Japan Open  

Tournament Name: YONEX Open Japan
Tournament Dates: 20/09/2011-25/09/2011
Location: Japan, Tokyo
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO
MS CHEN Long LEE Chong Wei
WD BAO Yixin / ZHONG Qianxin CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin
WS WANG Yihan Juliane SCHENK
XD CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 133 Shu WADA / Tatsuya WATANABE 21-11 / 21-13 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai - 19
Round 1 161 Shohei HOSHINO / Akira KOBAYASHI 21-18 / 21-19 Takeshi KAMURA / Sho ZENIYA 138 36
Round 2 40 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-15 / 21-12 Izumi OKOSHI / Hiroki TAKEUCHI 162 22
Round 2 41 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 18-21 / 21-11 / 21-12 Shu WADA / Tatsuya WATANABE 133 31
Round 2 85 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-16 / 21-11 Shohei HOSHINO / Akira KOBAYASHI 161 24
Round 2 77 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-13 / 19-21 / 21-19 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 39 52
MD
Round 1 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-16 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 20 24
Round 1 41 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 22-20 / 21-19 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 15 30
Round 1 9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 21-14 HONG Wei / SHEN Ye 18 27
Round 1 16 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-13 / 21-17 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21 28
Round 1 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-10 / 21-8 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 77 20
Round 1 23 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-19 / 21-8 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 29 25
Round 1 8 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-23 / 21-15 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 64
Round 1 43 LIM Khim Wah / GOH V Shem 22-20 / 21-19 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 53 37
Round 1 76 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 19-21 / 21-18 Howard BACH / Tony GUNAWAN 17 47
Round 1 28 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-14 / 11-8 Ret. CHUNG Jae Sung / YOO Yeon Seong - 28
Round 1 11 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 21-8 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 19 25
Round 1 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 15-21 / 21-17 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14 58
Round 1 33 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 10-21 / 22-20 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 13 57
Round 1 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-13 / 21-12 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 30 21
Round 1 85 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-8 / 21-16 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 40 22
Round 1 12 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-15 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 32
Round 2 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 21-13 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 41 24
Round 2 9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-19 / 14-21 / 21-15 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 16 56
Round 2 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17-21 / 21-11 / 21-18 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 23 46
Round 2 43 LIM Khim Wah / GOH V Shem 19-21 / 21-19 / 21-19 CHAI Biao / GUO Zhendong 8 57
Round 2 28 LIU Xiaolong / QIU Zihan 17-21 / 23-21 / 22-20 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 76 75
Round 2 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-15 / 18-21 / 21-16 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 11 52
Round 2 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-7 / 21-19 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 33 26
Round 2 85 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-16 / 21-15 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 12 33
Quarter-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-12 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 9 24
Quarter-final 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 19-21 / 21-17 LIM Khim Wah / GOH V Shem 43 44
Quarter-final 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-5 / 21-16 LIU Xiaolong / QIU Zihan 28 31
Quarter-final 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-10 / 15-21 / 21-14 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 85 41
Semi-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 19-21 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 64
Semi-final 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 15-21 / 21-16 / 21-18 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 7 48
Final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 23-21 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 6 45
MS (qual)
Round 1 37 Takuma UEDA 21-18 / 21-16 Rei SATO 150 40
Round 1 75 Keigo SONODA 15-21 / 21-14 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. 54 51
Round 1 58 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-12 Kazumasa SAKAI 101 35
Round 1 159 Shuhei HAYASAKI 23-21 / 21-17 Sony Dwi KUNCORO 71 37
Round 1 209 Shu WADA 9-21 / 21-16 / 21-16 Poodchalat PISIT 90 46
Round 1 46 HSUEH Hsuan Yi 14-21 / 21-14 / 23-21 Sho ZENIYA 171 68
Round 1 70 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-18 Tatsuya WATANABE 294 29
Round 1 52 Anand PAWAR 21-16 / 21-17 Kento MOMOTA 265 30
Round 2 37 Takuma UEDA 21-13 / 19-21 / 21-19 Keigo SONODA 75 65
Round 2 58 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 16-21 / 21-14 Shuhei HAYASAKI 159 50
Round 2 209 Shu WADA 17-21 / 21-7 / 21-11 HSUEH Hsuan Yi 46 49
Round 2 70 CHOU Tien Chen 21-18 / 19-21 / 23-21 Anand PAWAR 52 66
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-13 Rajiv OUSEPH 34 25
Round 1 17 WANG Zhengming 23-21 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 24 39
Round 1 70 CHOU Tien Chen 21-17 / 12-21 / 21-18 Taufik HIDAYAT 5 54
Round 1 19 Kenichi TAGO 21-12 / 21-13 CHAN Yan Kit 36 31
Round 1 3 Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-18 Marc ZWIEBLER 15 36
Round 1 27 SON Wan Ho 21-13 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 32
Round 1 25 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-19 Tien Minh NGUYEN 7 34
Round 1 16 Simon SANTOSO 21-14 / 21-14 Shu WADA 209 36
Round 1 14 Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-19 Boonsak PONSANA 10 36
Round 1 30 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-10 / 21-16 DU Pengyu 8 36
Round 1 37 Takuma UEDA 21-18 / 21-15 Suppanyu AVIHINGSANON 58 42
Round 1 4 CHEN Long 21-14 / 22-20 Kazushi YAMADA 26 46
Round 1 23 PARUPALLI Kashyap 19-21 / 21-14 / 21-14 Viktor AXELSEN 35 53
Round 1 6 CHEN Jin 21-15 / 21-12 Sho SASAKI 9 44
Round 1 21 HU Yun 17-21 / 21-15 / 21-16 Tommy SUGIARTO 18 57
Round 1 2 LIN Dan 21-16 / 11-21 / 21-12 LEE Hyun Il 13 44
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-19 / 21-14 WANG Zhengming 17 35
Round 2 19 Kenichi TAGO 21-17 / 21-11 CHOU Tien Chen 70 36
Round 2 3 Peter Hoeg GADE 21-17 / 21-17 SON Wan Ho 27 47
Round 2 16 Simon SANTOSO 22-20 / 21-16 Ajay JAYARAM 25 42
Round 2 14 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-16 Dionysius Hayom RUMBAKA 30 37
Round 2 4 CHEN Long 21-15 / 15-21 / 21-19 Takuma UEDA 37 80
Round 2 6 CHEN Jin 21-15 / 6-21 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 23 66
Round 2 2 LIN Dan 21-19 / 11-21 / 21-18 HU Yun 21 48
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-23 / 21-7 / 21-18 Kenichi TAGO 19 56
Quarter-final 3 Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-15 Simon SANTOSO 16 38
Quarter-final 4 CHEN Long 21-14 / 21-13 Jan O JORGENSEN 14 44
Quarter-final 2 LIN Dan 20-22 / 21-14 / 22-20 CHEN Jin 6 69
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-16 Peter Hoeg GADE 3 41
Semi-final 4 CHEN Long W.O. LIN Dan 2 0
Final 4 CHEN Long 21-8 / 10-21 / 21-19 LEE Chong Wei 1 73
WD
Round 1 68 Miri ICHIMARU / Shiho TANAKA 14-21 / 21-14 / 21-11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 121 52
Round 1 135 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-19 / 21-12 Mingtian FU / Aiying XING 130 28
Round 1 5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-11 Chiaki TAMURA / Yuki ITAGAKI - 26
Round 1 50 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-7 / 21-15 CHEN Hsiao Huan / PAI Hsiao Ma - 26
Round 1 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 18-21 / 21-9 / 21-18 Vita MARISSA / Nadya MELATI 11 44
Round 1 13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 16 29
Round 1 8 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-8 / 21-19 LEI Sao Chi / MAK Ka Lei - 20
Round 1 12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-18 / 21-17 CHENG Shu / PAN Pan - 43
Round 1 18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-8 / 21-17 CHANG Hsin Yun / LAI Chia Wen 76 20
Round 1 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-19 / 21-13 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 32 27
Round 1 29 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 17-21 / 21-7 / 21-13 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 35 56
Round 1 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-13 / 21-12 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 39 31
Round 1 14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-12 / 21-14 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 148 23
Round 1 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-12 / 21-19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 39
Round 1 21 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-17 / 21-18 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 10 35
Round 1 90 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-13 / 21-17 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 3 38
Round 2 135 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 20-22 / 22-20 / 21-15 Miri ICHIMARU / Shiho TANAKA 68 63
Round 2 5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 14-21 / 21-14 / 21-7 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 50 46
Round 2 13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 22-20 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 2 40
Round 2 12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 17-7 Ret. Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 8 7
Round 2 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-9 / 18-21 / 24-22 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 49
Round 2 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 11-21 / 21-17 / 21-18 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 29 76
Round 2 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-11 / 21-18 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 14 42
Round 2 90 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-13 / 21-9 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21 30
Quarter-final 5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-8 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 135 29
Quarter-final 12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11-21 / 21-12 / 21-15 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 13 49
Quarter-final 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-12 / 9-21 / 21-16 HA Jung Eun / KIM Min Jung 6 63
Quarter-final 90 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 18-21 / 22-20 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 85
Semi-final 5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 12 27
Semi-final 90 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 17-21 / 24-22 / 21-15 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 4 91
Final 90 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 13-21 / 25-23 / 21-12 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 5 77
WS (qual)
Round 1 85 Arundhati PANTAWANE 15-21 / 22-20 / 22-20 P. C. Thulasi 100 53
Round 1 88 TSE Ying Suet 18-21 / 21-18 / 21-17 Sayaka TAKAHASHI 124 43
Round 1 69 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 16-21 / 21-17 Kaori IMABEPPU 35 62
Round 1 67 CHEN Hsiao Huan 23-21 / 21-14 Shizuka Uchida 82 31
Round 1 91 Nozomi OKUHARA 21-14 / 21-13 Nitchaon JINDAPOL 77 35
Round 1 41 PAI Hsiao Ma 21-13 / 21-16 POON Lok Yan 81 27
Round 1 70 Aiying XING 21-9 / 21-23 / 21-15 Masayo NOJIRINO 122 49
Round 1 52 Minatsu MITANI 21-16 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka 45 27
Round 2 88 TSE Ying Suet 21-12 / 21-15 Arundhati PANTAWANE 85 22
Round 2 69 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-9 CHEN Hsiao Huan 67 31
Round 2 91 Nozomi OKUHARA 15-21 / 21-12 / 21-9 PAI Hsiao Ma 41 49
Round 2 52 Minatsu MITANI 21-17 / 22-20 Aiying XING 70 36
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-14 / 21-8 YAO Jie 20 29
Round 1 12 SUNG Ji Hyun 20-22 / 21-14 / 21-17 Eriko HIROSE 18 66
Round 1 6 Tine BAUN 19-21 / 21-7 / 21-17 TSE Ying Suet 88 40
Round 1 44 Maria Febe KUSUMASTUTI 13-21 / 21-15 / 21-18 Sapsiree TAERATTANACHAI 69 54
Round 1 3 WANG Xin 21-8 / 21-9 BAE Yeon Ju 10 25
Round 1 19 TAI Tzu Ying 21-13 / 21-18 Adrianti FIRDASARI 40 28
Round 1 9 LIU Xin (F) 21-15 / 21-17 YIP Pui Yin 15 41
Round 1 91 Nozomi OKUHARA 21-14 / 21-17 Lindaweni FANETRI 34 35
Round 1 23 Juan GU 21-4 / 13-21 / 21-12 Petya NEDELCHEVA 14 45
Round 1 17 Sayaka SATO 21-15 / 11-4 Ret. CHENG Shao Chieh 7 26
Round 1 29 Mingtian FU 21-15 / 21-15 Salakjit PONSANA 21 32
Round 1 5 Saina NEHWAL 21-17 / 21-10 Ratchanok INTANON 13 31
Round 1 46 Aprillia YUSWANDARI 21-11 / 21-19 Ayane KURIHARA 27 43
Round 1 8 Juliane SCHENK 21-10 / 21-8 Ai GOTO 24 29
Round 1 52 Minatsu MITANI 21-18 / 12-21 / 21-19 Porntip BURANAPRASERTSUK 11 55
Round 1 2 WANG Shixian 21-9 / 12-21 / 21-11 PI Hongyan 25 50
Round 2 1 WANG Yihan 21-19 / 21-14 SUNG Ji Hyun 12 42
Round 2 6 Tine BAUN 21-18 / 13-21 / 21-10 Maria Febe KUSUMASTUTI 44 46
Round 2 19 TAI Tzu Ying 21-13 / 16-21 / 22-20 WANG Xin 3 53
Round 2 9 LIU Xin (F) 18-21 / 21-7 / 21-19 Nozomi OKUHARA 91 62
Round 2 23 Juan GU 21-16 / 11-21 / 21-19 Sayaka SATO 17 59
Round 2 5 Saina NEHWAL 21-17 / 21-16 Mingtian FU 29 33
Round 2 8 Juliane SCHENK 16-21 / 21-14 / 22-20 Aprillia YUSWANDARI 46 63
Round 2 2 WANG Shixian 21-16 / 21-12 Minatsu MITANI 52 32
Quarter-final 1 WANG Yihan 21-17 / 14-21 / 21-15 Tine BAUN 6 58
Quarter-final 9 LIU Xin (F) 22-20 / 21-15 TAI Tzu Ying 19 38
Quarter-final 5 Saina NEHWAL 21-17 / 21-13 Juan GU 23 29
Quarter-final 8 Juliane SCHENK 21-15 / 21-19 WANG Shixian 2 51
Semi-final 8 Juliane SCHENK 21-19 / 21-10 Saina NEHWAL 5 39
Semi-final 1 WANG Yihan W.O. LIU Xin (F) 9 0
Final 1 WANG Yihan 21-16 / 21-14 Juliane SCHENK 8 43
XD (qual)
Round 1 45 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 23-21 / 17-21 / 21-10 Hiroyuki SAEKI / Nozomi OKUHARA - 37
Round 1 103 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-14 / 21-19 Shohei HOSHINO / Shiho TANAKA 160 28
Round 1 66 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara 21-14 / 21-8 LEONG Kin Fai / MAK Ka Lei - 17
Round 1 110 HONG Wei / PAN Pan 21-18 / 21-19 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 62 28
Round 1 64 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-12 / 21-19 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 105 26
Round 1 52 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 20-22 / 21-16 / 21-13 Akira KOBAYASHI / Miri ICHIMARU 360 39
Round 1 59 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-8 LAM Chi Man / LEI Sao Chi - 14
Round 1 98 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-10 / 21-14 Poodchalat PISIT / Narissapat LAM - 20
Round 2 103 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-15 / 21-14 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 45 19
Round 2 110 HONG Wei / PAN Pan 21-17 / 21-11 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara 66 22
Round 2 64 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-11 / 21-14 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 52 27
Round 2 98 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-18 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 59 27
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 30 33
Round 1 23 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 19-21 / 21-18 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 42 47
Round 1 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 22-20 / 12-21 / 21-18 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 103 43
Round 1 6 XU Chen / MA Jin 21-17 / 21-13 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 27 34
Round 1 3 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 98 51
Round 1 15 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-17 / 25-23 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 64 33
Round 1 7 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-17 / 21-15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 13 30
Round 1 35 V. Diju / Jwala GUTTA 22-20 / 21-15 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 16 34
Round 1 20 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-17 / 21-14 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 71 22
Round 1 26 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-16 / 21-9 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 10 34
Round 1 22 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-18 / 16-21 / 21-13 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 43 43
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-17 HE Hanbin / BAO Yixin - 37
Round 1 14 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-19 / 21-18 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 19 34
Round 1 11 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 22-20 / 22-20 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 9 44
Round 1 110 HONG Wei / PAN Pan 22-24 / 23-21 / 21-17 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21 57
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-18 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 12 30
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-19 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 23 34
Round 2 6 XU Chen / MA Jin 21-9 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 29
Round 2 3 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-15 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 15 36
Round 2 7 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-15 / 21-10 V. Diju / Jwala GUTTA 35 24
Round 2 26 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-13 / 21-19 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 20 34
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 17-21 / 21-17 / 22-20 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 22 63
Round 2 11 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-15 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 14 30
Round 2 110 HONG Wei / PAN Pan 18-21 / 21-19 / 21-15 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 46
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-12 XU Chen / MA Jin 6 31
Quarter-final 7 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-18 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 3 30
Quarter-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-10 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 26 38
Quarter-final 11 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-12 / 22-20 HONG Wei / PAN Pan 110 39
Semi-final 7 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 19-21 / 24-22 / 21-17 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 63
Semi-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 18-21 / 21-7 / 21-19 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 11 61
Final 7 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-19 / 16-21 / 21-15 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 65
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2689 89.63 00:39:26 2.27 3 10.0%
MS 30 70 10 33.3% 2540 84.67 00:45:14 1.87 4 13.3%
WD 30 72 12 40.0% 2579 85.97 00:43:28 1.98 6 20.0%
WS 29 70 12 41.4% 2490 85.86 00:43:08 1.99 3 10.3%
XD 31 71 9 29.0% 2641 85.19 00:39:39 2.15 4 12.9%
Total 150 356 56 37.3% 12939 86.26 00:42:10 2.05 20 13.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 43 14 75.4%
Malaysia 9 3 75.0%
Germany 7 4 63.6%
Chinese Taipei 22 17 56.4%
Denmark 13 11 54.2%
Korea 17 16 51.5%
Singapore 4 4 50.0%
Indonesia 18 20 47.4%
India 9 10 47.4%
Japan 33 48 40.7%
Hong Kong 6 9 40.0%
Thailand 11 19 36.7%
Russia 1 2 33.3%
Netherlands 1 3 25.0%
England 1 5 16.7%
Poland 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
Macau 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10