Akita Masters  

Tournament Name: YONEX Akita Masters 2018
Tournament Dates: 24/07/2018-29/07/2018
Location: Japan, Akita
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI Hirokatsu HASHIMOTO / Hiroyuki SAEKI
MS Sitthikom THAMMASIN Ihsan Maulana MUSTOFA
WD Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA
WS Sayaka TAKAHASHI Mako URUSHIZAKI
XD Kohei GONDO / Ayane KURIHARA Alfian Eko PRASETYA / Angelica WIRATAMA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 212 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-5 / 21-19 JIN Yilun / Yinzhi TANG - 35
Round 1 115 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-11 / 21-15 Nabin SHRESTHA / Ratnajit TAMANG - 21
Round 1 109 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu 21-15 / 21-14 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA - 34
Round 1 63 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-7 / 21-14 HU Chuan-En / LIN Chun-Yi - 21
Round 1 89 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 23-21 / 21-19 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 154 44
Round 1 91 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 21-18 / 21-17 LIN Sheng Chieh / YANG Po-Hsuan - 35
Round 1 - JUNG Jae Wook / Hwi Tae KIM 4-1 Ret. Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 86 5
Round 1 233 Hirokatsu HASHIMOTO / Hiroyuki SAEKI 21-16 / 19-21 / 24-22 TAN Boon Heong / YOO Yeon Seong 125 72
Round 1 - LI Jinqiu / LIU Zerun 21-13 / 21-19 LU Chia Hung / SHIH Kuei Chun 177 29
Round 1 720 Katsuki TAMATE / Kyohei YAMASHITA 21-15 / 21-19 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 187 35
Round 1 206 LIN Yong Sheng / SU Li Wei 21-17 / 21-18 Kazuhiro ICHIKAWA / Daiki UMAYAHARA 720 42
Round 1 - CAI Ruiqing / ZHANG Sijie 22-20 / 21-23 / 23-21 CHANG Ko-Chi / LIN Yu Hsien - 52
Round 2 212 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-9 / 21-15 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 30 30
Round 2 109 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu 21-15 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 115 34
Round 2 63 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-19 / 21-15 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 49 50
Round 2 91 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 21-15 / 21-17 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 89 33
Round 2 233 Hirokatsu HASHIMOTO / Hiroyuki SAEKI 21-17 / 21-14 JUNG Jae Wook / Hwi Tae KIM - 36
Round 2 720 Katsuki TAMATE / Kyohei YAMASHITA 21-19 / 23-21 LIN Yong Sheng / SU Li Wei 206 45
Round 2 47 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 21-12 / 21-15 CAI Ruiqing / ZHANG Sijie - 29
Round 2 - LI Jinqiu / LIU Zerun W.O. Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 60 0
Quarter-final 109 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu 21-17 / 16-21 / 22-20 Akira KOGA / Taichi SAITO 212 61
Quarter-final 63 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-16 / 21-16 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 91 39
Quarter-final 233 Hirokatsu HASHIMOTO / Hiroyuki SAEKI 21-6 / 24-22 LI Jinqiu / LIU Zerun - 38
Quarter-final 47 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 21-10 / 21-19 Katsuki TAMATE / Kyohei YAMASHITA 720 40
Semi-final 63 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-17 / 21-14 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu 109 29
Semi-final 233 Hirokatsu HASHIMOTO / Hiroyuki SAEKI 21-18 / 21-19 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 47 40
Final 63 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-16 / 21-6 Hirokatsu HASHIMOTO / Hiroyuki SAEKI 233 31
MS
Round 1 126 LU Chia Hung 16-21 / 21-12 / 21-15 CHAN Yin Chak 512 57
Round 1 127 Kodai NARAOKA 21-13 / 21-15 Pit Seng LOW 197 33
Round 1 78 Firman Abdul KHOLIK 21-8 / 21-7 HU Chuan-En 362 24
Round 1 240 Chico Aura DWI WARDOYO 21-11 / 21-17 Yusei BABA - 44
Round 1 785 Seong Hyun SON 22-20 / 11-21 / 22-20 Kantawat LEELAVECHABUTR 174 56
Round 1 201 HSUEH Hsuan Yi 21-14 / 21-19 KIM DongHun 586 41
Round 1 138 Riichi TAKESHITA 21-9 / 21-19 CHI Yu Jen 247 42
Round 1 145 Hashiru SHIMONO 21-17 / 21-16 Muhammad Bayu PANGISTHU 318 45
Round 1 557 Naohiro MATSUKAWA 21-12 / 21-10 Vicky Angga SAPUTRA 233 36
Round 1 199 Minoru KOGA 13-21 / 21-7 / 21-15 WU Songjian - 52
Round 1 71 Kim BRUUN 19-21 / 21-15 / 21-16 Naoki YAMAZAWA 266 61
Round 1 221 YANG Chih Chieh 21-11 / 21-18 Takuma OBAYASHI 330 35
Round 1 228 SHIH Kuei Chun 21-10 / 21-23 / 21-12 Adulrach NAMKUL 107 53
Round 1 - XU Yiming 21-18 / 17-21 / 24-22 Yun Gyu LEE 264 67
Round 2 150 Chia Hao LEE 21-8 / 21-14 LU Chia Hung 126 30
Round 2 56 Sitthikom THAMMASIN 21-8 / 21-15 Kodai NARAOKA 127 46
Round 2 78 Firman Abdul KHOLIK 21-6 / 21-12 Batdavaa MUNKHBAT 697 21
Round 2 240 Chico Aura DWI WARDOYO 22-20 / 22-20 LIN Yu Hsien 68 54
Round 2 785 Seong Hyun SON 21-12 / 21-11 Andrew SUSANTO 1236 24
Round 2 49 Jan O JORGENSEN 21-19 / 18-21 / 21-17 HSUEH Hsuan Yi 201 64
Round 2 138 Riichi TAKESHITA 21-13 / 21-14 LIN Chun-Yi 304 37
Round 2 145 Hashiru SHIMONO 18-21 / 21-17 / 21-10 Ratnajit TAMANG 244 68
Round 2 54 Yu IGARASHI 22-20 / 21-18 Naohiro MATSUKAWA 557 57
Round 2 199 Minoru KOGA 21-17 / 23-21 Jason Anthony HO-SHUE 64 39
Round 2 71 Kim BRUUN 17-21 / 21-16 / 21-11 LU Guangzu 45 68
Round 2 221 YANG Chih Chieh 21-18 / 21-18 CHEN Ching Wei 804 34
Round 2 63 Panji Ahmad MAULANA 21-14 / 28-26 SHIH Kuei Chun 228 40
Round 2 103 Takuma UEDA 21-13 / 21-14 XU Yiming - 38
Round 2 40 Ihsan Maulana MUSTOFA 19-21 / 21-8 / 21-15 Nabin SHRESTHA 1295 50
Round 2 343 Yehezkiel Fritz MAINAKY W.O. Kanta TSUNEYAMA 27 0
Round 3 150 Chia Hao LEE 21-13 / 21-3 Yehezkiel Fritz MAINAKY 343 25
Round 3 56 Sitthikom THAMMASIN 13-21 / 21-15 / 21-16 Firman Abdul KHOLIK 78 68
Round 3 240 Chico Aura DWI WARDOYO 21-19 / 21-17 Seong Hyun SON 785 42
Round 3 49 Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-14 / 21-14 Riichi TAKESHITA 138 61
Round 3 54 Yu IGARASHI 21-19 / 25-23 Hashiru SHIMONO 145 52
Round 3 199 Minoru KOGA 21-13 / 21-18 Kim BRUUN 71 45
Round 3 221 YANG Chih Chieh 17-21 / 21-18 / 21-17 Panji Ahmad MAULANA 63 65
Round 3 40 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-13 / 21-18 Takuma UEDA 103 41
Quarter-final 56 Sitthikom THAMMASIN 21-16 / 21-16 Chia Hao LEE 150 48
Quarter-final 49 Jan O JORGENSEN 21-19 / 19-21 / 21-8 Chico Aura DWI WARDOYO 240 58
Quarter-final 54 Yu IGARASHI 21-18 / 19-21 / 21-19 Minoru KOGA 199 81
Quarter-final 40 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 24-22 YANG Chih Chieh 221 47
Semi-final 56 Sitthikom THAMMASIN 23-21 / 21-16 Jan O JORGENSEN 49 48
Semi-final 40 Ihsan Maulana MUSTOFA 14-21 / 21-14 / 21-15 Yu IGARASHI 54 75
Final 56 Sitthikom THAMMASIN 21-10 / 21-13 Ihsan Maulana MUSTOFA 40 41
WD
Round 1 118 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 21-14 / 21-18 KUO Yu Wen / LIN Wan Ching 150 31
Round 1 45 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-18 / 22-20 Putri Sari Dewi CITRA / Yujia JIN 60 38
Round 1 - Rie ETOH / Aoi MATSUDA 21-10 / 21-16 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 57 33
Round 1 122 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 18-21 / 21-7 / 21-7 CHEN Si / SHEN Yabing - 46
Round 1 105 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 21-11 / 21-13 CHANG Hsin Tien / YU Chien Hui 116 34
Round 1 - Yuxin GUO / ZHOU Shunqi 15-21 / 21-16 / 21-10 Winny Oktavina KANDOW / Angelica WIRATAMA - 51
Round 1 115 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU 21-13 / 21-9 WANG Xinwen / WANG Zixian - 31
Round 1 70 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 14-21 / 22-20 / 21-14 Rira KAWASHIMA / Saori OZAKI 152 53
Round 1 140 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-12 / 21-14 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 75 36
Round 1 610 Rin IWANAGA / Yui SUIZU 21-19 / 21-11 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 111 29
Round 1 217 Yukino NAKAI / Nao ONO 21-18 / 21-17 CHENG Yu Chieh / HSIEH Pei Shan 201 38
Round 1 212 CHENG Chi Ya / SUNG Shuo Yun W.O. Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 370 0
Round 2 13 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-6 / 21-17 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 118 36
Round 2 45 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-12 / 21-15 Rie ETOH / Aoi MATSUDA - 35
Round 2 122 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 22-20 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 40 40
Round 2 105 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 21-15 / 21-16 Yuxin GUO / ZHOU Shunqi - 33
Round 2 70 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 21-19 / 21-14 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU 115 34
Round 2 140 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-18 / 21-14 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 42 45
Round 2 610 Rin IWANAGA / Yui SUIZU 21-10 / 22-20 Yukino NAKAI / Nao ONO 217 41
Round 2 14 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-11 / 21-15 CHENG Chi Ya / SUNG Shuo Yun 212 32
Quarter-final 45 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 25-23 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 13 58
Quarter-final 105 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 17-21 / 21-18 / 21-13 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 122 63
Quarter-final 140 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-14 / 21-19 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 70 41
Quarter-final 14 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-13 / 21-16 Rin IWANAGA / Yui SUIZU 610 37
Semi-final 45 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-18 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 105 42
Semi-final 14 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-18 / 24-22 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 140 59
Final 14 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 23-21 / 21-11 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 45 46
WS (qual)
Round 1 475 Choirunnisa CHOIRUNNISA 21-7 / 21-17 FAN Mengyan 408 32
Round 1 475 Bening Sri RAHAYU 21-12 / 10-21 / 21-18 YEUNG Sum Yee 695 65
Round 1 325 Mako URUSHIZAKI 22-20 / 21-14 WU Yuhan - 35
Round 1 - HUI Xirui 21-15 / 15-21 / 21-15 Yui SUIZU 475 60
WS
Round 1 12 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-8 SIM Yu Jin 247 37
Round 1 475 Choirunnisa CHOIRUNNISA 21-16 / 21-19 Natsumi SHIMODA 197 39
Round 1 104 Haruko SUZUKI 21-11 / 21-11 CHANG Ya Lan 166 29
Round 1 308 Yui HASHIMOTO 21-19 / 21-18 Phittayaporn CHAIWAN 93 41
Round 1 121 Yukino NAKAI 21-13 / 21-9 SUNG Shuo Yun 56 33
Round 1 94 Ayumi MINE 21-9 / 21-18 Nuntakarn AIMSAARD 202 38
Round 1 475 Bening Sri RAHAYU 21-14 / 21-11 Brittney TAM 54 26
Round 1 158 LIN Hsiang Ti 22-20 / 21-14 Yuri NAKAMURA 240 40
Round 1 325 Mako URUSHIZAKI 18-21 / 21-17 / 21-19 LIANG Ting Yu 177 61
Round 1 242 LIN Ying Chun 23-21 / 21-15 Lyanny Alessandra MAINAKY 51 46
Round 1 156 Supanida KATETHONG 21-19 / 22-20 HUI Xirui - 35
Round 1 45 Saena KAWAKAMI 21-17 / 21-15 Thamolwan POOPRADUBSIL 97 35
Round 1 96 Chananchida JUCHAROEN 21-18 / 16-21 / 22-20 Asuka TAKAHASHI 142 63
Round 1 83 Shiori SAITO 21-8 / 21-5 Jennie GAI 108 23
Round 1 103 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 21-18 KIM Ga Eun 112 37
Round 1 28 Minatsu MITANI 21-11 / 21-9 Benyapa AIMSAARD 199 22
Round 2 12 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-11 Choirunnisa CHOIRUNNISA 475 32
Round 2 308 Yui HASHIMOTO 21-15 / 21-11 Haruko SUZUKI 104 38
Round 2 94 Ayumi MINE 22-20 / 21-9 Yukino NAKAI 121 47
Round 2 475 Bening Sri RAHAYU 21-19 / 12-21 / 21-19 LIN Hsiang Ti 158 66
Round 2 325 Mako URUSHIZAKI 14-21 / 21-8 / 21-15 LIN Ying Chun 242 57
Round 2 45 Saena KAWAKAMI 16-21 / 21-14 / 21-19 Supanida KATETHONG 156 52
Round 2 83 Shiori SAITO 21-16 / 21-15 Chananchida JUCHAROEN 96 33
Round 2 103 Porntip BURANAPRASERTSUK 22-20 / 21-14 Minatsu MITANI 28 43
Quarter-final 12 Sayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-19 / 21-14 Yui HASHIMOTO 308 63
Quarter-final 94 Ayumi MINE 21-8 / 21-15 Bening Sri RAHAYU 475 42
Quarter-final 325 Mako URUSHIZAKI 20-22 / 21-19 / 22-20 Saena KAWAKAMI 45 64
Quarter-final 103 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 21-23 / 21-14 Shiori SAITO 83 70
Semi-final 12 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-12 Ayumi MINE 94 39
Semi-final 325 Mako URUSHIZAKI 21-15 / 17-21 / 21-11 Porntip BURANAPRASERTSUK 103 63
Final 12 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 13-21 / 21-18 Mako URUSHIZAKI 325 61
XD
Round 1 - LIN Chia Yu / LIN Wan Ching 21-12 / 14-21 / 21-9 Callum HEMMING / Fee Teng LIEW 188 34
Round 1 - TSENG Min Hao / HSIEH Pei Shan 22-20 / 21-18 Taichi SAITO / Akane WATANABE 271 31
Round 1 960 LIN Shang Kai / CHENG Yu Chieh 21-17 / 21-12 Naoki ISHIKAWA / Kaede KAMEDA 704 34
Round 1 78 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 21-17 / 21-14 Fang-Chih LEE / YANG Ching Tun - 23
Round 1 146 Kenya MITSUHASHI / Naru SHINOYA 21-19 / 21-14 Fang-Jen LEE / YU Chien Hui 194 35
Round 1 - Alfian Eko PRASETYA / Angelica WIRATAMA 21-16 / 21-19 CHEN Keng / LIU Lin - 33
Round 1 128 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 21-15 / 21-11 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 98 35
Round 1 95 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-11 / 21-11 YANG Ming-Tse / SUNG Shuo Yun 101 21
Round 1 381 HEE Yong Kai Terry / Putri Sari Dewi CITRA 21-15 / 21-9 CHI Yu Jen / CHEN Hsiao Huan - 24
Round 1 54 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-15 / 21-8 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 177 26
Round 1 391 Katsuki TAMATE / Minori ZAITSU 21-16 / 21-19 SU Li Wei / LIN Hsiang Ti - 30
Round 1 131 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-11 / 21-9 LIN Sheng Chieh / KUO Yu Wen - 24
Round 1 569 Hiroki OKAMURA / Yukiko TAKAHATA 21-16 / 21-17 Mek NARONGRIT / Supanida KATETHONG 288 35
Round 1 186 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-19 / 21-13 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 84 39
Round 1 391 YANG Po-Hsuan / LIN Ying Chun W.O. Yunosuke KUBOTA / Chiharu SHIDA 213 0
Round 2 72 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 21-18 / 21-16 LIN Chia Yu / LIN Wan Ching - 30
Round 2 - TSENG Min Hao / HSIEH Pei Shan 21-19 / 21-14 LIN Shang Kai / CHENG Yu Chieh 960 27
Round 2 78 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 21-15 / 16-21 / 21-14 Kenya MITSUHASHI / Naru SHINOYA 146 56
Round 2 - Alfian Eko PRASETYA / Angelica WIRATAMA 21-18 / 21-19 YANG Po-Hsuan / LIN Ying Chun 391 33
Round 2 95 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 24-22 / 22-20 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 128 40
Round 2 54 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 17-21 / 21-18 / 21-17 HEE Yong Kai Terry / Putri Sari Dewi CITRA 381 42
Round 2 131 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-7 / 21-17 Katsuki TAMATE / Minori ZAITSU 391 27
Round 2 186 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-19 / 21-8 Hiroki OKAMURA / Yukiko TAKAHATA 569 35
Quarter-final 72 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 21-18 / 21-11 TSENG Min Hao / HSIEH Pei Shan - 30
Quarter-final - Alfian Eko PRASETYA / Angelica WIRATAMA 21-14 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 78 34
Quarter-final 95 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-14 / 21-11 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 54 26
Quarter-final 186 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 20-22 / 21-17 / 21-13 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 131 67
Semi-final - Alfian Eko PRASETYA / Angelica WIRATAMA 21-16 / 17-21 / 21-14 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 72 55
Semi-final 186 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-17 / 19-21 / 21-15 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 95 65
Final 186 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-9 / 21-23 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Angelica WIRATAMA - 66

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 25 53 3 12.0% 1978 79.12 00:38:12 2.07 2 8.0%
MS 44 104 16 36.4% 3795 86.25 00:48:01 1.8 10 22.7%
WD 26 56 4 15.4% 2038 78.38 00:40:51 1.92 1 3.9%
WS 31 72 10 32.3% 2600 83.87 00:44:21 1.89 8 25.8%
XD 29 65 7 24.1% 2358 81.31 00:36:27 2.23 3 10.3%
Total 155 350 40 25.8% 12769 82.38 00:42:20 1.95 24 15.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 5 2 71.4%
Indonesia 29 16 64.4%
Japan 72 46 61.0%
Singapore 5 4 55.6%
Thailand 15 16 48.4%
Korea 6 8 42.9%
Chinese Taipei 23 42 35.4%
China 5 13 27.8%
England 0 1 0.0%
Malaysia 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Mongolia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Hong Kong 0 2 0.0%
Canada 0 3 0.0%
Nepal 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Firman Abdul KHOLIK Yu IGARASHI 21-18 / 22-20
2018 Sitthikom THAMMASIN Ihsan Maulana MUSTOFA 21-10 / 21-13