Malaysia Open  

Tournament Name: PROTON MALAYSIA OPEN 2005
Tournament Dates: 05/07/2005-10/07/2005
Location: Malaysia, Kuala Lumpur
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA CAI Yun / FU Haifeng
MS LEE Chong Wei LIN Dan
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHANG Ning ZHU Lin
XD LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final (26*) Simon ARCHER / Anthony CLARK 15-4 / 15-2 Fang Yang LIM / Chuen Jein TAY - 0
Semi-final - Kantharoopan PONNIAH / Fredyno SAHA 15-8 / 15-8 Michael LAHNSTEINER / Michael TROJAN (111*) 0
Semi-final (769*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 15-4 / 15-2 Yik Xiang LOO / Jian Guo ONG - 0
Semi-final (101*) Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 15-7 / 15-11 Kok Leong AU / Tze Seong CHIN (771*) 0
Semi-final (241*) Chieng Hun HONG / Kean Kok NG 15-4 / 13-15 / 15-13 KANG Myeong Won / LEE Yong Dae (776*) 0
Semi-final (86*) Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 15-10 / 15-7 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (71*) 0
Semi-final (244*) Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG 15-3 / 10-15 / 17-15 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (57*) 0
Semi-final (767*) Songphon ANUGRITAYAWON / Nitipong SAENGSILA 15-9 / 15-2 Kwong Beng CHAN / Chong Chieh LOK (117*) 0
Final (26*) Simon ARCHER / Anthony CLARK 15-5 / 15-11 Kantharoopan PONNIAH / Fredyno SAHA - 0
Final (769*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 15-7 / 15-8 Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN (101*) 0
Final (241*) Chieng Hun HONG / Kean Kok NG 12-15 / 15-4 / 15-13 Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA (86*) 0
Final (244*) Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG 15-5 / 11-15 / 17-15 Songphon ANUGRITAYAWON / Nitipong SAENGSILA (767*) 0
MD
Round 1 (5*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-8 / 11-15 / 17-15 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (23*) 0
Round 1 (74*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-16 / 15-12 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (8*) 0
Round 1 (12*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-1 / 15-6 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Michael LAMP (20*) 0
Round 1 (28*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 8-15 / 17-16 / 15-12 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (31*) 0
Round 1 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-11 / 4-15 / 15-6 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (21*) 0
Round 1 (9*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-11 / 15-5 Ruben Gordown KHOSADALINA / Aji Basuki SINDORO (40*) 0
Round 1 (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 17-14 / 15-12 Robert BLAIR / Nathan ROBERTSON (18*) 0
Round 1 (17*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 17-14 / 15-12 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG (241*) 0
Round 1 (769*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 15-7 / 15-12 Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE (42*) 0
Round 1 (244*) Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG 3-15 / 15-7 / 15-11 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin (7*) 0
Round 1 (26*) Simon ARCHER / Anthony CLARK 15-6 / 11-15 / 15-8 David LINDLEY / Kristian ROEBUCK (19*) 0
Round 1 (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-9 / 15-9 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (43*) 0
Round 1 - SANG Yang / XIE Zhongbo 17-15 / 15-6 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (29*) 0
Round 1 (11*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 6-3 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (15*) 0
Round 1 (16*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-4 / 15-9 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (37*) 0
Round 1 (30*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 1-15 / 15-9 / 15-13 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (3*) 0
Round 2 (5*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-2 / 16-17 / 15-7 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (74*) 0
Round 2 (12*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-13 / 15-5 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (28*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 5-15 / 15-5 / 15-12 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (9*) 0
Round 2 (17*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-8 / 6-15 / 11-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (6*) 0
Round 2 (769*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 17-15 / 15-10 Choon Eng CHEW / Choong Hann WONG (244*) 0
Round 2 (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-10 Simon ARCHER / Anthony CLARK (26*) 0
Round 2 - SANG Yang / XIE Zhongbo 15-12 / 15-12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (11*) 0
Round 2 (16*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-11 / 15-13 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (30*) 0
Quarter-final (5*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 17-16 / 15-7 Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (12*) 0
Quarter-final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-6 / 15-6 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (17*) 0
Quarter-final (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-4 / 15-11 JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong (769*) 0
Quarter-final - SANG Yang / XIE Zhongbo 17-16 / 9-15 / 15-12 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (16*) 0
Semi-final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-10 / 15-10 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (5*) 0
Semi-final (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-6 / 15-5 SANG Yang / XIE Zhongbo - 0
Final (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 17-14 CAI Yun / FU Haifeng (4*) 0
MS (qual)
Semi-final (133*) ismail SAMAN 15-11 / 15-5 Zulfari ABDULLAH (359*) 0
Semi-final (197*) JUNG Hoon Min 15-2 / 15-9 James CHUA (209*) 0
Semi-final (54*) Tien Minh NGUYEN 15-5 / 15-9 Yudianto YONG (128*) 0
Semi-final (116*) Shinya OHTSUKA 15-3 / 17-14 Chong Chieh LOK (358*) 0
Semi-final (139*) Mohd Hazwan JAMALUDDIN 15-6 / 15-0 Paul LE TOCQ (243*) 0
Semi-final (141*) Yew Thien LAW 15-10 / 15-6 Quang Minh NGUYEN (138*) 0
Semi-final (73*) Jeffer ROSOBIN 15-3 / 15-3 Michael LAHNSTEINER (262*) 0
Semi-final (321*) Mohd Shafiq JAMALUDDIN 14-17 / 15-3 / 15-8 Alan CHAN (166*) 0
Semi-final (172*) Kenn LIM 15-5 / 15-7 Peter ZAUNER (170*) 0
Semi-final (189*) CHANG Feng-Chin 15-1 / 15-2 Tuomas CANDELIN-PALMQVIST (393*) 0
Semi-final (137*) Salim SAMEON 15-3 / 15-3 Michael TROJAN (317*) 0
Semi-final (232*) Marcus JANSSON 8-15 / 15-8 / 15-13 Chen Wet LIM (159*) 0
Semi-final (303*) Chun Seang TAN 15-10 / 15-10 Jean-Michel LEFORT (132*) 0
Semi-final (175*) LEE Chen Yen 15-2 / 15-1 Zairul Hafiz ZAINUDIN (532*) 0
Semi-final (67*) GONG Weijie 15-8 / 15-3 Jurgen KOCH (97*) 0
Semi-final (168*) Azrihanif AZAHAR 15-5 / 7-15 / 15-12 John GORDON (340*) 0
Final (197*) JUNG Hoon Min 15-8 / 15-7 ismail SAMAN (133*) 0
Final (54*) Tien Minh NGUYEN 15-12 / 14-17 / 15-8 Shinya OHTSUKA (116*) 0
Final (141*) Yew Thien LAW 15-12 / 15-3 Mohd Hazwan JAMALUDDIN (139*) 0
Final (73*) Jeffer ROSOBIN 15-4 / 15-10 Mohd Shafiq JAMALUDDIN (321*) 0
Final (172*) Kenn LIM 15-5 / 15-12 CHANG Feng-Chin (189*) 0
Final (137*) Salim SAMEON 15-6 / 15-2 Marcus JANSSON (232*) 0
Final (175*) LEE Chen Yen 15-11 / 10-15 / 15-6 Chun Seang TAN (303*) 0
Final (67*) GONG Weijie 15-6 / 15-9 Azrihanif AZAHAR (168*) 0
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 15-7 / 15-6 Erwin KEHLHOFFNER (93*) 0
Round 1 (35*) Ronald SUSILO 15-10 / 15-11 Eric PANG (51*) 0
Round 1 (9*) NG Wei 15-11 / 17-14 Bobby MILROY (37*) 0
Round 1 (21*) CHEN Yu 15-7 / 15-4 Anders BOESEN (22*) 0
Round 1 (2*) CHEN Hong 15-9 / 10-15 / 15-4 Sho SASAKI (71*) 0
Round 1 (14*) Sairul Amar AYOB 15-6 / 15-3 Arvind BHAT (44*) 0
Round 1 (11*) Beng Hong KUAN 15-1 / 15-3 JUNG Hoon Min (197*) 0
Round 1 (26*) Sony Dwi KUNCORO 15-3 / 15-5 Jens-Kristian LETH (88*) 0
Round 1 (5*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 10-15 / 15-8 Tsuen Seng LEE (29*) 0
Round 1 (25*) Muhammad Roslin HASHIM 15-3 / 15-6 Michael CHRISTENSEN (49*) 0
Round 1 (10*) Choong Hann WONG 15-5 / 15-2 Peter MIKKELSEN (64*) 0
Round 1 (67*) GONG Weijie 15-9 / 15-6 LIAO Sheng Shiun (55*) 0
Round 1 (7*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-12 / 15-0 XIA Xuanze (15*) 0
Round 1 (54*) Tien Minh NGUYEN 15-8 / 15-3 Wee Chung PEI (58*) 0
Round 1 (73*) Jeffer ROSOBIN 15-5 / 12-15 / 17-15 Shoji SATO (24*) 0
Round 1 (18*) SHON Seung Mo 15-7 / 15-0 Yousuke NAKANISHI (60*) 0
Round 1 (19*) Yen Hui Kendrick LEE 15-17 / 17-14 / 15-8 Andrew SMITH (28*) 0
Round 1 (83*) Ville LANG W.O. Niels Christian KALDAU (13*) 0
Round 1 (56*) Hidetaka YAMADA 15-7 / 15-9 Martyn LEWIS (92*) 0
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-9 Simon MAUNOURY (107*) 0
Round 1 (50*) AHN Hyun Suk 15-9 / 15-8 Salim SAMEON (137*) 0
Round 1 (16*) Dicky PALYAMA 15-6 / 15-9 George RIMARCDI (72*) 0
Round 1 (23*) HARIYANTO Agus 15-0 / 15-5 Nikhil KANETKAR (81*) 0
Round 1 (8*) LEE Chong Wei 15-6 / 17-15 LEE Cheol Ho (63*) 0
Round 1 (34*) Joachim PERSSON 15-12 / 15-10 LEE Chen Yen (175*) 0
Round 1 (65*) Kay Bin YEOH 15-8 / 15-2 Bjoern JOPPIEN (20*) 0
Round 1 (40*) Simon SANTOSO 15-3 / 15-8 Kenn LIM (172*) 0
Round 1 (6*) BAO Chunlai 15-1 / 15-7 LEE Hyun Il (17*) 0
Round 1 (30*) CHEN Jin 15-4 / 15-13 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (43*) 0
Round 1 (95*) Poompat SAPKULCHANANART 15-11 / 15-10 JANG Young Soo (42*) 0
Round 1 (66*) KHRISHNAN Yogendran 11-15 / 15-8 / 15-3 Andrew DABEKA (31*) 0
Round 1 (3*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-7 Yew Thien LAW (141*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 15-7 / 15-13 Ronald SUSILO (35*) 0
Round 2 (9*) NG Wei 15-11 / 15-11 CHEN Yu (21*) 0
Round 2 (2*) CHEN Hong 17-16 / 10-15 / 15-9 Sairul Amar AYOB (14*) 0
Round 2 (26*) Sony Dwi KUNCORO 15-13 / 15-8 Beng Hong KUAN (11*) 0
Round 2 (5*) Peter Hoeg GADE 4-15 / 15-6 / 15-7 Muhammad Roslin HASHIM (25*) 0
Round 2 (10*) Choong Hann WONG 17-14 / 15-5 GONG Weijie (67*) 0
Round 2 (7*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-1 / 15-11 Tien Minh NGUYEN (54*) 0
Round 2 (18*) SHON Seung Mo 15-6 / 15-12 Jeffer ROSOBIN (73*) 0
Round 2 (19*) Yen Hui Kendrick LEE 15-2 / 15-12 Ville LANG (83*) 0
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 15-11 / 15-7 Hidetaka YAMADA (56*) 0
Round 2 (16*) Dicky PALYAMA 17-15 / 15-10 AHN Hyun Suk (50*) 0
Round 2 (8*) LEE Chong Wei 15-9 / 15-3 HARIYANTO Agus (23*) 0
Round 2 (34*) Joachim PERSSON 10-15 / 15-10 / 17-16 Kay Bin YEOH (65*) 0
Round 2 (6*) BAO Chunlai 15-6 / 15-5 Simon SANTOSO (40*) 0
Round 2 (30*) CHEN Jin 15-8 / 15-2 Poompat SAPKULCHANANART (95*) 0
Round 2 (3*) Kenneth JONASSEN 15-1 / 15-1 KHRISHNAN Yogendran (66*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 15-6 / 15-12 NG Wei (9*) 0
Round 3 (2*) CHEN Hong 15-11 / 15-9 Sony Dwi KUNCORO (26*) 0
Round 3 (5*) Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-1 Choong Hann WONG (10*) 0
Round 3 (7*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-10 / 15-11 SHON Seung Mo (18*) 0
Round 3 (4*) Taufik HIDAYAT 15-11 / 15-6 Yen Hui Kendrick LEE (19*) 0
Round 3 (8*) LEE Chong Wei 15-6 / 15-4 Dicky PALYAMA (16*) 0
Round 3 (6*) BAO Chunlai 15-2 / 15-4 Joachim PERSSON (34*) 0
Round 3 (30*) CHEN Jin 15-6 / 10-15 / 15-4 Kenneth JONASSEN (3*) 0
Quarter-final (1*) LIN Dan W.O. CHEN Hong (2*) 0
Quarter-final (5*) Peter Hoeg GADE 15-10 / 12-15 / 15-5 Muhammad Hafiz HASHIM (7*) 0
Quarter-final (8*) LEE Chong Wei 15-5 / 15-0 Taufik HIDAYAT (4*) 0
Quarter-final (6*) BAO Chunlai 15-8 / 15-7 CHEN Jin (30*) 0
Semi-final (1*) LIN Dan 9-15 / 15-2 / 15-5 Peter Hoeg GADE (5*) 0
Semi-final (8*) LEE Chong Wei 11-15 / 15-12 / 15-9 BAO Chunlai (6*) 0
Final (8*) LEE Chong Wei 17-15 / 9-15 / 15-9 LIN Dan (1*) 0
WD (qual)
Semi-final (53*) Rintan APRILIANA / Rani MUNDIASTI 15-3 / 15-1 Amelia Alicia ANSCELLY / Swee Wenn OOI - 0
Semi-final (252*) JUN Woul Sik / JUNG Youn Kyung 15-0 / 15-8 GOH Liu Ying / Stephanie Shalini SUKUMARAN - 0
Semi-final - Norshahliza BAHARUM / Anita Raj KAUR 10-15 / 15-2 / 15-7 Elin BERGBLOM / Emelie FABBEKE (638*) 0
Semi-final (128*) LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo 15-11 / 9-15 / 15-7 Bee Ling HO / WOON Khe Wei - 0
Semi-final (103*) HA Jung Eun / PARK Soo Hee 15-12 / 13-15 / 15-4 Sook Chin CHONG / Hui Lin NG - 0
Semi-final (51*) Petya NEDELCHEVA / Rita Yuan GAO W.O. ANG Li Peng / Pek Siah LIM (91*) 0
Semi-final (561*) Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG 15-7 / 15-8 CHIU Yi Ju / PAI Hsiao Ma (242*) 0
Semi-final (154*) Nguyen Nhung LE NGOC / Hai Van NGO 15-12 / 15-12 Nairul Suhaida ABDUL LATIF / Jeslyn Swi Ling PANG (515*) 0
Final (252*) JUN Woul Sik / JUNG Youn Kyung 9-15 / 15-10 / 15-11 Rintan APRILIANA / Rani MUNDIASTI (53*) 0
Final - Norshahliza BAHARUM / Anita Raj KAUR 12-15 / 15-3 / 15-11 LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo (128*) 0
Final (51*) Petya NEDELCHEVA / Rita Yuan GAO 17-14 / 15-12 HA Jung Eun / PARK Soo Hee (103*) 0
Final (561*) Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG 15-7 / 15-8 Nguyen Nhung LE NGOC / Hai Van NGO (154*) 0
WD
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-1 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (49*) 0
Round 1 (7*) Yanmei JIANG / Yujia LI 17-14 / 15-9 JUN Woul Sik / JUNG Youn Kyung (252*) 0
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-12 / 15-0 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (16*) 0
Round 1 (17*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 12-15 / 15-9 / 15-8 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (41*) 0
Round 1 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-8 / 15-9 Jo NOVITA / Lita NURLITA (27*) 0
Round 1 (10*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-1 / 15-6 Norshahliza BAHARUM / Anita Raj KAUR - 0
Round 1 (3*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-0 / 15-10 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (22*) 0
Round 1 (11*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 15-1 / 15-3 Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG (561*) 0
Round 1 (21*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 15-3 / 15-5 Petya NEDELCHEVA / Rita Yuan GAO (51*) 0
Round 1 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-3 / 15-1 Helen NICHOL / Charmaine REID (26*) 0
Round 1 (32*) Chew Yen FONG / Phui Leng SEE 15-9 / 15-7 LI Wing Mui / WONG Man Ching (35*) 0
Round 1 (4*) GAO Ling / HUANG Sui 15-7 / 15-2 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (13*) 0
Round 1 (113*) Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-4 / 15-9 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (34*) 0
Round 1 (14*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 5-15 / 15-9 / 15-6 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (20*) 0
Round 1 (37*) Tracey HALLAM / Natalie MUNT 15-8 / 17-15 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (23*) 0
Round 1 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 13-15 / 15-7 / 15-4 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (19*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen W.O. Yanmei JIANG / Yujia LI (7*) 0
Round 2 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 13-15 / 15-13 / 15-3 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (17*) 0
Round 2 (10*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-6 / 17-15 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (5*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-11 / 15-3 Pernille HARDER / Helle NIELSEN (11*) 0
Round 2 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-2 / 15-10 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (21*) 0
Round 2 (4*) GAO Ling / HUANG Sui 15-1 / 15-1 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (32*) 0
Round 2 (14*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS W.O. Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER (113*) 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-2 / 15-3 Tracey HALLAM / Natalie MUNT (37*) 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-11 / 15-2 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 0
Quarter-final (3*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-2 / 15-4 Gail EMMS / Donna KELLOGG (10*) 0
Quarter-final (4*) GAO Ling / HUANG Sui 15-12 / 15-5 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Quarter-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-9 / 15-5 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (14*) 0
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-8 / 15-9 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (3*) 0
Semi-final (4*) GAO Ling / HUANG Sui W.O. WEI Yili / ZHAO Tingting (2*) 0
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-6 / 15-8 GAO Ling / HUANG Sui (4*) 0
WS (qual)
Semi-final (48*) Yu HIRAYAMA 11-4 / 11-0 Camilla SORENSEN (64*) 0
Semi-final (92*) CHIU Yi Ju 11-6 / 11-1 Lenny PERMANA (107*) 0
Semi-final (166*) Yoshimi HATAYA 11-8 / 4-11 / 11-9 Mew Choo WONG (66*) 0
Semi-final (44*) LU Lan 11-5 / 11-5 YIP Pui Yin (70*) 0
Semi-final (96*) Weny RASIDI 11-4 / 11-6 Rachel VAN CUTSEN (60*) 0
Semi-final (49*) ZHU Lin 11-3 / 11-5 Nanna BROSOLAT JENSEN (150*) 0
Semi-final (81*) HUANG Chia-Hsin 11-5 / 11-9 Anita Raj KAUR (82*) 0
Semi-final (46*) JIANG Yanjiao 11-2 / 11-6 Nguyen Nhung LE NGOC (97*) 0
Final (48*) Yu HIRAYAMA 11-7 / 11-4 CHIU Yi Ju (92*) 0
Final (44*) LU Lan 11-9 / 11-3 Yoshimi HATAYA (166*) 0
Final (49*) ZHU Lin 11-1 / 11-0 Weny RASIDI (96*) 0
Final (46*) JIANG Yanjiao 11-6 / 11-5 HUANG Chia-Hsin (81*) 0
WS
Round 1 (25*) Li LI 11-5 / 7-11 / 11-8 XIE Xingfang (1*) 0
Round 1 (32*) Anna RICE 11-8 / 4-11 / 11-2 Simone PRUTSCH (63*) 0
Round 1 (4*) WANG Chen 13-10 / 11-4 JIANG Yanjiao (46*) 0
Round 1 (48*) Yu HIRAYAMA 11-8 / 4-11 / 11-8 Kanako YONEKURA (9*) 0
Round 1 (14*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-7 / 11-5 PI Hongyan (3*) 0
Round 1 (44*) LU Lan 9-11 / 11-8 / 11-4 Salakjit PONSANA (16*) 0
Round 1 (7*) ZHOU Mi 11-5 / 11-3 LEE Yun Hwa (36*) 0
Round 1 (49*) ZHU Lin 11-5 / 11-0 Sutheaswari MUDUKASAN (47*) 0
Round 1 (43*) JANG(F) Soo Young 11-8 / 11-3 Rita Yuan GAO (27*) 0
Round 1 (6*) Huaiwen XU 4-11 / 11-7 / 11-6 Petya NEDELCHEVA (11*) 0
Round 1 (115*) Beiwen ZHANG 11-9 / 11-8 Tatiana VERGE (29*) 0
Round 1 (5*) YAO Jie 11-5 / 11-4 Eriko HIROSE (10*) 0
Round 1 (18*) Kaori MORI 11-6 / 11-2 Molthila KITJANON (22*) 0
Round 1 (8*) Tracey HALLAM 11-7 / 11-8 HWANG Hye Youn (26*) 0
Round 1 (17*) SEO Yoon Hee 11-2 / 11-4 Charmaine REID (30*) 0
Round 1 (2*) ZHANG Ning 11-1 / 11-2 CHENG Shao Chieh (19*) 0
Round 2 (25*) Li LI 11-4 / 11-2 Anna RICE (32*) 0
Round 2 (48*) Yu HIRAYAMA 12-13 / 11-4 / 11-9 WANG Chen (4*) 0
Round 2 (44*) LU Lan 11-7 / 2-11 / 11-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (14*) 0
Round 2 (49*) ZHU Lin 11-8 / 1-11 / 11-6 ZHOU Mi (7*) 0
Round 2 (6*) Huaiwen XU 11-13 / 11-3 / 13-10 JANG(F) Soo Young (43*) 0
Round 2 (5*) YAO Jie 11-1 / 11-7 Beiwen ZHANG (115*) 0
Round 2 (18*) Kaori MORI 9-11 / 11-1 / 11-4 Tracey HALLAM (8*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Ning 11-7 / 11-6 SEO Yoon Hee (17*) 0
Quarter-final (25*) Li LI 11-9 / 11-4 Yu HIRAYAMA (48*) 0
Quarter-final (49*) ZHU Lin 11-9 / 11-6 LU Lan (44*) 0
Quarter-final (5*) YAO Jie 8-11 / 11-3 / 11-9 Huaiwen XU (6*) 0
Quarter-final (2*) ZHANG Ning 11-7 / 11-6 Kaori MORI (18*) 0
Semi-final (49*) ZHU Lin 11-3 / 11-3 Li LI (25*) 0
Semi-final (2*) ZHANG Ning 11-3 / 11-5 YAO Jie (5*) 0
Final (2*) ZHANG Ning 11-6 / 11-2 ZHU Lin (49*) 0
XD (qual)
Semi-final - YOO Yeon Seong / JUNG Youn Kyung 17-16 / 15-10 Hajime KOMIYAMA / Tomomi MATSUDA (814*) 0
Semi-final - Kristian ROEBUCK / Joanne NICHOLAS 15-3 / 15-8 Thomas QUERE / Elodie EYMARD (66*) 0
Semi-final (167*) Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN 15-7 / 15-7 Pak Chuu CHOW / Nairul Suhaida ABDUL LATIF - 0
Semi-final (670*) HU Chung Shien / LIU Chia-Chi 15-13 / 15-6 CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won (74*) 0
Semi-final (55*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Britta ANDERSEN 15-3 / 15-6 Bin Shen TAN / Phui Leng SEE (293*) 0
Semi-final (70*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 15-1 / 15-1 Paul LE TOCQ / Kerry Ann SHEPPARD (65*) 0
Semi-final (86*) Thanh-Hai TRAN / Hai Van NGO 17-14 / 7-15 / 15-6 Henri HURSKAINEN / Emelie FABBEKE (352*) 0
Semi-final - Soon Hock ONG / Hing Yau MOOI 15-11 / 13-15 / 15-12 JEON Jun Bum / JUN Woul Sik (301*) 0
Final - YOO Yeon Seong / JUNG Youn Kyung 15-7 / 15-11 Kristian ROEBUCK / Joanne NICHOLAS - 0
Final (167*) Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN 15-13 / 15-8 HU Chung Shien / LIU Chia-Chi (670*) 0
Final (70*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 15-11 / 15-13 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Britta ANDERSEN (55*) 0
Final - Soon Hock ONG / Hing Yau MOOI 13-15 / 15-5 / 15-4 Thanh-Hai TRAN / Hai Van NGO (86*) 0
XD
Round 1 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 9-15 / 15-4 / 15-7 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (9*) 0
Round 1 (169*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Vita MARISSA 15-7 / 15-6 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (43*) 0
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-1 / 10-15 / 15-12 Anggun NUGROHO / Yunita TETTY (14*) 0
Round 1 (18*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-7 / 15-13 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (12*) 0
Round 1 (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-11 / 15-4 Martin LUNDGAARD HANSEN / Mette SCHJOLDAGER - 0
Round 1 (22*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 15-2 / 15-5 Soon Hock ONG / Hing Yau MOOI - 0
Round 1 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 9-15 / 15-11 / 15-1 Muhammad RIJAL / Endang NURSUGIANTI (39*) 0
Round 1 (13*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-2 / 15-4 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI (62*) 0
Round 1 (294*) Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 15-4 / 15-3 Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN (167*) 0
Round 1 (7*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-2 / 15-10 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (122*) 0
Round 1 (23*) Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 15-12 / 4-15 / 15-13 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (29*) 0
Round 1 (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-9 / 15-8 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (20*) 0
Round 1 (70*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 17-16 / 15-10 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU (140*) 0
Round 1 (11*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-9 / 15-9 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (46*) 0
Round 1 (49*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-10 / 15-6 YOO Yeon Seong / JUNG Youn Kyung - 0
Round 1 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-8 / 15-6 Michael LAMP / Pernille HARDER (17*) 0
Round 2 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-5 / 15-12 Devin Lahardi FITRIAWAN / Vita MARISSA (169*) 0
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 17-14 / 15-8 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (18*) 0
Round 2 (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-6 / 15-1 LEE Yong Dae / HA Jung Eun (22*) 0
Round 2 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-11 / 15-8 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (13*) 0
Round 2 (7*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 9-15 / 15-11 / 17-16 Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN (294*) 0
Round 2 (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-5 / 15-9 Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (23*) 0
Round 2 (11*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 11-15 / 15-4 / 15-5 Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA (70*) 0
Round 2 (49*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-9 / 2-15 / 15-11 ZHANG Jun / GAO Ling (1*) 0
Quarter-final (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-6 / 15-8 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 0
Quarter-final (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-9 / 15-7 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Quarter-final (7*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-8 / 15-8 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (5*) 0
Quarter-final (11*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 17-15 / 8-15 / 17-16 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (49*) 0
Semi-final (4*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-8 / 15-13 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (2*) 0
Semi-final (7*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 8-15 / 15-9 / 15-6 Robert BLAIR / Natalie MUNT (11*) 0
Final (7*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-12 / 15-11 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 10 29.0% 1741 56.16 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 135 13 21.3% 3070 50.33 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 60 4 14.3% 1291 46.11 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 73 11 35.5% 1214 39.16 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 71 9 29.0% 1648 53.16 00:00:00 0 0 0.0%
Total 182 410 47 25.3% 8964 49.25 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 57 16 78.1%
Macau 3 1 75.0%
Singapore 8 5 61.5%
Indonesia 23 15 60.5%
England 13 10 56.5%
Vietnam 5 4 55.6%
Thailand 11 10 52.4%
Korea 23 21 52.3%
Netherlands 6 6 50.0%
Scotland 3 3 50.0%
Malaysia 48 52 48.0%
Denmark 18 21 46.2%
Japan 15 19 44.1%
Germany 2 3 40.0%
Hong Kong 5 8 38.5%
Chinese Taipei 7 13 35.0%
U.S.A. 2 4 33.3%
Bulgaria 1 2 33.3%
Sweden 1 4 20.0%
Canada 1 5 16.7%
France 1 10 9.1%
Australia 0 1 0.0%
Poland 0 1 0.0%
Finland 0 2 0.0%
India 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8