US Open  

Tournament Name: Yonex Suffolk County Community College US Open
Tournament Dates: 16/06/2015-21/06/2015
Location: U.S.A., Brentwood
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Junhui / LIU Yuchen ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth
MS LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS
WD YU Yang (F) / ZHONG Qianxin Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA
WS Nozomi OKUHARA Sayaka SATO
XD HUANG Kaixiang / HUANG Dongping LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - K. Dilshad / KONA Tarun 21-17 / 21-12 B. R. Sankeerth / Yuge ZENG - 20
Round 1 545 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 21-18 / 18-21 / 21-19 CHANG Ko-Chi / WANG Tzu Wei - 43
Round 1 1170 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-13 / 21-12 Ryan CHEW / Koen RIDDER - 21
Round 2 - K. Dilshad / KONA Tarun 21-13 / 21-12 Alan SHEKHTMAN / Nicholas Robert Henson WALLER 1147 22
Round 2 207 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-15 / 21-19 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 545 25
Round 2 136 Ygor COELHO / Alex Yuwan TJONG 21-14 / 21-16 Chongtian QIU / Ethan WU - 23
Round 2 1170 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-13 / 21-11 Nelson JAVIER / William CABRERA 219 25
MD
Round 1 31 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 21-19 / 21-15 Thien How HOON / LIM Khim Wah 126 32
Round 1 29 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 21-15 Andrew ELLIS / Peter MILLS 34 33
Round 1 19 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 14-21 / 21-13 / 21-8 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 30 37
Round 1 43 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-10 / 21-10 PHILLIPE Charron / Toby NG 115 18
Round 1 131 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-16 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 14 34
Round 1 81 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 21-18 / 21-13 Hugo ARTHUSO / Daniel PAIOLA 76 28
Round 1 27 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-18 / 19-21 / 21-13 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 48 52
Round 1 54 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-16 / 21-19 Adrian LIU / Derrick NG 35 26
Round 1 1170 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 17-21 / 22-20 / 21-16 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 37 47
Round 1 20 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 18-21 / 21-14 / 21-17 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 68 45
Round 1 - Peter KAESBAUER / Mark LAMSFUSS 17-21 / 21-19 / 22-20 OR Chin Chung / TANG Chun Man 207 53
Round 1 22 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 21-19 HUANG Kaixiang / WANG Sijie - 34
Round 1 32 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-17 Ygor COELHO / Alex Yuwan TJONG 136 29
Round 1 95 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-18 / 18-21 / 21-16 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 39 30
Round 1 26 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-16 / 21-9 K. Dilshad / KONA Tarun - 21
Round 1 15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-15 / 21-11 Kevin LI / Nyl YAKURA 65 26
Round 2 29 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 21-12 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 31 26
Round 2 19 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 24-22 / 21-10 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 43 30
Round 2 131 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18-21 / 21-19 / 21-17 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 81 56
Round 2 54 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 19-21 / 21-15 / 21-19 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 27 54
Round 2 1170 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-18 / 21-14 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 20 27
Round 2 22 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-19 Peter KAESBAUER / Mark LAMSFUSS - 33
Round 2 32 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-3 / 21-11 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 95 23
Round 2 26 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-18 / 14-21 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 15 62
Quarter-final 29 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 19-21 / 21-18 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 19 48
Quarter-final 131 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 54 28
Quarter-final 22 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 19-21 / 21-18 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 1170 53
Quarter-final 26 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22-20 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 32 42
Semi-final 29 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 18-21 / 21-11 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 131 49
Semi-final 26 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-17 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 22 34
Final 29 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 26 32
MS (qual)
Round 1 304 SHI Yuqi 21-11 / 21-12 Kyle GOLDING 273 27
Round 1 377 William CABRERA 21-15 / 19-21 / 21-14 Yuge ZENG - 37
Round 1 458 B. R. Sankeerth 21-19 / 23-21 Chongtian QIU - 38
MS
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-11 / 18-21 / 21-16 Anton KAISTI 188 37
Round 1 65 Henri HURSKAINEN 21-10 / 21-18 B. R. Sankeerth 458 30
Round 1 33 Ajay JAYARAM 21-19 / 21-11 Howard SHU 56 32
Round 1 128 Jan FROHLICH 21-10 / 21-11 Daniel GUDA 153 28
Round 1 59 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-11 / 21-8 Nathaniel Ernestan SULISTYO 216 23
Round 1 44 Anand PAWAR 21-17 / 21-15 Martin GIUFFRE 85 37
Round 1 26 Takuma UEDA 21-7 / 21-5 William CABRERA 377 22
Round 1 103 Ygor COELHO 19-21 / 21-8 / 21-9 Marius MYHRE 102 42
Round 1 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19-21 / 21-14 / 25-23 Zulfadli ZULKIFFLI 39 62
Round 1 86 Toby PENTY 21-9 / 21-14 Tahtat POJANAKANOKPORN 686 27
Round 1 24 WONG Wing Ki Vincent 21-18 / 21-12 Alex Yuwan TJONG 97 32
Round 1 82 Andrew SMITH 21-15 / 21-17 Milan LUDIK 70 27
Round 1 17 XUE Song 21-13 / 21-17 Joachim PERSSON 48 31
Round 1 157 Kenta NISHIMOTO 21-8 / 21-7 Alan SHEKHTMAN 607 26
Round 1 42 Riichi TAKESHITA 21-19 / 21-17 Ernesto VELAZQUEZ 147 40
Round 1 138 Niluka KARUNARATNE 21-12 / 21-12 Edwin EKIRING 163 31
Round 1 43 WANG Tzu Wei 21-9 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT 62 32
Round 1 30 NG Ka Long Angus 21-15 / 15-21 / 24-22 SHI Yuqi 304 54
Round 1 95 LIN Yu Hsien 21-14 / 21-10 Nelson JAVIER 189 21
Round 1 25 HSU Jen Hao 21-16 / 21-13 Ethan WU - 26
Round 1 94 Christian LIND THOMSEN 21-17 / 21-16 Adam MENDREK 190 40
Round 1 38 SAI PRANEETH B. 21-11 / 21-12 Nicholas Robert Henson WALLER 835 24
Round 1 74 Adrian DZIOLKO 21-6 / 21-5 Ryan CHEW 363 17
Round 1 139 HUANG Yuxiang 21-16 / 21-13 Sho SASAKI 27 37
Round 1 54 Rasmus FLADBERG 21-5 / 21-16 Matthias ALMER 81 33
Round 1 180 LEE Chong Wei 21-14 / 21-13 Kazumasa SAKAI 34 37
Round 1 204 Sitthikom THAMMASIN 21-3 / 21-16 Daniel PAIOLA 66 24
Round 1 208 GUO Kai 15-21 / 21-12 / 21-11 YANG Chih Chieh 271 43
Round 1 243 Kanta TSUNEYAMA 21-7 / 21-11 Luke COUTURE 166 24
Round 1 20 Rajiv OUSEPH 21-4 / 21-12 Pit Seng LOW 231 20
Round 1 93 Flemming QUACH 18-21 / 21-15 / 21-15 Petr KOUKAL 45 47
Round 1 266 ZHU Siyuan 15-21 / 21-12 / 22-20 Mattias BORG 101 58
Round 2 7 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-14 Henri HURSKAINEN 65 41
Round 2 33 Ajay JAYARAM 21-9 / 21-7 Jan FROHLICH 128 21
Round 2 59 GURUSAIDUTT R. M. V. 18-21 / 21-11 / 22-20 Anand PAWAR 44 56
Round 2 26 Takuma UEDA 21-10 / 19-21 / 21-14 Ygor COELHO 103 56
Round 2 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 21-8 Toby PENTY 86 27
Round 2 24 WONG Wing Ki Vincent 21-11 / 21-18 Andrew SMITH 82 29
Round 2 157 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 21-15 XUE Song 17 41
Round 2 42 Riichi TAKESHITA 21-12 / 21-13 Niluka KARUNARATNE 138 35
Round 2 30 NG Ka Long Angus 13-21 / 21-14 / 21-12 WANG Tzu Wei 43 51
Round 2 25 HSU Jen Hao 15-21 / 21-14 / 21-19 LIN Yu Hsien 95 60
Round 2 38 SAI PRANEETH B. 13-21 / 21-9 / 21-10 Christian LIND THOMSEN 94 48
Round 2 139 HUANG Yuxiang 21-10 / 21-18 Adrian DZIOLKO 74 30
Round 2 180 LEE Chong Wei 21-13 / 21-11 Rasmus FLADBERG 54 33
Round 2 208 GUO Kai 21-17 / 21-17 Sitthikom THAMMASIN 204 42
Round 2 20 Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-18 Kanta TSUNEYAMA 243 31
Round 2 266 ZHU Siyuan 21-15 / 21-17 Flemming QUACH 93 37
Round 3 7 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-19 Ajay JAYARAM 33 36
Round 3 26 Takuma UEDA 22-20 / 13-21 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. 59 72
Round 3 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 24 33
Round 3 157 Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-10 Riichi TAKESHITA 42 35
Round 3 30 NG Ka Long Angus 21-13 / 21-10 HSU Jen Hao 25 32
Round 3 38 SAI PRANEETH B. 21-17 / 16-21 / 21-18 HUANG Yuxiang 139 58
Round 3 180 LEE Chong Wei 21-17 / 22-20 GUO Kai 208 43
Round 3 20 Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-8 ZHU Siyuan 266 27
Quarter-final 7 CHOU Tien Chen 21-11 / 21-19 Takuma UEDA 26 44
Quarter-final 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 157 35
Quarter-final 38 SAI PRANEETH B. 21-8 / 21-14 NG Ka Long Angus 30 32
Quarter-final 180 LEE Chong Wei 21-9 / 21-14 Rajiv OUSEPH 20 32
Semi-final 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12-21 / 21-11 / 21-13 CHOU Tien Chen 7 51
Semi-final 180 LEE Chong Wei 21-9 / 21-17 SAI PRANEETH B. 38 34
Final 180 LEE Chong Wei 22-20 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 18 39
WD
Round 1 42 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 11-10 Ret. Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 6 10
Round 1 - HUANG Mei Ching / LIU Shu Chih 21-5 / 21-10 Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ / Daigenis SATURRIA - 20
Round 1 18 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 13-21 / 21-17 / 21-14 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 60 48
Round 1 39 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-11 / 21-17 Samantha BARNING / Iris TABELING 25 31
Round 1 15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 93 29
Round 1 37 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 23-21 / 21-14 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 36 37
Round 1 17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 13-21 / 21-18 / 21-18 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin 97 52
Round 1 526 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 21-11 / 21-5 Ariel LEE / Jenny WALLWORK - 16
Round 1 19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-9 / 21-10 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 46 33
Round 1 161 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 15-21 / 21-14 / 21-11 Heather OLVER / Lauren SMITH 20 52
Round 1 117 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-18 / 22-20 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 47 30
Round 1 34 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-5 / 21-9 HUANG Dongping / ZHU Mai Ci 192 19
Round 1 142 YU Yang (F) / ZHONG Qianxin 23-21 / 21-11 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 766 29
Round 1 33 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-7 Olga ARKHANGELSKAYA / Viktoriia VOROBEVA 120 23
Round 1 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-6 / 21-8 Paula PEREIRA / Fabiana SILVA 41 20
Round 2 - HUANG Mei Ching / LIU Shu Chih 18-21 / 21-19 / 21-11 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 42 49
Round 2 39 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-10 / 21-12 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 18 28
Round 2 15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-10 / 21-18 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 37 24
Round 2 17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 18-21 / 24-22 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 526 64
Round 2 19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 19-21 / 21-15 / 21-15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 161 64
Round 2 29 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-7 / 22-20 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 117 43
Round 2 142 YU Yang (F) / ZHONG Qianxin 21-10 / 21-4 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 34 21
Round 2 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 20-22 / 21-15 / 21-13 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 33 47
Quarter-final 39 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 22-20 / 21-14 HUANG Mei Ching / LIU Shu Chih - 36
Quarter-final 15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-14 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 17 28
Quarter-final 19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-11 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 29 50
Quarter-final 142 YU Yang (F) / ZHONG Qianxin 21-15 / 21-11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 8 33
Semi-final 39 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-17 / 21-11 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 15 38
Semi-final 142 YU Yang (F) / ZHONG Qianxin 21-18 / 21-5 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 19 39
Final 142 YU Yang (F) / ZHONG Qianxin 21-14 / 21-10 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 39 34
WS (qual)
Round 1 120 Brittney TAM 21-5 / 21-6 Daigenis SATURRIA 210 13
Round 1 132 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-10 / 21-13 Zuzana PAVELKOVA 79 27
Round 1 71 Mette POULSEN 21-18 / 21-17 Joy LAI 92 33
Round 1 175 LI Yun 21-19 / 21-10 LEE Chia Hsin 135 32
Round 1 69 Ozge BAYRAK 21-16 / 21-18 Tanvi LAD 124 37
Round 1 172 SHEN Yaying 21-15 / 21-10 Perrine LE BUHANIC 118 25
Round 1 144 Crystal PAN 21-12 / 21-14 Olga ARKHANGELSKAYA 73 30
Round 2 132 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-13 / 17-21 / 21-9 Brittney TAM 120 43
Round 2 175 LI Yun 21-13 / 21-18 Mette POULSEN 71 30
Round 2 69 Ozge BAYRAK 21-10 / 21-8 Karoliine HOIM 160 21
Round 2 172 SHEN Yaying 21-14 / 21-6 Crystal PAN 144 27
WS
Round 1 10 Nozomi OKUHARA 21-5 / 21-15 Lohaynny VICENTE 66 22
Round 1 42 Aya OHORI 21-19 / 17-21 / 21-14 LI Yun 175 67
Round 1 16 Minatsu MITANI 12-21 / 21-15 / 21-13 Karin SCHNAASE 28 49
Round 1 23 Yui HASHIMOTO 21-17 / 21-11 Saili RANE 68 35
Round 1 17 Sayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-15 Iris WANG 34 34
Round 1 60 CHENG Chi Ya 22-20 / 16-21 / 21-18 Rong SCHAFER 38 60
Round 1 24 CHEUNG Ngan Yi 22-20 / 24-22 Michelle LI 15 54
Round 1 21 HSU Ya Ching 21-19 / 24-26 / 21-12 Sabrina JAQUET 37 59
Round 1 172 SHEN Yaying 21-15 / 21-12 Jamie SUBANDHI 51 25
Round 1 22 Beatriz CORRALES 21-19 / 21-10 Hsuan-Yu Wendy CHEN 132 30
Round 1 26 Sayaka SATO 21-15 / 21-6 P. C. Thulasi 85 30
Round 1 13 Beiwen ZHANG 21-12 / 21-14 Ozge BAYRAK 69 26
Round 1 35 Kirsty GILMOUR 21-12 / 21-15 Fabiana SILVA 63 33
Round 1 20 PAI Yu Po 21-10 / 23-21 Fontaine Mica WRIGHT 55 36
Round 1 31 Kaori IMABEPPU 21-5 / 16-21 / 21-6 Rachel HONDERICH 56 42
Round 1 9 Akane YAMAGUCHI 22-20 / 21-18 Neslihan YIGIT 44 32
Round 2 10 Nozomi OKUHARA 22-20 / 21-10 Aya OHORI 42 44
Round 2 16 Minatsu MITANI 17-21 / 21-12 / 21-18 Yui HASHIMOTO 23 54
Round 2 17 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-18 CHENG Chi Ya 60 43
Round 2 24 CHEUNG Ngan Yi 21-17 / 21-13 HSU Ya Ching 21 33
Round 2 172 SHEN Yaying 21-12 / 19-21 / 22-20 Beatriz CORRALES 22 52
Round 2 26 Sayaka SATO 21-19 / 21-14 Beiwen ZHANG 13 31
Round 2 35 Kirsty GILMOUR 21-11 / 17-21 / 21-14 PAI Yu Po 20 57
Round 2 9 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 22-20 Kaori IMABEPPU 31 39
Quarter-final 10 Nozomi OKUHARA 21-8 / 21-15 Minatsu MITANI 16 38
Quarter-final 17 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 22-20 CHEUNG Ngan Yi 24 38
Quarter-final 26 Sayaka SATO 21-7 / 8-21 / 21-9 SHEN Yaying 172 42
Quarter-final 9 Akane YAMAGUCHI 21-23 / 21-13 / 21-16 Kirsty GILMOUR 35 63
Semi-final 10 Nozomi OKUHARA 21-18 / 21-10 Sayaka TAKAHASHI 17 46
Semi-final 26 Sayaka SATO 22-24 / 21-11 / 21-8 Akane YAMAGUCHI 9 48
Final 10 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-14 Sayaka SATO 26 54
XD (qual)
Round 1 - Ryan CHEW / Jenny WALLWORK 22-20 / 21-13 Hugo ARTHUSO / Paula PEREIRA - 22
Round 1 - LU Chia Pin / LEE Chia Hsin 21-17 / 21-6 Nelson JAVIER / Daigenis SATURRIA 651 19
Round 1 - LEE Yang / WU Fang Chien 21-13 / 24-22 Kevin LI / Rachel HONDERICH 82 23
Round 1 - LEE Jhe-Huei / CHIANG Kai Hsin 21-15 / 21-16 WANG Sijie / ZHU Mai Ci - 20
Round 1 - Anton KAISTI / Karoliine HOIM 21-12 / 21-7 William CABRERA / Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ 796 18
Round 1 226 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 21-14 / 21-13 OR Chin Chung / CHAN Kaka Tsz Ka - 31
Round 1 222 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 21-19 / 21-9 Daniel GUDA / Joy LAI 174 21
Round 1 - LIANG Jui Wei / CHENG Chi Ya 21-17 / 21-8 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 1340 17
Round 2 - LU Chia Pin / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-9 Ryan CHEW / Jenny WALLWORK - 19
Round 2 - LEE Yang / WU Fang Chien 13-21 / 21-14 / 21-11 LEE Jhe-Huei / CHIANG Kai Hsin - 29
Round 2 226 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 12-21 / 21-19 / 26-24 Anton KAISTI / Karoliine HOIM - 39
Round 2 - LIANG Jui Wei / CHENG Chi Ya 21-18 / 21-11 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 222 20
XD
Round 1 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-13 / 18-21 / 21-15 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 46 68
Round 1 109 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 29-30 / 21-19 / 21-12 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 50 53
Round 1 66 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 21-14 / 21-12 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 24 27
Round 1 - Takuto INOUE / Shizuka MATSUO 21-12 / 21-19 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 29 33
Round 1 15 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-14 / 21-19 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 226 23
Round 1 98 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-10 / 21-15 Alex Yuwan TJONG / Lohaynny VICENTE 61 20
Round 1 16 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-11 / 21-18 PHILLIPE Charron / Phyllis CHAN 54 26
Round 1 - LU Chia Pin / LEE Chia Hsin 21-18 / 21-16 KONA Tarun / REDDY N. Sikki 59 29
Round 1 - LIANG Jui Wei / CHENG Chi Ya 21-14 / 21-7 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 126 22
Round 1 28 Toby NG / Alex BRUCE 22-20 / 21-17 Nyl YAKURA / Brittney TAM 74 25
Round 1 792 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 10-21 / 21-14 / 21-15 LEE Yang / WU Fang Chien - 39
Round 1 20 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-12 / 21-11 Howard SHU / Eva LEE 42 21
Round 1 - TANG Chun Man / POON Lok Yan 21-18 / 21-9 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 31 22
Round 1 288 Peter KAESBAUER / Carla NELTE 21-18 / 15-21 / 21-15 LIU Yuchen / ZHONG Qianxin - 47
Round 1 277 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-9 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 129 23
Round 1 11 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-17 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 110 25
Round 2 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 24-22 / 21-11 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 109 34
Round 2 66 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 21-13 / 21-14 Takuto INOUE / Shizuka MATSUO - 28
Round 2 98 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-19 / 18-21 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 15 50
Round 2 - LU Chia Pin / LEE Chia Hsin 24-22 / 13-21 / 21-19 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 16 54
Round 2 28 Toby NG / Alex BRUCE 25-23 / 16-21 / 21-15 LIANG Jui Wei / CHENG Chi Ya - 41
Round 2 20 Jacco ARENDS / Selena PIEK 13-21 / 21-19 / 21-17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 792 51
Round 2 288 Peter KAESBAUER / Carla NELTE 23-21 / 21-19 TANG Chun Man / POON Lok Yan - 33
Round 2 11 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-14 / 21-9 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 277 23
Quarter-final 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-16 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 66 39
Quarter-final 98 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-7 / 21-13 LU Chia Pin / LEE Chia Hsin - 25
Quarter-final 20 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-13 / 21-14 Toby NG / Alex BRUCE 28 25
Quarter-final 11 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-4 / 22-20 Peter KAESBAUER / Carla NELTE 288 25
Semi-final 98 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-13 / 12-21 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 14 52
Semi-final 11 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-19 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 20 32
Final 98 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-15 / 21-14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 11 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 2725 87.9 00:36:50 2.39 1 3.2%
MS 63 141 15 23.8% 4879 77.44 00:36:35 2.12 3 4.8%
WD 29 65 7 24.1% 2259 77.9 00:35:46 2.18 2 6.9%
WS 31 73 11 35.5% 2636 85.03 00:42:27 2 3 9.7%
XD 31 71 9 29.0% 2590 83.55 00:33:54 2.46 1 3.2%
Total 185 424 54 29.2% 15089 81.56 00:37:02 2.2 10 5.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 6 2 75.0%
China 29 11 72.5%
Scotland 2 1 66.7%
Japan 49 26 65.3%
India 18 12 60.0%
Netherlands 6 4 60.0%
Thailand 3 2 60.0%
Hong Kong 16 11 59.3%
Germany 11 8 57.9%
Denmark 9 7 56.2%
Chinese Taipei 30 27 52.6%
England 8 8 50.0%
Turkey 3 3 50.0%
Poland 2 2 50.0%
New Zealand 2 2 50.0%
Sri Lanka 1 1 50.0%
Australia 4 8 33.3%
France 3 6 33.3%
Sweden 2 4 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Spain 1 2 33.3%
Canada 5 17 22.7%
U.S.A. 4 22 15.4%
Brazil 2 11 15.4%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8