Dutch Open  

Tournament Name: YONEX Dutch Open 2021
Tournament Dates: 13/10/2021-17/10/2021
Location: Netherlands, Almere
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong
MS LOH Kean Yew Lakshya SEN
WD Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD Debora JILLE / Cheryl SEINEN
WS Kristin KUUBA Abigail HOLDEN
XD Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY Robin TABELING / Selena PIEK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Bram KOOMEN / Gianni MASSARO W.O. Himanshu MITTAL / Shubham SHARMA - 0
Round 1 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 21-16 / 21-16 Wessel VAN DER AAR / Dyon VAN WIJLICK - 31
Round 1 - LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE 21-11 / 18-21 / 21-18 Anton KAISTI / Jesper PAUL - 42
Round 1 - Sebastiaan LI / Niels VEENSTRA 21-13 / 21-16 Jasper KOPPEN / Pjotr ODIJK - 23
Round 1 - Kevin BARKMAN / Xiaodong SHENG 21-7 / 21-9 Declan BENNETT / Finn LAVALETTE - 17
Round 1 - Ee Jack CHONG / LING Wei Jie 21-11 / 21-19 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES - 29
Round 1 - Dennis KOPPEN / Timo STOFFELEN 21-16 / 21-16 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC - 27
Round 1 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 21-9 / 21-10 Kathiravun CONCHEEPURAN MANIVANNAN / Santhosh GAJENDRAN - 24
Round 2 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 21-12 / 21-1 Bram KOOMEN / Gianni MASSARO - 18
Round 2 - LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE 21-13 / 21-19 Sebastiaan LI / Niels VEENSTRA - 29
Round 2 - Ee Jack CHONG / LING Wei Jie 21-18 / 21-8 Kevin BARKMAN / Xiaodong SHENG - 26
Round 2 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 18-21 / 21-14 / 21-9 Dennis KOPPEN / Timo STOFFELEN - 43
MD
Round 1 - Alexander DUNN / Adam HALL 22-20 / 17-21 / 21-14 Yee Jun CHANG / Roy King YAP - 50
Round 1 - Felix HAMMES / Christopher KLAUER 21-18 / 16-21 / 21-14 Egor KHOLKIN / Alexandr ZINCHENKO - 43
Round 1 - Jun Yan NG / Tien Ci WONG 21-19 / 21-18 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS - 33
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-9 / 21-9 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN - 20
Round 1 - Avinash GUPTA / Brandon Zhi Hao YAP 21-14 / 21-10 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS - 26
Round 1 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 21-12 / 21-13 Apoorva JAVADEKAR / Aniruddha MAYEKAR - 22
Round 1 - Rory EASTON / Zach RUSS 21-19 / 21-14 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK - 32
Round 1 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 21-12 / 17-21 / 21-15 Joan MONROY / Carlos PIRIS - 41
Round 1 - Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 21-9 / 21-13 Lars KROS / Tze Jian LIM - 22
Round 1 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 22-20 / 21-14 Max FLYNN / Jonty RUSS - 36
Round 1 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 21-19 / 14-21 / 21-16 LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE - 42
Round 1 - Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-18 / 21-16 Ee Jack CHONG / LING Wei Jie - 34
Round 1 - Freek GOLINSKI / Jona VAN NIEUWKERKE 21-19 / 21-17 Alejandro ALCALA / Alvaro VAZQUEZ - 29
Round 1 - TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-11 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA - 27
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-17 / 21-18 Galuh DWI PUTRA / Gabriel Christopher Wintan WIJAYA - 35
Round 1 - Noah HAASE / Alex VLAAR 18-21 / 21-19 / 21-13 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS - 48
Round 2 - Alexander DUNN / Adam HALL 21-13 / 21-12 Felix HAMMES / Christopher KLAUER - 25
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-18 / 21-11 Jun Yan NG / Tien Ci WONG - 26
Round 2 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 21-8 / 21-19 Avinash GUPTA / Brandon Zhi Hao YAP - 28
Round 2 - Rory EASTON / Zach RUSS 15-21 / 21-19 / 21-17 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG - 63
Round 2 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-16 / 21-15 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 28
Round 2 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 22-20 / 21-15 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY - 38
Round 2 - TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-14 Freek GOLINSKI / Jona VAN NIEUWKERKE - 25
Round 2 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-11 / 21-16 Noah HAASE / Alex VLAAR - 29
Quarter-final - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-17 / 21-18 Alexander DUNN / Adam HALL - 31
Quarter-final - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 21-13 / 21-14 Rory EASTON / Zach RUSS - 28
Quarter-final - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 21-18 / 23-21 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 42
Quarter-final - TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-11 / 21-19 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 31
Semi-final - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 14-21 / 21-14 / 24-22 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD - 50
Semi-final - TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-15 Eloi ADAM / Kenji LOVANG - 28
Final - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-14 / 18-21 / 22-20 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong - 50
MS (qual)
Round 1 - Jun Yan NG 21-15 / 21-18 Enogat ROY - 41
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-11 / 21-18 Mads THØGERSEN - 37
Round 1 - Krishna Adi NUGRAHA 19-21 / 24-22 / 21-15 Karan Rajan RAJARAJAN - 75
Round 1 - Alejandro ALCALA 21-11 / 21-15 Rüdiger GNEDT - 23
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-13 / 13-21 / 21-17 Buwaneka GOONETHILLEKA - 53
Round 1 - David KIM 22-20 / 21-11 Alvaro VAZQUEZ - 29
Round 1 - Nicolas A. MUELLER 21-19 / 21-19 Adam MENDREK - 36
Round 1 - Priyanshu RAJAWAT 21-15 / 21-17 Kevin BARKMAN - 30
Round 1 - Martin BUNDGAARD 21-12 / 21-15 Christopher KLAUER - 29
Round 1 - Jacob NILSSON 21-12 / 21-13 Carlos PIRIS - 32
Round 1 - Ernesto BASCHWITZ 20-22 / 21-18 / 21-18 Iikka HEINO - 51
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-14 / 21-8 Thomas SIBBALD - 28
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-18 / 21-19 Joan MONROY - 30
Round 1 - Aryamann TANDON 21-18 / 21-18 Aram MAHMOUD - 36
Round 1 - Joonas KORHONEN 21-10 / 13-21 / 21-19 Elias BRACKE - 56
Round 1 - Daniel NIKOLOV 16-21 / 21-15 / 21-12 Wolfgang GNEDT - 50
Round 2 - Jia Heng Jason TEH 21-15 / 21-5 Jun Yan NG - 32
Round 2 - Krishna Adi NUGRAHA 21-9 / 21-13 Alejandro ALCALA - 26
Round 2 - David KIM 21-11 / 21-17 Yanis GAUDIN - 35
Round 2 - Priyanshu RAJAWAT 21-8 / 21-16 Nicolas A. MUELLER - 28
Round 2 - Jacob NILSSON 21-23 / 21-6 / 21-10 Martin BUNDGAARD - 59
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-16 / 21-14 Ernesto BASCHWITZ - 34
Round 2 - Julien CARRAGGI 21-13 / 15-21 / 21-13 Aryamann TANDON - 50
Round 2 - Daniel NIKOLOV 21-13 / 21-14 Joonas KORHONEN - 31
MS
Round 1 - Lakshya SEN 21-12 / 21-13 Bernardo ATILANO - 26
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-18 / 21-13 Magnus JOHANNESEN - 45
Round 1 - Felix BURESTEDT 14-21 / 21-18 / 21-19 Priyanshu RAJAWAT - 65
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-14 / 21-13 DANYLO BOSNIUK - 27
Round 1 - Daniel NIKOLOV 20-22 / 21-13 / 21-16 Ygor COELHO - 48
Round 1 - Jacob NILSSON 21-4 / 21-7 Maxime MOREELS - 25
Round 1 - Ditlev Jaeger HOLM 21-18 / 22-20 Luís Enrique PEÑALVER - 37
Round 1 - Xiaodong SHENG 21-16 / 21-16 Luis Armando MONTOYA NAVARRO - 33
Round 1 - Mads CHRISTOPHERSEN 21-17 / 23-25 / 21-11 Lucas CLAERBOUT - 55
Round 1 - Kalle KOLJONEN 19-21 / 21-7 / 21-9 Ajay JAYARAM - 44
Round 1 - Jan LOUDA 21-19 / 22-20 Rasmus MESSERSCHMIDT - 37
Round 1 - Pablo ABIAN 21-14 / 21-12 David KIM - 35
Round 1 - Krishna Adi NUGRAHA 11-21 / 22-20 / 21-15 Siril VERMA - 60
Round 1 - Nhat NGUYEN 21-18 / 21-18 Michal ROGALSKI - 47
Round 1 - Ade Resky DWICAHYO 21-19 / 21-19 Rahul Yadav CHITTABOINA - 35
Round 1 - LOH Kean Yew 21-14 / 21-16 Vladimir MALKOV - 29
Round 2 - Lakshya SEN 21-8 / 21-8 Jia Heng Jason TEH - 28
Round 2 - Julien CARRAGGI 21-13 / 13-21 / 21-19 Felix BURESTEDT - 62
Round 2 - Daniel NIKOLOV 21-13 / 21-13 Jacob NILSSON - 31
Round 2 - Xiaodong SHENG 21-13 / 22-20 Ditlev Jaeger HOLM - 40
Round 2 - Kalle KOLJONEN 21-11 / 21-19 Mads CHRISTOPHERSEN - 34
Round 2 - Pablo ABIAN 18-21 / 21-12 / 21-19 Jan LOUDA - 67
Round 2 - Nhat NGUYEN 15-21 / 21-11 / 21-18 Krishna Adi NUGRAHA - 71
Round 2 - LOH Kean Yew 21-15 / 21-10 Ade Resky DWICAHYO - 32
Quarter-final - Lakshya SEN 16-21 / 22-20 / 21-7 Julien CARRAGGI - 51
Quarter-final - Xiaodong SHENG 21-15 / 21-14 Daniel NIKOLOV - 31
Quarter-final - Pablo ABIAN 18-21 / 21-11 / 21-12 Kalle KOLJONEN - 60
Quarter-final - LOH Kean Yew 21-12 / 21-18 Nhat NGUYEN - 40
Semi-final - Lakshya SEN 21-15 / 21-15 Xiaodong SHENG - 36
Semi-final - LOH Kean Yew 21-6 / 21-15 Pablo ABIAN - 32
Final - LOH Kean Yew 21-12 / 21-16 Lakshya SEN - 36
WD
Round 1 - Jessica HOPTON / Jessica PUGH W.O. Anto AGNA / Ashna ROY - 13
Round 1 - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR W.O. Thilini Pramodika HENDAHEWA / KAVIDI SIRIMANNAGE - 0
Round 1 - Ieva POPE / Diana STOGNIJA W.O. Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO - 0
Round 1 - Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-12 / 21-19 Lien LAMMERTYN / Jaymie LAURENS - 30
Round 1 - Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 21-14 / 21-18 Kate FROST / Moya RYAN - 29
Round 1 - Diede ODIJK / Anouk VAN WIJK W.O. Deethya JAGADISH G / Jahnavi. J. SHETTY - 0
Round 1 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 18-21 / 22-20 / 21-13 Vivian HOO / LIM Chiew Sien - 58
Round 1 - Abbygael HARRIS / Hope WARNER 21-12 / 23-21 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA - 31
Round 1 - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT W.O. Emilie HAMANG / Sofia MACSALI - 0
Round 1 - Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Phataimas MUENWONG 21-12 / 21-18 Grace KING / Annie LADO - 34
Round 1 - Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-16 / 21-12 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN - 33
Round 1 - Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ 21-17 / 21-16 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 33
Round 1 - Kirsten DE WIT / Kelly VAN BUITEN W.O. Sophia GRUNDTVIG / Frederikke LUND - 0
Round 1 - Iben BERGSTEIN / Lizzie TOLMAN 17-21 / 21-13 / 21-11 MANEESHA K / SANJANA SANTOSH - 46
Round 2 - Jessica HOPTON / Jessica PUGH W.O. Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 0
Round 2 - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-9 / 21-10 Ieva POPE / Diana STOGNIJA - 20
Round 2 - Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-15 / 15-21 / 21-12 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 57
Round 2 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-12 / 21-10 Diede ODIJK / Anouk VAN WIJK - 23
Round 2 - Abbygael HARRIS / Hope WARNER 19-21 / 21-17 / 21-18 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 52
Round 2 - Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-19 / 12-21 / 21-14 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Phataimas MUENWONG - 66
Round 2 - Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ 21-18 / 21-16 Kirsten DE WIT / Kelly VAN BUITEN - 37
Round 2 - Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 21-18 / 21-15 Iben BERGSTEIN / Lizzie TOLMAN - 29
Quarter-final - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 14-21 / 21-12 / 21-15 Jessica HOPTON / Jessica PUGH - 61
Quarter-final - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-18 / 22-20 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN - 43
Quarter-final - Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-13 / 19-21 / 21-15 Abbygael HARRIS / Hope WARNER - 54
Quarter-final - Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 21-13 / 23-21 Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ - 34
Semi-final - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 15-21 / 21-13 / 21-15 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR - 52
Semi-final - Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-9 / 21-6 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL - 26
Final - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 17-21 / 21-14 / 21-12 Debora JILLE / Cheryl SEINEN - 56
WS (qual)
Round 1 - Novi WIELAND 20-22 / 21-13 / 26-24 Anouk VAN WIJK - 44
Round 1 - Anna BYGUM 21-8 / 21-7 Sivaranjani SIVAKUMAR - 19
Round 1 - Polina BUHROVA 21-7 / 21-10 Lien LAMMERTYN - 23
Round 1 - Anna MIKHALKOVA W.O. Thilini Pramodika HENDAHEWA - 0
Round 1 - Ieva POPE 21-13 / 15-21 / 21-14 Kate FROST - 41
Round 1 - Ananya PRAVEEN 21-14 / 21-12 Sofia MACSALI - 26
Round 1 - Likhita SRIVASTAVA 21-19 / 22-20 Ronja STERN - 42
Round 1 - Dounia PELUPESSY 19-21 / 21-15 / 21-15 Diede ODIJK - 43
Round 1 - KEYURA MOPATI 21-13 / 21-9 Rebecca VAN DEN BERG - 22
Round 1 - KAVIDI SIRIMANNAGE 21-5 / 21-7 Shruthika SENTHIL - 22
Round 1 - Urska POLC 21-15 / 21-13 Diana STOGNIJA - 24
Round 1 - Maryna ILYINSKAYA 19-21 / 21-16 / 21-18 Jaymie LAURENS - 54
Round 1 - Nadia FANKHAUSER 9-11 Ret. Nadia CHOUKRI - 7
Round 1 - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-12 / 21-14 Meenal RAUTELA - 30
Round 1 - Josefine Redkjær JENSEN 21-15 / 18-21 / 21-15 Chloe MAYER - 43
Round 1 - Edith URELL W.O. Sabina MILOVA - 0
Round 2 - Anna BYGUM 21-6 / 21-7 Novi WIELAND - 19
Round 2 - Polina BUHROVA 21-9 / 21-11 Anna MIKHALKOVA - 26
Round 2 - Ananya PRAVEEN 21-15 / 20-22 / 21-14 Ieva POPE - 42
Round 2 - Dounia PELUPESSY 16-21 / 21-13 / 21-9 Likhita SRIVASTAVA - 53
Round 2 - KEYURA MOPATI 21-13 / 21-12 KAVIDI SIRIMANNAGE - 29
Round 2 - Maryna ILYINSKAYA 21-10 / 23-21 Urska POLC - 32
Round 2 - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-4 / 21-9 Nadia FANKHAUSER - 22
Round 2 - Edith URELL 22-20 / 21-16 Josefine Redkjær JENSEN - 39
WS
Round 1 - Abigail HOLDEN 21-13 / 21-11 Daniella GONDA - 28
Round 1 - Clara LASSAUX 22-20 / 21-15 Ashwathi PILLAI - 35
Round 1 - Soraya DE VISCH EIJBERGEN 21-10 / 21-15 Vanessa Karmine VILLALOBOS VAZQUEZ - 27
Round 1 - Maryna ILYINSKAYA 22-20 / 21-14 Jenjira STADELMANN - 38
Round 1 - Jordan HART 22-20 / 21-11 Katerina TOMALOVA - 34
Round 1 - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-19 / 21-16 Petra POLANC - 36
Round 1 - AAKARSHI KASHYAP 21-18 / 15-21 / 21-12 Edith URELL - 59
Round 1 - Ananya PRAVEEN 21-12 / 21-4 KEYURA MOPATI - 20
Round 1 - Vivien SANDORHAZI 15-21 / 21-12 / 21-15 Anna BYGUM - 46
Round 1 - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-13 / 21-14 Maria ULITINA - 24
Round 1 - Polina BUHROVA 19-21 / 21-12 / 21-16 Rachael DARRAGH - 50
Round 1 - IRA SHARMA 19-21 / 21-15 / 21-19 Aliye DEMIRBAG - 50
Round 1 - Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 21-14 / 21-13 Freya REDFEARN - 25
Round 1 - Martina REPISKA 21-18 / 0-0 Ret. Dounia PELUPESSY - 16
Round 1 - Gayle MAHULETTE 24-22 / 21-14 Lauren LAM - 34
Round 1 - Kristin KUUBA 21-12 / 17-21 / 21-9 Agnes KOROSI - 40
Round 2 - Abigail HOLDEN 21-13 / 21-14 Clara LASSAUX - 32
Round 2 - Maryna ILYINSKAYA 21-14 / 14-21 / 21-18 Soraya DE VISCH EIJBERGEN - 61
Round 2 - Yue Yann Jaslyn HOOI 22-20 / 18-21 / 21-12 Jordan HART - 64
Round 2 - AAKARSHI KASHYAP 21-15 / 21-15 Ananya PRAVEEN - 34
Round 2 - Vivien SANDORHAZI 13-21 / 21-17 / 21-9 SAMIYA IMAD FAROOQUI - 49
Round 2 - IRA SHARMA 21-18 / 21-17 Polina BUHROVA - 38
Round 2 - Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 21-17 / 21-18 Martina REPISKA - 31
Round 2 - Kristin KUUBA 21-10 / 21-16 Gayle MAHULETTE - 31
Quarter-final - Abigail HOLDEN 21-14 / 21-16 Maryna ILYINSKAYA - 38
Quarter-final - AAKARSHI KASHYAP 11-21 / 21-19 / 21-14 Yue Yann Jaslyn HOOI - 58
Quarter-final - Vivien SANDORHAZI 21-19 / 21-23 / 21-15 IRA SHARMA - 56
Quarter-final - Kristin KUUBA 21-18 / 21-14 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 32
Semi-final - Abigail HOLDEN 21-17 / 21-9 AAKARSHI KASHYAP - 29
Semi-final - Kristin KUUBA 18-21 / 21-11 / 21-11 Vivien SANDORHAZI - 53
Final - Kristin KUUBA 23-21 / 21-18 Abigail HOLDEN - 50
XD (qual)
Round 1 - Timo STOFFELEN / Diede ODIJK W.O. Santhosh GAJENDRAN / Deethya JAGADISH G - 0
Round 1 - TAN Wee Kiong / Vivian HOO 21-6 / 21-19 Dennis KOPPEN / Anouk VAN WIJK - 21
Round 1 - Eloi ADAM / Sharone BAUER 21-12 / 21-7 Declan BENNETT / Rebecca VAN DEN BERG - 24
Round 2 - Timo STOFFELEN / Diede ODIJK W.O. Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN - 0
Round 2 - Eloi ADAM / Sharone BAUER 21-18 / 21-14 TAN Wee Kiong / Vivian HOO - 35
XD
Round 1 - Robin TABELING / Selena PIEK 21-16 / 21-13 Aymeric TORES / Emilie VERCELOT - 26
Round 1 - Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN 21-16 / 21-10 Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN - 26
Round 1 - Luis Armando MONTOYA NAVARRO / Vanessa Karmine VILLALOBOS VAZQUEZ 21-19 / 21-14 Timo STOFFELEN / Diede ODIJK - 20
Round 1 - Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 21-14 / 21-9 Rüdiger GNEDT / Urska POLC - 27
Round 1 - Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 12-21 / 21-17 / 21-14 Rory EASTON / Annie LADO - 51
Round 1 - Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE 21-12 / 17-21 / 21-17 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH - 52
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-12 / 21-10 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN - 21
Round 1 - Max FLYNN / Hope WARNER 21-17 / 21-17 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG - 36
Round 1 - Eloi ADAM / Sharone BAUER 21-15 / 21-13 Jonty RUSS / Lizzie TOLMAN - 28
Round 1 - Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 21-16 / 21-19 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG - 30
Round 1 - Kenji LOVANG / Flavie VALLET 21-18 / 21-17 Dyon VAN WIJLICK / Kelly VAN BUITEN - 24
Round 1 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-15 / 21-18 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES - 30
Round 1 - Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 21-19 / 13-21 / 21-15 Wessel VAN DER AAR / Iris VAN LEIJSEN - 49
Round 1 - Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien 22-20 / 21-16 Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU - 28
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN 21-10 / 21-18 Brandon Zhi Hao YAP / Abbygael HARRIS - 33
Round 1 - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 15-21 / 21-16 / 21-15 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 55
Round 2 - Robin TABELING / Selena PIEK 21-12 / 21-19 Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN - 32
Round 2 - Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 21-19 / 21-21 Ret. Luis Armando MONTOYA NAVARRO / Vanessa Karmine VILLALOBOS VAZQUEZ - 35
Round 2 - Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 21-8 / 21-19 Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE - 35
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-19 / 21-12 Max FLYNN / Hope WARNER - 32
Round 2 - Eloi ADAM / Sharone BAUER 21-19 / 19-21 / 21-10 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA - 48
Round 2 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-13 / 21-8 Kenji LOVANG / Flavie VALLET - 25
Round 2 - Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien 21-16 / 21-13 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH - 33
Round 2 - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-17 / 21-19 Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN - 35
Quarter-final - Robin TABELING / Selena PIEK 21-10 / 21-8 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 25
Quarter-final - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 18-21 / 21-16 / 21-16 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH - 54
Quarter-final - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-15 / 21-14 Eloi ADAM / Sharone BAUER - 32
Quarter-final - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-15 / 21-14 Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien - 33
Semi-final - Robin TABELING / Selena PIEK 21-17 / 21-18 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han - 34
Semi-final - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-16 / 21-17 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 35
Final - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-18 / 13-21 / 21-15 Robin TABELING / Selena PIEK - 55
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2559 82.55 00:34:15 2.41 1 3.2%
MS 31 72 10 32.3% 2577 83.13 00:41:54 1.98 6 19.4%
WD 22 53 9 40.9% 1908 86.73 00:41:05 2.11 2 9.1%
WS 30 71 11 36.7% 2571 85.7 00:40:04 2.14 2 6.7%
XD 30 67 7 23.3% 2415 80.5 00:34:48 2.31 0 0.0%
Total 144 333 45 31.2% 12030 83.54 00:38:16 2.18 11 7.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Estonia 7 1 87.5%
Singapore 18 3 85.7%
Bulgaria 4 1 80.0%
Sweden 10 4 71.4%
Denmark 27 18 60.0%
Scotland 3 2 60.0%
Indonesia 3 2 60.0%
Malaysia 16 11 59.3%
Ukraine 7 5 58.3%
India 21 17 55.3%
France 13 11 54.2%
Switzerland 8 8 50.0%
Canada 4 4 50.0%
Hungary 3 3 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Thailand 1 1 50.0%
Slovakia 1 1 50.0%
England 10 12 45.5%
Finland 4 5 44.4%
Belgium 6 8 42.9%
Netherlands 16 26 38.1%
Czech Republic 4 7 36.4%
Spain 5 9 35.7%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12