World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 2005
Tournament Dates: 15/08/2005-21/08/2005
Location: U.S.A., Anaheim
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Howard BACH / Tony GUNAWAN Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA
MS Taufik HIDAYAT LIN Dan
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / HUANG Sui
WS XIE Xingfang ZHANG Ning
XD Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR XIE Zhongbo / ZHANG Yawen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (15*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-13 / 15-13 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (29*) 80
Round 1 (51*) Frederic MAWET / Wouter CLAES 15-6 / 15-4 Miha HORVAT / Gasper PLESTENJAK (93*) 51
Round 1 (17*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-8 / 15-7 Eric GO / Ronald SOU - 15
Round 1 (13*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-0 / 15-3 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (32*) 20
Round 1 (88*) Jan FROHLICH / Jan VONDRA 7-15 / 15-9 / 15-7 Greg BURY / Brad ENNS (74*) 60
Round 1 (31*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-10 / 15-7 Jose Antonio CRESPO / Nicolas ESCARTIN (90*) 46
Round 1 (14*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-2 / 15-1 Erick ANGUIANO / Pedro YANG (66*) 19
Round 1 (48*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-6 / 15-3 Scott EVANS / Brian SMYTH (84*) 42
Round 1 (62*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-6 / 15-9 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (59*) 67
Round 1 (23*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-2 / 15-8 Christoffel Cornelius DEDNAM / Roelof Jakobus DEDNAM (131*) 19
Round 1 (19*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 15-7 / 15-8 Khan bob MALAYTHONG / Raju RAI (28*) 38
Round 1 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-2 / 15-3 Kerwyn PANTIN / Anil SEEPAUL (142*) 17
Round 1 (65*) Andrej POHAR / Miha (jnr) SEPEC 15-13 / 10-15 / 15-0 Jamie NEILL / Keith TURNBULL (112*) 67
Round 1 (52*) Geoffrey R BELLINGHAM / Craig COOPER 15-11 / 15-1 Sho SASAKI / Shoji SATO (27*) 30
Round 1 (10*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-1 / 15-1 Francisco UGAZ / Juan Jose ESPINOSA (236*) 11
Round 1 (35*) Keishi KAWAGUCHI / Toru MATSUMOTO 15-9 / 15-6 Michael ANDREY / Christian BOESIGER (241*) 32
Round 1 (16*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-6 / 15-4 Ian PALETHORPE / Paul TRUEMAN (40*) 30
Round 1 (34*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 13-15 / 15-11 / 17-14 Mike BERES / William MILROY (30*) 69
Round 1 (26*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 10-15 / 15-3 / 15-8 Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE (42*) 53
Round 1 (9*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-7 / 5-15 / 15-12 Simon ARCHER / Anthony CLARK (24*) 71
Round 1 (20*) David LINDLEY / Kristian ROEBUCK W.O. Golam Reza BAGHERI / Jalal ESKANDARI (138*) 0
Round 1 (70*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin W.O. Mir Tahir ISHAQ / Muhammad Waqas AHMAD (110*) 0
Round 2 (15*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-6 / 15-7 Frederic MAWET / Wouter CLAES (51*) 30
Round 2 (12*) Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 15-8 / 15-9 SANG Yang / ZHENG Bo (17*) 30
Round 2 (13*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-5 / 15-3 Jan FROHLICH / Jan VONDRA (88*) 23
Round 2 (4*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-3 / 15-6 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (31*) 34
Round 2 (14*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-6 / 15-11 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (48*) 40
Round 2 (7*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-3 / 15-8 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (62*) 30
Round 2 (23*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-11 / 13-15 / 15-7 David LINDLEY / Kristian ROEBUCK (20*) 72
Round 2 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-8 / 15-10 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (19*) 42
Round 2 (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-3 / 15-4 Andrej POHAR / Miha (jnr) SEPEC (65*) 25
Round 2 (10*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-5 / 15-10 Geoffrey R BELLINGHAM / Craig COOPER (52*) 24
Round 2 (3*) CAI Yun / FU Haifeng 15-2 / 15-9 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (70*) 30
Round 2 (16*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 14-17 / 15-12 / 15-5 Keishi KAWAGUCHI / Toru MATSUMOTO (35*) 58
Round 2 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-1 / 15-6 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (34*) 35
Round 2 (9*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-9 / 15-2 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (26*) 35
Round 2 (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-11 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (36*) 38
Round 2 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN W.O. Omar ZEESHAN / Wajid Ali CHAUDHRY (165*) 0
Round 3 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-4 / 15-4 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (15*) 35
Round 3 (13*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-10 / 15-11 Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG (12*) 34
Round 3 (4*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-9 / 10-15 / 15-5 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (14*) 57
Round 3 (7*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 17-15 / 15-7 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (23*) 43
Round 3 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-12 / 15-7 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (6*) 45
Round 3 (10*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 11-15 / 15-4 / 15-8 CAI Yun / FU Haifeng (3*) 63
Round 3 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-3 / 15-0 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (16*) 22
Round 3 (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-7 / 15-10 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (9*) 31
Quarter-final (13*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-9 / 15-10 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (1*) 49
Quarter-final (4*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-5 / 12-15 / 15-7 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin (7*) 51
Quarter-final (10*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 6-15 / 15-12 / 15-10 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (8*) 82
Quarter-final (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 11-15 / 15-9 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (5*) 82
Semi-final (13*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-9 / 15-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (4*) 53
Semi-final (2*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-9 / 15-11 Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (10*) 41
Final (13*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-11 / 10-15 / 15-11 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (2*) 74
MS
Round 1 (80*) Kennevic ASUNCION 17-14 / 5-15 / 17-15 Andrew SMITH (29*) 45
Round 1 (27*) Shoji SATO 15-10 / 15-8 Dicky PALYAMA (15*) 67
Round 1 (84*) Rasmus WENGBERG 15-7 / 17-16 Jan VONDRA (83*) 66
Round 1 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-3 / 15-3 Kaveh MEHRABI (103*) 32
Round 1 (96*) Olivier FOSSY 9-15 / 3-13 Ret. Ronald SUSILO (32*) 23
Round 1 (19*) LEE Hyun Il 15-3 / 15-7 Jim Ronny ANDERSEN (66*) 21
Round 1 (70*) Ville LANG 13-15 / 15-9 / 15-6 Vladislav DRUZCHENKO (93*) 65
Round 1 (7*) Peter Hoeg GADE 15-0 / 15-1 Pedro YANG (57*) 32
Round 1 (40*) Tien Minh NGUYEN 15-13 / 17-16 Marc ZWIEBLER (35*) 61
Round 1 (13*) Niels Christian KALDAU 15-6 / 15-7 Niluka KARUNARATNE (74*) 32
Round 1 (21*) Sony Dwi KUNCORO 15-1 / 15-1 Craig GODDARD (114*) 21
Round 1 (2*) CHEN Hong 17-14 / 15-2 Przemyslaw WACHA (50*) 33
Round 1 (81*) Poompat SAPKULCHANANART 15-7 / 9-15 / 15-12 Raju RAI (41*) 65
Round 1 (9*) NG Wei 15-12 / 15-4 John MOODY (46*) 48
Round 1 (33*) Andrew DABEKA 9-15 / 15-3 / 15-1 Eric GO (112*) 47
Round 1 (97*) Jurgen KOCH 15-12 / 15-7 Scott EVANS (102*) 35
Round 1 (24*) Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-12 Kestutis NAVICKAS (128*) 39
Round 1 (94*) Martyn LEWIS 6-15 / 15-2 / 15-13 Christoffel Cornelius DEDNAM (213*) 60
Round 1 (5*) LEE Chong Wei 15-10 / 15-0 Jan FROHLICH (77*) 27
Round 1 (49*) LIAO Sheng Shiun 15-9 / 15-7 Miha (jnr) SEPEC (123*) 40
Round 1 (10*) Choong Hann WONG 15-1 / 15-5 Geoffrey R BELLINGHAM (87*) 23
Round 1 (26*) HARIYANTO Agus 15-2 / 15-5 Yuichi IKEDA (65*) 35
Round 1 (6*) BAO Chunlai 15-1 / 15-6 Bobby MILROY (38*) 27
Round 1 (169*) Hugi HEIMERSSON 15-8 / 15-5 Carlos LONGO (153*) 30
Round 1 (12*) Boonsak PONSANA 15-6 / 15-9 Arvind BHAT (47*) 35
Round 1 (54*) Eric PANG 15-9 / 15-2 Shai GEFFEN (205*) 26
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 15-7 / 15-3 Rodrigo PACHECO CARRILLO (166*) 38
Round 1 (28*) Aamir GHAFFAR 15-6 / 15-0 Erick ANGUIANO (136*) 35
Round 1 (14*) SHON Seung Mo 15-0 / 15-3 Marc LAI (164*) 15
Round 1 (18*) Yen Hui Kendrick LEE 15-3 / 15-4 Erwin KEHLHOFFNER (90*) 20
Round 2 (1*) LIN Dan 15-1 / 15-3 Kennevic ASUNCION (80*) 20
Round 2 (27*) Shoji SATO 15-17 / 15-7 / 15-3 Rasmus WENGBERG (84*) 71
Round 2 (19*) LEE Hyun Il 15-2 / 15-11 Ville LANG (70*) 28
Round 2 (7*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-6 Tien Minh NGUYEN (40*) 37
Round 2 (21*) Sony Dwi KUNCORO 9-15 / 15-9 / 15-4 Niels Christian KALDAU (13*) 68
Round 2 (2*) CHEN Hong 15-9 / 14-17 / 15-12 Poompat SAPKULCHANANART (81*) 74
Round 2 (9*) NG Wei 15-9 / 15-7 Andrew DABEKA (33*) 60
Round 2 (24*) Bjoern JOPPIEN 15-5 / 15-9 Jurgen KOCH (97*) 40
Round 2 (5*) LEE Chong Wei 15-1 / 15-4 Martyn LEWIS (94*) 15
Round 2 (10*) Choong Hann WONG 15-4 / 15-0 LIAO Sheng Shiun (49*) 25
Round 2 (6*) BAO Chunlai 15-7 / 15-4 HARIYANTO Agus (26*) 45
Round 2 (12*) Boonsak PONSANA 15-2 / 15-4 Hugi HEIMERSSON (169*) 25
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 15-5 / 15-6 Eric PANG (54*) 29
Round 2 (28*) Aamir GHAFFAR 15-1 / 15-7 SHON Seung Mo (14*) 31
Round 2 (3*) Kenneth JONASSEN 15-2 / 15-2 Yen Hui Kendrick LEE (18*) 24
Round 2 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM W.O. Olivier FOSSY (96*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 15-8 / 9-15 / 15-5 Shoji SATO (27*) 63
Round 3 (19*) LEE Hyun Il 15-11 / 15-5 Muhammad Hafiz HASHIM (8*) 41
Round 3 (7*) Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-10 Sony Dwi KUNCORO (21*) 52
Round 3 (2*) CHEN Hong 15-7 / 14-17 / 15-3 NG Wei (9*) 69
Round 3 (5*) LEE Chong Wei 15-4 / 15-3 Bjoern JOPPIEN (24*) 25
Round 3 (6*) BAO Chunlai 15-6 / 15-12 Choong Hann WONG (10*) 40
Round 3 (4*) Taufik HIDAYAT 15-9 / 15-17 / 15-10 Boonsak PONSANA (12*) 87
Round 3 (3*) Kenneth JONASSEN 15-2 / 15-4 Aamir GHAFFAR (28*) 26
Quarter-final (1*) LIN Dan 5-15 / 15-7 / 15-8 LEE Hyun Il (19*) 62
Quarter-final (7*) Peter Hoeg GADE 15-13 / 15-4 CHEN Hong (2*) 43
Quarter-final (5*) LEE Chong Wei 15-5 / 15-7 BAO Chunlai (6*) 35
Quarter-final (4*) Taufik HIDAYAT 3-15 / 15-10 / 15-7 Kenneth JONASSEN (3*) 75
Semi-final (1*) LIN Dan 15-9 / 13-15 / 15-11 Peter Hoeg GADE (7*) 105
Semi-final (4*) Taufik HIDAYAT 15-3 / 15-12 LEE Chong Wei (5*) 42
Final (4*) Taufik HIDAYAT 15-3 / 15-7 LIN Dan (1*) 38
WD
Round 1 (12*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-7 / 15-7 Milaine CLOUTIER / Denyse JULIEN (46*) 48
Round 1 (72*) KOON Wai Chee / LI Wing Mui 15-13 / 15-5 Ragna INGOLFSDOTTIR / Sara JONSDOTTIR (52*) 39
Round 1 (18*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-2 / 15-3 Elisa CHANTEUR / Amelie DECELLE (77*) 47
Round 1 (13*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 15-2 / 15-4 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (95*) 27
Round 1 (60*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 15-10 / 15-8 Piret VAUGHAN / Helen KLAOS (53*) 56
Round 1 (176*) Agnese ALLEGRINI / Hui DING 15-13 / 15-5 Anna LARTCHENKO FISCHER / Huwaina RAZI (169*) 29
Round 1 (15*) Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN 15-12 / 15-11 Imogen BANKIER / Emma MASON (175*) 47
Round 1 (16*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 9-15 / 17-14 / 15-7 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (20*) 91
Round 1 (29*) Tracey HALLAM / Natalie MUNT 15-7 / 5-15 / 15-4 Larisa GRIGA / Elena NOZDRAN (62*) 50
Round 1 (26*) Rebecca BELLINGHAM / Rachel HINDLEY 15-1 / 15-5 Maja KERSNIK / Maja TVRDY (47*) 63
Round 1 - Nina VISLOVA / Ulfa ZAKIA 8-15 / 15-6 / 15-10 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (27*) 83
Round 1 (28*) Helen NICHOL / Charmaine REID 15-6 / 15-9 Donna HALIDAY / Kimberly WINDSOR (58*) 34
Round 1 (23*) Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI 15-6 / 15-2 Michelle DOUGLAS / Kirsteen MCEWAN-MILLER (127*) 23
Round 1 (21*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 11-15 / 15-9 / 15-12 Miyuki TAI / Noriko OKUMA (31*) 79
Round 1 (22*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 8-15 / 15-8 / 15-5 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (17*) 60
Round 1 (65*) CHENG Hsiao Yun / CHENG Shao Chieh 15-11 / 15-1 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (33*) 26
Round 1 (25*) Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM 15-4 / 15-4 Cindy SHI / Jamie SUBANDHI - 20
Round 1 (37*) CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting 15-8 / 15-5 Jennifer COLEMAN / Melinda KESZTHELYI (43*) 40
Round 1 (19*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-7 / 15-2 Michelle Claire EDWARDS / Grace DANIEL - 37
Round 1 (8*) Yanmei JIANG / Yujia LI 17-14 / 15-10 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (44*) 56
Round 1 (42*) Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI W.O. Shinta Mulia SARI / Aiying XING (38*) 0
Round 1 (11*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS W.O. Stephanie JADI / Jill SJAUW MOOK (322*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-0 / 15-2 Diana DIMOVA / Linda ZETCHIRI (132*) 15
Round 2 (12*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-8 / 13-15 / 15-5 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (72*) 54
Round 2 (10*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-3 / 15-7 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (18*) 37
Round 2 (13*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 17-14 / 15-10 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (60*) 43
Round 2 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-3 / 15-5 Agnese ALLEGRINI / Hui DING (176*) 22
Round 2 (15*) Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN 15-1 / 15-6 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (42*) 25
Round 2 (7*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 12-15 / 15-6 / 15-9 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (16*) 71
Round 2 (29*) Tracey HALLAM / Natalie MUNT 15-5 / 15-6 Rebecca BELLINGHAM / Rachel HINDLEY (26*) 30
Round 2 - Nina VISLOVA / Ulfa ZAKIA 15-3 / 6-15 / 15-11 Helen NICHOL / Charmaine REID (28*) 66
Round 2 (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-4 / 15-6 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (23*) 40
Round 2 (21*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 15-8 / 12-15 / 15-12 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (22*) 62
Round 2 (3*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-1 / 15-4 CHENG Hsiao Yun / CHENG Shao Chieh (65*) 10
Round 2 (25*) Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM 15-12 / 3-15 / 15-6 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (11*) 52
Round 2 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-2 / 15-8 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (37*) 27
Round 2 (8*) Yanmei JIANG / Yujia LI 17-15 / 15-11 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (19*) 64
Round 2 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-0 / 15-0 Christina AICARDI / Claudia RIVERO MODENSI (103*) 18
Round 3 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-6 / 15-13 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (12*) 40
Round 3 (10*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 5-15 / 15-8 / 15-5 Pernille HARDER / Helle NIELSEN (13*) 65
Round 3 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-2 / 15-1 Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN (15*) 25
Round 3 (7*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-9 / 15-4 Tracey HALLAM / Natalie MUNT (29*) 25
Round 3 (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-0 / 15-0 Nina VISLOVA / Ulfa ZAKIA - 15
Round 3 (3*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-4 / 15-10 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (21*) 26
Round 3 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 6-15 / 15-2 / 15-1 Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM (25*) 47
Round 3 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-2 / 15-8 Yanmei JIANG / Yujia LI (8*) 33
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-7 / 15-10 Gail EMMS / Donna KELLOGG (10*) 34
Quarter-final (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-6 / 15-5 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (7*) 46
Quarter-final (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-8 / 15-9 WEI Yili / ZHAO Tingting (3*) 50
Quarter-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-3 / 15-4 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 33
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-4 / 15-3 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (5*) 39
Semi-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-5 / 15-8 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (4*) 25
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 17-16 / 15-7 GAO Ling / HUANG Sui (2*) 55
WS
Round 1 (74*) HUANG Chia-Hsin 5-11 / 11-1 / 13-10 Hui DING (153*) 59
Round 1 (9*) Kanako YONEKURA 11-2 / 11-0 Marketa KOUDELKOVA (140*) 28
Round 1 (70*) YIP Pui Yin 11-1 / 7-0 Ret. Laura MOLINA (114*) 27
Round 1 (33*) Charmaine REID 11-6 / 11-1 Maja TVRDY (57*) 48
Round 1 (13*) Kaori MORI 11-3 / 11-0 Linda ZETCHIRI (90*) 30
Round 1 (58*) Kati TOLMOFF 10-13 / 13-11 / 11-1 Eva LEE (43*) 45
Round 1 (136*) Elena NOZDRAN 11-4 / 11-2 Christina AICARDI (170*) 30
Round 1 (20*) Li LI 11-3 / 7-11 / 11-4 Susan EGELSTAFF (24*) 44
Round 1 (47*) Sutheaswari MUDUKASAN 11-4 / 11-3 Nina WECKSTROM (105*) 28
Round 1 (7*) Huaiwen XU 11-2 / 11-8 Simone PRUTSCH (59*) 29
Round 1 (78*) Nathalie DESCAMPS 11-4 / 9-11 / 11-9 Rachel HINDLEY (48*) 53
Round 1 (17*) Salakjit PONSANA 11-7 / 11-1 HWANG Hye Youn (25*) 22
Round 1 (56*) Ella DIEHL 11-0 / 11-0 Clare FLOOD (120*) 17
Round 1 (19*) CHENG Shao Chieh 11-3 / 11-13 / 11-4 Anna LARTCHENKO FISCHER (184*) 35
Round 1 (63*) Mew Choo WONG 11-8 / 11-8 Aiying XING (14*) 30
Round 1 (97*) Shannon POHL 9-11 / 13-10 / 11-5 Michelle Claire EDWARDS (325*) 48
Round 1 (38*) Juliane SCHENK 11-2 / 11-9 ZHOU Mi (6*) 25
Round 1 (106*) Agnese ALLEGRINI 4-11 / 11-3 / 11-1 Tatiana VERGE (34*) 39
Round 1 (10*) Eriko HIROSE 11-5 / 11-9 Lili ZHOU (130*) 29
Round 1 (40*) Sara PERSSON 11-5 / 11-4 Jeanine CICOGNINI (126*) 35
Round 1 (42*) Rebecca BELLINGHAM 13-11 / 11-4 Ragna INGOLFSDOTTIR (113*) 25
Round 1 (28*) Aparna POPAT 11-6 / 11-9 Petya NEDELCHEVA (11*) 30
Round 1 (29*) Anna RICE 11-0 / 11-3 Claudia RIVERO MODENSI (169*) 15
Round 1 (102*) Maja KERSNIK 11-6 / 11-5 Lucia TAVERA (94*) 22
Round 1 (12*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-1 Helen KLAOS (229*) 12
Round 1 (127*) Larisa GRIGA 11-4 / 11-5 Anu NIEMINEN (146*) 30
Round 2 (1*) ZHANG Ning 11-6 / 11-2 HUANG Chia-Hsin (74*) 20
Round 2 (70*) YIP Pui Yin 8-11 / 13-12 / 11-9 Kanako YONEKURA (9*) 92
Round 2 (5*) YAO Jie 11-1 / 11-6 Charmaine REID (33*) 32
Round 2 (13*) Kaori MORI 11-2 / 11-3 Kati TOLMOFF (58*) 25
Round 2 (3*) PI Hongyan 11-6 / 11-0 Elena NOZDRAN (136*) 13
Round 2 (20*) Li LI 11-6 / 11-3 Sutheaswari MUDUKASAN (47*) 31
Round 2 (7*) Huaiwen XU 11-2 / 11-4 Nathalie DESCAMPS (78*) 24
Round 2 (17*) Salakjit PONSANA 11-4 / 11-6 Ella DIEHL (56*) 24
Round 2 (19*) CHENG Shao Chieh 7-11 / 13-12 / 11-3 Mew Choo WONG (63*) 60
Round 2 (38*) Juliane SCHENK 11-2 / 11-0 Shannon POHL (97*) 15
Round 2 (10*) Eriko HIROSE 11-4 / 11-3 Agnese ALLEGRINI (106*) 24
Round 2 (4*) WANG Chen 11-0 / 11-1 Sara PERSSON (40*) 20
Round 2 (42*) Rebecca BELLINGHAM 9-11 / 11-8 / 11-9 Aparna POPAT (28*) 60
Round 2 (8*) Tracey HALLAM 13-10 / 11-3 Anna RICE (29*) 39
Round 2 (12*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-2 Maja KERSNIK (102*) 15
Round 2 (2*) XIE Xingfang 13-12 / 11-2 Larisa GRIGA (127*) 35
Round 3 (1*) ZHANG Ning 4-11 / 11-3 / 11-4 YIP Pui Yin (70*) 35
Round 3 (13*) Kaori MORI 11-3 / 11-13 / 11-8 YAO Jie (5*) 60
Round 3 (3*) PI Hongyan 13-12 / 11-8 Li LI (20*) 50
Round 3 (7*) Huaiwen XU 11-5 / 13-12 Salakjit PONSANA (17*) 37
Round 3 (19*) CHENG Shao Chieh 11-3 / 11-8 Juliane SCHENK (38*) 30
Round 3 (4*) WANG Chen 11-1 / 11-0 Eriko HIROSE (10*) 21
Round 3 (8*) Tracey HALLAM 11-7 / 13-10 Rebecca BELLINGHAM (42*) 37
Round 3 (2*) XIE Xingfang 11-4 / 11-13 / 11-8 Mia AUDINA TJIPTAWAN (12*) 60
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 11-4 / 11-6 Kaori MORI (13*) 25
Quarter-final (7*) Huaiwen XU 11-3 / 11-2 PI Hongyan (3*) 31
Quarter-final (19*) CHENG Shao Chieh 11-9 / 5-11 / 11-6 WANG Chen (4*) 56
Quarter-final (2*) XIE Xingfang 11-3 / 11-1 Tracey HALLAM (8*) 23
Semi-final (1*) ZHANG Ning 11-7 / 11-9 Huaiwen XU (7*) 35
Semi-final (2*) XIE Xingfang 2-11 / 11-5 / 11-6 CHENG Shao Chieh (19*) 45
Final (2*) XIE Xingfang 11-8 / 9-11 / 11-3 ZHANG Ning (1*) 50
XD
Round 1 (20*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 16-17 / 15-9 / 15-8 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (37*) 75
Round 1 (57*) Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN 15-10 / 12-15 / 15-7 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (36*) 60
Round 1 (24*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 15-4 / 15-1 Marc LAI / Melinda KESZTHELYI (61*) 16
Round 1 (17*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-1 / 15-1 Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL (332*) 15
Round 1 (38*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 17-15 / 15-6 Michal LOGOSZ / Kamila AUGUSTYN (101*) 30
Round 1 (25*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 15-13 / 9-15 / 15-9 Philippe BOURRET / Helen NICHOL (64*) 75
Round 1 (65*) Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN 17-16 / 15-7 Gasper PLESTENJAK / Maja KERSNIK (100*) 30
Round 1 (71*) Andrew BOWMAN / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-3 / 15-2 Brian SMYTH / Caitriona FARRELL (95*) 17
Round 1 (10*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-1 / 15-10 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI (47*) 53
Round 1 (168*) HU Chung Shien / CHIEN Yu Chin 15-3 / 15-4 Juan Jose ESPINOSA / Christina AICARDI (142*) 15
Round 1 (15*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON 4-15 / 15-8 / 15-6 LEE Yong Dae / HA Jung Eun (22*) 43
Round 1 (30*) Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI 15-6 / 15-8 Craig COOPER / Lianne SHIRLEY (26*) 30
Round 1 (43*) Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 15-7 / 15-8 Thomas QUERE / Elodie EYMARD (67*) 38
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-11 / 15-10 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee (82*) 44
Round 1 (46*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 15-13 / 15-6 Howard BACH / Cindy SHI - 27
Round 1 (13*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-11 / 15-10 Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (21*) 48
Round 1 (290*) Hiroshi SHIMIZU / Miyuki TAI 15-3 / 15-8 William MILROY / Tammy SUN (29*) 30
Round 1 (11*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 15-4 / 15-5 Kristian ROEBUCK / Liza SMITH (16*) 25
Round 1 (48*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA W.O. Jose Antonio CRESPO / Yoana MARTINEZ (88*) 0
Round 1 (102*) Jiri PROVAZNIK / Marketa KOUDELKOVA W.O. Carlos LONGO / Laura MOLINA (55*) 0
Round 2 (20*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-1 / 15-2 Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN (57*) 20
Round 2 (6*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-7 / 15-7 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (24*) 30
Round 2 (17*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-4 / 10-15 / 15-3 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (38*) 43
Round 2 (2*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-6 / 15-5 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU (85*) 27
Round 2 (25*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 15-13 / 15-9 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (65*) 41
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-2 Andrew BOWMAN / Kirsteen MCEWAN-MILLER (71*) 22
Round 2 (10*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-6 / 15-5 Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA (48*) 42
Round 2 (15*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON 13-15 / 15-11 / 15-3 HU Chung Shien / CHIEN Yu Chin (168*) 50
Round 2 (9*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-6 / 15-3 Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI (30*) 24
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-10 / 15-4 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS (43*) 29
Round 2 (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-1 / 15-0 Marko KROFLIC / Mateja FINK (99*) 11
Round 2 (13*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 14-17 / 15-11 / 15-4 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (46*) 67
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-4 / 15-2 Jiri PROVAZNIK / Marketa KOUDELKOVA (102*) 19
Round 2 (11*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 15-1 / 15-2 Hiroshi SHIMIZU / Miyuki TAI (290*) 20
Round 2 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-2 / 15-2 Mike BERES / Jody PATRICK (42*) 20
Round 2 (32*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL W.O. Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (1*) 0
Round 3 (20*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-4 / 15-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (32*) 35
Round 3 (6*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-8 / 15-10 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (17*) 29
Round 3 (2*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-7 / 15-5 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (25*) 25
Round 3 (10*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 7-15 / 15-10 / 15-7 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (4*) 71
Round 3 (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-12 / 15-12 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 55
Round 3 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-14 / 15-7 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (13*) 46
Round 3 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-11 / 15-6 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (11*) 40
Round 3 (15*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON W.O. Robert BLAIR / Natalie MUNT (9*) 0
Quarter-final (20*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-11 / 15-13 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (6*) 42
Quarter-final (10*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 6-15 / 17-14 / 15-2 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (2*) 70
Quarter-final (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-6 / 15-6 Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON (15*) 40
Quarter-final (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 10-15 / 15-7 / 15-11 ZHANG Jun / GAO Ling (3*) 71
Semi-final (10*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-8 / 15-8 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (20*) 43
Semi-final (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-9 / 3-15 / 15-10 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 58
Final (5*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 13-15 / 15-8 / 15-2 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (10*) 84
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 50 113 13 26.0% 2537 50.74 00:42:54 1.18 11 22.0%
MS 59 132 14 23.7% 2870 48.64 00:42:38 1.14 16 27.1%
WD 51 114 12 23.5% 2460 48.24 00:42:08 1.14 10 19.6%
WS 56 128 16 28.6% 2086 37.25 00:34:30 1.08 5 8.9%
XD 47 106 12 25.5% 2347 49.94 00:39:15 1.27 8 17.0%
Total 263 593 67 25.5% 12300 46.77 00:40:15 1.16 50 19.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 23 4 85.2%
China 41 11 78.8%
Macau 3 1 75.0%
Malaysia 25 15 62.5%
Denmark 20 13 60.6%
Thailand 12 8 60.0%
Korea 12 8 60.0%
Germany 9 6 60.0%
Russia 3 2 60.0%
Philippines 3 2 60.0%
Chinese Taipei 13 10 56.5%
Hong Kong 11 9 55.0%
Sweden 7 6 53.8%
England 12 12 50.0%
Singapore 7 7 50.0%
Poland 5 5 50.0%
Belgium 3 3 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
Japan 13 14 48.1%
Netherlands 5 6 45.5%
New Zealand 8 10 44.4%
Ukraine 3 5 37.5%
U.S.A. 8 14 36.4%
Italy 2 4 33.3%
Wales 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6