Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1991
Tournament Dates: 10/03/1991-10/03/1991
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND
MS Ardy B WIRANATA PERMADI Fung
WD Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON
WS Susi SUSANTI Pernille NEDERGAARD JESSEN
XD Thomas LUND / Pernille DUPONT Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Aivars TERAUDS / Trond WAALAND 15-10 / 15-5 Jyri AALTO / Lasse LINDELOF (106*) 0
Round 1 - Christian FISHER / Rikard RONNBLOM 15-1 / 15-5 Stefan EDVARDSSON / Mire ERCEGOVCEVIC - 0
Round 1 - Mika HEINONEN / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-18 / 15-7 / 15-11 Jesper OLSSON / Mats SVENSSON - 0
Round 1 - Magnus FORSSBERG / Daniel LIND 15-9 / 15-18 / 15-4 Robert BLOM / Greger BULOW - 0
Round 1 (64*) Erik LIA / Hans SPERRE 15-10 / 15-12 Mikael NILSSON / Ulf SVENSSON - 0
Round 2 - Christian FISHER / Rikard RONNBLOM 11-15 / 15-8 / 18-17 Ronny DAHL / Christian LJUNGMARK (460*) 0
Round 2 - Mika HEINONEN / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-6 / 15-0 Magnus FORSSBERG / Daniel LIND - 0
Round 2 (64*) Erik LIA / Hans SPERRE 15-4 / 15-7 David BLACKBURN / Jaimie DAWSON - 0
MD
Round 1 (100*) Chris BRUIL / Alex MEIJER 15-11 / 15-12 Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN (57*) 0
Round 1 (19*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-4 / 15-1 Christian FISHER / Rikard RONNBLOM - 0
Round 1 (77*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 18-14 / 15-12 Andrew MUIR / Iain SYDIE (83*) 0
Round 1 (12*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 16-18 / 15-11 / 18-14 LEE Kwang Jin / SHON Jin Hwan (53*) 0
Round 1 (105*) Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL 15-6 / 15-11 Aivars TERAUDS / Trond WAALAND - 0
Round 1 (25*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-9 AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun (55*) 0
Round 1 (8*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-7 / 10-15 / 17-14 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (9*) 0
Round 1 (5*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-6 / 15-3 Mika HEINONEN / Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 2 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-6 Thomas KIHLSTROM / Jorgen TUVESSON - 0
Round 2 (19*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-8 / 15-4 Chris BRUIL / Alex MEIJER (100*) 0
Round 2 (11*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-5 Erik LIA / Hans SPERRE (64*) 0
Round 2 (12*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 12-15 / 17-15 / 17-14 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (77*) 0
Round 2 (25*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-2 Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL (105*) 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-7 / 15-5 Robert LARSSON / Rikard MAGNUSSON - 0
Round 2 (5*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 17-16 / 15-11 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (8*) 0
Round 2 (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-1 / 15-6 Patrik ANDREASSON / Jonas HERRGARDH (158*) 0
Quarter-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-12 / 15-13 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (19*) 0
Quarter-final (11*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 17-14 / 15-2 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (12*) 0
Quarter-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 17-15 / 15-8 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (25*) 0
Quarter-final (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-9 / 11-15 / 18-17 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (5*) 0
Semi-final (11*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 11-15 / 15-9 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (1*) 0
Semi-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-12 / 15-4 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (6*) 0
Final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 18-14 / 15-7 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (11*) 0
MS (qual)
Round 1 (960*) Christian FISHER 15-7 / 15-6 Rolf KRUGEL (776*) 0
Round 1 - Patrik CARLSSON 15-11 / 8-15 / 15-2 Greger BULOW (669*) 0
Round 1 (364*) Ulf SVENSSON 15-5 / 15-4 Trond WAALAND (200*) 0
Round 1 (672*) Stefan EDVARDSSON 15-7 / 18-15 Mikael NILSSON (788*) 0
Round 1 (781*) Magnus FORSSBERG 15-3 / 15-9 Mire ERCEGOVCEVIC - 0
Round 2 (960*) Christian FISHER 15-7 / 15-6 Patrik CARLSSON - 0
Round 2 (672*) Stefan EDVARDSSON 18-14 / 17-14 Aivars TERAUDS - 0
Round 2 (781*) Magnus FORSSBERG 15-0 / 15-6 Daniel LIND - 0
MS
Round 1 (74*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-12 / 15-11 WEI Yan (55*) 0
Round 1 (66*) Jorgen TUVESSON 15-3 / 15-1 Christian FISHER (960*) 0
Round 1 (252*) Jesper OLSSON 15-1 / 15-10 Andrew MUIR (234*) 0
Round 1 (52*) Jeroen VAN DIJK 15-18 / 15-11 / 15-13 Rikard RONNBLOM (225*) 0
Round 1 (100*) Jonas HERRGARDH 15-2 / 15-10 David STENSTROM (630*) 0
Round 1 (61*) Rikard MAGNUSSON 8-15 / 18-15 / 15-7 Ulf SVENSSON (364*) 0
Round 1 (40*) AHN Jae Chang 15-11 / 15-10 Robert LILJEQUIST (185*) 0
Round 1 (46*) Michael SOGAARD 15-4 / 15-8 Erik LIA (117*) 0
Round 1 (88*) Patrik ANDREASSON 15-10 / 15-6 Claus THOMSEN (31*) 0
Round 1 (24*) Peter AXELSSON 15-6 / 15-5 Magnus FORSSBERG (781*) 0
Round 1 (50*) KIM Hak Kyun 15-5 / 15-8 Chris BRUIL (43*) 0
Round 1 (42*) Jyri AALTO 15-11 / 18-16 J Bryan BLANSHARD (44*) 0
Round 1 (127*) Stellan OSTERBERG 10-15 / 15-12 / 15-7 Christian LJUNGMARK (145*) 0
Round 1 (197*) Volker EIBER W.O. Torben CARLSEN (69*) 0
Round 1 (139*) Jaimie DAWSON W.O. Ib FREDERIKSEN (28*) 0
Round 1 (113*) Hans SPERRE W.O. Tat Meng WONG (35*) 0
Round 2 (3*) Ardy B WIRANATA 18-14 / 15-5 LEE Kwang Jin (33*) 0
Round 2 (74*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-7 / 15-1 Volker EIBER (197*) 0
Round 2 (25*) Yoke Meng KWAN 9-15 / 15-8 / 18-13 Sompol KUKASEMKIJ (7*) 0
Round 2 (66*) Jorgen TUVESSON 15-6 / 15-5 Jesper OLSSON (252*) 0
Round 2 (2*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-1 David BLACKBURN - 0
Round 2 (52*) Jeroen VAN DIJK 15-11 / 15-11 Jaimie DAWSON (139*) 0
Round 2 (6*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-5 Lasse LINDELOF (148*) 0
Round 2 (100*) Jonas HERRGARDH 17-15 / 15-12 Rikard MAGNUSSON (61*) 0
Round 2 (46*) Michael SOGAARD 18-15 / 5-15 / 15-1 AHN Jae Chang (40*) 0
Round 2 (22*) Jens OLSSON 15-5 / 15-7 Iain SYDIE (62*) 0
Round 2 (113*) Hans SPERRE 14-18 / 15-6 / 15-2 Patrik ANDREASSON (88*) 0
Round 2 (4*) PERMADI Fung 15-5 / 15-5 Stefan EDVARDSSON (672*) 0
Round 2 (24*) Peter AXELSSON 13-15 / 18-15 / 15-6 KIM Hak Kyun (50*) 0
Round 2 (18*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-12 Mats SVENSSON (302*) 0
Round 2 (42*) Jyri AALTO 15-10 / 15-10 Stellan OSTERBERG (127*) 0
Round 2 (1*) Kok Keong FOO 15-8 / 15-2 Bernd SCHWITZGEBEL (153*) 0
Round 3 (3*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-2 Tony TUOMINEN (DEC`D) (74*) 0
Round 3 (25*) Yoke Meng KWAN 15-9 / 8-15 / 15-4 Jorgen TUVESSON (66*) 0
Round 3 (2*) Rashid SIDEK 10-15 / 15-0 / 15-5 Jeroen VAN DIJK (52*) 0
Round 3 (6*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-8 Jonas HERRGARDH (100*) 0
Round 3 (22*) Jens OLSSON 15-5 / 15-7 Michael SOGAARD (46*) 0
Round 3 (4*) PERMADI Fung 15-10 / 15-6 Hans SPERRE (113*) 0
Round 3 (18*) Thomas STUER-LAURIDSEN 11-15 / 15-12 / 18-17 Peter AXELSSON (24*) 0
Round 3 (1*) Kok Keong FOO W.O. Jyri AALTO (42*) 0
Quarter-final (3*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-5 Yoke Meng KWAN (25*) 0
Quarter-final (2*) Rashid SIDEK 15-8 / 9-15 / 15-13 Joko SUPRIANTO (6*) 0
Quarter-final (4*) PERMADI Fung 15-6 / 15-7 Jens OLSSON (22*) 0
Quarter-final (18*) Thomas STUER-LAURIDSEN 10-15 / 15-12 / 15-6 Kok Keong FOO (1*) 0
Semi-final (3*) Ardy B WIRANATA 18-15 / 5-15 / 15-1 Rashid SIDEK (2*) 0
Semi-final (4*) PERMADI Fung 16-18 / 15-6 / 15-2 Thomas STUER-LAURIDSEN (18*) 0
Final (3*) Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-6 PERMADI Fung (4*) 0
WD
Round 1 (2*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-11 / 15-3 Emma EDBOM / Ulrika HELLMAN (83*) 0
Round 1 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-4 Lisa CAMPBELL / Rhonda CATOR - 0
Round 1 (19*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-2 / 15-7 Jeanette RYRMAN / Veronica SANDBERG - 0
Round 1 (11*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-0 / 15-1 Denyse JULIEN / Doris PICHE (9*) 0
Round 1 (7*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-6 / 11-15 / 15-7 Astrid CRABO / Susanne JACOBSSON (82*) 0
Round 1 - Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-11 Margit BORG / Charlotta WIHLBORG - 0
Round 1 (45*) FINARSIH / Lili TAMPI W.O. Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (41*) 0
Round 1 (3*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN W.O. Tanja BERG / Charlotte MADSEN (108*) 0
Quarter-final (2*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 11-15 / 15-9 / 15-7 FINARSIH / Lili TAMPI (45*) 0
Quarter-final (19*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 18-17 / 15-10 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (4*) 0
Quarter-final (11*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-5 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (7*) 0
Quarter-final - Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 18-15 / 15-12 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (3*) 0
Semi-final (19*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-8 / 15-4 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (2*) 0
Semi-final - Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 17-15 / 4-15 / 15-3 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (11*) 0
Final - Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 13-15 / 15-9 / 15-10 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (19*) 0
WS (qual)
Round 1 (153*) Veronica SANDBERG 12-10 / 11-7 Gry Kirsti SKJONHAUG - 0
Round 1 (467*) Tove HOL 11-5 / 4-11 / 12-10 Maria de la Paz LUNA (64*) 0
Round 2 (467*) Tove HOL 11-1 / 11-2 Veronica SANDBERG (153*) 0
WS
Round 1 (3*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-1 Rhonda CATOR (34*) 0
Round 1 (51*) GIL Young Ah 11-3 / 11-0 Jeanette RYRMAN (226*) 0
Round 1 (19*) Somharuthai JAROENSIRI 11-2 / 11-4 Maiken MORK (97*) 0
Round 1 (15*) Denyse JULIEN 11-3 / 11-2 Karin ERICSSON (157*) 0
Round 1 (16*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-8 Astrid CRABO (53*) 0
Round 1 (27*) Astrid VAN DER KNAAP 11-2 / 11-4 Camilla WRIGHT (135*) 0
Round 1 (22*) Christine GANDRUP 12-11 / 11-3 Anne SONDERGAARD (117*) 0
Round 1 (150*) Margit BORG 11-1 / 11-2 Tove HOL (467*) 0
Round 1 (79*) Lisbet STUER-LAURIDSEN 11-2 / 11-3 Pornsawan PLUNGWECH (28*) 0
Round 1 (132*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-2 Susanne JACOBSSON (131*) 0
Round 1 (21*) Doris PICHE 11-3 / 11-2 Jeannette KUHL (145*) 0
Round 1 (7*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-2 / 2-11 / 11-8 Erica VAN DEN HEUVEL (20*) 0
Round 1 (32*) Catrine BENGTSSON 11-1 / 11-3 Charlotta WIHLBORG (55*) 0
Round 1 (12*) Eline COENE 11-7 / 11-5 Helle H ANDERSEN (33*) 0
Round 1 (56*) SHIM Eun Jung 11-2 / 7-11 / 11-3 Lisa CAMPBELL (87*) 0
Round 1 (13*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI W.O. Tanja BERG (118*) 0
Round 2 (3*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-4 GIL Young Ah (51*) 0
Round 2 (15*) Denyse JULIEN 12-10 / 9-12 / 11-4 Somharuthai JAROENSIRI (19*) 0
Round 2 (16*) Camilla MARTIN 11-7 / 12-9 Astrid VAN DER KNAAP (27*) 0
Round 2 (22*) Christine GANDRUP 11-6 / 11-6 Margit BORG (150*) 0
Round 2 (132*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-0 Lisbet STUER-LAURIDSEN (79*) 0
Round 2 (7*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-5 Doris PICHE (21*) 0
Round 2 (32*) Catrine BENGTSSON 11-1 / 6-11 / 11-8 Eline COENE (12*) 0
Round 2 (56*) SHIM Eun Jung 11-3 / 11-5 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (13*) 0
Quarter-final (3*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-1 Denyse JULIEN (15*) 0
Quarter-final (16*) Camilla MARTIN 12-9 / 11-4 Christine GANDRUP (22*) 0
Quarter-final (7*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 6-11 / 11-9 / 11-9 BANG Soo Hyun (132*) 0
Quarter-final (32*) Catrine BENGTSSON 12-9 / 7-11 / 11-3 SHIM Eun Jung (56*) 0
Semi-final (3*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-7 Camilla MARTIN (16*) 0
Semi-final (7*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-7 / 7-11 / 11-0 Catrine BENGTSSON (32*) 0
Final (3*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-3 Pernille NEDERGAARD JESSEN (7*) 0
XD
Round 1 (9*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 18-14 / 15-11 Christian LJUNGMARK / Karin ERICSSON (319*) 0
Round 1 - Iain SYDIE / Rhonda CATOR 13-15 / 15-3 / 15-12 SHON Jin Hwan / BANG Soo Hyun - 0
Round 1 (7*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-8 / 15-12 Christian FISHER / Ulrika HELLMAN - 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Nettie NIELSEN 15-4 / 15-9 Andrew MUIR / Doris PICHE (207*) 0
Round 2 (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-10 / 15-7 Rikard RONNBLOM / Emma EDBOM (37*) 0
Round 2 (9*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-11 / 15-5 Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP (47*) 0
Round 2 (5*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-18 / 15-8 / 15-13 Thomas KIHLSTROM / Astrid CRABO - 0
Round 2 - Eddy HARTONO / Lili TAMPI 15-4 / 18-14 Iain SYDIE / Rhonda CATOR - 0
Round 2 (7*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-3 David BLACKBURN / Lisa CAMPBELL - 0
Round 2 (8*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-2 Robert LARSSON / Margit BORG (575*) 0
Round 2 (12*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 17-16 / 15-5 Michael SOGAARD / Nettie NIELSEN - 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-0 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (27*) 0
Quarter-final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 15-7 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (9*) 0
Quarter-final (5*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-3 / 18-14 Eddy HARTONO / Lili TAMPI - 0
Quarter-final (8*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 5-15 / 15-7 / 15-13 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (7*) 0
Quarter-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN W.O. Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN (12*) 0
Semi-final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-2 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (5*) 0
Semi-final (8*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 5-15 / 15-10 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (3*) 0
Final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-8 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (8*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 51 5 21.7% 1254 54.52 00:00:00 0 0 0.0%
MS 43 100 14 32.6% 2333 54.26 00:00:00 0 0 0.0%
WD 13 30 4 30.8% 688 52.92 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 67 7 23.3% 1038 34.6 00:00:00 0 0 0.0%
XD 18 40 4 22.2% 936 52 00:00:00 0 0 0.0%
Total 127 288 34 26.8% 6249 49.2 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
England 4 0 100.0%
Malaysia 14 5 73.7%
Chinese Taipei 4 2 66.7%
Brunei Darussalem 2 1 66.7%
Indonesia 11 6 64.7%
Denmark 34 20 63.0%
Finland 6 5 54.5%
Korea 9 10 47.4%
Canada 9 11 45.0%
Thailand 3 4 42.9%
Sweden 39 56 41.0%
Netherlands 4 6 40.0%
Norway 5 8 38.5%
Latvia 1 2 33.3%
Germany 1 3 25.0%
Mexico 0 1 0.0%
Australia 0 6 0.0%

Category: