US Open  

Tournament Name: YONEX US Open
Tournament Dates: 05/07/2016-10/07/2016
Location: U.S.A., El Monte
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI
MS LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA
WD Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Ayumi MINE Saena KAWAKAMI
XD Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 97 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-4 / 21-8 Ruben CASTELLANOS / Anibal MARROQUIN - 17
Round 1 38 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 21-11 / 21-10 Yan Tuck CHAN / Calvin LIN - 20
Round 1 124 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 21-9 / 21-15 Minh BAO / Bao Duc DUONG 108 21
Round 1 80 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-16 / 17-21 / 21-17 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 110 64
Round 1 - Tony GUNAWAN / Yong Sung YOO 21-11 / 21-8 Michael Julian BUASAN / Sameera GUNATILEKA - 19
Round 1 203 Toby NG / Adrian LIU 21-15 / 21-11 Alistair CASEY / Kyle EMERICK 1111 24
Round 1 - DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 21-15 / 21-8 Milan LUDIK / Peder SØVNDAL - 21
Round 1 34 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 21-15 / 22-20 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 64 32
Round 1 - Kevin BARKMAN / Kyle GOLDING 21-12 / 23-21 Bikash SHRESTHA / Ratnajit TAMANG - 25
Round 1 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-11 / 21-8 Christian Yahya CHRISTIANTO / Meng-Yung ONG - 18
Round 1 41 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-10 / 21-14 SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 138 22
Round 1 - Nicholas BONKOWSKY / Mathew FOGARTY 21-14 / 21-15 Dean SCHOPPE / Ali VIETTRY - 27
Round 1 103 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 21-5 / 21-4 Daniel GOUW / Phillips JAP - 16
Round 2 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 18-21 / 22-20 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 97 64
Round 2 124 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 21-19 / 21-16 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 38 40
Round 2 - Tony GUNAWAN / Yong Sung YOO 21-16 / 21-13 Toby NG / Adrian LIU 203 22
Round 2 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-12 / 21-5 Kevin BARKMAN / Kyle GOLDING - 20
Round 2 41 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-2 / 21-4 Nicholas BONKOWSKY / Mathew FOGARTY - 15
Round 2 21 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 23-21 / 21-13 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 103 39
Round 2 80 Takuto INOUE / Yuki KANEKO W.O. Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 28 0
Round 2 - DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 21-14 / 15-21 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 34 47
Quarter-final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-17 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 124 38
Quarter-final 80 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-18 / 21-23 / 23-21 Tony GUNAWAN / Yong Sung YOO - 65
Quarter-final 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-15 / 21-10 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA - 28
Quarter-final 41 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18-21 / 21-7 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21 52
Semi-final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 21-16 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 80 42
Semi-final 41 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-15 / 17-21 / 21-13 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 26 54
Final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 22-20 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 41 36
MS
Round 1 60 Misha ZILBERMAN 21-18 / 21-18 Harsheel DANI 88 41
Round 1 377 Ruben CASTELLANOS 21-11 / 21-12 Nicholas BONKOWSKY 296 19
Round 1 29 PRANNOY H. S. 21-7 / 21-6 Calvin LIN 1405 20
Round 1 216 Joshua MAGEE 23-21 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT 184 32
Round 1 325 Timothy LAM 21-16 / 21-6 Rüdiger GNEDT 450 21
Round 1 37 LEE Hyun Il 21-18 / 21-17 Brice LEVERDEZ 39 46
Round 1 105 Christian LIND THOMSEN 14-21 / 21-18 / 21-19 Hock Lai LEE 432 62
Round 1 53 Adrian DZIOLKO 21-17 / 24-26 / 21-16 Mikael WESTERBACK 147 54
Round 1 33 SAI PRANEETH B. 21-13 / 21-12 Henri HURSKAINEN 50 29
Round 1 236 B. R. Sankeerth 21-7 / 21-3 Dean SCHOPPE 703 18
Round 1 96 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-8 / 21-13 Phillips JAP 709 25
Round 1 76 Kazumasa SAKAI 21-10 / 21-9 Anibal MARROQUIN 1221 26
Round 1 72 Milan LUDIK 21-9 / 21-15 Kyle GOLDING - 24
Round 1 159 Pratul JOSHI 21-13 / 21-13 Kevin BARKMAN 475 23
Round 1 93 Anand PAWAR 21-7 / 21-7 Peder SØVNDAL - 17
Round 1 240 Kodai NARAOKA 21-12 / 21-3 DEWANTORO Pandu 647 23
Round 1 40 Raul MUST 21-9 / 21-13 Meng-Yung ONG 647 21
Round 1 426 Humberto AGUIRRE FAJARDO 21-4 / 21-13 Ali VIETTRY - 23
Round 1 62 Howard SHU 21-12 / 12-21 / 21-14 Ygor COELHO 59 48
Round 1 365 Timothy CHIU 21-16 / 21-11 Yan Tuck CHAN 537 29
Round 1 34 Pablo ABIAN 21-19 / 15-21 / 21-8 Martin GIUFFRE 73 55
Round 1 131 Hashiru SHIMONO 21-13 / 20-22 / 21-18 Mattias BORG 103 67
Round 1 109 Niluka KARUNARATNE 21-17 / 21-12 Rodolfo RAMIREZ 266 33
Round 1 61 Kanta TSUNEYAMA 21-8 / 21-9 Bikash SHRESTHA 857 22
Round 1 308 Ratnajit TAMANG W.O. Riichi TAKESHITA 102 0
Round 1 49 Kevin CORDON W.O. Lino MUNOZ 70 0
Round 1 67 David OBERNOSTERER W.O. Tien Minh NGUYEN 32 0
Round 1 63 Pedro MARTINS W.O. Zulfadli ZULKIFFLI 36 0
Round 1 22 Ajay JAYARAM W.O. Joachim PERSSON 104 0
Round 2 308 Ratnajit TAMANG 18-21 / 21-15 / 21-8 Ruben CASTELLANOS 377 47
Round 2 29 PRANNOY H. S. 21-9 / 21-8 Joshua MAGEE 216 25
Round 2 37 LEE Hyun Il 21-14 / 21-14 Timothy LAM 325 30
Round 2 49 Kevin CORDON 21-13 / 21-17 Adrian DZIOLKO 53 33
Round 2 33 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-7 B. R. Sankeerth 236 31
Round 2 76 Kazumasa SAKAI 21-17 / 21-12 GURUSAIDUTT R. M. V. 96 36
Round 2 159 Pratul JOSHI 21-18 / 21-13 Milan LUDIK 72 34
Round 2 93 Anand PAWAR 21-12 / 21-9 David OBERNOSTERER 67 27
Round 2 63 Pedro MARTINS 21-18 / 21-14 Kodai NARAOKA 240 37
Round 2 22 Ajay JAYARAM 21-14 / 21-9 Raul MUST 40 28
Round 2 62 Howard SHU 21-16 / 21-12 Humberto AGUIRRE FAJARDO 426 26
Round 2 34 Pablo ABIAN 21-19 / 21-10 Timothy CHIU 365 30
Round 2 109 Niluka KARUNARATNE 21-14 / 22-20 Hashiru SHIMONO 131 52
Round 2 60 Misha ZILBERMAN W.O. KIDAMBI Srikanth 11 0
Round 2 105 Christian LIND THOMSEN W.O. Rajiv OUSEPH 15 0
Round 2 61 Kanta TSUNEYAMA W.O. Marc ZWIEBLER 14 0
Round 3 60 Misha ZILBERMAN 21-14 / 21-14 Ratnajit TAMANG 308 30
Round 3 37 LEE Hyun Il 25-23 / 23-21 PRANNOY H. S. 29 49
Round 3 49 Kevin CORDON 21-16 / 21-15 Christian LIND THOMSEN 105 38
Round 3 76 Kazumasa SAKAI 13-21 / 21-17 / 22-20 SAI PRANEETH B. 33 61
Round 3 93 Anand PAWAR 21-10 / 21-13 Pratul JOSHI 159 35
Round 3 22 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-15 Pedro MARTINS 63 31
Round 3 34 Pablo ABIAN 21-13 / 21-14 Howard SHU 62 36
Round 3 61 Kanta TSUNEYAMA 19-21 / 21-7 / 21-12 Niluka KARUNARATNE 109 63
Quarter-final 37 LEE Hyun Il 21-13 / 21-17 Misha ZILBERMAN 60 37
Quarter-final 49 Kevin CORDON 21-18 / 21-14 Kazumasa SAKAI 76 38
Quarter-final 22 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-11 Anand PAWAR 93 30
Quarter-final 61 Kanta TSUNEYAMA 21-23 / 21-16 / 21-15 Pablo ABIAN 34 72
Semi-final 37 LEE Hyun Il 21-16 / 21-8 Kevin CORDON 49 30
Semi-final 61 Kanta TSUNEYAMA 21-10 / 21-14 Ajay JAYARAM 22 33
Final 37 LEE Hyun Il 24-22 / 21-8 Kanta TSUNEYAMA 61 41
WD
Round 1 127 Yuki FUKUSHIMA / Chiharu SHIDA 21-8 / 21-11 Olivia (Li) LEI / Michelle TONG - 23
Round 2 57 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 21-14 / 21-11 HUNG Yi-Ting / SU Hsiang Ling 212 27
Round 2 30 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 23-21 / 16-21 / 21-17 Jenna GOZALI / Crystal PAN - 66
Round 2 88 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-13 Phyllis CHAN / TAI Yi 264 26
Round 2 127 Yuki FUKUSHIMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-16 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 85 36
Round 2 49 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-11 / 21-15 Annie XU / Kerry XU 887 26
Round 2 375 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-16 / 21-6 Ariel LEE / Sydney LEE 565 18
Round 2 31 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-16 / 23-21 Leanne CHOO / Rachel HONDERICH 84 48
Round 2 282 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG W.O. Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21 0
Quarter-final 282 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 21-17 / 21-13 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 57 31
Quarter-final 88 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 21-17 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 30 40
Quarter-final 49 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-17 / 13-21 / 21-15 Yuki FUKUSHIMA / Chiharu SHIDA 127 65
Quarter-final 31 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-15 / 21-12 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 375 38
Semi-final 88 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-8 / 21-8 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 282 28
Semi-final 49 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-13 / 21-13 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 31 40
Final 49 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 20-22 / 21-15 / 21-19 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 88 67
WS (qual)
Round 1 541 TAI Yi 21-9 / 21-16 Annie XU 1249 27
Round 1 369 HUNG Yi-Ting 21-17 / 21-15 Chloe ROWE 541 21
Round 1 393 Olivia (Li) LEI 21-9 / 21-14 Jamie HSU - 22
Round 2 541 TAI Yi 21-5 / 21-3 Ariel LEE 1058 15
Round 2 1251 Kerry XU 19-21 / 21-14 / 21-16 HUNG Yi-Ting 369 33
Round 2 393 Olivia (Li) LEI 21-8 / 21-14 SU Hsiang Ling 367 18
WS
Round 1 120 Rachel HONDERICH 21-5 / 21-4 Jacqueline Wendy MYERS 704 14
Round 1 60 Chloe MAGEE 21-13 / 21-8 Maya CHEN 281 24
Round 1 36 Linda ZETCHIRI 21-18 / 21-11 Crystal PAN 247 36
Round 1 112 Julie FINNE-IPSEN 21-14 / 11-21 / 21-14 Qingzi OUYANG 378 40
Round 1 24 Yui HASHIMOTO 21-9 / 21-10 Olivia (Li) LEI 393 29
Round 1 72 Lohaynny VICENTE 21-19 / 17-21 / 21-13 Jeanine CICOGNINI 58 42
Round 1 39 Thi Trang (B) VU 21-17 / 21-16 Iris WANG 34 39
Round 1 88 Ayumi MINE 21-19 / 15-21 / 21-18 GADDE Ruthvika Shivani 89 66
Round 1 57 Delphine LANSAC 21-18 / 21-16 Kerry XU 1251 34
Round 1 45 Aya OHORI 23-21 / 26-24 Sabrina JAQUET 80 62
Round 1 86 Saena KAWAKAMI 21-12 / 21-11 Beatriz CORRALES 42 27
Round 1 47 Kaori IMABEPPU 21-3 / 21-1 Jennifer YEE 429 16
Round 1 78 Tanvi LAD 21-6 / 21-9 Nikte Alejandra SOTOMAYOR 200 27
Round 1 29 Beiwen ZHANG 21-12 / 21-18 Elisabeth BALDAUF 71 28
Round 1 541 TAI Yi 21-7 / 21-8 Nangsal TAMANG 585 20
Round 1 20 Michelle LI 21-18 / 21-7 Disha GUPTA 188 22
Round 2 60 Chloe MAGEE 21-16 / 21-11 Rachel HONDERICH 120 33
Round 2 36 Linda ZETCHIRI 21-3 / 21-19 Julie FINNE-IPSEN 112 27
Round 2 24 Yui HASHIMOTO 21-13 / 21-3 Lohaynny VICENTE 72 29
Round 2 88 Ayumi MINE 21-17 / 21-6 Thi Trang (B) VU 39 36
Round 2 57 Delphine LANSAC 21-14 / 23-21 Aya OHORI 45 50
Round 2 86 Saena KAWAKAMI 21-10 / 21-15 Kaori IMABEPPU 47 34
Round 2 29 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-15 Tanvi LAD 78 37
Round 2 20 Michelle LI 21-12 / 22-20 TAI Yi 541 35
Quarter-final 36 Linda ZETCHIRI 22-20 / 21-12 Chloe MAGEE 60 39
Quarter-final 88 Ayumi MINE 21-15 / 21-14 Yui HASHIMOTO 24 45
Quarter-final 86 Saena KAWAKAMI 19-21 / 21-13 / 21-12 Delphine LANSAC 57 62
Quarter-final 20 Michelle LI 21-14 / 21-10 Beiwen ZHANG 29 28
Semi-final 88 Ayumi MINE 22-20 / 21-12 Linda ZETCHIRI 36 46
Semi-final 86 Saena KAWAKAMI 21-18 / 21-12 Michelle LI 20 40
Final 88 Ayumi MINE 16-21 / 21-11 / 21-15 Saena KAWAKAMI 86 64
XD
Round 1 261 Nyl YAKURA / Brittney TAM 21-5 / 21-7 Nicholas BONKOWSKY / Yoshiko COHN 768 13
Round 1 - Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA 21-7 / 21-4 Bikash SHRESTHA / Nangsal TAMANG 768 15
Round 1 37 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 21-6 / 21-9 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 193 18
Round 1 239 Tony GUNAWAN / Jamie HSU 21-17 / 21-19 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 59 24
Round 1 53 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 21-18 / 21-16 Abhishek AHLAWAT / Jing Yu HONG - 30
Round 1 42 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-7 / 18-21 / 21-11 Yong Sung YOO / Daphne NG - 39
Round 1 295 Toby NG / Rachel HONDERICH 21-5 / 21-16 SOLIS JONATHAN / Nikte Alejandra SOTOMAYOR 354 20
Round 1 271 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 12-21 / 21-16 / 21-12 B. R. Sankeerth / Chloe ROWE 689 32
Round 1 66 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-13 Adrian LIU / Michelle TONG - 21
Round 1 532 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 21-12 / 12-21 / 21-15 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 49 47
Round 1 - DONG Adam (Xingyu) / Qingzi OUYANG W.O. ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 80 0
Round 1 48 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM W.O. Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 47 0
Round 1 27 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI W.O. Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 67 0
Round 1 689 Bao Duc DUONG / Thi Trang (B) VU 21-19 / 21-11 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 51 27
Round 2 - Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-17 DONG Adam (Xingyu) / Qingzi OUYANG - 26
Round 2 37 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 21-18 / 15-21 / 21-6 Tony GUNAWAN / Jamie HSU 239 40
Round 2 42 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-18 / 18-21 / 21-17 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 53 62
Round 2 271 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 22-20 / 13-21 / 21-18 Toby NG / Rachel HONDERICH 295 44
Round 2 27 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 18-21 / 21-17 / 21-18 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 48 50
Round 2 532 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 21-12 / 13-21 / 21-15 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 66 42
Round 2 261 Nyl YAKURA / Brittney TAM W.O. Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 0
Round 2 16 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA W.O. Bao Duc DUONG / Thi Trang (B) VU 689 0
Quarter-final - Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA 21-17 / 19-21 / 22-20 Nyl YAKURA / Brittney TAM 261 50
Quarter-final 37 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 14-21 / 21-18 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 42 58
Quarter-final 271 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 21-18 / 21-16 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 27 30
Quarter-final 16 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 22-20 / 18-21 / 21-17 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 532 50
Semi-final - Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-15 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 37 35
Semi-final 16 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-15 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 271 31
Final - Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA 21-16 / 21-18 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 16 32
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 60 6 22.2% 2082 77.11 00:32:53 2.34 3 11.1%
MS 52 113 9 17.3% 3914 75.27 00:35:21 2.13 5 9.6%
WD 15 33 3 20.0% 1169 77.93 00:38:36 2.02 3 20.0%
WS 31 67 5 16.1% 2306 74.39 00:36:29 2.04 4 12.9%
XD 24 59 11 45.8% 2098 87.42 00:34:50 2.51 1 4.2%
Total 149 332 34 22.8% 11569 77.64 00:35:23 2.19 16 10.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
Ayumi MINELinda ZETCHIRIWS Semi-final 1 7 View
LEE Hyun IlPRANNOY H. S.MS Round 3 1 7 View
Beiwen ZHANGTanvi LADWS Round 2 1 7 View
Misha ZILBERMANHarsheel DANIMS Round 1 2 6 View
LEE Hyun IlKevin CORDONMS Semi-final 1 6 View
LEE Hyun IlKanta TSUNEYAMAMS Final 1 6 View
Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROMPhillip CHEW / Jamie SUBANDHIXD Round 2 1 6 View
Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHIATTRI Manu / REDDY B. SumeethMD Quarter-final 3 6 View
Michelle LIDisha GUPTAWS Round 1 1 5 View
Mathias BOE / Carsten MOGENSENTaiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHIMD Quarter-final 2 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 6 1 85.7%
Bulgaria 3 1 75.0%
Japan 49 17 74.2%
Poland 6 3 66.7%
Sri Lanka 2 1 66.7%
Israel 2 1 66.7%
Denmark 6 4 60.0%
Spain 3 2 60.0%
India 16 11 59.3%
Ireland 5 4 55.6%
Vietnam 3 3 50.0%
France 2 2 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Portugal 1 1 50.0%
Australia 5 6 45.5%
Canada 17 21 44.7%
Guatemala 4 8 33.3%
Czech Republic 1 2 33.3%
Brazil 1 2 33.3%
U.S.A. 18 39 31.6%
Chinese Taipei 1 3 25.0%
Trinidad and Tobago 1 3 25.0%
Nepal 1 5 16.7%
Sweden 1 6 14.3%
Switzerland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8