Mongolian Satellite  

Tournament Name: Mongolia International Challenge 2019
Tournament Dates: 25/06/2019-30/06/2019
Location: Mongolia, ulaanbaatar
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan
MS Kodai NARAOKA Kunlavut VITIDSARN
WD Shinta Mulia SARI / WONG Jia Ying Crystal Eun Seo JANG / JEONG Na Eun
WS Supanida KATETHONG SIM Yu Jin
XD Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah Ratchapol MAKKASASITHORN / Benyapa AIMSAARD

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Javkhlan ERDENEBILEG / Yesun- Erdene MUNKHBAATAR 16-21 / 21-11 / 21-12 Orgil AMARBAYASGALAN / Baynmukh BAYARJARGAL - 27
Round 1 - Saran JAMSRI / Vichayapong KANJANAKEEREEWONG 21-6 / 21-6 Yalaltbayar BALDANDORJ / Tuguldur GANTUGS - 0
Round 1 - Tumurkhuu NYAMKHUU / Bayartuya TUGULDUR 22-20 / 21-16 Batbayr BAYARMAGNAI / Ganpurev ENKHBAATAR - 20
Round 1 - Enkhbat CHIMID-OCHIR / Altanhuyag TAMIR W.O. Batgerel BAT-ERDENE / Dulguun GALSANNAMJIL - 0
Round 1 - Tsogkhuu TEMUUJIN / Batkhuu TSATSRALTTUR W.O. Bilguun BAT-ERDENE / Munkhbat BUYANTOGTOKH - 0
MD
Round 1 723 Thanawin MADEE / Ratchapol MAKKASASITHORN 21-18 / 21-17 CHOW Hin Long / LEE Chun Lai - 22
Round 1 - CHOI Hyuk Gyun / KIM Dong Ju 21-10 / 21-6 Khaitmurat KULMATOV / Arman MURZABEKOV - 19
Round 1 62 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-14 / 21-14 Oliver LEYDON-DAVIS / Abhinav MANOTA 128 30
Round 1 - Weng Soong Darrion Michael NG / Hock Yu TING 17-21 / 21-13 / 21-17 Saran JAMSRI / Vichayapong KANJANAKEEREEWONG - 50
Round 1 60 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 21-1 / 21-9 Tumurkhuu NYAMKHUU / Bayartuya TUGULDUR - 17
Round 1 209 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-10 / 21-5 Mendbayar BATSUKH / Enkhjavkhlan PUREVJAV 723 22
Round 1 165 Mek NARONGRIT / Weeraphat PHAKJARUNG 21-14 / 21-8 Jia Hao Howin WONG / Chuan Shen Aaron YONG - 20
Round 1 278 Jeffrey LAM / Hin Shun WONG 21-8 / 21-12 Enkhbat CHIMID-OCHIR / Altanhuyag TAMIR - 19
Round 1 - Hee Chun MAK / OR Chin Chung 21-9 / 21-14 Olonbayar ENKHBAT / Terbish UUGANBAYAR - 26
Round 1 723 Kazuaki OSHIMA / Yoshiki TSUKAMOTO 21-15 / 21-12 Wen Xing Abel TAN / Han Zhuo TOH 183 27
Round 1 53 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-8 / 21-7 Javkhlan ERDENEBILEG / Yesun- Erdene MUNKHBAATAR - 16
Round 1 166 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-3 / 21-4 Tsogkhuu TEMUUJIN / Batkhuu TSATSRALTTUR - 14
Round 1 723 Tanadon PUNPANICH / Sirawit SOTHON 21-12 / 21-17 Artur NIYAZOV / Dmitriy PANARIN 156 21
Round 1 723 Khuvituguldur BYAMBAJAV / Sumiyasuren ENKHBAT 21-12 / 21-15 Sanchirjav LKHAASUREN / Enkhtuvshin UNURTSENGEL - 17
Round 1 508 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 21-6 / 16-21 / 21-13 Phillip CHEW / Ryan CHEW 51 28
Round 2 723 Thanawin MADEE / Ratchapol MAKKASASITHORN 15-21 / 21-19 / 21-12 CHOI Hyuk Gyun / KIM Dong Ju - 49
Round 2 62 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-13 / 21-16 Weng Soong Darrion Michael NG / Hock Yu TING - 22
Round 2 209 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-10 / 21-15 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 60 25
Round 2 165 Mek NARONGRIT / Weeraphat PHAKJARUNG 21-14 / 21-13 LEONG Iok Chong / Pang Fong PUI - 25
Round 2 - Hee Chun MAK / OR Chin Chung 21-12 / 21-9 Jeffrey LAM / Hin Shun WONG 278 20
Round 2 53 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-14 / 21-17 Kazuaki OSHIMA / Yoshiki TSUKAMOTO 723 27
Round 2 166 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-13 / 17-21 / 21-13 Tanadon PUNPANICH / Sirawit SOTHON 723 45
Round 2 508 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 21-10 / 21-3 Khuvituguldur BYAMBAJAV / Sumiyasuren ENKHBAT 723 16
Quarter-final 62 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-12 / 21-17 Thanawin MADEE / Ratchapol MAKKASASITHORN 723 25
Quarter-final 209 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 23-21 / 21-16 Mek NARONGRIT / Weeraphat PHAKJARUNG 165 32
Quarter-final 53 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-17 / 21-18 Hee Chun MAK / OR Chin Chung - 35
Quarter-final 166 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-16 / 21-13 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 508 30
Semi-final 209 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-17 / 21-14 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 62 33
Semi-final 166 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-12 / 21-16 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 53 30
Final 209 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 14-21 / 29-27 / 21-14 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 166 63
MS (qual)
Round 1 262 Runze YAN 21-5 / 21-9 Khaitmurat KULMATOV 347 20
Round 1 1505 Aaron ZHAO 21-15 / 21-7 Khuvituguldur BYAMBAJAV 526 29
Round 1 1245 Varot URAIWONG 21-18 / 21-5 Artur NIYAZOV 307 22
Round 1 384 Hin Shun WONG 21-10 / 19-21 / 21-6 Olonbayar ENKHBAT 840 46
Round 1 516 TANG Kaifeng 21-8 / 21-7 Temuulen GOMBODORJ 840 18
Round 1 472 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT 21-2 / 21-5 Enkhbat CHIMID-OCHIR - 20
Round 1 571 Arman MURZABEKOV 15-21 / 21-16 / 21-18 Sumiyasuren ENKHBAT 840 0
Round 1 280 CHUN KAR LUNG 21-10 / 21-11 Jeffrey LAM 621 19
MS
Round 1 40 Subhankar DEY 16-21 / 21-10 / 21-16 Varot URAIWONG 1245 48
Round 1 167 Daniel FAN 21-16 / 21-19 Kyrylo LEONOV 153 30
Round 1 122 Adulrach NAMKUL 21-15 / 21-15 Dmitriy PANARIN 215 24
Round 1 160 LE Duc Phat 22-20 / 21-15 Runze YAN 262 37
Round 1 217 KIM DongHun 21-15 / 19-21 / 21-12 Sergey SIRANT 72 43
Round 1 157 Andre MARTEEN 21-14 / 21-17 Aaron ZHAO 1505 30
Round 1 104 Kodai NARAOKA 21-12 / 21-8 CHAN Yin Chak 193 28
Round 1 221 Saran JAMSRI 21-8 / 21-10 CHUN KAR LUNG 280 22
Round 1 131 Adrian DZIOLKO 21-18 / 21-16 Batdavaa MUNKHBAT 254 29
Round 1 90 Kalle KOLJONEN 21-10 / 21-9 Arman MURZABEKOV 571 23
Round 1 174 Abhinav MANOTA 21-9 / 21-6 Hin Shun WONG 384 20
Round 1 180 Pannawit THONGNUAM 21-12 / 21-15 Jason Anthony HO-SHUE 74 36
Round 1 185 Anthony JOE 21-9 / 21-10 TANG Kaifeng 516 23
Round 1 105 Cao Cuong PHAM 21-10 / 21-8 Pang Fong PUI 226 28
Round 1 223 Jia Wei Joel KOH 21-11 / 21-19 Ryotaro MARUO 220 32
Round 1 57 Kunlavut VITIDSARN 21-15 / 21-18 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT 472 26
Round 2 40 Subhankar DEY 21-16 / 21-11 Daniel FAN 167 26
Round 2 160 LE Duc Phat 21-16 / 21-15 Adulrach NAMKUL 122 30
Round 2 157 Andre MARTEEN 17-21 / 23-21 / 21-18 KIM DongHun 217 50
Round 2 104 Kodai NARAOKA 21-13 / 21-11 Saran JAMSRI 221 35
Round 2 90 Kalle KOLJONEN 18-21 / 21-18 / 21-17 Adrian DZIOLKO 131 52
Round 2 180 Pannawit THONGNUAM 21-19 / 20-22 / 21-16 Abhinav MANOTA 174 45
Round 2 105 Cao Cuong PHAM 21-3 / 21-12 Anthony JOE 185 22
Round 2 57 Kunlavut VITIDSARN 21-8 / 22-20 Jia Wei Joel KOH 223 38
Quarter-final 40 Subhankar DEY 21-12 / 21-17 LE Duc Phat 160 35
Quarter-final 104 Kodai NARAOKA 21-15 / 21-14 Andre MARTEEN 157 30
Quarter-final 180 Pannawit THONGNUAM 21-19 / 21-13 Kalle KOLJONEN 90 32
Quarter-final 57 Kunlavut VITIDSARN 21-14 / 21-13 Cao Cuong PHAM 105 30
Semi-final 104 Kodai NARAOKA 21-16 / 21-8 Subhankar DEY 40 61
Semi-final 57 Kunlavut VITIDSARN 16-21 / 21-15 / 21-12 Pannawit THONGNUAM 180 52
Final 104 Kodai NARAOKA 9-21 / 21-17 / 23-21 Kunlavut VITIDSARN 57 70
WD
Round 1 302 Pornpicha CHOEIKEEWONG / Pornnicha SUWATNODOM 21-3 / 21-3 Badamlyankhua BATBAYAR / Munkhnar LKHAGVASUREN - 15
Round 1 655 Shinta Mulia SARI / WONG Jia Ying Crystal 21-16 / 21-17 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 108 31
Round 1 392 MANEESHA K / Rutaparna PANDA 21-15 / 21-18 Dhea Bunga ANJANI / Fuyu IWASAKI - 30
Round 1 - Eun Seo JANG / JEONG Na Eun 21-10 / 21-7 CHUA Hui Zhen Grace / INSYIRAH Khan - 21
Round 1 89 Xue Xin GONG / Weng Chi NG W.O. Enkhtungalag ENKHBAATAR / Munkhzul JAVKHLAN - 0
Round 1 - Munkhbayr BOLOR-UYANGA / Bat-Ochir DAVHARBAYR W.O. Ker'Sara KOH / Zhi Rui Bernice LIM 330 0
Round 1 70 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA W.O. Tergel BATMUNKH / Ariuntuya KHISHIGNEMEKH - 0
Quarter-final 302 Pornpicha CHOEIKEEWONG / Pornnicha SUWATNODOM 21-19 / 20-22 / 21-17 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 49 55
Quarter-final 655 Shinta Mulia SARI / WONG Jia Ying Crystal 21-9 / 21-9 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 89 20
Quarter-final 392 MANEESHA K / Rutaparna PANDA 21-5 / 21-10 Munkhbayr BOLOR-UYANGA / Bat-Ochir DAVHARBAYR - 17
Quarter-final - Eun Seo JANG / JEONG Na Eun 21-13 / 21-18 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 70 35
Semi-final 655 Shinta Mulia SARI / WONG Jia Ying Crystal 18-21 / 21-16 / 21-16 Pornpicha CHOEIKEEWONG / Pornnicha SUWATNODOM 302 66
Semi-final - Eun Seo JANG / JEONG Na Eun 21-11 / 21-10 MANEESHA K / Rutaparna PANDA 392 30
Final 655 Shinta Mulia SARI / WONG Jia Ying Crystal 15-21 / 21-19 / 21-18 Eun Seo JANG / JEONG Na Eun - 58
WS
Round 1 290 Yui SUIZU 21-2 / 21-5 Kherlen DARKHANBAATAR 738 16
Round 1 169 Natalya VOYTSEKH 21-4 / 21-2 Munkhbayr BOLOR-UYANGA - 13
Round 1 113 JEON JUI 21-4 / 21-14 Wiktoria DABCZYNSKA 264 21
Round 1 78 Fabienne DEPREZ 21-15 / 21-16 Pornpicha CHOEIKEEWONG 576 34
Round 1 135 Yue Yann Jaslyn HOOI 21-16 / 16-21 / 21-16 LEUNG Yuet Yee - 45
Round 1 454 Aisha ZHUMABEK 21-13 / 21-6 Bat-Ochir DAVHARBAYR - 18
Round 1 97 Natalia PERMINOVA 11-21 / 21-16 / 21-18 CHUA Hui Zhen Grace 99 54
Round 1 206 Benyapa AIMSAARD 21-12 / 21-12 YEUNG Sum Yee 194 25
Round 1 69 SIM Yu Jin 21-4 / 21-2 Enkhtur HONGORZUL - 12
Round 1 95 Vaishnavi Reddy JAKKA 21-3 / 21-5 Badamlyankhua BATBAYAR - 14
Round 1 43 Thuy Linh NGUYEN 21-10 / 21-13 INSYIRAH Khan 674 28
Round 1 98 Supanida KATETHONG W.O. QIN Jinjing 185 0
Round 1 116 Anura PRABHUDESAI W.O. Erdenetsogt OTGONTSETSEG - 0
Round 2 40 Se Young AN 21-12 / 21-9 Yui SUIZU 290 35
Round 2 98 Supanida KATETHONG 21-11 / 21-17 Natalya VOYTSEKH 169 30
Round 2 113 JEON JUI 17-21 / 21-13 / 21-18 Anura PRABHUDESAI 116 50
Round 2 135 Yue Yann Jaslyn HOOI 21-18 / 21-13 Fabienne DEPREZ 78 34
Round 2 97 Natalia PERMINOVA 21-12 / 21-13 Aisha ZHUMABEK 454 30
Round 2 69 SIM Yu Jin 21-12 / 21-4 Benyapa AIMSAARD 206 20
Round 2 95 Vaishnavi Reddy JAKKA 19-21 / 21-19 / 23-21 Iris WANG 118 53
Round 2 43 Thuy Linh NGUYEN 21-2 / 21-3 Munkhnar LKHAGVASUREN - 14
Quarter-final 98 Supanida KATETHONG 21-17 / 21-16 Se Young AN 40 38
Quarter-final 113 JEON JUI 21-12 / 21-11 Yue Yann Jaslyn HOOI 135 31
Quarter-final 69 SIM Yu Jin 21-17 / 21-7 Natalia PERMINOVA 97 25
Quarter-final 43 Thuy Linh NGUYEN 21-12 / 21-10 Vaishnavi Reddy JAKKA 95 30
Semi-final 98 Supanida KATETHONG 21-19 / 21-17 JEON JUI 113 38
Semi-final 69 SIM Yu Jin 22-20 / 21-11 Thuy Linh NGUYEN 43 34
Final 98 Supanida KATETHONG 21-19 / 19-21 / 21-9 SIM Yu Jin 69 48
XD
Round 1 - Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT / Supamart MINGCHUA 21-8 / 21-11 Olonbayar ENKHBAT / Munkhchimeg MENDBAYAR - 20
Round 1 677 LEONG Iok Chong / Weng Chi NG 21-12 / 21-14 Sumiyasuren ENKHBAT / Kherlen DARKHANBAATAR - 24
Round 1 - Ratchapol MAKKASASITHORN / Benyapa AIMSAARD 21-5 / 21-5 Javkhlan ERDENEBILEG / Badamlyankhua BATBAYAR - 14
Round 1 - Yesun- Erdene MUNKHBAATAR / Munkhnar LKHAGVASUREN 21-12 / 21-17 Ganpurev ENKHBAATAR / Enkhtur HONGORZUL - 22
Round 1 - Chuan Shen Aaron YONG / INSYIRAH Khan 21-8 / 21-5 Ganzorig TSEND-AYUSH / Bat-Ochir DAVHARBAYR - 15
Round 1 415 Ramchandran SHLOK / Rutaparna PANDA W.O. Tuguldur GANTUGS / Gantsetseg BAATARSUREN - 0
Round 1 - Sirawit SOTHON / Pornnicha SUWATNODOM W.O. Biligjargal MUNKH-OYUN / Enkhtungalag ENKHBAATAR - 0
Round 1 183 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG / Ruethaichanok LAISUAN W.O. Batgerel BAT-ERDENE / Ariuntuya KHISHIGNEMEKH - 0
Round 1 619 Han Zhuo TOH / WONG Jia Ying Crystal W.O. Sanchirjav LKHAASUREN / Orkhontuya AMARTAIVAN - 0
Round 1 619 Khaitmurat KULMATOV / Aisha ZHUMABEK W.O. Bilguun BAT-ERDENE / Tergel BATMUNKH - 0
Round 1 320 Mek NARONGRIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT W.O. Munkhbat BUYANTOGTOKH / Tserenpil PUREVRAGCHAA - 0
Round 2 53 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 21-13 / 21-9 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT / Supamart MINGCHUA - 25
Round 2 415 Ramchandran SHLOK / Rutaparna PANDA 21-13 / 21-18 Sirawit SOTHON / Pornnicha SUWATNODOM - 28
Round 2 183 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG / Ruethaichanok LAISUAN 21-18 / 21-16 LEONG Iok Chong / Weng Chi NG 677 25
Round 2 - Ratchapol MAKKASASITHORN / Benyapa AIMSAARD 17-21 / 21-18 / 21-14 Han Zhuo TOH / WONG Jia Ying Crystal 619 39
Round 2 137 Weeraphat PHAKJARUNG / Chasinee KOREPAP 21-9 / 21-6 Khaitmurat KULMATOV / Aisha ZHUMABEK 619 19
Round 2 320 Mek NARONGRIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-4 / 21-6 Yesun- Erdene MUNKHBAATAR / Munkhnar LKHAGVASUREN - 13
Round 2 57 M.R. ARJUN / MANEESHA K 21-9 / 21-8 Chuan Shen Aaron YONG / INSYIRAH Khan - 20
Quarter-final 53 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 15-21 / 21-13 / 21-12 Ramchandran SHLOK / Rutaparna PANDA 415 52
Quarter-final 93 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 21-18 / 21-10 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG / Ruethaichanok LAISUAN 183 33
Quarter-final - Ratchapol MAKKASASITHORN / Benyapa AIMSAARD 21-14 / 12-21 / 21-16 Weeraphat PHAKJARUNG / Chasinee KOREPAP 137 41
Quarter-final 57 M.R. ARJUN / MANEESHA K 21-17 / 21-16 Mek NARONGRIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 320 26
Semi-final 93 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 21-15 / 19-21 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 53 55
Semi-final - Ratchapol MAKKASASITHORN / Benyapa AIMSAARD 17-21 / 26-24 / 21-18 M.R. ARJUN / MANEESHA K 57 52
Final 93 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 22-20 / 21-15 Ratchapol MAKKASASITHORN / Benyapa AIMSAARD - 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 65 5 16.7% 2210 73.67 00:27:30 2.68 1 3.3%
MS 31 69 7 22.6% 2428 78.32 00:35:04 2.23 2 6.5%
WD 11 25 3 27.3% 858 78 00:34:22 2.27 1 9.1%
WS 26 57 5 19.2% 1884 72.46 00:30:23 2.38 0 0.0%
XD 19 43 5 26.3% 1472 77.47 00:29:16 2.65 0 0.0%
Total 117 259 25 21.4% 8852 75.66 00:31:05 2.43 4 3.4%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 22 7 75.9%
Japan 12 5 70.6%
Vietnam 7 3 70.0%
Finland 2 1 66.7%
India 13 8 61.9%
Thailand 32 21 60.4%
Singapore 11 11 50.0%
Hong Kong 6 6 50.0%
Australia 3 3 50.0%
England 2 2 50.0%
Indonesia 2 2 50.0%
Russia 2 2 50.0%
China 1 1 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Canada 2 4 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Ukraine 1 2 33.3%
Poland 1 2 33.3%
Kazakhstan 2 8 20.0%
Macau 1 4 20.0%
Mongolia 4 31 11.4%
U.S.A. 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kodai NARAOKA Kunlavut VITIDSARN 9-21 / 21-17 / 23-21
2018 LOH Kean Yew Andre MARTEEN 15-21 / 21-9 / 24-22
2017 PARK Sung Min GU Mu Yeong 21-15 / 13-21 / 21-13
2010 Michal MATEJKA Ali SHAHHOSSEINI 11-21 / 21-14 / 22-20
2009 Michal MATEJKA Sainbuyan PUREVSUREN 21-13 / 21-17
2008 Alistair CASEY Enkhbat OLONBAYAR 21-18 / 21-11
2006 HWANG Jung Woon HONG Ji Hoon W.O.
2005 XUAN Chuan CHEN Wei 15-3 / 15-5