French Open  

Tournament Name: YONEX French Open 2018
Tournament Dates: 23/10/2018-28/10/2018
Location: France, Paris
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD HAN Chengkai / ZHOU Haodong Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS CHEN Long SHI Yuqi
WD Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA
WS Akane YAMAGUCHI TAI Tzu Ying
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong SEO Seung Jae / CHAE YuJung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18-21 / 21-12 / 21-14 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 30 51
Round 1 10 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-10 / 21-17 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 37 36
Round 1 4 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-10 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 41 32
Round 1 13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-13 Jelle MAAS / Robin TABELING 27 28
Round 1 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-11 / 21-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 11 41
Round 1 29 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-18 / 21-17 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 44 37
Round 1 16 HE Jiting / TAN Qiang 22-24 / 21-18 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 70
Round 1 25 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-13 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 35 35
Round 1 21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13-21 / 21-19 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 9 61
Round 1 28 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 21-13 Alexander DUNN / Adam HALL 56 31
Round 1 40 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-16 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22 55
Round 1 15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 20-22 / 21-19 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 69
Round 1 17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-10 / 21-16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 30
Round 1 24 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 27-25 / 21-17 Phillip CHEW / Ryan CHEW 51 32
Round 1 14 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16-21 / 21-17 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 26 67
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 21-17 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 43 36
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 22-20 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 10 40
Round 2 4 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-11 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 13 31
Round 2 29 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-14 / 21-16 LIU Cheng / ZHANG Nan 5 39
Round 2 25 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-13 / 21-19 HE Jiting / TAN Qiang 16 36
Round 2 21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19-21 / 21-16 / 21-10 LU Ching Yao / YANG Po Han 28 54
Round 2 15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-17 / 21-16 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 40 37
Round 2 17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-19 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 24 33
Round 2 14 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-19 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 2 38
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-11 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 4 32
Quarter-final 25 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-17 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 29 31
Quarter-final 15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 17-21 / 22-20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21 58
Quarter-final 17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 21-18 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 14 37
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 26-24 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 25 42
Semi-final 17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 13-21 / 21-18 / 21-17 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 15 52
Final 17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 23-21 / 8-21 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 52
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-19 / 21-12 HSU Jen Hao 35 40
Round 1 33 Kazumasa SAKAI 9-21 / 21-14 / 21-14 LIN Dan 12 64
Round 1 6 KIDAMBI Srikanth 21-19 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 32 42
Round 1 25 LEE Dong Keun 10-21 / 21-10 / 21-15 Khosit PHETPRADAB 15 72
Round 1 26 SAI PRANEETH B. 21-13 / 21-17 Ygor COELHO 39 40
Round 1 14 Jonatan CHRISTIE 16-21 / 21-17 / 21-15 Sameer VERMA 18 61
Round 1 5 CHEN Long 21-11 / 21-13 Brice LEVERDEZ 23 49
Round 1 29 Jan O JORGENSEN 24-22 / 21-17 HUANG Yuxiang 24 48
Round 1 38 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-17 LIEW Daren 27 36
Round 1 21 Kantaphon WANGCHAROEN 22-20 / 21-12 Anthony Sinisuka GINTING 8 54
Round 1 30 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-7 / 17-21 / 21-14 Mark CALJOUW 31 52
Round 1 22 Rasmus GEMKE 21-11 / 18-21 / 21-12 CHOU Tien Chen 3 76
Round 1 10 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 21-17 Lucas CORVEE 43 48
Round 1 9 SON Wan Ho 16-21 / 26-24 / 22-20 Tommy SUGIARTO 11 87
Round 1 13 NG Ka Long Angus 21-17 / 21-15 Suppanyu AVIHINGSANON 20 43
Round 1 2 SHI Yuqi 21-14 / 21-16 Kanta TSUNEYAMA 19 36
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-17 / 21-17 Kazumasa SAKAI 33 48
Round 2 6 KIDAMBI Srikanth 12-21 / 21-16 / 21-18 LEE Dong Keun 25 73
Round 2 14 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-14 SAI PRANEETH B. 26 42
Round 2 5 CHEN Long 21-10 / 21-14 Jan O JORGENSEN 29 44
Round 2 21 Kantaphon WANGCHAROEN 21-7 / 21-15 Rajiv OUSEPH 38 36
Round 2 22 Rasmus GEMKE 21-17 / 19-21 / 21-15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 30 86
Round 2 9 SON Wan Ho 21-14 / 21-18 Kenta NISHIMOTO 10 51
Round 2 2 SHI Yuqi 21-7 / 21-10 NG Ka Long Angus 13 33
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-16 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 6 51
Quarter-final 5 CHEN Long 21-18 / 12-21 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 14 67
Quarter-final 22 Rasmus GEMKE 12-21 / 21-11 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 21 77
Quarter-final 2 SHI Yuqi 21-11 / 21-13 SON Wan Ho 9 39
Semi-final 5 CHEN Long 21-18 / 21-8 Kento MOMOTA 1 52
Semi-final 2 SHI Yuqi 21-11 / 21-16 Rasmus GEMKE 22 47
Final 5 CHEN Long 21-17 / 21-19 SHI Yuqi 2 47
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-12 HUANG Dongping / HUANG Yaqiong - 35
Round 1 21 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-18 / 21-16 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 41 41
Round 1 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-11 Emilie LEFEL / Anne TRAN 25 32
Round 1 57 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 21-2 / 21-7 Ariel LEE / Sydney LEE 45 21
Round 1 34 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-12 / 21-12 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 69 31
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-17 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 105 45
Round 1 15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-12 / 21-10 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 60 40
Round 1 29 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 14-21 / 21-9 / 21-17 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 62
Round 1 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-15 Alexandra BØJE / Sara LUNDGAARD 56 39
Round 1 26 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 22-20 / 21-14 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 33 50
Round 1 17 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-18 / 21-15 CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 50
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 21-18 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 112 46
Round 1 179 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 18-21 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 7 77
Round 1 229 LI Wenmei / ZHENG Yu 23-21 / 24-22 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 91 49
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 18 46
Round 1 3 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU W.O. DU Yue / LI Yinhui 12 0
Round 2 21 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-12 / 17-21 / 21-17 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 83
Round 2 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-8 / 21-7 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 57 26
Round 2 3 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-15 / 21-13 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 34 30
Round 2 15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-19 / 21-19 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 54
Round 2 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-15 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 29 33
Round 2 17 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 21-16 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 26 39
Round 2 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 21-17 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 179 53
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 23-25 / 21-17 / 21-15 LI Wenmei / ZHENG Yu 229 89
Quarter-final 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-13 / 14-21 / 21-17 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21 60
Quarter-final 3 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 18-21 / 21-16 / 21-12 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 15 78
Quarter-final 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 20-22 / 21-14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 17 85
Quarter-final 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-8 / 21-16 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 59
Semi-final 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-10 / 21-8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 3 34
Semi-final 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 15-21 / 21-15 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 8 94
Final 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 43
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 20 27
Round 1 14 GAO Fangjie 23-21 / 21-18 Aya OHORI 15 50
Round 1 6 Nozomi OKUHARA 21-10 / 21-12 Beatriz CORRALES 33 25
Round 1 9 Saina NEHWAL 21-11 / 21-11 Saena KAWAKAMI 34 37
Round 1 5 CHEN Yufei 20-22 / 21-14 / 21-8 Nitchaon JINDAPOL 12 60
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-9 Kirsty GILMOUR 26 39
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-10 Rachel HONDERICH 39 30
Round 1 28 CHEN Xiaoxin 21-16 / 16-21 / 21-13 Evgeniya KOSETSKAYA 30 61
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-10 / 12-21 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 25 64
Round 1 7 HE Bingjiao 21-17 / 21-19 Fitriani FITRIANI 37 37
Round 1 21 Sayaka SATO 21-8 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 24 41
Round 1 2 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-8 Beiwen ZHANG 11 34
Round 1 16 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 21-9 LEE Chia Hsin 38 18
Round 1 17 Mia BLICHFELDT 21-7 / 21-5 Linda ZETCHIRI 45 25
Round 1 19 CAI Yanyan 18-21 / 23-21 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG 22 65
Round 1 3 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-12 Michelle LI 18 40
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-17 GAO Fangjie 14 38
Round 2 9 Saina NEHWAL 10-21 / 21-14 / 21-17 Nozomi OKUHARA 6 72
Round 2 5 CHEN Yufei 21-19 / 21-13 Sayaka TAKAHASHI 13 35
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-15 CHEN Xiaoxin 28 51
Round 2 7 HE Bingjiao 21-12 / 21-19 SUNG Ji Hyun 10 39
Round 2 2 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-16 Sayaka SATO 21 45
Round 2 16 Gregoria Mariska TUNJUNG 13-21 / 21-14 / 21-11 Mia BLICHFELDT 17 55
Round 2 3 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-14 CAI Yanyan 19 33
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-11 Saina NEHWAL 9 36
Quarter-final 5 CHEN Yufei 16-21 / 21-16 / 21-13 Ratchanok INTANON 8 62
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-13 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 2 40
Quarter-final 3 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 11-6 Ret. Gregoria Mariska TUNJUNG 16 23
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-12 / 21-14 CHEN Yufei 5 60
Semi-final 3 Akane YAMAGUCHI 20-22 / 21-19 / 21-19 HE Bingjiao 7 72
Final 3 Akane YAMAGUCHI 22-20 / 17-21 / 21-13 TAI Tzu Ying 1 67
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-5 / 21-10 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 40 24
Round 1 8 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 24-22 / 18-21 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 33 74
Round 1 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11-21 / 21-12 / 21-6 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 46
Round 1 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-18 / 21-18 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 18 44
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-17 LEE Yang / HSU Ya Ching 28 31
Round 1 16 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-12 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 38 35
Round 1 34 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 19-21 / 21-18 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 62
Round 1 7 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 25 30
Round 1 23 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 19-21 / 26-24 / 1-1 Ret. HE Jiting / DU Yue 13 44
Round 1 359 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 19-21 / 21-19 / 21-14 ZHANG Nan / LI Yinhui 9 65
Round 1 32 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-15 / 21-7 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 30 33
Round 1 5 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-18 / 21-9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 33
Round 1 10 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-15 LU Kai / CHEN Lu 39 37
Round 1 56 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 21-18 / 14-21 / 23-21 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 4 87
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-16 / 21-13 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 37 26
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-8 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 19 27
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-11 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 8 32
Round 2 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-19 / 22-24 / 21-19 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12 81
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 23-21 / 21-19 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 16 40
Round 2 7 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-6 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 34 29
Round 2 359 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 11-21 / 22-20 / 26-24 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 23 73
Round 2 32 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 21-18 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 5 38
Round 2 10 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-15 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 56 40
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-12 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 33
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 14 41
Quarter-final 7 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 16-21 / 21-18 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 64
Quarter-final 32 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-14 / 21-11 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 359 31
Quarter-final 10 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 21-18 / 21-15 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 70
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-14 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 7 36
Semi-final 32 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-14 / 21-9 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 10 39
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 32 37

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2631 84.87 00:42:41 1.99 4 12.9%
MS 31 72 10 32.3% 2590 83.55 00:52:56 1.58 9 29.0%
WD 30 68 8 26.7% 2424 80.8 00:50:48 1.59 8 26.7%
WS 30 70 10 33.3% 2482 82.73 00:45:16 1.83 9 30.0%
XD 30 69 9 30.0% 2504 83.47 00:44:36 1.87 8 26.7%
Total 152 350 46 30.3% 12631 83.1 00:47:16 1.76 38 25.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 4 2 66.7%
China 34 18 65.4%
Japan 30 19 61.2%
Korea 13 9 59.1%
Chinese Taipei 14 11 56.0%
India 13 11 54.2%
Indonesia 15 13 53.6%
Turkey 1 1 50.0%
Thailand 8 10 44.4%
England 4 5 44.4%
Russia 3 4 42.9%
Denmark 9 13 40.9%
Hong Kong 2 5 28.6%
Malaysia 2 6 25.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Germany 1 6 14.3%
Belgium 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Spain 0 1 0.0%
Scotland 0 2 0.0%
U.S.A. 0 3 0.0%
Canada 0 3 0.0%
France 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3