:27 2.41 0 0.0%
WS 27 60 6 22.2% 2050 75.93 00:31:56 2.38 0 0.0%
XD 22 49 5 22.7% 1684 76.55 00:30:44 2.49 0 0.0%
Total 105 232 22 20.9% 7994 76.13 00:31:38 2.41 2 1.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Germany 4 1 80.0%
India 7 2 77.8%
England 23 9 71.9%
Czech Republic 2 1 66.7%
Russia 25 13 65.8%
Great Britain 3 2 60.0%
France 11 9 55.0%
Italy 4 4 50.0%
Sweden 3 5 37.5%
Bulgaria 9 17 34.6%
Slovenia 8 17 32.0%
Belgium 4 10 28.6%
Croatia 1 6 14.3%
Romania 1 7 12.5%
Turkey 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Cholan KAYAN Sacha LEVEQUE 21-12 / 25-27 / 21-13
2021 Enogat ROY Tauri KILK 21-12 / 21-11
2019 Georgii KARPOV Magnus JOHANNESEN 21-12 / 21-18
2018 Georgii KARPOV Nicolas RUDOLF 21-7 / 21-12
2017 Ruttanapak OUPTHONG Arnaud MERKLE 21-17 / 21-14
2016 Kittipong IMNARK Arnaud MERKLE 21-15 / 21-13
2015 Daniel NIKOLOV Toma Junior POPOV 9-21 / 21-19 / 21-13
2014 Toma Junior POPOV Alexandre HAMMER 11-10 / 4-11 / 4-11 / 11-6 / 11-4
2013 Fabian ROTH Enis SESALAN 21-17 / 21-19
2012 Jonathan DOLAN Josh NEIL 21-9 / 21-15
2011 Emre LALE Akin SENOL 21-15 / 21-11