Hong Kong Open  

Tournament Name: Hong Kong Open 1996 I
Tournament Dates: 10/11/1996-10/11/1996
Location: Hong Kong China, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP
MS PERMADI Fung SALIM
WD Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN
WS Camilla MARTIN Mia AUDINA TJIPTAWAN
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (476*) WONG Nam Wah / WONG Tsz Yin 15-9 / 15-7 FUNG Hoi Sang / LONG Wan Cheong - 0
MD
Round 1 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-11 / 17-14 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (12*) 0
Round 1 (193*) HUANG Chuan-Chen / LEE Wei-Jen 15-10 / 15-9 LIANG Yongping / QUE Ning (76*) 0
Round 1 (34*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 17-14 / 15-1 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Round 1 (21*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-5 / 15-1 MA Chi Wai / TAM Lok Tin (119*) 0
Round 1 (7*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-3 / 15-4 CHOU Yi Chia / YU Chih-Wei - 0
Round 1 - Kim Her TAN / Choong Hann WONG 15-9 / 15-12 KIM Dong Moon / YOO Yong Sung (32*) 0
Round 1 (13*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-3 / 15-8 NG Wei / WONG Hoi Yiu - 0
Round 1 (128*) Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL 15-2 / 15-8 CHAN Siu Kwong / LIU Kwok Wa - 0
Round 1 - Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA 15-11 / 15-5 WANG Yi / YAN Wei - 0
Round 1 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-1 CHAN Tsz Kin / YAU Tsz Yuk (194*) 0
Round 1 (47*) HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-7 / 15-6 Chee Leong LEE / Cheh Chang PANG - 0
Round 1 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-1 / 15-3 Kevin (Qi) HAN / Mark MANHA (192*) 0
Round 1 - CHAM Ka Man / WONG Wai Keung 15-6 / 15-5 CHOW Kin Man / MA Che Kong (29*) 0
Round 1 (114*) Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO 13-15 / 15-7 / 15-3 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (6*) 0
Round 1 (31*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-4 / 15-1 Ramesh NATHAN / Jason WONG - 0
Round 1 (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-3 / 15-1 XIAO Hui / ZHANG Songtao - 0
Round 2 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-10 / 15-9 HUANG Chuan-Chen / LEE Wei-Jen (193*) 0
Round 2 (34*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-5 / 15-7 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (21*) 0
Round 2 (7*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 13-15 / 15-10 / 15-9 Kim Her TAN / Choong Hann WONG - 0
Round 2 (13*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-2 / 15-8 Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL (128*) 0
Round 2 - Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA 17-16 / 11-15 / 15-6 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (4*) 0
Round 2 (47*) HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-11 / 15-13 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (2*) 0
Round 2 (114*) Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO 13-15 / 15-7 / 15-3 CHAM Ka Man / WONG Wai Keung - 0
Round 2 (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-3 / 15-1 Eng HIAN / Hermono YUWONO (31*) 0
Quarter-final (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 12-15 / 15-10 / 15-9 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (34*) 0
Quarter-final (7*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-11 / 15-8 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (13*) 0
Quarter-final - Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 11-15 / 15-4 HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo (47*) 0
Quarter-final (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 12-15 / 15-10 / 15-12 Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO (114*) 0
Semi-final (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 14-18 / 15-5 / 15-8 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (7*) 0
Semi-final (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-9 / 15-10 Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA - 0
Final (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-6 / 15-3 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (1*) 0
MS (qual)
Round 1 (377*) WONG Nam Wah 15-2 / 15-3 LONG Wan Cheong - 0
Round 1 (468*) YU Chih-Wei 18-14 / 15-6 WONG Tsz Yin (1056*) 0
Round 1 - Anupap THIRARATSAKUL 15-4 / 15-2 CHEANG Kuan Pui (249*) 0
Round 1 (321*) HAN Dong Sung 15-2 / 15-1 LO Ka Lon (450*) 0
Round 1 (183*) Choong Hann WONG 15-11 / 8-15 / 18-15 JANG Chun Woong (222*) 0
Round 1 (185*) YAU Tsz Yuk 15-3 / 15-5 WAN Sze Ming (455*) 0
Round 1 (426*) TSANG Yick 15-10 / 11-15 / 15-2 LEONG Chak Kuan (470*) 0
Round 1 (943*) WANG Yi 18-5 / 15-10 CHOU Yi Chia (467*) 0
Round 1 - Andreas BORELLA 15-10 / 15-8 WONG Wai Keung (378*) 0
Round 2 (454*) Mark MANHA 18-16 / 15-9 WONG Nam Wah (377*) 0
Round 2 (468*) YU Chih-Wei 15-4 / 15-5 TENG Shih Ee (448*) 0
Round 2 (321*) HAN Dong Sung 12-15 / 15-9 / 15-9 ZHANG Songtao (459*) 0
Round 2 (183*) Choong Hann WONG 15-5 / 15-10 YAU Tsz Yuk (185*) 0
Round 2 (279*) WONG Hoi Yiu 15-14 / 15-12 TSANG Yick (426*) 0
Round 2 (943*) WANG Yi 15-4 / 15-8 CHAN Tsz Kin (357*) 0
Round 2 - Andreas BORELLA 15-3 / 15-3 FUNG Hoi Sang - 0
MS
Round 1 (59*) Deepankar BHATTACHARYA 15-8 / 18-14 YAN Wei (109*) 0
Round 1 (33*) Budi SANTOSO 15-2 / 15-6 Mark MANHA (454*) 0
Round 1 (50*) HWANG Sun Ho 15-6 / 15-3 LOBO Joaquim (223*) 0
Round 1 (3*) PERMADI Fung 15-2 / 15-8 Ramesh NATHAN (495*) 0
Round 1 (46*) Dwi ARYANTO 15-11 / 15-11 Natapol SARAWAN (160*) 0
Round 1 (26*) Soren B NIELSEN 15-12 / 15-7 WANG Yi (943*) 0
Round 1 (321*) HAN Dong Sung 18-13 / 15-3 NG Wei (603*) 0
Round 1 (35*) Joris VAN SOERLAND 12-15 / 15-3 / 18-14 LIU Kwok Wa (837*) 0
Round 1 (20*) Indra WIJAYA 15-4 / 15-3 Jason WONG (96*) 0
Round 1 (67*) XIAO Hui 11-15 / 15-7 / 15-8 Kevin (Qi) HAN (92*) 0
Round 1 (11*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-12 / 15-8 Hock Kin YONG (49*) 0
Round 1 (53*) TAM Kai Chuen 15-8 / 15-7 Kuan Yang Adrian TAY (205*) 0
Round 1 (58*) SALIM 15-12 / 15-5 KIM Hak Kyun (16*) 0
Round 1 (183*) Choong Hann WONG 18-16 / 15-3 Rikard MAGNUSSON (36*) 0
Round 1 (144*) WANG Chia Cherng 15-2 / 15-4 CHAM Ka Man (817*) 0
Round 1 (132*) TAM Lok Tin W.O. Rashid SIDEK (4*) 0
Round 2 (59*) Deepankar BHATTACHARYA 15-8 / 15-2 TAM Lok Tin (132*) 0
Round 2 (33*) Budi SANTOSO 15-6 / 15-6 HWANG Sun Ho (50*) 0
Round 2 (3*) PERMADI Fung 8-15 / 15-10 / 15-11 Dwi ARYANTO (46*) 0
Round 2 (26*) Soren B NIELSEN 5-15 / 15-8 / 15-3 HAN Dong Sung (321*) 0
Round 2 (20*) Indra WIJAYA 15-7 / 15-5 Joris VAN SOERLAND (35*) 0
Round 2 (11*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-12 XIAO Hui (67*) 0
Round 2 (58*) SALIM 15-8 / 12-15 / 15-9 TAM Kai Chuen (53*) 0
Round 2 (183*) Choong Hann WONG 15-9 / 15-6 WANG Chia Cherng (144*) 0
Quarter-final (33*) Budi SANTOSO 15-7 / 15-8 Deepankar BHATTACHARYA (59*) 0
Quarter-final (3*) PERMADI Fung 15-6 / 15-7 Soren B NIELSEN (26*) 0
Quarter-final (11*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-10 / 16-18 / 15-12 Indra WIJAYA (20*) 0
Quarter-final (58*) SALIM 15-3 / 15-3 Choong Hann WONG (183*) 0
Semi-final (3*) PERMADI Fung 15-9 / 10-15 / 15-10 Budi SANTOSO (33*) 0
Semi-final (58*) SALIM 15-11 / 15-10 Thomas STUER-LAURIDSEN (11*) 0
Final (3*) PERMADI Fung 15-12 / 15-10 SALIM (58*) 0
WD
Round 1 (58*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Nonong Denis ZANATI 15-3 / 15-8 CHAN Mei Mei / KOON Wai Chee (68*) 0
Round 1 (159*) CHENG Jiao / PENG Jie 15-3 / 15-3 Elma ONG / Moira ONG (22*) 0
Round 1 (118*) FINARSIH / Susi SUSANTI 15-6 / 15-10 CHAN Ya-Lin / PENG Ju-Yu (121*) 0
Round 1 (105*) Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK 15-11 / 15-8 Yen Peng CHIN / Fatimah KUMIN LIM (184*) 0
Round 1 (39*) NG Ching / TUNG Chau Man 15-17 / 15-9 / 15-11 CHEN Mei-Cun / JENG Shwu-Jen (119*) 0
Round 1 (62*) KIM Mee Hyang / PARK Soo Yun 15-11 / 15-9 CAI Jian / WU Pei - 0
Quarter-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-3 (Pelita Jaya) CARMELITA / Nonong Denis ZANATI (58*) 0
Quarter-final (118*) FINARSIH / Susi SUSANTI 7-15 / 15-6 / 15-3 CHENG Jiao / PENG Jie (159*) 0
Quarter-final (39*) NG Ching / TUNG Chau Man 15-8 / 10-15 / 15-10 Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK (105*) 0
Quarter-final (9*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-10 / 14-18 / 15-4 KIM Mee Hyang / PARK Soo Yun (62*) 0
Semi-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 4-15 / 15-7 FINARSIH / Susi SUSANTI (118*) 0
Semi-final (9*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-2 / 15-4 NG Ching / TUNG Chau Man (39*) 0
Final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-12 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (9*) 0
WS
Round 1 (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-0 Moira ONG (98*) 0
Round 1 (123*) CAI Jian 11-1 / 11-2 Natsaran BOONVORAMETEE - 0
Round 1 (16*) Johanna Lee Joo Hyun 12-11 / 11-6 CHEN Mei-Cun (257*) 0
Round 1 (116*) KOON Wai Chee 12-1 / 11-3 Michelle RASMUSSEN (55*) 0
Round 1 (11*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-2 OLIVIA (61*) 0
Round 1 (45*) JENG Shwu-Jen 11-5 / 11-5 NG Ching (58*) 0
Round 1 (18*) Anne SONDERGAARD 12-5 / 11-8 Yu Zanetta LEE (187*) 0
Round 1 (39*) Brenda BEENHAKKER 11-4 / 12-10 PENG Jie (408*) 0
Round 1 (546*) LING Wan Ting 11-2 / 11-0 Fatimah KUMIN LIM (160*) 0
Round 1 (28*) RA Kyung Min 11-4 / 11-4 Ellen ANGELINA (156*) 0
Round 1 (233*) PENG Ju-Yu 11-6 / 11-4 Elma ONG (106*) 0
Round 1 (24*) MEILUAWATI 9-11 / 11-8 / 11-3 CHENG Jiao (403*) 0
Round 1 (22*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-1 / 11-0 Ruksita SOOKBOONMAK - 0
Round 1 (25*) Catrine BENGTSSON 11-1 / 11-2 YANG Ching (620*) 0
Round 1 (46*) CHAN Ya-Lin 11-1 / 11-2 Yen Peng CHIN (332*) 0
Round 1 (6*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-3 CHAN Mei Mei (117*) 0
Round 2 (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-5 CAI Jian (123*) 0
Round 2 (16*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-0 KOON Wai Chee (116*) 0
Round 2 (11*) Marr JIHYUN 11-8 / 11-2 JENG Shwu-Jen (45*) 0
Round 2 (39*) Brenda BEENHAKKER 1-11 / 11-5 / 12-11 Anne SONDERGAARD (18*) 0
Round 2 (28*) RA Kyung Min 11-2 / 11-5 LING Wan Ting (546*) 0
Round 2 (24*) MEILUAWATI 6-11 / 11-2 / 11-2 PENG Ju-Yu (233*) 0
Round 2 (22*) Cindana HARTONO KUSUMA 12-9 / 7-11 / 11-3 Catrine BENGTSSON (25*) 0
Round 2 (6*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-1 CHAN Ya-Lin (46*) 0
Quarter-final (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-1 Johanna Lee Joo Hyun (16*) 0
Quarter-final (11*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-5 Brenda BEENHAKKER (39*) 0
Quarter-final (28*) RA Kyung Min 11-1 / 11-7 MEILUAWATI (24*) 0
Quarter-final (6*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-2 Cindana HARTONO KUSUMA (22*) 0
Semi-final (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-3 Marr JIHYUN (11*) 0
Semi-final (6*) Camilla MARTIN 6-11 / 11-4 / 12-11 RA Kyung Min (28*) 0
Final (6*) Camilla MARTIN 11-8 / 11-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (10*) 0
XD
Round 1 (70*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-4 CHAN Tsz Kin / KOON Wai Chee - 0
Round 1 (13*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-13 / 15-13 KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang (35*) 0
Round 1 (46*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-12 / 15-11 TAM Kai Chuen / TUNG Chau Man (47*) 0
Round 1 - QUE Ning / CAI Jian 15-5 / 15-10 MA Che Kong / CHAN Mei Mei (106*) 0
Round 1 (30*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-6 / 9-15 / 15-7 LIANG Yongping / WU Pei - 0
Round 1 (127*) HUANG Chuan-Chen / JENG Shwu-Jen 15-11 / 15-9 CHAN Siu Kwong / LING Wan Ting - 0
Quarter-final (70*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-12 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (6*) 0
Quarter-final (13*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 9-15 / 15-9 / 15-10 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (46*) 0
Quarter-final (30*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-12 / 18-13 QUE Ning / CAI Jian - 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-4 HUANG Chuan-Chen / JENG Shwu-Jen (127*) 0
Semi-final (70*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-3 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (13*) 0
Semi-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-4 Imam TOHARI / Emma ERMAWATI (30*) 0
Final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-11 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (70*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 1575 50.81 00:00:00 0 0 0.0%
MS 30 67 7 23.3% 1547 51.57 00:00:00 0 0 0.0%
WD 13 31 5 38.5% 707 54.38 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 67 5 16.1% 1014 32.71 00:00:00 0 0 0.0%
XD 13 28 2 15.4% 658 50.62 00:00:00 0 0 0.0%
Total 118 263 27 22.9% 5501 46.62 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 26 8 76.5%
Switzerland 5 2 71.4%
Netherlands 7 3 70.0%
India 2 1 66.7%
Indonesia 20 11 64.5%
U.S.A. 8 6 57.1%
Chinese Taipei 13 11 54.2%
Korea 14 12 53.8%
Malaysia 9 9 50.0%
Thailand 6 6 50.0%
Sweden 4 5 44.4%
Singapore 4 7 36.4%
Hong Kong 12 29 29.3%
China 5 13 27.8%
Canada 0 3 0.0%
Macau 0 9 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11