Malaysia Open  

Tournament Name: CELCOM AXIATA Malaysia Open
Tournament Dates: 05/04/2016-10/04/2016
Location: Malaysia, Shah Alam
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Gi Jung / KIM Sa Rang CHAI Biao / HONG Wei
MS LEE Chong Wei CHEN Long
WD TANG Yuanting / YU Yang (F) JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan
WS Ratchanok INTANON TAI Tzu Ying
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Aji FIRMANSYAH / Hendra TANDJAYA 21-10 / 21-19 Ali Ahmed EL KHATEEB / Abdelrahman KASHKAL 60 23
Round 1 - Darren Isaac DEVADASS / Jinn Hwa TAN 21-15 / 21-12 Vineeth MANUEL / S. Sanjeeth 108 20
Round 1 105 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-11 / 21-10 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 57 19
Round 1 244 Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-18 / 21-14 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 76 27
Round 1 310 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 21-17 / 21-15 TAI An Khang / Hong Kheng YEW 387 23
Round 1 59 OR Chin Chung / TANG Chun Man 17-21 / 21-17 / 21-14 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 101 45
Round 1 144 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 21-14 / 21-9 Yan Sheng LEE / Woon Fui LIN 111 17
Round 1 931 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-15 / 21-11 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 153 20
Round 2 - Darren Isaac DEVADASS / Jinn Hwa TAN 14-21 / 21-16 / 7-7 Ret. Aji FIRMANSYAH / Hendra TANDJAYA - 29
Round 2 244 Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-15 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 105 33
Round 2 310 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 21-17 / 14-21 / 22-20 OR Chin Chung / TANG Chun Man 59 48
Round 2 931 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-19 / 21-19 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 144 26
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-19 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 15 32
Round 1 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-10 / 21-16 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 23 23
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-7 / 21-8 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 310 22
Round 1 244 Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-16 / 19-21 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 31 47
Round 1 3 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-17 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 100 38
Round 1 21 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-19 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 24 41
Round 1 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-10 / 21-9 Darren Isaac DEVADASS / Jinn Hwa TAN - 18
Round 1 27 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-13 / 21-10 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 931 27
Round 1 17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 24-26 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 18 73
Round 1 5 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-13 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 35 24
Round 1 9 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-18 / 21-10 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 29 35
Round 1 10 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-10 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 19 28
Round 1 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 21-11 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 38 24
Round 1 16 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 20-22 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 20 75
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 14 24
Round 1 7 CHAI Biao / HONG Wei W.O. Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 28 0
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 13 36
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 18-21 / 24-22 / 21-15 Thien How HOON / Kok Siang TEO 244 67
Round 2 3 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-9 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21 22
Round 2 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 27-25 / 21-15 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 27 41
Round 2 5 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 20-22 / 21-11 / 22-20 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17 64
Round 2 7 CHAI Biao / HONG Wei 18-21 / 30-29 / 21-18 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 9 59
Round 2 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-12 / 21-8 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 10 26
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 16 26
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 18-21 / 21-14 / 22-20 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 6 76
Quarter-final 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 15-21 / 21-19 / 21-17 FU Haifeng / ZHANG Nan 3 64
Quarter-final 7 CHAI Biao / HONG Wei 21-16 / 21-19 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 5 33
Quarter-final 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-8 / 17-21 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 50
Semi-final 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-16 / 21-12 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 1 35
Semi-final 7 CHAI Biao / HONG Wei 26-24 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 12 48
Final 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-19 / 21-15 CHAI Biao / HONG Wei 7 36
MS (qual)
Round 1 68 GOH Soon Huat 21-8 / 21-18 Zulhelmi ZULKIFFLI 172 34
Round 1 149 LIM Chi Wing 21-18 / 21-5 Teck Zhi SOO 53 28
Round 1 196 Alistair CASEY 21-15 / 21-12 Yehezkiel Fritz MAINAKY 457 31
Round 1 41 Iskandar ZULKARNAIN 21-16 / 18-21 / 21-10 Sony Dwi KUNCORO 57 54
Round 1 42 Kenta NISHIMOTO 23-21 / 21-13 SOONG Joo Ven 76 44
Round 1 37 Jonatan CHRISTIE 21-10 / 27-25 Zulfadli ZULKIFFLI 40 49
Round 1 63 Kenichi TAGO 7-21 / 21-7 / 21-17 CHONG Wei Feng 48 44
Round 1 198 CHONG Yee Han 21-14 / 21-17 Muhammad Hafiz HASHIM 321 25
Round 2 68 GOH Soon Huat 21-16 / 21-11 LIM Chi Wing 149 29
Round 2 41 Iskandar ZULKARNAIN 21-7 / 21-4 Alistair CASEY 196 20
Round 2 37 Jonatan CHRISTIE 21-8 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 42 30
Round 2 198 CHONG Yee Han 16-21 / 21-10 / 21-19 Kenichi TAGO 63 57
MS
Round 1 1 CHEN Long 21-19 / 21-15 Marc ZWIEBLER 15 59
Round 1 31 WONG Wing Ki Vincent 8-21 / 21-16 / 21-11 Tommy SUGIARTO 9 51
Round 1 7 TIAN Houwei 21-10 / 11-21 / 21-10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16 46
Round 1 28 HSU Jen Hao 21-10 / 18-21 / 21-15 NG Ka Long Angus 17 58
Round 1 2 Kento MOMOTA 21-19 / 22-20 PRANNOY H. S. 22 45
Round 1 21 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-18 WANG Zhengming 10 38
Round 1 37 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 12-21 / 21-8 CHOU Tien Chen 8 47
Round 1 12 HU Yun 21-17 / 21-14 Ajay JAYARAM 24 36
Round 1 41 Iskandar ZULKARNAIN 21-16 / 21-19 Anthony Sinisuka GINTING 29 45
Round 1 5 Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-17 Ihsan Maulana MUSTOFA 32 39
Round 1 30 Boonsak PONSANA 23-21 / 9-21 / 21-10 KIDAMBI Srikanth 14 53
Round 1 3 LIN Dan 21-10 / 21-15 CHONG Yee Han 198 31
Round 1 27 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 23-21 LEE Dong Keun 19 43
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-9 / 15-21 / 21-12 Sho SASAKI 26 50
Round 1 11 SON Wan Ho 21-16 / 5-21 / 21-13 GOH Soon Huat 68 52
Round 1 4 LEE Chong Wei 21-11 / 21-8 Takuma UEDA 45 33
Round 2 1 CHEN Long 21-17 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 31 47
Round 2 7 TIAN Houwei 23-21 / 21-18 HSU Jen Hao 28 57
Round 2 37 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 21-11 HU Yun 12 31
Round 2 5 Jan O JORGENSEN 21-7 / 21-16 Iskandar ZULKARNAIN 41 32
Round 2 3 LIN Dan 21-15 / 21-9 Boonsak PONSANA 30 42
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 27 28
Round 2 4 LEE Chong Wei 21-18 / 21-12 SON Wan Ho 11 46
Round 2 21 Rajiv OUSEPH W.O. Kento MOMOTA 2 0
Quarter-final 1 CHEN Long 21-16 / 21-16 TIAN Houwei 7 46
Quarter-final 37 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-19 Rajiv OUSEPH 21 41
Quarter-final 5 Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-4 LIN Dan 3 32
Quarter-final 4 LEE Chong Wei 21-14 / 21-13 Viktor AXELSEN 6 41
Semi-final 1 CHEN Long 8-21 / 21-19 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 37 55
Semi-final 4 LEE Chong Wei 21-7 / 21-14 Jan O JORGENSEN 5 35
Final 4 LEE Chong Wei 21-13 / 21-8 CHEN Long 1 42
WD
Round 1 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-13 / 21-14 LUO Ying / LUO Yu 2 39
Round 1 40 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 21-15 / 21-8 CHEAH Yee See / CHIN Kah Mun 74 26
Round 1 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-16 Apriyani RAHAYU / Jauza Fadhila SUGIARTO 66 28
Round 1 25 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-12 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20 29
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-8 / 21-11 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 36 25
Round 1 14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-17 / 21-14 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 28 30
Round 1 7 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-10 / 21-8 GOH Yea Ching / PECK Yen Wei 147 49
Round 1 10 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-14 / 21-12 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 27 27
Round 1 13 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-6 / 21-8 Menna ELTANANY / Nadine ASHRAF 59 19
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-8 / 24-22 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 16 26
Round 1 37 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-9 / 21-9 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 145 23
Round 1 19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 22-20 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 41
Round 1 26 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-12 / 21-9 Natasha HERLOARDJO / Rofahadah Supriadi PUTRI - 23
Round 1 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-15 / 22-24 / 21-16 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 18 82
Round 1 3 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-18 / 21-6 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 41
Round 2 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-18 / 21-11 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 40 35
Round 2 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 22-24 / 21-13 / 21-17 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 25 64
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 25-23 Vivian HOO / WOON Khe Wei 14 47
Round 2 7 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-17 / 23-21 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 10 39
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-17 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 13 32
Round 2 19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 24-22 / 21-11 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 37 37
Round 2 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-16 / 21-18 Heather OLVER / Lauren SMITH 26 40
Quarter-final 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-19 / 18-21 / 21-10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 5 58
Quarter-final 7 TANG Yuanting / YU Yang (F) 14-21 / 21-17 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 61
Quarter-final 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-17 CHEN Qingchen / JIA Yifan 19 39
Quarter-final 3 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-16 / 18-21 / 21-18 CHANG Ye Na / LEE So Hee 8 71
Semi-final 7 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-15 / 21-18 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 12 40
Semi-final 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-14 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 3 43
Final 7 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-11 / 21-17 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 40
WS (qual)
Round 1 163 LEE Zii Yii 21-15 / 21-11 Hadia HOSNY 84 23
Round 1 76 Petya NEDELCHEVA 16-21 / 21-18 / 24-22 LEE Ying Ying 129 59
Round 1 103 CHEN Hsiao Huan 21-8 / 21-10 Grace GABRIEL 82 19
Round 1 198 Jauza Fadhila SUGIARTO 21-14 / 21-12 Kate FOO KUNE 66 24
Round 1 98 LIM Yin Fun 21-10 / 21-19 Natalia PERMINOVA 54 32
Round 1 104 LIM Chiew Sien 21-15 / 14-21 / 21-13 Yulia Yosephin SUSANTO 152 71
Round 1 44 Linda ZETCHIRI 21-11 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 156 34
Round 2 38 Rong SCHAFER 21-13 / 14-21 / 21-15 LEE Zii Yii 163 47
Round 2 76 Petya NEDELCHEVA 21-10 / 21-10 CHEN Hsiao Huan 103 23
Round 2 198 Jauza Fadhila SUGIARTO 21-13 / 22-20 LIM Yin Fun 98 38
Round 2 44 Linda ZETCHIRI 14-21 / 21-12 / 24-22 LIM Chiew Sien 104 64
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 21-13 / 21-15 YIP Pui Yin 36 37
Round 1 33 TEE Jing Yi 21-8 / 21-13 Jauza Fadhila SUGIARTO 198 28
Round 1 6 WANG Yihan 21-8 / 21-14 Beiwen ZHANG 32 26
Round 1 29 CHEUNG Ngan Yi 21-18 / 19-21 / 21-9 Maria Febe KUSUMASTUTI 21 60
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-16 Iris WANG 30 34
Round 1 35 HSU Ya Ching 23-21 / 21-15 Petya NEDELCHEVA 76 29
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 23-21 / 21-16 Sayaka SATO 14 49
Round 1 10 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-17 HE Bingjiao 18 40
Round 1 22 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 21-10 Lindaweni FANETRI 23 32
Round 1 3 Nozomi OKUHARA 18-21 / 21-17 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20 67
Round 1 13 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-12 Linda ZETCHIRI 44 32
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-16 / 21-7 Nitchaon JINDAPOL 27 30
Round 1 24 PAI Yu Po 12-21 / 21-15 / 21-18 Kirsty GILMOUR 19 59
Round 1 5 WANG Shixian 21-14 / 21-18 Minatsu MITANI 17 41
Round 1 9 TAI Tzu Ying 21-7 / 21-15 Rong SCHAFER 38 25
Round 1 2 LI Xuerui 21-11 / 21-11 Akane YAMAGUCHI 11 25
Round 2 1 Carolina MARIN 21-13 / 22-20 TEE Jing Yi 33 44
Round 2 6 WANG Yihan 21-14 / 21-13 CHEUNG Ngan Yi 29 34
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-12 HSU Ya Ching 35 33
Round 2 10 PUSARLA V. Sindhu 22-20 / 21-17 SUNG Ji Hyun 7 47
Round 2 22 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-12 / 22-20 Nozomi OKUHARA 3 43
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-10 / 21-16 BAE Yeon Ju 13 32
Round 2 5 WANG Shixian 21-12 / 21-15 PAI Yu Po 24 39
Round 2 9 TAI Tzu Ying 14-21 / 21-18 / 21-16 LI Xuerui 2 50
Quarter-final 6 WANG Yihan 21-13 / 21-15 Carolina MARIN 1 38
Quarter-final 4 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-8 PUSARLA V. Sindhu 10 29
Quarter-final 8 Saina NEHWAL 19-21 / 21-14 / 21-14 Porntip BURANAPRASERTSUK 22 58
Quarter-final 9 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-14 WANG Shixian 5 37
Semi-final 4 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-19 WANG Yihan 6 44
Semi-final 9 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-13 Saina NEHWAL 8 34
Final 4 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-15 TAI Tzu Ying 9 39
XD (qual)
Round 1 141 WONG Fai Yin / LAI Shevon Jemie 21-15 / 21-15 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 49 22
Round 1 93 WANG Yilyu / CHEN Qingchen 21-5 / 21-7 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 54 16
Round 1 36 LEE Yong Dae / LEE So Hee 21-19 / 21-19 ZHANG Wen / JIA Yifan 120 31
Round 1 53 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-10 / 21-8 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 178 18
Round 1 271 ONG Yew Sin / PECK Yen Wei 21-3 / 21-7 Hendra TANDJAYA / Rofahadah Supriadi PUTRI - 18
Round 1 41 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-14 / 13-21 / 21-9 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 17 42
Round 2 106 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-18 / 21-18 WONG Fai Yin / LAI Shevon Jemie 141 34
Round 2 53 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 16-21 / 25-23 / 21-16 LEE Yong Dae / LEE So Hee 36 52
Round 2 41 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-8 / 21-11 ONG Yew Sin / PECK Yen Wei 271 24
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-19 Jacco ARENDS / Selena PIEK 14 30
Round 1 11 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 26-24 / 21-19 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 23 38
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 21-15 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 19 33
Round 1 28 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 21-18 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 25 29
Round 1 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-15 / 23-21 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 13 40
Round 1 39 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-17 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 40 28
Round 1 4 XU Chen / MA Jin 21-10 / 21-12 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 24 24
Round 1 12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 20 37
Round 1 41 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-9 / 9-21 / 21-11 LU Kai / HUANG Yaqiong 10 39
Round 1 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 20-22 / 21-11 / 21-15 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 20 64
Round 1 106 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-9 / 12-21 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 53 40
Round 1 3 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-16 / 21-16 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 33 30
Round 1 22 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 16-21 / 21-16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 9 51
Round 1 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-11 / 21-16 Aji FIRMANSYAH / Natasha HERLOARDJO - 21
Round 1 16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-12 / 21-10 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 29 27
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-14 WANG Yilyu / CHEN Qingchen 93 33
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-15 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 11 35
Round 2 28 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-19 / 21-14 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 33
Round 2 39 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 22-20 / 18-21 / 21-17 LIU Cheng / BAO Yixin 5 60
Round 2 12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-21 / 21-6 XU Chen / MA Jin 4 35
Round 2 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 22-20 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 41 47
Round 2 3 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-19 / 21-16 LIU Yuchen / TANG Jinhua 106 37
Round 2 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 26-24 / 21-7 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 22 28
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 16 33
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 28 28
Quarter-final 12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 20-22 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 39 69
Quarter-final 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 14-21 / 21-18 / 21-7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 3 56
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-14 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 35
Semi-final 12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 24-26 / 21-15 / 21-13 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 70
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-17 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 7 42
Final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 23-21 / 13-21 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 12 80
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2561 85.37 00:40:28 2.11 6 20.0%
MS 30 68 8 26.7% 2368 78.93 00:43:22 1.82 0 0.0%
WD 29 63 5 17.2% 2269 78.24 00:39:48 1.97 4 13.8%
WS 31 67 5 16.1% 2378 76.71 00:39:12 1.96 2 6.5%
XD 31 71 9 29.0% 2619 84.48 00:40:23 2.09 5 16.1%
Total 151 338 36 23.8% 12195 80.76 00:40:38 1.99 17 11.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 2 1 66.7%
Korea 27 15 64.3%
China 38 23 62.3%
Denmark 11 7 61.1%
Philippines 3 2 60.0%
Bulgaria 4 3 57.1%
Singapore 4 3 57.1%
Thailand 11 10 52.4%
Malaysia 34 32 51.5%
England 4 4 50.0%
Indonesia 23 29 44.2%
Chinese Taipei 9 12 42.9%
Japan 11 15 42.3%
India 5 7 41.7%
Hong Kong 4 7 36.4%
Scotland 1 2 33.3%
Netherlands 1 2 33.3%
Russia 1 3 25.0%
Germany 1 4 20.0%
U.S.A. 1 6 14.3%
Mauritius 0 1 0.0%
Nigeria 0 1 0.0%
New Zealand 0 2 0.0%
Egypt 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8