Korea Open  

Tournament Name: Korea Open 1997 (I)
Tournament Dates: 26/01/1997-26/01/1997
Location: Korea, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP
MS Thomas STUER-LAURIDSEN PARK Sung Woo
WD GE Fei / GU Jun QIN Yiyuan / He Tian TANG
WS YE Zhaoying GONG Zhichao
XD LIU Yong / GE Fei Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - KIM Jae Hwan / LEE Suk Ho 15-1 / 15-3 Shuichi NAKAO / Hiroshi SHIMIZU (753*) 0
Round 1 - KIM Jong Woong / LEE Kwang Jin 15-8 / 7-15 / 15-8 Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON (35*) 0
Round 1 (89*) Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA 15-11 / 11-16 / 18-16 CHERN Chih-Zeh / WEI Chun-Yi (252*) 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-5 / 15-5 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (171*) 0
Round 1 (22*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-5 / 15-13 Henrik BENGTSSON / Daniel ERIKSSON (549*) 0
Round 1 - HAN Dong Sung / JANG Chun Woong 15-1 / 15-2 Anthony AVE / Jaime LLANES (374*) 0
Round 1 (29*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-8 / 15-6 LEE Wei-Jen / LIN Liang-Chun (381*) 0
Round 1 - CHOI Ji Tae / KIM Joong Suk 15-12 / 15-7 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (65*) 0
Round 1 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-6 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (97*) 0
Round 2 (2*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-5 / 15-2 Brent OLYNYK / Iain SYDIE (64*) 0
Round 2 - KIM Jae Hwan / LEE Suk Ho 15-1 / 15-3 HUANG Chuan-Chen / LU Teu-Ping (246*) 0
Round 2 (11*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-8 / 15-6 Kok Kiong SENG / WIBOWO Victo (25*) 0
Round 2 - KIM Jong Woong / LEE Kwang Jin 12-0 / 7-15 / 0-15 LIU Kwok Wa / TAM Kai Chuen - 0
Round 2 (9*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-6 / 15-1 Melvin LLANES / Ian Gil PIENCENAVES (153*) 0
Round 2 - LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 16-6 / 15-7 Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA (89*) 0
Round 2 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-9 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (95*) 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-18 / 15-5 / 15-11 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (16*) 0
Round 2 (22*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-6 / 17-15 HAN Dong Sung / JANG Chun Woong - 0
Round 2 (13*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 6-15 / 15-10 / 15-4 Chee Leong LEE / Kim Her TAN (231*) 0
Round 2 (29*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-10 / 15-5 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (104*) 0
Round 2 (5*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-1 / 15-8 CHOW Kin Man / MA Che Kong (26*) 0
Round 2 - CHOI Ji Tae / KIM Joong Suk 15-6 / 15-4 Mike BERES / Bryan MOODY (33*) 0
Round 2 (10*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-7 WOO Hyun Ho / YIM Jae Sung - 0
Round 2 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-3 BAE Gi-Dae / KIM Hyung Joon - 0
Round 2 (6*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-6 / 8-15 / 15-4 Kim Wai CHANG / Soon Thoe CHEAH (232*) 0
Round 3 (2*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-8 / 15-12 KIM Jae Hwan / LEE Suk Ho - 0
Round 3 (11*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-2 / 15-5 KIM Jong Woong / LEE Kwang Jin - 0
Round 3 - LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 18-16 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (9*) 0
Round 3 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-2 / 15-3 Simon ARCHER / Chris HUNT (7*) 0
Round 3 (13*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-11 / 15-4 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (22*) 0
Round 3 (5*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 17-15 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (29*) 0
Round 3 - CHOI Ji Tae / KIM Joong Suk 4-15 / 15-1 / 15-11 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (10*) 0
Round 3 (6*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 18-15 / 15-2 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (12*) 0
Quarter-final (2*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-7 / 15-9 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (11*) 0
Quarter-final - LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-6 / 18-16 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD - 0
Quarter-final (5*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-9 / 15-12 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (13*) 0
Quarter-final (6*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 8-15 / 15-3 / 15-7 CHOI Ji Tae / KIM Joong Suk - 0
Semi-final (2*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-8 / 15-2 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung - 0
Semi-final (5*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-2 / 15-8 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (6*) 0
Final (5*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 4-15 / 15-3 / 15-5 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (2*) 0
MS
Round 1 (66*) Thomas JOHANSSON 15-9 / 15-9 Zainul Hafiz YUSOF (127*) 0
Round 1 (49*) Nunung SUBANDORO 15-3 / 15-8 Hiroshi SHIMIZU (452*) 0
Round 1 (95*) Andreij ANTROPOV 18-15 / 15-5 TING Chih-Chen (157*) 0
Round 1 (153*) KIM Young Gil 17-14 / 7-15 / 15-9 CHERN Chih-Zeh (1022*) 0
Round 1 - KIM Yong Ho 15-3 / 15-0 Ian Gil PIENCENAVES (450*) 0
Round 1 (132*) Richard VAUGHAN 15-5 / 11-15 / 15-9 Fumihiko MACHIDA (57*) 0
Round 1 (121*) Keita MASUDA 15-9 / 15-9 LIU Kwok Wa (282*) 0
Round 1 (75*) Kevin (Qi) HAN 18-13 / 8-15 / 15-1 Choong Hann WONG (62*) 0
Round 1 (42*) Chen PANG 15-10 / 15-4 BAE Gi-Dae (645*) 0
Round 1 (83*) HAN Dong Sung 15-11 / 11-15 / 15-6 Colin HAUGHTON (53*) 0
Round 1 (37*) TAM Kai Chuen 15-4 / 15-5 HU Chinig-Hsin (544*) 0
Round 1 (35*) Henrik BENGTSSON 15-2 / 15-9 Ramesh NATHAN (197*) 0
Round 1 (409*) Tadashi OHTSUKA 6-15 / 15-8 / 15-6 LIAO Chun-Yi (193*) 0
Round 1 (396*) HUANG Yeu-Der 15-9 / 12-15 / 15-4 Takahiro SUKA (156*) 0
Round 2 (30*) Peter RASMUSSEN 8-15 / 15-1 / 15-9 PERMADI Fung (2*) 0
Round 2 (48*) Hock Kin YONG 15-7 / 15-11 PHYUN Kwang Min (318*) 0
Round 2 (24*) LEE Kwang Jin 15-12 / 15-7 Shinji OHTA (266*) 0
Round 2 (66*) Thomas JOHANSSON 15-7 / 11-15 / 15-11 Melvin LLANES (146*) 0
Round 2 (879*) KIM Chul Joong 15-6 / 15-13 Nunung SUBANDORO (49*) 0
Round 2 (28*) Darren J HALL 15-6 / 15-12 YIM Jae Sung (933*) 0
Round 2 (161*) Muhammad Roslin HASHIM 15-7 / 15-12 Andreij ANTROPOV (95*) 0
Round 2 (7*) Ewe Hock ONG 15-7 / 15-8 Takuya TAKEHANA (1019*) 0
Round 2 (153*) KIM Young Gil 15-2 / 15-8 Iain SYDIE (51*) 0
Round 2 (15*) CHEN Gang 15-1 / 15-2 Henrik SORENSEN (82*) 0
Round 2 - KIM Yong Ho 15-9 / 15-2 Jason WONG (61*) 0
Round 2 (11*) Budi SANTOSO 15-6 / 15-3 KWON Dae Bong (656*) 0
Round 2 (132*) Richard VAUGHAN 15-7 / 15-4 Felix OOI (241*) 0
Round 2 (14*) PARK Sung Woo 15-2 / 15-2 Kean Kok NG (238*) 0
Round 2 (121*) Keita MASUDA 15-13 / 15-5 Daniel ERIKSSON (41*) 0
Round 2 (32*) HWANG Sun Ho 15-5 / 15-2 Shuichi NAKAO (513*) 0
Round 2 (42*) Chen PANG 15-1 / 15-3 Anthony AVE (1130*) 0
Round 2 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-1 / 15-1 GE Cheng (105*) 0
Round 2 (20*) Jeffer ROSOBIN 15-10 / 15-4 Yoon Keang FOO (123*) 0
Round 2 (37*) TAM Kai Chuen 12-15 / 15-8 / 15-8 KIM Hyung Joon (377*) 0
Round 2 (25*) SUN Jun 15-4 / 15-4 Yuzo KUBOTA (534*) 0
Round 2 (177*) JANG Chun Woong 15-10 / 15-8 Henrik BENGTSSON (35*) 0
Round 2 (18*) LUO Yigang 15-4 / 15-8 Mike BERES (81*) 0
Round 2 (409*) Tadashi OHTSUKA 15-7 / 15-11 / 15-5 KIM Young Hyun - 0
Round 2 (8*) Indra WIJAYA 15-6 / 15-9 WOO Hyun Ho (651*) 0
Round 2 (17*) KIM Hak Kyun 15-2 / 15-11 Peter KNOWLES (47*) 0
Round 2 - KIM Jae Hwan 15-1 / 15-2 NG Wei (219*) 0
Round 2 (4*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-2 Jaime LLANES (365*) 0
Round 2 (44*) Ah Heng LO W.O. DONG Jiong (27*) 0
Round 2 (75*) Kevin (Qi) HAN W.O. LEE Mou-Chou (158*) 0
Round 2 (83*) HAN Dong Sung W.O. Rikard MAGNUSSON (40*) 0
Round 2 (396*) HUANG Yeu-Der W.O. Kam Fook NG (137*) 0
Round 3 (48*) Hock Kin YONG 15-8 / 17-18 / 15-5 Peter RASMUSSEN (30*) 0
Round 3 (66*) Thomas JOHANSSON 15-13 / 18-14 LEE Kwang Jin (24*) 0
Round 3 (879*) KIM Chul Joong 15-6 / 18-14 Ah Heng LO (44*) 0
Round 3 (28*) Darren J HALL 15-3 / 15-6 Muhammad Roslin HASHIM (161*) 0
Round 3 (7*) Ewe Hock ONG 12-15 / 15-3 / 15-8 KIM Young Gil (153*) 0
Round 3 (15*) CHEN Gang 15-11 / 15-3 KIM Yong Ho - 0
Round 3 (11*) Budi SANTOSO 15-7 / 15-9 Richard VAUGHAN (132*) 0
Round 3 (14*) PARK Sung Woo 15-6 / 15-7 Keita MASUDA (121*) 0
Round 3 (32*) HWANG Sun Ho 15-17 / 18-13 / 15-3 Kevin (Qi) HAN (75*) 0
Round 3 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-7 Chen PANG (42*) 0
Round 3 (20*) Jeffer ROSOBIN 15-6 / 15-11 HAN Dong Sung (83*) 0
Round 3 (25*) SUN Jun 15-8 / 9-15 / 15-7 TAM Kai Chuen (37*) 0
Round 3 (18*) LUO Yigang 15-4 / 15-8 JANG Chun Woong (177*) 0
Round 3 (8*) Indra WIJAYA 15-12 / 15-12 Tadashi OHTSUKA (409*) 0
Round 3 (17*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-4 HUANG Yeu-Der (396*) 0
Round 3 (4*) Rashid SIDEK 15-1 / 15-3 KIM Jae Hwan - 0
Round 4 (48*) Hock Kin YONG 15-5 / 15-5 Thomas JOHANSSON (66*) 0
Round 4 (879*) KIM Chul Joong 15-8 / 15-3 Darren J HALL (28*) 0
Round 4 (7*) Ewe Hock ONG 15-12 / 15-7 CHEN Gang (15*) 0
Round 4 (14*) PARK Sung Woo 15-12 / 15-2 Budi SANTOSO (11*) 0
Round 4 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 18-13 / 15-6 HWANG Sun Ho (32*) 0
Round 4 (25*) SUN Jun 15-9 / 15-5 Jeffer ROSOBIN (20*) 0
Round 4 (8*) Indra WIJAYA 15-11 / 17-15 LUO Yigang (18*) 0
Round 4 (17*) KIM Hak Kyun 15-8 / 12-15 / 15-4 Rashid SIDEK (4*) 0
Quarter-final (48*) Hock Kin YONG 15-12 / 17-14 KIM Chul Joong (879*) 0
Quarter-final (14*) PARK Sung Woo 15-13 / 15-3 Ewe Hock ONG (7*) 0
Quarter-final (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-11 SUN Jun (25*) 0
Quarter-final (17*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-6 Indra WIJAYA (8*) 0
Semi-final (14*) PARK Sung Woo 11-15 / 15-5 / 15-7 Hock Kin YONG (48*) 0
Semi-final (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-12 KIM Hak Kyun (17*) 0
Final (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-12 / 15-10 PARK Sung Woo (14*) 0
WD
Round 1 (18*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-10 / 15-8 Denyse JULIEN / Charmaine REID (93*) 0
Round 2 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 15-3 LEE Soon Deuk / PARK Yoon Kyung - 0
Round 2 (236*) KOON Wai Chee / LING Wan Ting 15-7 / 15-11 Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL (84*) 0
Round 2 (7*) GE Fei / GU Jun 15-3 / 15-11 Takako IDA / Mariko NAKAYAMA - 0
Round 2 - LEE So Young / PARK So Yun 15-9 / 15-5 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (23*) 0
Round 2 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 4-15 / 15-8 KIM Shin Young / CHUNG Jae Hee - 0
Round 2 (45*) Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE 18-15 / 15-6 Chia-Chi HUANG / JAW Hua-Ching (237*) 0
Round 2 - CHUNG Jung Hee / PARK Jin Hyun 15-3 / 15-10 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (74*) 0
Round 2 (18*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-6 / 15-7 Donna KELLOGG / Joanne NICHOLAS (63*) 0
Round 2 - CHA Yoon Sook / KIM Mee Kyung 11-15 / 15-9 / 15-13 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (17*) 0
Round 2 - KIM Mee Hyang / YIM Kyung Jin 15-5 / 15-8 Naoko MIYAKE / Kaori MORI (136*) 0
Round 2 (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-4 / 15-1 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (26*) 0
Round 2 - JANG Hye Ock / PARK Soo Yun 15-3 / 15-4 CHEN Yueh-Ying / LIN Chiu-Yin (112*) 0
Round 2 (22*) NG Ching / TUNG Chau Man 15-12 / 15-6 KANG Mi Hwa / KANG Young Hwa - 0
Round 2 (105*) GONG Zhichao / ZHANG Ning 15-2 / 15-7 PARK Joo Hee / SHIN Ja Young - 0
Round 2 (4*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-8 / 15-5 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (89*) 0
Round 2 (106*) DAI Yun / YE Zhaoying W.O. Marina ANDRIEVSKAYA / Christine GANDRUP (15*) 0
Round 3 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-2 / 15-12 KOON Wai Chee / LING Wan Ting (236*) 0
Round 3 (7*) GE Fei / GU Jun 15-4 / 15-0 LEE So Young / PARK So Yun - 0
Round 3 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-5 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (45*) 0
Round 3 (106*) DAI Yun / YE Zhaoying 15-8 / 15-6 CHUNG Jung Hee / PARK Jin Hyun - 0
Round 3 - CHA Yoon Sook / KIM Mee Kyung 4-15 / 15-7 / 15-10 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (18*) 0
Round 3 (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-4 / 15-2 KIM Mee Hyang / YIM Kyung Jin - 0
Round 3 - JANG Hye Ock / PARK Soo Yun 15-3 / 15-2 NG Ching / TUNG Chau Man (22*) 0
Round 3 (105*) GONG Zhichao / ZHANG Ning 17-14 / 15-9 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (4*) 0
Quarter-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 6-15 / 15-5 / 15-12 DAI Yun / YE Zhaoying (106*) 0
Quarter-final (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-0 / 15-0 CHA Yoon Sook / KIM Mee Kyung - 0
Quarter-final - JANG Hye Ock / PARK Soo Yun 15-1 / 15-1 GONG Zhichao / ZHANG Ning (105*) 0
Quarter-final (7*) GE Fei / GU Jun W.O. Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (5*) 0
Semi-final (7*) GE Fei / GU Jun 15-0 / 15-0 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
Semi-final (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-12 / 15-12 JANG Hye Ock / PARK Soo Yun - 0
Final (7*) GE Fei / GU Jun 15-10 / 15-10 QIN Yiyuan / He Tian TANG (3*) 0
WS
Round 1 (27*) Takako IDA 11-0 / 11-0 Milaine CLOUTIER (147*) 0
Round 1 (85*) Ellen ANGELINA 11-6 / 11-0 PARK Jin Hyun (440*) 0
Round 1 - PARK Joo Hee 11-3 / 11-0 Donna KELLOGG (240*) 0
Round 1 (10*) Johanna Lee Joo Hyun 11-1 / 11-1 Kara SOLMUNDSON (101*) 0
Round 1 (127*) Naoko MIYAKE 11-4 / 11-6 CHEN Yueh-Ying (286*) 0
Round 1 (538*) SHIN Ja Young 11-7 / 7-11 / 11-7 JAW Hua-Ching (253*) 0
Round 1 (69*) KOON Wai Chee 8-11 / 11-3 / 12-0 Mariko NAKAYAMA (174*) 0
Round 1 - KIM Kyung Ran 11-5 / 11-6 Charmaine REID (59*) 0
Round 1 (35*) DAI Yun 11-0 / 11-0 Hisako MIZUI (28*) 0
Round 1 (104*) LEE Soon Deuk 11-1 / 11-0 Kennie ASUNCION (64*) 0
Round 1 (44*) Chia-Chi HUANG 11-4 / 11-5 Satomi IGAWA (83*) 0
Round 1 (413*) CHUNG Jung Hee 11-7 / 11-2 Robbyn M HERMITAGE (150*) 0
Round 1 (32*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-2 / 7-11 / 11-4 Hiroko NAGAMINE (439*) 0
Round 1 (165*) LING Wan Ting 11-9 / 11-4 Amparo LIM (55*) 0
Round 1 (13*) Marina ANDRIEVSKAYA 9-12 / 11-5 / 11-0 PARK Yoon Kyung (281*) 0
Round 1 (26*) Yasuko MIZUI 11-1 / 11-4 CHOI Ma Ree (140*) 0
Round 1 (56*) Denyse JULIEN 11-6 / 11-4 PARK So Yun - 0
Round 1 (73*) LEE Kyung Won 11-7 / 11-7 Kaori MORI (133*) 0
Round 1 (255*) LIN Chiu-Yin 11-4 / 9-12 / 11-1 NG Ching (45*) 0
Round 1 - KANG Young Hwa W.O. Kanako YONEKURA (175*) 0
Round 1 (75*) Ella DIEHL W.O. Xiaoqing LIM (309*) 0
Round 2 (4*) GONG Zhichao 11-0 / 11-4 LEE So Young (203*) 0
Round 2 (27*) Takako IDA 11-4 / 11-7 Ellen ANGELINA (85*) 0
Round 2 (23*) Margit BORG 4-11 / 11-2 / 11-3 PARK Joo Hee - 0
Round 2 (10*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-0 Naoko MIYAKE (127*) 0
Round 2 (8*) Marr JIHYUN 11-2 / 11-3 Catrine BENGTSSON (42*) 0
Round 2 (538*) SHIN Ja Young 12-9 / 11-4 KOON Wai Chee (69*) 0
Round 2 - KIM Kyung Ran 8-11 / 11-5 / 11-9 MEILUAWATI (16*) 0
Round 2 (35*) DAI Yun 11-5 / 11-0 LEE Soon Deuk (104*) 0
Round 2 (44*) Chia-Chi HUANG 11-3 / 11-6 CHUNG Jung Hee (413*) 0
Round 2 (19*) RA Kyung Min 11-5 / 11-6 Cindana HARTONO KUSUMA (32*) 0
Round 2 (13*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-1 / 11-0 LING Wan Ting (165*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Ning 11-2 / 11-0 KANG Young Hwa - 0
Round 2 (26*) Yasuko MIZUI 11-5 / 11-1 Ella DIEHL (75*) 0
Round 2 (56*) Denyse JULIEN 11-7 / 11-4 Lidya DJAELAWIJAYA (17*) 0
Round 2 (73*) LEE Kyung Won 11-12 / 11-6 / 11-2 LIN Chiu-Yin (255*) 0
Round 2 (12*) YE Zhaoying 11-2 / 11-4 Julia MANN (29*) 0
Round 3 (4*) GONG Zhichao 11-8 / 11-8 Takako IDA (27*) 0
Round 3 (10*) Johanna Lee Joo Hyun 11-1 / 6-11 / 11-2 Margit BORG (23*) 0
Round 3 (8*) Marr JIHYUN 11-1 / 11-2 SHIN Ja Young (538*) 0
Round 3 (35*) DAI Yun 11-5 / 11-2 KIM Kyung Ran - 0
Round 3 (19*) RA Kyung Min 11-7 / 11-6 Chia-Chi HUANG (44*) 0
Round 3 (2*) ZHANG Ning 11-5 / 11-4 Marina ANDRIEVSKAYA (13*) 0
Round 3 (26*) Yasuko MIZUI 11-6 / 11-6 Denyse JULIEN (56*) 0
Round 3 (12*) YE Zhaoying 12-9 / 11-4 LEE Kyung Won (73*) 0
Quarter-final (4*) GONG Zhichao 11-8 / 11-8 Johanna Lee Joo Hyun (10*) 0
Quarter-final (35*) DAI Yun 11-3 / 11-7 Marr JIHYUN (8*) 0
Quarter-final (19*) RA Kyung Min 11-8 / 11-0 ZHANG Ning (2*) 0
Quarter-final (12*) YE Zhaoying 11-2 / 11-2 Yasuko MIZUI (26*) 0
Semi-final (4*) GONG Zhichao 11-7 / 11-2 DAI Yun (35*) 0
Semi-final (12*) YE Zhaoying 10-12 / 11-7 / 11-8 RA Kyung Min (19*) 0
Final (12*) YE Zhaoying 6-11 / 12-10 / 11-4 GONG Zhichao (4*) 0
XD
Round 1 (281*) Johan THOLINSSON / Marina ANDRIEVSKAYA 15-10 / 10-15 / 15-3 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (108*) 0
Round 2 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-6 / 15-7 Wei (1) ZHANG / GU Jun (283*) 0
Round 2 (154*) Simon ARCHER / Joanne NICHOLAS 15-3 / 15-9 YIM Bang Eun / CHUNG Jae Hee - 0
Round 2 (11*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-4 / 15-3 Bryan MOODY / Milaine CLOUTIER (42*) 0
Round 2 (158*) Henrik ANDERSSON / Margit BORG 15-4 / 5-15 / 15-8 KIM Yong Ho / KIM Kyung Ran - 0
Round 2 (3*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-8 / 15-8 Jens OLSSON / Astrid CRABO (68*) 0
Round 2 (14*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-9 KIM Yong Hyun / YIM Kyung Jin (195*) 0
Round 2 (13*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-3 / 15-3 LIU Kwok Wa / LING Wan Ting - 0
Round 2 (266*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 12-9 / 15-12 Johan THOLINSSON / Marina ANDRIEVSKAYA (281*) 0
Round 2 (18*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 15-12 / 15-8 Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE (50*) 0
Round 2 - KWON Dae Bong / KANG Mi Hwa 15-7 / 15-9 NG Wei / KOON Wai Chee - 0
Round 2 (46*) LIU Yong / GE Fei 15-12 / 15-9 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (6*) 0
Round 2 - YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-5 / 15-7 MA Che Kong / TUNG Chau Man - 0
Round 2 (9*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-8 / 15-7 Christian JAKOBSEN / Majken VANGE (267*) 0
Round 2 - CHOI Ji Tae / CHA Yoon Sook 15-7 / 15-3 Brent OLYNYK / Kara SOLMUNDSON - 0
Round 2 (4*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-2 / 15-4 Nikolaj ZUEV / Nadezhda CHERVJAKOVA - 0
Round 2 - KIM Young Gil / CHOI Ma Ree W.O. Iain SYDIE / Denyse JULIEN (268*) 0
Round 3 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 11-15 / 15-4 Simon ARCHER / Joanne NICHOLAS (154*) 0
Round 3 (11*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-6 / 15-2 Henrik ANDERSSON / Margit BORG (158*) 0
Round 3 (3*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-0 / 15-5 KIM Young Gil / CHOI Ma Ree - 0
Round 3 (14*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-11 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (13*) 0
Round 3 (18*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 11-15 / 15-12 / 15-9 Chris HUNT / Donna KELLOGG (266*) 0
Round 3 (46*) LIU Yong / GE Fei 15-4 / 15-3 KWON Dae Bong / KANG Mi Hwa - 0
Round 3 - YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-7 / 15-4 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (9*) 0
Round 3 - CHOI Ji Tae / CHA Yoon Sook 7-15 / 15-7 / 17-14 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (4*) 0
Quarter-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 17-15 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (11*) 0
Quarter-final (14*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-5 CHEN Xingdong / PENG Xin Yong (3*) 0
Quarter-final (46*) LIU Yong / GE Fei 15-7 / 10-15 / 15-12 KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang (18*) 0
Quarter-final - YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 18-17 / 15-5 CHOI Ji Tae / CHA Yoon Sook - 0
Semi-final (14*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-9 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (2*) 0
Semi-final (46*) LIU Yong / GE Fei 15-4 / 15-7 YOO Yong Sung / JANG Hye Ock - 0
Final (46*) LIU Yong / GE Fei 15-13 / 15-5 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (14*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 40 89 9 22.5% 1945 48.63 00:00:00 0 0 0.0%
MS 73 162 16 21.9% 3661 50.15 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 64 4 13.3% 1367 45.57 00:00:00 0 0 0.0%
WS 50 111 11 22.0% 1706 34.12 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 68 6 19.4% 1521 49.06 00:00:00 0 0 0.0%
Total 224 494 46 20.5% 10200 45.54 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 43 14 75.4%
Singapore 3 1 75.0%
Denmark 19 9 67.9%
Wales 2 1 66.7%
Thailand 2 1 66.7%
U.S.A. 7 4 63.6%
Indonesia 14 10 58.3%
Korea 71 58 55.0%
Australia 2 2 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Malaysia 17 18 48.6%
Sweden 12 13 48.0%
Russia 3 5 37.5%
England 5 9 35.7%
Japan 12 26 31.6%
Hong Kong 6 13 31.6%
Canada 3 14 17.6%
Chinese Taipei 2 16 11.1%
Philippines 0 9 0.0%

Category: