Chinese Taipei Open  

Tournament Name: CHINESE TAIPEI GRAND PRIX GOLD 2010
Tournament Dates: 03/08/2010-08/08/2010
Location: Chinese Taipei, Taipei
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae CHO Gun Woo / KWON Yi Goo
MS Simon SANTOSO SON Wan Ho
WD LEE Hyo Jung / KIM Min Jung LEE Kyung Won / YOO Hyun Young
WS CHENG Shao Chieh BAE Seung Hee
XD Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 309 TSENG Min Hao / SU Yi Neng 21-9 / 21-16 CHANG Feng-Chin / Ping Min CHEN - 19
Round 1 - TSENG Ching Chung / WANG Chia Min 21-12 / 21-15 CHAN Io Chong / LAM Chi Man - 19
Round 1 - Sun Ly NG / Kar Seong SOO 21-16 / 21-19 CHEN Chaug Sheg / Guan-Chung LO - 22
Round 1 - Andhika ANHAR / Hendra Setiyo NUGROHO 21-15 / 21-14 HUANG Po Jui / LIN Chia Yu - 21
Round 1 - HSU Jen Hao / LIN Yu Jui 21-6 / 21-5 Erdenebayar ENKHBOLD / Enkhbat OLONBAYAR - 13
Round 2 - TSENG Ching Chung / WANG Chia Min 21-18 / 21-15 HSU Shao Wen / LIANG Jui Wei - 19
Round 2 - Andhika ANHAR / Hendra Setiyo NUGROHO 22-20 / 16-21 / 21-18 Sun Ly NG / Kar Seong SOO - 38
Round 2 122 Fernando KURNIAWAN / Wifqi WINDARTO 21-14 / 11-21 / 21-14 HSU Jen Hao / LIN Yu Jui - 33
MD
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-13 Andhika ANHAR / Hendra Setiyo NUGROHO - 17
Round 1 64 Ross SMITH / Glenn WARFE 18-21 / 21-15 / 22-20 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 73 36
Round 1 12 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-9 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei 84 19
Round 1 136 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 22-20 / 17-21 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 35 41
Round 1 6 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-9 / 21-9 TSENG Ching Chung / WANG Chia Min - 16
Round 1 15 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-16 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 46 24
Round 1 11 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 19-21 / 21-16 / 21-10 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui - 31
Round 1 88 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-13 / 17-21 / 21-16 Kok Siang TEO / GOH V Shem 78 38
Round 1 52 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 21-19 / 21-13 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 63 23
Round 1 18 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-12 / 21-15 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 48 20
Round 1 56 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-17 / 17-21 / 21-9 TSENG Min Hao / SU Yi Neng 309 38
Round 1 5 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-15 / 21-7 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 120 17
Round 1 122 Fernando KURNIAWAN / Wifqi WINDARTO 21-18 / 13-21 / 23-21 HUANG Po Yi / Hsin Hao LU - 45
Round 1 39 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-10 / 21-12 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 45 27
Round 1 23 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 17-21 / 21-17 / 21-15 Patiphat CHALARDCHALEAM / Thitipong LAPOE 97 42
Round 1 - Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-17 / 13-21 / 21-18 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 8 37
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-12 / 21-7 Ross SMITH / Glenn WARFE 64 17
Round 2 136 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 26-24 / 21-15 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 12 34
Round 2 6 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-14 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 15 26
Round 2 11 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-14 / 21-8 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 88 22
Round 2 18 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-15 / 14-21 / 21-19 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 52 35
Round 2 5 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 19-21 / 21-16 / 21-13 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 56 47
Round 2 39 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 19-21 / 21-19 / 21-14 Fernando KURNIAWAN / Wifqi WINDARTO 122 47
Round 2 23 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 21-15 / 22-20 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO - 28
Quarter-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 19-21 / 21-19 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 136 46
Quarter-final 6 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-12 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 11 29
Quarter-final 5 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 19-21 / 26-24 / 21-19 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 18 47
Quarter-final 39 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 14-21 / 25-23 / 21-15 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 23 58
Semi-final 6 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-23 / 21-18 / 21-17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 59
Semi-final 39 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-19 / 21-14 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 5 33
Final 6 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-16 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 39 27
MS
Round 1 - CHI Hung Ming 21-4 / 21-15 Jeremy LIU 573 16
Round 1 56 Alamsyah YUNUS 21-10 / 21-17 LIN Chia Hsuan 484 28
Round 1 24 HSIEH Yu Hsing 21-15 / 21-18 Iskandar ZULKARNAIN 128 31
Round 1 19 Muhammad Hafiz HASHIM 21-12 / 27-25 LIN Yu Jui 237 37
Round 1 146 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-16 / 21-10 Magnus SAHLBERG 75 27
Round 1 82 Beryno Jiann Tze WONG 21-10 / 21-14 LIU Chih Lun 187 20
Round 1 54 CHONG Wei Feng 21-5 / 21-9 Erdenebayar ENKHBOLD 447 15
Round 1 135 Wee Chung PEI 21-9 / 21-14 CHAN Io Chong - 20
Round 1 132 HSU Jen Hao 21-11 / 21-17 Pakkawat VILAILAK 133 34
Round 1 21 CHAN Yan Kit 21-15 / 21-19 Andre Kurniawan TEDJONO 29 40
Round 1 33 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-19 Pablo ABIAN 64 30
Round 1 196 LEE Hyun Il 21-17 / 21-9 FENG Sheng Jie 171 30
Round 1 141 CHAN Alan Yun Lung 22-20 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. 40 33
Round 1 270 LIN Yu Hsien 21-18 / 18-21 / 21-15 Raul MUST 43 71
Round 1 41 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 21-15 SHIH Kuei Chun 269 27
Round 1 231 Chong Chieh LOK 21-17 / 19-21 / 21-18 CHENG FU PAO 308 48
Round 1 20 HU Yun 21-15 / 21-12 Ernesto VELAZQUEZ 137 21
Round 1 116 HSU Shao Wen 21-14 / 21-14 Kar Seong SOO 493 25
Round 1 28 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-16 / 20-22 / 21-16 Suppanyu AVIHINGSANON 125 49
Round 1 94 Kwong Beng CHAN 15-21 / 21-19 / 21-12 Feng Tse HSIEH 524 42
Round 1 50 Henri HURSKAINEN 21-12 / 21-13 LIAO Sheng Shiun - 28
Round 1 25 SON Wan Ho 21-15 / 23-21 CHOU Tien Chen 100 41
Round 1 107 LIEW Daren 21-10 / 21-15 Enkhbat OLONBAYAR 330 21
Round 1 17 Choong Hann WONG 21-13 / 21-12 CHU Han Chou 248 23
Round 1 35 Sho SASAKI 21-10 / 21-7 LAM Chi Man - 22
Round 1 26 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 14-21 / 21-14 LU Chi Yuan 222 43
Round 1 83 Shuhei HAYASAKI W.O. Eric PANG 37 0
Round 1 57 HSUEH Hsuan Yi W.O. Chun Seang TAN 65 0
Round 2 7 Tien Minh NGUYEN 21-5 / 21-9 CHI Hung Ming - 22
Round 2 56 Alamsyah YUNUS 21-19 / 21-17 HSIEH Yu Hsing 24 43
Round 2 19 Muhammad Hafiz HASHIM 21-9 / 16-21 / 21-16 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 146 40
Round 2 54 CHONG Wei Feng 21-13 / 21-18 Beryno Jiann Tze WONG 82 26
Round 2 8 Simon SANTOSO 21-13 / 21-18 Shuhei HAYASAKI 83 32
Round 2 132 HSU Jen Hao 21-16 / 21-11 Wee Chung PEI 135 32
Round 2 33 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 21-16 CHAN Yan Kit 21 30
Round 2 141 CHAN Alan Yun Lung 22-20 / 15-21 / 21-8 LEE Hyun Il 196 43
Round 2 41 WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 21-18 LIN Yu Hsien 270 39
Round 2 20 HU Yun 21-15 / 21-18 Chong Chieh LOK 231 30
Round 2 28 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-11 / 21-14 HSU Shao Wen 116 26
Round 2 94 Kwong Beng CHAN 22-20 / 7-21 / 21-16 Boonsak PONSANA 9 57
Round 2 25 SON Wan Ho 21-12 / 21-5 Henri HURSKAINEN 50 26
Round 2 17 Choong Hann WONG 21-16 / 23-21 LIEW Daren 107 39
Round 2 35 Sho SASAKI 21-7 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 57 27
Round 2 6 Sony Dwi KUNCORO 21-17 / 21-15 PARUPALLI Kashyap 26 34
Round 3 7 Tien Minh NGUYEN 21-15 / 17-21 / 21-19 Alamsyah YUNUS 56 72
Round 3 19 Muhammad Hafiz HASHIM 21-12 / 22-20 CHONG Wei Feng 54 32
Round 3 8 Simon SANTOSO 21-15 / 21-13 HSU Jen Hao 132 38
Round 3 33 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 21-7 CHAN Alan Yun Lung 141 25
Round 3 41 WONG Wing Ki Vincent 21-15 / 14-21 / 21-14 HU Yun 20 39
Round 3 28 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-17 Kwong Beng CHAN 94 38
Round 3 25 SON Wan Ho 18-21 / 21-13 / 21-18 Choong Hann WONG 17 52
Round 3 6 Sony Dwi KUNCORO 21-10 / 16-21 / 21-11 Sho SASAKI 35 49
Quarter-final 7 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-11 Muhammad Hafiz HASHIM 19 28
Quarter-final 8 Simon SANTOSO 21-17 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 33 36
Quarter-final 28 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-13 / 17-21 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 41 49
Quarter-final 25 SON Wan Ho 21-16 / 19-21 / 21-19 Sony Dwi KUNCORO 6 70
Semi-final 8 Simon SANTOSO 21-16 / 21-18 Tien Minh NGUYEN 7 40
Semi-final 25 SON Wan Ho 21-17 / 21-19 Dionysius Hayom RUMBAKA 28 38
Final 8 Simon SANTOSO 21-14 / 21-11 SON Wan Ho 25 39
WD
Round 1 - CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting 14-21 / 21-14 / 22-20 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 26 43
Round 1 46 Iris WANG / Rena WANG 9-21 / 21-17 / 21-17 CHENG Chi Ya / CHENG Wan Hui - 43
Round 1 13 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 14-21 / 21-16 / 21-14 CHENG Hsiao Yun / CHENG Shao Chieh - 37
Round 1 133 Pia Zebadiah BERNADET / Debby SUSANTO 21-18 / 21-13 CHANG Yun Ju / LIU Shu Chih - 27
Round 1 32 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 21-17 / 21-19 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 72 31
Round 1 22 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-23 / 21-14 / 21-16 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo - 61
Round 1 67 Vita MARISSA / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-12 / 21-18 CHANG Hsin Yun / PAI Hsiao Ma - 25
Round 1 45 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-14 / 21-3 CHAN Hung Yung / NG Ka Shun - 19
Round 1 115 CHIANG Kai Hsin / PENG Hsiao Chu 21-11 / 21-6 Alex BRUCE / Michelle LI 93 18
Round 1 83 HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen 21-16 / 21-15 Vivian HOO / WOON Khe Wei 44 28
Round 1 16 Rie ETOH / Yu WAKITA W.O. LONG Ying / MAK Ka Lei - 0
Round 1 - LEE Kyung Won / YOO Hyun Young W.O. Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 59 0
Round 1 - HA Jung Eun / CHANG Ye Na W.O. ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 23 0
Round 1 12 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-10 / 21-10 LEE Feng Yu / Unknown - 23
Round 2 6 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 8-2 Ret. CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting - 3
Round 2 16 Rie ETOH / Yu WAKITA 21-15 / 21-13 Iris WANG / Rena WANG 46 23
Round 2 - LEE Kyung Won / YOO Hyun Young 21-18 / 21-15 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 13 36
Round 2 133 Pia Zebadiah BERNADET / Debby SUSANTO 21-14 / 21-14 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 32 21
Round 2 22 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-14 / 21-16 Vita MARISSA / Saralee THOUNGTHONGKAM 67 32
Round 2 45 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-12 / 24-22 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 12 29
Round 2 115 CHIANG Kai Hsin / PENG Hsiao Chu 19-21 / 21-17 / 21-17 HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen 83 44
Round 2 3 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-11 HA Jung Eun / CHANG Ye Na - 23
Quarter-final 16 Rie ETOH / Yu WAKITA 22-20 / 21-18 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 6 34
Quarter-final - LEE Kyung Won / YOO Hyun Young 21-14 / 21-8 Pia Zebadiah BERNADET / Debby SUSANTO 133 26
Quarter-final 45 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-13 / 21-19 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 22 35
Quarter-final 3 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-8 / 21-16 CHIANG Kai Hsin / PENG Hsiao Chu 115 19
Semi-final - LEE Kyung Won / YOO Hyun Young 21-11 / 21-10 Rie ETOH / Yu WAKITA 16 34
Semi-final 45 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 24-22 / 18-21 / 25-23 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 3 61
Final 45 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-14 / 22-20 LEE Kyung Won / YOO Hyun Young - 35
WS (qual)
Round 1 269 PAI Yu Po 21-4 / 21-14 MAK Ka Lei - 18
Round 1 - CHIU Yi Ju 14-21 / 22-20 / 21-18 Sannatasah SANIRU 117 59
Round 1 95 PAI Hsiao Ma 21-17 / 16-21 / 21-14 TEE Jing Yi 141 52
Round 1 151 LEE Yun Hwa 21-11 / 22-20 LIU I Chun 348 28
Round 1 124 TSE Ying Suet 17-21 / 21-9 / 21-8 LU Chia Chien 501 37
Round 1 186 NG Ka Shun 21-15 / 21-14 TSENG Yu Ling - 21
Round 1 - HUANG Chia-Hsin 21-10 / 21-17 Alex BRUCE 201 22
Round 1 197 Beatriz CORRALES 21-13 / 21-17 CHIANG Hsin Min - 25
Round 1 133 CHIANG Pei Hsin 21-14 / 21-14 Iris WANG 172 21
Round 2 95 PAI Hsiao Ma 21-11 / 21-14 CHAN Hung Yung 123 24
Round 2 151 LEE Yun Hwa 21-18 / 21-15 POON Lok Yan 179 28
Round 2 124 TSE Ying Suet 21-13 / 21-17 NG Ka Shun 186 23
Round 2 - CHIANG Ying Li 21-16 / 21-19 Beatriz CORRALES 197 27
Round 3 - CHIU Yi Ju 24-22 / 21-11 PAI Yu Po 269 35
Round 3 151 LEE Yun Hwa 22-20 / 23-21 PAI Hsiao Ma 95 43
Round 3 124 TSE Ying Suet 21-17 / 21-10 HUANG Chia-Hsin - 28
Round 3 133 CHIANG Pei Hsin 19-21 / 24-22 / 21-17 CHIANG Ying Li - 44
WS
Round 1 87 Juan GU 23-21 / 21-18 Lindaweni FANETRI 67 33
Round 1 36 TAI Tzu Ying 19-21 / 21-7 / 21-13 MONG Kwan Yi 99 36
Round 1 51 CHENG Shao Chieh 22-20 / 23-21 Susan EGELSTAFF 28 32
Round 1 124 TSE Ying Suet 23-21 / 21-14 LEE Yun Hwa 151 36
Round 1 20 BAE Yeon Ju 21-12 / 21-7 Nitchaon JINDAPOL 112 24
Round 1 81 Michelle LI 21-18 / 14-21 / 24-22 CHIANG Pei Hsin 133 45
Round 1 24 Salakjit PONSANA 21-15 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka 32 25
Round 1 30 Yu HIRAYAMA 21-19 / 21-17 Karyn VELEZ 75 32
Round 1 93 Kaori IMABEPPU 21-17 / 16-21 / 21-14 HUNG Shih Han 60 50
Round 1 27 SUNG Ji Hyun 21-14 / 14-21 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK 33 42
Round 1 83 HSU Ya Ching 21-12 / 21-8 Rena WANG 77 22
Round 1 16 BAE Seung Hee 21-17 / 21-19 Aditi MUTATKAR 34 42
Round 1 101 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-12 Aiying XING 52 29
Round 1 21 Sayaka SATO 21-8 / 19-21 / 21-7 Carolina MARIN 107 34
Round 1 116 Aprillia YUSWANDARI 21-12 / 21-8 CHEN Hsiao Huan 61 27
Round 1 91 Mayu SEKIYA 21-15 / 21-12 CHIU Yi Ju - 32
Round 2 36 TAI Tzu Ying 22-24 / 21-13 / 21-7 Juan GU 87 44
Round 2 51 CHENG Shao Chieh 15-21 / 21-7 / 21-15 TSE Ying Suet 124 36
Round 2 20 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-14 Michelle LI 81 25
Round 2 30 Yu HIRAYAMA 16-21 / 21-18 / 21-16 Salakjit PONSANA 24 51
Round 2 93 Kaori IMABEPPU 22-20 / 13-21 / 21-18 SUNG Ji Hyun 27 66
Round 2 16 BAE Seung Hee 21-18 / 17-21 / 21-19 HSU Ya Ching 83 66
Round 2 101 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-11 Sayaka SATO 21 25
Round 2 116 Aprillia YUSWANDARI 24-22 / 20-22 / 21-19 Mayu SEKIYA 91 59
Quarter-final 51 CHENG Shao Chieh 21-19 / 21-12 TAI Tzu Ying 36 27
Quarter-final 20 BAE Yeon Ju 21-10 / 21-13 Yu HIRAYAMA 30 30
Quarter-final 16 BAE Seung Hee 21-19 / 21-12 Kaori IMABEPPU 93 42
Quarter-final 116 Aprillia YUSWANDARI 25-23 / 9-21 / 21-17 Ratchanok INTANON 101 60
Semi-final 51 CHENG Shao Chieh 21-14 / 21-14 BAE Yeon Ju 20 34
Semi-final 16 BAE Seung Hee 21-19 / 15-21 / 21-18 Aprillia YUSWANDARI 116 66
Final 51 CHENG Shao Chieh 21-11 / 24-26 / 21-17 BAE Seung Hee 16 78
XD
Round 1 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 18-21 / 21-15 / 21-8 LO Lok Kei / POON Lok Yan - 29
Round 1 24 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 21-23 / 21-10 / 21-14 LIN Yu Lang / CHIANG Kai Hsin 286 31
Round 1 11 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 17-21 / 21-18 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 85 47
Round 1 13 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-14 / 21-9 KWON Yi Goo / CHANG Ye Na 159 17
Round 1 8 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-8 / 21-9 HUANG Po Yi / PENG Hsiao Chu 363 16
Round 1 64 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 21-16 / 21-17 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei 65 28
Round 1 14 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 18-21 / 21-15 / 21-18 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 20 47
Round 1 105 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun 22-20 / 21-11 LIANG Jui Wei / LIU I Chun - 24
Round 1 29 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-9 / 21-12 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 67 19
Round 1 18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-19 CHOU Tien Chen / HSIEH Pei Chen - 28
Round 1 52 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-12 / 21-18 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 58 31
Round 1 10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-12 / 21-7 LAM Chi Man / MAK Ka Lei - 13
Round 1 - Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-11 Hsin Hao LU / HUNG Shih Han - 18
Round 1 37 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 17-21 / 21-19 / 21-19 LIM Khim Wah / LIM Yin Loo - 45
Round 1 5 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-15 / 21-19 Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN 114 25
Round 1 - TSENG Min Hao / LAI Chia Wen W.O. Dave KHODABUX / Samantha BARNING 39 0
Round 2 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-18 / 21-11 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 24 20
Round 2 11 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-8 / 22-20 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 13 25
Round 2 64 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 21-14 / 17-21 / 21-17 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 8 43
Round 2 14 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-14 / 21-9 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun 105 17
Round 2 29 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-17 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18 29
Round 2 10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 17-21 / 21-8 / 21-19 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 52 39
Round 2 - Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-14 TSENG Min Hao / LAI Chia Wen - 18
Round 2 5 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-13 / 20-22 / 22-20 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 37 45
Quarter-final 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 19-21 / 21-17 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 11 54
Quarter-final 14 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 16-21 / 21-13 / 21-19 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 64 41
Quarter-final 29 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-17 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 10 28
Quarter-final - Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 13-21 / 21-11 / 21-10 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 5 36
Semi-final 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 11-21 / 21-19 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 14 45
Semi-final - Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-13 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 29 30
Final 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 22-20 / 14-21 / 22-20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR - 57
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 77 15 48.4% 2836 91.48 00:33:06 2.76 0 0.0%
MS 57 128 14 24.6% 4579 80.33 00:35:19 2.27 3 5.3%
WD 25 56 6 24.0% 2021 80.84 00:32:17 2.5 2 8.0%
WS 31 76 14 45.2% 2777 89.58 00:40:19 2.22 5 16.1%
XD 30 73 13 43.3% 2627 87.57 00:31:30 2.78 0 0.0%
Total 174 410 62 35.6% 14840 85.29 00:34:43 2.46 10 5.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 3 1 75.0%
Korea 39 15 72.2%
Indonesia 40 17 70.2%
Japan 12 9 57.1%
New Zealand 2 2 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Hong Kong 17 18 48.6%
Malaysia 22 25 46.8%
Thailand 13 17 43.3%
Chinese Taipei 43 64 40.2%
U.S.A. 3 5 37.5%
Sweden 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Canada 1 3 25.0%
India 1 3 25.0%
Spain 1 4 20.0%
Estonia 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Mongolia 0 3 0.0%
Macau 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3