Denmark Open  

Tournament Name: Yonex Denmark Open 2011
Tournament Dates: 18/10/2011-23/10/2011
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae CAI Yun / FU Haifeng
MS CHEN Long LEE Chong Wei
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) TIAN Qing / ZHAO Yunlei
WS WANG Xin WANG Yihan
XD Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN XU Chen / MA Jin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 40 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-14 / 14-21 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 95 45
Round 1 36 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 21-18 / 21-14 LIM Khim Wah / GOH V Shem 34 37
Round 1 (306*) CHAN Peng Soon / Jian Guo ONG 14-21 / 21-16 / 21-18 Morten Skroeder BOEDSKOV / Jacob STAAEL 92 44
Round 1 51 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 23-21 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 156 29
Round 1 (436*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-13 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 30 30
Round 1 - Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-17 / 18-21 / 21-14 Mikkel ELBJORN / Sam MAGEE 209 45
Round 1 48 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-19 / 21-14 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 97 29
Round 2 (306*) CHAN Peng Soon / Jian Guo ONG 21-13 / 16-21 / 21-19 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 36 54
Round 2 (436*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 16-21 / 21-19 / 21-16 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 51 45
Round 2 - Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-12 Marcus ELLIS / Peter MILLS 48 28
MD
Round 1 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 21-12 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 13 33
Round 1 11 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 21-12 Michael FUCHS / Oliver ROTH 32 29
Round 1 - Thien How HOON / TAN Wee Kiong 16-21 / 21-19 / 21-11 CHAI Biao / GUO Zhendong 8 49
Round 1 9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-12 / 21-13 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 40 28
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 33 28
Round 1 12 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-11 / 21-18 CHAN Peng Soon / Jian Guo ONG (306*) 27
Round 1 16 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 15-21 / 21-15 / 21-12 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 44
Round 1 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 21-18 HONG Wei / SHEN Ye 18 40
Round 1 22 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-19 / 22-20 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 27 38
Round 1 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 22-20 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 19 27
Round 1 29 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-14 / 21-16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (436*) 26
Round 1 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-16 / 19-21 / 21-7 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 20 47
Round 1 21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-16 / 24-22 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 26 29
Round 1 23 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-15 / 18-21 / 21-17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 6 52
Round 1 14 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-13 / 21-17 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 61 32
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-7 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 28 26
Round 2 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 21-16 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 11 31
Round 2 - Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 9 37
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 12 40
Round 2 16 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-15 / 16-21 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 53
Round 2 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-19 / 16-21 / 22-20 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 22 42
Round 2 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-9 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 29 23
Round 2 23 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-9 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21 25
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 14-21 / 21-12 / 21-7 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 14 50
Quarter-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-11 / 21-11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong - 25
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-18 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 16 38
Quarter-final 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-21 / 22-20 / 21-19 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 52
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 22-20 / 21-18 LIU Xiaolong / QIU Zihan 23 40
Semi-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 41
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-11 / 17-21 / 21-19 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 7 44
Final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-17 CAI Yun / FU Haifeng 1 42
MS (qual)
Round 1 50 LIEW Daren 21-12 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 33 36
Round 1 52 Anand PAWAR 21-10 / 21-14 Vladimir IVANOV 53 24
Round 1 69 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-18 / 21-17 GURUSAIDUTT R. M. V. 55 35
Round 1 46 Dmytro ZAVADSKY 18-21 / 21-19 / 22-20 Christian LIND THOMSEN 59 67
Round 1 51 Suppanyu AVIHINGSANON 17-21 / 21-15 / 21-18 Henri HURSKAINEN 48 53
Round 1 31 HSUEH Hsuan Yi 19-21 / 21-15 / 18-6 Ret. Kestutis NAVICKAS 49 46
Round 1 61 Scott EVANS 21-8 / 15-21 / 23-21 Joachim PERSSON 47 48
Round 1 35 Rajiv OUSEPH 21-7 / 21-17 Stanislav PUKHOV 60 23
Round 2 52 Anand PAWAR 21-23 / 22-20 / 21-9 LIEW Daren 50 57
Round 2 69 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-17 / 21-16 Dmytro ZAVADSKY 46 30
Round 2 31 HSUEH Hsuan Yi 17-21 / 21-18 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 51 58
Round 2 35 Rajiv OUSEPH 17-21 / 21-12 / 21-14 Scott EVANS 61 49
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-13 PARUPALLI Kashyap 22 31
Round 1 52 Anand PAWAR 21-11 / 21-12 Pablo ABIAN 23 24
Round 1 6 CHEN Jin 23-21 / 21-14 Brice LEVERDEZ 36 45
Round 1 18 Tommy SUGIARTO 21-11 / 21-16 Ajay JAYARAM 30 31
Round 1 4 Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-10 WANG Zhengming 17 36
Round 1 16 Marc ZWIEBLER 21-5 / 22-20 HU Yun 21 38
Round 1 5 Taufik HIDAYAT 18-21 / 22-20 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 62
Round 1 44 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-15 Przemyslaw WACHA 24 32
Round 1 13 Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-10 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 69 32
Round 1 8 DU Pengyu 21-14 / 21-11 Kazushi YAMADA 28 43
Round 1 15 Simon SANTOSO 21-16 / 21-5 HSUEH Hsuan Yi 31 34
Round 1 3 CHEN Long 19-21 / 21-18 / 21-8 SON Wan Ho 25 72
Round 1 9 Sho SASAKI 22-20 / 21-12 Dionysius Hayom RUMBAKA 26 40
Round 1 7 Tien Minh NGUYEN 21-10 / 21-15 Kenichi TAGO 19 38
Round 1 27 WONG Wing Ki Vincent 10-21 / 21-16 / 21-14 LEE Hyun Il 12 49
Round 1 2 LIN Dan 21-14 / 21-13 Rajiv OUSEPH 35 29
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-13 Anand PAWAR 52 30
Round 2 6 CHEN Jin 21-14 / 21-16 Tommy SUGIARTO 18 42
Round 2 4 Peter Hoeg GADE 21-16 / 21-16 Marc ZWIEBLER 16 40
Round 2 44 Viktor AXELSEN 16-21 / 21-9 / 21-14 Taufik HIDAYAT 5 50
Round 2 13 Jan O JORGENSEN 11-21 / 23-21 / 21-10 DU Pengyu 8 63
Round 2 3 CHEN Long 18-21 / 21-16 / 21-8 Simon SANTOSO 15 63
Round 2 9 Sho SASAKI 21-13 / 15-21 / 23-21 Tien Minh NGUYEN 7 66
Round 2 27 WONG Wing Ki Vincent 21-10 / 17-21 / 21-19 LIN Dan 2 52
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-19 CHEN Jin 6 48
Quarter-final 4 Peter Hoeg GADE 21-15 / 22-24 / 21-12 Viktor AXELSEN 44 65
Quarter-final 9 Sho SASAKI 15-21 / 21-15 / 21-7 WONG Wing Ki Vincent 27 56
Quarter-final 3 CHEN Long W.O. Jan O JORGENSEN 13 0
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-19 / 23-21 Peter Hoeg GADE 4 48
Semi-final 3 CHEN Long 21-16 / 21-7 Sho SASAKI 9 42
Final 3 CHEN Long 21-15 / 21-18 LEE Chong Wei 1 49
WD (qual)
Round 1 - Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-9 Mia SEJR NIELSEN / Sara THYGESEN 190 26
Round 1 87 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 21-15 / 21-14 Celine JUEL / Camilla MARTENS (191*) 25
Round 2 31 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 15-21 / 21-18 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 84 50
Round 2 - Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-4 / 21-14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 42 30
Round 2 87 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 21-19 / 21-15 Jiayuan CHEN / Yu Yan Vanessa NEO 137 27
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 21-12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 10 25
Round 1 15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-16 / 21-17 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 16 30
Round 1 21 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-19 / 21-17 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 5 37
Round 1 23 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-18 / 17-21 / 21-16 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 22 61
Round 1 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 22-20 / 21-18 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 24 50
Round 1 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-18 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 36 32
Round 1 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-6 / 21-12 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 31 24
Round 1 - Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-13 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 33 31
Round 1 20 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-18 / 21-18 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 80 38
Round 1 14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-18 / 21-12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 40
Round 1 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-17 CHENG Shu / PAN Pan 80 42
Round 1 12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-19 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 4 48
Round 1 87 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 21-18 / 21-19 Sandra-Maria JENSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 90 33
Round 1 19 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 18-21 / 21-17 / 21-19 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 8 66
Round 1 13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-16 / 21-18 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 18 30
Round 1 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-19 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 29 29
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 21-8 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 15 27
Round 2 21 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-13 / 20-22 / 21-12 Nicole GRETHER / Charmaine REID 23 78
Round 2 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-18 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 3 45
Round 2 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-14 / 21-17 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI - 31
Round 2 20 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 19-21 / 21-17 / 21-18 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 14 60
Round 2 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 13-21 / 21-19 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 12 59
Round 2 19 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-18 / 21-14 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 87 38
Round 2 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 13 31
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-9 / 21-14 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21 28
Quarter-final 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-15 / 21-9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 33
Quarter-final 20 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-12 / 18-21 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 60
Quarter-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-7 / 21-18 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 19 29
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 14-21 / 21-16 HA Jung Eun / KIM Min Jung 6 59
Semi-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-5 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 20 30
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 22-20 / 21-16 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 2 43
WS (qual)
Round 1 334 Mette POULSEN 21-6 / 21-16 Charmaine REID 69 23
Round 1 57 Jiayuan CHEN 21-16 / 18-21 / 21-12 Elizabeth CANN 37 48
Round 1 52 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 19-21 / 21-19 PAI Hsiao Ma 45 64
Round 1 80 POON Lok Yan 9-21 / 21-12 / 21-16 Kristina GAVNHOLT 51 42
Round 1 85 TSE Ying Suet 21-17 / 21-14 Camilla MARTENS 212 24
Round 1 35 Linda ZETCHIRI 21-18 / 21-14 Karina JORGENSEN 61 37
Round 1 46 CHAN Kaka Tsz Ka 21-13 / 20-22 / 21-14 Nicole GRETHER 50 47
Round 1 68 Michelle CHAN KY 22-20 / 22-20 Sandra-Maria JENSEN 245 35
Round 2 57 Jiayuan CHEN 21-12 / 21-18 Mette POULSEN 334 27
Round 2 52 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-6 / 21-8 POON Lok Yan 80 21
Round 2 85 TSE Ying Suet 22-24 / 21-16 / 21-8 Linda ZETCHIRI 35 55
Round 2 46 CHAN Kaka Tsz Ka 21-16 / 21-16 Michelle CHAN KY 68 29
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-13 / 21-6 BAE Yeon Ju 10 33
Round 1 85 TSE Ying Suet 21-14 / 21-18 Eriko HIROSE 20 33
Round 1 5 JIANG Yanjiao 21-16 / 21-11 Salakjit PONSANA 21 31
Round 1 16 Sayaka SATO 21-16 / 15-9 Ret. PI Hongyan 23 39
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-16 / 21-8 Porntip BURANAPRASERTSUK 11 31
Round 1 18 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-14 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka 46 39
Round 1 8 Tine BAUN 21-13 / 21-5 Larisa GRIGA 33 22
Round 1 13 Ratchanok INTANON 22-20 / 21-17 Carolina MARIN 30 41
Round 1 15 LI Xuerui 21-17 / 21-15 Sapsiree TAERATTANACHAI 52 33
Round 1 7 LIU Xin (F) 22-20 / 13-21 / 21-7 Mingtian FU 28 63
Round 1 22 Juan GU 17-21 / 22-20 / 21-13 Petya NEDELCHEVA 17 58
Round 1 3 WANG Xin 22-20 / 21-15 YIP Pui Yin 14 37
Round 1 12 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-16 YAO Jie 19 37
Round 1 6 Juliane SCHENK 21-15 / 21-16 Jiayuan CHEN 57 30
Round 1 24 Ai GOTO 21-8 / 21-15 CHENG Shao Chieh 9 25
Round 1 2 WANG Shixian 21-8 / 21-15 Anastasia PROKOPENKO 36 35
Round 2 1 WANG Yihan 20-22 / 21-10 / 21-7 TSE Ying Suet 85 52
Round 2 5 JIANG Yanjiao 21-14 / 14-21 / 21-7 Sayaka SATO 16 52
Round 2 18 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-13 Saina NEHWAL 4 36
Round 2 13 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-15 Tine BAUN 8 37
Round 2 15 LI Xuerui 21-15 / 18-21 / 21-3 LIU Xin (F) 7 49
Round 2 3 WANG Xin 21-17 / 21-15 Juan GU 22 32
Round 2 12 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-19 Juliane SCHENK 6 36
Round 2 2 WANG Shixian 21-14 / 21-19 Ai GOTO 24 39
Quarter-final 13 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-13 TAI Tzu Ying 18 33
Quarter-final 3 WANG Xin 21-13 / 21-15 LI Xuerui 15 29
Quarter-final 2 WANG Shixian 21-16 / 21-18 SUNG Ji Hyun 12 48
Quarter-final 1 WANG Yihan W.O. JIANG Yanjiao 5 0
Semi-final 1 WANG Yihan 21-14 / 21-6 Ratchanok INTANON 13 36
Semi-final 3 WANG Xin 21-19 / 21-10 WANG Shixian 2 44
Final 3 WANG Xin 21-14 / 23-21 WANG Yihan 1 48
XD (qual)
Round 1 117 Marcus ELLIS / Heather OLVER 20-22 / 22-20 / 21-12 Jacob STAAEL / Sara THYGESEN (403*) 48
Round 1 65 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-16 / 21-18 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 88 35
Round 1 45 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-11 / 21-14 Mikkel DELBO LARSEN / Lena GREBAK 176 22
Round 1 49 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 21-16 / 16-21 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 57 34
Round 1 61 HONG Wei / PAN Pan 19-21 / 21-18 / 21-14 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 66 53
Round 1 82 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-14 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 38 25
Round 1 69 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 21-12 / 21-15 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 94 22
Round 1 92 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-16 / 21-14 Christian JOHN SKOVGAARD / Marie ROEPKE - 26
Round 2 65 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-14 / 21-18 Marcus ELLIS / Heather OLVER 117 35
Round 2 45 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-15 / 16-21 / 21-13 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 49 36
Round 2 82 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-10 / 14-21 / 21-19 HONG Wei / PAN Pan 61 46
Round 2 92 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 13-21 / 21-17 / 21-15 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 69 45
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-13 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 28 32
Round 1 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-18 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 27 30
Round 1 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-18 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 18 27
Round 1 24 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 18-21 / 21-13 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 31 57
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-15 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21 43
Round 1 92 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-10 / 21-12 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 36 26
Round 1 30 V. Diju / Jwala GUTTA 15-21 / 24-22 / 23-21 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 9 56
Round 1 15 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 22-20 / 21-16 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 20 32
Round 1 26 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-14 / 12-21 / 23-21 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 29 50
Round 1 2 XU Chen / MA Jin 21-12 / 21-10 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 14 28
Round 1 45 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 24-22 / 21-15 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 65 20
Round 1 10 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 5 35
Round 1 16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-15 / 21-19 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 11 34
Round 1 32 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 16-21 / 22-20 / 21-14 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 6 44
Round 1 82 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-14 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 13 34
Round 1 23 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-15 / 12-21 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 53
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 17 34
Round 2 24 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-14 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 27
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-15 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 92 41
Round 2 30 V. Diju / Jwala GUTTA 21-16 / 21-19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 15 31
Round 2 2 XU Chen / MA Jin 21-12 / 21-16 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 26 30
Round 2 10 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 21-15 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 45 32
Round 2 16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-16 / 22-20 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 32 36
Round 2 23 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-16 / 21-18 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 82 29
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-7 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 24 26
Quarter-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-5 / 21-7 V. Diju / Jwala GUTTA 30 27
Quarter-final 2 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-12 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 10 37
Quarter-final 23 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-17 / 21-10 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 16 28
Semi-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-12 / 14-21 / 22-20 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 66
Semi-final 2 XU Chen / MA Jin 21-12 / 24-22 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 23 43
Final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 22-20 / 21-16 XU Chen / MA Jin 2 53
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2582 83.29 00:36:43 2.27 0 0.0%
MS 30 70 10 33.3% 2491 83.03 00:45:00 1.85 6 20.0%
WD 31 69 7 22.6% 2503 80.74 00:40:52 1.98 5 16.1%
WS 29 64 6 20.7% 2261 77.97 00:38:35 2.02 1 3.5%
XD 31 68 6 19.4% 2484 80.13 00:36:48 2.18 1 3.2%
Total 152 342 38 25.0% 12321 81.06 00:39:34 2.05 13 8.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 47 17 73.4%
Korea 29 15 65.9%
Malaysia 19 14 57.6%
Hong Kong 8 8 50.0%
Netherlands 3 3 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Thailand 13 14 48.1%
Denmark 27 30 47.4%
England 7 8 46.7%
Indonesia 12 15 44.4%
India 6 8 42.9%
Singapore 5 8 38.5%
Japan 12 20 37.5%
Chinese Taipei 7 12 36.8%
Bulgaria 1 2 33.3%
Ukraine 1 2 33.3%
Germany 2 5 28.6%
Canada 1 3 25.0%
Russia 1 4 20.0%
Lithuania 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Poland 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13