European Mixed Team Championships  

Tournament Name: 2006 European Mixed Team Championships
Tournament Dates: 08/04/2006-11/04/2006
Location: ,
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
Championship Denmark Netherlands

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group A Ukraine 2 - 3 France
XD (48*) Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN 21-11 / 14-21 / 17-21 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (314*) 45
WS (251*) Mariya DIPTAN 12-21 / 7-21 PI Hongyan (4*) 21
MD - Valeriy ATRASHCHENKOV / Andriy BUDKO 7-21 / 13-21 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (33*) 28
MS (67*) Vladislav DRUZCHENKO 22-20 / 21-10 Simon MAUNOURY (107*) 28
WD - Nataliia GOLOVKINA / Elena NOZDRAN 21-17 / 21-8 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (45*) 24
Group A Denmark 5 - 0 Portugal
MS (18*) Niels Christian KALDAU 21-11 / 21-12 Gil MARTINS (1051*) 29
WS (81*) Tine BAUN 21-12 / 21-7 Telma SANTOS (267*) 20
MD (7*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-14 Alexandre PAIXAO / Marco VASCONCELOS - 21
WD (18*) Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-2 / 21-12 Filipa LAMY / Vania LECA - 18
XD (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-6 / 21-14 Ricardo FERNANDES / Ana MOURA - 18
Group A Portugal 0 - 5 France
XD (386*) Alexandre PAIXAO / Filipa LAMY 21-16 / 14-21 / 14-21 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (314*) 35
MS - Ricardo FERNANDES 10-21 / 19-21 Jean-Michel LEFORT (92*) 29
WS (267*) Telma SANTOS 13-21 / 8-21 PI Hongyan (4*) 24
MD - Alexandre PAIXAO / Marco VASCONCELOS 9-21 / 15-21 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (33*) 23
WD (509*) Telma SANTOS / Vania LECA 8-21 / 7-21 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (45*) 21
Group A Denmark 5 - 0 Ukraine
MS (7*) Kenneth JONASSEN 21-9 / 21-9 Vitaly KONOV (642*) 22
XD (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-6 / 21-13 Andriy BUDKO / Larisa GRIGA - 24
WS (81*) Tine BAUN 21-10 / 21-6 Elena PRUS (150*) 20
MD (7*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-6 / 21-13 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY - 17
WD (35*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-11 Mariya DIPTAN / Elena PRUS (250*) 24
Group A Portugal 0 - 5 Ukraine
XD (386*) Alexandre PAIXAO / Filipa LAMY 15-21 / 19-21 Vladislav DRUZCHENKO / Nataliia GOLOVKINA - 27
WS - Ana MOURA 9-21 / 15-21 Elena NOZDRAN (80*) 25
MS - Marco VASCONCELOS 15-21 / 17-21 Vladislav DRUZCHENKO (67*) 29
WD - Filipa LAMY / Telma SANTOS 15-21 / 18-21 Nataliia GOLOVKINA / Elena NOZDRAN - 27
MD - Alexandre PAIXAO / Marco VASCONCELOS 22-20 / 12-21 / 18-21 Valeriy ATRASHCHENKOV / Andriy BUDKO - 38
Group A Denmark 4 - 1 France
XD (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-11 / 21-9 Thomas QUERE / Elisa CHANTEUR (531*) 28
MS (5*) Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-12 Erwin KEHLHOFFNER (90*) 26
WS (91*) Anne Marie PEDERSEN 10-21 / 8-21 PI Hongyan (4*) 29
MD (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-9 / 21-12 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (33*) 31
WD (18*) Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-15 / 21-18 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (45*) 31
Group B Scotland 1 - 4 Sweden
XD - Andrew BOWMAN / Rita Yuan GAO 16-21 / 19-21 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON - 30
MS (143*) Craig GODDARD 15-21 / 21-19 / 17-21 Magnus SAHLBERG (135*) 43
WS (26*) Susan EGELSTAFF 21-19 / 17-21 / 21-16 Sara PERSSON (50*) 48
MD (105*) David T FORBES / Stewart KERR 17-21 / 14-21 Richard EIDESTEDT / Tim FOO (422*) 25
WD (78*) Michelle DOUGLAS / Rita Yuan GAO 13-21 / 13-21 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (27*) 24
Group B Netherlands 4 - 1 Spain
MS (31*) Eric PANG 21-6 / 21-11 Carlos LONGO (123*) 20
WS (55*) Judith MEULENDIJKS 21-9 / 21-7 Lucia TAVERA (67*) 22
MD - Jurgen WOUTERS / Koen RIDDER 21-13 / 18-21 / 17-21 Jose Antonio CRESPO / Nicolas ESCARTIN (74*) 43
WD - Brenda BEENHAKKER / Rachel VAN CUTSEN 21-10 / 21-10 Immaculada APARICIO / Veronica GUTIERREZ - 20
XD (40*) Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-11 / 25-23 Pablo ABIAN / Yoana MARTINEZ - 26
Group B Spain 2 - 3 Scotland
XD (100*) Jose Antonio CRESPO / Yoana MARTINEZ 23-21 / 17-21 / 21-16 Andrew BOWMAN / Rita Yuan GAO - 40
WD - Veronica GUTIERREZ / Lucia TAVERA 10-21 / 21-19 / 11-21 Imogen BANKIER / Emma MASON (41*) 32
MD (74*) Jose Antonio CRESPO / Nicolas ESCARTIN 21-16 / 13-21 / 21-18 David T FORBES / Stewart KERR (105*) 43
WS (64*) Yoana MARTINEZ 15-21 / 7-21 Susan EGELSTAFF (26*) 25
MS (130*) Pablo ABIAN 10-21 / 12-21 Gordon THOMSON (304*) 26
Group B Netherlands 3 - 2 Sweden
XD (40*) Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN 17-21 / 23-21 / 10-21 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON - 39
MS (25*) Dicky PALYAMA 14-21 / 21-10 / 21-17 Magnus SAHLBERG (135*) 46
WS (8*) YAO Jie 21-10 / 21-18 Sara PERSSON (50*) 37
MD (90*) Eric PANG / Koen RIDDER 21-17 / 23-21 Richard EIDESTEDT / Tim FOO (422*) 34
WD - Judith MEULENDIJKS / Mia AUDINA TJIPTAWAN 17-21 / 21-13 / 19-21 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (27*) 47
Group B Spain 3 - 2 Sweden
XD (100*) Jose Antonio CRESPO / Yoana MARTINEZ 20-22 / 17-21 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON - 26
WD - Immaculada APARICIO / Lucia TAVERA 18-21 / 21-18 / 21-14 Emelie FABBEKE / Sophia HANSSON (115*) 44
MD (74*) Jose Antonio CRESPO / Nicolas ESCARTIN 21-13 / 24-22 Richard EIDESTEDT / Tim FOO (422*) 30
WS (64*) Yoana MARTINEZ 10-21 / 12-21 Elin BERGBLOM (121*) 22
MS (130*) Pablo ABIAN 21-11 / 21-12 Mattias WIGARDT (241*) 20
Group B Netherlands 3 - 2 Scotland
XD (40*) Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-18 / 15-21 / 18-21 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (56*) 38
MS (25*) Dicky PALYAMA 21-16 / 21-16 Gordon THOMSON (304*) 27
WS (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 21-7 / 21-18 Rita Yuan GAO (41*) 34
MD (90*) Eric PANG / Koen RIDDER 15-21 / 20-22 Andrew BOWMAN / Watson BRIGGS (619*) 30
WD (140*) Brenda BEENHAKKER / Judith MEULENDIJKS 21-13 / 21-10 Imogen BANKIER / Emma MASON (41*) 28
Group C Germany 5 - 0 Czech Republic
XD (16*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 14-21 / 21-9 / 21-16 Petr KOUKAL / Eva BROZOVA - 39
MS (22*) Bjoern JOPPIEN 17-21 / 21-16 / 21-15 Jan VONDRA (88*) 55
WS (15*) Juliane SCHENK 21-7 / 21-13 Kristina GAVNHOLT (190*) 25
MD (24*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-10 / 21-13 Jan FROHLICH / Jan VONDRA (49*) 21
WD - Nicole GRETHER / Birgit OVERZIER 21-10 / 21-10 Eva BROZOVA / Hana MILISOVA (145*) 19
Group C Wales 1 - 4 Russia
WS (318*) Carissa TURNER 10-21 / 8-21 Ekaterina VIKULOVA (133*) 21
XD - Matthew HUGHES / Kelly MORGAN 23-25 / 24-26 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH - 35
MS (79*) Martyn LEWIS 21-12 / 14-21 / 8-21 Vladimir MALKOV (278*) 32
WD - Carissa TURNER / Rachel THOMAS 9-21 / 10-21 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (53*) 16
MD (35*) Matthew HUGHES / Martyn LEWIS 21-6 / 21-12 Nikolaj NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH - 33
Group C Germany 5 - 0 Wales
XD (25*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-9 Joe MORGAN / Rachele PHILLIPS - 19
MS (159*) Roman SPITKO 21-7 / 21-2 James PHILLIPS (232*) 20
WS (23*) Petra REICHEL 21-6 / 21-3 Rachel THOMAS - 17
MD (32*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-9 / 21-12 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (35*) 21
WD (20*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 21-7 / 21-8 Carissa TURNER / Rachel THOMAS - 22
Group C Czech Republic 0 - 5 Russia
XD (248*) Jan VONDRA / Kristina GAVNHOLT 11-21 / 21-17 / 11-21 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH - 49
MS (65*) Jan FROHLICH 16-21 / 21-18 / 17-21 Vladimir MALKOV (278*) 44
WS (711*) Eva BROZOVA 12-21 / 19-21 Ekaterina VIKULOVA (133*) 21
MD (49*) Jan FROHLICH / Jan VONDRA 14-21 / 12-21 Nikolaj NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH - 25
WD (145*) Eva BROZOVA / Hana MILISOVA 13-21 / 13-21 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (53*) 18
Group C England 5 - 0 Bulgaria
XD (12*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 21-14 / 21-12 Julian HRISTOV / Diana DIMOVA (103*) 22
MS (41*) Aamir GHAFFAR 21-18 / 21-15 Krasimir YANKOV (227*) 26
WS (13*) Tracey HALLAM 21-13 / 17-21 / 21-13 Linda ZETCHIRI (72*) 41
MD - Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-12 / 21-7 Stilian MAKARSKI / Vladimir METODIEV (77*) 20
WD (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-9 / 21-13 Maya DOBREVA / Petya NEDELCHEVA (117*) 25
Group C Finland 1 - 4 Poland
XD - Petri HYYRYLAINEN / Leena LOYTOMAKI 9-21 / 6-21 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (21*) 15
MS (45*) Ville LANG 20-22 / 16-21 Przemyslaw WACHA (28*) 25
WS (37*) Anu NIEMINEN 21-19 / 21-12 Malgorzata JANIACZYK (200*) 25
MD - Petri HYYRYLAINEN / Tuomas KARHULA 21-14 / 10-21 / 7-21 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (12*) 29
WD - Leena LOYTOMAKI / Noora VIRTA 11-21 / 9-21 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 18
Group C Germany 5 - 0 Russia
XD (16*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-18 / 21-18 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH - 34
MS (22*) Bjoern JOPPIEN 21-15 / 21-16 Vladimir MALKOV (278*) 31
WS (5*) Huaiwen XU 21-10 / 21-6 Maria NIKOLAENKO - 19
MD (24*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 16-21 / 21-12 / 21-17 Nikolaj NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH - 44
WD (20*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 15-21 / 21-12 / 21-10 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (53*) 48
Group C Czech Republic 3 - 2 Wales
XD (393*) Jan FROHLICH / Eva BROZOVA 22-20 / 18-21 / 21-11 Matthew HUGHES / Kelly MORGAN - 43
MS (70*) Petr KOUKAL 21-11 / 21-14 Richard VAUGHAN (409*) 37
WS (190*) Kristina GAVNHOLT 14-21 / 14-21 Kelly MORGAN - 26
MD - Jan FROHLICH / Petr KOUKAL 11-21 / 18-21 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (35*) 22
WD (145*) Eva BROZOVA / Hana MILISOVA 21-10 / 21-13 Carissa TURNER / Rachel THOMAS - 23
Group C England 4 - 1 Finland
XD (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-12 / 21-9 Tuomas KARHULA / Leena LOYTOMAKI (802*) 20
MS (71*) Nicholas KIDD 20-22 / 21-6 / 21-9 Ville LANG (45*) 49
WS (40*) Elizabeth CANN 18-21 / 22-20 / 17-21 Anu NIEMINEN (37*) 47
MD - Robert BLAIR / David LINDLEY 21-11 / 21-12 Petri HYYRYLAINEN / Tuomas KARHULA - 20
WD - Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-8 / 21-7 Leena LOYTOMAKI / Noora VIRTA - 18
Group C Bulgaria 1 - 4 Poland
XD (168*) Stilian MAKARSKI / Maya DOBREVA 13-21 / 13-21 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (21*) 28
MS (163*) Georgi PETROV 13-21 / 13-21 Przemyslaw WACHA (28*) 23
WS (21*) Petya NEDELCHEVA 21-13 / 21-11 Angelika WEGRZYN - 25
MD - Julian HRISTOV / Krasimir YANKOV 22-20 / 15-21 / 14-21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ - 43
WD (179*) Diana DIMOVA / Linda ZETCHIRI 16-21 / 8-21 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 19
Group C England 3 - 2 Poland
XD (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-18 / 21-14 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (21*) 29
MS (41*) Aamir GHAFFAR 21-23 / 11-21 Przemyslaw WACHA (28*) 29
WS (13*) Tracey HALLAM 21-7 / 21-7 Angelika WEGRZYN - 21
MD (13*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-12 / 19-21 / 21-17 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (12*) 46
WD (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG W.O. Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 0
Group C Bulgaria 2 - 3 Finland
XD (215*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 14-21 / 21-23 Petri HYYRYLAINEN / Anu NIEMINEN - 24
MS (227*) Krasimir YANKOV 18-21 / 14-21 Ville LANG (45*) 24
WS (21*) Petya NEDELCHEVA 21-14 / 18-21 / 11-21 Anu NIEMINEN (37*) 49
MD (77*) Stilian MAKARSKI / Vladimir METODIEV 21-13 / 21-11 Petri HYYRYLAINEN / Tuomas KARHULA - 22
WD (95*) Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA 21-14 / 21-12 Leena LOYTOMAKI / Noora VIRTA - 23
Semi-final Playoff 13-16 Bulgaria 3 - 0 Spain
XD - Stilian MAKARSKI / Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-13 Jose Antonio CRESPO / Yoana MARTINEZ (100*) 25
MS (227*) Krasimir YANKOV 21-18 / 9-21 / 21-17 Pablo ABIAN (130*) 43
WS (72*) Linda ZETCHIRI 21-9 / 21-18 Lucia TAVERA (67*) 24
Semi-final Playoff 13-16 Wales 2 - 3 Portugal
XD - Matthew HUGHES / Kelly MORGAN 17-21 / 15-21 Alexandre PAIXAO / Filipa LAMY (386*) 22
MS (79*) Martyn LEWIS 21-16 / 21-19 Marco VASCONCELOS - 27
WS - Rachele PHILLIPS 14-21 / 16-21 Ana MOURA - 22
MD (35*) Matthew HUGHES / Martyn LEWIS 21-14 / 21-18 Alexandre PAIXAO / Marco VASCONCELOS - 26
WD - Kelly MORGAN / Rachele PHILLIPS 13-21 / 18-21 Filipa LAMY / Telma SANTOS - 23
3/4 P.O. Playoff 13-16 Spain 3 - 0 Wales
XD - Jose Antonio CRESPO / Veronica GUTIERREZ 21-10 / 12-21 / 21-16 James PHILLIPS / Rachele PHILLIPS - 29
WS (64*) Yoana MARTINEZ 21-14 / 21-17 Carissa TURNER (318*) 22
MS (119*) Nicolas ESCARTIN 21-16 / 21-14 Joe MORGAN (181*) 21
Final Playoff 13-16 Bulgaria 3 - 0 Portugal
XD - Stilian MAKARSKI / Petya NEDELCHEVA 20-22 / 21-19 / 21-15 Alexandre PAIXAO / Filipa LAMY (386*) 45
MS (163*) Georgi PETROV 22-20 / 21-17 Marco VASCONCELOS - 29
WS (21*) Petya NEDELCHEVA 21-15 / 21-14 Telma SANTOS (267*) 26
Semi-final Playoff 9-12 Ukraine 3 - 1 Finland
XD - Vladislav DRUZCHENKO / Nataliia GOLOVKINA 21-17 / 21-7 Petri HYYRYLAINEN / Leena LOYTOMAKI - 18
MS (646*) Dmytro ZAVADSKY 9-21 / 21-16 / 9-21 Ville LANG (45*) 37
WS (251*) Mariya DIPTAN 21-18 / 21-19 Anu NIEMINEN (37*) 28
MD - Vladislav DRUZCHENKO / Valeriy ATRASHCHENKOV 21-18 / 22-20 Petri HYYRYLAINEN / Tuomas KARHULA - 23
Semi-final Playoff 9-12 Czech Republic 1 - 3 Scotland
XD (393*) Jan FROHLICH / Eva BROZOVA 21-14 / 17-21 / 16-21 Andrew BOWMAN / Imogen BANKIER - 41
MS (70*) Petr KOUKAL 21-16 / 16-21 / 21-12 Craig GODDARD (143*) 47
WS (190*) Kristina GAVNHOLT 15-21 / 13-21 Susan EGELSTAFF (26*) 28
MD (49*) Jan FROHLICH / Jan VONDRA 26-24 / 10-21 / 19-21 Andrew BOWMAN / Watson BRIGGS (619*) 49
3/4 P.O. Playoff 9-12 Finland 2 - 3 Czech Republic
MD - Petri HYYRYLAINEN / Tuomas KARHULA 21-10 / 21-14 Jan VONDRA / Petr KOUKAL - 23
MS (45*) Ville LANG 11-21 / 19-21 Jan FROHLICH (65*) 29
WS (37*) Anu NIEMINEN 21-8 / 21-9 Eva BROZOVA (711*) 20
WD - Leena LOYTOMAKI / Noora VIRTA 21-17 / 15-21 / 10-21 Kristina GAVNHOLT / Hana MILISOVA (361*) 38
XD - Petri HYYRYLAINEN / Anu NIEMINEN 14-21 / 15-21 Jan FROHLICH / Hana MILISOVA (107*) 23
Final Playoff 9-12 Ukraine 2 - 3 Scotland
XD - Valeriy ATRASHCHENKOV / Nataliia GOLOVKINA 22-20 / 21-18 Andrew BOWMAN / Imogen BANKIER - 24
MS (67*) Vladislav DRUZCHENKO 21-16 / 21-14 Gordon THOMSON (304*) 23
WS (251*) Mariya DIPTAN 15-21 / 10-21 Susan EGELSTAFF (26*) 27
MD - Andriy BUDKO / Vitaly KONOV 17-21 / 17-21 David T FORBES / Stewart KERR (105*) 24
WD - Nataliia GOLOVKINA / Elena NOZDRAN 14-21 / 13-21 Michelle DOUGLAS / Rita Yuan GAO (78*) 28
Semi-final Playoff 5-8 France 3 - 2 Russia
XD (314*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 21-19 / 17-21 / 21-10 Nikolaj NIKOLAENKO / Anastasia RUSSKIKH (608*) 51
MS (90*) Erwin KEHLHOFFNER 17-21 / 19-21 Vladimir MALKOV (278*) 40
WS (4*) PI Hongyan 21-8 / 21-14 Maria NIKOLAENKO - 21
WD (45*) Elodie EYMARD / Weny RASIDI 16-21 / 21-19 / 13-21 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (53*) 50
MD (33*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 21-15 / 21-19 Nikolaj NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH - 36
Semi-final Playoff 5-8 Poland 3 - 1 Sweden
XD (585*) Wojciech SZKUDLARCZYK / Paulina MATUSEWICZ 27-25 / 21-19 Henri HURSKAINEN / Elin BERGBLOM - 28
MS (28*) Przemyslaw WACHA 21-19 / 22-24 / 21-13 Magnus SAHLBERG (135*) 48
WS (70*) Kamila AUGUSTYN 22-20 / 14-21 / 17-21 Sara PERSSON (50*) 48
MD (12*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-18 / 21-9 Richard EIDESTEDT / Tim FOO (422*) 22
3/4 P.O. Playoff 5-8 Russia 0 - 3 Sweden
XD - Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH 23-25 / 18-21 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON - 36
MS (278*) Vladimir MALKOV 12-21 / 15-21 Magnus SAHLBERG (135*) 27
WS (133*) Ekaterina VIKULOVA 18-21 / 12-21 Sara PERSSON (50*) 30
Final Playoff 5-8 France 1 - 3 Poland
XD (34*) Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI 11-21 / 13-21 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (21*) 21
MS (107*) Simon MAUNOURY 16-21 / 17-21 Przemyslaw WACHA (28*) 31
WS (83*) Perrine LE BUHANIC 21-18 / 18-21 / 22-20 Angelika WEGRZYN - 46
MD (45*) Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE 12-21 / 14-21 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (12*) 24
Semi-final Championship Denmark 3 - 1 Germany
XD (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-5 / 21-17 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (16*) 24
MS (5*) Peter Hoeg GADE 21-12 / 19-21 / 21-13 Bjoern JOPPIEN (22*) 47
WS (81*) Tine BAUN 19-21 / 13-21 Huaiwen XU (5*) 27
MD (7*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-18 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (32*) 30
Semi-final Championship England 2 - 3 Netherlands
XD (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-12 / 21-9 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (40*) 24
WS (13*) Tracey HALLAM 16-21 / 7-21 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 28
MS (41*) Aamir GHAFFAR 21-13 / 16-21 / 17-21 Dicky PALYAMA (25*) 50
MD (13*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-7 / 21-15 Ruud BOSCH / Koen RIDDER - 23
WD (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-21 / 16-21 Judith MEULENDIJKS / Mia AUDINA TJIPTAWAN - 32
3/4 P.O. Championship Germany 2 - 3 England
XD (16*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 18-21 / 19-21 Nathan ROBERTSON / Donna KELLOGG - 40
MS (22*) Bjoern JOPPIEN 21-18 / 18-21 / 21-15 Aamir GHAFFAR (41*) 45
WS (5*) Huaiwen XU 21-12 / 21-10 Tracey HALLAM (13*) 31
MD (32*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 14-21 / 14-21 Anthony CLARK / Robert BLAIR (13*) 36
WD (20*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 19-21 / 5-21 Gail EMMS / Donna KELLOGG (4*) 34
Final Championship Denmark 3 - 1 Netherlands
XD (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-15 / 21-13 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (40*) 24
WS (81*) Tine BAUN 20-22 / 19-21 YAO Jie (8*) 42
MS (7*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-17 Eric PANG (31*) 33
MD (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-11 / 21-14 Ruud BOSCH / Koen RIDDER - 23
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 36 80 8 22.2% 2827 78.53 00:29:07 2.7 0 0.0%
MS 40 93 13 32.5% 3297 82.43 00:32:56 2.5 0 0.0%
WD 29 64 6 20.7% 2151 74.17 00:27:23 2.71 0 0.0%
WS 40 86 6 15.0% 2923 73.08 00:28:21 2.58 0 0.0%
XD 40 92 12 30.0% 3342 83.55 00:30:12 2.77 0 0.0%
Total 185 415 45 24.3% 14540 78.59 00:29:44 2.64 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Australia 1 0 100.0%
Denmark 20 3 87.0%
Germany 15 5 75.0%
Canada 3 1 75.0%
England 14 6 70.0%
Poland 15 7 68.2%
Netherlands 14 10 58.3%
Sweden 12 10 54.5%
France 13 11 54.2%
Scotland 14 12 53.8%
Ukraine 12 12 50.0%
Russia 11 12 47.8%
Bulgaria 9 12 42.9%
Spain 9 12 42.9%
Finland 8 16 33.3%
Switzerland 3 6 33.3%
Czech Republic 4 11 26.7%
Wales 5 18 21.7%
Portugal 3 20 13.0%
Jersey 0 1 0.0%

Year Category Winner Runner-up Final Score
2021 EMTC Denmark France 3-0
2019 EMTC Denmark Germany 3-0
2017 EMTC Denmark Russia 3-0
2015 EMTC Denmark England 3-0
2013 EMTC Germany Denmark 3-0
2011 EMTC Denmark Germany 3-1
2009 EMTC Denmark England 3-2
2008 #1-4 Denmark England 3-0
2006 Championship Denmark Netherlands 3-1