Slovak Open  

Tournament Name: Slovak Open 2022
Tournament Dates: 02/03/2022-05/03/2022
Location: Slovakia, Trencin
Category: Future Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald
MS Riku HATANO CHI Yu Jen
WS Aditi BHATT Wen Chi HSU
XD YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Richard KUHL / Max SVENSSON 21-8 / 21-9 Edvin HADŽIHALILOVIC / Ivor ZEKAN 1869 18
Round 1 967 Andrew OATES / Scott OATES 21-10 / 21-9 Emil DANTLER / Christian TOMIC - 23
Round 1 921 Sturla Flaten JORGENSEN / Ludvig SMITH-MEYER 22-20 / 21-15 Theodor HYLANDER / Oscar REUTERHALL 1882 32
Round 1 1588 Tadeáš BRÁZDA / Jan JANOŠTÍK 21-18 / 21-18 Gal BIZJAK / Maj POBOLJŠAJ - 27
Round 1 1302 Dyon VAN WIJLICK / Brian WASSINK 21-17 / 21-11 Iakovos ACHERIOTIS / Christos HAILIS 900 24
Round 1 1379 Robert CYBULSKI / Jakub MELANIUK 21-14 / 21-9 Gustav ANDREE / Tobias RUDOLF 942 27
Round 1 - Tomas DRATVA / Marian LIPTAK W.O. Apoorva JAVADEKAR / Aniruddha MAYEKAR 979 9
Round 1 1379 Natan BEGGA / Kimi LOVANG 21-19 / 25-23 Ludwig AXELSSON / Tom SÖDERSTRÖM 1765 37
Round 2 - Richard KUHL / Max SVENSSON 21-15 / 21-19 Andrew OATES / Scott OATES 967 30
Round 2 1588 Tadeáš BRÁZDA / Jan JANOŠTÍK 21-19 / 23-21 Sturla Flaten JORGENSEN / Ludvig SMITH-MEYER 921 26
Round 2 1379 Robert CYBULSKI / Jakub MELANIUK 21-17 / 14-21 / 21-19 Dyon VAN WIJLICK / Brian WASSINK 1302 45
Round 2 1379 Natan BEGGA / Kimi LOVANG 21-13 / 21-14 Tomas DRATVA / Marian LIPTAK - 25
MD
Round 1 100 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 21-15 / 21-9 Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI 626 26
Round 1 492 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 22-20 / 21-10 Giovanni GRECO / David SALUTT - 25
Round 1 - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-14 / 21-14 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK 617 37
Round 1 800 Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC 21-17 / 17-21 / 21-7 Zoltan KERESZTI / Mark SZENT-ANDRASSY - 50
Round 1 803 Samuel JONES / Cholan KAYAN 21-19 / 21-17 Finn ACHTHOVEN / Andy BUIJK - 29
Round 1 - Titouan HOAREAU / Edgar ROUX 21-11 / 21-9 Samuel CASSAR / Maxim GRINBLAT - 19
Round 1 1579 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-14 / 21-9 Natan BEGGA / Kimi LOVANG 1379 23
Round 1 430 Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 19-21 / 21-10 / 21-13 Andrej ANTOSKA / Jakub HORAK 450 38
Round 1 - Richard KUHL / Max SVENSSON 21-11 / 21-8 Lorrain JOLIAT / Malik ZARROUK - 19
Round 1 - HO Wai Lun / YEUNG Ming Nok 19-21 / 25-23 / 21-12 Gianmarco BAILETTI / Kevin STROBL - 39
Round 1 447 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 21-15 / 21-18 Filip BUDZEL / Tomáš SKÁLA - 28
Round 1 178 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 21-15 / 21-7 Robert CYBULSKI / Jakub MELANIUK 1379 20
Round 1 212 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-17 / 21-16 Dennis KOPPEN / Timo STOFFELEN 407 26
Round 1 403 Ayato ENDO / Yuta TAKEI 21-12 / 21-18 Philip BIRKER / Philipp DREXLER - 32
Round 1 210 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK 21-15 / 21-18 Miha IVANCIC / Domen LONZARIC 650 33
Round 1 124 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-15 / 21-15 Tadeáš BRÁZDA / Jan JANOŠTÍK 1588 30
Round 2 492 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 21-16 / 24-22 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 100 32
Round 2 - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-15 / 21-16 Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC 800 26
Round 2 803 Samuel JONES / Cholan KAYAN 21-14 / 21-12 Titouan HOAREAU / Edgar ROUX - 30
Round 2 1579 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-11 / 21-18 Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 430 24
Round 2 - HO Wai Lun / YEUNG Ming Nok 21-13 / 21-10 Richard KUHL / Max SVENSSON - 21
Round 2 178 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 21-11 / 21-12 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 447 27
Round 2 212 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 17-21 / 21-17 / 21-16 Ayato ENDO / Yuta TAKEI 403 47
Round 2 124 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-14 / 21-12 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK 210 25
Quarter-final 492 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 22-20 / 22-20 SU Ching Heng / YE Hong Wei - 34
Quarter-final 1579 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-6 / 21-14 Samuel JONES / Cholan KAYAN 803 23
Quarter-final 178 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 22-20 / 21-16 HO Wai Lun / YEUNG Ming Nok - 31
Quarter-final 212 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-7 / 23-21 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 124 30
Semi-final 1579 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald W.O. CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 492 0
Semi-final 212 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-14 / 14-21 / 21-15 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 178 49
Final 212 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-18 / 14-21 / 21-19 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 1579 43
MS (qual)
Round 1 1869 Marian LIPTAK 21-9 / 21-11 Mark SZENT-ANDRASSY 1951 25
Round 1 736 Sacha LEVEQUE 21-16 / 21-18 Filip KARLBORG 1064 36
Round 1 - Dominik STIPSITS 13-21 / 21-16 / 21-18 Calle FREDHOLM 856 55
Round 1 1294 Andrzej NICZYPORUK 21-12 / 21-10 Scott OATES 1514 24
Round 1 789 Finn ACHTHOVEN 21-6 / 21-15 Jake THOMAS 2139 23
Round 1 1512 Tadeáš BRÁZDA 21-10 / 21-15 Christos HAILIS 983 26
Round 1 1550 Andrej ANTOSKA 21-10 / 21-13 Jaka IVANCIC 637 23
Round 1 762 Kai NIEDERHUBER 21-7 / 21-3 Evgeni UZUNOV 2124 17
Round 1 2124 Aleksander DZWONNIK 21-14 / 21-17 Aris KATTIRTZI 1051 19
Round 1 1568 Dominik KOPRIVA 21-10 / 22-20 Mattias XU 952 35
Round 1 588 Cholan KAYAN 21-16 / 21-10 Maj POBOLJŠAJ 1873 20
Round 1 1484 Alexander PEDERSEN 21-18 / 21-11 Iakovos ACHERIOTIS 2217 28
Round 1 511 Grégoire DESCHAMP 21-15 / 21-12 Michal WALENTEK 811 26
Round 1 1559 Emil DANTLER 21-14 / 21-19 Pascal SCHEIEL 2391 29
Round 1 864 Lukasz CIMOSZ 23-21 / 21-18 Sid PALAKKAL 674 41
Round 1 1094 Tonni ZHOU 21-12 / 21-4 Ivor ZEKAN 2233 19
Round 1 1542 Yohan BARBIERI 21-6 / 21-14 Maxim GRINBLAT 727 23
Round 1 516 Peyo BOICHINOV 21-13 / 21-15 Archie BULT 1514 29
Round 1 1299 Rafael GAVOIS 21-13 / 19-21 / 21-19 Danila GATAULLIN 1243 52
Round 1 - Jasper KOPPEN 21-12 / 21-18 Zoltan KERESZTI 1311 25
Round 1 1114 Dennis KOPPEN 21-19 / 21-15 Max SVENSSON - 28
Round 1 536 Ludvig Petre OLSSON 21-11 / 21-10 Maksymilian DANIELAK 1303 27
Round 1 1044 Dominik KWINTA 21-16 / 21-10 Tobias RUDOLF 1539 29
Round 1 1979 Christian Faust KJÆR 21-9 / 21-9 Christian TOMIC 2279 20
Round 1 725 Kilian MEUSBURGER 18-21 / 21-19 / 21-16 Sean LAURETA 1571 59
Round 1 514 Amaury LIEVRE 21-9 / 21-10 Andrew OATES 1746 26
Round 1 724 Jan JANOŠTÍK 21-15 / 21-10 Carl CLAESSON 1991 23
Round 1 1003 Ludvig SMITH-MEYER 21-11 / 21-16 Richard PAVLIK - 28
Round 1 2121 Michael TOMIC 21-12 / 21-8 Edvin HADŽIHALILOVIC 1721 24
Round 1 567 Filip BUDZEL 21-15 / 21-14 Gal BIZJAK 1519 23
Round 1 1487 Zack BOBROWSKI 21-16 / 21-8 Natan MAKSIMOVIC 1519 32
Round 1 844 Mikolaj SZYMANOWSKI 21-11 / 21-9 Mathis CHANTHAKESONE - 25
Round 2 736 Sacha LEVEQUE 21-9 / 21-14 Marian LIPTAK 1869 24
Round 2 - Dominik STIPSITS 8-21 / 21-17 / 21-14 Andrzej NICZYPORUK 1294 59
Round 2 789 Finn ACHTHOVEN 21-13 / 21-12 Tadeáš BRÁZDA 1512 26
Round 2 1550 Andrej ANTOSKA 21-16 / 19-21 / 22-20 Kai NIEDERHUBER 762 44
Round 2 1568 Dominik KOPRIVA 21-14 / 21-8 Aleksander DZWONNIK 2124 27
Round 2 588 Cholan KAYAN 26-24 / 21-15 Alexander PEDERSEN 1484 37
Round 2 511 Grégoire DESCHAMP 21-10 / 21-7 Emil DANTLER 1559 25
Round 2 1094 Tonni ZHOU 21-23 / 21-16 / 21-17 Lukasz CIMOSZ 864 54
Round 2 516 Peyo BOICHINOV 15-21 / 21-18 / 21-14 Yohan BARBIERI 1542 48
Round 2 1299 Rafael GAVOIS 21-17 / 16-21 / 21-15 Jasper KOPPEN - 44
Round 2 1114 Dennis KOPPEN 21-14 / 21-15 Ludvig Petre OLSSON 536 26
Round 2 1044 Dominik KWINTA 21-16 / 9-21 / 21-14 Christian Faust KJÆR 1979 40
Round 2 514 Amaury LIEVRE 21-15 / 21-15 Kilian MEUSBURGER 725 47
Round 2 724 Jan JANOŠTÍK 21-10 / 21-11 Ludvig SMITH-MEYER 1003 28
Round 2 2121 Michael TOMIC 21-14 / 21-18 Filip BUDZEL 567 40
Round 2 844 Mikolaj SZYMANOWSKI 22-20 / 18-21 / 21-16 Zack BOBROWSKI 1487 58
Round 3 736 Sacha LEVEQUE 21-12 / 21-15 Dominik STIPSITS - 34
Round 3 789 Finn ACHTHOVEN 21-15 / 21-12 Andrej ANTOSKA 1550 23
Round 3 588 Cholan KAYAN 21-14 / 21-16 Dominik KOPRIVA 1568 36
Round 3 511 Grégoire DESCHAMP 21-17 / 22-20 Tonni ZHOU 1094 36
Round 3 1299 Rafael GAVOIS 19-21 / 21-16 / 21-15 Peyo BOICHINOV 516 53
Round 3 1044 Dominik KWINTA 21-18 / 21-19 Dennis KOPPEN 1114 35
Round 3 514 Amaury LIEVRE 21-18 / 21-12 Jan JANOŠTÍK 724 31
Round 3 844 Mikolaj SZYMANOWSKI 21-17 / 22-20 Michael TOMIC 2121 40
MS
Round 1 420 Jirí KRÁL 21-10 / 21-8 Gergo PYTEL 314 29
Round 1 375 Karl KERT 21-17 / 21-12 Mikolaj SZYMANOWSKI 844 31
Round 1 171 CHI Yu Jen 21-15 / 21-16 Miha IVANCIC 418 30
Round 1 736 Sacha LEVEQUE 21-12 / 21-16 Bruno CARVALHO 351 35
Round 1 514 Amaury LIEVRE 21-15 / 21-13 Samuel CASSAR 481 27
Round 1 376 Gustav BJORKLER 21-15 / 21-11 Batdavaa MUNKHBAT 263 23
Round 1 246 Fabian ROTH 21-17 / 16-21 / 21-12 Enogat ROY 267 53
Round 1 315 Mateusz DANIELAK 21-12 / 21-19 Shaun EKENGREN 447 36
Round 1 588 Cholan KAYAN 24-22 / 18-21 / 21-19 Dominik KWINTA 1044 59
Round 1 194 CHAN Yin Chak 21-16 / 21-17 Kian-Yu OEI 500 30
Round 1 511 Grégoire DESCHAMP 21-14 / 21-13 Finn ACHTHOVEN 789 32
Round 1 297 Riku HATANO 21-16 / 19-21 / 21-13 Milan DRATVA 148 60
Round 1 277 Jia Wei Joel KOH 21-17 / 21-15 Andraz KRAPEZ 324 36
Round 1 260 LE Duc Phat 21-9 / 21-13 Enrico BARONI 469 28
Round 1 1299 Rafael GAVOIS 22-20 / 21-16 Julien SCHEIWILLER 428 37
Round 1 142 Chia Hao LEE 21-6 / 21-13 Richard KUHL 446 22
Round 2 420 Jirí KRÁL 21-10 / 21-14 Karl KERT 375 28
Round 2 171 CHI Yu Jen 21-8 / 21-9 Sacha LEVEQUE 736 30
Round 2 376 Gustav BJORKLER 21-12 / 21-6 Amaury LIEVRE 514 27
Round 2 246 Fabian ROTH 21-8 / 21-14 Mateusz DANIELAK 315 27
Round 2 194 CHAN Yin Chak 21-18 / 21-12 Cholan KAYAN 588 31
Round 2 297 Riku HATANO 21-13 / 21-15 Grégoire DESCHAMP 511 35
Round 2 277 Jia Wei Joel KOH 21-7 / 21-15 LE Duc Phat 260 31
Round 2 142 Chia Hao LEE 21-13 / 21-11 Rafael GAVOIS 1299 26
Quarter-final 171 CHI Yu Jen 21-16 / 21-17 Jirí KRÁL 420 35
Quarter-final 246 Fabian ROTH 16-21 / 21-12 / 21-16 Gustav BJORKLER 376 46
Quarter-final 297 Riku HATANO 18-21 / 21-8 / 21-16 CHAN Yin Chak 194 55
Quarter-final 142 Chia Hao LEE 24-22 / 21-10 Jia Wei Joel KOH 277 42
Semi-final 171 CHI Yu Jen 18-21 / 21-11 / 21-16 Fabian ROTH 246 58
Semi-final 297 Riku HATANO 21-15 / 20-22 / 21-11 Chia Hao LEE 142 57
Final 297 Riku HATANO 21-17 / 21-15 CHI Yu Jen 171 46
WD (qual)
Round 1 1164 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-9 / 21-14 Lena KRUG / Chiara RUDOLF 1164 31
Round 1 - KaterIna KOLIÁŠOVÁ / KaterIna OSLADILOVÁ W.O. Veronika BROŽKOVCOVÁ / Veronika DOBIÁŠOVÁ 866 0
Round 1 1352 Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ W.O. Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 758 0
Round 1 - Johanka IVANOVICOVA / Lea VYBOCHOVA 19-21 / 21-14 / 23-21 Luna ŠABAN / Iva SULIC - 41
Round 1 1164 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ W.O. Valeriya ISAKOVA / Alena KOROLEVA 758 0
Round 1 1164 Chloe MAYER / Diede ODIJK W.O. Fiona HALLBERG / Thyra HULTMAN 1100 0
Round 1 882 Julia PLAWECKA / Ulyana VOLSKAYA W.O. Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN 756 0
Round 2 - KaterIna KOLIÁŠOVÁ / KaterIna OSLADILOVÁ 19-21 / 21-17 / 21-9 Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 1352 43
Round 2 1164 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 19-21 / 21-12 / 21-17 Johanka IVANOVICOVA / Lea VYBOCHOVA - 47
Round 2 882 Julia PLAWECKA / Ulyana VOLSKAYA 21-14 / 21-18 Chloe MAYER / Diede ODIJK 1164 27
WD
Round 1 758 Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 21-15 / 21-16 Klara JOHANSSON / Jessica SILVENNOINEN 633 30
Round 1 - Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 21-10 / 21-12 Veronika BROŽKOVCOVÁ / Veronika DOBIÁŠOVÁ 866 22
Round 1 - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-8 / 21-8 Johanna DOPPELREITER / Lena RUMPOLD 486 22
Round 1 - Paulina HANKIEWICZ / Magdalena SWIERCZYNSKA 18-21 / 21-17 / 21-16 Julia PLAWECKA / Ulyana VOLSKAYA 882 49
Round 1 152 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-12 / 21-10 Maja JANKO / Julia WOJCIK - 26
Round 1 - Anna CZUCHRA / Daria ZIMNOL 21-16 / 13-21 / 21-17 Lucie KRPATOVÁ / KaterIna ZUZÁKOVÁ 730 39
Round 1 - Alexandra OPRISAN / Pamela REYES 21-18 / 21-18 Julia CHMUROVICOVA / Sofia SLOSIARIKOVA - 29
Round 1 487 Martina REPISKA / Katarina VARGOVA 21-12 / 21-12 Solvår flåten JØRGENSEN / Sofia MACSALI 1392 31
Round 1 455 Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 21-12 / 21-9 Zuzanna JAROSZ / Aleksandra WRONSKA - 23
Round 1 1392 Rui HIROKAMI / Yuna KATO 21-19 / 21-10 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 1164 27
Round 1 657 Zuzanna JANKOWSKA / Joanna PODEDWORNY 21-16 / 21-10 KaterIna KOLIÁŠOVÁ / KaterIna OSLADILOVÁ - 26
Round 1 217 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 21-7 / 21-11 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 1164 20
Round 1 1392 LEUNG Sze Lok / YUEN Sin Ying 21-8 / 21-7 Marie CHRISTENSEN / Aimee HONG 262 23
Round 1 1392 FAN Ka Yan / YAU Mau Ying 21-18 / 21-13 Fiona HALLBERG / Thyra HULTMAN 1100 30
Round 1 257 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-10 / 21-5 Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN 756 21
Round 1 272 Abbygael HARRIS / Hope WARNER 21-18 / 21-12 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 101 34
Round 2 758 Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 21-8 / 21-13 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB - 25
Round 2 - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-8 / 21-8 Paulina HANKIEWICZ / Magdalena SWIERCZYNSKA - 25
Round 2 152 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-15 / 21-13 Anna CZUCHRA / Daria ZIMNOL - 25
Round 2 487 Martina REPISKA / Katarina VARGOVA 21-12 / 21-18 Alexandra OPRISAN / Pamela REYES - 32
Round 2 1392 Rui HIROKAMI / Yuna KATO 21-3 / 21-5 Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 455 17
Round 2 217 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 24-22 / 28-26 Zuzanna JANKOWSKA / Joanna PODEDWORNY 657 41
Round 2 1392 FAN Ka Yan / YAU Mau Ying 21-12 / 18-21 / 18-17 Ret. LEUNG Sze Lok / YUEN Sin Ying 1392 68
Round 2 257 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-14 / 12-21 / 21-7 Abbygael HARRIS / Hope WARNER 272 37
Quarter-final - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-14 / 21-13 Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 758 30
Quarter-final 152 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-17 / 21-11 Martina REPISKA / Katarina VARGOVA 487 29
Quarter-final 1392 Rui HIROKAMI / Yuna KATO 21-13 / 21-11 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 217 28
Quarter-final 257 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-16 / 21-16 FAN Ka Yan / YAU Mau Ying 1392 39
Semi-final - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-16 / 15-21 / 22-20 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 152 58
WS (qual)
Round 1 582 Alexandra OPRISAN 21-13 / 21-10 Natalia SLOBODOVA 1297 28
Round 1 931 Orla FLYNN 21-10 / 21-14 Tanya IVANOVA 452 24
Round 1 433 Kaloyana NALBANTOVA 21-16 / 21-11 Sofia MACSALI 513 31
Round 1 520 Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE 21-8 / 21-19 Olivia KADLECOVA 952 27
Round 1 1296 Maja JANKO 21-14 / 15-21 / 21-13 Novi WIELAND 927 43
Round 1 903 Gianna STIGLICH 21-17 / 18-21 / 21-18 Florentine SCHÖFFSKI 1113 44
Round 1 403 Malya HOAREAU 21-18 / 21-15 Grammatoula SOTIRIOU 480 30
Round 1 598 Chloe MAYER 21-12 / 21-8 Chiara RUDOLF 1414 21
Round 1 869 Cecilia WANG 21-15 / 21-11 Petra HART 1518 19
Round 1 470 HUANG Ching Ping W.O. Samanta GOLUBICKAITE 422 0
Round 1 973 Aleksandra WRONSKA 21-12 / 21-13 Theodora FRAGOULIDOU 776 39
Round 1 1297 Lucie KRULOVÁ 21-15 / 21-14 Mirjam LINDGARDE 719 29
Round 1 722 Ramona ÜPRUS 30-29 / 20-22 / 21-15 Alicia HUYNH 901 50
Round 1 891 Lucie AMIGUET 21-11 / 21-14 Petra MAIXNEROVÁ 1297 27
Round 1 746 Sofia SLOSIARIKOVA 21-14 / 18-21 / 21-14 Diede ODIJK 1278 43
Round 1 1386 KaterIna ZUZÁKOVÁ 21-19 / 21-11 Zuzanna JAROSZ 1139 28
Round 2 582 Alexandra OPRISAN 21-8 / 21-15 Orla FLYNN 931 27
Round 2 433 Kaloyana NALBANTOVA 21-19 / 13-21 / 21-17 Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE 520 61
Round 2 903 Gianna STIGLICH 21-5 / 21-19 Maja JANKO 1296 26
Round 2 598 Chloe MAYER 21-16 / 21-14 Malya HOAREAU 403 27
Round 2 470 HUANG Ching Ping 21-7 / 21-9 Cecilia WANG 869 20
Round 2 1297 Lucie KRULOVÁ 21-11 / 21-9 Aleksandra WRONSKA 973 23
Round 2 891 Lucie AMIGUET 12-21 / 21-15 / 21-13 Ramona ÜPRUS 722 42
Round 2 1386 KaterIna ZUZÁKOVÁ 21-9 / 16-21 / 23-21 Sofia SLOSIARIKOVA 746 51
WS
Round 1 72 Martina REPISKA 21-15 / 21-18 Alexandra OPRISAN 582 32
Round 1 371 Joanna PODEDWORNY 21-11 / 21-18 Chloe MAYER 598 27
Round 1 315 Aditi BHATT 21-9 / 21-8 Katerina TOMALOVA 124 25
Round 1 282 Milena SCHNIDER 21-13 / 14-21 / 21-13 CHEUNG Ying Mei 194 49
Round 1 366 Zuzanna JANKOWSKA 21-14 / 21-15 Veronika DOBIÁŠOVÁ 393 24
Round 1 166 Riko GUNJI 21-15 / 21-11 Katrin NEUDOLT 270 29
Round 1 1386 KaterIna ZUZÁKOVÁ 21-14 / 22-20 Maria Delia ZAMBRANO 169 28
Round 1 296 Eleni CHRISTODOULOU 21-7 / 21-16 Gergana PAVLOVA 302 32
Round 1 356 Gauri SHIDHAYE 12-21 / 21-17 / 21-19 Kaloyana NALBANTOVA 433 48
Round 1 136 Vivien SANDORHAZI 21-11 / 19-21 / 21-13 Katarina VARGOVA 230 56
Round 1 470 HUANG Ching Ping 21-16 / 21-14 Sabina MILOVA 209 31
Round 1 78 Wen Chi HSU 21-13 / 21-19 Lucie AMIGUET 891 32
Round 1 239 Heli NEIMAN 17-21 / 21-10 / 21-18 Gianna STIGLICH 903 52
Round 1 396 Jaymie LAURENS 21-18 / 17-21 / 21-15 Pamela REYES 346 46
Round 1 211 YEUNG Sum Yee 25-23 / 21-14 Lucie KRULOVÁ 1297 49
Round 1 369 Srivedya GURAZADA 21-17 / 16-21 / 21-13 Anna BYGUM 263 35
Round 2 371 Joanna PODEDWORNY 18-21 / 21-15 / 21-11 Martina REPISKA 72 53
Round 2 315 Aditi BHATT 21-8 / 21-13 Milena SCHNIDER 282 27
Round 2 166 Riko GUNJI 21-10 / 21-9 Zuzanna JANKOWSKA 366 24
Round 2 1386 KaterIna ZUZÁKOVÁ 21-10 / 21-17 Eleni CHRISTODOULOU 296 29
Round 2 136 Vivien SANDORHAZI 21-16 / 21-8 Gauri SHIDHAYE 356 33
Round 2 78 Wen Chi HSU 21-14 / 21-9 HUANG Ching Ping 470 30
Round 2 396 Jaymie LAURENS 21-23 / 21-15 / 21-19 Heli NEIMAN 239 48
Round 2 211 YEUNG Sum Yee 21-15 / 18-21 / 21-14 Srivedya GURAZADA 369 60
Quarter-final 315 Aditi BHATT 21-14 / 21-14 Joanna PODEDWORNY 371 29
Quarter-final 166 Riko GUNJI 21-6 / 21-6 KaterIna ZUZÁKOVÁ 1386 19
Quarter-final 78 Wen Chi HSU 21-15 / 21-17 Vivien SANDORHAZI 136 38
Quarter-final 211 YEUNG Sum Yee 21-18 / 21-13 Jaymie LAURENS 396 33
Semi-final 315 Aditi BHATT W.O. Riko GUNJI 166 0
Semi-final 78 Wen Chi HSU 21-7 / 17-21 / 21-15 YEUNG Sum Yee 211 61
Final 315 Aditi BHATT 19-21 / 21-10 / 25-23 Wen Chi HSU 78 52
XD (qual)
Round 1 1801 Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 21-19 / 21-17 Gustav ANDREE / Serena AU YEONG 1801 35
Round 1 - Christian TOMIC / Johanna DOPPELREITER 21-19 / 21-17 Mathis CHANTHAKESONE / Lucie AMIGUET 1489 31
Round 1 - Max SVENSSON / Miranda JOHANSSON 21-18 / 21-15 Miha IVANCIC / Nika ARIH 1383 25
Round 1 1801 Andy BUIJK / Jaymie LAURENS 11-3 Ret. Sebastian KADLEC / Olivia KADLECOVA 1421 5
Round 1 2092 Tom SÖDERSTRÖM / Thyra HULTMAN 4-21 / 2-21 Jakub MELANIUK / Paulina HANKIEWICZ 1489 32
Round 1 - Tobias RUDOLF / Lena KRUG 21-6 / 21-14 Ivor ZEKAN / Iva SULIC - 21
Round 1 - Oscar REUTERHALL / Fiona HALLBERG 20-22 / 21-11 / 21-18 Peyo BOICHINOV / Tanya IVANOVA 1400 42
Round 1 1080 Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 21-18 / 21-5 Emil DANTLER / Chiara RUDOLF - 23
Round 2 1801 Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 21-11 / 21-17 Christian TOMIC / Johanna DOPPELREITER - 25
Round 2 1801 Andy BUIJK / Jaymie LAURENS 21-17 / 21-17 Max SVENSSON / Miranda JOHANSSON - 21
Round 2 - Tobias RUDOLF / Lena KRUG 19-21 / 21-13 / 21-13 Tom SÖDERSTRÖM / Thyra HULTMAN 2092 37
Round 2 - Oscar REUTERHALL / Fiona HALLBERG 21-19 / 21-17 Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 1080 19
XD
Round 1 97 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 22-24 / 21-8 / 21-13 Filip BUDZEL / Katerina TOMALOVA 1080 46
Round 1 416 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 23-21 / 21-16 Timo STOFFELEN / Diede ODIJK 725 33
Round 1 267 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 21-6 / 21-4 Edvin HADŽIHALILOVIC / Luna ŠABAN - 15
Round 1 481 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-16 / 21-19 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 425 31
Round 1 170 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 25-23 / 21-11 Stilian MAKARSKI / Kaloyana NALBANTOVA - 24
Round 1 - Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 21-11 / 21-12 Manuel SCAFURI / Eleni CHRISTODOULOU 1002 24
Round 1 278 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-9 / 21-8 Tomáš SKÁLA / Lucie KRPATOVÁ - 23
Round 1 386 Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG 21-14 / 21-8 Jakub HORAK / Julia CHMUROVICOVA - 25
Round 1 - Jasper KOPPEN / Chloe MAYER 21-19 / 21-14 Kimi LOVANG / Kathell DESMOTS-CHACUN - 32
Round 1 - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-12 / 21-15 Mattias XU / Marie CHRISTENSEN 883 23
Round 1 886 Jonty RUSS / Hope WARNER 21-14 / 21-15 Grégoire DESCHAMP / Clemence GAUDREAU - 21
Round 1 228 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 21-18 / 21-18 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA 475 32
Round 1 1801 Andy BUIJK / Jaymie LAURENS 21-18 / 21-9 Sean LAURETA / Orla FLYNN 986 24
Round 1 - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-10 / 21-14 Tobias RUDOLF / Lena KRUG - 26
Round 1 661 LUI Chun Wai / TSANG Hiu Yan 21-18 / 22-20 Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 1801 25
Round 1 151 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 21-15 / 12-21 / 21-18 Oscar REUTERHALL / Fiona HALLBERG - 46
Round 2 416 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 19-21 / 21-17 / 21-16 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 97 60
Round 2 267 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 21-19 / 21-17 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 481 26
Round 2 170 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-13 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB - 24
Round 2 278 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-12 / 21-15 Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG 386 27
Round 2 - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-10 / 21-11 Jasper KOPPEN / Chloe MAYER - 20
Round 2 228 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 14-21 / 21-18 / 21-17 Jonty RUSS / Hope WARNER 886 47
Round 2 - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 14-21 / 21-18 / 21-15 Andy BUIJK / Jaymie LAURENS 1801 38
Round 2 661 LUI Chun Wai / TSANG Hiu Yan 21-17 / 21-19 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 151 24
Quarter-final 416 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA W.O. HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 267 0
Quarter-final 278 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-19 / 21-11 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 170 26
Quarter-final - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-18 / 8-21 / 21-8 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 228 41
Quarter-final - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 22-20 / 21-17 LUI Chun Wai / TSANG Hiu Yan 661 27
Semi-final 416 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA W.O. LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 278 0
Semi-final - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-14 / 21-17 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin - 31
Final - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-16 / 21-12 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 416 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 66 6 20.0% 2361 78.7 00:30:32 2.58 0 0.0%
MS 31 69 7 22.6% 2428 78.32 00:36:50 2.13 1 3.2%
WD 28 60 4 14.3% 2050 73.21 00:29:56 2.45 0 0.0%
WS 30 71 11 36.7% 2518 83.93 00:37:42 2.23 2 6.7%
XD 29 64 6 20.7% 2287 78.86 00:30:04 2.62 1 3.5%
Total 148 330 34 23.0% 11644 78.68 00:33:06 2.38 4 2.7%

Most Consecutive Points in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 5 0 100.0%
Japan 12 1 92.3%
India 5 1 83.3%
Hong Kong 36 10 78.3%
Chinese Taipei 25 7 78.1%
Singapore 2 1 66.7%
France 27 18 60.0%
England 12 9 57.1%
Netherlands 19 17 52.8%
Czech Republic 23 22 51.1%
Estonia 2 2 50.0%
Great Britain 1 1 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
Poland 24 26 48.0%
Italy 4 5 44.4%
Germany 3 4 42.9%
Sweden 13 19 40.6%
Denmark 2 3 40.0%
Bulgaria 5 8 38.5%
Austria 12 21 36.4%
Switzerland 4 7 36.4%
Slovakia 8 16 33.3%
Israel 1 2 33.3%
Norway 4 11 26.7%
Hungary 2 6 25.0%
1

Category: