Polish International  

Tournament Name: Polish International 2021
Tournament Dates: 23/09/2021-26/09/2021
Location: Poland, Zakopane
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD Rory EASTON / Zach RUSS
MS Kiran GEORGE Jia Heng Jason TEH
WD Margot LAMBERT / Anne TRAN Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA
WS Yue Yann Jaslyn HOOI SAMIYA IMAD FAROOQUI
XD William VILLEGER / Anne TRAN Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Miha IVANCIC / Domen LONZARIC 21-19 / 21-13 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK - 22
Round 1 - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-13 / 21-17 Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI - 27
Round 1 - Arkadiusz DYDYNSKI / Jan FRANCZAK 21-12 / 18-21 / 21-13 Gregor ALIC / Maj POBOLJŠAJ - 40
Round 1 - Dominik KWINTA / Jakub MELANIUK 21-15 / 21-16 Volodymyr KOLUZAIEV / Viacheslav YAKOVLEV - 23
Round 1 - Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC W.O. Yu-Yuan CHANG / Stephen JONG - 0
Round 1 - Kacper GORNIAK / Piotr HEINKE 21-19 / 21-15 Danielius BERZANSKIS / Jonas PETKUS - 26
Round 1 - Collins Valentine FILIMON / Adi PRATAMA 21-9 / 21-12 Ivan DRUZCHENKO / Ivan MEDYNSKIY - 19
Round 1 - DANYLO BOSNIUK / Oleksandar SHMUNDYAK 21-14 / 21-13 Oleg AMOSOV / Andrei DON - 20
Round 2 - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-19 / 21-19 Miha IVANCIC / Domen LONZARIC - 29
Round 2 - Dominik KWINTA / Jakub MELANIUK 22-20 / 21-19 Arkadiusz DYDYNSKI / Jan FRANCZAK - 32
Round 2 - Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 21-12 / 21-12 Kacper GORNIAK / Piotr HEINKE - 24
Round 2 - Collins Valentine FILIMON / Adi PRATAMA 21-12 / 21-15 DANYLO BOSNIUK / Oleksandar SHMUNDYAK - 22
MD
Round 1 - Collins Valentine FILIMON / Adi PRATAMA 23-21 / 21-17 Robert CYBULSKI / Przemyslaw SZYDLOWSKI - 29
Round 1 - Giovanni GRECO / Matteo MASSETTI 11-21 / 22-20 / 21-16 Kevin STROBL / Tonni ZHOU - 41
Round 1 - Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 21-10 / 20-22 / 21-12 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK - 35
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-10 / 21-17 Gijs DUIJS / Wessel VAN DER AAR - 30
Round 1 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 21-11 / 21-12 Dominik KWINTA / Jakub MELANIUK - 19
Round 1 - Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN 21-13 / 21-18 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT - 26
Round 1 - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-12 / 21-14 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC - 29
Round 1 - Avinash GUPTA / Brandon Zhi Hao YAP 19-21 / 21-12 / 21-16 Andy BUIJK / Brian WASSINK - 43
Round 2 - Collins Valentine FILIMON / Adi PRATAMA 21-12 / 21-19 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS - 26
Round 2 - Giovanni GRECO / Matteo MASSETTI 21-19 / 10-21 / 22-20 Jack MACGREGOR / Adam PRINGLE - 44
Round 2 - Rory EASTON / Zach RUSS 23-21 / 27-25 Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL - 36
Round 2 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-11 / 21-11 Gal BIZJAK / Natan MAKSIMOVIC - 21
Round 2 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 19-21 / 21-17 / 21-19 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD - 51
Round 2 - Fabien DELRUE / William VILLEGER 15-21 / 21-16 / 21-15 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN - 51
Round 2 - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-12 / 21-7 Kathiravun CONCHEEPURAN MANIVANNAN / Santhosh GAJENDRAN - 21
Round 2 - Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 21-15 / 17-21 / 21-18 Avinash GUPTA / Brandon Zhi Hao YAP - 46
Quarter-final - Collins Valentine FILIMON / Adi PRATAMA 21-11 / 21-19 Giovanni GRECO / Matteo MASSETTI - 25
Quarter-final - Rory EASTON / Zach RUSS 22-20 / 21-17 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 35
Quarter-final - Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-17 / 22-20 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ - 38
Quarter-final - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-15 / 24-22 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 37
Semi-final - Rory EASTON / Zach RUSS 21-6 / 21-7 Collins Valentine FILIMON / Adi PRATAMA - 20
Semi-final - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-7 / 22-20 Fabien DELRUE / William VILLEGER - 31
Final - Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-18 / 27-25 Rory EASTON / Zach RUSS - 39
MS (qual)
Round 1 - Ludvig Petre OLSSON 22-20 / 21-15 Andrzej NICZYPORUK - 26
Round 1 - Maksymilian DANIELAK 21-18 / 21-18 Rüdiger GNEDT - 25
Round 1 - Harshit AGGARWAL 17-21 / 21-16 / 21-15 Mads Juel MØLLER - 55
Round 1 - Dominik KOPRIVA 21-12 / 21-11 Jonas PETKUS - 24
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-9 / 21-16 Ivan MEDYNSKIY - 29
Round 1 - Adi PRATAMA 21-10 / 21-17 Finn ACHTHOVEN - 28
Round 1 - ROHAN GURBANI 22-20 / 21-17 Christopher VITTORIANI - 28
Round 1 - Gustav ANDREE 21-16 / 21-18 Michal WALENTEK - 29
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-4 / 21-11 Viacheslav YAKOVLEV - 18
Round 1 - Matthias KICKLITZ 21-15 / 21-17 Natan MAKSIMOVIC - 27
Round 1 - Priyanshu RAJAWAT 21-15 / 21-11 Dominik KWINTA - 25
Round 1 - Varun KAPUR 21-13 / 21-14 Mikolaj SZYMANOWSKI - 24
Round 1 - Kilian MEUSBURGER 21-16 / 21-18 Gergo PYTEL - 33
Round 1 - Jirí KRÁL 21-7 / 21-19 Miha IVANCIC - 26
Round 1 - SøRen HALD 21-10 / 21-19 Tonni ZHOU - 25
Round 1 - Lukasz CIMOSZ 21-14 / 21-19 Calle FREDHOLM - 25
Round 1 - Szymon STOKFISZ 21-18 / 18-21 / 21-14 Tadeáš BRÁZDA - 44
Round 1 - Kian-Yu OEI 21-7 / 21-9 Danielius BERZANSKIS - 20
Round 1 - Volodymyr KOLUZAIEV 21-16 / 21-14 Bartosz KRAJEWSKI - 22
Round 1 - Giovanni TOTI 13-21 / 21-16 / 23-21 Albin Carl HJELM - 44
Round 1 - Ivan DRUZCHENKO 21-9 / 21-23 / 21-11 Kacper GORNIAK - 32
Round 1 - Ayush Raj GUPTA 23-21 / 21-13 Jaka IVANCIC - 28
Round 1 - Gustav BJORKLER 21-12 / 21-11 Oleg AMOSOV - 21
Round 1 - S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 21-16 / 21-12 Michal SOBOLEWSKI - 25
Round 1 - Gregor ALIC 21-13 / 11-21 / 21-18 Robin MESMAN - 36
Round 1 - Oleksandar SHMUNDYAK 21-17 / 21-4 Dawid PERKOWSKI - 25
Round 1 - Mateusz DANIELAK 24-22 / 22-20 Philipp DREXLER - 37
Round 1 - Keith Mark EDISON 16-21 / 24-22 / 21-11 Maj POBOLJŠAJ - 43
Round 1 - Tarun Reddy KATAM 21-9 / 21-18 Aaron SONNENSCHEIN - 31
Round 1 - Karl KERT 21-16 / 21-17 Gal BIZJAK - 24
Round 1 - Filip KARLBORG 18-21 / 21-17 / 21-18 Enrico BARONI - 44
Round 1 - Raghu MARISWAMY 21-10 / 21-13 Andrei DON - 23
Round 2 - Ludvig Petre OLSSON 21-8 / 21-12 Maksymilian DANIELAK - 20
Round 2 - Harshit AGGARWAL 21-18 / 17-21 / 21-18 Dominik KOPRIVA - 56
Round 2 - Yanis GAUDIN 17-21 / 21-18 / 21-18 Adi PRATAMA - 59
Round 2 - ROHAN GURBANI 21-8 / 21-11 Gustav ANDREE - 22
Round 2 - Jia Heng Jason TEH 21-9 / 21-14 Matthias KICKLITZ - 23
Round 2 - Priyanshu RAJAWAT 21-16 / 21-14 Varun KAPUR - 26
Round 2 - Jirí KRÁL 21-12 / 21-9 Kilian MEUSBURGER - 26
Round 2 - SøRen HALD 21-19 / 21-18 Lukasz CIMOSZ - 37
Round 2 - Kian-Yu OEI 21-19 / 21-10 Szymon STOKFISZ - 30
Round 2 - Giovanni TOTI 21-9 / 21-14 Volodymyr KOLUZAIEV - 21
Round 2 - Ayush Raj GUPTA 21-14 / 21-13 Ivan DRUZCHENKO - 22
Round 2 - Gustav BJORKLER 21-15 / 18-21 / 21-12 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN - 48
Round 2 - Oleksandar SHMUNDYAK 21-16 / 21-11 Gregor ALIC - 25
Round 2 - Mateusz DANIELAK 21-19 / 15-21 / 21-13 Keith Mark EDISON - 48
Round 2 - Tarun Reddy KATAM 21-11 / 21-16 Karl KERT - 24
Round 2 - Filip KARLBORG 13-21 / 21-17 / 24-22 Raghu MARISWAMY - 48
Round 3 - Ludvig Petre OLSSON 21-12 / 21-12 Harshit AGGARWAL - 37
Round 3 - Yanis GAUDIN 21-18 / 21-15 ROHAN GURBANI - 29
Round 3 - Jia Heng Jason TEH 21-15 / 21-18 Priyanshu RAJAWAT - 38
Round 3 - SøRen HALD 21-17 / 21-19 Jirí KRÁL - 46
Round 3 - Giovanni TOTI 21-15 / 21-12 Kian-Yu OEI - 25
Round 3 - Gustav BJORKLER 21-19 / 21-11 Ayush Raj GUPTA - 24
Round 3 - Mateusz DANIELAK 22-24 / 21-11 / 21-15 Oleksandar SHMUNDYAK - 51
Round 3 - Tarun Reddy KATAM 21-23 / 21-19 / 21-6 Filip KARLBORG - 50
MS
Round 1 - Gustav BJORKLER 21-11 / 21-19 Mads CHRISTOPHERSEN - 27
Round 1 - Collins Valentine FILIMON 21-15 / 21-13 Ludvig Petre OLSSON - 27
Round 1 - DANYLO BOSNIUK 15-21 / 21-7 / 21-11 Mateusz DANIELAK - 38
Round 1 - Julien CARRAGGI 27-25 / 21-15 Yanis GAUDIN - 36
Round 1 - Kim BRUUN 17-21 / 21-10 / 21-17 Aryamann TANDON - 50
Round 1 - Tarun Reddy KATAM 21-15 / 21-15 Miha IVANIC - 31
Round 1 - Kiran GEORGE 21-18 / 23-21 Jonathan DOLAN - 37
Round 1 - Kartikey GULSHAN KUMAR 21-9 / 21-18 Giovanni TOTI - 32
Round 1 - Wolfgang GNEDT 21-17 / 21-10 Jeppe BRUUN - 32
Round 1 - Bernardo ATILANO 21-15 / 10-2 Ret. SøRen HALD - 28
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-16 / 21-12 Aram MAHMOUD - 26
Round 1 - Chirag SEN 21-17 / 22-20 Karan Rajan RAJARAJAN - 38
Round 1 - Mads THØGERSEN 21-13 / 17-21 / 21-19 Ivan RUSEV - 59
Round 1 - Jan LOUDA 20-22 / 21-10 / 21-10 Rasmus MESSERSCHMIDT - 48
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-16 / 21-19 Samuel HSIAO - 36
Round 1 - Kevin Arokia WALTER 4-4 Ret. Ditlev Jaeger HOLM - 5
Round 2 - Collins Valentine FILIMON 16-21 / 21-12 / 21-10 Gustav BJORKLER - 39
Round 2 - Julien CARRAGGI 23-21 / 21-18 DANYLO BOSNIUK - 39
Round 2 - Kim BRUUN 21-8 / 21-12 Tarun Reddy KATAM - 26
Round 2 - Kiran GEORGE 21-11 / 20-22 / 21-10 Kartikey GULSHAN KUMAR - 55
Round 2 - Bernardo ATILANO 21-17 / 21-16 Wolfgang GNEDT - 36
Round 2 - Jia Heng Jason TEH 21-18 / 21-10 Chirag SEN - 28
Round 2 - Jan LOUDA 21-19 / 17-21 / 21-13 Mads THØGERSEN - 62
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 13-21 / 21-17 / 21-10 Kevin Arokia WALTER - 50
Quarter-final - Collins Valentine FILIMON 21-17 / 16-21 / 22-20 Julien CARRAGGI - 54
Quarter-final - Kiran GEORGE 21-11 / 21-15 Kim BRUUN - 31
Quarter-final - Jia Heng Jason TEH 21-12 / 10-4 Ret. Bernardo ATILANO - 21
Quarter-final - Jan LOUDA 21-18 / 21-14 Magnus JOHANNESEN - 38
Semi-final - Kiran GEORGE 21-14 / 21-7 Collins Valentine FILIMON - 21
Semi-final - Jia Heng Jason TEH 21-9 / 21-18 Jan LOUDA - 39
Final - Kiran GEORGE 13-21 / 21-14 / 21-13 Jia Heng Jason TEH - 46
WD (qual)
Round 1 - Julia STANKIEWICZ / Julia WOJCIK W.O. Susan EKELUND / Elisa MELGAARD - 0
Round 1 - Samanta GOLUBICKAITE / Perla MURENAITE 21-16 / 21-18 Anastasiia KOSENCHUK / Daria ZIMNOL - 23
Round 1 - Olga MIKSZA / Zofia TOMCZAK W.O. Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM - 0
Round 2 - Polina BUHROVA / Yana SOBKO W.O. Sophia GRUNDTVIG / Frederikke LUND - 0
Round 2 - Julia STANKIEWICZ / Julia WOJCIK 21-13 / 24-22 Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ - 28
Round 2 - POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH 21-12 / 21-6 Samanta GOLUBICKAITE / Perla MURENAITE - 19
Round 2 - Magdalena SWIERCZYNSKA / Karolina WLADZINSKA 21-10 / 21-15 Olga MIKSZA / Zofia TOMCZAK - 25
WD
Round 1 - Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 21-9 / 21-12 Anna CZUCHRA / Julia PIWOWAR - 22
Round 1 - Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-19 / 21-11 Alyssa TIRTOSENTONO / Kelly VAN BUITEN - 32
Round 1 - Magdalena SWIERCZYNSKA / Karolina WLADZINSKA 21-10 / 21-11 Arina MARUSHCHAK / Anastasiia PROKOPOVYCH - 19
Round 1 - Polina BUHROVA / Yana SOBKO W.O. Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK - 0
Round 1 - POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH 21-17 / 11-21 / 21-14 Grace KING / Annie LADO - 43
Round 1 - Nika ARIH / Lia SALEHAR 21-19 / 21-11 Vilte PAULAUSKAITE / Monika SUKACKAITE - 22
Round 1 - Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-12 / 21-9 Paulina HANKIEWICZ / Zuzanna JANKOWSKA - 25
Round 1 - Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-17 / 21-13 Dagmara PEKALA / Julia PLAWECKA - 25
Round 2 - Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 19-21 / 21-14 / 21-12 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA - 45
Round 2 - Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-15 / 21-12 Martina CORSINI / Judith MAIR - 31
Round 2 - Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 16-21 / 21-11 / 21-14 Magdalena SWIERCZYNSKA / Karolina WLADZINSKA - 48
Round 2 - Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-11 / 21-12 Polina BUHROVA / Yana SOBKO - 24
Round 2 - Sofiia LAVROVA / Mariia STOLIARENKO 21-11 / 21-8 POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH - 29
Round 2 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-17 / 21-11 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 26
Round 2 - Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-5 / 21-13 Julia STANKIEWICZ / Julia WOJCIK - 21
Round 2 - Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-17 / 21-11 Kate FROST / Moya RYAN - 25
Quarter-final - Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-19 / 21-19 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 38
Quarter-final - Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-15 / 21-8 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 29
Quarter-final - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-11 / 21-11 Sofiia LAVROVA / Mariia STOLIARENKO - 23
Quarter-final - Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-9 / 21-6 Katharina FINK / Yasmine HAMZA - 24
Semi-final - Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-10 / 17-21 / 21-18 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI - 56
Semi-final - Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 19-21 / 21-16 / 21-18 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD - 52
Final - Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-10 / 21-18 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA - 38
WS (qual)
Round 1 - Urska POLC 21-16 / 21-13 Kinga STOKFISZ - 20
Round 1 - Judith MAIR 21-11 / 21-18 Yana SOBKO - 18
Round 1 - Arina MARUSHCHAK 21-16 / 21-13 Maja JANKO - 23
Round 1 - Nike BRAJKOVIC 21-19 / 21-16 Monika SUKACKAITE - 25
Round 1 - Anastasiia KOSENCHUK W.O. Yevheniia KANTEMYR - 0
Round 2 - KaterIna MIKELOVÁ W.O. Katharina FINK - 0
Round 2 - Samanta GOLUBICKAITE 21-15 / 21-6 Zofia TOMCZAK - 19
Round 2 - Zuzanna JANKOWSKA W.O. Kriti BHARADWAJ - 0
Round 2 - KEYURA MOPATI 21-13 / 21-9 Urska POLC - 24
Round 2 - Sylvia Kavita KUMARES W.O. Tanishq MAMILLA PALLI - 0
Round 2 - Sofiia LAVROVA W.O. Aleksandra CHUSHKINA - 0
Round 2 - Joanna PODEDWORNY 21-16 / 19-21 / 21-16 Perla MURENAITE - 41
Round 2 - Judith MAIR 21-5 / 21-15 Emilia JOCHACY - 15
Round 2 - Arina MARUSHCHAK 21-16 / 13-21 / 21-17 Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE - 38
Round 2 - Julia TUVESSON W.O. S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN - 0
Round 2 - Nike BRAJKOVIC 21-15 / 21-19 Dagmara PEKALA - 27
Round 2 - Olivia KADLECOVA W.O. Valeriya RUDAKOVA - 0
Round 2 - Mariia STOLIARENKO 21-14 / 21-13 Anastasiia KOSENCHUK - 23
Round 2 - Meghana Reddy MAREDDY W.O. Polina BUHROVA - 0
Round 2 - Vilte PAULAUSKAITE 13-21 / 21-18 / 25-23 Aleksandra WESLAWOWICZ - 41
Round 2 - POTAPENKO Tetyana W.O. Prerana NEELURI - 0
Round 3 - KaterIna MIKELOVÁ 21-15 / 21-16 Samanta GOLUBICKAITE - 28
Round 3 - KEYURA MOPATI 21-10 / 21-13 Zuzanna JANKOWSKA - 26
Round 3 - Sofiia LAVROVA 21-14 / 21-18 Sylvia Kavita KUMARES - 26
Round 3 - Joanna PODEDWORNY 21-18 / 21-19 Judith MAIR - 24
Round 3 - Julia TUVESSON 21-17 / 15-21 / 21-16 Arina MARUSHCHAK - 43
Round 3 - Nike BRAJKOVIC 21-9 / 11-4 Ret. Olivia KADLECOVA - 16
Round 3 - Mariia STOLIARENKO 21-13 / 21-19 Meghana Reddy MAREDDY - 30
Round 3 - POTAPENKO Tetyana 21-15 / 21-11 Vilte PAULAUSKAITE - 21
WS
Round 1 - Jordan HART 21-15 / 21-6 Daniella GONDA - 21
Round 1 - Edith URELL 21-13 / 21-4 Prerana NEELURI - 19
Round 1 - Rebecca KUHL 21-18 / 21-19 Valeriya RUDAKOVA - 27
Round 1 - Joanna PODEDWORNY 21-8 / 21-15 Nike BRAJKOVIC - 24
Round 1 - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-13 / 21-6 POTAPENKO Tetyana - 23
Round 1 - Mariia STOLIARENKO 21-16 / 21-13 Sara BOYLE - 27
Round 1 - IRA SHARMA 21-8 / 21-14 Kate FROST - 23
Round 1 - KEYURA MOPATI 21-8 / 21-12 Anna BYGUM - 21
Round 1 - KaterIna MIKELOVÁ 21-14 / 21-9 Dana DANILENKO - 24
Round 1 - Ashwathi PILLAI 12-21 / 21-19 / 21-10 Sofiia LAVROVA - 44
Round 1 - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-13 / 21-13 Petra POLANC - 25
Round 1 - Katharina FINK 21-18 / 21-23 / 21-17 Julia TUVESSON - 53
Round 1 - Polina BUHROVA 21-18 / 21-19 Maryna ILYINSKAYA - 43
Round 1 - Freya REDFEARN 21-11 / 21-11 Yasmine HAMZA - 23
Round 1 - Vivien SANDORHAZI 21-12 / 21-19 TANYA HEMANTH - 30
Round 1 - Rachael DARRAGH 21-8 / 16-21 / 21-19 Frederikke LUND - 42
Round 2 - Edith URELL 22-20 / 21-15 Jordan HART - 40
Round 2 - Joanna PODEDWORNY 8-21 / 21-15 / 21-18 Rebecca KUHL - 39
Round 2 - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-10 / 21-16 Mariia STOLIARENKO - 32
Round 2 - IRA SHARMA 21-12 / 24-22 KEYURA MOPATI - 37
Round 2 - KaterIna MIKELOVÁ 21-14 / 21-18 Ashwathi PILLAI - 33
Round 2 - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-19 / 21-18 Katharina FINK - 35
Round 2 - Polina BUHROVA 21-18 / 19-21 / 21-17 Freya REDFEARN - 51
Round 2 - Rachael DARRAGH 21-13 / 21-16 Vivien SANDORHAZI - 26
Quarter-final - Edith URELL 19-21 / 21-19 / 21-12 Joanna PODEDWORNY - 57
Quarter-final - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-16 / 24-22 IRA SHARMA - 39
Quarter-final - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-10 / 21-13 KaterIna MIKELOVÁ - 29
Quarter-final - Polina BUHROVA 17-21 / 21-17 / 21-19 Rachael DARRAGH - 56
Semi-final - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-17 / 21-8 Edith URELL - 39
Semi-final - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-15 / 16-21 / 21-12 Polina BUHROVA - 53
Final - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-11 / 21-9 SAMIYA IMAD FAROOQUI - 31
XD (qual)
Round 1 - Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 21-14 / 21-13 Volodymyr KOLUZAIEV / POTAPENKO Tetyana - 24
Round 1 - Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN 21-8 / 21-18 VíT KULÍŠEK / Michaela FUCHSOVA - 19
Round 1 - Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 21-13 / 21-15 Adam SZOLC / Aleksandra GOSZCZYNSKA - 26
Round 1 - Mark BRADY / Moya RYAN 21-12 / 21-16 Sebastian KADLEC / Olivia KADLECOVA - 21
Round 1 - Jan FRANCZAK / Julia PIWOWAR 21-19 / 14-21 / 21-16 Calle FREDHOLM / Martina CORSINI - 40
Round 1 - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-12 / 21-13 Bartosz KRAJEWSKI / Aleksandra WESLAWOWICZ - 23
Round 1 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 19-21 / 21-11 / 21-12 Piotr HEINKE / Daria ZIMNOL - 30
Round 1 - Andrzej NICZYPORUK / Julia PLAWECKA 21-17 / 21-19 Rüdiger GNEDT / Urska POLC - 23
Round 2 - Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 23-21 / 20-22 / 22-20 Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN - 45
Round 2 - Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 21-12 / 21-9 Mark BRADY / Moya RYAN - 25
Round 2 - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-11 / 21-8 Jan FRANCZAK / Julia PIWOWAR - 22
Round 2 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 21-15 / 21-14 Andrzej NICZYPORUK / Julia PLAWECKA - 22
XD
Round 1 - Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 21-10 / 23-21 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 29
Round 1 - Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 21-17 / 14-21 / 21-15 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA - 36
Round 1 - Rory EASTON / Annie LADO 21-16 / 21-10 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR - 27
Round 1 - Robert CYBULSKI / Paulina HANKIEWICZ 21-11 / 21-14 Ivan MEDYNSKIY / Anastasiia PROKOPOVYCH - 21
Round 1 - William VILLEGER / Anne TRAN 21-15 / 21-15 Przemyslaw SZYDLOWSKI / Olga MIKSZA - 30
Round 1 - Marvin DATKO / Leona MICHALSKI 21-16 / 21-12 Brandon Zhi Hao YAP / Abbygael HARRIS - 27
Round 1 - Jack MACGREGOR / Sarah SIDEBOTTOM 22-20 / 13-21 / 21-12 Malik BOURAKKADI / Annabella JÄGER - 49
Round 1 - Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 21-11 / 21-19 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA - 27
Round 2 - Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ W.O. Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 0
Round 2 - Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 16-21 / 22-20 / 25-23 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH - 49
Round 2 - Rory EASTON / Annie LADO 21-17 / 21-14 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG - 27
Round 2 - Robert CYBULSKI / Paulina HANKIEWICZ 21-14 / 15-21 / 21-18 Miha IVANIC / Nika ARIH - 38
Round 2 - William VILLEGER / Anne TRAN 21-19 / 21-13 Gijs DUIJS / Valeriya RUDAKOVA - 32
Round 2 - Marvin DATKO / Leona MICHALSKI 21-13 / 15-21 / 21-17 Miha IVANCIC / Petra POLANC - 43
Round 2 - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-11 / 21-16 Jack MACGREGOR / Sarah SIDEBOTTOM - 29
Round 2 - Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 21-16 / 25-23 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 34
Quarter-final - Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 21-15 / 21-13 Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ - 29
Quarter-final - Rory EASTON / Annie LADO 21-19 / 21-12 Robert CYBULSKI / Paulina HANKIEWICZ - 26
Quarter-final - William VILLEGER / Anne TRAN 21-14 / 21-12 Marvin DATKO / Leona MICHALSKI - 29
Quarter-final - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-16 / 20-22 / 21-8 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO - 52
Semi-final - Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 21-15 / 21-18 Rory EASTON / Annie LADO - 34
Semi-final - William VILLEGER / Anne TRAN 21-14 / 21-12 Emil HYBEL / Elisa MELGAARD - 32
Final - William VILLEGER / Anne TRAN 21-15 / 21-17 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 53 7 30.4% 1961 85.26 00:33:37 2.54 0 0.0%
MS 28 66 10 35.7% 2374 84.79 00:38:36 2.2 1 3.6%
WD 22 49 5 22.7% 1677 76.23 00:31:41 2.41 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 2486 80.19 00:34:23 2.33 0 0.0%
XD 22 50 6 27.3% 1824 82.91 00:33:25 2.48 0 0.0%
Total 126 288 36 28.6% 10322 81.92 00:34:32 2.37 1 0.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 12 1 92.3%
France 14 2 87.5%
Romania 8 2 80.0%
India 43 20 68.2%
Portugal 2 1 66.7%
Belgium 2 1 66.7%
Sweden 18 12 60.0%
England 9 7 56.2%
Germany 8 7 53.3%
Denmark 21 20 51.2%
Czech Republic 10 10 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Indonesia 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Italy 10 11 47.6%
Ukraine 22 27 44.9%
Poland 25 46 35.2%
Slovenia 9 17 34.6%
Ireland 3 6 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Austria 4 10 28.6%
Lithuania 3 9 25.0%
Netherlands 3 9 25.0%
Hungary 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Kiran GEORGE Jia Heng Jason TEH 13-21 / 21-14 / 21-13
2019 Mads CHRISTOPHERSEN Ivan RUSEV 21-6 / 21-14
2018 Kai SCHAEFER Harsheel DANI 21-14 / 20-22 / 21-9
2017 LEE Zii Jia SOONG Joo Ven 21-17 / 21-16
2016 Victor SVENDSEN Sourabh VERMA 29-27 / 21-13
2015 Iskandar ZULKARNAIN Anders ANTONSEN 21-12 / 21-18
2014 Michal ROGALSKI Adi PRATAMA 11-9 / 8-11 / 11-6 / 11-7
2013 LIN Yu Hsien WANG Tzu Wei 21-19 / 21-16
2012 Kieran MERRILEES Toby PENTY 21-10 / 21-8