Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1989
Tournament Dates: 22/01/1989-22/01/1989
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Sang Bok / PARK Joo Bong Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS YANG Yang Kok Keong FOO
WD CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young Gillian M. CLARK / Julie Anne MUNDAY
WS LI Lingwei HUANG Hua
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee LEE Sang Bok / CHUNG So Young

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-5 Tsutomu OKUNO / Yasumasa TSUJITA - 0
Round 1 - Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-5 / 15-3 Andy B GOODE / Anders W NIELSEN - 0
Round 1 - Tetsuaki INOUE / Hiroshi NISHIYAMA 15-10 / 15-18 / 15-6 Chris JOGIS / YEUNG Yik Kei - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 17-15 / 15-2 KO Hsin-Ming / LIAO Wei-Chieh - 0
Round 1 - Eddy HARTONO / Bagus SETIADI 15-6 / 15-5 Max GANDRUP / Jens Peter NIERHOFF - 0
Round 1 - HE Xiangyang / HUANG Zhen 15-12 / 15-11 Fumihiko MACHIDA / Katsumi NAMAIZAWA - 0
Round 1 - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-9 / 15-9 Tsutomu MURAO / Hiroyuki YAMAMOTO - 0
Round 1 - ZHANG Qiang / Jincan ZHOU 15-7 / 15-12 Abdul Hamid KHAN / Benson WONG - 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Alex MEIJER 15-5 / 15-9 Nobuhisa IWASA / Tetuyuki SATO - 0
Round 1 - Bobby ERTANTO / Joko MARDIANTO 15-12 / 15-7 LEE Kwang Jin / PHYUN Kwang Min - 0
Round 1 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-2 / 15-10 LIN Chian-Chow / WANG Hsui-Lung - 0
Round 1 - Andreij ANTROPOV / Sergej SEVRIUKOV 15-10 / 15-12 Koji HONDA / Kiyonori KOGAI - 0
Round 1 - Darren J HALL / Nick PONTING 15-5 / 15-7 Hiroki ETO / Masami OSANAI - 0
Round 1 - Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE W.O. Jessie ALONZO / Anthony AVE - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER W.O. Koji MIYA / Fumiaki SAGA - 0
Round 1 - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON W.O. CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-9 / 15-8 Tetsuaki INOUE / Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 2 - Eddy HARTONO / Bagus SETIADI 15-6 / 15-9 Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE - 0
Round 2 - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-5 / 15-6 HE Xiangyang / HUANG Zhen - 0
Round 2 - ZHANG Qiang / Jincan ZHOU 15-11 / 15-3 Jesper KNUDSEN / Alex MEIJER - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-6 / 15-11 Bobby ERTANTO / Joko MARDIANTO - 0
Round 2 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-6 / 15-2 Andreij ANTROPOV / Sergej SEVRIUKOV - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 15-4 Darren J HALL / Nick PONTING - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-10 / 15-7 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN - 0
Quarter-final - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-6 / 15-3 Eddy HARTONO / Bagus SETIADI - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 3-15 / 15-8 / 15-10 ZHANG Qiang / Jincan ZHOU - 0
Quarter-final - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 2-15 / 15-11 / 15-10 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA - 0
Semi-final - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-2 / 15-6 Jalani SIDEK / Razif SIDEK - 0
Semi-final - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 2-15 / 15-11 / 15-10 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER - 0
Final - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-6 / 15-5 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
MS
Round 1 - Stephen P BUTLER 7-15 / 15-10 / 15-6 Juang JAYADI - 0
Round 1 - LIU En-Horng 15-3 / 15-2 Kazuhiko HAMAKITA - 0
Round 1 - Hiroki ETO 18-17 / 15-10 Abdul Hamid KHAN - 0
Round 1 - YU Lizhi 15-7 / 15-5 YEUNG Yik Kei - 0
Round 1 - Richard MAINAKY 15-3 / 15-5 Chris JOGIS - 0
Round 1 - Ib FREDERIKSEN 15-13 / 15-10 Yasumasa TSUJITA - 0
Round 1 - Shuji MATSUNO 15-5 / 15-1 Katsumi NAMAIZAWA - 0
Round 1 - Karun KASAYAPANANT 15-8 / 15-8 LEE Kwang Jin - 0
Round 1 - Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-8 LIN Shyau-Hsin - 0
Round 1 - Misbun SIDEK 15-12 / 15-10 Bram FERNARDIN - 0
Round 1 - Vitali SHMAKOV 10-15 / 15-10 / 15-10 Tetsuaki INOUE - 0
Round 1 - PERMADI Fung 15-7 / 15-3 PHYUN Kwang Min - 0
Round 1 - Anders W NIELSEN 15-9 / 15-5 Masami OSANAI - 0
Round 1 - Andreij ANTROPOV 15-7 / 17-18 / 15-8 LEE Mou-Chou - 0
Round 1 - Sompol KUKASEMKIJ W.O. Alex MEIJER - 0
Round 1 - Hideaki MOTOYAMA W.O. Michael KJELDSEN - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 18-17 Icuk SUGIARTO - 0
Round 2 - LIU Jun 6-15 / 18-16 / 18-14 Stephen P BUTLER - 0
Round 2 - LIU En-Horng 9-15 / 15-3 / 15-7 Shinji MATSUURA - 0
Round 2 - Stephen J. BADDELEY 15-12 / 15-1 Hiroki ETO - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER 18-17 / 15-6 YU Lizhi - 0
Round 2 - Richard MAINAKY 15-3 / 15-3 Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 2 - Ib FREDERIKSEN 15-8 / 15-12 Darren J HALL - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 17-14 / 15-11 Shuji MATSUNO - 0
Round 2 - Jens Peter NIERHOFF 15-4 / 15-13 Karun KASAYAPANANT - 0
Round 2 - Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-5 Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 2 - Misbun SIDEK 18-15 / 15-9 Nicholas YATES - 0
Round 2 - Allan BUDI KUSUMA 15-4 / 15-9 Vitali SHMAKOV - 0
Round 2 - Ardy B WIRANATA 6-15 / 17-16 / 18-13 PERMADI Fung - 0
Round 2 - Anders W NIELSEN 15-3 / 15-0 Sergej SEVRIUKOV - 0
Round 2 - Andreij ANTROPOV 4-15 / 15-9 / 15-10 HE Guoquan - 0
Round 2 - YANG Yang 15-6 / 15-2 Hideaki MOTOYAMA - 0
Round 3 - LIU Jun 7-15 / 15-12 / 15-8 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 3 - Stephen J. BADDELEY 15-9 / 15-2 LIU En-Horng - 0
Round 3 - Richard MAINAKY 15-8 / 12-15 / 15-12 Poul-Erik HOYER - 0
Round 3 - Kok Keong FOO 15-8 / 18-15 Ib FREDERIKSEN - 0
Round 3 - Jens Peter NIERHOFF 15-3 / 15-9 Joko SUPRIANTO - 0
Round 3 - Allan BUDI KUSUMA 15-4 / 5-15 / 18-13 Misbun SIDEK - 0
Round 3 - Anders W NIELSEN 15-6 / 15-11 Ardy B WIRANATA - 0
Round 3 - YANG Yang 15-2 / 15-5 Andreij ANTROPOV - 0
Quarter-final - LIU Jun 15-8 / 5-15 / 15-8 Stephen J. BADDELEY - 0
Quarter-final - Kok Keong FOO 15-9 / 15-8 Richard MAINAKY - 0
Quarter-final - Allan BUDI KUSUMA 15-17 / 15-12 / 17-14 Jens Peter NIERHOFF - 0
Quarter-final - YANG Yang 15-2 / 15-11 Anders W NIELSEN - 0
Semi-final - Kok Keong FOO 15-10 / 15-8 LIU Jun - 0
Semi-final - YANG Yang 15-8 / 15-10 Allan BUDI KUSUMA - 0
Final - YANG Yang 15-2 / 15-10 Kok Keong FOO - 0
WD
Round 1 - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-3 / 15-4 Miwako NISHIDA / Fujimi TAMURA - 0
Round 1 - Aiko MIYAMURA / Hisako MIZUI 15-6 / 17-18 / 15-8 Pernille DUPONT / Charlotte MADSEN - 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Helen S TROKE 15-11 / 15-8 Kumiko KITAMOTO / Hiromi TSUKIOKA - 0
Round 1 - (F) Spare / (F) Spare 09 15-5 / 15-8 CHEN Hsiao-Li / KANG Chia Yi - 0
Round 1 - Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-10 / 15-12 Somharuthai JAROENSIRI / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 1 - Mayumi OKABE / Mika UEMURA 18-14 / 15-3 CHIU Mei Yin / Michiko SASAKI - 0
Round 1 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-10 / 15-3 Tomomi MATSUO / Chiaki MOURI - 0
Round 1 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 15-11 Elena RYBKHINA / Christine SKROPKE - 0
Round 1 - Miwa KAI / Keiko NAKAHARA 15-5 / 15-7 HU Ning / Wenjing WU - 0
Round 1 - Harumi KOHHARA / Takako SHINKI 18-15 / 15-11 Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 1 - HUANG Hua / TANG Jiuhong 12-15 / 15-6 / 15-4 Maki NAGAI / Kimiko WATANABE - 0
Round 1 - Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-4 / 11-15 / 15-4 Tokiko HIROTA / Haruko YACHI - 0
Round 1 - Yooko KOIZUMI / Michiyo TASHIRO 12-15 / 15-11 / 15-4 FENG Mei-Ying / SUN Tsai-Ching - 0
Round 1 - Gillian M. CLARK / Julie Anne MUNDAY 15-4 / 18-15 Kyoko SASAGE / Hisako TAKAMINE - 0
Round 1 - CHAN Lim Chee (Amy) / CHAN Man Wa W.O. Fiona SMITH / (F) Spare 10 - 0
Round 1 - Yuko KOIKE / Chiaki NYUI W.O. Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN - 0
Round 2 - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-1 / 15-10 Aiko MIYAMURA / Hisako MIZUI - 0
Round 2 - (F) Spare / (F) Spare 09 15-1 / 15-12 Gillian C GOWERS / Helen S TROKE - 0
Round 2 - Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-7 / 15-1 Mayumi OKABE / Mika UEMURA - 0
Round 2 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-10 CHAN Lim Chee (Amy) / CHAN Man Wa - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-4 / 15-4 Miwa KAI / Keiko NAKAHARA - 0
Round 2 - HUANG Hua / TANG Jiuhong 12-15 / 15-11 / 15-3 Harumi KOHHARA / Takako SHINKI - 0
Round 2 - Yuko KOIKE / Chiaki NYUI 15-11 / 15-12 Dorte KJAER / Lotte OLSEN - 0
Round 2 - Gillian M. CLARK / Julie Anne MUNDAY 15-12 / 15-3 Yooko KOIZUMI / Michiyo TASHIRO - 0
Quarter-final - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-7 / 15-10 (F) Spare / (F) Spare 09 - 0
Quarter-final - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-3 / 16-17 / 18-13 Kimiko JINNAI / Hisako MORI - 0
Quarter-final - HUANG Hua / TANG Jiuhong 7-15 / 15-2 / 15-8 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Quarter-final - Gillian M. CLARK / Julie Anne MUNDAY 15-10 / 15-5 Yuko KOIKE / Chiaki NYUI - 0
Semi-final - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 17-14 / 15-5 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Semi-final - Gillian M. CLARK / Julie Anne MUNDAY 15-2 / 15-7 HUANG Hua / TANG Jiuhong - 0
Final - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-4 / 10-15 / 15-3 Gillian M. CLARK / Julie Anne MUNDAY - 0
WS
Round 1 - Lilik SUDARWATI 11-4 / 11-2 Christine SKROPKE - 0
Round 1 - Hisako TAKAMINE 11-6 / 6-11 / 11-8 Mika UEMURA - 0
Round 1 - Elena RYBKHINA 11-7 / 11-5 Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - Astrid VAN DER KNAAP 11-9 / 11-5 HU Ning - 0
Round 1 - Eline COENE 11-4 / 11-4 LEE Chien-Mei - 0
Round 1 - Kumiko KITAMOTO 12-10 / 12-10 SUN Tsai-Ching - 0
Round 1 - Christine GANDRUP 11-2 / 12-10 Takako SHINKI - 0
Round 1 - Julie Anne MUNDAY 4-11 / 11-8 / 11-4 Haruko YACHI - 0
Round 2 - LI Lingwei 11-7 / 11-3 Lilik SUDARWATI - 0
Round 2 - Shang FUMEI 11-1 / 11-2 Hisako MORI - 0
Round 2 - Aiko MIYAMURA 11-6 / 11-0 CHAN Man Wa - 0
Round 2 - Susi SUSANTI 11-6 / 11-7 Hisako TAKAMINE - 0
Round 2 - Helen S TROKE 11-5 / 11-2 Elena RYBKHINA - 0
Round 2 - Harumi KOHHARA 11-6 / 11-4 FENG Mei-Ying - 0
Round 2 - TANG Jiuhong 11-1 / 11-6 Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - HUANG Hua 11-6 / 11-7 Eline COENE - 0
Round 2 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-5 / 11-9 Kyoko SASAGE - 0
Round 2 - Kimiko JINNAI 11-2 / 11-6 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 11-4 / 11-2 Kumiko KITAMOTO - 0
Round 2 - SHI Wen 11-5 / 9-12 / 12-11 Christine GANDRUP - 0
Round 2 - Hisako MIZUI 4-11 / 11-4 / 11-3 Wenjing WU - 0
Round 2 - Tomomi MATSUO 11-1 / 11-1 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - HWANG Hye Young 11-1 / 11-1 Julie Anne MUNDAY - 0
Round 2 - Kazue KANAI W.O. LEE Jung Mi - 0
Round 3 - LI Lingwei 11-3 / 12-9 Shang FUMEI - 0
Round 3 - Susi SUSANTI 11-3 / 11-2 Aiko MIYAMURA - 0
Round 3 - Harumi KOHHARA 5-11 / 11-6 / 11-2 Helen S TROKE - 0
Round 3 - TANG Jiuhong 12-9 / 11-6 Kazue KANAI - 0
Round 3 - HUANG Hua 11-5 / 11-3 Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Round 3 - Kirsten FLADBERG 12-10 / 11-12 / 12-10 Kimiko JINNAI - 0
Round 3 - SHI Wen 11-3 / 11-5 Hisako MIZUI - 0
Round 3 - HWANG Hye Young 11-2 / 11-6 Tomomi MATSUO - 0
Quarter-final - LI Lingwei 11-7 / 11-6 Susi SUSANTI - 0
Quarter-final - TANG Jiuhong 9-11 / 11-5 / 11-8 Harumi KOHHARA - 0
Quarter-final - HUANG Hua 11-6 / 12-11 Kirsten FLADBERG - 0
Quarter-final - HWANG Hye Young 11-8 / 11-8 SHI Wen - 0
Semi-final - LI Lingwei 2-11 / 11-6 / 11-7 TANG Jiuhong - 0
Semi-final - HUANG Hua 9-12 / 11-8 / 11-8 HWANG Hye Young - 0
Final - LI Lingwei 11-4 / 11-2 HUANG Hua - 0
XD
Round 1 - LIU En-Horng / FENG Mei-Ying 15-6 / 15-4 Vitali SHMAKOV / Akiko MICHIUE - 0
Round 1 - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-10 Tetsuaki INOUE / Kyoko SASAGE - 0
Round 1 - Gustavo SALAZAR / Tomomi MATSUO 15-4 / 15-11 NG Pak Kum / CHIU Mei Yin - 0
Round 1 - CHAN Siu Kwong / CHAN Man Wa 15-3 / 8-15 / 15-7 Mayumi HIRAMA / Masashi OSHIMA - 0
Round 2 - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-7 / 15-4 LIU En-Horng / FENG Mei-Ying - 0
Round 2 - Siripong SIRIPOOL / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-7 / 15-9 Koji MIYA / Hisako TAKAMINE - 0
Round 2 - Chris JOGIS / Monique HOOGLAND 15-9 / 15-3 Michiyo TASHIRO / Akio TOMITA - 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-4 / 18-13 Kiyonori KOGAI / Mayumi KOGAI - 0
Round 2 - Andy B GOODE / Gillian M. CLARK 15-4 / 15-3 Toshiaki NAKETANI / Chika TANIFUJI - 0
Round 2 - HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 15-5 / 15-4 Federico VALDEZ / Christine SKROPKE - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN 15-5 / 15-10 Kiyomi AOKI / Hiroshi SATO - 0
Round 2 - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-13 / 12-15 / 15-5 Bobby ERTANTO / Susi SUSANTI - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 17-14 / 18-14 Gustavo SALAZAR / Tomomi MATSUO - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 18-17 / 15-7 Tokiko HIROTA / Naotsugu TANIDA - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Pernille DUPONT 15-1 / 15-7 Masahiro ITO / Hiromi TSUKIOKA - 0
Round 2 - CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) 15-5 / 15-11 WANG Hsui-Lung / KANG Chia Yi - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-7 / 15-9 Yasumasa TSUJITA / Haruko YACHI - 0
Round 2 - LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-8 / 15-7 LIN Chian-Chow / SUN Tsai-Ching - 0
Round 2 - Nick PONTING / Julie Anne MUNDAY 3-15 / 15-8 / 15-7 Sergej SEVRIUKOV / Elena RYBKHINA - 0
Round 2 - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-4 / 15-2 CHAN Siu Kwong / CHAN Man Wa - 0
Round 3 - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-5 Siripong SIRIPOOL / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 3 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-9 / 15-8 Chris JOGIS / Monique HOOGLAND - 0
Round 3 - Andy B GOODE / Gillian M. CLARK 15-11 / 17-14 HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei - 0
Round 3 - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-11 / 15-10 Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN - 0
Round 3 - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-8 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN - 0
Round 3 - Max GANDRUP / Pernille DUPONT 15-5 / 15-8 CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 3 - LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-8 / 15-7 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS - 0
Round 3 - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-5 / 15-2 Nick PONTING / Julie Anne MUNDAY - 0
Quarter-final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-12 / 15-8 Henrik SVARRER / Dorte KJAER - 0
Quarter-final - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 17-15 / 15-7 Andy B GOODE / Gillian M. CLARK - 0
Quarter-final - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-12 / 15-11 Max GANDRUP / Pernille DUPONT - 0
Quarter-final - LEE Sang Bok / CHUNG So Young 7-15 / 17-14 / 18-14 Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN - 0
Semi-final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-3 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Semi-final - LEE Sang Bok / CHUNG So Young 16-18 / 18-15 / 15-5 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON - 0
Final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-3 LEE Sang Bok / CHUNG So Young - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 60 4 14.3% 1344 48 00:00:00 0 0 0.0%
MS 45 102 12 26.7% 2402 53.38 00:00:00 0 0 0.0%
WD 29 66 8 27.6% 1518 52.34 00:00:00 0 0 0.0%
WS 38 85 9 23.7% 1406 37 00:00:00 0 0 0.0%
XD 35 75 5 14.3% 1730 49.43 00:00:00 0 0 0.0%
Total 175 388 38 21.7% 8400 48 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 22 5 81.5%
Malaysia 9 3 75.0%
China 22 9 71.0%
2 1 66.7%
Sweden 9 5 64.3%
U.S.A. 8 5 61.5%
Netherlands 9 6 60.0%
Indonesia 16 11 59.3%
Denmark 21 16 56.8%
England 17 13 56.7%
Canada 1 1 50.0%
Thailand 4 6 40.0%
Russia 4 6 40.0%
Belarus 1 2 33.3%
Peru 1 2 33.3%
Japan 21 56 27.3%
Chinese Taipei 5 15 25.0%
Hong Kong 2 7 22.2%
Singapore 1 4 20.0%
Germany 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10