Thailand Open  

Tournament Name: TOYOTA Thailand Open 2018
Tournament Dates: 10/07/2018-15/07/2018
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takeshi KAMURA / Keigo SONODA Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE
MS Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO
WD Greysia POLII / Apriyani RAHAYU Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS Nozomi OKUHARA PUSARLA V. Sindhu
XD Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 154 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 21-19 / 21-13 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Charongrat NOBSAMRONG - 27
Round 1 - CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 21-16 / 21-12 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 193 27
Round 1 73 OU Xuanyi / REN Xiangyu 15-21 / 21-17 / 21-15 HO Wai Lun / Hee Chun MAK 532 50
Round 1 243 Rian SWASTEDIAN / Amri SYAHNAWI 23-21 / 21-18 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 284 28
MD
Round 1 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 11-8 Ret. Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 59 9
Round 1 80 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-18 / 21-15 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 23 36
Round 1 11 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-6 / 21-6 KONA Tarun / Saurabh SHARMA 54 21
Round 1 - CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 14-21 / 21-12 / 21-14 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 154 38
Round 1 7 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-13 / 21-14 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 51 29
Round 1 34 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-17 / 21-9 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 62 23
Round 1 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 21-10 Ben LANE / Sean VENDY 40 31
Round 1 24 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-18 / 13-21 / 21-16 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 38 52
Round 1 73 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-18 / 21-14 Phillip CHEW / Ryan CHEW 50 28
Round 1 28 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 17 33
Round 1 16 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-10 / 21-7 Thom GICQUEL / Bastian KERSAUDY - 30
Round 1 29 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-18 / 15-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 14 49
Round 1 210 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-16 / 14-21 / 21-17 Rian SWASTEDIAN / Amri SYAHNAWI 243 46
Round 1 281 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-11 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21 36
Round 1 47 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-16 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 97 27
Round 1 12 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-13 / 21-16 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 43 28
Round 2 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-13 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 80 26
Round 2 11 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 19-21 / 21-18 / 21-18 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei - 57
Round 2 7 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-13 / 21-18 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 34 26
Round 2 24 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-17 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 19 36
Round 2 73 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-17 / 21-13 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 28 28
Round 2 16 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 22-24 / 21-13 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 29 66
Round 2 281 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 17-21 / 21-16 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 210 60
Round 2 47 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 13-21 / 21-19 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 12 39
Quarter-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-13 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 11 35
Quarter-final 7 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-11 / 25-23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 24 42
Quarter-final 16 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-14 OU Xuanyi / REN Xiangyu 73 37
Quarter-final 281 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-14 / 21-12 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 47 37
Semi-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-17 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 7 34
Semi-final 16 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 19-21 / 22-20 / 21-10 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 281 70
Final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 16 44
MS (qual)
Round 1 118 Shreyansh JAISWAL 21-18 / 21-12 KAN Chao Yu 221 24
Round 1 49 LU Guangzu 21-14 / 21-15 Adulrach NAMKUL 109 31
Round 1 60 Sitthikom THAMMASIN 21-12 / 21-10 WANG Yuehang 164 29
Round 1 81 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-18 / 14-21 / 21-19 Firman Abdul KHOLIK 91 63
Round 1 80 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-13 LU Chia Hung 133 30
Round 1 129 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-14 / 21-19 Henrikho KHO WIBOWO 203 34
Round 1 77 LEONG Jun Hao 21-16 / 21-16 Kantawat LEELAVECHABUTR 183 39
Round 1 88 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-12 / 7-21 / 21-13 YANG Chih Chieh 231 44
Round 2 49 LU Guangzu 21-7 / 21-9 Shreyansh JAISWAL 118 21
Round 2 60 Sitthikom THAMMASIN 21-14 / 21-12 Rahul Yadav CHITTABOINA 81 34
Round 2 80 Sony Dwi KUNCORO 21-14 / 28-26 Kartikey GULSHAN KUMAR 129 52
Round 2 77 LEONG Jun Hao 22-20 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 88 42
MS
Round 1 54 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-17 Jason Anthony HO-SHUE 66 38
Round 1 33 Kanta TSUNEYAMA 21-23 / 21-11 / 21-17 LEE Cheuk Yiu 40 64
Round 1 25 Khosit PHETPRADAB 21-12 / 21-15 Pannawit THONGNUAM 67 40
Round 1 29 Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-23 / 21-19 HU Yun 42 57
Round 1 11 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-19 Pablo ABIAN 44 35
Round 1 80 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-8 Ihsan Maulana MUSTOFA 45 39
Round 1 52 CHONG Wei Feng 23-21 / 17-21 / 21-11 Kazumasa SAKAI 23 65
Round 1 38 HUANG Yuxiang 21-17 / 21-18 LIEW Daren 41 40
Round 1 49 LU Guangzu 14-21 / 21-18 / 21-14 Brice LEVERDEZ 19 58
Round 1 14 Kenta NISHIMOTO 21-7 / 21-17 HSU Jen Hao 39 31
Round 1 31 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-17 Lucas CORVEE 37 49
Round 1 51 LEE Zii Jia 21-11 / 16-21 / 21-16 Vladimir MALKOV 47 56
Round 1 15 Tommy SUGIARTO 21-14 / 21-15 QIAO Bin 36 41
Round 1 35 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-16 Sameer VERMA 18 44
Round 1 22 Kantaphon WANGCHAROEN 19-21 / 21-9 / 24-22 LEONG Jun Hao 77 81
Round 1 60 Sitthikom THAMMASIN 15-21 / 21-15 / 21-12 Toby PENTY 50 66
Round 2 33 Kanta TSUNEYAMA 21-18 / 18-21 / 21-19 PARUPALLI Kashyap 54 68
Round 2 25 Khosit PHETPRADAB 23-21 / 21-13 Rajiv OUSEPH 29 42
Round 2 80 Sony Dwi KUNCORO 21-18 / 21-14 PRANNOY H. S. 11 35
Round 2 38 HUANG Yuxiang 21-9 / 21-19 CHONG Wei Feng 52 38
Round 2 14 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 20-22 / 21-19 LU Guangzu 49 77
Round 2 31 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-12 LEE Zii Jia 51 34
Round 2 15 Tommy SUGIARTO 19-21 / 21-18 / 21-16 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 35 68
Round 2 22 Kantaphon WANGCHAROEN 21-11 / 21-9 Sitthikom THAMMASIN 60 37
Quarter-final 33 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-13 Khosit PHETPRADAB 25 39
Quarter-final 80 Sony Dwi KUNCORO 21-9 / 21-8 HUANG Yuxiang 38 28
Quarter-final 31 Suppanyu AVIHINGSANON 21-19 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 14 43
Quarter-final 15 Tommy SUGIARTO 21-11 / 11-21 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 22 51
Semi-final 33 Kanta TSUNEYAMA 21-13 / 14-21 / 23-21 Sony Dwi KUNCORO 80 69
Semi-final 15 Tommy SUGIARTO 21-15 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 31 39
Final 33 Kanta TSUNEYAMA 21-16 / 13-21 / 21-9 Tommy SUGIARTO 15 58
WD (qual)
Round 1 264 Mychelle Crhystine BANDASO / Winny Oktavina KANDOW 21-11 / 21-14 Kunjira KHONGDEE / Nichakarn KWANDAENG 470 27
Round 1 - Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Thunyathorn THAMNOPAKAO 21-13 / 22-20 Pattaranan CHAMNAKTAN / Vararat GATENAKORN - 32
Round 1 106 LIM Chiew Sien / Sueh Jeou TAN 21-10 / 21-12 Manassiri BOWONWITTHANAKUL / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 27
Round 1 - Phakhawadi SUKJAI / Runshida SUKJAI W.O. Suphapich SILPRAKOB / Suangsupa SUPPASANG - 0
WD
Round 1 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-10 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 117 28
Round 1 204 Chloe BIRCH / Jenny MOORE 21-19 / 21-19 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 133 46
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-16 TANG Jinhua / YU Xiaohan 39 38
Round 1 99 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 23-21 / 21-8 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 36 36
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-16 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 75 43
Round 1 302 Jessica PUGH / Lauren SMITH 21-18 / 21-15 DONG Wenjing / FENG Xueying 93 35
Round 1 13 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 21-15 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Thunyathorn THAMNOPAKAO - 34
Round 1 25 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-8 / 21-8 Phakhawadi SUKJAI / Runshida SUKJAI 809 19
Round 1 157 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-7 / 21-7 Ariel LEE / Sydney LEE 50 21
Round 1 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-5 / 18-21 / 21-15 Yulfira BARKAH / Rosyita Eka PUTRI SARI 119 52
Round 1 22 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-16 / 21-17 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 30 32
Round 1 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-14 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 78 32
Round 1 84 CAO Tongwei / ZHENG Yu 21-13 / 21-14 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 72 29
Round 1 12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-8 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 19 38
Round 1 42 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-13 / 23-21 LIM Chiew Sien / Sueh Jeou TAN 106 44
Round 1 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-11 / 21-15 Mychelle Crhystine BANDASO / Winny Oktavina KANDOW 264 34
Round 2 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-14 Chloe BIRCH / Jenny MOORE 204 30
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-17 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 99 34
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-14 Jessica PUGH / Lauren SMITH 302 36
Round 2 13 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 12-21 / 21-17 / 21-14 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 25 62
Round 2 157 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-15 / 21-13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10 36
Round 2 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-9 / 21-9 Emilie LEFEL / Anne TRAN 22 26
Round 2 12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-14 CAO Tongwei / ZHENG Yu 84 37
Round 2 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-6 / 11-5 Ret. Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 42 21
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 14-21 / 21-12 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 2 65
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 13 40
Quarter-final 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 12-4 Ret. Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Nitya Krishinda MAHESWARI 157 10
Quarter-final 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 23-21 / 21-19 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 12 34
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 50
Semi-final 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-15 / 21-18 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 5 45
Final 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-13 / 21-10 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 53
WS (qual)
Round 1 55 HAN Yue 9-21 / 21-18 / 21-19 CAI Yanyan 41 53
Round 1 46 ZHANG Yiman 21-19 / 21-13 Ruselli HARTAWAN 89 33
Round 1 90 Yulia Yosephin SUSANTO 21-18 / 21-9 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 128 35
Round 1 110 Chananchida JUCHAROEN 21-9 / 21-9 Thamolwan POOPRADUBSIL 96 25
WS
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-14 GAO Fangjie 21 38
Round 1 34 GOH Jin Wei 21-12 / 21-9 Fitriani FITRIANI 37 29
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-15 / 21-14 CHIANG Ying Li 43 31
Round 1 40 Dinar Dyah AYUSTINE 21-17 / 21-10 LEE Ying Ying 36 40
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-12 Evgeniya KOSETSKAYA 25 33
Round 1 19 Pornpawee CHOCHUWONG 21-6 / 21-11 Beatriz CORRALES 28 32
Round 1 15 Sayaka SATO 21-13 / 21-17 Vaishnavi Reddy JAKKA 54 31
Round 1 14 Aya OHORI 21-13 / 21-11 Lyanny Alessandra MAINAKY 47 36
Round 1 13 Michelle LI 21-12 / 21-9 Yulia Yosephin SUSANTO 90 31
Round 1 26 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-9 / 11-5 Ret. Sabrina JAQUET 58 21
Round 1 45 Saena KAWAKAMI 23-21 / 21-16 HAN Yue 55 38
Round 1 29 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-14 / 21-7 Chloe BIRCH 60 25
Round 1 46 ZHANG Yiman 21-15 / 16-21 / 21-13 Chananchida JUCHAROEN 110 51
Round 1 35 Soniia CHEAH 21-16 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 11 39
Round 1 33 YIP Pui Yin 21-14 / 21-10 LEE Chia Hsin 32 28
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-8 / 21-15 Linda ZETCHIRI 44 26
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-12 GOH Jin Wei 34 32
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-16 / 19-21 / 21-11 Dinar Dyah AYUSTINE 40 51
Round 2 8 Nozomi OKUHARA 21-18 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG 19 41
Round 2 14 Aya OHORI 9-21 / 21-19 / 21-18 Sayaka SATO 15 49
Round 2 13 Michelle LI 15-21 / 21-12 / 21-19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 26 60
Round 2 29 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-12 / 21-18 Saena KAWAKAMI 45 26
Round 2 35 Soniia CHEAH 21-17 / 21-17 ZHANG Yiman 46 37
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-14 YIP Pui Yin 33 37
Quarter-final 12 Beiwen ZHANG 14-21 / 21-19 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 2 50
Quarter-final 8 Nozomi OKUHARA 21-12 / 15-21 / 21-19 Aya OHORI 14 56
Quarter-final 29 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-17 / 21-8 Michelle LI 13 27
Quarter-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-13 Soniia CHEAH 35 36
Semi-final 8 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-10 Beiwen ZHANG 12 34
Semi-final 3 PUSARLA V. Sindhu 23-21 / 16-21 / 21-9 Gregoria Mariska TUNJUNG 29 60
Final 8 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 3 50
XD (qual)
Round 1 163 Irfan FADHILAH / Pia Zebadiah BERNADET 21-10 / 21-12 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 111 17
Round 1 106 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-17 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 59 31
Round 1 349 Yuki KANEKO / Mayu MATSUMOTO 21-15 / 21-8 Pakin KUNA-ANUVIT / Supissara PAEWSAMPRAN 101 22
Round 1 68 Andika RAMADIANSYAH / Mychelle Crhystine BANDASO 14-21 / 21-12 / 21-18 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 144 44
XD
Round 1 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-14 Andika RAMADIANSYAH / Mychelle Crhystine BANDASO 68 32
Round 1 41 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-17 / 21-17 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 210 37
Round 1 33 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 21-15 Takuro HOKI / Koharu YONEMOTO 176 24
Round 1 74 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-17 / 24-22 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 57 29
Round 1 13 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-18 / 21-13 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 48 32
Round 1 32 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-16 / 21-19 Riky WIDIANTO / Masita MAHMUDIN 77 31
Round 1 56 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 19-21 / 21-14 / 21-17 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 81 48
Round 1 349 Yuki KANEKO / Mayu MATSUMOTO 22-20 / 21-18 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 42 34
Round 1 25 Ben LANE / Jessica PUGH 18-21 / 21-19 / 21-10 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 39 45
Round 1 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-14 / 23-21 Peter KAESBAUER / Olga KONON 47 33
Round 1 - REN Xiangyu / TANG Jinhua 21-15 / 21-12 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 49 24
Round 1 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-11 / 21-11 Irfan FADHILAH / Pia Zebadiah BERNADET 163 35
Round 1 106 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-19 / 21-15 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 52 31
Round 1 35 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 19-21 / 21-10 / 21-17 LEE Yang / HSU Ya Ching 29 54
Round 1 155 LU Kai / CHEN Lu 18-21 / 22-20 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 16 52
Round 1 176 LU Ching Yao / HU Ling Fang 21-14 / 21-19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 19 32
Round 2 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-9 / 22-20 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 41 32
Round 2 33 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-20 / 21-15 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 74 26
Round 2 13 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-16 / 21-15 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 32 26
Round 2 349 Yuki KANEKO / Mayu MATSUMOTO 21-11 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 56 29
Round 2 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 21-18 Ben LANE / Jessica PUGH 25 30
Round 2 - REN Xiangyu / TANG Jinhua 21-16 / 16-21 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 10 62
Round 2 35 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-13 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 106 27
Round 2 155 LU Kai / CHEN Lu 21-17 / 21-18 LU Ching Yao / HU Ling Fang 176 38
Quarter-final 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 18-21 / 21-18 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 33 58
Quarter-final 13 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-14 / 21-17 Yuki KANEKO / Mayu MATSUMOTO 349 25
Quarter-final 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-14 / 21-15 REN Xiangyu / TANG Jinhua - 27
Quarter-final 155 LU Kai / CHEN Lu 21-10 / 18-21 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 35 56
Semi-final 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 19-21 / 21-7 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 13 50
Semi-final 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-15 / 21-16 LU Kai / CHEN Lu 155 32
Final 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-12 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 28
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2508 83.6 00:38:08 2.19 3 10.0%
MS 31 75 13 41.9% 2733 88.16 00:49:21 1.79 8 25.8%
WD 29 61 3 10.3% 2117 73 00:38:14 1.91 2 6.9%
WS 30 67 7 23.3% 2362 78.73 00:38:28 2.05 2 6.7%
XD 31 70 8 25.8% 2581 83.26 00:36:06 2.31 1 3.2%
Total 151 342 40 26.5% 12301 81.46 00:40:06 2.03 16 10.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 47 18 72.3%
Indonesia 37 26 58.7%
China 18 14 56.2%
Malaysia 10 10 50.0%
Canada 3 3 50.0%
U.S.A. 3 3 50.0%
England 9 12 42.9%
Thailand 25 34 42.4%
India 12 18 40.0%
Chinese Taipei 10 18 35.7%
Hong Kong 6 11 35.3%
Bulgaria 1 2 33.3%
France 1 5 16.7%
Switzerland 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Spain 0 2 0.0%
Russia 0 4 0.0%

Category: